υποκατάστατο εργάτη

Αξεσουάρ που τοποθετούνται σε όλα τα μοντέλα Vitara/GV/NGV/NV

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Φεβ 09, 2012 4:46 pm

Πριν χρόνια είχα φτιάξει μία χειροκίνητη πατέντα , που η βάση της ήταν ένα βαρούλκο βαρέως τύπου από τρέιλερ βάρκας .
Αντί για συρματόσχοινο είχα κάνει μετατροπή στο τύμπανο και είχα βάλει ιμάντα , καθώς επίσης και τροχαλία για διπλασιασμό της δύναμης . Σε δοκιμές που έκανα με το παλιό GV 2.0 , σε ανηφορικό δρόμο μπορούσε και το τράβαγε πολύ άνετα . κάποια στιγμή που βρέθηκα με τον κουμπάρο μου , από περιέργεια δέσαμε και το Terios του πίσω από το GV μου με άλλον ιμάντα και στον ίδιο ανηφορικό δρόμο τα τράβηξε και τα δύο !!!
Το μόνο πρόβλημα σε μία τέτοια περίπτωση , είναι η ιδέα ότι τη στιγμή που γυρίζεις τη μανιβέλα , μπορεί να σπάσει το συρματόσχοινο ή κάποιο άλλο εξάρτημα του συστήματος και να σου δημιουργήσει κάποιο τραυματισμό . Κοινώς όταν είσαι κοντά σε ένα τέτοιο σύστημα την ώρα της έλξης , φοβάσαι μην συμβεί κάποιο κακό ...
Κατά τα άλλα , για μία μικρή βοήθεια για να ξεκολλήσεις από ένα επιπόλαιο κόλλημα , το εργαλειάκι αυτό της Bushranger θεωρώ ότι είναι πολύ αξιόπιστο και ότι ναι , θα είναι ικανό να σε βοηθήσει σε μία δύσκολη στιγμή .
Άλλωστε η τιμή του είναι αρκετά προσιτή και αν δεν μπορείς να βάλεις εργάτη , ο οποίος στην καλύτερη θα σου κοστίσει τουλάχιστον 600-700Ε , το καλύτερο που έχεις να κάνεις , είναι να έχεις αυτή τη χειροκίνητη κατασκευή σε συνδυασμό με μία τροχαλία πολλαπλασιασμού της δύναμης , πάντα στο αμάξι σου .
Επισκέπτης
 

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 5:13 pm

Εννοεις φανταζομαι αυτη.? http://www.xtreme4x4.gr/products_detail ... t_id=26187 και εγω ετσι το σκευτηκα..ξερεις μηπως αν μπορω να βρω κατι τετοιο πιο δυνατο σε καλη τιμη.?
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 5:17 pm

tano έγραψε:Καλύτερα κανε λίγο υπομονή και πάρε εργάτη αργότερα , γιατί ότι και να πάρεις θα είναι ΥΠΟκατάστατο. :obscene-drinkingcheers:

ξερω οτι θα ειναι υποκαταστατο..αλλα δεν ξερω σε ποσα χρονια θα εχω αυτη την δυνατοτητα να βαλω εργατη..οποτε καπως πρεπει να ψιλοβολευτω μεχρι τοτε... :D
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 5:18 pm

A7PILOT έγραψε:Καλημέρα

Εγώ παλιότερα όταν έκανα "ψιλοσαλτανιές" είχα μαζί μου ένα "air jack" (σαν αυτά που βάζουμε στις βαρκες για να τις περπατάμε στην άμμο) που το φούσκωνα από την εξατμιση.....

Δεν πιάνει χώρο και σε "σηκώνει" στο λεπτό.... Απο εκεί και πέρα......αναλόγως......

Γιώργος

αυτο πιστευω οτι οντως ειναι καλη περιπτωση..αν ξερεις να το χρισημοποιεις ειδικα μπορει να σε σωσει απο καποιες καταστασεις..!
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό antonisgoul » Πέμ Φεβ 09, 2012 7:35 pm

το βαρουλκο της βαρκας που λεει ο Κωσταντινος ειναι ποιο πιθανο να σε βοηθησει γιατι το βαρεως τυπου εχει 2 σκαλες και στο τρειλορ της βαρκας που το εχω αν το βαλω στην αργη ερχετε αερας η βαρκα το αλλο μην το σκεφτεσε εχω ενα που το ειχα παρει για περιφραξεις το μεγαλυτερο ειναι για 1,5 τονο ελξη που σημαινει τραβαει το αμαξι σου χωρις κολημα χωρις ανηφορα παντως αν δεν μπορεις να περιμενεις να παρεις εργατη το ξαναλεω πηγενε οπωσδηποτε με δευτερο αμαξι παρεα γιατι μπορει να ταλαιπωρηθεις πολυ βασιζομενος σε καποιο ((υποκαταστατο))και το κυριοτερο να κινδυνεψεις
Άβαταρ μέλους
antonisgoul
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 11:39 pm
Τοποθεσία: Χανια Κρητης
Λάστιχα: 215-70-16
Suspension: mad+4cm kyb
cb: Ναι
Name: antonis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 7:48 pm

antonisgoul έγραψε:το βαρουλκο της βαρκας που λεει ο Κωσταντινος ειναι ποιο πιθανο να σε βοηθησει γιατι το βαρεως τυπου εχει 2 σκαλες και στο τρειλορ της βαρκας που το εχω αν το βαλω στην αργη ερχετε αερας η βαρκα το αλλο μην το σκεφτεσε εχω ενα που το ειχα παρει για περιφραξεις το μεγαλυτερο ειναι για 1,5 τονο ελξη που σημαινει τραβαει το αμαξι σου χωρις κολημα χωρις ανηφορα παντως αν δεν μπορεις να περιμενεις να παρεις εργατη το ξαναλεω πηγενε οπωσδηποτε με δευτερο αμαξι παρεα γιατι μπορει να ταλαιπωρηθεις πολυ βασιζομενος σε καποιο ((υποκαταστατο))και το κυριοτερο να κινδυνεψεις

μακαρι να ειχα κ αλλον για παρεα να παρω καναν καλο ιμαντα και να ξεμπερδευω αφου δεν κανω και τιποτα τρελο off road...περισσοτερο για επιπολαιο κολλημα θελω..αυτο το βαρουλκο ποσο μπορει να κοστισει.??
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Φεβ 09, 2012 8:01 pm

billxtc έγραψε:...αυτο το βαρουλκο ποσο μπορει να κοστισει.??


Γύρω στα 50Ε , φίλε μου .
Πρέπει όμως για να μπορείς να το χειριστείς , να του φτιάξεις μία χειρολαβή , για να μπορείς να το κρατάς με το ένα χέρι σταθερό και με το άλλο να γυρίζεις τη μανιβέλα .
Όταν πάω στην Αθήνα , θα το βγάλω φωτο και θα το ανεβάσω εδώ , να δεις πως το είχα φτιάξει . :wink:
Επισκέπτης
 

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 8:03 pm

αν μπορεσεις ανεβασε το να καταλαβω πως ειναι..ξερεις που μπορω να βρω γιατι δεν βρισκω τιποτα στο internet..
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Φεβ 09, 2012 8:18 pm

billxtc έγραψε:ξερεις που μπορω να βρω γιατι δεν βρισκω τιποτα στο internet..


Από μεγάλο μαγαζί ναυτιλιακών ειδών το είχα πάρει .
Επειδή δεν είχε ετοιμοπαράδοτο βαρέως τύπου , μου το παρήγγειλε και σε δυο τρεις μέρες το πήρα . :wink:
Επισκέπτης
 

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 8:27 pm

ωραια θα το κοιταξω και οταν μπορεσεις βαλε και μια φωτογραφια να κατατοπιστω περισσοτερο..!
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό antonisgoul » Πέμ Φεβ 09, 2012 9:27 pm

μιλαμε για κατι το σιγουρο ειναι οτι για να το δουλεψεις πρεπει να φτιαξεις βαση ειτε σταθερη ειτε αποσπομενη που να ειναι σταθερο για να μπορεις να βαλεις δυναμη να γυρισεις τη μανελα δες και το θεμα ειναι οτι και σε αυτες τις λιμρες εισαι πολυ οριακα και με ενα ραουλο μμμμμμ κατι μπορει να γινει για ενα επιπολαιο κολιμα αλλα πως μπορεις να εξασφαλισεις οτι το κολιμα θα ειναι επιπολαιο
Τελευταία επεξεργασία από Tzivitzonis και Δευτ Φεβ 13, 2012 12:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: διορθώθηκαν τα link
Άβαταρ μέλους
antonisgoul
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2010 11:39 pm
Τοποθεσία: Χανια Κρητης
Λάστιχα: 215-70-16
Suspension: mad+4cm kyb
cb: Ναι
Name: antonis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 10:10 pm

antonisgoul έγραψε:μιλαμε για κατι το σιγουρο ειναι οτι για να το δουλεψεις πρεπει να φτιαξεις βαση ειτε σταθερη ειτε αποσπομενη που να ειναι σταθερο για να μπορεις να βαλεις δυναμη να γυρισεις τη μανελα δες και το θεμα ειναι οτι και σε αυτες τις λιμρες εισαι πολυ οριακα και με ενα ραουλο μμμμμμ κατι μπορει να γινει για ενα επιπολαιο κολιμα αλλα πως μπορεις να εξασφαλισεις οτι το κολιμα θα ειναι επιπολαιο


σ ευχαριστω πολυ για τα site.!δεν μπορεις να το εξασφαλισεις..αν δεν ειναι επιπολαιο τοτε καπως θα βρεις καποιον να σε τραβιξει..αλλα αν ειναι κατι απλο παιρνεις μια βοηθεια απο κατι τετοιο ωστε να γυρισεις σπιτι.!πιστευω οτι για την χρηση που το θελω θα με καλυψει..αργοτερα βλεπουμε..αλλα μια φορα θα το χρειαστω και ισως βοηθησει.. :D
Τελευταία επεξεργασία από Tzivitzonis και Δευτ Φεβ 13, 2012 12:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: διορθώθηκε η παράθεση (quote)
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό Φωτης ranger » Πέμ Φεβ 09, 2012 11:14 pm

filos παρε ενα γρυλο hi lift μαζι με τι κιτ τραβηγματος και θα εισαι οκ!!!!!!!!!!!!
εγω τον εχω και το κιτ το εχω δοκιμασει σε τρελο ανηφορη και με 2 τονους αμαξι και το πηγαινε αερας.

θα εχεις και γρυλο και εργατη ;)

φυσικα για να σου φανει χρησιμος ο γρυλος πρεπει να εχεις κανει καποιες εργασιες στο αμαξι σου.


να εχει δηλαδη καταληλα σημεια για να το σηκωνεις.
δεν ειναι και πολυ οικονομικα αυτα που προτεινω ειναι ομως σοβαρα εργαλεια.
εγω εχω και εργατη. αλλοα ολα καποια στιγμη ειναι χρησιμα.

[youtubehd]http://www.youtube.com/watch?v=mSPbDwnUC-M[/youtubehd]
ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ
Π.Α.ΛΕ.Α
Άβαταρ μέλους
Φωτης ranger
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 30, 2010 6:31 pm
Τοποθεσία: ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Λάστιχα: 205/80/16 caiman
Suspension: σουστα της μανας του
cb: Ναι
Aka: σκαλωσιας!!!!!
Name: φωτης

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό billxtc » Πέμ Φεβ 09, 2012 11:31 pm

μπορω ομως να κανω και κατι σαν αυτο στο video και να μην το σηκωνω αλλα να το τραβαω...αν κρινω απ αυτο http://www.californiaclub4x4.com/84--hi-lift.html δεν ειναι και τιποτα πανακριβο αν καταφερνεις και κανεις την δουλεια σου..+αλυσιδες +τα απαραιτητα (που δεν ξερω) δεν νομιζω να ξεπερναει τα 150 ευρω κατι τετοιο ολοκληρομενο..
billxtc
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 6:11 pm
Λάστιχα: bridgestone 694 at
Suspension: mad+kyb
cb: Όχι
Name: basilis

Re: υποκαταστατο εργατη

Δημοσίευσηαπό Φωτης ranger » Πέμ Φεβ 09, 2012 11:33 pm

για το ιδιο πραγμα μιλαμε...

ενα γρυλο θα παρεις μεζι με το κιτ τραβηγματος.

αλλα αμ θες να σου πω απο που θα ψωνισεις θφηνα. σου στελνω πμ
ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΙΚΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ
Π.Α.ΛΕ.Α
Άβαταρ μέλους
Φωτης ranger
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 30, 2010 6:31 pm
Τοποθεσία: ΑΜΑΛΙΑΔΑ
Λάστιχα: 205/80/16 caiman
Suspension: σουστα της μανας του
cb: Ναι
Aka: σκαλωσιας!!!!!
Name: φωτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός Γενικά

arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες