ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό sesovo » Σάβ Ιούλ 02, 2011 3:34 pm

Γειά σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός GRAND VITARA 2000cc DIESEL από Γερμανία μοντέλο 2002 με κινητήρα πεζό RHZ. Έχω πρόβλημα το αυτοκίνητο μου ενώ φορτώνει με φούλ στροφές κανονικά την 1η, 2η, 3η, 4η ταχύτητα, στην 5η άν το πάω πάνω από 2700 στροφές ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα και μετά όλες οι ταχύτητες πάνε έως και 2600 στροφές (δηλ. ενεργοποιήται προστασία του κινητήρα). Εάν σταματήσω και σβήσω τον κινητήρα ενώ το λαμπάκι της βλάβης παραμένει αναμένο οι πρώτες τέσσερις ταχύτητες δουλέυουν και πάλι κανονικά φτάνοντας και 4500 και 5000 χιλ. στροφές (δηλ. πλήρες λειτουργεία του τούρμπο) με το που βάζω 5η αν δεν γκαζώσω πάνω απο 2500 στροφές κανένα πρόβλημα, αν το πιέσω έστω και λίγο πάλι τα ίδια. Το πρόβλημα αυτό το έχω ακούσει πολλές φορές γι' αυτό το αυτοκίνητο αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να δώ την λύση του. Παρακαλώ να με βοηθήσει κάποιος.

Αναλύοντας τους κωδικούς βλάβης μέχρι στιγμής έχω αλλάξει τα μπέκ, την ανακουφιστική βαλβίδα turbo, φίλτρο πετρελαίου, φίλτρο αέρα κ.λ.π.
Ο μάστοράς έκανε έλεγχο στην τουρμίνα και παρατήρησε ελαφρύ τζόγο. Επίσης κατά τον έλεγχο της τουρμπίνας βρήκαμε λάδι στο κολάρο εισαγωγής αέρα που εφαρμόζει επάνω στην τουρμπίνα.

Εάν το πρόβλημα είναι η τουρμπίνα, πώς δικαιολογήται ότι στις άλλες ταχύτητες πλήν της 5ης δουλέυει κανονικά.
Τελευταία επεξεργασία από sesovo και Κυρ Ιούλ 03, 2011 11:09 pm, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΩΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό char » Σάβ Ιούλ 02, 2011 4:02 pm

Αγαπητέ φίλε,
ρίξε μια ματιά στη
Πριν αρχίσεις να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας, πέρασε σε παρακαλώ από την ενότητα να μας πεις δυό λόγια για σένα και το αυτοκίνητό σου και να σε καλοσωρίσουμε! :)
Επίσης, θα σε παρακαλέσω να διορθώσεις το κείμενό σου (πατώντας το κουμπί "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ" ή "EDIT" στο πόστ σου) και να το γράψεις με μικρά γράμματα. Στους γράφει:
Μη γράφετε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα. Ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στο Internet υποδηλώνει ότι "φωνάζετε" και είναι κουραστικό για τους άλλους χρήστες να διαβάζουν μηνύματα γραμμένα εξ ολοκλήρου με κεφαλαίους χαρακτήρες. Αν θέλετε να τονίσετε κάτι, χρησιμοποιήστε αντί αυτών, bold χαρακτήρες.
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΩΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Σάβ Ιούλ 02, 2011 4:19 pm

Καλως ηρθες φιλε sesovo...
Οπως ειδες σε πιασανε τα λαγονικα με το πο πατισες εδω μεσα!!!!!! :dance:

Για το προβλημα σου δεν εχω ιδεα το τι γινετε αλλα ετσι οπως τα λες μηπως διαβαζει προβλημα στο turbo ο εγκεφαλος και καπιος εστιτιρας safe motor το κανει αυτο??? :think:
Εγω θα ηθελα να ξερω για τους κωδικους που αναφερες,επειδη εχω παρατηρηση οτι και σε μενα αναβοσβήνει αλλα δεν του δινω σημασια γιατι και στο παλιο (1.6 gv) το εκανε αλλα δεν ειχα προβλημα (αν θυμαμε καλα για κομπρεσερακια στα 4χ4 λεγαμε τοτε) αλλα εδω βλεπω οτι μιλαμε για την μηχανη.
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΩΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό char » Σάβ Ιούλ 02, 2011 4:21 pm

Ας περιμένουμε να συστηθεί ο φίλος μας και μετά συνεχίζουμε!
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΩΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό sesovo » Σάβ Ιούλ 02, 2011 5:12 pm

Δεν τα πάω ακόμα πολύ καλά με την τεχνολογία γι' αυτό μπήκα στο club τόσο αγενής.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΩΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό char » Κυρ Ιούλ 03, 2011 3:38 pm

Άψογος ο φίλος μας! :)
Μετά τα καθιερωμένα καλωσορίσματα, όσοι έχουν άποψη για το πρόβλημά του ας βοηθήσουν. :!:
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΩΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Κυρ Ιούλ 03, 2011 9:56 pm

Υπάρχει ειδική υποενότητα για τα diesel GV , οπότε το θέμα μετακινήθηκε εδώ από τα Μηχανολογικά / Ηλεκτρολογικά των GV !
ZΗΡΕΙΑ
 

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Τετ Ιούλ 20, 2011 11:18 pm

με τους κωδικους τι εγινε ρε παιδια???θα μας πεις?
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό sesovo » Παρ Ιούλ 22, 2011 10:38 pm

Το αυτοκίνητο μου συνεχιζει να εχει το ιδιο προβλημα πήγα στην αντιπροσωπία της suzuki το εβαλα στο διαγνωστικό μηχάνημα και με εκπληξή μου έβγαλε μόνο δύο κωδικούς βλάβης τους οποίους την προηγούμενη φορά δεν τους έβγαζε, (δεν ειχα συγκρατίσει τους κωδικούς την πρώτη φορά που το πήγα αντιπρωσωπεία αλλά θυμάμαι ότι έβγαζε πρόβλημα στον αισθητήρα turbo και στο immobilaizer). Αυτην την φορα έβγαλε τον κωδικο c1031 ---κυκλωμα αισθητήρα ταχύτητας πισω δεξιου τροχου και c1035 ---- κυκλωμα αισθητήρα ταχύτητας πίσω αριστερού τροχου και μου ειπαν να το αφήσω για να αρχίσουν να ψαχνουν την βλάβη.

Μίλησα με έναν φίλο απο το vitaraclub οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα και μου είπε ότι το προβλημα δημιουργήτε απο την βαλβίδα πίεσης καυσίμου που βρίσκεται πάνω στην μπεκιέρα (το σύστημα είναι της BOSCH). Σε λίγες μέρες που θα επιστρέψω απο ταξίδι θα αλλάξω αυτήν την βαλβίδα η οποία μου είπαν ότι έχει χαμηλό κόστος και βρίσκεται εύκολα στο εμπόριο γιατί την φοράνε πολλά αυτοκίνητα και θα σασ γράψω αποτελέσματα εν το μεταξυ εάν κάποιος γνωρίζει κάτι για τους τελευταίους κωδικούς ας μας πεί.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό sesovo » Σάβ Μαρ 03, 2012 2:59 pm

Μετά από ένα πεντάμηνο περίπου ταλαιπωρίας επισκευάστηκε το όχημά μου. Αφού πέρασα από αντιπροσωπίες της suzuki. peugeot, συνεργείο εξουσιοδοτημένο της citroen άλλα τέσσερα συνεργεία ιδιωτικά και ένα ηλεκτρολόγο επιτέλους βρέθηκε ένας μηχανικός που μου έφτιαξε το πρόβλημα. Οι κωδικοί που μου έβγαζε κάθε φορά ήταν ητε ίδιοι ητε προσθέτονταν και ένας καινούργιος. Μου άναβε κωδικός για αισθητήρα πίεσης τούρμπο, κωδικός για το immobillaizer, κωδικός για βλάβη στην σκάστρα του τούρμπο και αρκετοί άλλοι που καμία σχέση δεν είχαν με το πρόβλημα που είχε το αυτοκίνητο μου. Όλο αυτό το διάστημα το αυτοκίνητό μου εκινείτο με αναμμένο το λαμπάκι που δηλώνει βλάβη στην μηχανή και με μέγιστη ταχύτητα έως 110 χιλ. Το αυτοκίνητο είχε κατανάλωση λαδιού περίπου 1 λίτρο κάθε 3000χιλ. , μερικές φορές έδινε γκάζι μόνο του χωρίς εγώ να έχω το πόδι μου στο γκάζι και κάπνιζε ελαφρώς. Τα προβλήματα ήταν τελικά βλάβη στην τουρμπίνα, είχε φαγωθεί η βάση και ο άξονας της από εκεί έχανα το λάδι της μηχανής όπου πέρναγε μέσα από το σύστημα εισαγωγής και μου δημιουργούσε όλα τα προβλήματα σε αισθητήρες κ.λ.π. σε απλούς ελέγχους που μου έκαναν οι υπόλοιποι στην τουρμπίνα η φτερωτή οπτικά και με το χέρι δεν διαπιστώνονταν τζόγος καθόλου και δεν ασχολούνταν περαιτέρω. Το λάδι που πέρναγε μέσα απο το intercooler κατέληγε στον αισθητήρα πίεσης τούρμπο, στην πεταλούδα πίσω από το intercooler από εκεί λερωνόταν σε αυτό το σημείο η μηχανή και τέλος στον χώρο καύσης γι' αυτό και είχα αυξομοιώσεις στο γκάζι χωρίς να πατάω εγώ το πετάλ (καιγόταν το λάδι).
Αφού έβαλε την καινούργια τουρμπίνα ο μάστορας το όχημα φαινόταν να αναπνέει καλύτερα αλλά το πρόβλημα να παραμένει. Είχε εντοπίσει ότι δεν δουλεύουν δύο (02) αισθητήρες μετατροπής πίεσης, τις αλλάξαμε και αυτές και επιτέλους διορθώθηκε αυτό το πρόβλημα.
Το αυτοκίνητό μας έχει τρεις αισθητήρες μετατροπής πίεσης στο σημείο δίπλα από το φίλτροκούτι, ο ένας είναι συνδεμένος με την σκάστρα, ο άλλος με την βαλβίδα egr και ο τρίτος με την πεταλούδα, δεν έχουν μεγάλο κόστος αλλά παίζουν μεγάλο ρόλο στα αυτοκίνητά μας και είναι αρκετά ευαίσθητοι αφού σε εμένα σε οκτώ χρονών αυτοκίνητο είχαν χαλάσει οι δύο από τους τρεις.
Ελπίζω να μην σας κούρασα τα έγραψα όσο περιληπτικά γινόταν αλλά θεωρώ ότι έπρεπε να τα αναφέρω μήπως και βοηθήσω κάποιον από τους υπόλοιπους.



Υ.Γ Ο φίλος μας o nidi αν διαβάσει το θεματάκι, του προτείνω ας πάρει μαζί του με τον υπόλοιπο εξοπλισμό στο ταξίδι που σχεδιάζει ένα αισθητήρα μεταροπής πίεσης, δεν έχει μεγάλο κόστος και έχει μικρές διαστάσεις και αλλάζει εύκολα.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Σάβ Μαρ 03, 2012 3:02 pm

Σημαντικές οι πληροφορίες του φίλου :wink: Δυστυχώς το κεφάλαιο " πετρελαιοκίνηση " είναι δύσκολο ελπίζω τώρα με την απελευθέρωση να γίνει ένα σημαντικό βήμα απο την αντιπροσωπεία ώστε να οργανωθεί καλύτερα το σέρβις και να μην είναι αναγκασμένοι οι κάτοχοι να ρίχνουν τα χαρτιά για να εντοπίσουν ένα πρόβλημα......
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό sesovo » Σάβ Μαρ 03, 2012 3:04 pm

Τιμή για τουρμπίνα 590 ευρώ ( σετ βάση, τουρπίνα και σκάστρα) και ο κάθε αισθητήρας μετατροπής πίεσης 45 ευρώ.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό sesovo » Σάβ Μαρ 03, 2012 3:35 pm

Μπορεί κάποιος να μου πει τους αριθμούς που έχει επάνω του ο θερμαντήρας καυσίμου. Θέλω να παραγγείλω έναν και στον δικό μου έχουν αλλοιωθεί οι αριθμοί. Βρίσκεται πάνω από τον κινητήρα στο ύψος τον μπέκ περίπου, είναι μαύρος, πλαστικός έχει είσοδο καυσίμου , έξοδο και εισαγωγή για ρεύμα. Το πετρέλαιο που περνάει καταλήγει στο φίλτρο καυσίμου. Με το που γυρνάμε το κλειδί δουλεύει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σταματά. Ελέγχει την θερμοκρασία του πετρελαίου και αν είναι κάτω από 2 βαθμούς το θερμαίνει.

Αν μπορεί κάποιος ας κάνει τον κόπο να με εξυπηρετήσει δεν έχει φασαρία μεγάλη στο σημείο που βρίσκεται μπαίνει συρταρωτά. Ας μου γράψει όλους τους αριθμούς που θα βρει, την μάρκα και θα τα ξεχωρίσω εγώ.
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό antonis24 » Σάβ Μαρ 03, 2012 6:49 pm

sesovo βαλε μια φωτο να καταλαβω ακριβως και σου στελνω απο το δικο μου.
Άβαταρ μέλους
antonis24
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2008 12:28 am
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Λάστιχα: GEOLANDAR 215/70/16
Suspension: ΚΥΒ
cb: Όχι
Name: Αντωνης

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ DIESEL GV 2000cc ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό sesovo » Σάβ Μαρ 03, 2012 8:42 pm

DSC00331.JPG
DSC00332.JPG
DSC00334.JPG
DSC00329.JPG
sesovo
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2011 11:13 pm
Aka: wolf

Επόμενο

Επιστροφή στο Diesel

Nikola Tenv Παρ Μαρ 29, 2024 10:24 am Καλημέρα σας
arahova Παρ Μαρ 29, 2024 10:17 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης