Αντλία βενζίνης και lpg .

Ερωτήσεις, κιτ, προβλήματα κι ό,τι αφορά την υγραεριοκίνηση.

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Νοέμ 02, 2012 2:43 am

vitara-gas έγραψε:Απο οτι μου ειπαν τουλαχιστον ,οταν γυρναει σε υγραεριο η αντλια εξακολουθει να λειτουργει χωρις φυσικα να αφηνει η μπεκιερα να περασει βενζινη και η βενζινη ανακυκλωνεται αν καταλαβα καλα.Σε αυτη τη διαδικασια η αντλια ζοριζεται τροπον τεινα,.....

Αυτό, αν ξέρει κανείς μπορεί να μας το αναλύσει; Έτσι λειτουργεί η αντλία;;
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό ivan » Παρ Νοέμ 02, 2012 8:08 am

Tzivitzonis έγραψε:
vitara-gas έγραψε:Απο οτι μου ειπαν τουλαχιστον ,οταν γυρναει σε υγραεριο η αντλια εξακολουθει να λειτουργει χωρις φυσικα να αφηνει η μπεκιερα να περασει βενζινη και η βενζινη ανακυκλωνεται αν καταλαβα καλα.Σε αυτη τη διαδικασια η αντλια ζοριζεται τροπον τεινα,.....

Αυτό, αν ξέρει κανείς μπορεί να μας το αναλύσει; Έτσι λειτουργεί η αντλία;;

Ναι, μου το είπαν στον Θεοδώρου που τοποθέτησα το σύστημα υγραεριοκίνησης. Η βενζίνη (όταν κινήσαι με αέριο) είναι σε συνεχή κίνηση προς τη μηχανή και επιστρέφει στο ρεζερβουάρ.
Στο "manual" που μου έδωσαν επίσης αναφέρεται ότι η βενζίνη δεν πρέπει να πέφτει κάτω από το 1/4 στο ρεζερβουάρ. Πιθανολογώ ότι η αντλία χαλάει γιατί δεν είναι βυθισμένη, όπως πρέπει.
Άβαταρ μέλους
ivan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 10:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: MAD-Bilstein-ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Γιάννης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Νοέμ 02, 2012 9:15 am

ivan έγραψε:Ναι, μου το είπαν στον Θεοδώρου που τοποθέτησα το σύστημα υγραεριοκίνησης. Η βενζίνη (όταν κινήσαι με αέριο) είναι σε συνεχή κίνηση προς τη μηχανή και επιστρέφει στο ρεζερβουάρ.
:shock: Αυτό πρώτη φορά το ακούω! Δε σημαίνει βέβαια ότι εγώ γνωρίζω ότι ισχύει το αντίθετο! Άρα η φυσιολογική λειτουργία της αντλίας είναι τέτοια που επιτρέπει την αμφίδρομη ή την κυκλική κίνηση της βενζίνης μέσα στο σύστημα;
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό ivan » Παρ Νοέμ 02, 2012 9:47 am

Tzivitzonis έγραψε:
ivan έγραψε:Ναι, μου το είπαν στον Θεοδώρου που τοποθέτησα το σύστημα υγραεριοκίνησης. Η βενζίνη (όταν κινήσαι με αέριο) είναι σε συνεχή κίνηση προς τη μηχανή και επιστρέφει στο ρεζερβουάρ.
:shock: Αυτό πρώτη φορά το ακούω! Δε σημαίνει βέβαια ότι εγώ γνωρίζω ότι ισχύει το αντίθετο! Άρα η φυσιολογική λειτουργία της αντλίας είναι τέτοια που επιτρέπει την αμφίδρομη ή την κυκλική κίνηση της βενζίνης μέσα στο σύστημα;

Από ότι κατάλαβα, η κίνηση της βενζίνης είναι κυκλική. Υπάρχει (από τη μάνα του) ένα είδος υπερχείλισης που επιστρέφει την αχρησιμοποίητη βενζίνη πίσω στο ρεζερβουάρ.
Χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος νομίζω ότι αυτό γίνεται έτσι κι αλλιώς. Η αντλία, που δεν είναι το πιο εύκολα ρυθμιζόμενο μέρος του συστήματος τροφοδοσίας του οχήματος, στέλνει συνεχώς την ίδια ποσότητα καυσίμου χωρίς ρύθμιση. Σε επόμενο στάδιο γίνεται η καύση του απαιτούμενου, ανάλογα με το γκάζι που θα πατηθεί κλπ.
Πάντως αυτό εξηγεί και το γεγονός ότι η αλλαγή από αέριο σε βενζίνη μπορεί και γίνεται χωρίς να υπάρχει κλότσημα του οχήματος. Η βενζίνη είναι συνεχώς διαθέσιμη στη μηχανή.
Άβαταρ μέλους
ivan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 10:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: MAD-Bilstein-ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Γιάννης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Κυρ Νοέμ 04, 2012 4:31 pm

Λογικά υπάρχει από το εργοστάσιο κάποια μηχανική βαλβίδα , η οποία είναι ρυθμισμένη σε κάποια πίεση . Όταν η πίεση της βενζίνης υπερβεί την πίεση αυτή , το καύσιμο επιστρέφει στο ρεζερβουαρ .
Όταν λοιπόν τα εργοστασιακά μπεκ παραμένουν κλειστά λόγω του ότι ο εγκέφαλος του LPG τα κόβει , η αντλία ανεβάζει πίεση και λειτουργεί συνεχώς ψηλά , μέχρι εκεί που ανοίγει η βαλβίδα για να επιστρέψει η βενζίνη . Οπότε λογικό είναι να ζορίζεται .

Εμένα πάντως ο εγκαταστάτης του LPG , σε σχετική μου ερώτηση , μου είπε ότι στα περισσότερα καινούρια αυτοκίνητα , υπάρχει πιεσοστάτης ( ηλεκτρικός διακόπτης που ανοιγοκλείνει ανάλογα με την πίεση ενός κυκλώματος ) , που κόβει το ρεύμα της αντλίας όταν δεν ανοίγουν τα μπεκ της βενζίνης , αφού δεν υπάρχει κατανάλωση βενζίνης και ανεβαίνει η πίεση στο εν λόγω κύκλωμα .

Στην τελευταία περίπτωση και δεδομένης της ύπαρξης πιεσοστάτη , δεν είναι φυσιολογικό να δημιουργείται πρόβλημα στην αντλία εξαιτίας του LPG .

Οπότε ψαχτείτε αν διαθέτει το αμάξι σας πιεσοστάτη στο κύκλωμα της αντλίας . :idea:
ZΗΡΕΙΑ
 

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τρί Νοέμ 06, 2012 2:16 am

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου Κώστα!!! :handgestures-thumbup: :clap: :clap:

ZΗΡΕΙΑ έγραψε:Οπότε ψαχτείτε αν διαθέτει το αμάξι σας πιεσοστάτη στο κύκλωμα της αντλίας . :idea:

Στο GV ο ρυθμιστής πίεσης καυσίμου είναι εδώ :arrow:

fuel press ctrl.JPG


και μια πιο κοντινή.....

fuel press ctrl_BIG.JPG
fuel press ctrl_BIG.JPG (122.68 KiB) 8570 προβολές


Δεν ξέρω αν κόβει το ρεύμα στην αντλία βενζίνης, κι από ότι είδα μάλλον όχι. Αυτό που κάνει είναι να στέλνει πίσω το καύσιμο ανάλογα την πίεση... :think:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό harijohn » Τρί Νοέμ 06, 2012 3:35 pm

Εμένα πάντως ο εγκαταστάτης μου πε να την κρατάω σκεπασμένη, δηλαδή 3/4 βενζίνη στο ντεπόζιτο μόλις πέσει στο μισό ξανα 3/4 ετσι την έχεις πάντα σκεπασμένη και ανανεώνεις και την βενζίνη σου συχνά πυκνά
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Νοέμ 06, 2012 5:46 pm

harijohn έγραψε:Εμένα πάτως ο εγκαταστάτης μου πε να την κρατάω σκεπασμένη, δηλαδή 3/4 βενζίνη στο ντεπόζιτο μόλις πέσει στο μισό ξανα 3/4 ετσι την έχεις πάντα σκεπασμένη και ανανεώνεις και την βενζίνη σου συχνά πυκνά

Αυτή η αντλία βενζίνης πολύ "κρυφτό" μας παίζει..... πότε είναι κάτω-κάτω, πότε στο μέσον, πότε χρειαζόμαστε έστω να μην φτάνει στο κόκκινο η βενζίνη, πότε, στα μισά, πότε στα 3/4....

Βρε θα τρελαθούμε τελείως.... δηλαδή κάποιος που έχει την βενζίνη μονίμως από τα κόκκινα έως την μέση, αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι αντλία βενζίνης?

Έχει κάποιος κανά σκαρίφημα, εικόνα, κάτι τέλος πάντων, που να δείχνει πως είναι από μέσα το ρεζερβουάρ και που είναι αυτή η αντλία?
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τρί Νοέμ 06, 2012 5:48 pm

panoshm έγραψε:Έχει κάποιος κανά σκαρίφημα, εικόνα, κάτι τέλος πάντων, που να δείχνει πως είναι από μέσα το ρεζερβουάρ και που είναι αυτή η αντλία?

:hand:

edit: βουαλά :arrow:

GV_fuel_pump.jpg
GV_fuel_pump.jpg (39.81 KiB) 8544 προβολές

Απ'ότι βλέπω από το σχήμα, μάλλον όταν το ρεζερβουάρ είναι στη μέση την καλύπτει εντελώς (το κομμάτι που δουλεύει βασικά).... :?: :think:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό harijohn » Τρί Νοέμ 06, 2012 11:53 pm

panoshm έγραψε:
harijohn έγραψε:Εμένα πάτως ο εγκαταστάτης μου πε να την κρατάω σκεπασμένη, δηλαδή 3/4 βενζίνη στο ντεπόζιτο μόλις πέσει στο μισό ξανα 3/4 ετσι την έχεις πάντα σκεπασμένη και ανανεώνεις και την βενζίνη σου συχνά πυκνά

Αυτή η αντλία βενζίνης πολύ "κρυφτό" μας παίζει..... πότε είναι κάτω-κάτω, πότε στο μέσον, πότε χρειαζόμαστε έστω να μην φτάνει στο κόκκινο η βενζίνη, πότε, στα μισά, πότε στα 3/4....

Βρε θα τρελαθούμε τελείως.... δηλαδή κάποιος που έχει την βενζίνη μονίμως από τα κόκκινα έως την μέση, αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι αντλία βενζίνης?

Έχει κάποιος κανά σκαρίφημα, εικόνα, κάτι τέλος πάντων, που να δείχνει πως είναι από μέσα το ρεζερβουάρ και που είναι αυτή η αντλία?

Πάνο μάλλον μου το είπε και για να ανανεώνεται συχνά η βενζίνη και να μην μένει για πολύ καιρό στο ντεπόζιτο η ίδια ποσότητα
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τετ Νοέμ 07, 2012 12:00 am

Tzivitzonis έγραψε:Απ'ότι βλέπω από το σχήμα, μάλλον όταν το ρεζερβουάρ είναι στη μέση την καλύπτει εντελώς (το κομμάτι που δουλεύει βασικά).... :?: :think:

Ωραίος ο Πατρινός.... αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται σε τι βάθος είναι.... μόνο αν το δούμε επί τόπου, θα καταλάβουμε, έως τότε θα μας πνίγει το σκότος :think:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Τετ Νοέμ 07, 2012 12:04 am

harijohn έγραψε:Πάνο μάλλον μου το είπε και για να ανανεώνεται συχνά η βενζίνη και να μην μένει για πολύ καιρό στο ντεπόζιτο η ίδια ποσότητα


Έτσι είναι . Το ίδιο είπε και σε εμένα .
ZΗΡΕΙΑ
 

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τετ Νοέμ 07, 2012 12:41 am

ZΗΡΕΙΑ έγραψε:Οπότε ψαχτείτε αν διαθέτει το αμάξι σας πιεσοστάτη στο κύκλωμα της αντλίας . :idea:


Δηλαδή το δικό μας διαθέτει??
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ Νοέμ 07, 2012 1:48 am

Και μόνιμα πρόσθετο συντήρησης-σταθεροποίησης ποιότητας καυσίμου, μην το ξεχνάτε.
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4313
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: αντλια βενζινης

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Τετ Νοέμ 07, 2012 6:52 pm

kaliakouda έγραψε:
ZΗΡΕΙΑ έγραψε:Οπότε ψαχτείτε αν διαθέτει το αμάξι σας πιεσοστάτη στο κύκλωμα της αντλίας . :idea:


Δηλαδή το δικό μας διαθέτει??


Φίλε Γιώργη σωστή και εύλογη η απορία σου . Εν τάχει , η απάντηση στο ερώτημά σου είναι όχι .
Σε πρώτη ευκαιρία θα γράψω αναλυτικά για το κύκλωμα της αντλίας του NGV , μιας και το έχω ψάξει εκτενώς , από τότε σχεδόν που έβαλα γκάζι .
Όχι όμως εδώ , μιας και θα είμαστε τελείως offtopic , αλλά ανοίγοντας νέο θέμα στα δικά μας μηχανολογικά , σε πρώτη ευκαιρία . ;-) ;-)
ZΗΡΕΙΑ
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Lpg - Υγραεριοκίνηση

antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες