Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Δευτ Αύγ 27, 2018 9:54 am

Με δεδομενο πως η προσβαση στο web δεν θα ειναι εφικτη ανα πασα ωρα και στιγμη, η χρηση του Google Maps δεν εξυπηρετει.
Εχω προ καιρου αγορασει το Sygic και εχω κατεβασει τους χαρτες των κρατων που με ενδιαφερουν.

Περαν αυτης της λυσης, εχετε να προτεινετε κατι σε αυτον τον τομεα; Δηλαδη offline navigation.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Αύγ 27, 2018 3:15 pm

batfalcon έγραψε:Περαν αυτης της λυσης, εχετε να προτεινετε κατι σε αυτον τον τομεα; Δηλαδη offline navigation.





Κατεβάζεις την εφαρμογή, κάνεις εγγραφή με το email σου, κατεβάζεις όποια χώρα θέλεις. Ελλάδα γύρω στα 480ΜΒ
Πλήρη πλοήγηση offline... ;-)

Μόνο για δεδομένα κίνησης (traffic) χρειάζεσαι δεδομένα (50ΜΒ / μήνα για μια λογική χρήση στην Αθήνα)
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό arahova » Δευτ Αύγ 27, 2018 6:30 pm

Μιχάλη κατεβάζεις το ΗΕRE και πας όπου θες offline.
Μπορείς να κατεβάσεις όποια χώρα θέλεις ή θα επισκεφτείς.
Το χρησιμοποίησα Ιταλία, τα πάντα όλα. :D :dance:
Μακάρι Μιχάλη να πηγαίναμε δυάδα. :-)
(DIESEL-4X4-AUTO)
Άβαταρ μέλους
arahova
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3713
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2016 12:52 am
Λάστιχα: Michelin CrossClimate 2
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμίσια
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: arahova
Name: Στάθης

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Δευτ Αύγ 27, 2018 8:22 pm

Σταθη εχεις ΚΑΙ το Sygic?
Θελω να πω, υπαρχει καποιος που να τα εχει χρησιμοποιησει και τα δυο ταυτοχρονως;
Τα εχω εγκαταστησει και τα δυο σε ξεχωριστες συσκευες, για παν ενδεχομενο
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό arahova » Δευτ Αύγ 27, 2018 9:25 pm

batfalcon έγραψε:Σταθη εχεις ΚΑΙ το Sygic?
Θελω να πω, υπαρχει καποιος που να τα εχει χρησιμοποιησει και τα δυο ταυτοχρονως;
Τα εχω εγκαταστησει και τα δυο σε ξεχωριστες συσκευες, για παν ενδεχομενο


Μιχάλη έχω μόνο το ΗΕRE και έχει και καθοδήγηση στα Ελληνικά. :-)
(DIESEL-4X4-AUTO)
Άβαταρ μέλους
arahova
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3713
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2016 12:52 am
Λάστιχα: Michelin CrossClimate 2
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμίσια
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: arahova
Name: Στάθης

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τρί Αύγ 28, 2018 12:52 pm

Οκ ευχαριστώ!
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό nidi » Πέμ Αύγ 30, 2018 12:12 am

Καλησπέρα κι από μένα.

Σχετικά με το ταξίδι με τροχόσπιτο, παρόλο που έκανα διακοπές με τροχόσπιτο στην Ελλάδα από 3 μηνών μέχρι 17 χρονών, δεν έχω εικόνα καθώς ο πατέρας έτρωγε όλο το ζόρι! Επιπλέον, πηγαίναμε σε στάνταρ κάμπινγκ στην Ελλάδα και με μία μικρή στάση, από τη Χαλκίδα μέχρι την Κυπαρισσία ή μέχρι τον Αγ. Παντελεήμονα δεν το λες δα και ταξίδι!

Σχετικά με το Eurotrip όμως, έχω να σου πω τα εξής:

Στο ρομαντικό σκέλος: Αν το γουστάρεις, κάντο όπως το έχεις ονειρευτεί. Είναι το ήμιση για ένα επιτυχημένο ταξίδι! Με τροχόσπιτο, με τροχόσπιτο. Μην ακούς κανέναν. Στο λεω εκ μεγάααλης πείρας. Όταν πρωτοπήραμε την απόφαση για το δικό μας ταξίδι, εκτός από λίγους ανθρώπους, οι περισσότεροι περισσότερο να μας αποθαρρύνουν παρά να μας ενθαρρύνουν κοιτούσαν.. δεν εξετάζω το κίνητρο, μένω στην ουσία. Και που θα πας, και πως θα πας, και τι θα βρεις, και δε θα τα καταφέρεις κλπ.. Μόνο εμπόδια, καμία χαρά! Δεν έχει σημασία ότι εγώ είμαι στη Βραζιλία και εσύ θα πας Πορτογαλία, σημασία έχει το ταξίδι. Και από τα γραφόμενα σου, μπορώ να διακρίνω κάψα, πάθος, όνειρα.. λίγοι το έχουν κι ακόμα πιο λίγοι καταλήγουν να το κάνουν. Δεν ήμουν πάντα τόσο θετικός & αισιόδοξος, το ταξίδι με έκανε :D

Στο πρακτικό σκέλος: Το ταξίδι είναι συνάρτηση του χρόνου & του χρήματος (κυρίως). Όσον αφορά το χρόνο, αν αποφύγεις τις βροχές, τότε σε ευρωπαικό έδαφος και χωρίς την ανάγκη βίζας, μπορείς να ταξιδεύεις όσο θες στη Γηραιά Ήπειρο. Όσον αφορά το χρήμα, εδώ εσύ ξέρεις καλύτερα από εμάς. Το τροχόσπιτο συνεπάγεται περισσότερο καύσιμο, υψηλότερα διόδια, περισσότερα πάρκινγκ και τέλος περισσότερο χρόνο. Αν το λέει η περδικούλα σου, τότε προχωράς ακαθεκτος.

Η Ευρώπη είναι γεμάτη κάμπινγκ (ΟΧΙ φτηνά όμως), οπότε σχεδόν πάντα θα βρίσκεις που να μείνεις ενώ παράλληλα τα μεγάλα ΣΕΑ στις εθνικές πάντα είναι μία ασφαλής τελευταία επιλογή αν έχει περάσει η ώρα. Αν έχεις καλούς χάρτες με ενημερωμένα POIs, τότε θα καταφέρνεις να βρίσκεις κάτι στο δρόμο σου. Ιταλία & Γαλλία (απόσο θυμάμαι), είναι σχεδιασμένες για διακοπές με τροχόσπιτα & αυτοκινούμενα, οπότε μην το φοβάσαι γενικώς, απλά να έχεις υπομονή στην περίπτωση που χαθείς, αργήσεις, κλπ γιατί θα σέρνεις και ένα τροχόσπιτο! Επίσης, σκέψου τον περιορισμό που συνεπάγεται το τροχόσπιτο σκετικά με την κίνηση σε μικρές πόλεις & χωριά (πχ στην Τοσκάνη). Πάντα κάτι θα χάνεις, πάντα κάτι θα κερδίζεις. Ναι μεν θα σε περιορίζει, αλλά στο κάμπινγκ ή ακόμα και στο πάρκινγκ σε κάποια έξοδο στην εθνική θα τρως και θα κοιμάσαι σαν άρχοντας!! Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο.. μόνο πλεονεκτήματα & μειονεκτήματα & ο ταξιδιώτης μαθαίνει να ζει με αυτά! Ζύγισε τα και απόφασισε. Σαφώς και τα τροχόσπιτα έχουν σχεδιαστεί κυρίως για να παρκάρονται σε αντίθεση με τα αυτοκινούμενα που είναι πιο ταξιδιάρικα αλλά αυτό το ξέρεις καλύτερα εσύ.

Αν πάμε σε κάτι πιο πρακτικό & οικονομικό (χωρίς να γνωρίζω την ηλικία τη δική σου & της συντρόφου σου & το επίπεδο άνεσης που έχετε θέσει ως στάνταρ), μπορείς να πάρεις καλή σκηνή+καλό στρώμα & πετρογκαζ για να μειώσεις όλα τα έξοδα κίνησης & διαμονής & να αυξήσεις την ευελιξία σου!

Μία σκηνή οροφής Maggiolina ή James Baroud επίσης μπορεί να σου ρίξει το κόστος κίνησης και να το κάνεις και ολίγον περιπέτεια αλλά μιλάμε για μία επένδυση 2Κ και βάλε!!

Το αυτοκίνητο δε νομίζω να ζοριστεί ιδιαίτερα με το τροχόσπιτο.. γι αυτό σχεδιάζονται διάολε.. για να τους πίνουμε το αίμα & να το ευχαριστιόμαστε. Όσο αντέχει η τσέπη σου να το ταίζεις, μη σε φοβίζει τίποτα.

Επίσης, μπορείς να κάνεις μία σύγκριση και να δεις αν σε συμφέρει να νοικιάσεις κάτι από Ιταλία μέχρι Πορτογαλία πχ και μέχρι εκεί να πας με το Βιτάρα. Η αγορά είναι τεράστια και αν πας off season, μπορεί να βρεις κάποια ευκαιρία για κάποιο αυτοκινούμενο.

Τέλος, το ενδεχόμενο να πουλήσεις το τροχόσπιτο και να πάρεις ένα αυτοκινούμενο το έχεις σκεφτεί? Δεν ξέρω τι παίζει με φόρους βέβαια!

Ποδήλατα ή κάποιο σκούτερ (αν χωράει) σίγουρα θα σας βολέψουν στις πόλεις. Για χάρτες, εδώ και 6 χρόνια εμπιστευόμαστε & χρησιμοποιούμε την εφαρμογή MAPS.ME για android & iphone. Επίσης, η Google σε αφήνει να κατεβάσεις offline maps σε ταμπλέτα ή κινητό και σου κάνει και πλοήγηση offline. Το σπαστικό είναι ότι δε σε αφήνει να κατεβάσεις χώρα ολόκληρη αλλά κομμάτια, οπότε πρέπει να κάνεις το "δέσιμο" των περιοχών μόνος σου. Αλλά έχεις την εγγύηση google που σε χώρες όπως η Ευρώπη είναι αρκετά καλή.

Τέλος, μία εξαιρετική εφαρμογή είναι το iOverlander. Κατέβασε την και θα με θυμηθείς. Όλα τα σποτς περασμένα από αληθινούς ταξιδιώτες. Πολύ προσοχή στις λεπτομέρειες που δίνουν για το κάθε μέρος για να ξέρεις αν χωράς με το τροχόσπιτο.

Αυτά από εμένα. Αν χρειάζεσαι κάτι πιο συγκεκριμένο & μπορώ να βοηθήσω, στη διάθεσή σου!

Νίκος
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό nidi » Πέμ Αύγ 30, 2018 12:28 am

batfalcon έγραψε:Με δεδομενο πως η προσβαση στο web δεν θα ειναι εφικτη ανα πασα ωρα και στιγμη,


Είτε με συμβόλαιο είτε με προπληρωμένη κάρτα, μπορείς πλέον να χρησιμοποιείς τα δεδομένα που έχεις και στην Ευρώπη, Απλά αγόρασε λίγα παραπάνω δεδομένα (μην ξεμείνεις χωρίς δεδομένα γιατί μετά θα σου τρώει το υπόλοιπο του χρόνου) και μπορείς να δουλεύεις με Google Maps Online αν θες, των οποίων η κατανάλωση σε δεδομένα είναι μικρή σχετικά.
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ » Πέμ Αύγ 30, 2018 1:55 am

Η δική μου εμπειρία από το ταξίδι μας έγινε με το χάρτη της Google ανοίγεις τα δεδομένα βάζεις προορισμό έναρξη κλείνεις τα δεδομένα και σε πάει με ακρίβεια μέτρου. Αν κάποια στιγμή λόγω κάποιου τούνελ πχ χάσει τη διαδρομή ανοίγεις τα δεδομένα για 5 δευτερα κάνει επαναυπολογισμο και συνεχίζεις. Τόσο απλά και φθηνά. Εντύπωση μου έκανε ότι με έβγαζε από μποτιλιαρισμα μόνο του σε χρόνο ντε τε . Εξάλλου θα κινηθείς σε πολιτισμενες χώρες .
Άβαταρ μέλους
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΕΛΟΥΛΗΣ
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 2154
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2010 6:44 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Λάστιχα: 225-65-17
Suspension: ΜΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Πέμ Αύγ 30, 2018 6:26 am

Για το θεμα gps θα σου πω πως κι εγω το κινητο χρησιμοποιω,,,, Ομως ποτε δεν παω ταξιδι χωρις ενα μονο gps ειτε Ελλαδα ειτε εξωτερικο ,εχω καει απο τα κινητα και τα δεδομενα και τις μ@λ@κιες ειδικα στο εξωτερικο :tsoukalas:
Θα σου πω τι εχω ενα garmin με δωρεαν τις γνησιες αναβαθμισεις του και ποτε δεν με προδωσε!!
Για το θεμα τροχοσπιτο ,θα σου πω οτι και οι προλαλησαντες πανω κατω,,,αν δεν μπορουσα να πληρωνω ξενοδοχεια ,,,τοτε ναι θα το επερνα χωρις καμμια συζητηση ,,,σιγουρα δεν θα επερνα σκηνη οροφης για τον λογο Ανεσης/ τουαλετας και ασφαλειας(σου λεω την δικη μου αποψη δεν ακυρωνω την σκηνη ).
Ομως επειδη δεν γνωριζω τις χρεωσεις σε διοδια /διαμονη σε ειδικους χωρους καταναλωσεις και σιγουρα περιορισμου μου σε ελευθερια κινησης τοτε θα τα εβαζα κατω αναλυτικα ,,,πχ ειναι ποιο ευκολο να βρεις ενα παρκιν σε οποιαδηποτε πολη τις ευρωπης(οπως και στην Αθηνα) ,να βαλεις το αυτοκινητο και να βγεις να βολταρεις ,παρα ενα παρκιν που να χωρα και το τροχοσπιτο.
Ομως οσο και αν σου κανει εντυπωση αυτο που θα σου πω μου ετυχε περσι ,,,στην Γενοβα εφτασα μετα απο πολλες ωρες οδηγησης ψωφιος ,,να φαω και να κοιμηθω,,,, ολα μα ολα τα ξενοδοχεια απο 10 ευρω την βραδια μεχρι 1,000++++ δεν ειχαν δωματιο ,,,κουφο;;;;; κι ομως ειχαν ενα συνεδριο ,,και ολα ηταν κλεισμενα ,,,φανταζεσαι τι επαθα :shock: η γυναικα μου δεν οδηγουσε φοβοταν ,,,,οποτε μετα απο 3 ωρες ψαξιμο σηκωθηκα κι εφυγα λιωμα ,,,τελικα μετα απο την ΓΕΝΟΒΑ σε ενα απιθανα ομορφο παραθαλλασιο χωριουδακι βρηκα να μεινω με 30 ευρω ,μην φανταστεις κατι σουπερ ,,,απλα πραγματα ,,,αλλωστε δεν εβλεπα μπροστα μου ,την αλλη μερα το θαυμασα :lol: ομως αυτη ειναι τελικα και η μαγεια του ταξιδευτη :D το αγνωστο το νεο η περιπετεια κλπ κλπ κλπ,,,τουλαχιστον εγω ετσι το βλεπω :D
Σιγουρα μεγαλο ρολο παιζει και η εποχη, το καλοκαιρι ειναι ποιο ευκολα τα πραγματα ,,τον χειμωνα απο την αλλη στην Ευρωπη,,τα ξερεις μην στα γραφω.
Επισης Δεν εχει καμμια μα καμμια συγκριση το αυτοκινουμενο με το τροχοσπιτο ,αυτο στο λεω γιατι διαβασα πιο πανω για αυτοκινουμενο ,,με αυτοκινουμενο δεν ισχυει σχεδον τποτα απο οτι σου εγραψα,,,,και παλι κατ εμε :D
Εν τέλει γιατι μαλλον σε κουρασα βγαλε μια διαδρομη και πανω σε αυτην δες τα καταλληματα ,,,βγαλε το κοστος ,,και μετα κανε το ιδιο υπολογιζοντας τα του τροχοσπιτου,,,θεωρω οτι στο τελος το τροχοσπιτο θα σου βγει ακριβοτερο!
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11415
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Σάβ Σεπ 01, 2018 1:42 pm

Κατ' αρχας να σας ευχαριστησω ολους για την συμπαρασταση που μου προσφερετε.
Ετσι οπως μου τα επιβεβαιωνετε, ετσι τα εχω σκεφθει.
Το να παω να παρω μια σκηνη οροφης, αν ευρισκα κατι σωστο σε λογικη (για μενα) τιμη, θα το ειχα παρει. Απο την αλλη να χρεωσω 2000+ τον προυπολογισμο, το θεωρω, δωρον αδωρον, καθοτι περιπου τοση υπολογιζω την επιβαρυνση αν τραβαω και το σπτι.
Μεσα σε ολες τις σκεψεις επεσε και ο υπνος στο αυτοκινητο.
Δεν ειναι κατι ανεφικτο, ισα ισα που διαπιστωνω πως ετσι δεν θα εχω την ευκολια του τροχοσπιτου, αλλα δεν θα εχω και τον μπελα του.
Εκει που κολλαω ειναι η τουαλετα. Εχω χημικη, πως την χρησιμοποιει κανεις αν δεν υπαρχει ο χωρος;;;
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Σάβ Σεπ 01, 2018 1:45 pm

Επισης ενα ΒΑΣΙΚΟ θεμα στον υπνο ειναι το ΠΟΥ. Τα παρκινγκ και τα ΣΕΑ ειναι ασφαλη; Εδω ας πουμε στην Ελλαδα, δυσκολα θα το επιχειρουσα, ασε που η συζυγος δεν το θελει. Δεν ανησυχω για τον Ελληνα, αλλα τον Αλβανο, Πακιστανο και λοιπους λαθρο, τους φοβαμαι
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό ChristosJP » Σάβ Σεπ 01, 2018 2:28 pm

batfalcon έγραψε:Κατ' αρχας να σας ευχαριστησω ολους για την συμπαρασταση που μου προσφερετε.
Ετσι οπως μου τα επιβεβαιωνετε, ετσι τα εχω σκεφθει.
Το να παω να παρω μια σκηνη οροφης, αν ευρισκα κατι σωστο σε λογικη (για μενα) τιμη, θα το ειχα παρει. Απο την αλλη να χρεωσω 2000+ τον προυπολογισμο, το θεωρω, δωρον αδωρον, καθοτι περιπου τοση υπολογιζω την επιβαρυνση αν τραβαω και το σπτι.
Μεσα σε ολες τις σκεψεις επεσε και ο υπνος στο αυτοκινητο.
Δεν ειναι κατι ανεφικτο, ισα ισα που διαπιστωνω πως ετσι δεν θα εχω την ευκολια του τροχοσπιτου, αλλα δεν θα εχω και τον μπελα του.
Εκει που κολλαω ειναι η τουαλετα. Εχω χημικη, πως την χρησιμοποιει κανεις αν δεν υπαρχει ο χωρος;;;



Από το λινκ για τις σκηνές που σου έγραψα τις προάλλες ρώτησες; δεν νομίζω να θες τόσα λεφτά....
Πάρτε ζβάρα τα βουνά τις κορφές, νησιά και πόλεις, τα χωριά, γιοφύρια
άιντε πάρτε τα βρε και αλωνίστε τα βρε
Άβαταρ μέλους
ChristosJP
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 10:23 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: MAXXIS BIGHORN 764MT
Διάσταση ελαστικών: 225x75x16
Suspension: trailmaster
cb: Ναι
Name: Χρηστος

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό nidi » Σάβ Σεπ 01, 2018 4:35 pm

Για Autohome Maggiolina ή James Baroud πολυεστερικες, το κοστος ξεκιναει στα 2Κ. Αν πας στη λυση κανβα, ξεκινας απο 1,5Κ. Παντα για καινουριες.
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Μία πρώτη προσέγγιση για εξωτερικό

Δημοσίευσηαπό nidi » Σάβ Σεπ 01, 2018 4:43 pm

Μιχάλη, το ξερω πως η αναζητηση λυσεων να πεσει το κοστος μας κανει ολους να σκεφτομαστε πραγματα που δεν ειχαμε ποτε σκεφτει η αρχικα ειχαμε απορριψει.

Αλλα κατ´εμε, η λυση να κοιμασαι στο Βιταρα δεν ειναι μια βιωσιμη λυση. Το πρωτο & το κυριοτερο σε μεγαλα ταξιδια ειναι ο καλος υπνος & κατ´επεκταση η επαρκης ξεκουραση & ο υπνος στα καθισματα δεν στο εξασφαλιζει. Οσο για την τουαλετα, αντε και την πηρες.. που θα την στηνεις; Θα χρειαστεις αντισκηνο. Οσο για το αδειασμα ειτε μπορεις να πας σε ενα καμπινγκ & να ζητησεις διακριτικα να την αδειασεις, ειτε μολις πεσει το σκοταδι σε ενα φρεατιο. Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Πιστεψε με, ταξιδευουμε 6 χρονια ΧΩΡΙΣ τουαλετα & λυση δεν εχω βρει.. χαχαχαχαχαχα

Νομιζω τελικα οτι το ταξιδι με αυτοκινητο & διαμονη σε ξενοδοχεια/ airbnb ειναι το πιο συμφερον. Το οτι εχεις το τροχοσπιτο δεν σημαινει οτι πρεπει & να το παρεις σωνει & καλα :)

Παντα με σεβασμο & φιλικη διαθεση!
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξωτερικό

antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες