ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΙΜΑΤΟΣ / ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ 20, 21 ΙΟΥΝΙΟΥ

Γενικές ανακοινώσεις που αφορούν το forum
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μόνο η ομάδα διαχείρισης και συντονισμού μπορεί να ανεβάζει θέματα
Όλα τα υπόλοιπα θέματα θα ανεβαίνουν μετά από έγκριση της ομάδας

Δημοσίευσηαπό triptec » Τρί Ιουν 16, 2009 8:28 pm

1. ΜΩΡΑΙΤΗΣ
2. GEORGE.B
3. ΖΗΡΕΙΑ
4. SsimosS (είτε Σάββατο είτε Κυριακή αν επιθυμείτε να πάμε ομαδικώς)
5. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
6. Maiktr
7. triptec
VIT' 1.6, '00, JLX, 5D
Καλό ταξίδι παναγιώτη..
Άβαταρ μέλους
triptec
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 16, 2008 4:58 pm
Τοποθεσία: κορυδαλος-καρδιτσα
Λάστιχα: BF goodrich km2 mud
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: 5 πόντους
cb: Όχι
Name: Κωνσταντίνος Τρύπας

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Πέμ Ιουν 18, 2009 8:35 am

Και μία ακόμη διευκρίνηση. Εγώ θα είμαι εκεί απο τις 10 έως τις 1 που κλείνει η αιμοδοσία.Μπορείτε να έρθετε ότι ώρα σας βολεύει. Απλώς, στην είσοδο , επειδή τηρούν το ωράριο του επισκεπτηρίου θα τους πείτε οτι πάτε στην αιμοδοσία. Είναι στο ισόγειο, ακριβώς απέναντι απο την κεντρικη πύλη :wink: Σας περιμένω λοιπόν το Σάββατο για να κάνουμε μία καλή και ουσιαστική αρχή :D
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό SsimosS » Παρ Ιουν 19, 2009 8:50 pm

Συγνώμη για το μακρόσυρτο αλλά ενόψη της αυριανής αιμοδοσίας του club πιστεύω ότι χρειάζεται, αν και οι ελάχιστοι που συμμετέχουμε είναι σχεδόν σίγουρο ότι τα έχουμε ξαναδιαβάσει.

Το κείμενο είναι από τη σελίδα του ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΑΙΜΟΔΟΤΩΝ. Για οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία: http://www.aimodosia.org/

Εθελοντική αιμοδοσία

Λίγα λόγια για το τι πρέπει να γνωρίζει ο υποψήφιος αιμοδότης

Κάθε υγιής άνδρας ή γυναίκα, ηλικίας 18-65 ετών, μπορεί να δίνει 350-450cc αίμα. Για νέους ηλικίας 17 ετών χρειάζεται γραπτή συγκατάθεση γονέων ή κηδεμόνων.
Η συχνότητα με την οποία μπορεί να δίνει κανείς αίμα είναι για τους άνδρες 3-4 φορές το χρόνο και για τις γυναίκες 2-3 φορές το χρόνο.
Ο αιμοδότης πρέπει να είναι ξεκούραστος και να έχει συμπληρώσει τις φυσιολογικές ώρες ύπνου.

Για πρωινή αιμοδοσία, πρέπει να έχει προηγηθεί καλό πρωινό, ενώ για την απογευματινή ο αιμοδότης μπορεί να αιμοδοτήσει 2-3 ώρες μετά το μεσημεριανό γεύμα.
Ο αιμοδότης δεν πρέπει να κάνει κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών πριν δώσει αίμα.

Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει πάρει φάρμακα ούτε καν ασπιρίνη τις τελευταίες μέρες πριν την αιμοληψία.

Ετερόζυγος της Μεσογειακής ή Δρεπανοκυτταρικής Αναιμίας μπορεί να δώσει αίμα εφ' όσον η αιμοσφαιρίνη του είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, του θηλασμού και 6-12 μήνες μετά τον τοκετό δεν γίνεται αιμοληψία

Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει υποβληθεί σε μεγάλη χειρουργική επέμβαση ή να έχει προσβληθεί από βαριά νόσο κατά τη διάρκεια του τελευταίου χρόνου.
Δεν μπορεί να αιμοδοτήσει άτομο που υποφέρει από ελονοσία, φυματίωση, ηπατίτιδα, σύφιλη μελιταίο πυρετό, AIDS, σακχαρώδη διαβήτη, υπέρταση, καρδιακό ή άλλο σοβαρό νόσημα.

Κάθε πρόβλημα υγείας που ενδεχομένως έχει ο υποψήφιος αιμοδότης, πρέπει να συζητείται με τον υπεύθυνο γιατρό της αιμοδοσίας, ο οποίος κρίνει τελικά για τη καταλληλότητα της αιμοληψίας.

Σε περίπτωση προσωρινού ή μόνιμου αποκλεισμού από αιμοδοσία, ο γιατρός δίνει την κατάλληλη συμβουλή. Η καλή επικοινωνία μεταξύ του αιμοδότη και του προσωπικού της αιμοδοσίας διατηρεί τη σχέση εμπιστοσύνης και διασφαλίζει την καλή ποιότητα του αίματος που παρέχεται στους ασθενείς που χρειάζονται αίμα και τα παράγωγά του.

Κάθε υποψήφιος αιμοδότης πρέπει να είναι απολύτως βέβαιος ότι:
Το υλικό της αιμοδοσίας είναι αποστειρωμένο μιας χρήσης και δεν υπάρχει κίνδυνος για μετάδοση νοσημάτων.

Η αιμοδοσία είναι τελείως ανώδυνη, διαρκεί λίγα λεπτά της ώρας και ο φόβος είναι αδικαιολόγητος.

Δυστυχώς, επειδή οι αυξημένες ανάγκες της χώρας μας δε καλύπτονται πλήρως βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να εισάγουμε αίμα από τον Ελβετικό Ερυθρό Σταυρό, πράγμα που δεν μας τιμά ως χώρα και είναι οικονομικά ασύμφορο. Χιλιάδες συνάνθρωποί μας βρίσκονται στη δυσάρεστη θέση να ζητούν απεγνωσμένα μια μονάδα αίματος. Ας μην αντιμετωπίσουν την αδιαφορία.

Το αίμα ούτε παράγεται, ούτε αγοράζεται. Μόνο προσφέρεται. Είναι ζήτημα ζωής.


και εδώ είναι που πετάγεται ο κλασσικός ... ,λέγοντας… δεν μπορώ να δώσω αίμα για ιατρικούς λόγους...

και εγώ ερωτώ και αφού δεν δίνεις αίμα νομίζεις ότι μπορείς να επαναπαύεσαι; είναι υποχρέωση σου να πείσεις κάποιον που δεν έχει δώσει ακόμα να πάει να δώσει.

Τα λέω αυτά γιατί μιας και δίνω αίμα 4 φορές το χρόνο έχω βαρεθεί να ακούω από γνωστούς και αγνώστους "δεν μπορώ..." και μετά βάλτε ότι θέλετε ... η βελόνα, το αίμα, πονοκέφαλος, στίγμα, λιποθυμία...

Ακόμη και η δικαιολογία του φόβου είναι σεβαστή. Το θέμα λοιπόν είναι να υπάρχει σωστή ενημέρωση. Εξάλλου μιλάμε για εθελοντική αιμοδοσία και όχι για εξαναγκαστική!

Η δικαιολογία που ακούω και δεν μου αρέσει, είναι «θέλω, αλλά δεν έχω χρόνο να πάω να δώσω αίμα». Η αιμοδοσία καθʼ αυτού, κρατάει 10 λεπτά το πολύ. Αν υπολογίσουμε και τον χρόνο που χρειάζεται κανείς να πάει στο χώρο της αιμοδοσίας, να πούμε ότι συνολικά να πάρει από 1- 1,5 ώρα, αναλόγως το πόσο μακριά/κοντά είναι το κέντρο της αιμοδοσία.

Ας υποθέσουμε ότι στην χειρότερη περίπτωση χρειάζεται να διαθέσει κάποιος 1,5 ώρα. Κι εδώ ακούς «θέλω… δεν έχω χρόνο…»

Κι εγώ σκέφτομαι, ο χρόνος έχει 365 μέρες επί 24 ώρες η ημέρα, αποτέλεσμα 8760 ώρες το χρόνο.

Ένας υγιής άνθρωπος, μπορεί να δώσει αίμα 3-4 φορές το χρόνο. Μπορεί όμως να δώσει και δυο η μια φορά, είναι μια καλή αρχή!

Στατιστικά λοιπόν, δεν υπάρχουν στις 8760 ώρες του χρόνου, ελεύθερες 3 ώρες, για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα, όπως είναι η αιμοδοσία; Ο καθένας μπορεί να δώσει μια απάντηση σε αυτό, στον εαυτό του. Τα περισσότερα κέντρα αιμοδοσίας λειτουργούν πρωί και απόγευμα.

Όσο αφορά τους ήδη αιμοδότες. Το θέμα δεν είναι μόνο να ενημερώνεις έναν υποψήφιο αιμοδότη, αλλά να του συμπαραστέκεσαι έμπρακτα, αν σου ζητηθεί και να τον συνοδέψεις στο κέντρο αιμοδοσία η μήπως κάνουμε το ίδιο λάθος λέγοντας «έλα ρε συ, πάνε μόνος σου, εγώ δεν έχω χρόνο!»
Αν και το 99,9 % του προσωπικού της αιμοδοσία είναι τόσο φιλικό με τους αιμοδότες, που νιώθεις ότι βρίσκεσαι ανάμεσα σε δικούς σου ανθρώπους!
_________________
SsimosS
 

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Σάβ Ιουν 20, 2009 1:03 pm

Πολυ σωστός ο Σίμος.ευχαριστούμε πολύ :wink:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις του forum

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες