Πίσω φανάρια

Re: Πίσω φανάρια

Δημοσίευσηαπό costantts » Παρ Μαρ 29, 2024 10:15 pm

Η αλήθεια είναι ότι το ζήτημα των πίσω φαναριών του GV με προβλημάτιζε πολύ καιρό πριν μπω στο VC. Διαβάζοντας εδώ για τον τρόπο με τον οποίο άλλοι φίλοι αποκατέστησαν την "φωτιστική τάξη" στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, αποφάσισα να προχωρήσω κι εγώ σε μια αντίστοιχη παρέμβαση. Έτσι μετά την ανάλογη αγορά, προχώρησα στην αντικατάσταση των άνω του προφυλακτήρα πίσω φαναριών του οχήματος με την τελική διάταξη να διαμορφώνεται ως εξής:
Στα επάνω φανάρια έχω φώτα πορείας, φλας, στοπ και όπισθεν ενώ στα παραμένοντα κάτω φανάρια του προφυλακτήρα έχω φώτα πορείας, φλας και ομίχλης. Εννοείται ότι παραμένει στη θέση του το τρίτο στοπ της πίσω πόρτας.
Με τον τρόπο αυτό αποκαταστάθηκε, μετά από είκοσι χρόνια, ένα κατασκευαστικό ατόπημα του Ιάπωνα που είχε τοποθετήσει τα πίσω στοπ και τα φλας σύμφωνα με τα μέτρα του... :lol: :lol:
Επειδή για την εργασία αυτή αφαιρέθηκε ο προφυλακτήρας, δόθηκε επίσης η ευκαιρία ελέγχου και διόρθωσης όπου χρειαζόταν των αισθητήρων παρκαρίσματος.
Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις ιδέες και τις περιγραφές.
20240329_164513.1.jpg
Μόλις βρήκα όλες τις απαντήσεις, αμέσως άλλαξαν όλες οι ερωτήσεις.
Άβαταρ μέλους
costantts
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 9:54 pm
Τοποθεσία: Παλλήνη Αττικής
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: MAD/KYB/αποστ/+4,5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Κώστας

Re: Πίσω φανάρια

Δημοσίευσηαπό costas66 » Σάβ Μαρ 30, 2024 10:19 am

Καλώς ήρθες στον κόσμο των "φωτεινών" GV. :dance:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7396
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Πίσω φανάρια

Δημοσίευσηαπό stamatdi » Σάβ Μαρ 30, 2024 5:56 pm

Κώστα βρήκες το φώς σου :lol: :scared-shocked:
Άβαταρ μέλους
stamatdi
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2022 3:29 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ /ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: YOKOHAMA GEO/LING LONG MT
Διάσταση ελαστικών: 195/80/15 -215/75/15
Suspension: KAYABA / MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Δημήτρης

Re: Πίσω φανάρια

Δημοσίευσηαπό costantts » Σάβ Μαρ 30, 2024 9:02 pm

Ναι ο αόμματος! Αν και νομίζω Δημήτρη, πως αν δεν βάλω καμιά λεντόμπαρα μπροστά, το ίδιο θα βλέπω. Απλώς τώρα με βλέπουν καλύτερα και σωστότερα οι πίσω.
Μόλις βρήκα όλες τις απαντήσεις, αμέσως άλλαξαν όλες οι ερωτήσεις.
Άβαταρ μέλους
costantts
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 9:54 pm
Τοποθεσία: Παλλήνη Αττικής
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: MAD/KYB/αποστ/+4,5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Κώστας

Re: Πίσω φανάρια

Δημοσίευσηαπό stamatdi » Σάβ Μαρ 30, 2024 10:55 pm

Τη Λεντομπαρα θα την συνδυάσεις με την σχάρα για να πέσουν όλα ακριβώς στην θέση τους ;-)
Άβαταρ μέλους
stamatdi
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2022 3:29 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ /ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: YOKOHAMA GEO/LING LONG MT
Διάσταση ελαστικών: 195/80/15 -215/75/15
Suspension: KAYABA / MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Δημήτρης

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Σάβ Ιουν 15, 2024 7:11 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Ιουν 14, 2024 10:05 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Ιουν 14, 2024 6:18 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Ιουν 13, 2024 10:45 am Καλημέρα σε όλους.
LEMON Πέμ Ιουν 13, 2024 8:14 am Καλημέρα πουλάκια μου
antonis1627 Πέμ Ιουν 13, 2024 6:09 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Ιουν 12, 2024 11:18 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Ιουν 12, 2024 6:27 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Τρί Ιουν 11, 2024 12:53 pm ΑύριοΤετάρτη 12 Ιουνίου πάμε για καφεδάκι στην
arahova Τρί Ιουν 11, 2024 10:20 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Ιουν 11, 2024 6:05 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Ιουν 10, 2024 12:24 pm Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Ιουν 10, 2024 6:27 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
arahova Κυρ Ιουν 09, 2024 10:53 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Ιουν 09, 2024 6:55 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Ιουν 08, 2024 11:28 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Σάβ Ιουν 08, 2024 6:57 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Ιουν 07, 2024 10:40 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Ιουν 07, 2024 6:00 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Ιουν 06, 2024 10:10 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Ιουν 06, 2024 6:24 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Ιουν 05, 2024 11:35 am Καλημέρα σε όλους.
Διοματάρης Τετ Ιουν 05, 2024 8:09 am Καλημέρα σας
antonis1627 Τετ Ιουν 05, 2024 6:18 am Καλημέρα σας
arahova Τρί Ιουν 04, 2024 8:43 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες