Carlos Sainz και Cyril Despres νικητές του Ράλι Ντακάρ 2010

Νέα από όλο τον κόσμο για το vitara και τον κόσμο της τετρακίνησης
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μόνο η ομάδα διαχείρισης και συντονισμού μπορεί να ανεβάζει θέματα
Όλα τα υπόλοιπα θέματα θα ανεβαίνουν μετά από έγκριση της ομάδας

Carlos Sainz και Cyril Despres νικητές του Ράλι Ντακάρ 2010

Δημοσίευσηαπό georgeh » Κυρ Ιαν 17, 2010 9:30 pm

Ο Carlos Sainz ανήκει πλέον στο πάνθεον των νικητών και ο Cyril Despres σε εκείνο των τρις νικητών του Ράλι Ντακάρ, καθώς ο Ισπανός της Volkswagen και ο Γάλλος με την ιδιωτική του ΚΤΜ κέρδισαν την 32η επανάληψη του αγώνα που τερμάτισε σήμερα στο Μπουένος Αϊρες της Αργεντινής.
Ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής ράλι C. Sainz εξασφάλισε τη νίκη με τη μικρότερη διαφορά της ιστορίας του αγώνα. Τερμάτισε μόλις δύο λεπτά και δώδεκα δευτερόλεπτα μπροστά από τον ομόλογό του στη VW, Nasser Al Attiyah. Για τον "matador" ήταν η δικαίωση για τη νίκη που έχασε το 2009, τρεις μέρες πριν τον τερματισμό.

Οι δύο διεκδικητές της νίκης ξεκίνησαν την 14η και τελευταία μέρα του αγώνα με διαφορά 2΄48. Ο οδηγός από το Κατάρ σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στην Ειδική των 206 χιλιομέτρων από τον Σαν Ραφαέλ στο Μπουένος Αϊρες - αλλά με διαφορά μόλις 36 δευτερολέπτων.

Δεκαοκτώ χρόνια μετά την κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματός του στο WRC, ο C. Sainz ανέβηκε ξανά στην κορυφή του κόσμου και δήλωσε: "Είναι πολύ, πολύ σημαντική μέρα για μένα. Κέρδισα στην Ευρώπη, στην Ισπανία και τώρα στο Ντακάρ. Είμαι ειλικρινά χαρούμενος και ανακουφισμένος.

Θέλω πρώτα να ευχαριστήσω το συνοδηγό μου Lucas Cruz για την υπέροχη δουλειά του, καθώς και όλους όσους με εμπιστεύτηκαν τόσο καιρό. Το αυτοκίνητο δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν έχει γίνει ούτε ένα βαθούλωμα. Οδηγήσαμε πολύ γρήγορα, αλλά ήμασταν και έξυπνοι.

Ήταν μια δύσκολη καθημερινή μάχη με τον ομόλογό μου. Ήξερα ότι θα συνέβαινε έτσι. Πάλεψα πολύ σκληρά. Σήμερα ήταν μια πολύ ιδιαίτερη Ειδική. Δεν είχα την πολυτέλεια λάθους. Έπρεπε να ελέγξουμε τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων των συναισθημάτων μας. Αλλά ήταν έτσι για μια εβδομάδα!"

Ο Ισπανός και ο N. Al Attiyah είχαν λογομαχία την προτελευταία ημέρα του αγώνα, σχετικά με το τρόπο οδήγησής τους - αλλά πλέον αυτή ανήκει στο παρελθόν. "Είναι εντάξει. Είμαι πολύ χαρούμενος, είναι καλό αποτέλεσμα η 2η θέση. Ποτέ δεν είχα φτάσει τόσο ψηλά", είπε ο N. Al Attiyah.

"Δώσαμε τα πάντα σήμερα, αλλά ξέραμε ότι η ειδική ήταν μια μεγάλη ευθεία. Προσπάθησα όσο μπορούσα, αλλά... Το βασικό μου αίσθημα είναι η χαρά. Κάναμε σπουδαίο αγώνα, χωρίς λάθη, χωρίς προβλήματα του αυτοκινήτου. Όλα πήγαν καλά.

Τερματίσαμε με τρία Volkswagen στο βάθρο. Συγχαρητήρια στον Carlos Sainz. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι κέρδισε ένα Volkswagen. Είμαι χαρούμενος για τον Carlos, έκανε τη δουλειά του. Εγώ προσπάθησα να κάνω τη δική μου. Του χρόνου θα κερδίσω, αλλά τώρα θα του δώσω το χέρι μου, είναι μέρος της ομάδας".

Κάνοντας ήσυχο αγώνα, μακριά από προβλήματα και απρόοπτα, ο Αμερικανός Mark Miller συμπλήρωσε το επιβλητικό 1-2-3 της Volkswagen. Μέχρι την 5η μέρα στο "παιχνίδι" της νίκης βρισκόταν και ο Stephane Peterhansel με τη BMW X3 της ομάδας X-Raid.

Όμως, τότε ο Γάλλος -εννιά φορές νικητής του αγώνα- έσπασε έναν άξονα μετάδοσης, έχασε δύο ώρες και μαζί κάθε ελπίδα νίκης. Εξίσου άτυχος, αλλά με προβλήματα αξιοπιστίας του αυτοκινήτου, ήταν και ο έτερος οδηγός της ομάδας, Guerlain Chicherit.

Με την 6η θέση, ο Carlos Sousa ήταν ο ταχύτερος της ιδιωτικής ομάδας JMB Stradale, που αγόρασε τα περσινά Racing Lancer μετά την αποχώρηση της εργοστασιακής Mitsubishi. Ο περσινός νικητής Giniel de Villiers (VW) και ο Robby Gordon (Hummer) έπειτα από αρκετές ατυχίες έμειναν στις τελευταίες θέσεις της οκτάδας.

Στους δύο τροχούς, ο Cyril Despres δεν είχε κανένα πρόβλημα να κρατήσει τη μεγάλη διαφορά που απέκτησε στην κορυφή στο μέσον του αγώνα, όταν ο μοναδικός του μεγάλος αντίπαλος -Marc Coma- τιμωρήθηκε με ποινή έξι ωρών για παράνομη αλλαγή ελαστικών.

Από την ημέρα ανάπαυσης στην Αντοφαγκάστα της Χιλής, ο Γάλλος απέκτησε διαφορά σχεδόν μιάμισης ώρας από αντιπάλους μικρότερης δυναμικής. Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, ενίοτε οδηγώντας σβέλτα αλλά πάντοτε προσεκτικά, τη διατήρησε μέχρι τέλους.

"Όλες οι νίκες είναι καλές, αλλά ειδικά αυτή είναι υπέροχη", είπε ο Γάλλος. "Είναι η νίκη της σκληρής δουλειάς, της εξειδίκευσης και μιας εκπληκτικής ομάδας. Είμαστε εννέα άτομα στην ομάδα μας και κανείς δεν σταμάτησε ούτε για μια στιγμή. Θέλαμε όλοι να κερδίσουμε. Θέλαμε να δουλέψουμε σκληρά και κερδίσαμε.

Είναι φανταστικό. Είναι έντονα τα συναισθήματα. Από τη Λακ Ρος το 2007 είχαμε τρία δύσκολα χρόνια, με τραυματισμούς, προπόνηση και σκληρές στιγμές. Είμαι ακόμα άνθρωπος. Ξέρω ότι οδηγούσα αυτή τη μοτοσικλέτα για 15 μέρες και είμαι εξουθενωμένος, όμως η λίγη δύναμη που μου απέμεινε πήγε στα δάκρυα.

Η ΚΤΜ έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτή τη νίκη. Μας εμπιστεύτηκε. Επιλέξαμε τα μέλη μας ένα προς ένα και δουλεύαμε ασταμάτησε για μήνες. Ένα είναι σίγουρο: Δεν φοβήθηκα να χάσω. Ήθελα μόνο να κερδίσω. Η επιθυμία για νίκη ήταν μεγαλύτερη από το φόβο της ήττας. Ήταν ένα σκληρό Ντακάρ, ένα πανέμορφο Ντακάρ και είμαι τόσο χαρούμενος που κέρδισα!"

Η χαρά του C. Despres ήταν λίγο μεγαλύτερη στον τερματισμό, διότι την 14η Ειδική κέρδισε ο αναβάτης υποστήριξης ("νεροκουβαλητής") του, Ruben Faria. Ο Γάλλος τον περίμενε στο τέλος της διαδρομής για να τον συγχαρεί και να τον ευχαριστήσει.

Ο Pal Anders Ullevalseter (KTM) έγραψε το δεύτερο χρόνο και ήταν ο τελικός νικητής της μεγάλης μάχης για τη 2η θέση με τον Χιλιανό Francisco Lopez Contardo -που χάρισε μια θέση στο βάθρο στην Aprilia στην πρώτη εμφάνιση της μοτοσικλέτας των 450 κ.εκ.- και με τον Πορτογάλο Helder Rodrigues (Yamaha).

Αρκετές ατυχίες τις πρώτες μέρες του αγώνα περιόρισαν τον David Fretigne στην 5η θέση - ενώ είχε ξεκινήσει με βλέψεις ακόμα και για νίκη! Ο Γάλλος τουλάχιστον κέρδισε με τη Yamaha των 450 κ.εκ. την ΚΤΜ του Alain Duclos.

Στον αγώνα των φορτηγών η Kamaz κέρδισε όλες τις Ειδικές του 32ου Ράλι Ντακάρ. Εννές από αυτές, σημειώνοντας νέο ρεκόρ, κατέκτησε ο μεγάλος νικητής του αγώνα (για έκτη φορά στην καριέρα του!) Vladimir Chagin, με το πλήρωμά του - τους Sergey Savostin και Eduard Nikolaev.

ΡΑΛΙ ΝΤΑΚΑΡ 2010
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ
1. Sainz (Volkswagen) 47:10:00
2. Al Attiyah (Volkswagen) +2:12
3. Miller (Volkswagen) +32:51
4. Peterhansel (BMW) +2:17:21
5. Chicherit (BMW) +4:02:49
6. Sousa (Mitsubishi) +4:31:45
7. De Villers (Volkswagen) +5:10:19
8. Gordon (Hummer) +6:02:24
ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΕΣ
1. Despres (KTM) 51:10:37
2. Ullevalseter (KTM) +1:02:52
3. Lopez Contardo (Aprilia) +1:09:48
4. Rodrigues (Yamaha) +1:19:33
5. Fretigne (Yamaha) +1:55:56
6. Duclos (KTM) +1:58:35
7. Street (KTM) +2:49:43
8. Przygonski (KTM) +3:15:59
Άβαταρ μέλους
georgeh
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 8:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Λάστιχα: BF A/T
Suspension: Rocky-Road 5cm
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Carlos Sainz και Cyril Despres νικητές του Ράλι Ντακάρ 2010

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Δευτ Ιαν 18, 2010 9:28 am

Νικητής το 2005-2007-2010 Cyril Despres-Δημιουργώντας τον θρύλο του!
dgEntity_68646.jpg
dgEntity_68646.jpg (83.7 KiB) 1728 προβολές
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος


Επιστροφή στο NEWS

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες