New Vitara vs Αλλα SUV

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Δευτ Μαρ 11, 2019 6:04 pm

γκερλς...
στα ποστα σας μερικαι παρατηρησεις....
1. υπαρχουν και αυτοι που επηραν βιτ αν και ειχαν μπαντ-γκετ πολλα χιλιαρικα παραπανω. αιτια το 2. για κοιταξτε ολιγον τα ληζινγκ/προσφοραι. τα πρεμια ειναι ή ελαχιστα ακριβοτερα ή φθηνοτερα απο τενεκεδαι στυλ βιτ. επειδη εχουν πωλησις και μεταπωλησις, άι νόου. το κοινον το μικροτσουτσουνον αρκετον. και γιγνωσκουν, ειδικως οι φριτζιδες, να πωλουν σεξ τόυς με προπελαι, αστερακια, μπερδεμενα νταβλουγιου.
2. δεν ομιλειτε δια το καλυτερον των βιτ, ειναι εξαιρετικα ευχαριστα στη καθημερινοτης, ηλιος, γκαζια, πωπος ανετος και το αγορι μου... και κανενα κριτσι-κριτσι να θυμασαι που ειναι η λακουβα να μην ξαναπεσεις.
3. φαου και βε. αξιοπιστια... χεχεχεχεχ... ειχον... 9 μηνες... τι και ες και πολλα άι... γιγνωσκετε προφανως τι ειναι ο συμπλεκτης κομπρεσορα και τουρμπο ε? σκαστρα? μονοκομματη με τη φτερωτη? οτι αλλαζε καθε μηνα οταν αποφασιζες οτι εχεις πραγματι τουρμπο... τα φουσκωματα στο χρωμα? τα τριξιματα απο τις πορτες οταν ανεβαινεις πεζοδρομιο? που δεν ανοιγουν? σερρες - αθηνα με καταιγιδα και κρυο και 3 πεσμενα παραθυρα? 9 μηναι. και τιμολογιο επιστροφης απο τη ληζ... ντι ες τζι? μάι συνεταιρος αν και φαου φαν, ηδη λεει 3ο στο πασατο του 15 και μπολικα στο παλιο και στα τουραν... κατι σαν αναλωσιμον. τα χειροκινητα τα φαου? εβαλατε ποτε καρφωτη? ημεις το δυο και εφτα. και μετα φιλιπαιο.
4. αρονα γκάις? τι ροκ? για πειτε μου πως επερασατε το οχταμηνο χωρις πεμπτο επιβατη? ε? δια την γνωστη ανακλησις λεγω. με το αυτοκολλητο.. καλυτερα να τριξει παρα να ανοιξει. σωστα?
5. το καλυτερον δεν επηραμεν. αλλα πηραμεν κατι το γουσταριστο. η καψουρα με τη λαμαρινα δεν ειναι προδιαγραφαι και παχια ωσαν μπιγκ μπουτυ πλαστικα. ειναι βολεψα το κωλο μου και σκεφτομαι που θα παω βολτα. το βιτ σου το φερνει τουτο στο μυελο. ενα ρανγκλερ περσοτερο. αν εχωραγε και στο παρκιν...

ΑρΕς
επηγα λοιπον χθες βουντημα. να ειδω αν ημπορουμε να παμε εκδρομουλα ουλοι, δι και τετροι.
νομιω πρεπει να πεμρενουμε κανενα μηνακο ακομη, εχουν μαζεψει τα δεντρα τα πεσμενα αλλα ο δρομος δεν εχει πατηθει ακομη. μονο το πρωτο το κομματι απο φυλης προς το εκκλησακι εχουν σιαξει, το αλλο ειναι πολυ σπασμενο.
εμαθαινα και τη κορακλα - πτυχιουχον πλεον του υπ. συγκ, η δοντογιατρικη αργει - πως να καμει ντονατακια με βιτ. ακουσαμε και γκαπα-γκουπα πολλα. τονυ. πραγματι οι ποδιαι το χαμηλωσαν. αλλα δεν εσπασε, μονο στραβωσανε. οποτε ποτες οι νεαι?

ΑρΕς βερ 1.1
οσο δεν εβγαζει τον τζιμι επαγγελματικο, τοσο ρωταω το μηχανικο πως αψηλωνει η γκαραζοπορτα... εκεινο το 6ταχυτο το 2.5 με τα ντανα τα σαραντα τεσσερο ορεγουμαι...
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Μαρ 11, 2019 11:14 pm

Ότι δίνεις παίρνεις :D
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάποιο φίλοι έχουν πάρει μόνο μπροστοκίνητα Vitara
και δικαίως μετά παραπονιούνται :think:
Τα μόνο μπροστοκίνητα Vitara (κατά την γνώμη μου) μόνο SUV δεν είναι.
Θα πρέπει κανονικά να τα συγκρίνουμε με μπροστοκίνητα ΙΧ.
Μόνο ότι έχουν περισσότερο ύψος από τα κλασικά ΙΧ διαφέρουν.
Μη μου πείτε για χρήματα, γιατί γύρω στα 20.000 € υπάρχουν πολλά κλασικά ΙΧ με περισσότερη
ποιότητα στα μηχανικά, εσωτερική και εξωτερική εμφάνιση.
Πήρα το NV 1.600 diesel AllGrip για τους 6 βασικούς λόγους κατ' εμέ :D
1. Για το πολύ πετυχημένο έξυπνο 4Χ4 σύμφωνα με τα δικά μου γούστα. Ταξιδεύει με άνεση και ταχύτητα στην άσφαλτο. Έχω δικαιωθεί στα χιόνια.
2. Για τον πολύ οικονομικό Diesel κινητήρα του. 5 L / 100 km
3. Για τον πολύ δοκιμασμένο πετυχημένο Ιταλικής τεχνολογίας κινητήρα του.
4. Με τα χρήματα που διέθετα δεν μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα SUV 4Χ4 για τα δικά μου γούστα.
5. Για τον μικρό του όγκο σχετικά με άλλα SUV. Μπαίνει άνετα στην πόλη, παρκάρει εκεί που δεν χωράνε άλλα.
6. Δεν ήθελα αυτοκίνητο πάνω από 1.600 cc
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό peterpan » Δευτ Μαρ 11, 2019 11:55 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή να πιστεύεται πως τα suv πρέπει να είναι μόνο 4κίνητα.
Αν αυτό ήταν υποχρεωτικό τότε οι κατασκευαστές θα τα έβγαζαν ΜΟΝΟ 4χ4
Επομένως και τα 4χ2 είναι suv.
Το ότι βγάζουν και 4χ2 σημαίνει πως έχουν στον ήλιο μοίρα ισότιμα όπως τα 4χ4
Προσωπικά ΠΟΤΕ δεν παραπονέθηκα για το 4χ2, ήταν συνειδητή η επιλογή μου για τη χρήση που κάνω.
Δεν παίρνουν όλοι οι οδηγοί τα βουνά, τα χιόνια και τις λάσπες.
Έχουν άλλες προτεραιότητες άρα δεν τους χρειάζεται το 4χ4.
Δεν θεωρώ καλύτερο το diesel από το βενζινοκίνητο για τα δικά μου δεδομένα και χρήση και δεν θεωρώ πως σε όλη μου την οδηγική εμπειρία τόσα χρόνια που οδηγώ με πολύ παραπάνω από 1εκ. χλμ αισθάνθηκα την ανάγκη να έχω 4χ4 για να αποφύγω δυσάρεστες καταστάσεις ούτε υπάρχουν στοιχεία ότι με τη συμβατική κίνηση σκοτωνόμαστε περισσότερο από τους άλλους.
Να θυμίσω πως πολλές εταιρείες έβαλαν stop στους diesel και μια από αυτές είναι η suzuki.
Έχω και δεύτερο αυτοκίνητο το οποίο είναι diesel και έχω άποψη για τα υπέρ και τα κατά και των δύο κινητήρων.
Η σελίδα που μας φιλοξενεί ονομάζεται vitaraclub και όχι vitara4x4club
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό MitsosX » Τρί Μαρ 12, 2019 2:28 am

Βασικά τα SUV έγιναν διμοφιλέστατα κυρίως λόγω του ότι η Nissan κατάλαβε ότι σε όλους άρεσαν τα "jeepοειδή" αλλά μόνο στους 5 από τους100 χρειαζόταν η 4κίνηση.....
Έφτιαξε λοιπόν περισσότερο ασφάλτινα και αστικώς λειτουργικά υπερυψωμένα αμάξια που τα ονόμασε Qashqai και ξεκίνησε να πουλάει σα ζεστό ψωμί....
Μετά ακολούθησαν όλοι....και σύντομα που θα βγουν και περισσότερα compact SUV θα αντικαταστήσουν σχεδόν όλες τις κατηγορίες αυτοκινήτων.

Δε θέλουμε και πολύ εμείς.....λίγο διαφήμιση να πέσει αμέσως ψηνόμαστε ότι τελικά αυτό που χρειαζόμαστε είναι ένα SUV, ένα 4κινητο για τα χιόνια, ένα νέο diesel για οικονομία, το νέο βενζινοκίνητο τούρμπο hybrid για υπερεπιδόσεις κι επειδή τα diesel που με το εχθές ήταν πανάκεια σήμερα είναι επιβλαβή, τη νέα oled γιατί έχει μεγάλη αντίθεση σε σχέση με την led που μέχρι εχθές σου πουλούσαν για καλή, το νέο samsung galaxy S26 με 36 κάμερες που βγάζει καλύτερη φωτό από το S25 που είχε μόνο 35.9 κάμερες, τη νέα νεσπρεσσίερα που κάνει νεσκουικ φραπέ, τη νέα καραμπίνα που ντουφεκάει μόνη της, τη νέα moto με τα 55 άλογα που τις έβαλαν traction control....κοκ.
Άβαταρ μέλους
MitsosX
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 22, 2018 11:29 pm
Τοποθεσία: Οκτάνα
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: Eibach Pro-Lift Kit
cb: Όχι
Name: Μήτσος

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης67 » Τρί Μαρ 12, 2019 11:08 am

stelios8ess έγραψε:Ότι δίνεις παίρνεις :D
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάποιο φίλοι έχουν πάρει μόνο μπροστοκίνητα Vitara
και δικαίως μετά παραπονιούνται :think:
Τα μόνο μπροστοκίνητα Vitara (κατά την γνώμη μου) μόνο SUV δεν είναι.
Θα πρέπει κανονικά να τα συγκρίνουμε με μπροστοκίνητα ΙΧ.


Μετά την κλοπή του "βασιλιά κατ'εμέ" RAV 4,επέλεξα 4Χ2 Vitara γιατί:
1.-Την τετρακίνηση αν και μένω Διόνυσο την χρησιμοποιούσα μόνο 1 φορά τον χρόνο με τα πολλά χιόνια ,και αν..
2.-Τα πεζοδρόμια τα καβαλάω και με 4Χ2.
3.-Κυνήγια και κροκάλες γιά εμένα είναι... άγνωστα σπορ.
4.-Την επιλογή diesel την έκανα γιατί στο RAV 4 είχα βάλει γκάζι γιά οικονομία μιάς και ήθελα πάνω από 100 € τον μήνα γιά βενζίνη...
5.-Το ποσό που κέρδισα από την διαφορά 4Χ4 σε 4Χ2 το τρωω 3 χρόνια τώρα ..σουβλάκια...
6.-Μετά την κλοπή ήθελα μικρότερα κυβικά (γιά τέλη και εφορίες και ασφάλειες) και ΟΝΟΜΑ, και η επιλογή Vitara ήταν μονόδρομος

Γράφτηκα στο Vitara club γιά να ενημερώνομαι και να ενημερώνω ότι αφορά το αυτοκίνητο μου και την εξέλιξη του.
Αμα νομίζεις όμως ότι δεν χωράμε στο συγκεκριμένο σάιτ εμείς οι "4Χ2" να το λές καθαρά και ξάστερα,να σου αδειάζουμε την γωνιά...
Άβαταρ μέλους
Μιχάλης67
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 14, 2017 9:40 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττική
cb: Όχι
Aka: IronMan67
Name: Μιχάλης

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Τρί Μαρ 12, 2019 11:23 am

Μιχάλης67 έγραψε:Αμα νομίζεις ότι δεν χωράμε στο συγκεκριμένο σάιτ εμείς οι "4Χ2" να το λές καθαρά και ξάστερα,να σου αδειάζουμε την γωνιά...


το αν χωράμε εδώ μέσα έχει απαντηθεί πολλές φορές στο παρελθόν :!:
το μυστικό (όπως και σε κάθε φόρουμ) είναι να επιλέγεις εσύ ποια θέματα και ποια μέλη διαβάζεις ;-)
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό darkman » Τρί Μαρ 12, 2019 11:38 am

stelios8ess έγραψε:Ότι δίνεις παίρνεις :D
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάποιο φίλοι έχουν πάρει μόνο μπροστοκίνητα Vitara
και δικαίως μετά παραπονιούνται :think:


Ελα ρε Στελιοοοοο τέτοιες αποριες νομιζα οτι ειχαν λυθει απο την πρωτη μερα που βγήκε το Vitara 4x2 εχει παει 2019 και εσυ εχεις ακομα την απορια ..... ;-) ;-)

Το ποιο απλο θα σου πω γιατι αν ξεκινήσω και τα υπολοιπα θα παει κατα διαολου το Νημα :lol: :lol: Να μην εχεις λεφτα.... :( Εγω λογο τον υποχρεώσεων και τα 19.900 που εβαλα σε γραμμάτια με πνίγουν και αντε και να ελεγα αφου πνιγομαι στο ενα μετρο και στα δυο τα ιδια θα ειναι :think: αφου δεν παω πουθενα που να θελω 4Χ4 και το αμαξι ποιο πολυ το εχει η γυναικα με το παιδι γιατι να βαλω μεγαλύτερη θηλιά ....


@Μιχάλης67 Βρε Μιχαλη δεν ειπε ο Ανθρωπος οτι δεν μας θελει :D :D μια απορία εξέφρασε αμεσως πεσατε να τον φατε :lol: :lol:

Kαι επιδι το χεσαμε το Θεμα και αλλα λεει και αλλα λεμε ετοιμαστείτε να σκασει μύτη ο Πανος και να σας φτιαξει ολους :lol: :lol: :lol: :lol:
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τρί Μαρ 12, 2019 1:15 pm

Ρε παιδιά τι σας επιασε...
Τι 4χ2 και 4χ4.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Για μένα αν δεν εχει αργό το αμάξι δεν το κοιτάω καν...
Αλλα τι σημασία εχει αυτό? Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Ο καθένας οπως βολεύεται....Το φόρουμ ειναι για όλους....
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Τρί Μαρ 12, 2019 1:21 pm

Αν δεν κάνω λάθος στο εδώ θέμα συγκρίνουμε το NV με άλλα SUV.
Γιατί ενοχλήστε βρε παλικάρια την προσωπική μου άποψη γράφω και μάλιστα το διευκρινίζω. :D
Διευκρινίζω το ελάχιστο που πρέπει να έχει ένα SUV. Μετά πάμε σε κλασικό ΙΧ.
Αν τώρα βγάλουν αυτοκίνητα με κίνηση μόνο στο ένα τροχό (λέμε τώρα) τα βάλουν στην κατηγορία των SUV,
τα αγοράσουν κάποιοι για τους δικούς τους λόγους. Αυτό είναι καθαρά θέμα του αγοραστή.
Δεν νομίζω να μου απαγορεύεται να λέω την άποψη μου.
Αν η Suzuki βγάλει μηχανάκια (μοτοσικλέτες) τα ονομάσει Vitara, η διαχείριση του Vitara Club δεχτεί τους
κατόχους τους ως μέλη. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου.
Παραθέτω επίσης τους 6 λόγους που διάλεξα το NV σύμφωνα με τις ανάγκες μου και την "τσέπη" μου.

Θα ήθελα σας παρακαλώ να διαβάζεται καλύτερα αυτά που γράφω.
Δεν γράφω πουθενά ότι τα μπροστοκίνητα Vitara δεν έχουν θέση στο Vitara club

Αντίθετα επικροτώ στο εδώ θέμα αυτό που γράφει ο φίλος Γιωργος ΗΛΙΑΣ https://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=6&t=31809
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Τρί Μαρ 12, 2019 1:45 pm

ακριβως και το προβλημα που εγω βρισκω...
βασικο κομματι του φορουμ ειναι οι εκδρομες, το παρεϊστικο κλιμα
και υπευθυνοι σε σχεση με τα νιβι που δεν γινονται περισσοτερα ηβεντ ειμαστε εμεις οι ιδιοι.
καμια σχεση 2/4 κουνητα και αργα-γρηγορα. πανω κατω τα νιβι στα ιδια μερη μπορουν να πανε ειτε 2 ειτε 4χ. το μονο περιοριστικο ειναι η προθεση του κατοχου...
αρα, ξεσηκωθειτε...
...οπως γραφω και παραπανω εγω ενα βουντημα ακομη θα το οργανωσω, αλλα οταν ειναι οκ ο δρομος για ολους - τωρα δεν ειναι
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό GregoryA » Τρί Μαρ 12, 2019 2:55 pm

Παιδια ο stelios8ess εξεφρασε την προσωπικη του αποψη το πως αντιλαμβανεται τα suv. Δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση. Εγω δεν ξεχνω οταν γραφτηκα εδω...ακομα δεν ειχα επιλεξει αυτοκινητο ποσο μαλλον 4 χ4 η 4 χ 2....και το vitaraclub με <αγκαλιασε> μεσω των μελων του και απαντουσαν σε οτι ακριβως τους ρωτουσα με προθυμια και σεβασμο .
Εδω γραφουμε τις αποψεις μας, τις γνωμες μας για το βιταρα και τα αλλα suv με σκοπο να βγαλουμε συμπερασματα και να αποκτησουμε μια σωστη και αντικειμενικη αποψη. Δεν υπαρχει λογος αντιπαραθεσεων, σας πληροφορω οτι διαβασα αποψεις και γνωμες που δεν ειχα καν σκεφτει.
Lifes2short...Ride the World
SUZUKI VITARA 1.4 GL+ DITC 4WD
HONDA ST1300A PAN EUROPEAN
Άβαταρ μέλους
GregoryA
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 1:41 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Μαμά
cb: Όχι
Aka: GregoryA
Name: Γρηγόρης

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό dpol » Τρί Μαρ 12, 2019 3:35 pm

Αγαπητοί, βρισκόμαστε στον διαδικτυακο τοπο κατοχων οχημάτων με το όνομα Vitara κατα συνεπεια ολοι οσοι κατεχουν οχημα με αυτο το ονομα ειναι ευπροσδεκτοι :D :D

Και βεβαια οι εκδρομες ειναι απο τις βασικες μας δραστηριοτητες που ομως δεν αποτελουν το παραγομενο αποτελεσμα της διαδικτυακης μας ενωσης αλλα προυπηρχαν ως βασικη αναγκη οσων κετεφευγαν σε ενα Vitara με σκοπο να βρεθουν πιο κοντα στην φυση.

Εμεις απλα εδωμεσα δωσαμε ενα ιντερνετικο βημα σε ολους να βρεθούμε απο κοντα, να κουβεντιασουμε κλπ κλπ κλπ τα ξερετε μην τα γραφω.

Αν καποια μελη ασχετα απο τα μοντελα Vitara που κατεχουν δεν θελουν να πηγαινουν εκδρομες, δεν ανεβαινουν καθολου στο βουνο, δεν πατανε χωμα ουτε σε παρτερι αυτο δεν τα κανει λιγοτερο μελη απ τα υπολοιπα :!:

Εκτος των εκδρομων υπαρχουν δεκαδες αλλα κοινα σημεια και ενδιαφεροντα που κανουν αυτο τον διαδικτυακο τοπο τοσο φιλοξενο και ανοικτο σε ολους.

Αν καποιοι θελουν να πανε εκδρομη αλλα βλεπουν τον Βαλαντη, τον Στρατο, τον Αντωνη και τον Βασιλη και τρομαζουν :mrgreen: πρεπει να ξερουν οτι δεν ειναι ολες οι εκδρομες ετσι, υπαρχουν και αυτες που πας με δικινητο ανετα και το διασκεδαζεις παρα πολυ μπορω να σας πω.

Σεβασμος λοιπον στις επιλογες του καθενα :!: :!:

Υπαρχουν και τα αντιθετα παραδειγματα, οχηματα φτιαγμενα και με τρελες δυνατοτητες να μην εχουν πατησει ουτε μια φορα βουνο φετος :( :( :violin:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό PGP » Τρί Μαρ 12, 2019 4:10 pm

Οταν έψαχνα για νέο αυτοκίνητο ήθελα ένα .......
1)4χ4 γιατί είχα κολλήσει σε χιόνια και παραλίες άπειρες φορές και είχα βαρεθεί να περιμένω να με τραβήξουν από απόμερες παραλίες που πήγαινα άγρια μεσάνυχτα!!!! σσσσσσς!!!!!
2)Μπήκε όριο στα 1.400 κυβικά εκατοστά για να μην πληρώνω τον μισθό του καρανικα κάθε μήνα με τα τέλη κυκλοφορίας του!
3)Αυτόματο για ξεκούραστη οδήγηση.
4)Τούρμπο για άλογα, και χαμηλά καυσαέρια.
5)Αξιοπρεπή οδική συμπεριφορά στην άσφαλτο και κάποιες μικρές δυνατότητες για off που ίσως πατήσει κάποτε.
6)Αξιόπιστο και να μην είμαι φίλος και να γνωρίζω τον υπεύθυνο του συνεργείου με το μικρο του όνομα.
7)Σχετικά οικονομικό για τα δεδομένα του.
8)Χώρους για 4μελη οικογένεια.

Είχα δει τα
1)Jeep Renegate
2)Fiat 500x
3)Vitara 1.4s

Το fiat απορρίφτηκε λογω σχεδιασμού.... Το Jeep λογω κατανάλωσης 15+λίτρα
Vitara και ξερό ψωμί!
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Τρί Μαρ 12, 2019 6:06 pm

GATOZ έγραψε: ακριβως και το προβλημα που εγω βρισκω...
βασικο κομματι του φορουμ ειναι οι εκδρομες, το παρεϊστικο κλιμα
και υπευθυνοι σε σχεση με τα νιβι που δεν γινονται περισσοτερα ηβεντ ειμαστε εμεις οι ιδιοι.
καμια σχεση 2/4 κουνητα και αργα-γρηγορα. πανω κατω τα νιβι στα ιδια μερη μπορουν να πανε ειτε 2 ειτε 4χ. το μονο περιοριστικο ειναι η προθεση του κατοχου...
αρα, ξεσηκωθειτε...
...οπως γραφω και παραπανω εγω ενα βουντημα ακομη θα το οργανωσω, αλλα οταν ειναι οκ ο δρομος για ολους - τωρα δεν ειναι

Τέο εγώ έχω κάνει το χρέος μου μέχρι τώρα:
Χαλκιδική 2017
Λίμνη Πλαστήρα-Αγραφα 2018
και κοντινές σε Χορτιάτη 2018-Ωραιόκαστρο 2019.
Με το καλό να μαζευτείτε στο Βούντημα όσα περισσότερα ΝV ,για εμάς είναι αδύνατον λόγω απόστασης :cry:
Στα του νήματος τώρα μετά και την προχθεσινή βόλτα συμπεραίνω ότι μόνο τα τετρακίνητα duster & renegade θα ακολουθούσαν τα οποία θεωρώ μαζί με βιτάρα τα top 3 suv στίς δυνατότητες off-road.Πάντα στην κατηγορία του NV ,γιατί υπάρχει και το discovery sport (χωρίς αργά) αλλά ξεκινάει από 55 Κ :shifty: είναι και άλλη κατηγορία βέβαια :whistle:
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3454
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: New Vitara vs Αλλα SUV

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Τρί Μαρ 12, 2019 10:09 pm

<------ Εμένα πάντως το φόρουμ με τίμησε και με έκανε 4x4 All Terrain member. Μου έδωσε και λασπωμένο λαστιχάκι.
To ότι το Vitara μου το μόνο χώμα που έχει δει είναι αυτό πάνω στο παρμπρίζ από την αφρικάνικη σκόνη είναι άλλο θέμα.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες

cron