Συντήρηση μπαταρίας με ηλιακό πάνελ

Συντήρηση μπαταρίας με ηλιακό πάνελ

Δημοσίευσηαπό Atlas » Πέμ Ιαν 17, 2019 2:38 pm

Επειδή κι εγώ έχω πρόβλημα με την μπαταρία,(μένει ακίνητο το αυτοκίνητο σχεδόν 6 μήνες το καλοκαίρι) και με το να βάζω μπρος το αυτοκίνητο δεν φορτίζει ικανοποιητικά, αποφάσισα να πάρω ένα μικρό ηλιακό πάνελ (12/24V 10W ) και έναν ελεγκτή τάσης (κοντρόλερ).
Θα δοκιμαστεί φέτος και θα κοινοποιήσω τα αποτελέσματα
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Παρ Σεπ 20, 2019 11:26 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Επεξεργασία τίτλου
SV1GFS
Άβαταρ μέλους
Atlas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 04, 2008 10:12 am
Τοποθεσία: Πειραιάς- Σπέτσες
Λάστιχα: Yokohama G015 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Ελατήρια MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο ανεκδοτάκιας
Name: Μάρκος

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Παρ Ιαν 18, 2019 12:09 am

Μαρκο, με 10 W, ισα ισα τις απωλειες θα καλυπτει. Ουτε 1 Α δεν θα δινει κι αυτο ΜΟΝΟ οταν ο ηλιος θα πεφτει κατακορυφα πανω του.
Παντως η λυση ειναι δοκιμασμενη, φυσικα με μεγαλυτερης ισχυος Φ/Β, η μπαταρια δεν υπαρχει περιπτωση να βγει παραπονεμενη.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό paolito » Παρ Ιαν 18, 2019 8:01 am

Θα συμφωνήσω με τον batfalcon. Με 10W φορτίζεις μόνο κινητό. Το πάνελ τοποθετημένο μέσα στο αυτοκίνητο θα έχει την δυνατότητα να δέχεται την ηλιακή ακτινοβολία για ελάχιστες ώρες ή ώρα, η φόρτιση θα εξαρτηθεί από τον προσανατολισμό του αυτοκινήτου και από τις καιρικές συνθήκες.

Η δική μου πρόταση αν θες! θα ήταν να ακουμπήσεις στην κονσόλα κάτι με έναν ρυθμιστή.
Τελευταία επεξεργασία από TAKIS L. και Παρ Ιαν 18, 2019 11:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: διόρθωση παράθεσης link.

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Σάβ Ιαν 19, 2019 10:44 pm

Η πλεον δοκιμασμενη λυση παγκοσμιως παντως για τις μπαταριες που καθονται ειναι οι smart chargers. Αν λειτουργησουν οπως υποσχεται ο κατασκευαστης, τοτε συντηρουν την μπαταρια οπως ακριβως πρεπει. Το «αν» παει στο οτι αυτοι που αναφερουν προβληματα, μαλλον κατι δεν εκαναν σωστα & φυσικα προς τα εξω βγαινει οτι φταει το ταδε μηχανημα. Εκτος αν μιλαμε για ελαττωμα απτο εργοστασιο.

CTEK, NOCO, Black+Decker κλπ βγαζουν διαφορα μοντελα. Με βαση τις κριτικες, η CTEK φαινεται να ειναι η πιο αξιοπιστη!
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Δευτ Ιαν 21, 2019 10:21 pm

Ναι μεν, αλλά.... Ο smart charger θέλει 220. Συνέχεια! Προσωπικά δεν θα αφηνα 6 μήνες το καλώδιο της μπαλαντέζας να περνάει μέσα στο καπω να τροφοδοτεί τον έξυπνο φορτιστή. Αν, γίνει στραβή, αντίο αυτοκίνητο.
Το δε Φ/Β, ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. Θα λοιώσει το ΣΥΜΠΑΝ. Εξω, να παίρνει αέρα. Η θερμκρασία που ανεβάζουν είναι πάρα πολύ μεγάλη, όταν τα χτυπά ο ήλιος.
Είχα βάλει κάποτε το πανελ μέσα σε μια διαφανή θήκη για να το δένω πάνω στην τέντα πλεύσεως όταν είμαι αρόδου, διότι φοβόμουν μην το πάρει ο αέρας και πάει στην θάλασσα. Αποτέλεσμα.μΗ ζελατίνα έγινε ΚΑΦΕ απ την υπερθέρμασνη, παρ' όλο που ήταν έξω, πάνω στη τέντα της βάρκας. Οντας καφέ έπαψε να είναι διαφανής! Στο τέλος έχασα ΚΑΙ την μπαταρία, αφού δεν φορτιζόταν για χρόνια....
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό MitsosX » Δευτ Ιαν 21, 2019 10:59 pm

Χρησιμοποιώ smartchargerS εδώ και δέκα χρόνια σε μηχανές και αυτοκίνητα για 7-8 μήνες το χρόνο.
Δε μου έχει καεί κανένα αμάξι ή μηχανή....μπορεί να είμαι τυχερός.
Άβαταρ μέλους
MitsosX
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 22, 2018 11:29 pm
Τοποθεσία: Οκτάνα
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: Eibach Pro-Lift Kit
cb: Όχι
Name: Μήτσος

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό Atlas » Τρί Ιαν 22, 2019 4:07 pm

batfalcon έγραψε:Μαρκο, με 10 W, ισα ισα τις απωλειες θα καλυπτει. Ουτε 1 Α δεν θα δινει κι αυτο ΜΟΝΟ οταν ο ηλιος θα πεφτει κατακορυφα πανω του.
Παντως η λυση ειναι δοκιμασμενη, φυσικα με μεγαλυτερης ισχυος Φ/Β, η μπαταρια δεν υπαρχει περιπτωση να βγει παραπονεμενη.

Αυτό θέλω κι εγώ. Να καλύψει τις απώλειες. Το Φ/Β θα μπει πάνω στις μπάρες κάτω από την κουκούλα στην οποία θα αφαιρεθεί το κομμάτι που είναι πάνω από το Φ/Β και θα μπει διάφανο πλαστικό .
Θα είναι δύσκολο να το δουν τα "κακά" μάτια. Και την δουλειά του θα κάνει.
Στο σημείο που σταθμεύει το αυτοκίνητο το βλέπει σχεδόν 10 ώρες ο ήλιος.
SV1GFS
Άβαταρ μέλους
Atlas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 04, 2008 10:12 am
Τοποθεσία: Πειραιάς- Σπέτσες
Λάστιχα: Yokohama G015 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Ελατήρια MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο ανεκδοτάκιας
Name: Μάρκος

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό billis » Τρί Ιαν 22, 2019 10:14 pm

MitsosX έγραψε:Χρησιμοποιώ smartchargerS εδώ και δέκα χρόνια σε μηχανές και αυτοκίνητα για 7-8 μήνες το χρόνο.
Δε μου έχει καεί κανένα αμάξι ή μηχανή....μπορεί να είμαι τυχερός.


Και εγώ το ίδιο, CTEK έχω και δουλεύει άψογα..
billis
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 12:57 am
Λάστιχα: Toyo Open Country AT+
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: +5 (Αποστάτες+Kyb)
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: billis
Name: Βασίλης

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Ιαν 22, 2019 11:02 pm

Atlas έγραψε: ένα μικρό ηλιακό πάνελ (12/24V 10W ) και έναν ελεγκτή τάσης (κοντρόλερ).


Πρακτικά, ότι κάνει ο ελεγκτής τάσης, κάνει και το smark charger.. στα λεπτά γράμματα, δεν ξέρω τις διαφορές στην τροφοδοσία και την προστασία αλλά όσο σταματάει να περνάει ρεύμα το smartcharger, το ίδιο θα κάνει και ο solar controller/ charger.

Μάρκο, μην ξεχάσεις να παρεμβάλεις ασφάλειες πριν και μετά τον controller/ charger.

Αν ο controller δεν είναι πολύ κινεζιά και πολύ φτηνός, λογικά θα έχει μία ρύθμιση για να επιλέξεις τον τύπο της μπαταρίας που θες να φορτίζεις (πχ υγρών στοιχείων κλπ) για να κάνει τη σωστή δουλειά και να δίνει ακριβώς την τάση που θέλει η μπαταρία και να σταματάει όταν χτυπάει κόκκινο η μπαταρία.
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τετ Ιαν 23, 2019 1:27 am

Επιτρεψε μου Μαρκο να σου πως πως δεν θελεις μονο να καλυψει τις απωλειες. Θελεις να σου κρατησει την μπαταρια γεματη.
Αρα η παροχη του πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο τις απωλειες + την οποια καταναλωση εχει με το οχημα σταθμευμενο.
Και τελος επειδη το θεμα το εχουμε ξανα συζητησει, η αναφερομενη ισχυς του πανελ, αφορα την μεγιστη ισχυ που μπορει να αποδοσει, οπερ προϋποθετει καθετη προσπτωση της ηλιακης ακτινοβολιας, πραγμα οπως αντιλαμβανεσαι αδυνατον. Αρα ακομα κι αν για 2 ωρες ο ηλιος πεφτει κατακορυφα σχεδον, μονο γι αυτες θα σου δινει αυτο το σκαρτο 1 Α.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Τετ Ιαν 23, 2019 3:55 am

+100000
Τελευταία επεξεργασία από DENNISLA και Παρ Σεπ 20, 2019 12:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαιρεση παραθεσης
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό Atlas » Τετ Ιαν 23, 2019 2:58 pm

batfalcon έγραψε:Επιτρεψε μου Μαρκο να σου πως πως δεν θελεις μονο να καλυψει τις απωλειες. Θελεις να σου κρατησει την μπαταρια γεματη.
Αρα η παροχη του πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο τις απωλειες + την οποια καταναλωση εχει με το οχημα σταθμευμενο.
Και τελος επειδη το θεμα το εχουμε ξανα συζητησει, η αναφερομενη ισχυς του πανελ, αφορα την μεγιστη ισχυ που μπορει να αποδοσει, οπερ προϋποθετει καθετη προσπτωση της ηλιακης ακτινοβολιας, πραγμα οπως αντιλαμβανεσαι αδυνατον. Αρα ακομα κι αν για 2 ωρες ο ηλιος πεφτει κατακορυφα σχεδον, μονο γι αυτες θα σου δινει αυτο το σκαρτο 1 Α.

Μάλλον θα πάρω και δεύτερο πάνελ
SV1GFS
Άβαταρ μέλους
Atlas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 04, 2008 10:12 am
Τοποθεσία: Πειραιάς- Σπέτσες
Λάστιχα: Yokohama G015 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Ελατήρια MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο ανεκδοτάκιας
Name: Μάρκος

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τετ Ιαν 23, 2019 5:22 pm

Θα μπλεξεις χειροτερα με δυο πανελ!
Κανε την δουλεια σου με το ενα για το 19 και παρε ενα μεγαλυτερο (30 - 50 W) για του χρονου.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Τετ Ιαν 23, 2019 6:07 pm

billis έγραψε:
MitsosX έγραψε:Χρησιμοποιώ smartchargerS εδώ και δέκα χρόνια σε μηχανές και αυτοκίνητα για 7-8 μήνες το χρόνο.
Δε μου έχει καεί κανένα αμάξι ή μηχανή....μπορεί να είμαι τυχερός.


Και εγώ το ίδιο, CTEK έχω και δουλεύει άψογα..



Η CTEK θεωρείται κορυφαία μάρκα στο χώρο. Αν μπει να δει κάποιος πόσα reviews έχει στο Amazon θα καταλάβει.

Επίσης, η αξιοπιστία της ενισχύεται από το γεγονός ότι βγάζει και custom brand προϊόντα για μάρκες όπως Porsche, BMW κλπ!

Θεωρώ ότι η λύση του πάνελ έχει μεγαλύτερο ρίσκο από ένα προιόν όπως το smartcharger που έχει σχεδιαστεί ακριβώς για αυτό το λόγο, δλδ να συντηρεί μία μπαταρία που κάθεται.

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα, αν μπείτε να δείτε, αρκετοί έχουν αναφέρει προβλήματα (ειδικά με του NOCO και λιγότεροι με τους CTEK).. αλλά κανείς δεν γράφει σε τι κατάσταση ήταν η μπαταρία και άλλες κρίσιμες λεπτομέρειες καταλήγοντας να κατηγορούν το μηχάνημα και όχι τη χρήση που έκαναν. Φυσικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση..

Επειδή γυρνάω άμεσα Ελλάδα, η αγορά ενός CTEK είναι στις πολύ άμεσες προτεραιότητες (αν και το βαν έχει μείνει 3 μήνες χωρίς να πάρει μπρος και χωρίς φόρτιση, έπαιρνε αμέσως)
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Μπαταρια 6 μηνων!!!

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τετ Ιαν 23, 2019 10:50 pm

Εγω έχω και CTEK και δυο άλλους με παρόμοια λειτουργία, άλλου κατασκευαστή.
Η χρήση του πανελ είναι πιο μπελαλίδικη την 1η φορά μέχρι να το συνδέσεις, να καταλάβεις τι πάει που κλπ, αλλά μετά κυριολεκτικά το ξεχνάς. Δεν κινδυνεύει να βραχυκυκλώσει, δεν αναπτύσει θερμοκρασία το regulator, δεν είναι κάτω από το καπώ (βασικό αυτό). Ακόμα και να σπάσει για Χ λόγο, η μπαταρία δεν έρχεται σε επαφή μαζί του, αρα η ζημιά σταματάει ΕΚΕΙ. Στο τροχόσπιτο η μπαταρία δεν ελέγχεται ΠΟΤΕ. Ολη την δουλειά την κάνει το πανελ. Αν δεν φορτίσει την μια μέρα γιατί ρίχνει κατακλυσμό, θα φορτίσει την επόμενη η την μεθεπόμενη, πάντως από ρεύμα ΔΕΝ θα μείνεις. Ο CTEK, όταν έχει διακοπή ρεύματος, θέλει να πατήσεις πάλι το κουμπακι να μπει σε λειτουργία. Ποίός θα το κάνει αυτό στην απουσία σας;
Δεν μπορω να φανταστώ με πόση ευκολία εμπιστεύεστε ένα ολοκληρωμένο σε μια πλακετα, μέσα σε ένα μεταλλικό κουτί να μετατατρέπει τα 220 του δικτύου σε 12 και να παρακολουθεί τη κατάσταση της μπαταρίας ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΓΧΟ στον αυτόματο για μήνες!!!
Τελευταία επεξεργασία από batfalcon και Τετ Ιαν 23, 2019 10:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες