Τα δικηνητα NV του club

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό Γιωργος ΗΛΙΑΣ » Σάβ Μαρ 02, 2019 1:01 am

Η μαμά Suzuki θέλησε να δώσει μια ακόμα επιλογή στους υποψηφίου αγοραστες του vitara.
Κατασκεύασε το ΝV και σε δίκηνητη εκδόση με περιορισμένες κατά πολύ δυνατότητες
Κίνησης off road και όχι μόνο.
Κάποιοι θέλεις συνειδητά, κάποιοι λόγο οικονομικών επέλεξαν αυτήν την έκδοση.
Ένας από αυτούς είμαι και εγώ .
Θα ήθελα να προτείνω εάν βέβαια αυτό συμβαδίζει με του όρους και κανόνες του foroum (εάν τους παραβαίνει παρακαλώ διαγράψτε το )
Να δούμε πόσοι είμαστε οι εγγεγραμμένοι με δικηνητο vitara στο club και από ποιες γεωγραφικές περιοχές της
Ελλάδας , αρχικά να γνωριστούμε και αν τα καταφέρουμε να οργανώσουμε καμμία εκδρομουλα,έστω και κοντινή
Όπου θα μπορούμε να συμμετάσχουμε χωρίς να χρειάζεται να έχουμε προδιαγραμφες τετρακινησης με επιπλέον απαραίτητες προϋποθέσεις οπως αυτεσ απαιτούνται στις μέχρι τώρα εξορμήσεις που παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό
Φυσικά να θεωρηθεί αυτονόητο ότι όλοι θα είναι πάντα καλοδεχούμενοι άλλωστε μια παρέα είμαστε ολοι μαζί και αυτός είναι ο σκοπός μας.
Παρακαλώ πολύ εάν θεωρείται ότι αυτή μου η ιδέα << θίγει >> τον σκοπό και την ύπαρξη του club
να διαγραφεί πάραυτα παρότι θα ήθελα να σας διαβεβαιώσω ότι ουδεμία τέτοια σκέψη έχει διαπερασει το μυαλό μου .
Ευχαριστώ πολύ .
Οι ψαράδες ξέρουν ότι η θάλασσα είναι επικίνδυνη και η καταιγίδα τρομερή,
αλλά ποτέ δεν έχουν βρεί αυτούς τους κινδύνους αρκετούς για να μείνουν στην στεριά.
Άβαταρ μέλους
Γιωργος ΗΛΙΑΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2778
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 11:54 pm
Τοποθεσία: Καματερό - Μουρτερή Εύβοιας
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/55/17
Suspension: Eibach prolift+2,5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Γιώργος
Name: Γιωργος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό peterpan » Σάβ Μαρ 02, 2019 10:50 am

Και εγώ δικίνητο έχω αλλά απ ότι ξέρω το φόρουμ διοργανώνει και εκδρομές για 2WD
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Μαρ 02, 2019 11:06 am

Φίλε Γιώργο τις ανησυχίες σου τις είχα και εγώ όταν πρωτομπήκα στο Club :D
Ακόμα και τα NV AllGrip (4X4) "κόβονται" από πολλές εκδρομές του Club λόγο έλλειψης "αργών" και ύψους.
Για μένα δικαίως το "κόψιμο", από την άλλη δεν θέλω να βουλιάξω, δεν θέλω να με τραβάνε μέσα σε λάσπη ή χιόνι.
Προσωπικά με ενδιαφέρει αυτό που λέμε εκδρομή. Πάμε όπου μπορούμε χωρίς να ζορίζουμε τα αυτοκίνητα, απολαμβάνουμε τα αξιοθέατα.
Διαβάζοντας το θέμα: Βορειοελλαδίτικη κοπή βασιλόπιτας 17/2/2019 https://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=58&t=31435
Θα διαπιστώσεις ότι τα NV πήγαν μέχρι εκεί που μπορούσαν. Οι υπόλοιποι πήγαν και χώθηκαν σε άφθονο χιόνι και το απόλαυσαν. :D
Σε κάποιες εκδηλώσεις όπως "κόψιμο πίτας" "γενέθλια club" συμμετέχουν όλου του ειδους τα Vitara, στις εκεί βόλτες χωρίζονται σε ομάδες
σύμφωνα με δυνατότητες των αυτοκινήτων και την όρεξη μελών.
Διαβάζοντας το θέμα: Απόδραση Λίμνη Πλαστήρα-Αγραφα 12-14 Οκτωβρίου viewtopic.php?f=58&t=30862#p780986
Θα διαπιστώσεις ότι ήταν μια εκδρομή ιδανική για NV.
Έχουμε στο μυαλό μας εγώ και ανήσυχος ο Νίκος (Nikola Tenv) κάποια εκδρομή ιδανική για NV, την Άνοιξη του 2019,
που σίγουρα θα μπορούν να συμμετέχουν και NV μόνο προστοκίνητα. ;-)
Αν πάλι έχεις κάποια ιδέα περί εκδρομής μπορεί να την ανεβάσεις στο club να δεις πιο θα είναι το ενδιαφέρον από τα μέλη.

Πέτρο (peterpan)
Εμείς τα μέλη του club "σηκώνουμε" τις εκδρομές :D
Ρίξε ιδέα για το πότε και που, να δεις πόσοι ενδιαφέρονται και μετά διευρύνεις την ιδέα.
Σίγουρα οι διαχειριστές του club βοηθάνε.
Στην Αττική είστε τα περισσότερα μέλη. :-)
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Σάβ Μαρ 02, 2019 1:09 pm

Παίδες δεν υπάρχει καμία απαγόρευση στο να δημιουργείται μια εκδρομή για 2κίνητα. Έτσι και αλλιώς στα θεμέλια αυτού του κλαμπ είναι οι εκδρομές.
Φυσικά και μπορείτε να οργανώνεται εκδρομές!!
Το μόνο θέμα, που ισχύει για όλους και όχι μόνο για εσάς, είναι όταν υπάρχουν προαπαιτούμενα από τον διοργανωτή της εκάστοτε εκδρομής. Και αυτό θα σας εξηγήσω για ποιο λόγο το έχουμε βάλει.

Φανταστείτε ότι έχετε ένα πολύ δυνατό αυτοκίνητο, και σχεδιάζετε καιρό να πάτε μια δύσκολη βόλτα με λάσπες, νεροφαγώματα κτλ κτλ. Φανταστείτε επίσης πως δεν έχετε βάλε προαπαιτούμενα και έρχομαι και εγώ με το NV (2κίνητο ή 4κίνητο), ακόμα και με ένα όχι φτιαγμένο Vitara. Έρχομαι λοιπόν και κολλάω κάθε 10 μέτρα. Βγάλε ιμάντες - κλειδιά, τράβα ξετράβα. Πολλές φορές. Εσείς προσωπικά σκεφτείτε σε ποια φορά θα πείτε "Ρε γμτ γιατί ήρθε μαζί, αφού είπαμε δύσκολη βόλτα"

Λοιπόν το θέμα μας, δεν είναι εάν το αυτοκίνητο είναι 2κίνητο ή τετρακίνητο. Το θέμα που πρέπει να σκεφτόμαστε ΟΛΟΙ πριν δηλώσουμε συμμετοχή είναι, "Θα μπορώ να ανταπεξέλθω ή θα με τραβολογάνε με ιμάντες σε όλη την βόλτα?"

Εάν ο διοργανωτής έχει όρεξη να το κάνει αυτό, (όπως το είχα κάνει εγώ παλαιότερα και είχε έρθει ο Τόνυ), τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς μέσα από τέτοιες βόλτες μαθαίνεις το αμάξι σου. Να είναι κοντά και με κάποια δυσκολία. Εάν εγώ όμως πάλι έβγαζα εκδρομή για Εύβοια και έλεγα λάστιχα, ιμάντες κτλ κτλ τότε όποιος δεν είχε δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει. Αυτό θα πρέπει να το σεβόμαστε γιατί είναι πολύ δύκολο να πεις σε κάποιον (αφού έρθει) "Εσύ δεν θα έρθεις γιατί δεν έχεις λάστιχα")

Για να μην μακρηγορώ, ο καθένας μπορεί να φτιάχνει την εκδρομή του, να βάζει τα προαπαιτούμενα και τα λοιπά. Βουρ λοιπόν και μην σας νοιάζει. ;-)

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21798
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Μαρ 02, 2019 1:57 pm

Συμφωνώ με τον nick_89 :-)
Μια και το θίξαμε το θέμα ας το διευκρινίσουμε λίγο καλύτερα και να πουν την γνώμη τους οι διαχειριστές.
Σηκώνει κάποιος μια διασχίσει ενός δύσκολου κομματιού, προδιαγραφές: αργά, ελαστικά mud, κλπ. σίγουρα εδώ δεν μπορούν να συμμετέχουν αυτοκίνητα όπως τα ΝV.
Υπάρχουν περιπτώσεις όπου ορίζεται διανυκτέρευση/εις σε Hotel. Από εκεί εξορμούν τα αυτοκίνητα για τις όποιες βόλτες.
Εφόσον μέχρι το Hotel μπορούν να έρθουν όλα τα Vitara με δικά τους μέσα και ευθύνη, να τους επιτραπεί.
Στις βόλτες που θα ξεκινήσουν από το Hotel, να οριστούν οι προδιαγραφές σύμφωνα με την δυσκολία που ορίζει ο κάθε διοργανωτής.
Τα αυτοκίνητα που δεν μπορούν να ακολουθήσουν, θα μπορούν να κάνουν τις δικές τους βόλτες σύμφωνα με τα προσόντα που διαθέτουν.
Την διοργάνωση της χαλαρής βόλτας θα την αναλάβει κάποιος άλλος.
Επίσης κάποιος μπορεί να θέλει να παραμείνει στο Hotel και να απολαύσει από εκεί την εκδρομή.
Έτσι νομίζω θα είναι όλοι ευχαριστημένοι. :D
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Σάβ Μαρ 02, 2019 2:02 pm

stelios8ess έγραψε:...προδιαγραφές: αργά, ελαστικά mud, κλπ. σίγουρα εδώ δεν μπορούν να συμμετέχουν αυτοκίνητα όπως τα ΝV.

Ακόμα και αξονάτο vitara με σλικ λάστιχα δεν μπορεί να έρθει. Δεν είναι θέμα των NV.

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21798
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Σάβ Μαρ 02, 2019 2:47 pm

έχουν γίνει βόλτες στο παρελθόν όπως και μια πολύ όμορφη και σαφώς θα ακολουθήσουν και άλλες ;-)

Η αρχή είχε γίνει έπειτα από μια πολύ ωραία σκέψη του φίλου μας dpol .

Και για να μην ξεχνιόμαστε υπάρχουν και τα γενέθλια του club όπου τα τελευταία χρόνια γίνονται σε τοποθεσίες εύκολες για κάθε Vitara.

:D
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6458
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό Στράτος » Σάβ Μαρ 02, 2019 4:31 pm

Να υπενθυμίσω ότι όποιος θέλει να λάβει μέρος σε μια εκδρομή αλλά το όχημά του δεν πληρεί τις προδιαγραφές, μπορεί κάλλιστα να το κάνει ως συνοδηγός, εφόσον βέβαια υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.
Έτσι θα ζήσει και μια εμπειρία που δεν θα είχε την ευκαιρία να την ζήσει με το δικό του αυτοκίνητο ;-)
Βλέπε, άκου, σώπα...
Once you go mud, you never go back

Άβαταρ μέλους
Στράτος
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4595
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 12:35 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Maxxis Bighorn MT 764
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Βουνίσια...
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Βουνοφαγοκατασκηνωτής/Τάι-ραπερ
Name: Στράτος

Re: Τα δικηνητα NV του club

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Σάβ Μαρ 02, 2019 7:51 pm

...εγω δεν βρισκω λογο για χωρισμος των δικουνητων...
ολα καρα ειναι και ολα καπου μπορουν να πανε, αλλα περισσοτερο εκτος αλλα λιγοτερο. σόου γουάτ?
το βασικο ειναι η παρεα και ολοι περνανε καλα...
απλα το σιγουρακι ειναι οτι ΔΕΝ διοργανωνονται αρκετες περσοτερο προσβασιμες σε ολους εκδρομες με υπευθυνους ημας.
αν δηλαδη θελουμε οι νιβαδες συμβατη με μας εκδρομουλα, ας την οργανωσουμε και οποιος νου βου, γκου βου, νου γκου βου, ολντ βι γουσταρει ερχεται.
σιγα μη μπορει το τετρα να παει σε απαγορευμενα για το δι μερη...
επιπλεον υπαρχουν και αλλου ειδους βολτουλες, οπως πχ στη πιστα στα μεγαρα - οχι να γραψουμε χρονους, αλλα να μαθουμε καλυτερα τα πιο ασφαλτινα βιτ μας.
να πω βεβαια την αμαρτια μου, οταν τολμησα να οργανωσω μια, πολυ λιγα νι βι ακολουθησαν αν και η εκδρομη ηταν προσβασιμη ακομη και σε σμαρτ, ειχε απλα χωματοδρομο εξαιρετικα βατο.
παρ'αυτα και αφου το βουντημα το ξερω πλεον λιαν καλως, θα προτεινω μια τον μηνα αυτο, οταν σιγουρευτω οτι ειναι και παλι εξαιρετικα προσβασιμη η διαδρομη για βουντημα, μου εχει μεινει η απορια που ξεκιναει το μονοπατι για την Αγια Μαρινα - σιγουρα οχι απο τον γκρεμο που σε εστειλα - και εσυ προθυμα σκαρφαλωσες - σταθη!
επισης να σημειωσω οτι σε τοσο απλοικες εκδομες κανει και το αντμινοσογο εκπτωσεις και δεν χρειαζεται καν εξοπλισμος επικοινωνιας, δηλαδη σι-μπι, αρκει μονο να εχει ο μπροστα και η σκουπα. τωρα αν καποιος καταφερει να κολλησει σε κατι τοσο απλο, οκ τουλαχιστον εγω οταν ειμαι εχω ιμαντοκλειδα και σια και οταν δεν ειμαι τα δινω μαζι με το σι μπι σε οποιον γουσταρει..
οποτε, ας ξεκινησουμε με κατι τοσο απλο και μετα ερχονται γερανεια, ευκολη ευβοια, παντα βρεχει απο κρικελο καλοκαιρι κλπ...
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2732
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες