ESP/TCS

ESP/TCS

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Πέμ Φεβ 04, 2010 4:25 pm

καλησπερα..υποψηφιος αγοραστηε του 3θgv καιθελωνα σας κανω καποιες ερωτησεις γιατι οσο και εχω ψαξει δεν βγαζω νοημα. ας ξεκινησω με ενα συγκριτικο test με το jimny
βαζουμε το jimny se 4h και σε περιπτωση που μεινει καποιος τροχος στον αερα το αμαξωμα θα κινηθει κανονικα. το jimny θα μεινει μονο αν ακινητοποιηθει μια ροδα απο καθε αξονα.
και ερχομαστε τωρα στο vitara στην εκδοση με esp-tcs και χωρις.
1)χωρις: η κινηση ειναι μονιμη σε ποσοστο 47:53 και το βαζουμε μεσα σε χιονι ή λασπη ή τελοσ παντων να χασει ο ενας τροχος εντελωε προσφυση τοτε το αμαξι θα μεινει? οι αλλοι τροχοι δεν θα βοηθησουνε
2) με esp-tcs ποιος ειναι ο ρολος του? αν μεινει μια ροδα στον αερα τοτε το αμαξι κινηθει? αν μεινει 1 ροδα απο καθε αξονα,θα κινηθει?

και τελος εγω που το θελω για lite περιπετεις και λιγο χιονι καποιες φορες γιαπαραδειγμα ημουν προχθες παρνασσοσ με απατητο χιονι 5εκ περιπου ολα τα jimny terios κλπ κλπ πηγαιναν σφαιρα χωρις αλυσιδες.
το gv θα το κανει αυτο? και ποιο ευκολα με το esp-tsc?
panos_mlonas
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 1:14 am

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό v@gelis » Πέμ Φεβ 04, 2010 4:34 pm

panos_mlonas έγραψε:καλησπερα..υποψηφιος αγοραστηε του 3θgv καιθελωνα σας κανω καποιες ερωτησεις γιατι οσο και εχω ψαξει δεν βγαζω νοημα. ας ξεκινησω με ενα συγκριτικο test με το jimny
βαζουμε το jimny se 4h και σε περιπτωση που μεινει καποιος τροχος στον αερα το αμαξωμα θα κινηθει κανονικα. το jimny θα μεινει μονο αν ακινητοποιηθει μια ροδα απο καθε αξονα.
και ερχομαστε τωρα στο vitara στην εκδοση με esp-tcs και χωρις.
1)χωρις: η κινηση ειναι μονιμη σε ποσοστο 47:53 και το βαζουμε μεσα σε χιονι ή λασπη ή τελοσ παντων να χασει ο ενας τροχος εντελωε προσφυση τοτε το αμαξι θα μεινει? οι αλλοι τροχοι δεν θα βοηθησουνε
v@gelis έγραψε:εαν χασει ενας τροχος προσφυση, και επειδη δεν κλειδωνει το κενρικο διαφορικο, ναι θα μεινεις εκει.

2) με esp-tcs ποιος ειναι ο ρολος του? αν μεινει μια ροδα στον αερα τοτε το αμαξι κινηθει? αν μεινει 1 ροδα απο καθε αξονα,θα κινηθει
v@gelis έγραψε:με tcs δεν θα εχεις προβλημα θα προχωρησεις.


και τελος εγω που το θελω για lite περιπετεις και λιγο χιονι καποιες φορες γιαπαραδειγμα ημουν προχθες παρνασσοσ με απατητο χιονι 5εκ περιπου ολα τα jimny terios κλπ κλπ πηγαιναν σφαιρα χωρις αλυσιδες.
το gv θα το κανει αυτο? και ποιο ευκολα με το esp-tsc?


δες και παλαιοτερα θεματα... το θεμα tcs εχει αναλυθει και τεχνικα και πρακτικα :wink:
Άβαταρ μέλους
v@gelis
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Κηφισιά
Λάστιχα: Pirelli cinturato sf2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: No
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Πέμ Φεβ 04, 2010 4:43 pm

εγω δει και παλιοτερα θεματα απλως ειναι λιγο επιστημονικα και δεν τα καταλβαινω.. και επειδη ειμαι αναμεσα στο jimny κ 3θvitara
βασικα η μονη διαφορα απο ενα jimny και ενα vitara me esp lsd tcs ειναι το 'αργο' που εχει το jimny.
σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση σε θεμα τροχων(αν μεινει καποια στον αερα) οτι κανει το jimny κανει και το vitara. τα αμαξωματα θα προχωρησουν,σωστα?
panos_mlonas
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 1:14 am

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό v@gelis » Πέμ Φεβ 04, 2010 4:51 pm

panos_mlonas έγραψε:εγω δει και παλιοτερα θεματα απλως ειναι λιγο επιστημονικα και δεν τα καταλβαινω.. και επειδη ειμαι αναμεσα στο jimny κ 3θvitara
βασικα η μονη διαφορα απο ενα jimny και ενα vitara me esp lsd tcs ειναι το 'αργο' που εχει το jimny.
σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση σε θεμα τροχων(αν μεινει καποια στον αερα) οτι κανει το jimny κανει και το vitara. τα αμαξωματα θα προχωρησουν,σωστα?


ισως να περασεις με tcs πιο πολλα κομματια απο το jimny..υποθετικα με βαση τη λογικη της τετρακινησης..
Αλλα το αργο που εχει το jimny θα το ζητησεις πιο πολλες φορες απο οτι το tcs..
Μην κοιτας μονο αυτα ομως..υπαρχουν και αλλα θεματα οπως
πχ χωροι, ασφαλεια, ανεση, σχεδιαση, κοστος, συντηρηση, βελτιωση...και αλλα πολλα...
Εκτος και αν ολα αυτα δεν σε προβληματιζουν.

Βαλε προτεραιοτητες και συμφωνα με τις αναγκες σου αποφασιζεις...
Άβαταρ μέλους
v@gelis
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Κηφισιά
Λάστιχα: Pirelli cinturato sf2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: No
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό dpol » Πέμ Φεβ 04, 2010 4:56 pm

panos_mlonas έγραψε:εγω δει και παλιοτερα θεματα απλως ειναι λιγο επιστημονικα και δεν τα καταλβαινω.. και επειδη ειμαι αναμεσα στο jimny κ 3θvitara
βασικα η μονη διαφορα απο ενα jimny και ενα vitara me esp lsd tcs ειναι το 'αργο' που εχει το jimny.
σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση σε θεμα τροχων(αν μεινει καποια στον αερα) οτι κανει το jimny κανει και το vitara. τα αμαξωματα θα προχωρησουν,σωστα?



Τα δυο ατυοκινητα ειναι πολυ δοαφορετικα μεταξύ τους φιλε, το Jimny εχει μπρος-πισω αξονες, κλείδωμα κεντρικου και αργά.
Το NGV 3d εχει μπρος πισω ψαλιδια, ελευθερο κεντρικο διαφορικο και φυσικα δεν εχει αργα.

Το Jimny ειναι ενα σκληροτραχηλο μικρο καθαρόαιμο 4χ4 απο τα λιγα που φτιάχνονται πλεον,το NGV 3D είναι SUV.

Στο Jimny χωράνε δυο ατομα με δυο μικρα σακιδια, στο NGV χωρανε τεσσερα ατομα με 4 μεσαία σακιδια :D :D

Με το Jimny φτανεις στον προορισμο σου κουρασμενος και με το κεφαλι κουδουνι :lol: :lol: με το NGV ξεκουραστος :lol: :lol:


Αυτα εχω να σου γραψω :wink: :wink:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Πέμ Φεβ 04, 2010 4:58 pm

ευχαριστω πολυ παιδια..εγω μονο σε ασφαλτο θα το πηγαινω αλλα καποια φορα ισως και σε χιονι επειδη πηγαινω για σκι..δεν κανω extreme πραγματα ουτε ρυμουλκώ για να μου χρεαιζεται το αργο ουτε σε τρελες ανηφορες θα παω. απλως δεν ηξερα αυτο το tcs τι κανει και ειχα μια αμφιβολια οτι θα μεινει εντελως το αυτοκινητο αν καποια ροδα ειναι στον αερα.
αν καποιος το εχει δοκιμασει σε χωμα βροχη λασπη ας πει εντυπωσεις
panos_mlonas
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 1:14 am

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό v@gelis » Πέμ Φεβ 04, 2010 5:02 pm

panos_mlonas έγραψε:ευχαριστω πολυ παιδια..εγω μονο σε ασφαλτο θα το πηγαινω αλλα καποια φορα ισως και σε χιονι επειδη πηγαινω για σκι..δεν κανω extreme πραγματα ουτε ρυμουλκώ για να μου χρεαιζεται το αργο ουτε σε τρελες ανηφορες θα παω. απλως δεν ηξερα αυτο το tcs τι κανει και ειχα μια αμφιβολια οτι θα μεινει εντελως το αυτοκινητο αν καποια ροδα ειναι στον αερα.
αν καποιος το εχει δοκιμασει σε χωμα βροχη λασπη ας πει εντυπωσεις


μα κανει ακριβως το αντιθετο...το tcs....traction control system...εντοπιζει μεσω των αισθητηρων φρενων abs ποιος τροχος δεν εχει προσφυση, και τον σταματα φρεναρωντας τον...
Ετσι η ροπη μεταβιβαζεται στους αλλους.....
Βοηθησαμε????
Να ξερεις η τεχνολογια προχωρα...οποτε εμπιστευσου την...
για την χρηση που το θες ειναι μονοδρομος...
Άβαταρ μέλους
v@gelis
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Κηφισιά
Λάστιχα: Pirelli cinturato sf2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: No
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό gong » Πέμ Φεβ 04, 2010 5:29 pm

έψαξα για tcs εδώ μέσα αλλά δε βρήκα σχετικό (επεξηγηματικό) post. Τι είναι το tsc; Και τι διαφορά έχει το ngv με το gv.
Πχ εγώ που έχω gv1.6 '99 έχει tcs;
GV μοντέλο 12/1999 3D 1600cc
gong
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Pirelli Scorpion ATR
cb: Όχι

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Πέμ Φεβ 04, 2010 6:57 pm

panos_mlonas έγραψε:ευχαριστω πολυ παιδια..εγω μονο σε ασφαλτο θα το πηγαινω αλλα καποια φορα ισως και σε χιονι επειδη πηγαινω για σκι..δεν κανω extreme πραγματα ουτε ρυμουλκώ για να μου χρεαιζεται το αργο ουτε σε τρελες ανηφορες θα παω. απλως δεν ηξερα αυτο το tcs τι κανει και ειχα μια αμφιβολια οτι θα μεινει εντελως το αυτοκινητο αν καποια ροδα ειναι στον αερα.
αν καποιος το εχει δοκιμασει σε χωμα βροχη λασπη ας πει εντυπωσεις


εγώ το έχω και μου έχει φανεί χρήσιμο ουκ ολίγες φορές! μπαίνοντας σε λάσπη η και στο χιόνι ξέρεις και νοιώθεις ότι το αυτοκίνητο δεν θα σε προδώσει! ακριβώς όπως στο εξήγησαν τα παιδιά παραπάνω, οτι όταν ενας τροχός χάσει πρόσφυση τότε η ροπή μεταφέρεται στους άλλους. πάντως σε λάσπη το σύστημα ειλικρινά είναι κορυφαίο!
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Πέμ Φεβ 04, 2010 9:04 pm

και αν το παρω μεταχειρισμενο για να εχει το tcs πρεπει να εχει το esp? πανε πακετα αυτα τα 2? εχω βρει ενα το οποιο λεει ο πωλητης οτι εχει esp αρα θα εχει και το tsc? ή ειναι ξεχωριστο?
panos_mlonas
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 1:14 am

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Πέμ Φεβ 04, 2010 9:28 pm

είναι μαζί αυτά τα δυο! :wink:
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Πέμ Φεβ 04, 2010 9:36 pm

ωραια... κια για να σιγουρευτω και να μην σας ξαναρωτησω http://www.youtube.com/watch?v=Zo-eFshzvMw αυτο εδω εχει να υποθεσω το tcs διοτι αν δεν το ειχε και σπινιαρε η 1 ροδα θα ειχε μεινει.
panos_mlonas
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 1:14 am

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό v@gelis » Παρ Φεβ 05, 2010 10:03 am

panos_mlonas έγραψε:ωραια... κια για να σιγουρευτω και να μην σας ξαναρωτησω http://www.youtube.com/watch?v=Zo-eFshzvMw αυτο εδω εχει να υποθεσω το tcs διοτι αν δεν το ειχε και σπινιαρε η 1 ροδα θα ειχε μεινει.


ακριβως...αυτο εχει tcs-esp...

Καμια φορα ομως το esp σε λασπη μπορει να σε φερει σε χειροτερη θεση γιατι διαβαζει το δρομο και σε κοβει(ταχυτητα εννοω :lol: )...ενω εσυ πχ θελεις να σκαβεις ''μπας'' και βρεις προσφυση....
Στα 5dr, οταν βαζεις αργα σημαινει οτι θες δυναμη, απενεργοποιειται το esp και μενει μονο το tcs...που δεν σου κοβει φορα...
Απλα δεν ξερω αν αυτο γινεται στο 3dr με την απενεργοποιηση του esp...
Άβαταρ μέλους
v@gelis
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Κηφισιά
Λάστιχα: Pirelli cinturato sf2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: No
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Σάβ Φεβ 06, 2010 3:00 am

το 1600 οταν εχει esp εχει αναγκαστικα και tcs.. το esp μπορεις να το απενεργοποιησεις? και αν γινεται απενεργοποιειτε και το tcs ή μονο το esp?
panos_mlonas
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 1:14 am

Re: tcs-esp

Δημοσίευσηαπό f_tasos » Σάβ Φεβ 06, 2010 3:44 pm

όχι το κουμπακι απενεργοποίησης είναι ένα και για τα δύο. δεν ξεχωρίζεται το ενα συστημα απο το άλλο.
Δεν έχουμε ανάγκη από τίποτ άλλο, παρά μονάχα από καθαρή καρδιά.
Άβαταρ μέλους
f_tasos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 8464
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:27 pm
Λάστιχα: A/T GO12-BF M/T KM2
Suspension: MAD
cb: Ναι
Aka: Τhe corruptor..ή The Goura kid
Name: Τάσος

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 1:57 pm Τετάρτη 4 Απριλίου 2024 πάμε για καφεδάκι στη Θέα.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 29, 2024 10:24 am Καλημέρα σας
arahova Παρ Μαρ 29, 2024 10:17 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες