Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Ερωτήσεις, κιτ, προβλήματα κι ό,τι αφορά την υγραεριοκίνηση.

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό AlexandrosNGV » Δευτ Σεπ 26, 2011 3:25 pm

ximikos00 έγραψε:Παιρνω σημερα τηλεφωνο στην Διεύθυνση συγκοινωνιων και μετα απο 30 τηλέφωνα απαντάει κάποια :o :o :o (δεν θα την χαρακτηρισω) και χωρις καν να θελει να μιλησει-να βοηθησει-να εξυπηρετησει και δεν ξερω γω τι αλλο μου πετάει ενα

"Δικαιολογητικα έχεις δώσει???? "

Λεω οχι μου ειπαν απο το Κτεο....

πριν καν τελειωσω τη φραση μου μου ειπε να ερθεις να κανεις αιτηση και να δωσεις δικαιολογητικα.....και το κλείσε...


Κάτι τέτοιοι κατέστρεψαν το δημόσιο. :naughty: :naughty: :naughty:
Grand Vitara 2.4 JLXE 2009
AlexandrosNGV
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1361
Εγγραφή: Σάβ Απρ 25, 2009 3:56 pm
Τοποθεσία: Αχαρνές-Άνω Αρχάνες Κρήτης
cb: Όχι
Name: Αλέξανδρος

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό harijohn » Δευτ Σεπ 26, 2011 4:58 pm

ximikos00 έγραψε:Παιδες βοήθεια γιατι με το Ελληνικό Δημόσιο θα σαλτάρω....

Εκανα την εγκατασταση LPG τελος Αυγούστου....

Περασα ΚΤΕΟ (ιδιωτικό) ολα καλα...

Αυτοί απο εκεί πήρανε τα χαρτιά και τα στείλανε στο Μηχανολογικό...
Μου είπανε σε 1 μηνα πανε να παρεις την Αδεια η δίνεις 20 ευρώ και τη παίρνεις απο εδω...


Παιρνω σημερα τηλεφωνο στην Διεύθυνση συγκοινωνιων και μετα απο 30 τηλέφωνα απαντάει κάποια :o :o :o (δεν θα την χαρακτηρισω) και χωρις καν να θελει να μιλησει-να βοηθησει-να εξυπηρετησει και δεν ξερω γω τι αλλο μου πετάει ενα

"Δικαιολογητικα έχεις δώσει???? "

Λεω οχι μου ειπαν απο το Κτεο....

πριν καν τελειωσω τη φραση μου μου ειπε να ερθεις να κανεις αιτηση και να δωσεις δικαιολογητικα.....και το κλείσε... :tsoukalas: :tsoukalas:


Ισχύει κατι τέτοιο ή βαριοταν και μου εκλεισε το τηλέφωνο.....?????
Ξερει κανεις τι γίνεται???



Ασχετο αλλα με τετοιες συμπεριφορες ο κόσμος στρεφεται στις ιδιωτικοποιήσεις....Τετοια συμπεριφορα σε ιδιωτικο ΚΤΕΟ θα σημαινε και την τελευταια μερα της στη δουλεια...
και σε οποιαδηποτε ιδιωτικη επιχειρηση αμφιβάλλω αν θα κρατουσε υπαλληλος τη δουλεια του με τετοια αντιμετωπιση στον πελάτη

Τα δικαιολογητικά τα στέλνει στο μεταφορών το ΚΤΕΟ(είναι υποχρωμένο) μαζί με το χαρτί του ΚΤΕΟ ότι πέρασες και όλα είναι καλά σε 10-15 μέρες. Σε 10 μέρες πας στο μεταφορών (δυτική Θεσσαλονίκη βρίσκεται εκεί που ειναι το δημόσιο Κτεο και ανατολική στη Θέρμη εκεί που είναι ο Μασούτης) με την παλαιά άδεια του αυτοκινήτου και ταυτότητα. Συμπληρώνεις μια αίτηση στην πρωτοκολλούν περιμένεις κανα τέταρτο και παίρνεις την καινούρια άδεια που γράφει στο καύσιμο ότι καίει και αέριο.
Αυτά για τα ΚΤΕΟ και τα 20Ε δεν τα γνωρίζω.
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Δευτ Σεπ 26, 2011 5:19 pm

harijohn έγραψε:Τα δικαιολογητικά τα στέλνει στο μεταφορών το ΚΤΕΟ(είναι υποχρωμένο) μαζί με το χαρτί του ΚΤΕΟ ότι πέρασες και όλα είναι καλά σε 10-15 μέρες. Σε 10 μέρες πας στο μεταφορών (δυτική Θεσσαλονίκη βρίσκεται εκεί που ειναι το δημόσιο Κτεο και ανατολική στη Θέρμη εκεί που είναι ο Μασούτης) με την παλαιά άδεια του αυτοκινήτου και ταυτότητα. Συμπληρώνεις μια αίτηση στην πρωτοκολλούν περιμένεις κανα τέταρτο και παίρνεις την καινούρια άδεια που γράφει στο καύσιμο ότι καίει και αέριο.
Αυτά για τα ΚΤΕΟ και τα 20Ε δεν τα γνωρίζω.


Θενξ!!!
Και μενα ετσι μου ειχαν πει....

Η αλλη μαλλον βαριοταν τη ζωή της....

Θα παω αυριο να δω τι παίζει...
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Re: Κίνηση με υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τετ Οκτ 12, 2011 12:02 pm

Να και μια διεύθυνση για χρήσιμες πληροφορίες περί
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό harijohn » Τετ Οκτ 12, 2011 6:16 pm

Ψάχνοντας διάφορα πληροφοριακά στοιχεία κατέληξα στα παρακάτω χρήσιμα σχετικά με το tunap 164 από τον υπεύθυνο της εταιρίας που δίνει απαντήσεις σε διάφορες ερωτήσεις. Οι ερωτήσεις δεν χρειάζονται, οι απαντήσεις είναι αρκετά διαφωτιστικές

Αγαπητοι κυριοι..καταρχας θελω να σας ευχαριστησω για τις ερωτησεις σας.. θα προσπαθησω να απαντησω και να σας δωσω την βοηθεια μου οσο μπορω.

Τα ενεργα συστατικα του 164 δημιουργουν ενα ομογενοποιημενο μιγμα με το υγραεριο που αποτρεπη την κατακρατηση αυτων των συστατικων καταρχας στο φιλτρο. Αυτα παραμενουν ενωμενα ακομα και σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες ( -30 ) και μεσω του συστηματος πιεσης προς τον εξατμιστη και οπως ειναι αναμεμειγμενα μετατρεπονται σε αερια μορφη χωρις ομως να χανουν τις λιπαντικες τους ικανοτητες. ( τα συστατικα που περιεχονται δεν διαβρωνουν τους σωληνες ουτε επιρρεαζουν-αποσυνθετουν τα λαστιχακια και τα o-ring του κυκλωματος..


Το προιον αυτο δεν περιεχη καμια χημικη ενωση ή ουσια που να εχει επιθετικη δραση στα υλικα που χρησιμοποιουν οι μοναδες υγραεριου ( υγρου ψεκασμου ή οχι ) καθως δεν εχει παρουσιαστει καμια επιδραση στην συμπεριφορα του συστηματος αλλα και στις εκπομπες καυσαεριων.
Εμεις μιλαμε για την δημιουργια μιας μεμβρανης-φιλμ η οποια προστατευει ολο το κυκλωμα του υγραεριου και ειδικα τις βαλβιδες και τις εδρες τους για 10000km ανεξαρτητα με την ποσοτητα καυσιμου που θα καψει το οχημα ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΤΕΛΕΙΩΣ. (τουλαχιστον τις πρωτες φορες)
ΟΙ ερευνες που αναφερω γινονται σε ενα απο τα τεσσερα εργοστασια την TUNAP στην Γερμανια το οποιο ασχολητε μονο με την ερευνα και αναπτυξη προιοντων. Δεν ξερω αν μπορεις να βρεις καπου δημοσιευμενες αυτες τις ερευνες αλλα σιγουρα τις εχουν οι επισημοι συνεργατες μας.. τωρα οσο για τον αν χρειαζεται ενα αυτοκινητο προστασια ή οχι και αν παταμε σε μια πιθανη βλαβη σιγουρα για εμας παιζει μεγαλο ρολο η τεραστια πηγη πληροφοριων που εχουμε απο τους συνεργατες μας και απο τα προβληματα που αντιμετοπιζουν τα τελευταια χρονια, φυσικα δεν μιλαω μονο για την ενχωρια αγορα αλλα σε 18 χωρες που κατεχουμε μεγαλο και σημαντικο κομματι πανω στο χημικο τομεα.
οταν εγραψα οτι δεν πρεπει να αδειασει το ρεζερβουαρ τις πρωτες φορες εννοω οτι τουλαχιστον στα δυο τρια πρωτα γεμισματα μετα που θα βαλουμε το προιον καλο θα ηταν να μην στραγγιξουμε το καυσιμο. Να σου εξηγησω καλητερα... Οταν μπαινει το προιον στο ρεζερβουαρ χρησιμοποιη το υγραεριο ως μεσον για να περασει στο κυκλωμα. απο την στιγμη που θα περασει μεσα ξεκιναει να δημιουργη μια μεμβρανη προστασιας με τελικο προορισμο να λιπανει και να προστατευση τις βαλβιδες και τις εδρες τους. Πιστευουμε οτι κανει καλητερη προστασια αν περασει μεσα πιο αργα στην διαρκεια 2-3 γεμισματων , μετα απο κει οσα γεμισματα και να κανεις, το στεγνωσεις ή οχι η προστασια θα παραμεινει για 10000km.
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ Οκτ 12, 2011 8:44 pm

Εγώ χρησιμοποιώ τα tunap 163 kai 164 μια φορά το χρόνο προληπτικά, χωρίς κανένα περίεργο σύμπτωμα και τα συνιστώ.
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τετ Οκτ 12, 2011 8:49 pm

harijohn έγραψε:.

Τα ενεργα συστατικα του 164 δημιουργουν ενα ομογενοποιημενο μιγμα με το υγραεριο που αποτρεπη την κατακρατηση αυτων των συστατικων καταρχας στο φιλτρο. Αυτα παραμενουν ενωμενα ακομα και σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες ( -30 ) και μεσω του συστηματος πιεσης προς τον εξατμιστη και οπως ειναι αναμεμειγμενα μετατρεπονται σε αερια μορφη χωρις ομως να χανουν τις λιπαντικες τους ικανοτητες.


Εδώ κολλάω λίγο, στο δικό μου του Υγρού Ψεκασμού δεν μετατρέπεται το υγραέριο ποτέ σε αέρια μορφή :think:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό harijohn » Πέμ Οκτ 13, 2011 5:08 pm

lyggas έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ τα tunap 163 kai 164 μια φορά το χρόνο προληπτικά, χωρίς κανένα περίεργο σύμπτωμα και τα συνιστώ.

καθότι οι παραπάνω απαντήσεις αναφέρονται σε δικές σου ερωτήσεις προς τον κατασκευαστή του προϊόντος
μήπως θα μπορούσες να μας πεις πόσες φορές χρησιμοποίησες το προϊόν και καμιά τιμούλα για το πόσο στοιχίζει εδώ,
να ξέρουμε, να συγκρίνουμε κτλ.
από ιντερνετ έχουν αναρτηθεί τιμές και γίνεται ένας χαμός, σκέτα με αντάπτορες κτλ.
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό lyggas » Πέμ Οκτ 13, 2011 9:59 pm

harijohn έγραψε:
lyggas έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ τα tunap 163 kai 164 μια φορά το χρόνο προληπτικά, χωρίς κανένα περίεργο σύμπτωμα και τα συνιστώ.

καθότι οι παραπάνω απαντήσεις αναφέρονται σε δικές σου ερωτήσεις προς τον κατασκευαστή του προϊόντος
μήπως θα μπορούσες να μας πεις πόσες φορές χρησιμοποίησες το προϊόν και καμιά τιμούλα για το πόσο στοιχίζει εδώ,
να ξέρουμε, να συγκρίνουμε κτλ.
από ιντερνετ έχουν αναρτηθεί τιμές και γίνεται ένας χαμός, σκέτα με αντάπτορες κτλ.


Αυτό που εισέρχεται με πειεσμένο αέρα στη δεξαμενή το έχω χρησιμοποιήσει δύο (2) φορές (έχω περίπου 23.000 χλμ με lpg).
Το πρόσθετο της βενζίνης το έχω μόνιμα στο ρεζερβουάρ, δηλαδή για κάθε 25 λίτρα βενζίνης, που συνήθως βάζω κάθε φορά, προσθέτω το 1/3 του περιεχομένου.Το φιαλίδιο έχει 375 ml και αρκεί για 80 λίτρα βενζίνης.
Το πρόσθετο της βενζίνης τελευταία φορά το αγόρασα 22.50 ευρώ ενώ το άλλο 24.
Ελπίζω να βοήθησα. :)
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό lyggas » Δευτ Οκτ 31, 2011 9:21 pm

Kαι μερικές φωτό που "χρωστούσα" από την εγκατάσταση υγραεριοκίνησης στο όχημα:
Συνημμένα
DSCN2353.JPG
Τα μπεκ ψεκασμού.
DSCN2354.JPG
Η μονάδα διαχείρησης, που στην ουσία αντιγράφει τον εργοστασιακό εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
DSCN2355.JPG
Για να καλυφτεί η δεξαμενή κατασκευάστηκε κάλυμα που την καλύπτει πλήρως από όλες τις μεριές. Εξωτερικά επενδύθηκε με ταπετσαρία και εσωτερικά με κετσέ.
DSCN2356.JPG
Το κάλυμα της δεξαμενής όπως φαίνεται από το εσωτερικό.
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό harijohn » Τρί Νοέμ 01, 2011 7:41 pm

lyggas έγραψε:
harijohn έγραψε:
lyggas έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ τα tunap 163 kai 164 μια φορά το χρόνο προληπτικά, χωρίς κανένα περίεργο σύμπτωμα και τα συνιστώ.

καθότι οι παραπάνω απαντήσεις αναφέρονται σε δικές σου ερωτήσεις προς τον κατασκευαστή του προϊόντος
μήπως θα μπορούσες να μας πεις πόσες φορές χρησιμοποίησες το προϊόν και καμιά τιμούλα για το πόσο στοιχίζει εδώ,
να ξέρουμε, να συγκρίνουμε κτλ.
από ιντερνετ έχουν αναρτηθεί τιμές και γίνεται ένας χαμός, σκέτα με αντάπτορες κτλ.


Αυτό που εισέρχεται με πειεσμένο αέρα στη δεξαμενή το έχω χρησιμοποιήσει δύο (2) φορές (έχω περίπου 23.000 χλμ με lpg).
Το πρόσθετο της βενζίνης το έχω μόνιμα στο ρεζερβουάρ, δηλαδή για κάθε 25 λίτρα βενζίνης, που συνήθως βάζω κάθε φορά, προσθέτω το 1/3 του περιεχομένου.Το φιαλίδιο έχει 375 ml και αρκεί για 80 λίτρα βενζίνης.
Το πρόσθετο της βενζίνης τελευταία φορά το αγόρασα 22.50 ευρώ ενώ το άλλο 24.
Ελπίζω να βοήθησα. :)

ευχαριστώ φίλε, φυσικά βοήθησες, καλύτερα να ξέρουμε ειδικά με τις τιμές παρά να βαδίζουμε τυφλά, οι καιροί είναι δύσκολοι
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό johndrama » Τρί Νοέμ 01, 2011 8:19 pm

Aυτο το βρηκα σε κυνηγετικο σαιτ γραφει απ οτι καταλαβα καποια εταιρια που πουλαει κιτ μετατροπης σε ποια αμαξια δε μπαινει υγραεριο απο σουζουκι δε παιζει τιποτα παντως
KYNΗΓΙ-ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ-ΚΑΛΗ ΖΩΗ
Άβαταρ μέλους
johndrama
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2916
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ
Λάστιχα: NGV 1.6 MP-Kayaba
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MP & KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: sj410 LWB
Name: Γιαννης.

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τρί Νοέμ 01, 2011 8:32 pm

johndrama έγραψε:Aυτο το βρηκα σε κυνηγετικο σαιτ γραφει απ οτι καταλαβα καποια εταιρια που πουλαει κιτ μετατροπης σε ποια αμαξια δε μπαινει υγραεριο απο σουζουκι δε παιζει τιποτα παντως


Τέτοιες λίστες έχουν πολλές εταιρίες που κατασκευάζουν συστήματα υγρεριοκίνησης και καταρτίζονται βάσει των προβλημάτων που τους αναφέρονται.
Το ότι δεν υπάρχει η SUZUKI μέσα είναι θετικό, αλλά πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν ότι όλα αυτά είναι σχετικά, διότι μερικά αυτοκίνητα εμαφανίζονται προβληματικά μόνο σε μερικές εταιρίες, ενώ σε άλλες όχι.
Πάντως ενημερωτικά σε όσες καταστάσεις έχω δει έως τώρα, αν θυμάμαι καλά μόνο το LIANA της SUZUKI στην κατάσταση της PRINS ήταν καταγεγραμμένο, κανένα άλλο http://www.autogas-umruesten.com/news/i ... en1207.pdf. :)
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό harijohn » Κυρ Απρ 01, 2012 5:46 pm

τελευταία ανακάλυψα ότι εκτός από το tunap-(γερμανικό) στην αγορά κυκλοφορεί και το proteck(νομίζω ελληνικό) προϊον της ίδιας εταιρείας που βγάζει υγρά για την προστασία των ψυγείων μας από την ηλεκτρόλυση στην τιμή των 15Ε
Αιτία της ενασχόλησης μου με το βουνό είναι της όρασης μου η ανάγκη, που ζητεί να εξαντλεί τον ορίζοντα, προκειμένου να θρέψει με εικόνες, οσμές και ποικιλία χρωμάτων και σχημάτων τον αχόρταγο εγκέφαλο μου.
Άβαταρ μέλους
harijohn
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 6:51 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΚΥΒ-MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υγραεριοκίνηση - Χρήσιμες Γνώσεις

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Δευτ Απρ 02, 2012 12:12 pm

harijohn έγραψε:τελευταία ανακάλυψα ότι εκτός από το tunap-(γερμανικό) στην αγορά κυκλοφορεί και το proteck(νομίζω ελληνικό) προϊον της ίδιας εταιρείας που βγάζει υγρά για την προστασία των ψυγείων μας από την ηλεκτρόλυση στην τιμή των 15Ε

:shock: Κυριάκοοοο;;; :idea: Δε το ρωτάς;; :think: :?: :?:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37878
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Lpg - Υγραεριοκίνηση

ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 6:03 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 10, 2024 7:46 pm Καλησπέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 10, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 09, 2024 3:16 pm Καλησπέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες