Τα "δερμάτινα" καθίσματα του NGV είναι όντως δερμάτινα?

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Τρί Νοέμ 18, 2008 12:33 pm

delan έγραψε:
Dimis4X4 έγραψε:Προς ενημέρωση των απανταχού φίλων.........


Αν μπείτε στον κόπο να το διαβάσετε ή εστω αναγνώσετε θα δείτε πως το κεντρικό μερος του καθίσματος (αυτό δηλάδή με τις τρυπούλες) είναι από δερματίνη.... σε αντιθεση με τα πλαγια στην ακρη δηλαδη κομματια που ειναι από δέρμα.....

Αυτά τα ολίγα για να λυθεί η απορία σας..... :wink:



Ασχετα με το τι λέει το βιβλίο χρήσης άν στο αυτοκινητό μας υπάρχει γνήσιο δέρμα (πέρα από κάποια "φιλετάκια "ενδεχομένως δεξιά και αριστερά του καθίσματος) όπως και γνήσιο ξύλο στις επενδύσεις του ταμπλώ της πλούσιας έκδοσης εγώ αναθεωρώ . Σε καμία περίπτωση όμως δεν με καλύπτει το να αγοράζω ένα αυτοκίνητο στην πλούσια έκδοση (ή κάποιοι άλλοι επέλεξαν την προσφορά της αντιπροσωπίας για δέρμα στις φθηνότερες εκδόσεις) πληρώνοντας για δέρμα και να αγοράζω σε ποσοστό τουλάχιστον 80% δερματίνη. Δεν αλλάζει η γενική εικόνα όταν σε συντριπτικό ποσοστό κυριαρχεί η δερματίνη.....Άν δηλαδή αγοράζαμε ένα μπουφάν για δερμάτινο και ανακαλύπταμε ότι μόνο τα μανίκια είναι δέρμα και τα υπόλοιπα δερματίνη δεν είναι κοροιδία :?: :?: :?:


για το ξύλο νομίζω ότι είναι απομίμηση ... δεν θυμάμαι που το διάβασα αυτό ... άσχετα που δεν μοιάζει για ξύλο αν το κοιτάξεις προσεκτικά ...
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό kibaris » Τρί Νοέμ 18, 2008 1:26 pm

Αν αυτό είναι ξύλο, τότε τα καθίσματα είναι δερμα, αλλά και εγώ είμαι ο Πάπας... Μας έχουν κοροιδέψει ψιλό γαζί...
Ανακεφαλαίωση, είναι κανείς γιά ομαδική διεκδίκηση του δίκαιου?

1. Antstudio ?
2. Kibaris

αλέκος
χαιρέτα τους πεζούς όταν καβαλικεύεις, γιά να σε χαιρετούν και αυτοί όταν θα ξεπεζεύεις... (New Vitara Hybrid 2023)
Άβαταρ μέλους
kibaris
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 19, 2008 3:26 pm
Τοποθεσία: πεύκη

Δημοσίευσηαπό GEORGE13 » Τετ Δεκ 17, 2008 12:24 am

παιδια εμενα με ειδοποιησαν απο την τοπικη αντιπρωσοπια να τους παω το αυτοκινητο να βγαλουν τα καθισματα να τα στειλουν αθηνα για αλλαγη και εγω τους ειπα να μου κλεισουν ραντεβου να παω μονος μου για ναδω τι θα γινει .Στην ομαδικη ειμαι μεσα και εγω.
GEORGE13
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 8:43 pm
Τοποθεσία: πατρα
Λάστιχα: bf mud km2
cb: Όχι
Name: γιωργος

Δημοσίευσηαπό kibaris » Τετ Δεκ 17, 2008 11:07 am

Δηλαδή θα σου βάλουν δέρμα-δέρμα ή απλώς θα σου βάλουν κάποιο υλικό που... δεν μαλλιάζει? Τι σου είπε ο αντιπρόσωπος?
Όσο γιά ομαδική αντίδραση, δεν βλέπω και πολύ διάθεση... Πάντως συνεχίζω να είμαι μέσα!
αλέκος
χαιρέτα τους πεζούς όταν καβαλικεύεις, γιά να σε χαιρετούν και αυτοί όταν θα ξεπεζεύεις... (New Vitara Hybrid 2023)
Άβαταρ μέλους
kibaris
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 19, 2008 3:26 pm
Τοποθεσία: πεύκη

Δημοσίευσηαπό kibaris » Τετ Δεκ 17, 2008 11:42 am

kons έγραψε:Δέν είχε λόγο να με κοροιδέψει, ούτε με χρέωσε καν με κάτι αλλά ούτε και μου πούλησε.
Ποια έκδοση έχεις? Πες μου σε παρακαλώ πως είσαι τόσο σίγουρος? (για το δικό σου)
Σύντομα θα πάω και σε εξειδικευμένο κατάστημα για δέρματα γιατί μου άναψες φωτιά για να το ξεκαθαρίσω 1000%.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπάρχουν εκδόσεις ?? με υλικό Βινιλίου, με ύφασμα και με πραγματικό δέρμα.
Εάν αποδειχτεί ότι έχεις δίκιο……τότε έχει να πέσει…Εικόνα

Τελικά πήγες πουθενά να τσεκάρεις αν είναι δέρμα? (πες μας τι σου είπαν, αλλά σιγά-σιγά, μη μας έρθει απότομα...)
αλέκος
χαιρέτα τους πεζούς όταν καβαλικεύεις, γιά να σε χαιρετούν και αυτοί όταν θα ξεπεζεύεις... (New Vitara Hybrid 2023)
Άβαταρ μέλους
kibaris
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 19, 2008 3:26 pm
Τοποθεσία: πεύκη

Δημοσίευσηαπό kons » Τετ Δεκ 17, 2008 1:04 pm

kibaris έγραψε:
kons έγραψε:Δέν είχε λόγο να με κοροιδέψει, ούτε με χρέωσε καν με κάτι αλλά ούτε και μου πούλησε.
Ποια έκδοση έχεις? Πες μου σε παρακαλώ πως είσαι τόσο σίγουρος? (για το δικό σου)
Σύντομα θα πάω και σε εξειδικευμένο κατάστημα για δέρματα γιατί μου άναψες φωτιά για να το ξεκαθαρίσω 1000%.
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπάρχουν εκδόσεις ?? με υλικό Βινιλίου, με ύφασμα και με πραγματικό δέρμα.
Εάν αποδειχτεί ότι έχεις δίκιο……τότε έχει να πέσει…Εικόνα

Τελικά πήγες πουθενά να τσεκάρεις αν είναι δέρμα? (πες μας τι σου είπαν, αλλά σιγά-σιγά, μη μας έρθει απότομα...)
αλέκος


Δυστυχώς λόγο ακινησίας στο σπίτι και χωρίς δυνατότητα οδήγησης δεν πάω πουθενά. Ελπίζω σε καμιά 10αρια μέρες..!! να μπορώ να οδηγήσω. Πάντως έβαλα φίλο να το δει και να μου πει και αυτός την άποψη του. Όλη η μπροστινή μεριά – επιφάνεια είναι από δέρμα και το πλάι με την πλάτη του δείχνει να είναι διαφορετικό, ίσως ναι ίσως όχι. Σε αυτό το σημείο είμαι δυστυχώς και μέχρι να οδηγήσω μένω σε αυτά.

Σε περίπτωση που έχουμε καθίσματα με όλο το μπροστινό δέρμα και το πίσω με δερμάτινη, πρέπει να εξετάσουμε τι δυνατότητες και επιλογές έχουμε με συμβουλή κατάλληλου δικηγόρου εμπιστοσύνης (έχει μεγάλη σημασία αυτό) προκειμένου να δούμε τι λύσεις μπορεί να μας δοθούν. Εάν μας δοθεί μια λύση από την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση του πλαστικού τμήματος με δέρμα σε κάποιο τοπικό ταπετσέρι θα το δεχόμασταν?
Πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι στο τι ζητάμε απο αυτούς για να μπορούμε να διαπραγματευτούμε.
Αντικατάσταση τμήματος?
Ολική αντικατάσταση? και απο ποιόν?
Επιστροφή χρημάτων και πόσα θα είναι αυτά? κλπ, κλπ...
750 grains of diplomacy
Άβαταρ μέλους
kons
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 6:48 pm
Τοποθεσία: Worldwide
Λάστιχα: Τoyo O/C AT+
Suspension: King Springs
cb: Ναι
Name: Kωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό kibaris » Τετ Δεκ 17, 2008 1:29 pm

Πω-πωωω, ακόμα μέσα είσαι? Θα έχεις σκάσει, φαντάζομαι... Γρήγορα περαστικά και προσοχή στην αρχή...
Εμένα θα με ικανοποιούσε η αντικατάσταση σε τοπικό ταπετσέρη, με την εγγύηση της suzuki, φυσικά. Θα με ικανοποιούσε και η χρηματική εγγύηση, με ποσόν που βρίσκεται, 1000 Ευρώ χρέωνε η ΝΙΣΣΑ δέρμα (δέρμα όμως) γιά το XTRAIL, 3000 Ευρώ η ΣΟΥΖΟΥΚΙ γιά δέρμα+KENWOOD GARMIN 7200, βρίσκεται το ποσόν...
Εγώ, όπως και άλλοι, προτίμησα ΒΙΤΑΡΑ με στάνταρ δέρμα, γιατί όπως λέγαν οι πωλητές "δεν παθαίνει τίποτα", αν λερωθεί καθαρίζει, "είναι αθάνατο", "είναι πολυτέλεια" και άλλα...
Θα πρέπει εδώ να πω οτι απεχθάνομαι τις απομιμίσεις, όπως δερματίνη αντί δέρμα, μελαμίνη αντί ξύλο, κλπ. Προτιμώ, ίσως λόγω επαγγέλματος, κάθε υλικό να δείχνει αυτό που είναι.
Αν ενδιαφέρεται και κανένας άλλος, ας φανεί, ειδ' άλλως οι δυό μας, καλύτερα να πάμε γιά καφέ... (ή και μπύρες!)
αλέκος
χαιρέτα τους πεζούς όταν καβαλικεύεις, γιά να σε χαιρετούν και αυτοί όταν θα ξεπεζεύεις... (New Vitara Hybrid 2023)
Άβαταρ μέλους
kibaris
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 19, 2008 3:26 pm
Τοποθεσία: πεύκη

Δημοσίευσηαπό kons » Τετ Δεκ 17, 2008 1:59 pm

Σε ευχαριστώ φίλε, αν έχω σκάσει λέει…άσε καλύτερα τι να σου πω. Συμφωνώ 100% μαζί σου. Έτσι αγόρασα και εγώ την από όλα με τζατζίκι και κρεμμύδι έκδοση. Τώρα αν αποδειχθεί ότι είναι μισό – μισό τα καθίσματα προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να πειραματιστώ με κάποιον κατασκευαστή, σκέφτομαι περισσότερο να τους εκθέσω και για ηθική βλάβη το βλέπουμε. Όπως και να έχει είμαι μέσα για καφέ, μπύρες, κοψίδι κλπ, κλπ….ελπίζω μόνο να οδηγήσω σε 10 μέρες και να ξεφύγω γιατί έπειξααααα….!!!!!!
750 grains of diplomacy
Άβαταρ μέλους
kons
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 6:48 pm
Τοποθεσία: Worldwide
Λάστιχα: Τoyo O/C AT+
Suspension: King Springs
cb: Ναι
Name: Kωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό kons » Τρί Ιαν 06, 2009 3:01 pm

Επιβαιβεώθηκε όλη η μπροστινή μεριά είναι από δέρμα και το πλάι με την πλάτη του καθισματος δερματίνη. !!

Μια προσεχτική ματιά εδώ στην αναλυτική περιγραφή μας λέει για "Δερματινες επενδύσεις στα καθίσματα", κάτι γενικό αόριστο και με πολλές ερμηνείες. http://www.suzuki.gr/uplds/grandvitara_brochure.pdf
750 grains of diplomacy
Άβαταρ μέλους
kons
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 6:48 pm
Τοποθεσία: Worldwide
Λάστιχα: Τoyo O/C AT+
Suspension: King Springs
cb: Ναι
Name: Kωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΚΑΣΟΥΡΙΔΗΣ » Τρί Ιαν 27, 2009 1:20 am

Στην μπροσούρα που μου εδωσαν, αναφέρει για τις εκδόσεις JLXEL (2,4 και 3,2) ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΚΑΘΙΣΜΑΤΩΝ : ΔΕΡΜΑ
όμως και εμένα ο πωλητής μου "σφύριξε¨ότι δεν προκειται για ΔΕΡΜΑ αλλα για ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ. Το λέει και μέσα στο manual μου είπε. Οπότε μου έιπε καλύτερα βαλέ το Ελληνικό που είναι πραγματικό δέρμα αρίστης ποιότητας.
ΝΙΚΟΣ ΚΑΣΟΥΡΙΔΗΣ
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2008 6:18 pm

Δημοσίευσηαπό GEORGE13 » Παρ Οκτ 30, 2009 8:01 pm

μετά από πολλές διαπραγμεταύσεις κατάφερα να αλλάξω τα δέρματα στα καθίσματα. στην αρχή μου τα έβγαλε η αντιπροσωπεία και τα έστειλε στην αθήνα αλλά μου τα έστειλαν πίσω όπως ήταν. ύστερα από δική μου γκρίνια επικοινώνησα με την αθήνα τα κεντρικά της σουζούκι και μου έκλεισαν ραντεβού να ανέβω μόνος μου στην αθήνα κατευθείαν στο εργοστάσιο που φτιάχνει τα δέρματα για να μου τα αλλαξουν . εκεί οι ανθρωποι μου τα άλλαξαν λεγοντάς μου ότι τα προηγούμενα δέρματα δεν τα είχαν βάλει αυτοί και μου είπαν πως η σουζουκι συνεργάζεται με δύο εργοστάσια δερμάτων. αυτό που πήγα εγώ ήταν στις αχαρνές ενώ το άλλο είναι στον ασπρόπυργο. δέρμα είναι η μπροστινή επιφάνεια όσο ακουμπά το σώμα και το υπόλοιπο πλάγια και πίσω είναι δερματινη. να ξέρετε ότι τα καθίσματα έχουν δύο χρόνια εγγύηση κα όχι τρία. και αυτά τα καθισματα δεν εχουν καμμια σχέση με τα προηγούμενα και υποψιάζομαι ότι πρόβλημα έχουν τα καθίσματα του ενός εργοστασίου γιατί μάλλον δεν είναι ίδια ποιότητα.
GEORGE13
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 8:43 pm
Τοποθεσία: πατρα
Λάστιχα: bf mud km2
cb: Όχι
Name: γιωργος

Τα " δερμάτινα " καθίσματα του NGV είναι όντως δερμάτινα?

Δημοσίευσηαπό IPPARXOS » Παρ Ιουν 28, 2013 8:04 pm

καλησπέρα σε όλους
διάβασα ένα διάλογο σχετικά με το αν τ δερμάτινα καθίσματα του NGV είναι όντως δερμάτινα... έχασα το διάλογο...δεν τον βρίσκω. Έμεινα στο ότι κάποιοι φίλοι θα έκαναν κάποια προσφυγή επειδή τα καθίσματα ήταν δερματίνη. Τελικά τί έγινε με αυτό το θέμα;
IPPARXOS
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2013 7:04 pm
Aka: ΙΠΠΑΡΧΟΣ
Name: ΚΩΣΤΑΣ

Re: Τα " δερμάτινα " καθίσματα του NGV είναι όντως δερμάτινα?

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Σάβ Ιουν 29, 2013 8:16 am

Μεταφερθήκαμε εδώ απο τις αγγελίες ;-) εγώ υφασμάτινα έχω, ουδέν γνωρίζω :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Re: Τα " δερμάτινα " καθίσματα του NGV είναι όντως δερμάτινα?

Δημοσίευσηαπό fteriel » Σάβ Ιουν 29, 2013 11:20 am

Εγω εχω μοντελο '97 και ειναι πραγματικο δερμα, στα νεοτερα δεν ξερω τι παιζει δεν το εχω δει καν. Μονο να σου πω οτι το ιδιο συμβαινει και στα Mercedes ή τουλαχιστον σε καποια απο αυτα, οπου ενας φιλος μηχανικος που δουλευε τοτε στο Λαινοπουλο, του ειχε παει ενα αμαξι 60 χιλιαδων με δερμα(ετσι νομιζε ο ιδιοκτητης),και προεκυψε τελικα πολυ καλης ποιοτητας δερματινη... και παρα το χαλασμο που εκανε ακρη δεν εβγαλε!
Άβαταρ μέλους
fteriel
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 20, 2011 9:09 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Maspire
Διάσταση ελαστικών: 31/10.5/15
Suspension: Raptor
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Λευτέρης

Re: Τα " δερμάτινα " καθίσματα του NGV είναι όντως δερμάτινα?

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Σάβ Ιουν 29, 2013 12:17 pm

Πάρε έναν αναπτήρα και βάλε τη φωτιά πάνω του,αν χαλάσει είναι δερματίνη,αν όχι είναι δέρμα.....αν έχεις τη καρδιά να το κάνεις!!
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vasilis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 08, 2008 3:23 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ/ΚΙΑΤΟ
cb: Όχι
Aka: Ρουλετακιας-Ζαρακιας-Texakias
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες