Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. Suzuki New Vitara!!!!

Eδώ θα βρίσκετε διάφορα ενδιαφέροντα και χρήσιμα links.

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Τετ Φεβ 27, 2019 11:45 am

Η γνώμη μου είναι πως από τα 0-100.000 χιλιόμετρα, ένα αμάξι δύσκολα θα βγάλει κάτι. Η τεχνολογία και τα υλικά έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ που τα συγκεκριμένα τεστ πρέπει να μεταφερθούν στα 150-200k. Και με μετακίνηση καθημερινή σε κίνηση κτλ κτλ και όχι στην Αττική Οδό :mrgreen:
Μην το ματιάσω, αλλά το Aveo που έχω για την δουλειά έχει 210.000 με γκάζι και το μόνο που έχει, είναι πως έχει ξεκολλήσει μια ταπετσαρία από τον βιολογικό :lol:

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό Γιάννης Ποριχης » Τετ Φεβ 27, 2019 11:55 am

Αυτά που ακούγονται για απαγόρευση στην Αθήνα δεν με ενδιαφέρουν .
Τόπος διαμονής Χαλάνδρι και εργασίας Άγιος Στέφανος .
Έχω και άλλη επιλογή καθότι είμαι δημότης Κέας [Τζιάς ] νομού Κυκλάδων .
Εκείνο που με φοβίζει μην βουλώσει το φίλτρο από τα ωραία και ανόθευτα καύσιμα που κυκλοφορούν ........
Γιάννης Ποριχης
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:03 pm
Τοποθεσία: χαλανδρι
Λάστιχα: MICHELIN Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: μαμα
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: john
Name: Γιάννης

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό madjasgr » Τετ Φεβ 27, 2019 12:12 pm

Γιάννη, δεν πρόκειται να βουλώσει.. Μην ανησυχείς γι' αυτό αρκεί να βάζεις πετρέλαιο από εταιρικά πρατήρια και γνωστές μάρκες και να του κάνεις σωστή χρήση. Από τις έρευνες, τα forum και όπου κι αν έχω διαβάσει, τα δικά μας DPF δεν έχουν εμφανίσει τέτοια προβλήματα. Σε 15 μέρες κλείνω 1 χρόνο με 26.700χλμ ήδη και κανένα απολύτως θέμα. Ούτε λαμπάκια, ούτε μπουκώματα. Και βάζω πετρέλαιο από Eko, Avin & BP σε εταιρικά πρατήρια.
Ζήρεια is calling me and i must go...
Άβαταρ μέλους
madjasgr
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Λαγονήσι Αττικής - Άνω Τρίκαλα Κορινθίας - Καβησός Έβρου
Λάστιχα: Toyo Open Country AT3
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: +45mm (MAD + TOYO)
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: madjas
Name: Κωνσταντίνος

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό manolis68 » Τετ Φεβ 27, 2019 1:18 pm

nick_89 έγραψε:Η γνώμη μου είναι πως από τα 0-100.000 χιλιόμετρα, ένα αμάξι δύσκολα θα βγάλει κάτι. Η τεχνολογία και τα υλικά έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ που τα συγκεκριμένα τεστ πρέπει να μεταφερθούν στα 150-200k. Και με μετακίνηση καθημερινή σε κίνηση κτλ κτλ και όχι στην Αττική Οδό :mrgreen:
Μην το ματιάσω, αλλά το Aveo που έχω για την δουλειά έχει 210.000 με γκάζι και το μόνο που έχει, είναι πως έχει ξεκολλήσει μια ταπετσαρία από τον βιολογικό :lol:


Μη το λες αυτό!!!
Ειχα Tiguan και γι αυτο και τωρα εχω Mitsubishi σε αναμονη του Vitara.
Βαριεμαι να σου γραψω ποσα σοβαροτατα προβληματα εβγαλε απο το πρωτο εξαμηνο.
Το εδωσα 4 χρονων με 40000 χλμ να γλυτωσω. Ειχαμε γινει κολλητοι στο Φιλοσίδη και μαλιστα για βαρβάτες ζημιες! Μεχρι και το γραναζι που κραταει την καδενα του εκκεντροφορου χαλασε (1500€). Σε ξάδερφο μου χτυπησανε οι βαλβιδες χωρις κανενα λογο.
Καλωδια πολλαπλασιστων, τουρμπινα, αεροσακος (2 φορες), καθισματα, φιλτρο νερου (2 φορες), κατι καλωδια που δεν ξερω και εγω τι κανανε....

Οσο για απαγορευση του πετρελαιου στην Αθηνα, δεν το νομιζω. Μαλλον κανενα χαρατσι θα βαλουν σε ολα τα πετρελαιοκινητα για να μαζεψουν λεφτα... Γι αυτο και εψαξα αποκλειστικα για βενζινοκινητο αυτοκινητο με χαμηλο κοστος συντηρησης. Φυσικα σε Γιαπωνεζο γιατι απο ευρωπαικα εχω καει και με VW και με OPEL. Το φιατακι που ειχα παλια δεν πιανεται γιατι οτι και να παθαινε ηταν 10 ευρω ζημια, και σπανια παθαινε κατι.
Άβαταρ μέλους
manolis68
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2019 8:19 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: Εργοστασιακή
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Aka: manolis68
Name: Μανώλης

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Τετ Φεβ 27, 2019 4:36 pm

ΟΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :!: :!: :!: :!: :!:

Παρακαλώ οι κύριοι με τα NV, να προσέχουν λιγάκι που πάνε να ανοίξουν κουβέντα!! Έχει παρατηρηθεί πως όποιο θέμα ανοίγεται καταλήγει σε άλλα αντί άλλων.

Καταλαβαίνω πως υπάρχουν πολλές απορίες σχετικά με το αυτοκίνητό σας, αλλά παιδιά λίγο προσοχή γιατί ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ μαζεύουμε ποστ από εδώ και από εκεί που έχετε βγει off topic!


Συγνώμη για τις φωνές αλλά κάθε βδομάδα γίνεται "παρατήρηση" για το θέμα! Δεν μας αρέσει να κλειδώνουμε θέματα για αυτό το λόγο!

Ευχαριστώ πολύ.
Εικόνα

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Τετ Φεβ 27, 2019 5:12 pm

nick_89 έγραψε:Μην το ματιάσω, αλλά το Aveo που έχω για την δουλειά έχει 210.000 με γκάζι και το μόνο που έχει, είναι πως έχει ξεκολλήσει μια ταπετσαρία από τον βιολογικό :lol:


Δάσκαλε που δίδασκες!!! :lol: :lol: :lol:
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9276
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τετ Φεβ 27, 2019 5:23 pm

:lol: :lol: :lol: :lol:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Τετ Φεβ 27, 2019 6:28 pm

:lol: :lol:

Ναι ναι καλά... Το έβλεπα εγώ το θεματάκι με 23 σελίδες ανάλυση πετρελαίου και γυαλοκαθαριστήρων.

Τόνυ Λουκ είσαι εκτός θέματος! :lol: :lol: :lol:
Θα σε κάνουμε μοδεράτορα, να κουλαντρίζεις τα θέματα για τα NV! :mrgreen:

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό shaolin » Τετ Φεβ 27, 2019 9:31 pm

Απορω πως δεν αναφερθηκαν καθολου για τις επικαθισεις στις βαλβιδες εισαγωγης :!: :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
shaolin
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2018 10:54 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: continental allseasoncont
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: Μαμά
cb: Ναι
Aka: ShAoLiN
Name: Νίκος

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Σάβ Μαρ 02, 2019 8:16 pm

Καλό το Vitara αλλά (για εμένα τουλάχιστον) δεν παύει να είναι ένα φθηνιάρικο SUV. Αυτό φαίνεται από τα σκληρά "κινέζικα" πλαστικά, από τις πολύ μέτριες μονώσεις και τη συνολική-γενική εικόνα που αφήνει το αυτοκίνητο στη χρήση του. Για μηχανικά μέρη δεν θα πω τίποτα γιατί είμαι παθόν...
Όσον αφορά το τεστ μιας και έχω και εγώ 80.000χλμ και τον τελευταίο χρόνο το χρησιμοποιώ ελάχιστα (αλλιώς θα είχα ξεπεράσει κατά πολύ τα 100.000), επιβεβαιώνω όλες σχεδόν τις παρατηρήσεις, συγκρίνοντάς τες πάντα και με τα άλλα 2 αυτοκίνητα που χρησιμοποιώ κάθε μέρα.
-Στις 50.000 άλλαξα τακάκια γιατί είχαν φθαρεί υπερβολικά. Στο Rio έχω 90.000 με πολύ χειρότερη χρήση και πρόσφατα μου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι ακόμα κρατάνε καλά.
-Τα σκληρά όντως πλαστικά γεμίζουν εύκολα γρατσουνιές.
-Οι ζάντες προεξέχουν από τα εργοστασιακά λάστιχα και βρίσκουν με το παραμικρό στο πεζοδρόμιο.
-Οι μονώσεις στην ποδιά της μηχανής (κάτι σαν υαλοβάμβακες) κρέμονται κάτω από το αυτοκίνητο. Που να πήγαινα και off-road...
-Το DPF από τα 25.000 με έχει πεθάνει και ακόμα να βγάλω άκρη τι θα γίνει. Τα έχετε διαβάσει και στην αντίστοιχη ενότητα. Πάντα premium καύσιμα και συνέχεια ταξίδια με πολύ "ανοιχτή" μηχανή. Το C3, 1600 diesel και αυτό, με 50.000 χλμ σε λιγότερο από ένα χρόνο, και πολλές μετακινήσεις μέσα σε Αθήνα δεν έχει κάνει το παραμικρό σκορτσάρισμα-αναγέννηση-λαμπάκι-μπούκωμα κλπ κλπ.
-Καουμπόικα σφυρίγματα στη μηχανή...
-Η εξάτμιση βρομάει χειρότερα και από τα διυλιστήρια του Ασπρόπυργου. Όποιος ποτέ βρεθεί από πίσω μου θα καταλάβει...
-Οι βάσεις της εταζέρας έχουν σπάσει και στις 2 πλευρές. Είναι ενιαίες με τα πλαϊνά πλαστικά. Κόστος αλλαγής 190€ έκαστη.
Και άλλα πολλά

Ξέρω ότι τα περισσότερα από αυτά είναι τυχαία περιστατικά και τα έχω (ίσως) μόνο εγώ.

Δεν ξέρω ήταν καλή επιλογή η αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακό αυτοκίνητο. Ίσα-ίσα είναι από τα πιο οικονομικά αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει, έχει πολύ δυνατή και σβέλτη μηχανή και είναι και πολύ όμορφο (τουλάχιστο από μπροστά).
Αλλά να σας πω την αλήθεια όμως αν γύρναγα το χρόνο πίσω, δε νομίζω να το ξαναέπαιρνα κυρίως για την χάλια εξυπηρέτηση που έχω συναντήσει σε 5 διαφορετικές αντιπροσωπείες που επισκέφτηκα ουκ ολίγες φορές.

Και κάτι τελευταίο που με προβληματίζει. Συμμετέχω καθημερινά σε ένα forum που έχει 300+ topics με χιλιάδες δημοσιεύσεις, που αφορούν ένα ολοκαίνουριο αυτοκίνητο, και χαζεύοντας τους τίτλους διαπιστώνω ότι τα περισσότερα αφορούν προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί σε διάφορους άλλους ιδιοκτήτες. Αυτό και μόνο για μένα λέει πολλά.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό GregoryA » Σάβ Μαρ 02, 2019 8:48 pm

Σκεφτηκες να το πουλησεις και να αγορασεις αλλο suv... η συμβιβαστηκες με την αγορα σου η εισαι μερικως ευχαριστημενος ....γιατι απο οτι καταλαβα εχεις πολλα παραπονα!!
Εγω δεν εχω πολυχιλιομετρικη αποψη..εχω μονο 3.000 χλμ. Απλα αναρωτιεμαι απο τα γραπτα σου..τοσο εξω επεσα με την ερευνα μου πριν αγορασω??
Lifes2short...Ride the World
SUZUKI VITARA 1.4 GL+ DITC 4WD
HONDA ST1300A PAN EUROPEAN
Άβαταρ μέλους
GregoryA
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 1:41 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Μαμά
cb: Όχι
Aka: GregoryA
Name: Γρηγόρης

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Σάβ Μαρ 02, 2019 8:56 pm

Όχι δεν σκέφτομαι να το πουλήσω γιατί έδωσα ντούκου 21 χιλιάρικα πριν 3,5 χρόνια για να το πάρω και τώρα με τόσα χιλιόμετρα θα πιάνει πολύ λιγότερα. Άρα δεν αξίζει.
Θα το κρατήσω όσο κρατήσει.
Έξω δεν ξέρεις αν έπεσες γιατί το αυτοκίνητο είναι και θέμα τύχης. Μπορεί να του πίνεις το αίμα και να μη σου βγάλει κανένα πρόβλημα ούτε σε 20 χρόνια και μπορεί να το έχεις πένα αλλά κάθε μέρα να τρέχεις στα συνεργεία. Πέρα απ' αυτά, γενικά ευχαριστημένος είμαι, εκτός από τα προβλήματα που προείπα, κυρίως γιατί είναι ένα φθηνό στη χρήση αυτοκίνητο.
Άλλωστε πήρα πέρυσι και το C3 για να αντικαταστήσω το Rio και τελικά τα κράτησα όλα.
Το επόμενο, όταν έρθει η ώρα, θα είναι σίγουρα ηλεκτρικό και θα με πηγαίνει μόνο του σπίτι... :D
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό shaolin » Σάβ Μαρ 02, 2019 10:32 pm

που να επαιρνες qashqai...
Άβαταρ μέλους
shaolin
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2018 10:54 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: continental allseasoncont
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: Μαμά
cb: Ναι
Aka: ShAoLiN
Name: Νίκος

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Κυρ Μαρ 03, 2019 2:23 am

vagelisfil έγραψε:Καλό το Vitara αλλά (για εμένα τουλάχιστον) δεν παύει να είναι ένα φθηνιάρικο SUV. Αυτό φαίνεται από τα σκληρά "κινέζικα" πλαστικά, από τις πολύ μέτριες μονώσεις και τη συνολική-γενική εικόνα που αφήνει το αυτοκίνητο στη χρήση του. Για μηχανικά μέρη δεν θα πω τίποτα γιατί είμαι παθόν...
Όσον αφορά το τεστ μιας και έχω και εγώ 80.000χλμ και τον τελευταίο χρόνο το χρησιμοποιώ ελάχιστα (αλλιώς θα είχα ξεπεράσει κατά πολύ τα 100.000), επιβεβαιώνω όλες σχεδόν τις παρατηρήσεις, συγκρίνοντάς τες πάντα και με τα άλλα 2 αυτοκίνητα που χρησιμοποιώ κάθε μέρα.
-Στις 50.000 άλλαξα τακάκια γιατί είχαν φθαρεί υπερβολικά. Στο Rio έχω 90.000 με πολύ χειρότερη χρήση και πρόσφατα μου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι ακόμα κρατάνε καλά.
-Τα σκληρά όντως πλαστικά γεμίζουν εύκολα γρατσουνιές.
-Οι ζάντες προεξέχουν από τα εργοστασιακά λάστιχα και βρίσκουν με το παραμικρό στο πεζοδρόμιο.
-Οι μονώσεις στην ποδιά της μηχανής (κάτι σαν υαλοβάμβακες) κρέμονται κάτω από το αυτοκίνητο. Που να πήγαινα και off-road...
-Το DPF από τα 25.000 με έχει πεθάνει και ακόμα να βγάλω άκρη τι θα γίνει. Τα έχετε διαβάσει και στην αντίστοιχη ενότητα. Πάντα premium καύσιμα και συνέχεια ταξίδια με πολύ "ανοιχτή" μηχανή. Το C3, 1600 diesel και αυτό, με 50.000 χλμ σε λιγότερο από ένα χρόνο, και πολλές μετακινήσεις μέσα σε Αθήνα δεν έχει κάνει το παραμικρό σκορτσάρισμα-αναγέννηση-λαμπάκι-μπούκωμα κλπ κλπ.
-Καουμπόικα σφυρίγματα στη μηχανή...
-Η εξάτμιση βρομάει χειρότερα και από τα διυλιστήρια του Ασπρόπυργου. Όποιος ποτέ βρεθεί από πίσω μου θα καταλάβει...
-Οι βάσεις της εταζέρας έχουν σπάσει και στις 2 πλευρές. Είναι ενιαίες με τα πλαϊνά πλαστικά. Κόστος αλλαγής 190€ έκαστη.
Και άλλα πολλά

Ξέρω ότι τα περισσότερα από αυτά είναι τυχαία περιστατικά και τα έχω (ίσως) μόνο εγώ.

Δεν ξέρω ήταν καλή επιλογή η αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακό αυτοκίνητο. Ίσα-ίσα είναι από τα πιο οικονομικά αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει, έχει πολύ δυνατή και σβέλτη μηχανή και είναι και πολύ όμορφο (τουλάχιστο από μπροστά).
Αλλά να σας πω την αλήθεια όμως αν γύρναγα το χρόνο πίσω, δε νομίζω να το ξαναέπαιρνα κυρίως για την χάλια εξυπηρέτηση που έχω συναντήσει σε 5 διαφορετικές αντιπροσωπείες που επισκέφτηκα ουκ ολίγες φορές.

Και κάτι τελευταίο που με προβληματίζει. Συμμετέχω καθημερινά σε ένα forum που έχει 300+ topics με χιλιάδες δημοσιεύσεις, που αφορούν ένα ολοκαίνουριο αυτοκίνητο, και χαζεύοντας τους τίτλους διαπιστώνω ότι τα περισσότερα αφορούν προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί σε διάφορους άλλους ιδιοκτήτες. Αυτό και μόνο για μένα λέει πολλά.

Να και καποιος που δεν χρυσωνει το χαπι :handgestures-thumbup:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Τέστ διαρκείας 100.000 χλμ. suzuki vitara!!!!

Δημοσίευσηαπό manolis68 » Κυρ Μαρ 03, 2019 12:02 pm

vagelisfil έγραψε:Όχι δεν σκέφτομαι να το πουλήσω γιατί έδωσα ντούκου 21 χιλιάρικα πριν 3,5 χρόνια για να το πάρω και τώρα με τόσα χιλιόμετρα θα πιάνει πολύ λιγότερα. Άρα δεν αξίζει.
Θα το κρατήσω όσο κρατήσει.
Έξω δεν ξέρεις αν έπεσες γιατί το αυτοκίνητο είναι και θέμα τύχης. Μπορεί να του πίνεις το αίμα και να μη σου βγάλει κανένα πρόβλημα ούτε σε 20 χρόνια και μπορεί να το έχεις πένα αλλά κάθε μέρα να τρέχεις στα συνεργεία. Πέρα απ' αυτά, γενικά ευχαριστημένος είμαι, εκτός από τα προβλήματα που προείπα, κυρίως γιατί είναι ένα φθηνό στη χρήση αυτοκίνητο.
Άλλωστε πήρα πέρυσι και το C3 για να αντικαταστήσω το Rio και τελικά τα κράτησα όλα.
Το επόμενο, όταν έρθει η ώρα, θα είναι σίγουρα ηλεκτρικό και θα με πηγαίνει μόνο του σπίτι... :D


Κοιτωντας τι κυκλοφορει αυτον τον καιρο σε τετρακινητο, εψαξα πολυ την αγορα (παραγγελια προς το παρον) που εχω κανει.
Σιγουρα η αγορα ενος αυτοκινητου ειναι λαχειο. Κοιτωντας στατιστικα ομως βλεπεις αξιοπιστια μαρκας και μοντελου και διαλεγεις.
Η suzuki θεωρειται αξιοπιστη μαρκα. Οχι οτι πιο αξιοπιστο κυκλοφορει αλλα σιγουρα οχι για τα μπαζα.
Αλλες επιλογες που υπαρχουν σε βενζινη ειναι:
1. Hyundai Kona. To τετρακινητο βενζινη εχει 4000 παραπανω με τελη κυκλοφοριας αν δε κανω λαθος 280€
2. Hyundai Tucson. Το τετρακινητο εχει 6500 παραπανω. Τελη κυκλοφοριας 430€
3. KIA sportage. Κοστιζει 5500 παραπανω με τελη κυκλοφοριας 420€
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ειναι αξιοπιστα οχηματα (θεωρητικα παντα)
4. OPEL Μοκκα. Κοστιζει ιδια λεφτα αλλα τελη κυκλοφοριας 450€ και καιει τον αμπακο! Αξιοπιστο δεν πιστευω. Ειχα παλια οπελ και αστα να πανε.
5. DACIA Duster. Εδω ειναι ολα φθηνοτερα αλλα αν μπεις μεσα θα καταλαβεις το γιατι. Απο αξιοπιστια ειναι renault.
6. Ford Ecosport. Μια χαρα φαινεται απλα εμενα δεν μου αρεσει τοσο. Απο αξιοπιστια δεν ξερω. Ειναι πολυ νεο μοντελο για να ξερεις νομιζω.
Αφηνω για το τελος τα δυο επομενα γιατι ΔΕΝ εχουν βενζινοκινητηρα στα τετρακινητα:
7. MITSUBISHI ASX. Αυτη τη στιγμη εχω αυτο σε δικινητο. Ειναι σκυλί! Δεν παθαινει τιποτα. Κοστιζει το τετρακινητο πετρελαιο οσο το Suzuki αλλα ειναι παλιομοδιτικο μοντελο. Πενταταχυτο με μετρια γκαζια και κρατηματα. Αλλα αξιοπιστο εργαλειο.
8. Nissan Qashqai. Παλι ειναι μονο πετρελαιο. Απο αξιoπιστια δεν ειναι η παλια Nissan.

Δεν ξερω αν ξεχασα καποιο. Εβγαλα επιτηδες εξω τα 2λιτρα και οτι κοστιζει πανω απο 30000.
Αποψη μου:
Οτι και αν παθει καποιο αυτοκινητο, Το θεμα ειναι να φτιαχνεται και να μην κοστιζει μια περιουσια. Ειχα Tiguan και αγανακτησα! Τακάκια αλλαξα στα 30000χλμ ενω στο ASX τα εχω 82000 τωρα. Μπες σε ενα φορουμ VW απο περιεργεια και δες τι γραφουν. Θεωρουν οτι οι βλαβες ειναι κατι φυσιολογικο να συμβαινουν απο τον πρωτο χρονο και ψαχνουν aftermarket ανταλλακτικα για να ειναι πιο αξιοπιστα απο τα εργοστασιακα. Ακομα χειροτερα μπες σε φορουμ της BMW να δεις.
Άβαταρ μέλους
manolis68
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2019 8:19 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: Εργοστασιακή
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Aka: manolis68
Name: Μανώλης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ενδιαφέροντα Links

KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες