ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό lambros » Παρ Μάιος 28, 2010 11:37 am

Και εκεί που πήγαινα για Πάτρα, με 100 - 120 και χωρίς να γίνει κάτι μου άναψε το λαμπάκι του ABS.
Λέω, κάτι άσχετο θα είναι και έσβησε.
Μετά από λίγο ανάβει το λαμπάκι BRAKE .Σκέφτομαι βρέ μπάς και δεν είναι τόσο άσχετο?
Μετά άρχισε να ανοιγοκλείνει η οθονη του dvd, μόνη της .Πλέον είμουν σίγουρος ότι κάτι συμβαίνει.
Ή στοιχειωμένο είναι ή πρόβλημα υπάρχει.Τελικά αναβόσβηναν όλα τα λαμπάκια που υπήρχαν στο αυτοκίνητο!
Ακόμα και τα 4WD και τα πάντα.
Κάνω λοιπόν δεξιά, στο χωράφι φυσικά γιατί ώς γνωστο πάρκινγκ στην ''εθνική'' Πατρών δεν υπάρχει και το σβήνω να το ανάψω πάλι κάτι που δεν έγινε ποτέ!!!
Ούτε τσάκ, μόνο το τακ τακ της μίζας.Φωνάζω τη express service η οποία σε 10 ήταν εκει και με πήγαν Ακράτα .
Μου εξήγησαν φυσικά τις χρεώσεις διότι δεν είχα οδική .Στον σταθμό τους, αφού έλεγξαν μπαταρία δυναμό μου ήπαν ότι θα ήταν καλύτερα να πάω στην Suzuki.Πάτρα ή στο δικό μου στην Αθήνα???
Επέλεξα το δεύτερο.Αλλάξαμε τεσσερα φορτηγά από Ακράτα μέχρι αθήνα και κάναμε συνολικά 4 ώρες.Τελικά σήμερα στο συνεργείο μου άλλαξαν μπαταρία και όλα καλά, ελπίζω δηλαδή γιατί τωρα ξαναφεύγω για Κυλλήνη με τελικό προορισμό την Κεφαλλονιά .
Αυτά!!!!
Άβαταρ μέλους
lambros
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2010 10:38 am
Τοποθεσία: Πειραιάς.
cb: Όχι
Name: Λάμπρος

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 28, 2010 12:00 pm

Δλδ ολα αυτα τα εκανε η μπαταρια?Χωρις να σου αναψει το λαμπακι της? :think: :think: :think:
Επισκέπτης
 

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 28, 2010 12:02 pm

δεν πρέπει να έχει πληρώσει άνθρωπος ποιο ακριβή μπαταρία :shock: :shock: :shock: . Τι να πω κ΄ ύστερα λέμε γκαντέμη το τζιβιτζόνι :lol: . Τέλος καλό όλα καλά όμως
Επισκέπτης
 

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Παρ Μάιος 28, 2010 1:31 pm

mikeGV έγραψε:Τι να πω κ΄ ύστερα λέμε γκαντέμη το τζιβιτζόνι :lol: .

Mα προς τα εκεί πήγαινε γι' αυτό και το έπαθε :lol: :lol: :lol:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό dpol » Παρ Μάιος 28, 2010 3:35 pm

Ατιμα ηλεκτρονικά ρε παιδί μου, τα παλια αμαξια ηταν καλυτερα, ουτε εγκεφάλους, ουτε τιποτα, μπουζακια πλατινες αντε και καρβουνακια στο δυναμό, το επσρωχνες και επερνε μπροστά :D :D
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 28, 2010 7:23 pm

Ρε ταλαιπωρία :?
Interamerican...όταν έμεινα από δίσκο πλατό με ραντεβού με μάζεψε αφού πρώτα έφαγα την μπριζόλα μου και ήπια τις μπύρες μου και καρφί από Στυμφαλία Παλλήνη με επόμενο ραντεβού την επόμενη ημέρα να με πάει συνεργείο ώστε να τα έχω κανονίσει όλα με το ανταλλακτικό :wink:
Χρέωση μηδέν...προσφορά της ασφαλιστικής :wink:
dpol έγραψε:Ατιμα ηλεκτρονικά ρε παιδί μου, τα παλια αμαξια ηταν καλυτερα, ουτε εγκεφάλους, ουτε τιποτα, μπουζακια πλατινες αντε και καρβουνακια στο δυναμό, το επσρωχνες και επερνε μπροστά :D :D

Εμ γι αυτό και εγώ δεν έβαλα αυτά τα κουμπάκια που γυρνάνε με τα αργά και τα κοντά και τα πως τα λένε.Πολλά ηλεκτρονικά βρε παιδί μου :mrgreen: :mrgreen:
Επισκέπτης
 

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μάιος 28, 2010 7:33 pm

Λάμπρο πόσα χρόνια την είχες την μπαταρία ? Ήταν του εργοστασίου ? Τι μάρκα ήταν ? Όταν έβαζες μπροστά σου έκανε τίποτα περίεργο , γύριζε η μίζα αργά ?

Στο συνεργείο σου είπαν ότι φταίει η μπαταρία , ή δεν βρήκαν κάτι και στην άλλαξαν προληπτικά ? Όταν το έσβησες και πήγες να το ξαναβάλεις δεν γύριζε καθόλου ? Τα λαμπάκια στο ταμπλό δεν άναβαν ?

Πες μας αυτές τις λεπτομέρειες για να ξέρουμε αν μας συμβεί τι φταίει και ποιά θα είναι τα συμπτώματα ! :wink:
Επισκέπτης
 

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Παρ Μάιος 28, 2010 7:42 pm

Λάμπρο πόσα χρόνια την είχες την μπαταρία ? Ήταν του εργοστασίου ? Τι μάρκα ήταν ? Όταν έβαζες μπροστά σου έκανε τίποτα περίεργο , γύριζε η μίζα αργά ?

Στο συνεργείο σου είπαν ότι φταίει η μπαταρία , ή δεν βρήκαν κάτι και στην άλλαξαν προληπτικά ? Όταν το έσβησες και πήγες να το ξαναβάλεις δεν γύριζε καθόλου ? Τα λαμπάκια στο ταμπλό δεν άναβαν ?

Πες μας αυτές τις λεπτομέρειες για να ξέρουμε αν μας συμβεί τι φταίει και ποιά θα είναι τα συμπτώματα ! :wink:



:think: :think: Μπαταρία;όταν το αμάξι δουλεύει παράγει ρεύμα η γεννήτρια και σηκώνει όλες τις καταναλώσεις.Αφού το εσβυσες θα πρέπει να είχες έστω και μια μηδαμηνή ένδειξη ρεύματος.Αν όχι σημαίνει οτι η μπαταρία σήκωσε όλες τις καταναλώσεις ίσως απο κάποιο πρόβλημα της γεννήτριας,μακάρι να τελείωσες οριστικά με το πρόβλημα,αλλά καλού κακού τσέκαρέτο σε κάποιο ηλεκτρολόγο. :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό edelweisalexis » Παρ Μάιος 28, 2010 10:23 pm

μήπως... λέω...μήπως ήταν ξεσφιγμένος κάποιος απο τους 2 πόλους της μπαταρίας
και σου πασάρανε καινούρια χωρίς να χρειάζεται;
Άβαταρ μέλους
edelweisalexis
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 9:33 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Λάστιχα: YOKOHAMA GO 12 A/T
Suspension: ΕΧΕΙ
cb: Ναι
Name: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό dj aris » Κυρ Μάιος 30, 2010 12:55 pm

Εμενα μου ηρθε κατι αλλο στον μιαλο.Μηπως ειναι κατι απο τον εγκεφαλο και απλα οταν σου αλλαξανε μπαταρια εκανε reset και δουλεψε αλλα για ποσο?Επισεις πιστευω πως αυτα δεν μπορει να τα εκανε η μπαταρια ειναι δυσκολο.Εμενα μου εκανε κατι τετοια παραξενα στο προηγουμενο αμαξι που ειχα και ειχε διαρο'ι' ρευματος απο το τρισιμπιτερ μεχρι που καηκε τελειος και μολις το αλλαξα σαν καινουριο δουλευε παλι.Για κοιτα το καλυτερα και σε ενα ηλεκτρολογο η ακομα και να το εβαζες πανο στον εγκεφαλο να δουμε τη θα δειξει.
GV 1600 3D 2005
Άβαταρ μέλους
dj aris
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1798
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 26, 2009 3:36 am
Τοποθεσία: αχαρναι
Λάστιχα: A/T&mud
Suspension: + 10 homemade
cb: Ναι
Name: αρης

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό ΙΩΑΝΝΗΣ » Κυρ Μάιος 30, 2010 3:20 pm

edelweisalexis έγραψε:μήπως... λέω...μήπως ήταν ξεσφιγμένος κάποιος απο τους 2 πόλους της μπαταρίας
και σου πασάρανε καινούρια χωρίς να χρειάζεται;


Κάτι τέτοιο πρεπει να έγινε...
είχα αντίστοιχο πρόβλημα σε μια μπέμπα που είχα,"έπαιζε ο αρνητικόs"...(το αμάξι με 3000 κμ)
καθαρισμόs,σπρέι επαφών, σύσφιξη Ο.Κ. :wink:
Εμπρός στον έτσι, που χάραξε ο τέτοιος..
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΗΣ
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1830
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 10:50 am
Τοποθεσία: πόρτο-ράφτη (μαρκόπουλο αττικήs)
Λάστιχα: Latitude Cross ....
Suspension: Mια χαρά.... Εσύ;
cb: Ναι
Name: ιωάννηs...

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό lambros » Δευτ Μάιος 31, 2010 7:28 am

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.Τελικά η ταλαιπωρία μου (και της συζύγου) δεν τελείωσε εκεί.
Όπως έγραψα ξεκινήσαμε για το ωραίο ταξιδάκι μας με τελικό προορισμό την Κεφαλονιά.
Μέχρι την Πάτρα όλα super, ούτε λαμπάκια όυτε διακοπές ούτε τίποτα.
Μετά την Πάτρα όμως το πρώτο λαμπάκι έκανε την εμφάνιση του.Του ΑBS φυσικά όπως και την προηγούμενη μέρα.Συντηρητικά, λοιπόν, χωρίς καταναλώσεις (φώτα , air condition, radio κλπ) φτάνουμε Κυλλήνη και βρίσκουμε ένα ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων.Το βάζω μέσα, μετράμε το δυναμό το οποίο χωρίς καταναλώσεις έβγαζε 12,1 V ενώ μόλις ανάβαμε φώτα 'η κάτι άλλο έπεφτε κάτω από τα 12.Το παλικάρι εκεί ήταν σίγουρος ότι είχε πρόβλημα και προθυμοποιήθηκε να μου φορτήσει την μπαταρία για να φτάσω στον προορισμό μου.
Μέσα στο άγχος ξεκινήσαμε για να μπούμε στο ferry και στην συνέχεια να περάσουμε απέναντι.
Θα έπερνε μπρός ή θα μέναμε στο ferry???
Τελικά και μπήκαμε και βγήκαμε .Φυσικά είχα πέρει απόφαση ότι δεν έπρεπε να το μετακινώ και ότι θα έπρεπε να βρώ να φορτίσω την μπαταρία για να καταφέρω να γυρίσω.
Για να μην λέω πολλά, όλο το ΠΣΚ δεν το μετακίνησα καθόλου βρήκα το Σάββατο ηλεκτρολόγο και την φόρτισα και Κυριακή πρώί ξεκινήσαμε για επιστροφή με συνοδεία αποφασισμένοι ότι άν μείνουμε, παίρνει το αυτοκίνητο η express servise και εμείς επιστρέφουμε με τους φίλους μας.
Μέχρι τον Ασπρόπυργο όλα καλά.Έδιωξα και το αυτοκίνητο συνοδείας και λίγο πρίν το λιμάνι του Πειραια μου άναψε και πάλι το λαμπάκι του ABS.ξέχασα να σας πώ ότι από την αρχή της επιστροφής ήμουν με αναμένο το λαμπάκι της μπαταρίας που σημαίνει ότι δεν φόρτιζε.
Μετά από κανα πεντάλεπτο και αφού γαι να κάνω οικονομία δεν έβγαζα φλάς, φρενάριζα με χειρόφρενο κλπ έγινε general shut down στο ταμπλό και άρχισαν οι διακοπές.
Εν κατακλέιδι το αυτοκίνητο έσβησε μόλις σταμάτησα έξω από το σπίτι μου.
Το πήρε και πάλι η οδική και το πήγαμε στο συνεργείο και σήμερα έχουμε την συνέχεια!!!
Είδωμεν...
Άβαταρ μέλους
lambros
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2010 10:38 am
Τοποθεσία: Πειραιάς.
cb: Όχι
Name: Λάμπρος

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό lambros » Δευτ Μάιος 31, 2010 8:44 am

Λάμπρο πόσα χρόνια την είχες την μπαταρία ? Ήταν του εργοστασίου ? Τι μάρκα ήταν ? Όταν έβαζες μπροστά σου έκανε τίποτα περίεργο , γύριζε η μίζα αργά ?

Στο συνεργείο σου είπαν ότι φταίει η μπαταρία , ή δεν βρήκαν κάτι και στην άλλαξαν προληπτικά ? Όταν το έσβησες και πήγες να το ξαναβάλεις δεν γύριζε καθόλου ? Τα λαμπάκια στο ταμπλό δεν άναβαν ?

Πες μας αυτές τις λεπτομέρειες για να ξέρουμε αν μας συμβεί τι φταίει και ποιά θα είναι τα συμπτώματα !


Η μπαταρία ήταν η μαμά από τον 09/2007.Μάρκα δεν ξέρω.
Δεν είχα καθόλου συμπτώματα πρίν συμβούν όλα αυτά που είπα.
Όσον αφορά το συνεργείο μέτρησην μπροστά μου το δυναμό και έβγαζε 14,5 V οπότε θεώρησαν ότι φταίει η μπαταρ'ια η οποία ήταν τελειωμένη έτσι και αλλιώς οπότε την άλλαξαν.Το περίεργο είναι ότι την πρώτη μέρα που έμεινα, δεν άναψε ποτέ το λαμπάκι της μπαταρίας στο ταμπλό. Το χαρακτηριστηκότερο όλων είναι το λαμπάκι του ABSτο οποίο ήταν το πρώτο που άναβε μόλις έπεφτε η τάση.
Άβαταρ μέλους
lambros
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 18, 2010 10:38 am
Τοποθεσία: Πειραιάς.
cb: Όχι
Name: Λάμπρος

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Μάιος 31, 2010 5:38 pm

Μακάρι να είναι κάτι απλό και να μην σε παιδέψει μέχρι να βρεθεί ! Αναμένουμε νέα φίλε Λάμπρο , γιατί το θέμα ... καίει :!:
Επισκέπτης
 

Re: ΣΑΝ .... ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ!!!

Δημοσίευσηαπό vitaraonoff » Τρί Ιουν 01, 2010 8:20 pm

Υπομονή φίλε μου...Πολύ εκνευριστικά πάντως όλα αυτά...Και ειδικά σε καινούργια αυτοκίνητα...Ελπίζω να βρεις γρήγορα λύση...Αν όχι βρες ενα καλό ηλεκτρολόγο γιατί στην αντιπροσωπεία ...δεν νομίζω... :roll:
L.A.G.N tuning off road team!
Άβαταρ μέλους
vitaraonoff
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 601
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 9:11 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR/BF MUD
Suspension: Monroe adventure
cb: Όχι
Name: ΛΟΥΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες