Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Αξεσουάρ που τοποθετούνται σε όλα τα μοντέλα Vitara/GV/NGV/NV

Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό Hunter 76 » Τρί Ιαν 27, 2015 1:09 pm

Παιδιά καλημέρα...Ξέρω ότι ανοίγω ένα "πολυφορεμένο" θέμα αλλά επειδή έχω ταξίδι με πολλά χιόνια προς τα τέλη της εβδομάδας θέλω να ρωτήσω το εξής: α)Τελικά οι αλυσίδες μπαίνουν εμπρός ή πίσω (όσο το διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι)???
β) Όταν βρούμε χιόνι λοκάρουμε το 4hilock και βάζουμε και αλυσίδες???
γ) Γενικότερα (είτε φοράμε είτε όχι) το 4hilock το κουμπώνουμε καθ όλη την πορεία μας στο χιόνι???
δ) Είχα ακούσει παλιότερα ότι σε 4 χ 4 βάζεις και στους 4 τροχούς!!!Ισχύει???

Πάντα μιλάμε για χιόνι το οποίο είναι "γνούδα" 4 με 7 πόντους και το έχει παγώσει.
Δεν μιλάμε για χιόνι μισού μέτρου....
Ξέρω ότι πολλοί γελάτε με αυτές τις "χαζές" ερωτήσεις αλλά πιστεύω πως η ασφάλεια είναι παν απ όλα....
Και επειδή η εμπειρία μου, σε ότι έχει να κάνει με το χιόνι είναι μεν μεγάλη, αλλά σε αυτοκίνητο όπως το corrolaki, όπου έβαζα τις αλυσίδες στις μπροστινές και ξένοιαζα για αυτό ρωτάω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω απαντήσεις από όποιον θέλει :hand: ....
Hunter 76
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 05, 2013 2:11 pm
Λάστιχα: maxis A/T 225/65/17
Suspension: μαμα
cb: Ναι
Aka: hunter 76
Name: Δημήτρης

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό theo_ts » Τρί Ιαν 27, 2015 1:27 pm

Σου αντιγράφο όπως το είχε γράψει πιο παλία ο dpol

dpol έγραψε:Μπροστα οι αλυσιδες μπαινουν μονο σε συνθηκες απολυτου παγου και μονο σε κατηφορικη διαδρομη που χρειαζεσαι το τιμονι για να μην φυγεις στον γκρεμο, χρειαζεται ομως τεχνικη οδηγηση, να κρατας το αμαξι συνεχεια σε κινηση με σταθερη ταχυτητα γιατι κινδυνευεις να διπλωσει :!:

Στην ευθεια και ανηφορα θα δημιουργησουν προβλημα, θα ειναι σαν ο μπροστινος αξονας να εχει μονιμα ενα εμποδιο μπροστα του και ο πισω θα δυσκολευεται με αποτελεσμα μειωμενη ωθηση και διπλωμα του αυτοκινητου :!:

Αυτα σην πραξη και δοκιμασμενα :wink:

Φυσικα για τα SUV που εχουν μπροστινη κινηση και αυτοματη εμπλοκη της τετρακινησης δεν ισχυει, εκει τις βαζεις μπροστα :wink:


Οπότε αλυσίδες στους πίσω τροχούς....


•Τα όρια της ζωή σου ειναι απλως επινοήσεις του εαυτού σου.
•Εξερεύνησε, Ονειρέψου, Ανακάλυψε.
•Ακολούθησε τον δρόμο σου ως την άκρη. Η αξία του δρόμου είναι να μην σταματήσεις.
Άβαταρ μέλους
theo_ts
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 16485
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2010 4:03 pm
Τοποθεσία: Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Λάστιχα: Mickey Thompson MTZ
Διάσταση ελαστικών: 35x12.5/17
Suspension: Air Suspension
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Τεο
Name: ΘΟΔΩΡΗΣ

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Ιαν 27, 2015 1:29 pm

Hunter 76 έγραψε:Παιδιά καλημέρα...Ξέρω ότι ανοίγω ένα "πολυφορεμένο" θέμα
Σωστά, ανέμενε μεταφορά και συγχώνευση θεμάτων :whistle: :mrgreen:

Hunter 76 έγραψε: α)Τελικά οι αλυσίδες μπαίνουν εμπρός ή πίσω (όσο το διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι)???
Για μένα πίσω... ο λόγος: Σε κατηφόρα θες να "κρατάς" το κώλο για να μην σου έρθει "μπροστά", σε ανηφόρα το θες για να "σπρώχνει" ;-) ΦΥΣΙΚΑ πάντα σε πάγο με κλίση οδηγείς πάρα πολύ αργά χωρίς πολλές εναλλαγές στο γκάζι-συμπλέκτη.... γενικώς βάζεις 1η-2α αργό και πας σιγούλια-σιγούλια ;-)

Hunter 76 έγραψε:β) Όταν βρούμε χιόνι λοκάρουμε το 4hilock και βάζουμε και αλυσίδες???
Στο φρέσκο οι αλυσίδες δεν είναι πάντα απαραίτητες, σίγουρα 4hilock..... τώρα, το 4LowLock για μένα είναι καλύτερο (όσο αυξάνει η ποσότητα του χιονιού) για να μην καταπονείς τον δίσκο σου
Hunter 76 έγραψε:γ) Γενικότερα (είτε φοράμε είτε όχι) το 4hilock το κουμπώνουμε καθ όλη την πορεία μας στο χιόνι???
Ως άνω :mrgreen:
Hunter 76 έγραψε:δ) Είχα ακούσει παλιότερα ότι σε 4 χ 4 βάζεις και στους 4 τροχούς!!!Ισχύει???
Αν ο δρόμος είναι παγοδρόμιο και με τρελή κλίση, τότε μόνο, αλλιώς γιατί? Εκσκαφές θες να κάνεις? :mrgreen:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό vaggoulas » Τρί Ιαν 27, 2015 2:45 pm

Πιθανοτατα να μην χρειαστεις καν αλυσιδες. Α/Τ εχεις βαζεις τετρακινιση και μην φοβασαι τιποτε. Εγω τα χριστουγεννα ολο τον παρνασσο με πισω κινιση τον ανεβοκατεβαινα. Με τετρακινιση ουτε που κουνουσε το αμαξι.
Τζαμπα τα 80ε για αλυσιδες που εδωσα γιατι φοβομουν.
Οκ εχω 70/30 αλλα ουτε σε παγο ουτε σε λιγο χιονι ουτε σε πολυ χιονι ειχα θεμα.
Στην κατηφορα λιγο προσοχη και εισαι κομπλε.
Και οταν λεω προσοχη εννοω να μην εισαι με 3η πισω κινιση κατηφορα και παγο γιατι θα φιλισεις τον απεναντι ευκολα!!!!! Μιλαω εκ πειρας!!!! :whistle: :whistle:
vaggoulas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2014 6:42 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Custom +10cm
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: vaggosk7
Name: vaggelis

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Τρί Ιαν 27, 2015 3:24 pm

Γενικά θα πρέπει να τρομάξω πολύ για να φορέσω αλυσίδες. Μέχρι τώρα όσες φορές έχω βρεθεί σε χιόνια δεν τις έχω χρειαστεί ούτε με την αναγόμωση αλλά ούτε με τα G12 και με τα cooper AT που είχα παλιά.

Ξέρω θα μου πείτε πως το παίζω οδηγάρα κλπ αλλά δεν το κάνω γι' αυτό, απλά δεν υπήρξε φορά που να νιώσω πως το αμάξι δεν το ελέγχω ή δεν μπορώ να διορθώσω το ξαφνικό πρόβλημα. Αν θα το νιώσω επικίνδυνο θα τις βάλω πίσω με 4x4 κομπλαρισμένο ή και LOW όπως είπε ο Πάνος. :p
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό gv2000 » Τρί Ιαν 27, 2015 4:05 pm

vaggoulas έγραψε:Πιθανοτατα να μην χρειαστεις καν αλυσιδες. Α/Τ εχεις βαζεις τετρακινιση και μην φοβασαι τιποτε. Εγω τα χριστουγεννα ολο τον παρνασσο με πισω κινιση τον ανεβοκατεβαινα. Με τετρακινιση ουτε που κουνουσε το αμαξι.
Τζαμπα τα 80ε για αλυσιδες που εδωσα γιατι φοβομουν.


μην το λες! αλυσίδες ΠΑΝΤΑ χρειάζονται οταν κινείσαι σε χιονισμένο δρόμο. και κάτι πολύ σημαντικό. ΜΗΝ περιμένεις να βάλεις αλυσίδες όταν θα σου φύγει το αμάξι γιατί σε τέτοιο τερέν ούτε να περπατήσεις δεν μπορείς.

vaggoulas έγραψε:Οκ εχω 70/30 αλλα ουτε σε παγο ουτε σε λιγο χιονι ουτε σε πολυ χιονι ειχα θεμα.


τότε δεν ήταν πάγος. αν το λάστιχο πατήσει πάγο τότε δεν έχεις ελπίδες χωρίς αλυσίδες, ούτε εσύ ούτε κανένα όχημα. και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει. κινούμαι προς αθλητικό κέντρο Ζήρειας (φέτος) και ενώ όλα μια χαρά κρατάω σταθερή πορεία ξαφνικά πρέπει να σταματήσω γιατί σε φουρκέτα μπροστά μου έχουν διπλώσει δύο ΙΧ το ένα με κουβέρτες το άλλο με αλυσίδες στους μπροστινούς τροχούς. πίστεψε με τρόμαξα να ξεκινήσω με 3η κοντή (αναγόμωση χωρίς αλυσίδες και εκεί ήταν το λάθος μου δεν είχα πάρει πρέφα τον πάγο από κάτω αφού το αυτοκίνητο κρατιόταν μέχρι βέβαια να σταματήσει και να ξανά ξεκινήσει πορεία...

για αυτό τείνω να συμφωνήσω με Θοδωρή και Πάνο
thank you for the memories GV2000 ! ... I mean it!
(2004-2017)
Άβαταρ μέλους
gv2000
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 7274
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 1:15 pm
Λάστιχα: 235/70/16
Suspension: custom
cb: Ναι
Name: Παναγιώτης

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τρί Ιαν 27, 2015 5:09 pm

Συμφωνω με τα λεγομενα του gv2000 ! :text-bravo:
Δεν υποτιμουμε ποτε τις αλυσιδες επειδη εχουμε 4κινηση!
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Τρί Ιαν 27, 2015 5:44 pm

ο gv2000 δεν ανέφερε πως δεν μπορούσε να σταματήσει. να ξεκινήσει δεν μπορούσε :-)
παιζουν πολλά ρόλο παιδιά όπως με ποσα χλμ θελεις να πηγαινεις σε τετοιες συνθηκες, πως αντιδρα ο καθενας μας, ποσο φοβαται, ποσο δεν φοβάται κλπ

επισης ειναι διαφορετικο το ποσο φοβαται κανεις σε εναν δασικο δρομο και διαφορετικο στην ασφαλτο κλπ
εγω κανονα δεν βαζω. ο οδηγος αναλογα τις συνθηκες πρεπει να φροντιζει να νιωθει αυτος και οι επιβαινοντες ασφαλης. ετσι ειναι σωστοτερο νομιζω
Γιατί και αλυσίδες να βάλεις και να πηγαίνεις σφαίρα πάλι δεν είναι ασφαλές ;-)
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ » Τρί Ιαν 27, 2015 6:06 pm

Εγω απο τοτε που πηρα το jimny οσες φορες χιονισε στα βορεια προαστεια της Αθηνας δεν χρειαστηκε να βαλω αλυσιδες.
Σε ερωτηση που ειχα κανει στην αντιπροσωπια μου ειχαν πει οτι καλυτερα ειναι να βαλω πισω αλυσιδες αν χρειαστει παρα μπροστα για να μην ταλαιπωρησω το μπροστινο συστημα.
Η μονη φορα που χρειαστηκε να βαλω αλυσιδες παρολο που φοραω BF A/T ηταν με τις προσφατες χιονοπτωσεις διοτι χρειαστηκε να τραβηξω ενα matiz μιας κοπελιας που ειχε φυγει στην ακρη του δρομου στην περιοχη του Κατσιμιδιου.Επειδη ειχε αρκετο παγο κατω μιας και δεν ειχε περασει εκχιονιστικο να καθαρισει το δρομο εβαλα αργα και αλυσιδες στις πισω ροδες δοκιμαζοντας ετσι γινοτανε δουλεια αλλα επειδη οι μπροστινοι τροχοι σπινιαρανε πανω στον παγο εβαλα και μπροστα με αποτελεσμα να βγαλω το αμαξι χωρις καποιο προβλημα.Παντως την ωρα που ανεβαινα προς κατσιμιδι ειχε παγο το αμαξι δεν γλυστρησε καθολου ειτε ημουν πισωκινητος η με το 4χ4..
SUZUKI JIMNY 2004 FULL EXTRA
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΥΡΟΣ
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7340
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 10:33 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: General Grabber
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο...έχεις P.M. !!!
Name: ΣΤΑΥΡΟΣ

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό Νικολόπουλος » Τρί Ιαν 27, 2015 6:18 pm

Αλυσιδες παντα γιατι κατω απο το χιονακι το ομορφο δεν ξερεις τι εχει,και οταν το μαθεις ισως να ειναι πολυ αργα...Δεν παιζεις με αυτα τα πραγματαεκτος και αν εισαι κασκαντερ και γυρνας καμια ταινια δρασης στα χιονια...Αμαρτια για την απερισκεψια μας να παρουμε και αλλους στο λαιμο μας.... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Νικολόπουλος
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2014 2:41 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα-Αθήνα
Λάστιχα: HANKOOK A/T 225/75/1
Suspension: οτι να'ναι...
cb: Όχι
Aka: Nikolas
Name: Νικολας

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό STRANTZALIS K. » Τρί Ιαν 27, 2015 7:07 pm

Αλυσίδες τοποθετούμε πριν μπούμε στο πρόβλημα !! Επίσης κλειδώνουμε και τη τετρακίνηση στο πάγο στο 50/50 εάν έχουμε ομαλή διαδρομή και στο αργό για ποιό δύσκολη διαδρομή !
Τις τοποθετούμε στα 4*4 πάντα εμπρός (εάν έχουμε ένα ζευγάρι )για να έχουμε έλεγχο τιμονιού και φρένο.
Είναι κάποιες στιγμές που χρειάζωμαι μόνο ένα άδειο μυαλό και γεμάτο ντεπόζιτο.........!
STRANTZALIS K.
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2889
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 4:33 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό costas66 » Τρί Ιαν 27, 2015 7:11 pm

STRANTZALIS K. έγραψε:Τις τοποθετούμε στα 4*4 πάντα εμπρός (εάν έχουμε ένα ζευγάρι )

:naughty: :naughty: :naughty: :naughty:
Για κοίτα τι λέει το manual. :doh:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7355
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό STRANTZALIS K. » Τρί Ιαν 27, 2015 7:22 pm

costas66 έγραψε:
STRANTZALIS K. έγραψε:Τις τοποθετούμε στα 4*4 πάντα εμπρός (εάν έχουμε ένα ζευγάρι )

:naughty: :naughty: :naughty: :naughty:
Για κοίτα τι λέει το manual. :doh:

γνωρίζω τι λέει το μάνουαλ αλλά ξέρω και το πάγο!!! :alatiera:
Είναι κάποιες στιγμές που χρειάζωμαι μόνο ένα άδειο μυαλό και γεμάτο ντεπόζιτο.........!
STRANTZALIS K.
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2889
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 4:33 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό LEMON » Τρί Ιαν 27, 2015 7:23 pm

Υπάρχει και μια λεπτομέρεια που πρεπει να έχετε παντα στο νου σας όλοι εσείς που βαζετε αλυσίδες ειτε μονο πίσω ειτε μονο μπροστά ! ! !
Πρεπει να σκεφτείτε ότι βάζοντας αλυσιδες και κομπλαροντας 4χ4 το αυτοκίνητο κανει "διαφορικο" δηλαδή οι δυο τροχοί χωρίς σπινιαρουν ενω οι άλλο δυο με "πιάνουν" και απο όσο ξέρω εγώ έτσι "κουρδίζονται " τα διαφορικα με αποτέλεσμα άσχημα ξεμπερδεματα ! ! !
Εγώ νομιζω ή βάζεις και στους τέσσερις τροχούς και κομπλαρεις ή βάζεις μονο στους δυο και πας χωρίς να κομπλαρεις τετρακίνηση.
Μπορεί όμως να τα ξέρω κι εγώ λάθος οποτε μια γνώμη απο πιο ειδικούς(george b, κυριακος,σακκας,κλπ )θα βοηθουσε περισσότερο.



:violin:
κάθε μέρα μαθαίνω..........
. . .οι άνθρωποι δεν σταματούν να παιζουν επειδή γερνανε . . . !
. . .γερνανε επειδή σταματούν να παίζουν ! ! !
Άβαταρ μέλους
LEMON
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1560
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 1:46 am
Τοποθεσία: Καματερό τέλος !!! Ίλιον !!!
Λάστιχα: General Graber 2
Διάσταση ελαστικών: 205/75/15
Suspension: +5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Κι εγώ το ......... βιολι μου !!!
Name: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΛΕΜΟΝΙΔΗΣ

Re: Αλυσίδες εμπρός ή πίσω τελικά!!!!!

Δημοσίευσηαπό vaggoulas » Τρί Ιαν 27, 2015 7:57 pm

LEMON έγραψε:Υπάρχει και μια λεπτομέρεια που πρεπει να έχετε παντα στο νου σας όλοι εσείς που βαζετε αλυσίδες ειτε μονο πίσω ειτε μονο μπροστά ! ! !
Πρεπει να σκεφτείτε ότι βάζοντας αλυσιδες και κομπλαροντας 4χ4 το αυτοκίνητο κανει "διαφορικο" δηλαδή οι δυο τροχοί χωρίς σπινιαρουν ενω οι άλλο δυο με "πιάνουν" και απο όσο ξέρω εγώ έτσι "κουρδίζονται " τα διαφορικα με αποτέλεσμα άσχημα ξεμπερδεματα ! ! !
Εγώ νομιζω ή βάζεις και στους τέσσερις τροχούς και κομπλαρεις ή βάζεις μονο στους δυο και πας χωρίς να κομπλαρεις τετρακίνηση.
Μπορεί όμως να τα ξέρω κι εγώ λάθος οποτε μια γνώμη απο πιο ειδικούς(george b, κυριακος,σακκας,κλπ )θα βοηθουσε περισσότερο.



:violin:


Μα δεν εχουμε διαφορικο στη μεση..... Tranfer case εχουμε οτι δινει μπροστα δινει και πισω. Σαν μπλοκε ενα πραγμα.
vaggoulas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2014 6:42 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Custom +10cm
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: vaggosk7
Name: vaggelis

Επόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός Γενικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες