ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό dimtsag » Παρ Νοέμ 01, 2019 2:46 pm

Καλησπέρα σε όλους ,

Αν το παρόν μήνυμα είναι σε λάθος θέμα ας μεταφερθεί στο σωστό...

Έπρεπε να περάσω το αμάξι απο ΚΤΕΟ στις 18/10/19 . Ξεχάστηκα (καλά να πάθω) ε και πήγα σήμερα (01/11/19) .
Με ενημερώνει η κοπέλα με το καλημέρα πως το pull bar μπροστά απαγορεύεται και πρέπει να αφαιρεθεί και αν θέλω να πάω να το βγάλω και να επιστρέψω . Επείδη όμως δεν ήθελα να ρισκάρω στον δρόμο περίμενα να γίνει ο έλεγχος και μετά εντός 30 ημερών θα πάω να δουν .

Πάμε στα χιλιόμετρα : Το αυτοκίνητο το πήρα με μόλις 149.000 (ωστόσο μηχανικά ήταν άψογο ,το επιβεβαίωσε και ο έλεγχος , εξού και ο λόγος που το πήρα) και τώρα έχει 154.000 .

ΟΜΩΣ : Στο προτελευταίο κτεο είχε 254.000 (6ος 2017) και ο τότε ιδιοκτήτης το ξαναπέρασε 4 μήνες ( ! ) μετά με....135.000 !!

Πάμε στο ζουμί : Συμπληρώνουμε μια υπεύθυνη δήλωση για το αν θέλουμε να κινηθούμε νομικά ή οχι. Αν θέλουμε πάει όπως μου είπε αυτεπάγγελτα και όποτε ξεμπερδέψεις (τότε χρειάζεται να θεωρηθεί για το γνήσιο και μετά αναλαμβάνει το μηχανολογικό ) .

Τον ρώτησα αν εγω φέρω κάποια ευθύνη αν πχ το πουλήσω γνωρίζοντας οτι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα και μου είπε όχι γιατί η διαδικασία έγινε πριν μεταβιβαστεί στο όνομά μου και πως αν ο επόμενος ιδιοκτήτης θελήσει να κινηθεί νομικά αυτό θα γίνει σε αυτόν που ανήκε το αυτοκίνητο κατά το γύρισμα...

Αυτά!
Άβαταρ μέλους
dimtsag
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 12:58 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: Linglong M/T
Διάσταση ελαστικών: 235/80/15
Suspension: B52 Offroad
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Dimitris
Name: Δημήτρης

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Παρ Νοέμ 01, 2019 3:20 pm

Σου μεταφέρω το θέμα σου εδώ, καθώς όσο περνάει ο καιρός (αύξηση μεταχειρισμένων), είναι λογικό να υπάρχουν και τέτοια κρούσματα.
Γνώμη μου, αν έχεις τον χρόνο και το χρήμα να το κυνηγήσεις... κάνε το. Δικηγόρος θα παίρνει τα ευρώ σου, χρόνο θα χάνεις για δίκες που αναβάλλονται επ' αόριστον κ.ο.κ.

Κοινώς... Ελληνική Δικαιοσύνη φίλε μου. Ου μπλέξεις με αυτή την φάρα!!

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21803
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Παρ Νοέμ 01, 2019 3:27 pm

Πωω ,,ρε διαφορα το μαμισε ο τυπος :lol: :lol: :lol:
Αν θες την γνωμη μου ,,,,,,,εγω θα τηλεφωνουσα στον προηγουμενο ιδιοκτητη,,,και θα του ελεγα τι συνεβει,,αν μου το επαιζε θεωρια,θα το κυνηγουσα!
Μπορει να υπαρχει και καποια λογικη εξηγηση.
Παντως σιγουρα ετσι δεν θα το αφηνα!
Εχω ομως μια απορια ,,πως γινεται να το περασε το 17 ,,και μετα να το ξαναπερασε σε 4 μηνες ,ποιος ο λογος;; :think:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11415
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό georgenta » Παρ Νοέμ 01, 2019 3:35 pm

Η υπεύθυνη δήλωση είναι υποχρεωτική δηλαδή. Είτε θέλεις να κινηθείς νομικά είτε οχι;Στην θέση σου θα το κυνηγούσα γιατί αν ήξερες από την αρχή τα πραγματικά του χιλιόμετρα πιθανόν να μην το αγόραζες. Ή έστω θα το αγόραζες σε πολύ χαμηλότερη τιμή όμως. Κάποια στιγμή αυτή η κοροϊδία πρέπει να σταματήσει. Σκέψου και το ενδεχόμενο πάντως, να καλέσεις τηλεφωνικά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μήπως τα βρείτε εξωδικαστικα με την επιστροφή κάποιου ποσού από την τιμή αγοράς π.χ. . Για να μην μπλεξετε με δικαστήρια και χάσετε πολυ χρόνο και χρήμα και οι δύο.
georgenta
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 30, 2018 6:33 pm
Λάστιχα: Yokohama
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Aka: Dani
Name: Γιώργος

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό costas66 » Παρ Νοέμ 01, 2019 3:53 pm

Να ρωτήσω, τι bull bar φορούσες στο αυτοκίνητο;
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7379
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό dimtsag » Παρ Νοέμ 01, 2019 6:05 pm

nick_89 έγραψε:Σου μεταφέρω το θέμα σου εδώ, καθώς όσο περνάει ο καιρός (αύξηση μεταχειρισμένων), είναι λογικό να υπάρχουν και τέτοια κρούσματα.
Γνώμη μου, αν έχεις τον χρόνο και το χρήμα να το κυνηγήσεις... κάνε το. Δικηγόρος θα παίρνει τα ευρώ σου, χρόνο θα χάνεις για δίκες που αναβάλλονται επ' αόριστον κ.ο.κ.

Κοινώς... Ελληνική Δικαιοσύνη φίλε μου. Ου μπλέξεις με αυτή την φάρα!!


Δεν θα ασχοληθώ καθόλου , ακριβώς για αυτόν τον λόγο ,

georgenta έγραψε:Η υπεύθυνη δήλωση είναι υποχρεωτική δηλαδή. Είτε θέλεις να κινηθείς νομικά είτε οχι;Στην θέση σου θα το κυνηγούσα γιατί αν ήξερες από την αρχή τα πραγματικά του χιλιόμετρα πιθανόν να μην το αγόραζες. Ή έστω θα το αγόραζες σε πολύ χαμηλότερη τιμή όμως. Κάποια στιγμή αυτή η κοροϊδία πρέπει να σταματήσει. Σκέψου και το ενδεχόμενο πάντως, να καλέσεις τηλεφωνικά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη μήπως τα βρείτε εξωδικαστικα με την επιστροφή κάποιου ποσού από την τιμή αγοράς π.χ. . Για να μην μπλεξετε με δικαστήρια και χάσετε πολυ χρόνο και χρήμα και οι δύο.


Την υπεύθυνη δήλωση την κάνεις έτσι κι αλλιώς . Σε περίπτωση που κινηθείς νομικά πρέπει απαραίτητα να πας σε ΚΕΠ και να την θεωρήσεις για το γνήσιο . Σε διαφορετική περίπτωση απλά την αφήνεις στο ΚΤΕΟ κάτι σαν αποδοχή το οτι είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα . Πιθανόν να μην το αγόραζα ή ίσως θα παζάρευα λίγο . Επίσης στο κτεο μου είπαν οτι αν συμφωνήσω για καταγγελία τότε αυτή γίνεται αυτεπάγγελτα - δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό , αν γνωρίζει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του .
kostasRS έγραψε:Πωω ,,ρε διαφορα το μαμισε ο τυπος :lol: :lol: :lol:
Αν θες την γνωμη μου ,,,,,,,εγω θα τηλεφωνουσα στον προηγουμενο ιδιοκτητη,,,και θα του ελεγα τι συνεβει,,αν μου το επαιζε θεωρια,θα το κυνηγουσα!
Μπορει να υπαρχει και καποια λογικη εξηγηση.
Παντως σιγουρα ετσι δεν θα το αφηνα!

Εχω ομως μια απορια ,,πως γινεται να το περασε το 17 ,,και μετα να το ξαναπερασε σε 4 μηνες ,ποιος ο λογος;; :think:

Την ίδια απορία έχω και εγώ . Εκτός κι αν το πέρασε νέος ιδιοκτήτης προκειμένου να δει σε τι κατάσταση είναι το αμάξι προτού προβεί σε αγορά . Αλλά ακόμα κι έτσι δεν θα έπρεπε να ενημερώσει το κτεο για τα πειραγμένα χιλιόμετρα ; Ή δεν ήταν υποχρεωτικό , δεν ξέρω.
costas66 έγραψε:
Να ρωτήσω, τι bull bar φορούσες στο αυτοκίνητο;

Αυτό που είχε πάνω , δες εδώ στο θέμα που είχα ανοίξει λίγο πριν την αγορά του : viewtopic.php?f=28&t=31193&start=15 .
Επίσης είναι παράνομο τώρα αλλά τα προηγούμενα χρόνια δεν τους πείραζε στα κτεο που το παιρνούσαν το αυτοκίνητο;;
Άβαταρ μέλους
dimtsag
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 12:58 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: Linglong M/T
Διάσταση ελαστικών: 235/80/15
Suspension: B52 Offroad
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Dimitris
Name: Δημήτρης

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Νοέμ 01, 2019 6:37 pm

dimtsag έγραψε:Επίσης είναι παράνομο τώρα αλλά τα προηγούμενα χρόνια δεν τους πείραζε στα κτεο που το παιρνούσαν το αυτοκίνητο;;

εδώ δεν τους πειραζαν τα γυρισμενα χλμ, στο bullbar θα κόλλαγαν; :lol:


dimtsag έγραψε:..... δες εδώ στο θέμα που είχα ανοίξει λίγο πριν την αγορά του : viewtopic.php?f=28&t=31193&start=15 .

ρόμπα γιναμε.... πατρινες πινακιδες βλεπω :doh: :whistle: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό dimtsag » Παρ Νοέμ 01, 2019 7:41 pm

Αν θυμάμαι καλά , το αυτοκίνητο ήταν στην Ηλεία . Αλλά ακόμα και έτσι , στις μπουγάδες είμαστε πρώτοι ασχέτως περιοχής... :lol:
Άβαταρ μέλους
dimtsag
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 12:58 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: Linglong M/T
Διάσταση ελαστικών: 235/80/15
Suspension: B52 Offroad
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Dimitris
Name: Δημήτρης

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό panoshm » Παρ Νοέμ 01, 2019 11:21 pm

Από ότι βλέπω στην παρουσίαση όταν το πήρες, η τιμή είναι πολύ κάτω από τις συνηθισμένες.... κάτι είναι κι αυτό....
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό dimtsag » Σάβ Νοέμ 02, 2019 10:20 am

Ακριβώς. Από 3700 το έβαλε 3200 και τελικά κλείσαμε στα 3000 στρογγυλά. Αυτό που με ενδιέφερε κυρίως τότε ήταν η κατάσταση του μηχανικά που ήταν όντως άψογο παρόλα τα χιλιόμετρα, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο κτεο. Με μόνη έλλειψη ουσιαστικά τα γυρισμένα χιλιόμετρα και το κάγκελο μπροστά.

Εγώ θα το συντηρώ όπως ξέρω και κάνω σε ότι οχημα έχω / είχα και όλα καλά...
Άβαταρ μέλους
dimtsag
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 12:58 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: Linglong M/T
Διάσταση ελαστικών: 235/80/15
Suspension: B52 Offroad
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Dimitris
Name: Δημήτρης

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό panoshm » Σάβ Νοέμ 02, 2019 1:18 pm

dimtsag έγραψε:Εγώ θα το συντηρώ όπως ξέρω και κάνω σε ότι οχημα έχω / είχα και όλα καλά...
Αυτό είναι το σημαντικότερο... Επιπλέον το ότι ξέρεις πια, τα πραγματικά του km, είναι καλό ως προς το τι θα πρέπει να προσέξεις στις συντηρήσεις του και θα σου βγάλει πολλά πολλά km ακόμα :dance:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό panoshm » Σάβ Νοέμ 02, 2019 1:31 pm

dimtsag έγραψε:Την υπεύθυνη δήλωση την κάνεις έτσι κι αλλιώς . Σε περίπτωση που κινηθείς νομικά πρέπει απαραίτητα να πας σε ΚΕΠ και να την θεωρήσεις για το γνήσιο . Σε διαφορετική περίπτωση απλά την αφήνεις στο ΚΤΕΟ κάτι σαν αποδοχή το οτι είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα . Πιθανόν να μην το αγόραζα ή ίσως θα παζάρευα λίγο . Επίσης στο κτεο μου είπαν οτι αν συμφωνήσω για καταγγελία τότε αυτή γίνεται αυτεπάγγελτα - δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό , αν γνωρίζει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του .
Και γω θα ήθελα να μάθω γι' αυτό... Δηλαδή η διαδικασία του "αυταπάγγελτου" σημαίνει ότι αναλαμβάνει η πολιτεία πλέον και δεν ξαναανακατεύεσαι εσύ? :roll: Αν ναι, θεωρώ ότι πρέπει να γίνει, για να μπει λίγο μυαλό σε κάποιους πια....

Επίσης κάτι ακόμα για την ΥΔ "εις γνώση σου".... Πλέον δηλαδή το αμάξι κινείται νόμιμα με γυρισμένα km????
Και πες ότι εσύ ρε παιδί μου θέλεις να ξαναπάς τα km πάλι πίσω στα "αυξημένα" πραγματικά, γιατί πχ θέλεις να βλέπεις τα πραγματικά του (εγώ θα το ήθελα πάντως... χάριν των συντηρήσεων), μπορείς να το κάνεις????

Αν το αφήσεις με τα λίγα km και θελήσεις να το πουλήσεις, τι θα πεις στον αγοραστή? "Ξέρεις φίλε λέει 250 αλλά είναι 380 λόγω αυτού κι αυτού κι αυτού, να και τα χαρτιά του ΚΤΕΟ για να δεις ότι δεν σου λέω ψέματα" κλπ κλπ κλπ... (γιατί όπως ανακάλυψες εσύ τα γυρισμένα, θα το ανακαλύψει και αυτός και δεν ξέρεις πως θα κινηθεί απέναντι σε εσένα μετά)...
Τι γίνεται τότε?
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό PGP » Σάβ Νοέμ 02, 2019 1:41 pm

Από ότι κατάλαβα δεν φέρει ευθύνη ο νέος ιδιοκτήτης αλλά αυτός που έκανε την μαϊμούδια.
Προσωπικα θα ζητούσα αυταπάγγελτα να ξεκινήσει η διαδικασία να τιμωρηθεί ο υπεύθυνος και θα ζήταγα από το ΚΤΕΟ να μου δώσει ένα χαρτί με τα χιλιόμετρα ανά έλεγχο.
Θα άλλαζα τα χιλιόμετρα όσο πιο κοντά μπορούσα στα πραγματικά εκείνη την στιγμή του αυτοκινήτου και θα το ξανά πέρναγα ΚΤΕΟ, ώστε να καταγραφουν.
Θα κυνηγούσα και εγώ τον απατεώνα που μου το πούλησε έτσι, και θα ζητούσα μείωση αγοραστικής αξίας και κάλυψη των εξόδων που έχω κάνει.
Πρεπει κάποια στιγμή να σταματήσει αυτή η μάστιγα με τις αλλαγές των χιλιομέτρων.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό dimtsag » Κυρ Νοέμ 03, 2019 6:07 pm

PGP έγραψε:Από ότι κατάλαβα δεν φέρει ευθύνη ο νέος ιδιοκτήτης αλλά αυτός που έκανε την μαϊμούδια.
Προσωπικα θα ζητούσα αυταπάγγελτα να ξεκινήσει η διαδικασία να τιμωρηθεί ο υπεύθυνος και θα ζήταγα από το ΚΤΕΟ να μου δώσει ένα χαρτί με τα χιλιόμετρα ανά έλεγχο.
Θα άλλαζα τα χιλιόμετρα όσο πιο κοντά μπορούσα στα πραγματικά εκείνη την στιγμή του αυτοκινήτου και θα το ξανά πέρναγα ΚΤΕΟ, ώστε να καταγραφουν.
Θα κυνηγούσα και εγώ τον απατεώνα που μου το πούλησε έτσι, και θα ζητούσα μείωση αγοραστικής αξίας και κάλυψη των εξόδων που έχω κάνει.
Πρεπει κάποια στιγμή να σταματήσει αυτή η μάστιγα με τις αλλαγές των χιλιομέτρων.


Σωστά, ευθύνη έχει ο κάτοχος που έκανε την αλλαγή και οχι ο...άτυχος που θα το πάρει μετά.
Στο χαρτί που παίρνεις απο το κτεο μετά τον έλεγχο αναγράφει κανονικά πέραν των τυχών ελλείψεων και τα χιλιόμετρα που είχε το αυτοκίνητο σε κάθε έλεγχο . Σε μένα φαίνεται απο το 1ο κτεο το 2005 πόσα είχε και φυσικά κάθε φορά μετά απο εκεί .
Και ρωτάω εγώ: ΓΙΑΤΙ δεν αναγράφανε ΠΑΝΤΑ τα χιλιόμετρα των αυτοκινήτων σε κάθε κτεο που περνούσε ασχέτως αν είναι πειραγμένα ή οχι αλλά το κάνουν μετά τον νόμο που ψηφιστήκε και ο οποίος στην αρχική του μορφή ΟΛΑ τα αυτοκίνητα με γυρισμένα χιλιόμετρα κοβόντουσαν;;; Και τον άλλαξαν "λίγο" , δεν σε κόβει αλλά πρέπει να τα αναγράφει στο φύλλο του κτεο...

panoshm έγραψε:
dimtsag έγραψε:Την υπεύθυνη δήλωση την κάνεις έτσι κι αλλιώς . Σε περίπτωση που κινηθείς νομικά πρέπει απαραίτητα να πας σε ΚΕΠ και να την θεωρήσεις για το γνήσιο . Σε διαφορετική περίπτωση απλά την αφήνεις στο ΚΤΕΟ κάτι σαν αποδοχή το οτι είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα . Πιθανόν να μην το αγόραζα ή ίσως θα παζάρευα λίγο . Επίσης στο κτεο μου είπαν οτι αν συμφωνήσω για καταγγελία τότε αυτή γίνεται αυτεπάγγελτα - δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό , αν γνωρίζει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του .
Και γω θα ήθελα να μάθω γι' αυτό... Δηλαδή η διαδικασία του "αυταπάγγελτου" σημαίνει ότι αναλαμβάνει η πολιτεία πλέον και δεν ξαναανακατεύεσαι εσύ? :roll: Αν ναι, θεωρώ ότι πρέπει να γίνει, για να μπει λίγο μυαλό σε κάποιους πια....

Επίσης κάτι ακόμα για την ΥΔ "εις γνώση σου".... Πλέον δηλαδή το αμάξι κινείται νόμιμα με γυρισμένα km????
Και πες ότι εσύ ρε παιδί μου θέλεις να ξαναπάς τα km πάλι πίσω στα "αυξημένα" πραγματικά, γιατί πχ θέλεις να βλέπεις τα πραγματικά του (εγώ θα το ήθελα πάντως... χάριν των συντηρήσεων), μπορείς να το κάνεις????

Αν το αφήσεις με τα λίγα km και θελήσεις να το πουλήσεις, τι θα πεις στον αγοραστή? "Ξέρεις φίλε λέει 250 αλλά είναι 380 λόγω αυτού κι αυτού κι αυτού, να και τα χαρτιά του ΚΤΕΟ για να δεις ότι δεν σου λέω ψέματα" κλπ κλπ κλπ... (γιατί όπως ανακάλυψες εσύ τα γυρισμένα, θα το ανακαλύψει και αυτός και δεν ξέρεις πως θα κινηθεί απέναντι σε εσένα μετά)...
Τι γίνεται τότε?


Καταρχήν ΔΕΝ τα ξαναγυρίζεις... Φαντάζομαι κατανοείς τον λόγο .
Αν κατάλαβα σωστά η υπεύθυνη δήλωσή μου πάει στο μηχανολογικό το οποίο αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.(καταγγελία κτλ κτλ) Επίσης απο την στιγμή που το γύρισμα έγινε απο τα χέρια του προηγούμενου ιδιοκτήτη εσύ (εγώ στο παράδειγμα μας) δεν έχω ευθύνη αφού έτσι κι αλλιώς δεν το γνώριζα . Εννοείται πως ο τυχόν υποψήφιος αγοραστής θα ενημερωθεί (εγώ αυτό θα έκανα ) πριν συμφωνήσουμε και πως δεν μπορεί να κινηθεί εναντίον μου αλλά αν θέλει μπορεί να κυνηγήσει αυτόν που ανήκε το αμάξι κατά το γύρισμα. (Έτσι μου είπε ο ελεγκτής αφου τον ρώτησα 2-3 φορές για να σιγουρευτώ) . Βέβαια στο Ελλάντα που είμαστε ποτέ δεν ξέρεις...
Άβαταρ μέλους
dimtsag
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2018 12:58 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: Linglong M/T
Διάσταση ελαστικών: 235/80/15
Suspension: B52 Offroad
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Dimitris
Name: Δημήτρης

Re: ΚΤΕΟ - Pull Bar και.... Χιλιόμετρα!

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Κυρ Νοέμ 03, 2019 10:26 pm

Γιατί δεν ζήτησες να το περάσεις ΚΤΕΟ πριν γίνει η αγοραπωλησία :think:
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες