ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Γενικές ανακοινώσεις που αφορούν το forum
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μόνο η ομάδα διαχείρισης και συντονισμού μπορεί να ανεβάζει θέματα
Όλα τα υπόλοιπα θέματα θα ανεβαίνουν μετά από έγκριση της ομάδας

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Πέμ Μαρ 12, 2009 11:48 pm

Είμαστε πλέον πολλοί { 700 + :D :D } Τι θα λέγατε να δημιουργούσαμε μία τράπεζα αίματος για εμάς και τα μέλη των οικογενειών μας? Η ακόμη και για ανθρώπους που πραγματικά έχουν ανάγκη .Μόνο 10 λεπτά απο τον χρόνο μας, μπορούν να προσφέρουν πολλά, ακόμη και να σώσουν μία ζωή.
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για να δούμε εαν μπορούμε να το πραγματοποιήσουμε. Προσωπικά, έχω δώσει πάνω απο 70 φορές έως σήμερα, ποτέ δεν αντιμετώπισα και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και πιστεύω οτι μία τουλάχιστον φορά τον χρόνο ο κάθε ένας απο εμάς μπορεί να διαθέσει αυτά τα 10 λεπτά :wink:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Πέμ Μαρ 12, 2009 11:51 pm

Συγχαρητηρια για την ιδεα !!!

Εγω ειμαι μεσα !!!
ZΗΡΕΙΑ
 

Δημοσίευσηαπό ahilleas » Πέμ Μαρ 12, 2009 11:57 pm

ναι κι εγω μεσα δινω 2 φορες το χρονο η μια θα ειναι για το club
Πάω αργά ... αλλά πάω παντού !!!!!
Άβαταρ μέλους
ahilleas
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 9:24 am
Τοποθεσία: ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Παρ Μαρ 13, 2009 12:36 am

Φάνη μου πανεύκολο.
Τα βασικά,είναι σε ένα κεντρικό νοσοκομείο { εγω ούτως ή άλλως ειμαι χρόνια μελος σε τράπεζα νοσοκομείου,} γίνεται ένας ειδικός ας πούμε λογαριασμός, ορίζεται ένας υπεύθυνος απο εμάς για την επικοινωνία και όχι μόνο :wink: και το κάθε μέλος, πηγαίνει όποτε θελει και μπορεί να δώσει, αναφέρει οτι δίνει για το club , δίνει αίμα και εφοδιάζεται με την ειδική κάρτα. Σε περιπτωση ανάγκης επικοινωνεί με το νοσοκομείο ή με τον συντονιστή και άμεσα το απαιτούμενο αίμα είναι διαθέσιμο σε οποιοδήποτε νοσοκομείο της ελληνικής επικράτειας. Να ενημερώσω ακομη οτι αίμα μπορούμε άνετα να δίνουμε και τα σαββατοκύριακα, κάτι που διευκολύνει εμάς που δουλεύουμε τις καθημερινές :wink: Μπορώ κάλιστα να το ξεκινήσω άμεσα και να σας ενημερώσω.
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό Εx-Member » Παρ Μαρ 13, 2009 10:53 am

Ε ναι λοιπον! αυτο το club εχει και κοινωνικο προσωπο! Συγχαρητηρια για την ιδεα, ειμαι μεσα κι εγω εννοειται γιατι το θεμα με εχει αγγιξει ουκ ολιγες φορες! Ειμαι και συναισθηματικος παναθεμα με! (δεν θελω σχολια επιτηδιοι πειραχτηριοι....) Οποτε εχεις νεα αδερφε ποσταρε να μαθουμε λεπτομερειες!
Εx-Member
 

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Μαρ 13, 2009 11:21 am

Φίλε Νίκο καλή η ιδέα σου ως αρχική θεώρηση.....

Dragonfly έγραψε:Ε ναι λοιπον! αυτο το club εχει και κοινωνικο προσωπο!



αλλά προσωπικά δεν το βλέπω έτσι....

ως αιμοδότης από τα 17 μου έτη... πότε δεν μου άρεσε η "γκετοποιηση" της απροσκοπτης πρόσβασης στην προμήθεια αίματος για κάθε ενδιαφερόμενο....

φανταστείτε πολλές ομαδες του πληθυσμού να έκαναν το ίδιο τότε η πρόσβαση στις τράπεζες αιματος για καθε ενδιαφερομενο θα ήταν πολύ πιο δύσκολη... πράγμα που θα σήμαινε και την αναγκη για καθε ενδιαφερομενο να συμμετασχει και αυτός προληπτικα σε καποια αντιστοιχη ομαδα προκειμενου να μην βρεθεί ξεκρέμαστος καποια δύσκολη στιγμή....

Ολα αυτά βέβαια καταρίπτονται αν η τράπεζα αίματος που δημιουργήσουμε δεν είναι μόνο προς ιδίο όφελος αλλά προς το σύνολο του πληθυσμού...

Τότε όμως δεν φτιαχνουμε μια δικια μας τράπεζα αίματος αλλά μια κοινωνική ομάδα παρότρυνσης στην χορηγία-προσφορά αίματος προς το κοινωνικό σύνολο.... :wink:
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό Εx-Member » Παρ Μαρ 13, 2009 11:57 am

Γιατρε με παρεξηγησες! Δεν μιλαω για την "γκετοποιηση" αλλα για την συνολικη προσφορα των μελων, και ΝΑΙ! θα το ηθελα να μπορει καθεις να εχει προσβαση στην τραπεζα αιματος, οπως επισης θα ηθελα και σε περιπτωση αναγκης να υπαρχει κοσμος ετοιμος να μπορει να προσφερει 10 λεπτα απο τον χρονο του για να βοηθηση εναν συνανθρωπο! Η ιδεα επεσε στο τραπεζι και εμεις ειμαστε εδω για να την υλοποιησουμε οσο το δυνατον καλυτερα, αφου την συζητησουμε την κοψουμε και την ραψουμε ωστε το αποτελεσμα να ειναι το καλυτερο δυνατο και ΝΑΙ! να φανει και το κοινωνικο προσωπο μας οχι στο ευρυ κοινο αλλα σε εμας τους ιδιους!
Μην εισαι λοιπον τοσο απολυτος η τουλαχιστον προτεινε οπως εκανες πιο πανω με τον "δικο σου" ξεχωριστο τροπο μια ιδεα βελτιστοποιησης της αρχικης!
Πριν 4 χρονια ειχα τον πατερα μου στο νοσοκομειο και χρειαστηκε μεγαλη ποσοτητα αιματος για τα χειρουργια απο το τροχαιο και πιστεψε με μεχρι τελευταια στιγμη "ετρεχα" ασν παλαβος! Ειναι κατι το οποιο απευχομαι σε ολους φυσικα, αλλα σε μια δυσκολη ωρα οπως εκεινη θα ενιωθα απεραντη ευγνωμοσυνη αν εστω και ενας ανθρωπος απο δω μεσα (αν σας ηξερα τοτε..), αν μπορουσε να βοηθησει!
Δεν ξερω αν απο το γραπτο σου λογο παρεξηγησα κι εγω αυτο που ειπες , αλλα μου φανηκες καπως "καυστικος"...αν παρεξηγησα να με συμπαθας!
Καλη τη καρδια τα λεω ολα! :)
Εx-Member
 

Δημοσίευσηαπό pantelis » Παρ Μαρ 13, 2009 12:20 pm

Κατά τη γνώμη μου η προσφορά αίματος είναι υπέροχη πράξη και όλοι θα έπρεπε να είμαστε εθελοντές αιμοδότες.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω και ας με διαφωτίσει όποιος γνωρίζει, είναι ποιά η διαφορά του να είσαι απλά ένας εθελοντής αιμοδότης σε κάποιο νοσοκομείο από το να είναι εθελοντής αιμοδότης μέσω μίας τράπεζας αίματος όπως αυτή που συζητάμε εδώ.

IMHO η αιμοδοσία όπως και οποιαδήποτε πράξη αγάπης και προσφοράς στον συνάνθρωπο είναι αυστηρά προσωπική. Δεν διαλαλούμε μια αγαθοεργία που κάνουμε, απλά ενθαρρύνουμε τους γύρω μας προς την ίδια κατεύθυνση, και ελπίζουμε :)
Άβαταρ μέλους
pantelis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 4:40 pm
Τοποθεσία: Αργυρούπολη - Πόρτο Ράφτη
Λάστιχα: G012 225/65R17
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Παντελής

Δημοσίευσηαπό SsimosS » Παρ Μαρ 13, 2009 12:55 pm

Και εγώ μέσα καθότι είμαι ήδη εθελοντής σε άλλο Σωματείο.
Σαν άντρες μπορούμε να δίνουμε αίμα 4-5 φορές το χρόνο. Μακάρι να γίνει συμφορουμήτες γιατί όλοι το χρειάζονται και λίγοι δίνουν :wink:
SsimosS
 

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Παρ Μαρ 13, 2009 1:37 pm

Δημοσθένη δεν μπορώ να πώ οτι έχεις άδικο, για αυτό και σε κάποιο σημείο αναφέρω και για ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Εγώ θα μιλήσω σήμερα το απόγευμα με την υπεύθυνη της αιμοδοσίας, θα σας τα μεταφέρω όλα την τετάρτη και μπορει να φέρω και το ίδιο το άτομο μιας και είναι και vitarakias :wink: . Το σημαντικό είναι οτι υπάρχει μία θετική ανταπόκριση, και πιστεύω οτι θα μεθοδεύσουμε τον καλύτερο δυνατό τρόπο :wink: :D
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Μαρ 13, 2009 7:28 pm

pantelis έγραψε:.....IMHO η αιμοδοσία όπως και οποιαδήποτε πράξη αγάπης και προσφοράς στον συνάνθρωπο είναι αυστηρά προσωπική. Δεν διαλαλούμε μια αγαθοεργία που κάνουμε, απλά ενθαρρύνουμε τους γύρω μας προς την ίδια κατεύθυνση, και ελπίζουμε :)


Σωστός !!! Αυτή είναι όλη η ιδέα της προσφοράς.....

και μόνο προς αυτή την κατευθυνση μπορεί να εχει νόημα η σύσταση μια ομαδας.... στο να παροτρύνουμε - παρακινησουμε και τους υπόλοιπους....

Αλλιως δεν ειναι κοινωνικό το έργο αλλά προς ιδιον όφελος...
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό KON.GV » Παρ Μαρ 13, 2009 7:31 pm

πολυ καλη ιδεα!και εγω απο παλια ειμαι εθελοντης αιμοδοτης!αλλα θα συμφωνησω και με τα λεγομενα του DIMIS 4X4!
"Forgotten things remembered...
The tigers eat their young
The body stayed but inside the head...
The mind was on the run ..."
Άβαταρ μέλους
KON.GV
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6899
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:24 pm
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ
Λάστιχα: 235/85/16 caiman
Suspension: coil over 12"
cb: Ναι
Aka: Κοντζιβας η Μαντεμοκαμμένος
Name: Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Μαρ 13, 2009 7:34 pm

SsimosS έγραψε:......Σαν άντρες μπορούμε να δίνουμε αίμα 4-5 φορές το χρόνο. Μακάρι να γίνει συμφορουμήτες γιατί όλοι το χρειάζονται και λίγοι δίνουν. :wink:


Φίλε μου μια συμβουλή.....
Αν εισαι συστηματικός αιμοδότης μην δίνεις πάνω από 2 με 3 φορές το χρόνο.....
Μόνο αν δίνεις περαστασιακά μπορείς να δώσεις μεχρι και 4 φορές....

Υπάρχουν περιπτώσεις που μετά από 20 με 30 συναπτές αιμοδοσίες κάποια στιγμή να αποκτήσεις αναιμια.... (οχι σοβαρή αλλά υπαρκτή... οπότε καλό είναι να αφήνουμε κάποιο χρόνο και στο οργανισμό - να γεμισει μπαταρίες !!!)

Το έχω πάθει και εγώ και ξέρω....
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Παρ Μαρ 13, 2009 8:40 pm

Μετά απο σημερινή μου συζήτηση με την αρμόδια της αιμοδοσίας του Θριασίου Νοσοκομείου θα ήθελα να σας μεταφέρω τα ακόλουθα, σε μία προσπάθεια να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα και να λύσω τυχον απορίες.
Συμφωνώ με τον Δημοσθενη και αυτο ήταν και ένα απο τα κίνητρά μου, να παροτρύνουμε τους συνανθρωπους και τα μέλη μας ειδικότερα να ευαισθητοποιηθούν στο συγκεκριμένο θέμα :wink:
Η τράπεζα αίματος , μπορεί ανα πάσα ώρα και στιγμή να δημιουργηθεί με την πρωτη ομαδική αιμοδοσία των μελών, η οποία μπορεί να γίνει κατά προτίμηση Κυριακή, ώστε και συμετοχή να υπάρχει μεγαλυτερη και άνεση απο πλευράς Νοσοκομείου.Μπορουν βέβαια και να κάνουν εξορμηση σε δικό μας χώρο αλλα μιας και δεν έχουμε κάποια στέγη αυτό είναι ανέφικτο.
Απο την στιγμή εκείνη, δημιουργείται η τράπεζα αίματος του vitara club.Τα μέλη εκτός Αθηνων, απο εκείνη την ημέρα και μετά μπορουν να πηγαίνουν στο πλησιέστερο Δημόσιο Νοσοκομείο της περιοχης τους, να δίνουν αίμα και να δηλώνουν οτι το προσφέρουν εθελοντικά για την συγκκριμένη τράπεζα που βρίσκεται στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Ετσι δημιουργείται και το αποθεμα της τράπεζας. Θα υπάρχουν δύο συντονιστές, { για την περίπτωση απουσιας ή αδυναμίας του ενός } με τους οποίους ΄θα έρχονται σε επαφή τα μέλη και αυτοί με το νοσοκομείο.Για κάθε περιστατικό , θα διατίθονται μέχρι δύο φιάλες αίματος. Παράλληλα, η τραπεζα θα μπορεί να δίνει αίμα { προυπόθεση πάντα να υπάρχει απόθεμα } παλι δύο φιαλες κατά περίπτωση σε περιστατικά σε όλη την Ελλάδα, { πολλές φορές ακούμε εκκλήσεις για την επείγουσα ανάγκη αίματος σε δύσκολα περιστατικά } άσχετα με μέλη του club. Σε αυτη την περίπτωση κοινοποιειται απο το νοσοκομείο οτι αυτή η διάθεση είναι μία κοινωνική προσφορά του club :wink:
Η κίνηση των φιαλών, θα είναι παντοτε καταγεγραμμένη σε καρτέλες απο το νοσοκομείο και προσβάσιμη απο όλους φυσικά.
Η πρώτη ομαδική μπορεί να οργανωθεί απο εμάς, αφού ενημερώσουμε και το νοσοκομειο προκειμένου να διαθέσει την συγκεκριμενη Κυριακή το ανάλογο αριθμητικά προσωπικό ώστε να εξυπηρετήσει τα μέλη.
Μπορούμε έτσι να οργανώνουμε δύο κυριακές τον χρόνο { υπάρχει άπλετο πάρκιν και βέβαια θα συδυάσουμε την αιμοδοσία με βόλτα στην ευρύτερη περιοχή } και οποια μέλη δεν μπορούν τις συγκεκριμένες μέρες :wink: θα πηγαίνουν οποτε μπορούν να δίνουν αιμα .
Θα φροντίζουμε βέβαια οι Κυριακες αυτές να είναι τουλάχιστον δύο βδομάδες πρίν οργανωμένες ώστε να υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατή συμμετοχή.
Αυτά τα ολίγα για αρχή. Εχουμε χρόνο και καφεδοσυναντήσεις μπροστά μας για να τα συζητήσουμε σε λεπτομέρειες
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Μαρ 13, 2009 10:08 pm

Δεν είναι κακό.... (κυρίως στο κομμάτι της ομαδικής - λαικής μάζωξης) που αν όντως πραγματοποιηθεί σε αυτές τις διαστάσεις θα εχει θεαματικά αποτελέσματα.... αλλά θέλει κουβέντα γιατί χωρίς μεγάλη συμμετοχή δεν εχει και νόημα....
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις του forum

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες