Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό MaZzzZ » Δευτ Νοέμ 21, 2011 8:53 pm

Γεια σας παιδια.
Ειμαι κατοχος ενος Suzuki Grand Vitara 1.6 3dr 2007.
Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Να πω πως το προβλημα εγινε οταν προσπαθησα να βαλω μεσα μια λαμπα led, δεν τα καταφερα γιατι ητανε πιο μεγαλη απο οτι επρεπε, οποτε ουτε καν την εβαλα, την εβαλα για πολυ λιγο, στην συνεχεια την εβγαλα και ξανα εβαλα την κανονικη λαμπα.
Μετα απο ολο αυτο παρατηρησα το παρακατω προβλημα.
Αλλα μου ειπανε πως μπορει το προβλημα να μην ειναι απο αυτο το βραχικυκλωμα αλλα απο το αυτοκινητο γιατι το εχουνε ξανα παρατηρησει ξανα αυτο το συγκεκριμενο προβλημα.

Οταν ανοιγει η πορτα του αυτοκινητου μου δεν αναβει η λαμπα μεσα.
Εδω να προσθεσω οτι χειροκηνιτα το φως αναβει, αν το παω στο ON, μονο εκει που ειναι για πορτες δεν αναβει οταν ανοιξουνε οι πορτες δηλαδη.
Οταν ανοιγει η πορτα η πισω με τις αποσκευες δεν ανοιγει ουτε εκεινη η λαμπα.
Οταν ανοιγω το αυτοκινητο δεν καιει η λαμπα εκει που βαζεις το κλειδι.
Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει?
Ειχε κανεις αυτο το προβλημα?

Το εχω παει πολλες μα πολλες φορες σε συνεργειο για να βρω το προβλημα και κανενας δεν καταφερε να βρει τιποτα.
Ψαξαμε ολες τις ασφαλειες και δεν εχει καποια καμενη ασφαλεια.

Μου ειπανε τωρα να το παω στην αντιπροσοπια για να το κοιταξουνε σε μηχανημα με την μια.
Αλλα παλι και σε μηχανημα να το βαλω θα μου παρουνε λεφτα.
Και δυστιχως αυτος που εχει την αντιπροσοπια εδω περα αν και γνωστος, εγω πηρα το αυτοκινητο απο αλλη πολη γιατι εδωσα το παλιο μου και μου το πηρε σε καλυτερη τιμη.
Οποτε ποιος ξερει ποσα λεφτα θα παρει μονο και μονο για να το κοιταξει στο μηχανημα.

Και καποιος μου ειπε οτι μπορει να εχει καει καποια πλακετα η καποιος εγκεφαλος απο μεσα.
Αν ειναι κατι τετοιο οπως μου ειπε αυτος τοτε τα λεφτα λογικα ειναι αρκετα απο οσο ξερω για κατι τετοιο.
Και δυστιχως η εγκυηση μου τελειωσε, ειχε 3 χρονια εγκυηση, και ειναι το μοντελο 2007.

Οποτε τι κανουμε?
Γνωριζει κανεις?
Του εχει τυχη κατι τετοιο?
Γιατι μου ειπανε εδω περα πως μπορει να μην ητανε το βραχικυκλωμα απο την λαμπα, αλλα απο το αυτοκινητο, γιατι το εχουνε δει και αλλου αυτο το προβλημα στο συγκεκριμενο μοντελο.
Του εχει τυχη σε κανεναν παρομοιο περιστατικο?
Τι μπορω να κανω?
Άβαταρ μέλους
MaZzzZ
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα
cb: Όχι
Name: Μιχαήλ

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Δευτ Νοέμ 21, 2011 11:08 pm

Κατά πρώτον Μιχαήλ ενημέρωσε και το προφίλ σου για το αμάξι που διαθέτεις και κατά δεύτερον ας πάμε στην σωστή ενότητα περί Ηλεκτρολογικών :wink:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Δευτ Νοέμ 21, 2011 11:22 pm

Είναι σίγουρο πως έχεις βραχυκύκλωμα;; Ρίξε μια ματιά μπας και έχει μαζέψει απλά μπίχλα και δεν ανάβει.
´οσο για το 3D που λες, η πίσω πόρτα δεν ειναι συνδεδεμένη για να σου ανάβει η πλαφονιέρα.
Δοκίμασε όπως λέει ο φίλος mastergunner kαι εύχομαι να έιναι αυτό!!!

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Νοέμ 21, 2011 11:23 pm

MaZzzZ έγραψε:Οταν ανοιγει η πορτα του αυτοκινητου μου δεν αναβει η λαμπα μεσα.
Εδω να προσθεσω οτι χειροκηνιτα το φως αναβει, αν το παω στο ON, μονο εκει που ειναι για πορτες δεν αναβει οταν ανοιξουνε οι πορτες δηλαδη.
Οταν ανοιγει η πορτα η πισω με τις αποσκευες δεν ανοιγει ουτε εκεινη η λαμπα.

1.Όταν ανοίγεις τις πόρτες, ανάβει στο καντράν η κόκκινη ένδειξη "ανοιχτή πόρτα"?
2.Αν ναι, δες μήπως έχει καεί το ρελέ που ανοιγοκλείνει το φως. Αυτό παίρνει "διέγερση" από τις επαφές των πορτών και ανάβει το εσωτερικό φως με ξεχωριστό κύκλωμα από ότι το κύκλωμα που χειρίζεσαι χειροκίνητα (τοπικά) σε κάθε εσωτερική λάμπα
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό MaZzzZ » Τρί Νοέμ 22, 2011 12:36 am

kaliakouda κοιταξα το profile μου οπως λες, μαλλον ειχα κανει ενα λαθος, στα κυβικα εννοεις σωστα?
Ητανε 2.0 και το εκανα 1.6, αν ειναι κατι αλλο πες μου να το κανω γιατι δεν βρηκα κατι αλλο.
Α και να συμπληρωσω, λογικα μου μετεφερες το θεμα στο σωστο μερος, ευχαριστω για αυτο και συγνωμη για το λαθος μου.

nick_89 σε ευχαριστω για αυτο το αναλυτικο θεμα που μου εδωσες.
Το ειδα και το κοιταξα καλα.
Αλλα δυστιχως εγω δεν το κατεχω τοσο το θεμα.
Οποτε θα τα δειξω σε καποιον για να τα κανει αν ειναι με την βοηθεια μου εννοειται.
Μερικα καταλαβα μερικα οχι, και να μην κανω καμια ζημια καλυτερα να το δειξω σε καποιον που ξερει.
Οποτε θα παω σε αυτον αν εχει ιντερνετ θα του τα δειξω, αλλιως εκτυπωση και τα παω και τα δειχνω ετσι.
Και μακαρι, μακαρι λεω να ειναι κατι τετοιο και μονο.

Δυστιχως δεν γνωριζω σιγουρα αν ειναι βραχικυκλωμα η οχι.
Απλα τον πηγα σε ενα ατομο και το ψαχνουμε το προβλημα μερες τωρα, για να μην πω εβδομαδες, για να μην πω περιπου στον μηνα.
Δεν εχει καταφερει να βρει κατι, και ο τυπος ειναι ηλεκτρολογος αυτοκινητων και πολυ καλος.
Εχει ανοιξει τα παντα εχει κοιταξει τα παντα.
Κοιταξε ολες τις ασφαλειες, πηγε ακομα και στην αντιπροσοπια εδω περα και κοιταξε απο εκει περα τα χαρτια με τις ασφαλειες, καλωδια και αλλα τετοια.
Στην τελικη μου ειπε να το περασω απο μηχανημα, η να το παω σε αντιπροσοπια γιατι δεν καταφερε να βρει κατι.
Και μου ειπε ισως ειναι καποιος εγκεφαλος η καποια πλακετα που καηκε.
Γιατι με τα καλωδια του, ειδε πως γραμη ρευματος υπαρχει, αλλα και οι ασφαλειες ειναι καλες.
Απλα καηκε κατι μου λεει, γιατι δεν γινεται μου λεει να δινει ρευμα στο ON και να μην δινει ρευμα οταν ανοιγουνε οι πορτες.
Το πηγα και σε εναν αλλον, και του λεω το προβλημα μου και μου λεει αστο φιλε αστο ετσι μια χαρα ειναι.
Του λεω τι εννοεις? Κολλησα λιγακι οταν μου το ειπε αυτο ετσι.
Μου λεει δεν γινεται καηκε κατι απο μεσα μεγαλο το οποιο κοστιζει 180 με 200 ευρω.
Ουτε καν το κοιταξε ουτε τιποτα, και του λεω πως το λες αυτο χωρις να το κοιταξεις?
Ε μου λεει ειχε ερθει και ενας αλλος ειχε το ιδιο προβλημα ακριβως και κοστιζε τοσο.
Αε καλα λεω και εφυγα...
Θα το παω και σε ακομη εναν, για την ακριβεια σε ακομα 2 με 3 να το δουνε, γιατι ο καθε ενας λεει οτι θελει.

Οσο για την πισω πορτα που λεω, οχι δεν εννοω οταν ανοιγω την πισω πορτα να ανηγει και η μπροστα δηλαδη η πλαφονιερα.
Θελω να πω την πισω πορτα, το αυτοκινητο που εχω εχει και πισω λαμπα μεσα στον χωρο αποσκευων, ειναι στα δεξια.
Οποτε οταν ανοιγεις την πισω πορτα αναβει η πισω λαμπα για να βλεπεις πισω.

panoshm δεν ειμαι σιγουρος, αλλα απο οτι θυμαμαι αναβει η λαμπα οτι ειναι ανοιχτη η πορτα.
Αλλα θα το ξανα κοιταξω, αλλα θυμαμαι πως αναβει ναι...
Αυτο το ρελε που λες? Αχμ, δεν εχω ιδεα που να με παρει...
Που ακριβως το βλεπω αυτο και το κοιταω? Και τι ακριβως κοιταω?
Αν σου πω οτι δεν ξερω τι ειναι το ρελε, τι ειναι το ρελε αληθεια?
Θα το πω και αυτο στον μαστορα αν ειναι να το κοιταξει και αυτο.

Αυριο παλι θα το παω σε μαστορα, και σε αυτον που το παω συνεχεια και το ψαχνει αλλα και σε καποιον αλλο ακομα.
Οποτε θα τα δειξω και αυτες τις φωτογραφιες απο πανω, η θα τις εξηγησω να κοιταξει αυτα τα σημεια.
Αλλα και για το ρελε αν ειναι.

Και κατι τελευταιο να ρωτησω.
Ειναι τοσο ευκολο να καει ενας εγκεφαλος η καμια πλακετα οπως μου λενε?
Και παλι να εγινε ζημια απο το led που πηγα να βαλω, το πολυ πολυ βραχικυκλωμα δεν θα γινοτανε?
Που μπορε να εγινε και απο μονο του απο τις βροχες και τις σκονες οπως και στις φωτογραφιες πανω.
Αλλα ειναι δυνατον να χαλασει τοσο ευκολα ο εγκεφαλος η η πλακετα? Δεν θυμαμαι και πως ακριβως μου τα λεγανε...
Άβαταρ μέλους
MaZzzZ
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα
cb: Όχι
Name: Μιχαήλ

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Νοέμ 22, 2011 12:46 am

MaZzzZ έγραψε:panoshm δεν ειμαι σιγουρος, αλλα απο οτι θυμαμαι αναβει η λαμπα οτι ειναι ανοιχτη η πορτα.
Αλλα θα το ξανα κοιταξω, αλλα θυμαμαι πως αναβει ναι...
Αυτο το ρελε που λες? Αχμ, δεν εχω ιδεα που να με παρει...
Που ακριβως το βλεπω αυτο και το κοιταω? Και τι ακριβως κοιταω?
Αν σου πω οτι δεν ξερω τι ειναι το ρελε, τι ειναι το ρελε αληθεια?
Θα το πω και αυτο στον μαστορα αν ειναι να το κοιταξει και αυτο.

Θα στο πω όσο πιο απλά γίνεται: Ρελέ είναι ένα εξάρτημα το οποίο "διεγείρεται" από ρεύμα που χειρίζονται οι διακόπτες των πορτών σου και αυτό με την σειρά του μέσω ανεξάρτητου κυκλώματος χειρίζεται το ρεύμα που πάει στη πλαφονιέρα. Δηλαδή για να καταλάβεις καλύτερα, αν έχει καεί το ρελέ, σε αυτό πάει το ρεύμα από τις πόρτες, αλλά αυτό δεν δουλεύει, ώστε να στείλει στη πλαφονιέρα το "άλλο" ρέυμα, Εξού και όλες οι ασφάλειες είναι ok αλλά το όλο "σύστημα" είναι "άσφαιρο" να πούμε.

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει ρελέ, δεν μπορεί να χειρίζονται οι πόρτες από μόνες τους τις πλαφονιέρες....

MaZzzZ έγραψε:Γιατι με τα καλωδια του, ειδε πως γραμη ρευματος υπαρχει, αλλα και οι ασφαλειες ειναι καλες.
Απλα καηκε κατι μου λεει, γιατι δεν γινεται μου λεει να δινει ρευμα στο ON και να μην δινει ρευμα οταν ανοιγουνε οι πορτες.

Αυτό επιβεβαιώνει ότι στη κάθε πλαφονιέρα πάνε 3 καλώδια: 1 η γείωση (σώμα), 1 το σταθερό (ΟΝ) και 1 διακοπτόμενο (από τις πόρτες μέσω του ρελέ). Αφού λοιπόν ο ηλεκτρολόγος βλέπει στο ένα καλώδιο (στο ΟΝ) να πηγαίνει κανονικά ρεύμα και δεν πηγαίνει στο άλλο, πάει να πει ότι το ρελέ δεν δουλεύει. Και μπορεί η ασφάλειά του να είναι Ok αλλά αυτό να είναι χαλασμένο και να μη κάνει τίποτα :wink:

Τώρα το που βρίσκεται αυτό το ρελέ, δυστυχώς δεν ξέρω....


Σημείωση: Έχεις τος NGV ή το παλαιό GV? Να συμπληρώσεις ΚΑΙ αυτό στο προφίλ σου :wink:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τρί Νοέμ 22, 2011 12:56 am

To ΝGV είναι Πάνο αφού μας γράφει 2007 ο φίλος μας γι' αυτό το έβαλα και εδώ :wink:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό MaZzzZ » Τρί Νοέμ 22, 2011 3:49 am

panoshm οπως ειπα και ειπες αυτο με τον ηλεκτρολογο που ειπα οτι παιρνει ρευμα με τα καλωδια που εβαλε.
Δηλαδη εβαλε τα καλωδια του και μετα αναβε και στις πορτες η λαμπα.
Αρα αφου το εκανε και το ειδε να δουλευει ετσι ειναι ρελε δηλαδη σιγουρα?
Οταν λες το ρελε ειναι ενα εξαρτημα που παει ρευμα, δηλαδη ειναι καλωδιο? Η κατι αλλο?
Ποσο κοστιζει ενα τετοιο?

panoshm και kaliakouda μπορειτε να μου εξηγησετε τι σημαινουνε τα NGV και το GV και τι ακριβως ειναι για να καταλαβω.
Άβαταρ μέλους
MaZzzZ
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα
cb: Όχι
Name: Μιχαήλ

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Νοέμ 22, 2011 10:54 am

MaZzzZ έγραψε:panoshm οπως ειπα και ειπες αυτο με τον ηλεκτρολογο που ειπα οτι παιρνει ρευμα με τα καλωδια που εβαλε.
Δηλαδη εβαλε τα καλωδια του και μετα αναβε και στις πορτες η λαμπα.
Αρα αφου το εκανε και το ειδε να δουλευει ετσι ειναι ρελε δηλαδη σιγουρα?

Ακριβώς! Το ότι έβαλε δικό του καλώδιο, στην ουσία παρέκαμψε το ρελέ για να δει αν δουλεύουν οι επαφές στις πόρτες. Όλο και σιγουρεύομαι τώρα πλέον ότι όντως υπάρχει κάποιο ρελέ στο κύκλωμα και φταίει αυτό. Άντε να το βρεις που είναι όμως (ίσως κάποιος φίλος που έχει NGV και έχει το αντίστοιχο Service Manual να μπορέσει να σε βοηθήσει)

MaZzzZ έγραψε:Οταν λες το ρελε ειναι ενα εξαρτημα που παει ρευμα, δηλαδη ειναι καλωδιο? Η κατι αλλο?
Ποσο κοστιζει ενα τετοιο?

Ναι, εξάρτημα είναι. Σκέψου τα φλας σου. Αυτό το "τακ-τακ" που ακούς κάθε φορά που αναβοσβήνουν τα φλας, είναι ένα ρελεδάκι που ανοιγοκλείνει. Ένα αντίστοιχο υπάρχει και για την πλαφονιέρα.

MaZzzZ έγραψε:panoshm και kaliakouda μπορειτε να μου εξηγησετε τι σημαινουνε τα NGV και το GV και τι ακριβως ειναι για να καταλαβω.

NGV είναι τα New Grand Vitara (2005 και μετά) και GV είναι τα Grand Vitara (πριν το 2005)
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 22, 2011 12:22 pm

Παίδες η μπλαφονιέρα παίρνει κατευθείαν από τους διακόπτες των θυρών χωρίς ρελέ .
Επισκέπτης
 

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Νοέμ 22, 2011 1:07 pm

Ε, τότε κάπου μεταξύ πορτών και πλαφονιέρας το καλώδιο έχει χάσει την "συνέχειά" του. Ρε μπας και όταν έβαλε ο φίλος τα led, τράβηξε το καλώδιο μέσα από την οροφή και ξεκούμπωσε από πουθενά, ή κόπηκε?
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό MaZzzZ » Τρί Νοέμ 22, 2011 4:22 pm

panoshm μακαρι να ειναι κατι τετοιο.
Αυτος ο μαστορας πεταχτηκε στην αντιπροσοπια και πηρε το manual, για την ακριβεια του το δωσανε εκει περα να το διαβασει λιγο.
Το εριξε καποιες ματιες απο οσο ειπε και γυρισε πισω και εψαχνε, τωρα τι κοιταξε και τι εψαχνε δεν γνωριζω.
Καταλαβα τι ειναι το ρελε ευχαριστω.
Ε αρα εχω το NGV γιατι ειναι 2007 το μοντελο.

ZΗΡΕΙΑ εισαι σιγουρος για αυτο που λες?
Τοτε πως ο μαστορας εβαλε καποιο καλωδιο και το εκανε να δουλευει με το δικο του καλωδιο?
Αν δεν εχει ρελε και αυτος εβαλε ενα δικο του δοκιμαστικο και αναβε η λαμπα τοτε μαλλον εχει ρελε λογικα.
Τι εκανε τοτε? Το συνδεσε με καλωδιο με την μια στις πορτες?
Δεν ξερω, και οχι δεν θυμαμαι, απλα δεν ειχα καταλαβει τι εκανε.

panoshm μαλλον κατι τετοιο θα ειναι.
Λες να ξεκουμπωσε κανενα καλωδιο οπως λες?
Παντως ο μαστορας το κοιταξε και αυτο, περα απο το φως εβγαλε τελειως ολο το καπακι και το φως με αποτελεσμα να βλεπει τα καλωδια και ολα τα αλλα απο πισω.
Αλλα παλι δεν νομιζω να βρηκε τιποτα απο πισω, ειπε πως εψαξε τωρα ποσο εψαξε δεν γνωριζω.
Θα το ξανα πω και αυτο αν ειναι αλλα μου φαινετε λιγο παραξενο, δεν θυμαμαι να βγαλαμε κατι η να ασκισαμε τοσο μεγαλη δυναμη.

Σημερα μιλησα και πηγα με τον καινουργειο μαστορα τον οποιο ητανε να το βαλουμε σε εγκεφαλο για να δουμε το προβλημα.
Και μου ειπε αδικα θα το βαλεις μου λεει, ο εγκεφαλος και ολα αυτα τα μηχανηματα που σου ειπανε να πας να το βαλεις δεν βλεπουνε τετοια προβληματα.
Αυτα τα μηχανημα μου λεει βλεπουνε μηχανικα προβληματα και οχι ηλεκτρικα, και μου ειπε αν θελω να το βαλουμε αλλα δεν θα βρουμε τιποτα.
Αληθευει κατι τετοιο παιδια?
Αν ναι τοτε μαλλον ο αλλος που μου ελεγε να παω στην αντιρποσοπια να το βαλω σε μηχανημα με δουλευε κανονικα μου φαινετε.

Σημερα θα ξανα παω στον μαστορα που παω τον ηλεκτρολογο να του δωσω τις φωτοτυπιες απο εκεινο το θεμα που δειχνει καθαρισμου.
Να του πω για το ρελε, και να του πω να ξανα κοιταξει απο πανω απο το φως αν ειναι.
Και μετα απο αυτο θα το παω και σε εναν ακομα ηλεκτρολογο, αν δεν βρει ο ενας ας βρει ο αλλος.
Αλλα απο οτι βλεπω τελειωνουνε οι ηλεκτρολογοι εδω περα, το εχω παει σε ολλους.
Και κανενας δεν βρισκει τιποτα, και ο καθε ενας λεει τα δικα του.
Άβαταρ μέλους
MaZzzZ
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα
cb: Όχι
Name: Μιχαήλ

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ » Τρί Νοέμ 22, 2011 9:15 pm

Συνήθως στην πλαφονιέρα πηγαίνει σταθερό ρεύμα και στης θέσεις ON και ανοίγοντας της πόρτες διακοπτόμενη γείωση . Αν στη θέση ON ανάβει η λάμπα τότε το πρόβλημα έχει να κάνει με την γείωση από τα μπουτον των πορτών , της επαφές που πατεί η λάμπα στη θέση για της πόρτες . ΥΓ Ενημέρωσε μας αν η πλαφονιέρα ανάβει ξεκλειδώνοντας το αυτοκίνητο με το τηλεκοντρόλ
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 2154
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2010 6:44 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Λάστιχα: 225-65-17
Suspension: ΜΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό MaZzzZ » Τρί Νοέμ 22, 2011 9:17 pm

Παιδια το πηγα και σημερα σε δυο μαστορες.
Ο ενας μου λεει να παω να το βαλω σε μηχανημα θα βρει το τι φταιει και το τι ειναι χαλασμενο.
Του ειπα για το ρελε, μου λεει οχι δεν ειναι ρελε.
Του ειπα για τους αισθητηρες μου λεει οχι δεν ειναι οι αισθητηρες.
Απο την στιγμη που οταν ανοιξει μια πορτα στο καντραν το δειχνει αρα αυτο σημαινει πως δεν ειναι οι αισθητηρες, και με το χερι να τους κανεις τους αισθητηρες δουλευουνε μια χαρα στο καντραν, οποτε μαλλον δεν πρεπει να ειναι απο εκει.
Οσο για το ρελε, μου ειπε οχι δεν παιζει δεν ειναι, δεν εχει ρελε, και αλλα τετοια.

Ο δευτερος μαστορας που το πηγα εψαξε αρκετες σχεδον ολες τις ασφαλειες και δεν καταφερε να βρει τιποτα.
Βρηκε την ασφαλεια για την πλαφονιερα, την εβγαλε την κοιταξε δεν ητανε χαλασμενη.
Μολις την εβγαλε την ασφαλεια αυτην μετα δεν αναβε η πλαφονιερα ουτε χειροκινητα στο on.
Την ξανα εβαλε και παλι τιποτα, δουλευε παλι μονο στο on, στις πορτες παλι τιποτα.

Αυριο θα το παω σε ακομα εναν μαστορα να δω τι θα πει και αυτος.
Και τελικα το βαλουμε σε μηχανημα να δουμε αμα βγαλει τιποτα.
Τελικα το μηχανημα βγαζει η δεν βγαζει? Ο καθε ενας μαστορας λεει τα δικα του.
Δεν αντεχετε αλλο, κανεις δεν μπορει να βρει το προβλημα και ο καθε ενας λεει τα δικα του.
Άβαταρ μέλους
MaZzzZ
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα
cb: Όχι
Name: Μιχαήλ

Re: Προβλημα στο φως εσωτερικο, χωρος αποσκευων, κλειδι.

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ » Τρί Νοέμ 22, 2011 9:23 pm

Ρε Μιχάλη σίγουρα είναι ηλεκτρολόγοι η άνθρωποι :think: :think:
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 2154
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2010 6:44 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Λάστιχα: 225-65-17
Suspension: ΜΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες