ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ NGV 1.6

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ NGV 1.6

Δημοσίευσηαπό scriptalex » Σάβ Σεπ 11, 2010 12:27 pm

Καλημερα σε ολους τους φιλους!!Ηρθε η ωρα να αλλαξω την μαμα μπαταρια( 11ος΄ του 2005).Αυτη που εχω επανω ειναι 45ΑΗ στενη και και με λεπτους πολους.Αρχιζουμε:1)το δυναμομετρο γραφει 80AH
2)απο καποια καταστηματα με μπαταριες που ρωτησα μου ειπαν οτι πρεπει να βαλεις την ιδια(στενη 45ΑΗ με ψιλους πολους) γιατι για να βαλεις μεγαλυτερη πρεπει να αλλαξεις τους ακροδεκτες πραγμα που γινεται αλλα θα εχω προβληματα αργοτερα με το ρελαντι και την ταση της γιατι ο ακροδεκτης του καλωδιου(+) εχει ηλεκτρονικη ασφαλεια και συνηθως η αλλαγη του συγκεκριμενου ακροδεκτη με μεγαλυτετο βγαζει σχεδον παντα προβληματα.Γινεται αλλαγη μονο αν θελω να βαλω καποια extra
οπως εργατης-δυνατο ηχοσυστημα κτλ αλλα η ευθυνη θα ειναι δικια μου
3)σκεφτομαι οτι εχω πεσει σε μη επαγγελματιες που δεν γνωριζουν αλλα το ιδιο μου ειπαν και στην suzuki PB κηφισσου :shock: :shock: :shock:
4)σε ερωτηση γιατι το δυναμομετρο γραφει 80ΑΗ και εγω πρεπει να βαλω 45 και οχι 65ΑΗ μου ειπαν οτι στο συγκεκριμενο αυτοκ. τα 45ΑΗ ειναι αρκετα με την διαφορα οτι αν θες extra βλ. 2-3 παραγρ.
5)αν βαλω την ιδια δεν ειναι μικρη σε περιπτωση που θελω να βαλω καποια extra?αρα τι κανω?Γνωμες?
Τελευταία επεξεργασία από scriptalex και Σάβ Σεπ 11, 2010 1:12 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
scriptalex
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 9:20 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ-NIKAIA
Λάστιχα: michelen AT
Suspension: oxi akoma
cb: Όχι
Name: alexis

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Σάβ Σεπ 11, 2010 12:48 pm

scriptalex έγραψε:Καλημερα σε ολους τους φιλους!!Ηρθε η ωρα να αλλαξω την μαμα μπαταρια( 11ος΄ του 2005).Αυτη που εχω επανω ειναι 45ΑΗ στενη και και με λεπτους πολους.Αρχιζουμε:1)το δυναμομετρο γραφει 80AH
2)απο καποια καταστηματα με μπαταριες που ρωτησα μου ειπαν οτι πρεπει να βαλεις την ιδια(στενη 45ΑΗ με ψιλους πολους) γιατι για να βαλεις μεγαλυτερη πρεπει να αλλαξεις τους πολους πραγμα που γινεται αλλα θα εχω προβληματα αργοτερα με το ρελαντι και την ταση της γιατι ο πολος του καλωδιου(+) εχει ασφαλεια και συνηθως η αλλαγη του συγκεκριμενου πολου βγαζει σχεδον παντα προβληματα.Γινεται αλλαγη μονο αν θελω να βαλω καποια extra
οπως εργατης-δυνατο ηχοσυστημα κτλ αλλα η ευθυνη θα ειναι δικια μου
3)σκεφτομαι οτι εχω πεσει σε μη επαγγελματιες που δεν γνωριζουν αλλα το ιδιο μου ειπαν και στην suzuki PB κηφισσου :shock: :shock: :shock:
4)σε ερωτηση γιατι το δυναμομετρο γραφει 80ΑΗ και εγω πρεπει να βαλω 45 και οχι 65ΑΗ μου ειπαν οτι στο συγκεκριμενο αυτοκ. τα 45ΑΗ ειναι αρκετα με την διαφορα οτι αν θες extra βλ. 2-3 παραγρ.
5)αν βαλω την ιδια δεν ειναι μικρη σε περιπτωση που θελω να βαλω καποια extra?αρα τι κανω?Γνωμες?



Ένα ένα φίλε :hand:
-Πρώτον σε μέτρησαν με αμπερόμετρο και βολτόμετρο :wink:
-Η χωρητικότητα της μπαταρίας που θα βάλεις γίνεται σε συνάρτηση με τη γεννήτρια που έχει το αμάξι (έχει ταμπελάκι πάνω που γράφει 12 V .... A) μια 70 άρα γενήτρια συκώνει μέχρι 12V 90 ΑΗ μπαταρία.
-Με τους πόλους δεν ισχύει τίποτα απο αυτά σε μεγαλύτερους πόλους θα βάλεις μεγαλύτερους ακροδέκτες στα καλώδια.
-Δύο πραγματα άξια προσοχής 1. Οι πόλοι να είναι στην ίδια μεριά όπως της μαμάς (πχ ο θετικός δεξιά) για να φτάνουν τα καλώδια 2. Η μπαταρία να μπαίνει και να ασφαλίζει στη βάση του αυτοκινήτου.
-Μια γνώμη Επέλεσε μια επώνυμη κλειστού τύπου (οχι κινέζικη) εκτός του οτι θα έχεις εγγύηση δεν θα ξανασχοληθείς εκτός απο ο καθάρισμα και τις συσφήξεις :wink: :wink: :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό scriptalex » Σάβ Σεπ 11, 2010 1:11 pm

Mastergunner έγραψε:
scriptalex έγραψε:




-Με τους πόλους δεν ισχύει τίποτα απο αυτά σε μεγαλύτερους πόλους θα βάλεις μεγαλύτερους ακροδέκτες στα καλώδια.
-Δύο πραγματα άξια προσοχής 1. Οι πόλοι να είναι στην ίδια μεριά όπως της μαμάς (πχ ο θετικός δεξιά) για να φτάνουν τα καλώδια 2. Η μπαταρία να μπαίνει και να ασφαλίζει στη βάση του αυτοκινήτου.
-Μια γνώμη Επέλεσε μια επώνυμη κλειστού τύπου (οχι κινέζικη) εκτός του οτι θα έχεις εγγύηση δεν θα ξανασχοληθείς εκτός απο ο καθάρισμα και τις συσφήξεις :wink: :wink: :wink:


εχεις δικιο φιλε μου,δικο μου λαθος,ηθελα να πω οτι ο ακροδεκτης καλωδιου (+) και οχι ο πολος δεν αλλαζει γιατι εχει πανω καποια ηλεκτρονικη ασφαλεια που για να γινει αντικατασταση δεν αναλαμβανει κανεις απο οσους ρωτησα και σε περιπτωση αλλαγης θα εχω προβλημα συμφωνα με την εμπειρια τους.οσο για να φτανουν τα καλωδια,ναι φτανουν,η μπαταρια που πηγα για να αλλαξω ειναι bosch και τελος η βαση εχει πολυ ακομα περιθωριο για να μπει καποια μεγαλυτερη και να ασφαλισει απο την ηδη υπαρχων
Τελευταία επεξεργασία από scriptalex και Σάβ Σεπ 11, 2010 1:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
scriptalex
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 9:20 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ-NIKAIA
Λάστιχα: michelen AT
Suspension: oxi akoma
cb: Όχι
Name: alexis

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Σάβ Σεπ 11, 2010 1:14 pm

scriptalex έγραψε:
Mastergunner έγραψε:
scriptalex έγραψε:




-Με τους πόλους δεν ισχύει τίποτα απο αυτά σε μεγαλύτερους πόλους θα βάλεις μεγαλύτερους ακροδέκτες στα καλώδια.
-Δύο πραγματα άξια προσοχής 1. Οι πόλοι να είναι στην ίδια μεριά όπως της μαμάς (πχ ο θετικός δεξιά) για να φτάνουν τα καλώδια 2. Η μπαταρία να μπαίνει και να ασφαλίζει στη βάση του αυτοκινήτου.
-Μια γνώμη Επέλεσε μια επώνυμη κλειστού τύπου (οχι κινέζικη) εκτός του οτι θα έχεις εγγύηση δεν θα ξανασχοληθείς εκτός απο ο καθάρισμα και τις συσφήξεις :wink: :wink: :wink:


εχεις δικιο φιλε μου,δικο μου λαθος,ηθελα να πω οτι ο ακροδεκτης καλωδιου (+) δεν αλλαζει γιατι εχει πανω καποια ηλεκτρονικη ασφαλεια που για να γινει αντικατασταση δεν αναλαμβανει κανεις απο οσους ρωτησα και σε περιπτωση αλλαγης θα εχω προβλημα συμφωνα με την εμπειρια τους.οσο για να φτανουν τα καλωδια,ναι φτανουν,η μπαταρια που πηγα για να αλλαξω ειναι bosch και τελος η βαση εχει πολυ ακομα περιθωριο για να μπει καποια μεγαλυτερη και να ασφαλισει απο την ηδη υπαρχων



Υπάρχουν τα πάντα.Σημασία έχει αν τη σηκώνει η γεννήτρια,αν ναί βάλε οτι θές....45ΑΗ γι΄αυτά που λές δεν κάνει εκτός οτι θα την ¨καθαρίσει¨ θα σου καταστρέψει και τη γεννήτρια :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό char » Κυρ Σεπ 12, 2010 8:26 pm

Mastergunner έγραψε:....45ΑΗ γι΄αυτά που λές δεν κάνει εκτός οτι θα την ¨καθαρίσει¨ θα σου καταστρέψει και τη γεννήτρια :wink:


Γιώργο, τι ακριβώς εννοείς εδώ;;; :?
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚ. » Κυρ Σεπ 12, 2010 8:55 pm

Φίλε scriptalex δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου γιατί υπάρχουν εδω μέσα παιδιά γατόνια που είμαι σίγουρος οτι θα σε βοηθήσουν!
Αυτό που θέλω να σου πω όμως ,εξ ιδίας πείρας, αφού και εγώ άλλαξα μπαταρία πριν ενα μήνα είναι ότι ο τύπος που μου την άλλαξε (αντιπροσωπεία) έκανε την αντικατάσταση ενώ η μηχανή δούλευε!Εβγαλε το καλώδιο από τον θετικό πόλο και το κλίκαρε σε μία υποδοχή που βρίσκεται σε ένα πλαστικό καπάκι μπροστά από την μπαταρία,στην συνέχεια έβγαλε το καλώδιο από τον αρνητικό πόλο,το οποίο κρατούσε ένας βοηθός του,να μην ακουμπήσει κάπου και έκανε την αντικατάσταση.Επειτα με την αντίστροφη σειρά σύνδεσε την καινουρια μπαταρία.Μου είπε οτι με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξεσυγχρονιστεί κάτι στον εγγέφαλο!Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ και ομολογώ ότι με εντυπωσίασε!
Φτάσε όπου δεν μπορείς!
ΝΙΚ.
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Λάστιχα: YOKOHAMA GO12
Suspension: ΜΑΜΑΣ
cb: Όχι
Name: ΝΙΚΟΣ

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Κυρ Σεπ 12, 2010 9:53 pm

char έγραψε:
Mastergunner έγραψε:....45ΑΗ γι΄αυτά που λές δεν κάνει εκτός οτι θα την ¨καθαρίσει¨ θα σου καταστρέψει και τη γεννήτρια :wink:


Γιώργο, τι ακριβώς εννοείς εδώ;;; :?



Νίκο εννοώ οτι μια μικρή σε χωρητικότητα μπαταρία δεν αντέχει μεγάλες καταναλώσεις σε Α (συγκεκριμένα ο φίλος τη θέλει για εργάτη,A/C,ηχοσύστημα κτλ) Αν η γενήτρια είναι μεγάλη και η μπαταρία μικρή παράλληλα με την όποια φόρτιση της μπαταρίας,θα επιβαρίνεται και με μέρος των καταναλώσεων. :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό char » Κυρ Σεπ 12, 2010 10:06 pm

Σ' αυτήν την περίπτωση συμφωνώ μαζί σου, αλλά μάλλον έχει γίνει παρανόηση Γιώργο! :?
Νομίζω ότι ο φίλος scriptalex στο πρώτο του πόστ, μεταφέρει απλώς την γνώμη του τεχνικού:

scriptalex έγραψε:...Γινεται αλλαγη μονο αν θελω να βαλω καποια extra
οπως εργατης-δυνατο ηχοσυστημα κτλ αλλα η ευθυνη θα ειναι δικια μου...
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Κυρ Σεπ 12, 2010 10:10 pm

char έγραψε:Σ' αυτήν την περίπτωση συμφωνώ μαζί σου, αλλά μάλλον έχει γίνει παρανόηση Γιώργο! :?
Νομίζω ότι ο φίλος scriptalex στο πρώτο του πόστ, μεταφέρει απλώς την γνώμη του τεχνικού:

scriptalex έγραψε:...Γινεται αλλαγη μονο αν θελω να βαλω καποια extra
οπως εργατης-δυνατο ηχοσυστημα κτλ αλλα η ευθυνη θα ειναι δικια μου...



Ας διαβάσει τότε αυτό το post που είναι και το τελευταίο Νίκο :wink: Πάντως μου φαίνεται παράδοξο να φοράει το NGV 1.6 45άρα μπαταρία μαμά τι στιγμή που το δικό μου δίνει μαμά 55άρα (τώρα έχω 70) :think:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό char » Κυρ Σεπ 12, 2010 10:20 pm

Πάντως εγώ στο δικό μου φοράω 45άρα, ενώ προβλέπει ακόμα μικρότερη!!!

σελίδα 12-3 1-qpr.jpg
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Σεπ 13, 2010 12:37 pm

Παιδιά, δεν είναι το θέμα τι λέει το manual για το παλαιό GV αλλά για το NGV.....
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό scriptalex » Δευτ Σεπ 13, 2010 7:15 pm

panoshm έγραψε:Παιδιά, δεν είναι το θέμα τι λέει το manual για το παλαιό GV αλλά για το NGV.....


γραφει ακριβως το ιδιο με το manual του gv,επομενως και την ιδια μπαταρια αλλα εχει και σε παρενθεση (ή 75D23L 52AH/5HR βαθμού ψύξης)
ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
scriptalex
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 9:20 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ-NIKAIA
Λάστιχα: michelen AT
Suspension: oxi akoma
cb: Όχι
Name: alexis

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό char » Δευτ Σεπ 13, 2010 8:17 pm

panoshm έγραψε:Παιδιά, δεν είναι το θέμα τι λέει το manual για το παλαιό GV αλλά για το NGV.....


Πολύ σωστά! :wink:
Τα στοιχεία από το Owners Manual του δικού μου GV τα έβαλα μόνο ενδεικτικά.
Η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να έχουμε μεγάλες αποκλίσεις (ή και καθόλου) από την μπαταρία που συστήνει ο κατασκευαστής, εκτός κι αν έχουμε αυξημένες απαιτήσεις κατανάλωσης, όπως λέει κι ο Γιώργος παραπάνω. :)
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Τρί Σεπ 14, 2010 12:13 am

char έγραψε:
panoshm έγραψε:Παιδιά, δεν είναι το θέμα τι λέει το manual για το παλαιό GV αλλά για το NGV.....


Πολύ σωστά! :wink:
Τα στοιχεία από το Owners Manual του δικού μου GV τα έβαλα μόνο ενδεικτικά.
Η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να έχουμε μεγάλες αποκλίσεις (ή και καθόλου) από την μπαταρία που συστήνει ο κατασκευαστής, εκτός κι αν έχουμε αυξημένες απαιτήσεις κατανάλωσης, όπως λέει κι ο Γιώργος παραπάνω. :)



Σωστός Νίκο
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό scriptalex » Τετ Σεπ 15, 2010 12:46 pm

τελικα εγινε η αντικατασταση της μπαταριας με μια παρομοια 45ΑΗ!εβαλα την ενισχυμενη bosch αφου δεν πηρα το ρισκο να αλλαξω την ηλεκτρονικη ασφαλεια που βρισκεται στον ακροδεκτη(+)!!!!!ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ>.μου τονισε οτι σε αυτα τα αυτοκινητα η αλλαγη μπαταριας γινεται ΜΟΝΟ με την μηχανη σε λειτουργια αλλιως αποσυντονιζεται το ρελαντι το οποιο ομως ξαναστρωνει μετα απο αρκετα χιλιομετρα
ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ...
Άβαταρ μέλους
scriptalex
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 9:20 pm
Τοποθεσία: ΑΓΡΙΝΙΟ-NIKAIA
Λάστιχα: michelen AT
Suspension: oxi akoma
cb: Όχι
Name: alexis

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες