Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό bill12 » Παρ Σεπ 03, 2010 10:55 pm

Θέλω βοήθεια…….
Εδώ και καιρό μου ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι, <Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού> που είναι σαν δύο ενωμένα ζήτα ξαπλωμένα στο κατραν, στην πλευρά του στροφόμετρου κοντά στο ύψος των 2000 στοφών. Είναι λαμπάκι το οποίο στο δικό μου αυτοκίνητο όταν γυρίζεις το κλειδί δεν ανάβει.
Το λαμπάκι ανάβει και δεν σβήνει παρά μόνο όταν κλείσεις την μηχανή και την αφήσεις σβηστεί για πάνω από 10 λεπτά. Στην συνέχεια μπορεί να περάσει καιρός και να μην ανάψει. Το βάλαμε στον εγκέφαλο σβήσαμε την βλάβη και ξανάναψε μετά από 900 χιλιόμετρα.
Η βλάβη που μας έδηξε ήταν ότι κάνει αυτορύθμιση την πεταλούδα του γκαζιού. Σβήσαμε την βλάβη αλλά πάλι το λαμπάκι όποτε θυμάται ανάβει. Το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα, ούτε έχει αυξηθεί η κατανάλωση πετρελαίου. Λέμε να αλλάξουμε την πεταλούδα γκαζιού το κόστος της οποίας είναι 400 + ευρώ. Πιστεύω ότι κάτι άλλο φταίει.
Στις οδηγίες χρήσης αναφέρει ότι η προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα μόλις ο διακόπτης ανάφλεξης γυρίσει στη θέση on. Στο δικό μου μοντέλο 2006 δεν κάνει αυτό το τσεκ. Κανένας με μοντέλο 2006 ας τσεκάρει αν ανάβει κατα την εκίνηση του κινητήρα.
Είχε κανένας αντίστοιχο πρόβλημα ή κάποιος γνωρίζει να δώσει καμία γνώμη για το τι να κάνω?
Τελευταία επεξεργασία από bill12 και Σάβ Σεπ 04, 2010 11:03 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Tο πορτοκαλί λαμπάκι

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Σάβ Σεπ 04, 2010 6:36 am

Βασίλη το λαμπάκι της προθερμάνσεως εννοείς :?:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Tο πορτοκαλί λαμπάκι

Δημοσίευσηαπό bill12 » Σάβ Σεπ 04, 2010 10:54 am

Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού την αναφέρει στις οδηγίες χρήσης και μάλιστα αναφέρει ότι ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα μόλις ο διακόπτης ανάφλεξης γυρίσει στη θέση on. Στο δικό μου μοντέλο 2006 δεν κάνει αυτό το τσεκ.
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό k.l. » Σάβ Σεπ 04, 2010 11:15 am

Πρίν κάνεις οτιδήποτε άλλο έλενξε τα volt της μπαταρίας όταν πέρνει μπροστά το αυτοκίνητο, αν πέσουν κάτω από τα 10 (δεν θυμάμαι κάλα αλλά νομίζω οτι ή στα 9 ή στα 10 ανάβει αυτό το λαμπάκι) τότε άλλαξε μπαταρία και τίποτα άλλο, την έχω πάθει και εγώ.
Εκείνη την ώρα τραβάνε όλα τα συστήματα ρεύμα και η μπαταρία γονατίζει ενώ ο εγκέφαλος δίνει σφάλμα, αν την μετρήσεις με το αυτοκίνητο εν λειτουργία ή σβηστό μπορεί να δείξει κανονικό ρεύμα.
k.l.
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 11:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Suspension: Κyb, Koni - mad
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Σάβ Σεπ 04, 2010 12:36 pm

:?: Επειδή αφορά πετρελαιοκίνητο....
BALATOS έγραψε:Το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα, ούτε έχει αυξηθεί η κατανάλωση πετρελαίου.
....μήπως ταιριάζει στην αντίστοιχη ενότητα των Diesel;; :roll:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό char » Σάβ Σεπ 04, 2010 12:55 pm

Ας περιμένουμε πρώτα να δούμε αν η συγκεκριμένη λυχνία υπάρχει και στα βενζινοκίνητα NGV!
Αν υπάρχει μόνο στα Diesel, τότε το μεταφέρουμε εκεί! :wink:

Κάποιος βενζινοκίνητος να μας δώσει τα φώτα του; :?
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Σάβ Σεπ 04, 2010 2:06 pm

char έγραψε:

Κάποιος βενζινοκίνητος να μας δώσει τα φώτα του; :?


Το τσέκαρα στο δικό μου . Δεν υπάρχει Νίκο ενδεικτικό με δύο ξαπλωμένα Ζ .

Οπότε τo θέμα μετακινείται στην ενότητα των NGV DIESEL ! :wink:
ZΗΡΕΙΑ
 

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό bill12 » Σάβ Σεπ 04, 2010 2:14 pm

k.l. έγραψε:Πρίν κάνεις οτιδήποτε άλλο έλενξε τα volt της μπαταρίας όταν πέρνει μπροστά το αυτοκίνητο, αν πέσουν κάτω από τα 10 (δεν θυμάμαι κάλα αλλά νομίζω οτι ή στα 9 ή στα 10 ανάβει αυτό το λαμπάκι) τότε άλλαξε μπαταρία και τίποτα άλλο, την έχω πάθει και εγώ.
Εκείνη την ώρα τραβάνε όλα τα συστήματα ρεύμα και η μπαταρία γονατίζει ενώ ο εγκέφαλος δίνει σφάλμα, αν την μετρήσεις με το αυτοκίνητο εν λειτουργία ή σβηστό μπορεί να δείξει κανονικό ρεύμα.


Τώρα συνδυάζω ότι : 1) το λαμπάκι ποτέ δεν άναψε όταν τα αυτοκίνητο ήταν σε κίνηση ( που υπάρχει άφθονο ρεύμα) 2) όταν ανάβει, ανάβει την στιγμή που γυρίζει η μίζα και μένει ανοιχτό. 3) το αυτοκίνητο δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

Επομένως πολύ λογικά τα συμπεράσματα σου για αλλαγή μπαταρίας, δεδομένου ότι το αυτοκίνητο το αγόρασα μεταχειρισμένο τον 8/2009 είναι μοντέλο 2006 και πιθανών να μην έχει αλλαχτεί ποτέ μπαταρία.
Μακάρι να την βγάλω μόνο με αλλαγή μπαταρίας. (πάντως μπρός παίρνει κανονικά)

Σε ευχαριστώ πολύ.
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό bill12 » Σάβ Σεπ 04, 2010 2:31 pm

Στις οδηγίες χρήσης αναφέρει ότι η προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα μόλις ο διακόπτης ανάφλεξης γυρίσει στη θέση on ώστε να ελεγξετε αν η λυχνία λειτουργεί σωστά και μετά σβήνει. Στο δικό μου μοντέλο 2006 δεν ανάβει ωστέ να κάνει αυτό το τσεκ.
Το ίδιο ισχύει και για την Προειδοποιητική λυχνία φίλτρου σωματιδίων diesel DPF. Η οποία μου είχε ανάψει μια φορά, έγινε αυτοκαθαρισμός και έσβησε κανονικά όπως προβλέπεται από τον κατασκευαστη.
Κανένας με μοντέλο 2006 ας τσεκάρει αν ανάβουν οι λυχνίες αυτές για λίγα δευτερόλεπτα ότα ο διακόπτης ανάφλεξης γυρίσει στη θέση on.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό winedresser » Σάβ Σεπ 04, 2010 3:52 pm

φιλε μου βασιλη το δικο μου το dieselακι ειναι μοντελο 08.κανει ακριβως αυτο που ειπες δηλαδη οταν γυρνας μιζα αναβει για λιγα δευτερολεπτα μαζι με αλλα λαμπακια και μολις παρει το τουτου σβηνει...

βρε μηπως κολαει το λαμπακι οποτε του καπνισει??(λεω τωρα με το απειρο μηχανολογικα μυαλο μου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
winedresser
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 9:22 pm
Τοποθεσία: ΞΙΝΟ ΝΕΡΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
Λάστιχα: bf A/T
Suspension: μαμα
cb: Ναι
Name: στεφανος (οχι στεφος)

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό bill12 » Σάβ Σεπ 04, 2010 4:31 pm

winedresser έγραψε:φιλε μου βασιλη το δικο μου το dieselακι ειναι μοντελο 08.κανει ακριβως αυτο που ειπες δηλαδη οταν γυρνας μιζα αναβει για λιγα δευτερολεπτα μαζι με αλλα λαμπακια και μολις παρει το τουτου σβηνει...

βρε μηπως κολαει το λαμπακι οποτε του καπνισει??(λεω τωρα με το απειρο μηχανολογικα μυαλο μου)



Στέφανε σε εμένα το ίδιο ισχύει και για την Προειδοποιητική λυχνία φίλτρου σωματιδίων diesel DPF όπως ανέφερα. Δεν μπορει και τα δύο λαμπάκια να έχουν πρόβλημα. Πιθανών τότε στα παλιά μοντέλα ορισμένα λαμπάκια να μην κάνουν τσεκ και να ανάβουν μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα και στα καινούργια να έχουν βελτιώσει το σύστημα και να κάνουν όλα τσεκ.
Θα το διαπιστώσουμε αν απαντήσει κανένα παιδί του φορουμ με μοντέλο 2006.

Τα λέμε γαμπρέ...........
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό winedresser » Σάβ Σεπ 04, 2010 5:09 pm

BALATOS έγραψε:
winedresser έγραψε:φιλε μου βασιλη το δικο μου το dieselακι ειναι μοντελο 08.κανει ακριβως αυτο που ειπες δηλαδη οταν γυρνας μιζα αναβει για λιγα δευτερολεπτα μαζι με αλλα λαμπακια και μολις παρει το τουτου σβηνει...

βρε μηπως κολαει το λαμπακι οποτε του καπνισει??(λεω τωρα με το απειρο μηχανολογικα μυαλο μου)



Στέφανε σε εμένα το ίδιο ισχύει και για την Προειδοποιητική λυχνία φίλτρου σωματιδίων diesel DPF όπως ανέφερα. Δεν μπορει και τα δύο λαμπάκια να έχουν πρόβλημα. Πιθανών τότε στα παλιά μοντέλα ορισμένα λαμπάκια να μην κάνουν τσεκ και να ανάβουν μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα και στα καινούργια να έχουν βελτιώσει το σύστημα και να κάνουν όλα τσεκ.
Θα το διαπιστώσουμε αν απαντήσει κανένα παιδί του φορουμ με μοντέλο 2006.

Τα λέμε γαμπρέ...........


οχι ακομα κατι μου χροστας για να γινω γαμπρος σου..........
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
winedresser
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 9:22 pm
Τοποθεσία: ΞΙΝΟ ΝΕΡΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
Λάστιχα: bf A/T
Suspension: μαμα
cb: Ναι
Name: στεφανος (οχι στεφος)

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Σάβ Σεπ 04, 2010 7:29 pm

Λοιπόν φίλε θα σου πώ το εξής,επιδή λόγω δουλειάς,δουλεύω 290 τα οποία έχουν τέτοια λυχνία και είναι της προθερμάνσεως και εξηγούμε: Κατα την διάρκεια της εκκίνησης του κινητήρα ο εγκέφαλος δίνει εντολή να ψκάσουν τα μπέκ περισσότερη ποσότητα πετρελαίου προκειμένου ο κινήτήρας να πάρει για πρώτη φορά μπροστά κατα την διάρκεια αυτής της διαδικασίας λειτουργούν οι προθερμαντήρες και η ένδειξη στο ταμπλό παραμένει αναμένη.Δευτερόλεπτα μετά η λυχνία σβύνει δείχνοντας έτσι οτι οι προθερμαντήρες πλέον δεν λειτουργούν και τα μπέκ δεν ψεκάζουν extra.Αφού όπως λές δεν έχεις κατανάλωση πιστεύω οτι κάποιος αισθητήρας είναι κολλημένος και πληροφορεί τον εγκέφαλο λανθασμένα.

Αν το ¨΄εχεις ¨ μπορεί να κάνεις το εξής,κατα τη διάρκεια που η λυχνία παραμένη αναμένη συνέχεια στο ρελαντί πάρε ένα δοκιμαστικό και γειωσέ το στη μπαταρία ακούμπα την ακίδα του σε ένα απο τα καλώδια που πάει στον προθερμαντήρα και δες αν φέρνει ρεύμα.Αν φέρνει ρεύμα παει να πεί οτι ο προθερμαντήρας δουλεύει και μετά την εκκίνηση του κινητήρα αρα ο ρελές προθερμάνσεως είναι κολημμένος και θέλει σπρέυ ηλ επαφών στη φύσα ή αντικατάσταση.Αν δεν φέρνει ρεύμα (με το λαμπάκι στο ταμπλό αναμένο) συμαίνει οτι κάποια φύσα αισθητήρα δεν πατά καλά και αναβοσβήνη η λυχνία.
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό k.l. » Σάβ Σεπ 04, 2010 8:24 pm

Στα μοντ. 2006 δεν κάνει τσεκ σε λυχνία dpf και τροφοδοσία. Η λυχνία των προθερμάνσεων και της τροφοδοσίας είναι διαφορετικές, η πρώτη είναι σπείρα ενώ η δεύτερη τα ξαπλωμένα Ζ που λέει ο Βαλάτος. Όταν η μπαταρία πέσει κατα την εκκίνηση κάτω από 10v ανάβει το λαμπάκι της τροφοδοσίας (το ίδιο ανάβει για καμένη προθέρμανση, πεταλούδα γκαζιού πρόβλημα τροφοδοσίας και πολλά άλλα) από το service manual της suzuki το αναφέρει ξεκάθαρα πρίν αρχίσεται να ψάχνετε τα ακριβά τσεκάρετε μπαταρία. Αν μάλιστα η τάση πέσει κάτω από 9v τότε ανάβει και το check engine. Mastergunner δυστυχώς πρέπει να ξυλώσεις αρκετά για να βρείς της επαφές από τις προθερμάνσεις αλλά και αυτό έρχεται δεύτερο μετά την μπαταρία.
k.l.
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 11:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Suspension: Κyb, Koni - mad
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: Προειδοποιητική λυχνία ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό haritak » Σάβ Σεπ 04, 2010 9:42 pm

Πω πω πω... αυτή η λυχνία όποτε μενει έστω και λίγο παραπάνω με πιάνει η καρδιά μου!

Βασίλη, στην δικιά μου περίπτωση ο κινητήρας μπήκε σε recovery mode και η ένδειξη ήταν μόνιμα αναμένη. Στην διάγνωση είπαν για αλλαγή κυκλώματος πεταλούδας και αυτό έγινε. Ηταν η μόνη βλάβη που μου έχει βγάλει και την έβγαλε σχεδόν αμέσως, οπότε είχα την εγγύηση.

Τονίζω λοιπόν ότι έμενε μόνιμα αναμένη, και σύντομα ο κινητήρας μπήκε μόνιμα σε recovery μέχρι και την αλλαγή του κυκλώματος μετά απο μια εβδομάδα. Δε νομίζω να είναι ίδια η περίπτωσή σου... Μάλλον μπαταρία μου μυρίζει και εμένα...
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Επόμενο

Επιστροφή στο Diesel

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες