Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Αξεσουάρ που τοποθετούνται σε όλα τα μοντέλα Vitara/GV/NGV/NV

Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό Geo. » Παρ Αύγ 14, 2009 2:05 am

Υπάρχει πουθενά θέση για να μπει πυροσβεστήρας και δεν την έχω δει ή πρέπει να φτιάξουμε κάτι δικό μας?
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Παρ Αύγ 14, 2009 8:31 am

Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Παρ Αύγ 14, 2009 8:42 am

Επειδή βλέπω οτι έχεις και εσύ το καινούργιο, εγώ στο τρίθυρο έχω βάλει δύο, στο πλάι της πόρτας οδηγού και συνοδηγού,στο κάτω μέρος εκεί που έχει τις θήκες για το μπουκαλάκι του νερού.Μπαίνουν άνετα και είναι άμεσα προσβάσιμοι.
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Παρ Αύγ 14, 2009 8:58 am

kfanis έγραψε:Δώσε και ενα στον Στάθη απο πίσω για όταν καυγαδίζετε με τη σύζυγο στο αμάξι!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Ασε καλύτερα, γιατί ένα η Μίνα που έχει τα χέρια ελεύθερα, και ένα ο Στάθης απο πίσω με βλέπω με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό Geo. » Παρ Αύγ 14, 2009 10:10 pm

kaliakouda έγραψε:Ισως σε βοηθήσει :arrow:
http://vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=21 ... 4%DE%F1%E1


Ναι το είχα δει, αλλά το NGV δεν έχει τόσο πολύ χώρο κάτω από το κάθισμα. Έχει κάτι αεραγωγούς. Τον έχω κάτω από το κάθισμα αλλά προς τα πόδια του πίσω και κόβει βόλτες...

ΜΩΡΑΙΤΗΣ έγραψε:Επειδή βλέπω οτι έχεις και εσύ το καινούργιο, εγώ στο τρίθυρο έχω βάλει δύο, στο πλάι της πόρτας οδηγού και συνοδηγού,στο κάτω μέρος εκεί που έχει τις θήκες για το μπουκαλάκι του νερού.Μπαίνουν άνετα και είναι άμεσα προσβάσιμοι.


Δεν το δοκίμασα αυτό! Πάντως στο 5θυρο έχει πίσω δεξιά μια θέση αλλά δε χωράει...

Όσοι σκοπεύουν να πάρουν πυροσβεστήρα, ας μην πάρουν απλό, να δώσουν λίγα παραπάνω να πάρουν έναν BONPET να'χουν το κεφάλι τους ήσυχο. Κρατάει αρκετά χρόνια χωρίς αναγόμωση και έχει καλύτερα αποτελέσματα!!
Προσωπικά έχω πάρει έναν BONPET νίκελ-ανοξείδωτο. Λίγο πιο ακριβός αλλά πιο μουράτος :P
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Δημοσίευσηαπό Geo. » Τετ Αύγ 19, 2009 5:31 pm

Στην θήκη για το μπουκάλι δε χωράει τελικά! Προσωρινά τον έβαλα κάτω από το καπάκι που έχει το 5θυρο στον χώρο των αποσκευών και βλέπουμε...ι
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό marsias » Τετ Φεβ 16, 2011 1:47 pm

Φιλαρακια,
Πηρα ενα σετακι (10Ευρω) απο το praktiker , και διαλεξα το ποιο μικρο που υπηρχε (Πυροσβεστηρας,τριγωνο,φαρμακειο).

Το τριγωνο και το Φαρμακειο το βολεψα στο πορτμπαγκαζ στο βαθουμα που υπαρχει.

Ο πυροσβεστηρας δεν χωραει λογο οτι ειναι μεγαλος για το βαθουλομα και δεν κλεινει το δαπεδο :evil: :evil: :evil: :evil: .
Για να μην ειναι "χιμα" στο πορτμπακαζ και δημιουγει θορηβο στις στροφες, το εβαλα προσωρινα κατω απο την θεση το οδηγου :!: :!: .

Εσεις που το εχετε τοποθετησει :?: :?:
Άβαταρ μέλους
marsias
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 07, 2011 2:14 pm
Λάστιχα: Μαμας
Suspension: Μαμας
cb: Όχι
Name: Νικος

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό VITACCUS » Τετ Φεβ 16, 2011 1:56 pm

κακως φιλε μου!!!
αν φυγει απο εκει σε περιπτωση προσκρουσης θεριζει, οπως και καθε τι αλλο που βρισκεται χυμα.
η αληθεια ειναι οτι στο τριθυρο εχουμε θεμα χωρου οποτε προσωρινα τον εχω βαλει σε ισοθερμικη συσκευασια για να μην επηρεαζεται απο κρυο/ζεστη και να μην κοπαναει και μ ενα καραμπινερ το εχω ασφαλισει στο μεταλλικο Π που εχει στον μηχανισμο απασφαλισης του πισω καθισματος.
ετσι συσκευασμενος, ασφαλισμενος και δεδομενου οτι στο "πατωμα" εχω λαστιχενια πατακια για μην γλυστρανε τα πραγματα, δεν κανει κιχ :wink:
Δεν ημπορώ βρέ κοπέλλια γιατί πκιόν εγέρασα
Άβαταρ μέλους
VITACCUS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 9:52 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα
cb: Ναι
Name: Βασίλειος

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό irineos » Τετ Φεβ 16, 2011 2:11 pm

marsias έγραψε:Φιλαρακια,
Πηρα ενα σετακι (10Ευρω) απο το praktiker , και διαλεξα το ποιο μικρο που υπηρχε (Πυροσβεστηρας,τριγωνο,φαρμακειο).

Το τριγωνο και το Φαρμακειο το βολεψα στο πορτμπαγκαζ στο βαθουμα που υπαρχει.

Ο πυροσβεστηρας δεν χωραει λογο οτι ειναι μεγαλος για το βαθουλομα και δεν κλεινει το δαπεδο :evil: :evil: :evil: :evil: .
Για να μην ειναι "χιμα" στο πορτμπακαζ και δημιουγει θορηβο στις στροφες, το εβαλα προσωρινα κατω απο την θεση το οδηγου :!: :!: .

Εσεις που το εχετε τοποθετησει :?: :?:

εγώ έχω ένα 2Kg ξηράς κόνεως και τον έχω στριμώξει με την εργαλειοθήκη και τα έχω δέσει μαζί.
πιο παλιά είχα πάρει φωτιά με άλλο αυτοκίνητο και χρησιμοποίησα το σπρει (δεν ξέρω αν είναι ίδιο) που έχουν στο σετάκι που περιγράφεις.
αν δεν σταμάταγε ένας χριστιανός από ενδιαφέρον θα έβλεπα το αυτοκίνητο μου να καίγεται χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.
φιλική συμβουλή: ο καλύτερος πυροσβεστήρας είναι ο ξηράς κόνεως και καλό θα είναι όποιος δεν έχει να πάρει τέτοιο είναι πολύ καλύτερος από τα σπρέι.
irineos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 18, 2010 11:16 pm
Τοποθεσία: Π.Φάληρο
Λάστιχα: BRIDGESTON 225 70 16
Suspension: KYB
cb: Ναι
Name: Ειρηναίος

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό marsias » Τετ Φεβ 16, 2011 2:27 pm

irineos έγραψε:
marsias έγραψε:Φιλαρακια,
Πηρα ενα σετακι (10Ευρω) απο το praktiker , και διαλεξα το ποιο μικρο που υπηρχε (Πυροσβεστηρας,τριγωνο,φαρμακειο).

Το τριγωνο και το Φαρμακειο το βολεψα στο πορτμπαγκαζ στο βαθουμα που υπαρχει.

Ο πυροσβεστηρας δεν χωραει λογο οτι ειναι μεγαλος για το βαθουλομα και δεν κλεινει το δαπεδο :evil: :evil: :evil: :evil: .
Για να μην ειναι "χιμα" στο πορτμπακαζ και δημιουγει θορηβο στις στροφες, το εβαλα προσωρινα κατω απο την θεση το οδηγου :!: :!: .

Εσεις που το εχετε τοποθετησει :?: :?:

εγώ έχω ένα 2Kg ξηράς κόνεως και τον έχω στριμώξει με την εργαλειοθήκη και τα έχω δέσει μαζί.
πιο παλιά είχα πάρει φωτιά με άλλο αυτοκίνητο και χρησιμοποίησα το σπρει (δεν ξέρω αν είναι ίδιο) που έχουν στο σετάκι που περιγράφεις.
αν δεν σταμάταγε ένας χριστιανός από ενδιαφέρον θα έβλεπα το αυτοκίνητο μου να καίγεται χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.
φιλική συμβουλή: ο καλύτερος πυροσβεστήρας είναι ο ξηράς κόνεως και καλό θα είναι όποιος δεν έχει να πάρει τέτοιο είναι πολύ καλύτερος από τα σπρέι.


Το καλυτερο θα ηταν εαν υπηρχε ενας πυροσβεστηρας παραλληλογραμος και οχι αυτα τα κυλινδρικα που δεν χωρανε πουθενα 8-) 8-)
Άβαταρ μέλους
marsias
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 07, 2011 2:14 pm
Λάστιχα: Μαμας
Suspension: Μαμας
cb: Όχι
Name: Νικος

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό vavis 1.3 veroia » Τετ Φεβ 16, 2011 2:33 pm

Καλησπερα σας και απο Βεροια.Γνωμη μου και προσωπικη εμπειρια παντα σε αυτα τα σετακια ο πυροσβεστηρας ειναι μονο για φωτια ενος σπιρτου αντε 3 σπιρτα μαζι και τιποτα παραπανω.Και στα 4 αυτοκινητα της οικογενειας μας 2kg και πανω εχουμε.
vavis 1.3 veroia
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 9:11 pm
cb: Όχι
Name: Ιωαννης10

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 16, 2011 5:44 pm

vavis 1.3 veroia έγραψε:Καλησπερα σας και απο Βεροια.Γνωμη μου και προσωπικη εμπειρια παντα σε αυτα τα σετακια ο πυροσβεστηρας ειναι μονο για φωτια ενος σπιρτου αντε 3 σπιρτα μαζι και τιποτα παραπανω.Και στα 4 αυτοκινητα της οικογενειας μας 2kg και πανω εχουμε.

:clap: :clap: :clap:
Σωστός!
Και καλό είναι να μην είναι πλαστικοί της πλάκας γιατί το καλοκαίρι δεν θα ξέρεις από που ήρθε η σαντιγύ με την ζέστη :mrgreen:
Καλό είναι μικρός που αναγωμόνετε με τα κιλά που λέει ο φίλος πιο πάνω :wink: Υπάρχουν μαζί και βάσεις που μπαίνει θηλυκωτός και βιδώνει παντού :wink:
Επισκέπτης
 

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Τετ Φεβ 16, 2011 11:03 pm

Εγώ τον έχω τοποθετήσει (με τη βάση του) στη πίσω πόρτα....

16022011048.jpg
16022011048.jpg (128.8 KiB) 10047 προβολές


:wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Φεβ 17, 2011 9:58 am

irineos έγραψε:εγώ έχω ένα 2Kg ξηράς κόνεως και τον έχω στριμώξει με την εργαλειοθήκη και τα έχω δέσει μαζί.
πιο παλιά είχα πάρει φωτιά με άλλο αυτοκίνητο και χρησιμοποίησα το σπρει (δεν ξέρω αν είναι ίδιο) που έχουν στο σετάκι που περιγράφεις.
αν δεν σταμάταγε ένας χριστιανός από ενδιαφέρον θα έβλεπα το αυτοκίνητο μου να καίγεται χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.
φιλική συμβουλή: ο καλύτερος πυροσβεστήρας είναι ο ξηράς κόνεως και καλό θα είναι όποιος δεν έχει να πάρει τέτοιο είναι πολύ καλύτερος από τα σπρέι.


Να προσθεσω οτι ο πυροσβεστηρας Ξηρας κονεως καταστρεφει οτιδηποτε ηλεκτρικο-ηλεκτρονικο υπαρχει στο αμαξι και επιπλεον προκαλει μεγαλες ζημιες στο μοτερ. :wink:
Επισκέπτης
 

Re: Ιδεα για την τοποθετηση του πυροσβεστηρα ?

Δημοσίευσηαπό marsias » Πέμ Φεβ 17, 2011 10:40 am

Mastergunner έγραψε:Εγώ τον έχω τοποθετήσει (με τη βάση του) στη πίσω πόρτα....


Φιλε αυτο το "πλαστικο" ή τι αλλο ειναι, πανω στην πορτα που εχει τοποθετηση το πυροσβεστηρα υπηρχε στο αμαξι σου ή το εβαλες :?: :?:
Εμενα η πισω πορτα ειναι πληρες λαμαρυνα. :!:
Άβαταρ μέλους
marsias
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 07, 2011 2:14 pm
Λάστιχα: Μαμας
Suspension: Μαμας
cb: Όχι
Name: Νικος

Επόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός Γενικά

KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες