Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό gi@nn@kis » Τρί Ιούλ 27, 2010 12:50 am

Φίλε Γιάννη πες τι ψάχνεις και πόσα (περίπου) θες να ξοδέψεις,ενα ελεύθερο φίλτρο,με τελικό και χταπόδι θα πάρεις απο 8 έως 12 άλογα,υπάρχει το τούρμπισμα (ο φίλος GrandViturbo θα σε κατατοπίσει) κ.λ.π :wink:


Επειδη ολα τα παραπανω αλογα ,εχουν και το κοστος τους και τις συνεπειες τους , δεν θελω να μπλεξω με τα συνεργεια ! Προτιμω να εχω το κεφαλι μου ησυχο...

Η αληθεια ειναι πως τα αυτοκινητα μας αν ειχαν λιγα παραπανω αλογα απ το εργοστασιο,νομιζω δεν θα ειχαν και τη μεγαλη καταναλωση που εχουν!
Δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα...! ;)
:ngv:
Άβαταρ μέλους
gi@nn@kis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4554
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 7:06 pm
Λάστιχα: yoko A/T-s
Διάσταση ελαστικών: 225/65-17
Suspension: μαμά
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Αύγ 02, 2010 7:34 am

Ωχ ωχ μου ανοιξατε τρελλο θεματακι εδω...

Ενα πραγμα θα προτεινω στον φιλο μας.
Ή ψαξτο μεχρι το μεδουλι, η μην αγγιξεις το μοτερ σου. Στο λεω επειδη εχω φαει μηνες σε συυνεργειο να διορθωσω τακα τακα αλλουνου.. Και με το αναλογο κοστος στον καθενα βεβαια...
Σε αναμονη λοιπον να σου πω και τα υπολοιπα εντος 2-3 ωρων. Φιλια.
Επισκέπτης
 

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Αύγ 03, 2010 5:37 pm

Λοιπον να μαι κι εγω τωρα που βρηκα χρονο να αναλυσω καποια πραγματακια...!
Ξεκιναμε λοιπον τις 3 επιλογες που εχεις για βελτιωση του μοτερακίου σου!

Αρχικα οι 2 επιλογες περιλαμβανουν τουρμπινα και η 3 κομπρεσσορα.
Για τον κομπρεσσορα δε ξερω να σου πω και πολλα οποτε και δε ξερω αν σου απαντησω εμπεριστατωμενα.
Αυτο που γνωριζω ειναι πως ο κομπρεσσορας παιρνει κινηση απο το στροφαλο με ιμαντα , που σημαινει οτι μαλλον θα πρεπει να αλλαξεις κατι στη τροχαλια μπροστα ετσι ωστε να δεχτει και 3ο λουρι.

Για τις τουρμπινες τωρα, εχεις 2 επιλογες οπως ειπα.
Η ενα light turbo οπως ειχα μεχρι πριν καιρο η κατι δυνατοτερο οπως εχω τωρα.
Για την πρωτη περιπτωση, θα χρειαστεις, μια τουρμπινα 25αρα, ενα ιντερκουλερ, εναν παραλληλο αγραφο εγκεφαλο, σωληνωσεις, πολλαπλη εξαγωγης, ΦΛΑΝΤΖΑ για να σου ριξει την συμπιεση,και downpipe ετσι ωστε να μπορεσεις να βαλεις καποια οργανακια ελεγχου θερμοκρασιας και ενδειξεις μειγματος. Το κοστος ολων αυτων σαν υλικα δεν ξεπερναει τα 3000 ευρω.Για εργασια δε γνωριζω.

Στην δευτερη περιπτωση, θα χρειαστεις ολα τα ανωτερων, και επιπλεον ελαφρυτερο στροφαλο, ελαφρυτερο βολαν, 6 φτερο δισκο, πιστονια σφυριλατα, μπιελες με επεξεργασια cryogenesis,μεγαλυτερα μπεκ, καινουρια τριμεταλλικα,και καποια ρυθμιση στις βαλβιδες σου. Εδω μιλαμε στην ουσια για ανακατασκευη του μοτερ. Ακριβως θα κοστισουνε 3500.
Του τεστιν λοιπον, θα σου φυγει ενα 5000 για αυξηση 30% ή γυρω στα 8000 για αυξηση 100% της ηδη υπαρχουσας ιπποδυναμης.

Αν θελεις εντελως αναλυτικα το τι εγινε με το δικο μου αυτοκινητο, διαβασε ! Καλη δυναμη!!!
Επισκέπτης
 

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό dimitriszim » Τετ Αύγ 04, 2010 1:42 pm

Κύριοι θέλω να βάλω στο τουτουνι μου ένα φίλτρο Κ&Ν.
Θα δώ διαφορά και αν ναί ποιά?
Θα έχω διαφορά στην κατανάλωση πρός τα πάνω?
Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει, αξίζει να το κάνω?
Βρήκα αυτό εδώ http://streetandcircuit.gr/suzuki-vitar ... 82038.html
Δεν ξέρω και την τιμή του πώς την βλέπετε?

Έυχαριτώ!!!!
Να αγκαλιάζεις όσο πιο συχνά μπορείς τους ανθρώπους που αγαπάς πριν γίνουν..........φωτογραφίες.......!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
dimitriszim
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5320
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2010 12:53 pm
Τοποθεσία: Βέροια - Ημαθία
Λάστιχα: Dunlop Sj6 235/55/18
Suspension: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ
cb: Όχι
Name: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό alexisgon » Τετ Αύγ 04, 2010 1:59 pm

Δημήτρη πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει ,ρίξε μια ματιά!
Σίγουρα υπάρχει λύση,συνεπώς και αποτέλεσμα!
LPG Zavoli -> GV '99 - 5D,Πλύμνες Μile Μarker,Midland Alan 248
It only works for mud... |
alexisgon
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 2065
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 12:32 am
Λάστιχα: BF 225/70/16 AT
cb: Ναι
Name: Αλέξης

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Αύγ 04, 2010 4:05 pm

dimitriszim έγραψε:Κύριοι θέλω να βάλω στο τουτουνι μου ένα φίλτρο Κ&Ν.
Θα δώ διαφορά και αν ναί ποιά?
Θα έχω διαφορά στην κατανάλωση πρός τα πάνω?
Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει, αξίζει να το κάνω?
Βρήκα αυτό εδώ http://streetandcircuit.gr/suzuki-vitar ... 82038.html
Δεν ξέρω και την τιμή του πώς την βλέπετε?

Έυχαριτώ!!!!

Το site που μας παρεπεμψες το δινει 78 ευρω παντως.... :dance: :dance:

Διαφορά θα δείς μικρή στην αυξηση ιπποδύναμης, απλα αυτό θα σου ελευθερώσει λιγάκι την εισαγωγή. Η ολοκληρωμένη λύση ειναι αυτη που οι βελτιωτες λενε,
στάδιο 1 που σημαινει φιλτρο προγραμμα εξατμιση. Και για να στο κανω πιο απλο, σκεψου τον τροπο που αναπνεεις. Εισπνοη - εμπλουτισμος του αιματος με οξυγονο - εκπνοη. Στην περιπτωση αλλαγης φιλτρου λοιπον, ειναι σαν να αναπνεεις περισσοτερο αερα, που ομως σου ειναι σχετικα αχρηστος εφοσον η καρδια σου εχει μαθει να δουλευει με εναν στανταρ ρυθμο , και επισης η εκπνοη σου ισως ειναι καπως βεβαρυμενη λογω του οτι εισεπνευσες παρα πανω αερα.

Ομως: Αν αλλαζες καρδια πχ ή εβαζες καποια δευτερη, τοτε θα χρειαζοσουνα παραπανω αερα και θα εβγαζες τα απαραιτητα καυσαερια...

Ελπιζω να καταλαβες αν οχι, παρε στο 166! :lol: :lol: Ενταξει το τελευταιο ητανε πλακα!
Επισκέπτης
 

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό dimitriszim » Τετ Αύγ 04, 2010 5:57 pm

κατάλαβα τι εννοείς. Το ότι έβαλα την διπλή εξάτμιση την μανίσια παίζει κάποιο ρόλο? Πάντως μια μικρή διαφορά την έχω δει με την εξάτμιση.
και η τιμή 78ευρω είναι καλή? Υπάρχει φθινότερο?
Υγ...Παρεπιπτόντως Το 166 δεν το σηκώνει :pray: :pray: :pray:
Να αγκαλιάζεις όσο πιο συχνά μπορείς τους ανθρώπους που αγαπάς πριν γίνουν..........φωτογραφίες.......!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
dimitriszim
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5320
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2010 12:53 pm
Τοποθεσία: Βέροια - Ημαθία
Λάστιχα: Dunlop Sj6 235/55/18
Suspension: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ
cb: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Αύγ 04, 2010 8:45 pm

Ζωη σε μας τοτε :dance:

Το οτι εβαλες διπλη εξατμιση δε παιζει απολυτως κανενα ρολο παρα μονο αισθητικης βελτιωσης. Οταν λεμε εξατμιση εννοουμε παντα το συνολο των κομματιων οπου ξεκιναει απο : Χταποδι ή Λουκανικο αναλογα το πως θα το εχει φτιαξει καποιος. Οι σωληνες δλδ που ξεκινανε απο τον καθε κυλινδρο ξεχωριστα και ειτε γινονται απο 4 -> 2 -> 1 η απο 4->1 απευθειας. Συνεχιζουμε με προκαταλυτη στα πιο συγχρονα αυτοκινητα, και προχωραμε στον καταλυτη οπου τον βρισκουμε παντου. Προχωρώντας πιο πισω συνανταμε το προτελικο καζανακι και τελος το τελικο. Ολο αυτο μας κανει τον ορο εξατμιση.
Προταση μου λοιπον αν θελεις να δεις διαφορα περι τα 3-5 αλογα, αλλαζεις την διατομη σε λιγο μεγαλυτερη, καταργεις τον προκαταλυτη αλλα βαζεις εναν ελευθερο μεταλλικο καταλυτη προδιαγραφων euro5 ετσι ωστε να μην σε τσιμπισει ο ελεγχος καυσαεριων, και καταληγεις σε ενα τελικο ελευθερας χειροποιητο ή μη, μαζι με την αναλογη μπουκα βεβαια για τον οποιον ηχο θελεις να κανει. Γενικοτερα ομως με ολοκληρη εξατμιση και φιλτρο και παλι δουλεια δε κανεις. Μεσο ορο να παρεις 6 αλογα και αυτα θα βγουν στην πορεια. Στο τελος μπορεις να βαλεις και εναν παραλληλο εγκεφαλο με κοστος γυρω στα 800+300 τοποθετηση, και να φτασεις στο τρελη αυξηση ιπποδυναμης περι τα 8-12 αλογα απο οτι ειχες εως τωρα εχοντας δωσει 80 πες το φιλτρο και 1000 η εξατμιση απο την αρχη εως το τελος, και αλλα 1200 το προγραμμα με τον εγκεφαλο = 2280 και πηρες 12 αλογα... ΟΥΑΟΥ. :o Δε το προτεινω για κανενα λογο. :naughty: :naughty: Δωσε αλλα τοσα και τουρμπισε το... Στα εγραψα πιο πανω... Απο οικονομικης αποψεως βεβαια μπορεις αρχικα να κινηθεις με το σταδιο 1 που μολις σου περιεγραψα και αργοτερα αν δε σε ικανοποιει ( κατι που σου βαζω στοιχημα απο τωρα ) να προσθεσεις τα υπολοιπα € και να βαλεις τουρμπο στο αυτοκινητο. Σε καμια περιπτωση ομως μην κινηθεις απερισκεπτα και μανιωδως γιατι θα καταληξεις σα κι εμενα.... Αυτα! Οτι θελεις ρωτα για αυτο ειμαστε εδω φιλε..!
Επισκέπτης
 

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Πέμ Αύγ 05, 2010 1:57 am

Μια φώτο του μοτέρ με τον σαλίγκαρο δεν θα ανεβάσεις :?:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Αύγ 05, 2010 1:31 pm

Mastergunner έγραψε:Μια φώτο του μοτέρ με τον σαλίγκαρο δεν θα ανεβάσεις :?:


Εχω εδω..... viewtopic.php?f=8&t=6536 Και ακομα δεν εχει τελειωσει! Για αυτο δεν ανεβαζω αλλες φωτογραφιες.
Επισκέπτης
 

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό ΣΑΡΑΝΤΗΣ Π''ΔΟΠΟΥΛΟΣ » Τετ Αύγ 18, 2010 7:19 pm

Επισκέπτης έγραψε:Φιλε Σαραντη.......εσυ επρεπε να παρεις Tiguan κι εγω Vitara :lol: :lol: :lol: :lol:
Eγω θελω (που λεει ο λογος) να το ψηλωσω κι εσυ θελεις αλογα.... :lol: :lol: :lol:

Καλό το TIGUAN με πολλά προτερήματα αλλά έχει προβλήματα η θα έχει προβλήματα με σκάστρες, αισθητήρες ΝΟΧ,Ν75,ποτενσιόμετρα μέτρησης αέρα,κοντά τις 65000χλμ μπορεί να προκύψει και το turbo του, παρακάλα να είναι στην εγγύηση η τουλάχιστον να σε καλύψουν με ποσοστό coolance οι επισκευαστές,πολύ φιλικά στα αναφέρω αυτά και δεν στο εύχομαι.Από την άλλη εύκολα μπορείς να πας και 200hp μόνο με software ABT,REVO κ.λπ
Η παρατήρησή σου σωστή, προτίμησα όμως τούς ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΥΣ για λόγους αξιοπιστίας .
ΣΑΡΑΝΤΗΣ Π''ΔΟΠΟΥΛΟΣ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 1:55 pm
cb: Όχι

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό Σταματης » Παρ Σεπ 03, 2010 12:15 am

ΣΑΡΑΝΤΗΣ Π''ΔΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:Καλό το TIGUAN με πολλά προτερήματα αλλά έχει προβλήματα η θα έχει προβλήματα με σκάστρες, αισθητήρες ΝΟΧ,Ν75,ποτενσιόμετρα μέτρησης αέρα,κοντά τις 65000χλμ μπορεί να προκύψει και το turbo του, παρακάλα να είναι στην εγγύηση η τουλάχιστον να σε καλύψουν με ποσοστό coolance οι επισκευαστές,πολύ φιλικά στα αναφέρω αυτά και δεν στο εύχομαι.Από την άλλη εύκολα μπορείς να πας και 200hp μόνο με software ABT,REVO κ.λπ
Η παρατήρησή σου σωστή, προτίμησα όμως τούς ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΥΣ για λόγους αξιοπιστίας .

Απο γιαπωνεζους ξερω παρα πολυ καλα,ειχα για 10 χρονια το mx5 δευτερης γεννιας,το ειχα παρει καινουργιο......μιλαμε για
σκυλι,το ειχα σκισει κανονικα,δεν επαιρνε χαμπαρι,ομως ολα τα σερβις του κανονικα.Δεν μου πηγαινε να το πουλησω με τιποτα,
ειδικα με αυτα τα λεφτα που μου εδειναν.Το εχει τωρα η αδερφη μου και οποτε μου λειψει το παιρνω :clap: :clap:
Τωρα για το Τιγκουαν,το διαλεξα γιατι απλα αν θες suv ειναι μονοδρομος,1,4 (ασφαλεια,σημα),επιδοσεις,κυρος,και αν ειχα καποια αμφιβολια ,μου εφυγε αμεσως με το πρωτο τεστ ντραιβ,ο κινητηρας που φοραει ειναι δοκιμασμενος αρκετα χρονια,η σκαστρα που εχω ειναι πιο αξιοπιστη,τα πρωτα τιγκουαν (μερικα) ειχαν προβλημα με τη σκαστρα,οποτε τα επομενα μοντελα δεν ειχαν παρομοιο προβλημα.Μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα (16000 χλμ),δεν εχει κανει ουτε τσικ.....μονο φσσσσσσσσσσσσστ κανει........ :lol: :lol: :lol: :lol:
Απο θεμα αξιοπιστιας δεν μπορω να το κρινω απο τωρα ειναι νωρις,θα δειξει.......προς το παρον το σκιζω κανονικα και με το
νομο σε χωμα και ασφαλτο :dance: :dance:
ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ.... ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.... ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ !!!
ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
Σταματης
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1332
Εγγραφή: Δευτ Απρ 19, 2010 6:06 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΚΑΜΙΝΙΑ (Νεα Χαλκηδονα)
Λάστιχα: YOKOHAMA A/T-S
Suspension: +6 MAD - MONROE
cb: Ναι
Name: Σταματης

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό ΣΑΡΑΝΤΗΣ Π''ΔΟΠΟΥΛΟΣ » Πέμ Σεπ 09, 2010 2:49 pm

Migaris έγραψε:...
Το suzuki ειναι απο τα ποιο εξελιξιμα εργαλεια!!! :D :D :tsoukalas:


Αρχηγέ μου θα συμφωνήσω μαζί σου, ααλλαά ένα turbo kit δεν υπάρχει επίσημα από τη SUZUKI με συγκεκριμμένα πράγματα
τιμή και εγγύηση.
Και αναγκαζόμαστε να κάνουμε πειράματα στα αυτοκίνητά μας .
Ενώ η NISSAN έβγαλε πριν από μερικές μέρες για το QASHQAI 1.6, kit light turbo στα 0,3 bar που δίνει 30 αλογάκια και 21 κιλά ροπή ενώ εγώ με 143άλογα με το ζόρι ξεπερνάω τα 18,5κιλά ροπής.

Φαντάσου να πάει η πίεση στα 0,6bar!!!!!!
ΣΑΡΑΝΤΗΣ Π''ΔΟΠΟΥΛΟΣ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 1:55 pm
cb: Όχι

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό tano » Τετ Σεπ 15, 2010 9:40 pm

www.redhotpepper.gr για δεσ εδω
άλλο
Άβαταρ μέλους
tano
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 28, 2010 5:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Name: θανασησ

Re: Αύξηση ιπποδύναμης σε NGV..?

Δημοσίευσηαπό ΣΑΡΑΝΤΗΣ Π''ΔΟΠΟΥΛΟΣ » Πέμ Σεπ 16, 2010 3:15 pm

tano έγραψε:http://www.redhotpepper.gr για δεσ εδω


Καλησπέρα και πάνω από όλα ευχαριστώ για το link.

Μπήκα το είδα και συμπλήρωσα φόρμα για ενημέρωση.
Ότι υπάρξει από ενημέρωση θα κοινοποιήσω.

Σαράντης.
ΣΑΡΑΝΤΗΣ Π''ΔΟΠΟΥΛΟΣ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 1:55 pm
cb: Όχι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες