grand vitara 1.9ddis 3d

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό foxracing » Τρί Νοέμ 17, 2009 1:32 am

χαιρετω ολους σε αυτο το φορουμ... εχω να δηλωσω πως δεν υπαρχει κατι που να μην εχω παθει με αυτο το αυτοκινητο... πραγματικα ολα.. ειτε απο δικη μου υπαιτιοτητα ειτε απο προβληματα του ιδιου του αμαξιου. ειναι χαζο να γραφει κανεις το πως 8α αφαιρεσει το φιλτρο pdf η το αν ειναι βαρυ το φρενο.. το αυτοκινητο δεν ειναι για τετοια.. εχω να δηλωσω επισης πως συνολικα ειναι ενα καλο 4χ4 για την κατηγορια του. το εχω πιεσει τοσο οσο κανεις και ας ακουγεται εγωιστικο αυτο και αυταρεσκο. το συμπερασμα ειναι ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ το τζιπακι... ουτε με αλλη αναρτηση μεταμορφωνεται ουτε με απιστευτα λαστιχα. ειναι για να παει παντου αλλα οχι για σπασιμο.. ο λογος ειναι οτι δεν αντεχει,δεν εχει μπλοκε,και ειναι φτηνο. εχει καλη τετρακινηση αλλα οχι τεχνολογια. μεχρι εδω καλα.. το μονο που χρειαζεται ειναι μια 6η σχεση και πισω δισκοφρενα.. ειναι πανακριβο για αυτο που σου δινει η suzuki!! αλλα τα εχεις ολα εκτοσ απο γκαζι. τα κυρια και επαναλαμβανομενα προβληματα του ειναι τα ρουλεμαν στους τροχους,τα τακακια,και ο θορυβος απο τα διαφορικα. οτιδηποτε αλλο εξηγειται απο την ποιοτητα κατασκευης! δεν ειναι λιμουζινα ενα απλο μεσεο αυτοκινινητακι ειναι. εκτος δρομου καλυτερο απο caynne αλλα οχι κατσικι. ειναι ηληθιο να το ψηλωσεις! και που θα πας? 100μ πιο μακρυα.. μια ποδια ειναι το μονο που χρειαζεται. ενα ζευγαρι χωματινα και μια πιστα με χωμα! αντε και χιονι. το αγαπω τοσο πολυ που ειμαι πολυ αυστηρος με καθε βλακεια που βλεπω να γραφεται, και στο δρομο ειναι ενα μεγαλο buggee! εχω τωρα 100000 απο το 2007 και πραγματικα το εχω ζησει! επισησ εμαθα οτι ενας diesel κινητηρασ ΕΣΠΑΣΕ..... οποιοσδηποτε θελει να ρωτησει κατι στη διαθεση σας.
foxracing
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:07 am

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Τρί Νοέμ 17, 2009 1:10 pm

Ολα καλά αυτά που λές φίλε αλεπού και η γνώμη σου σεβαστή αλλά!!!

ειναι ηληθιο να το ψηλωσεις!

Το αν κάποιος ψηλώσει το αμάξι του και αμέσως αυτό συνεπάγεται με ηλιθιότητα νομίζω ότι πρέπει τουλάχιστον να το ξαναδιατυπώσεις γιατί προσβάλει πολλούς από αυτό αδώ το χώρο. Αν εσύ δεν θέλεις να το κάνεις δικαιωμά σου και κανείς δεν θα σου πει ότι είναι ηλίθιο να το αφήσεις το αμάξι σου χαμηλό!


ο αγαπω τοσο πολυ που ειμαι πολυ αυστηρος με καθε βλακεια που βλεπω να γραφεται, και στο δρομο ειναι ενα μεγαλο buggee!


Το φόρουμ πιστευω ότι υπάρχει για ανταλλαγή απόψεων των μελλών του και τα γραφόμμενα του κάθε ενός κρίνονται, υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν και μαθαίνουν από αυτά και άλλοι που έχουνε φάει άπειρες ώρες στο βουνό και στο αμάξι τους και μας μεταφέρουν την εμπειρία τους και τις γνώσεις τους. Για αυτό είμαστε εδώ και συζητάμε για να δούμε τι είναι σωστό και τι όχι για τα αμάξια μας. Ολοι είμαστε μεγάλα παιδιά και ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για το αμάξι του.

Φιλικά πάντα...
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό haritak » Τρί Νοέμ 17, 2009 4:07 pm

foxracing έγραψε:.... επισησ εμαθα οτι ενας diesel κινητηρασ ΕΣΠΑΣΕ..... οποιοσδηποτε θελει να ρωτησει κατι στη διαθεση σας....


Για πες περισσότερα (μιας και φοράμε τον ίδιο κινητήρα).

(Αν είναι μόνο ένας δεν πειράζει... Για όσους δεν το ξέρουν, να και ένα ολοκαίνουριο DISCO που έμεινε απο κινητήρα πολύ νωρίς: http://www.theworldoffroad.com/theworld ... ?cat_id=29.
Tώρα που το βλέπω το έβγαλαν το link...)
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό foxracing » Τρί Νοέμ 17, 2009 5:44 pm

επαναδιατυπωνω και ταυτοχρονα ρωτω.. ισως να μου φαινεται ανουσιο να σηκωσεισ το vitara toυ 2007 γιατι κερδιζεις λιγο υψος και δε θα πας και πολυ πιο μακρυα.. εκτος αν το φορτωνεις πολυ και πας σε μεγαλα νεροφαγωματα.. αλλα και παλι οπως ειναι παει παντου. δε κερδιζεισ πιστευω τοσο παλι γιατι το προβλημα του υψους ειναι στα ψαλιδια και σε χιονι η λασπη στομωνουν πρωτα.. το ιδιο προβλημα εχουν και τα pinin. επισης χανεις σε κεντρο βαρους και σε αισθηση στην ασφαλτο που το αμαξι ειναι απιστευτο. επισης λογω ελειψης μπλοκε παλι εχει θεμα.. αν εχει βρει καποιος πισω μπλοκε να μου το πει το ψαχνω 2 χρονια! συνεχιζω επισημαινοντας πως το αυτοκινητο ειναι πιο ασφαλτινο η εστω χωματινο οχι για τυπου trail διαδρομες.. το εχω ανεβοκατεβασει σε πιστες χιονοδρομικων και δε με επησε οτι 8α παει πολυ πιο μακρυα με αλλη αναρτηση! ισως επειδη δινω εμφαση στη rally πλευρα του χαρακτηρα του. ειδικα για το κοντο το δικο μου. δε θελω να προσβαλλω κανενα αλλα με ενα jimny πας πιο μακρυα.. εχει σχεδιαστει για αυτο. συγκριτικα με το κοντο παντα vitara. αλλα για μενα χανει το χαρακτηρα του αν το πειραξεις. δε λεω οχι σε 50-50 λαστιχα αυτα εχω και εγω κ κανουν δουλεια... και μια ποδια που σε κανει να νιωθεισ σιγουρια.. επισης θα το σηκωνα μονο αν ηθελα να περασω κανενα ποταμι αλλα και παλι ποσες φορες θα περασεις απο βαθυ ποταμι? τελος με την υπαρχουσα αναρτηση δεν εχω κολησει ποτε! και δε μιλαω για απλα περασματα. προσωπικα θα του εβαζα μονο τα koni τα κοκκινα. Οσο για το μοτερ το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ασπασε το turbο ο λογος αγνωστος προς το παρον αν μαθω κατι θα σας ενημερωσω.
foxracing
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:07 am

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:24 pm

Μού φαίνεσαι λίγο απόλυτος στις απόψεις σου μάλλον επειδή το βλέπεις από τη rally πλευρά του το θέμα

Αν το βλέπεις όμως από αυτή την πλευρά το θέμα , μήπως δεν θα έπρεπε να έχεις suv ?
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό foxracing » Τρί Νοέμ 17, 2009 9:11 pm

αν το χρησιμοποιεις για να σε παει στο χιονοδρομικο μεσα απο το δασικο και 8ελεις και να ανεβασεις και τα ξυλα στο βουνο(χρειαζομαι τα κοντα) αλλα να κανεις και ενα ταξιδι με 140-160 και να δουλεψεις και τα διαφορικα σε ενα βρεγμενο στροφηλικι αλλα δεν εχεις και 40.000 και το θελεις και τριθυρο diesel τοτε παιρνεις το συγκεκριμενο vitara. σιγουρα ο καθενας εχει τους δικους του λογους.. δηλαδη θελεις να τα κανεις ολα! οποιος το μετατρεπει σημαινει πως κανει πολυ extreme jeeping αλλιως δε βρισκω το λογο. Ποσο μακρυα θα παει ομως το συγκεκριμενο? επισης γνωριζω πως τα προηγουμενα vitara ηταν κατσικια και δεχονταν και πολλες μετατροπες. και αντιστρεφω την ερωτηση, μηπως το συγκεκριμενο vitaraki δεν ειναι αυτο που χρειαζεσαι? υπαρχουν εξαιρεσεις μετατροπης που ξεπερνα τα καθημερινα δεδομενα ομως και δεν ειναι επι της ουσιας. Συμφωνω στο οτι μπορει να το βλεπω απο αλλη οπτικη γωνια.. (υπαρχει και το land cruiser kai to pajero ομως δεν εχουν το πατημα και το τιμονι που εχει το vitara)
foxracing
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:07 am

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τρί Νοέμ 17, 2009 10:32 pm

foxracing έγραψε:ειναι χαζο να γραφει κανεις το πως 8α αφαιρεσει το φιλτρο pdf η το αν ειναι βαρυ το φρενο.. το αυτοκινητο δεν ειναι για τετοια...


Φιλε μου δεν εχω χρονο αυτες τις μερες να σου απαντησω με μεγαλυτερη λεπτομερεια εαν και ποσο ειναι χαζο να καταργησεις το dpf αλλα υπαρχουν καποιοι μεσα σε πολεις ιδιως με τα πρωτα μοντελα που δεν αντεχουν μια φορα την εβδομαδα να καθαριζουν- ξεμπουκωνουν το φιλτρο!!!!!!!
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό foxracing » Τετ Νοέμ 18, 2009 12:22 am

το φιλτρο ειναι αυτοκαθαριζομενο το κατα ποσο σε ενοχλει να βλεπεις αναμενο το λαμπακι ειναι το προβλημα σου. και η αποδοση να πεφτει και παλι μεσα στη πολη εισαι. μολις βγεισ εθνικη σβηνει.. οταν θα μου απναντησεις εμπεριστατομενα θα σου εκθεσω τις αποψεις μου.
foxracing
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:07 am

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Νοέμ 18, 2009 1:20 am

foxracing έγραψε:το φιλτρο ειναι αυτοκαθαριζομενο το κατα ποσο σε ενοχλει να βλεπεις αναμενο το λαμπακι ειναι το προβλημα σου. και η αποδοση να πεφτει και παλι μεσα στη πολη εισαι. μολις βγεισ εθνικη σβηνει.. οταν θα μου απναντησεις εμπεριστατομενα θα σου εκθεσω τις αποψεις μου.


Το αυτοκαθαριζόμενο είναι πολύ σχετικό... Πρέπει να βγείς εθνική και για κάνα 10λεπτο με σταθερή ταχύτητα πάνω απο 70χλμ... κτλ. Για μένα είναι καθημερινή διαδρομή. Για άλλους δεν ξέρω κατα πόσο βολεύει να έχουν ΚΑΙ αυτό στο πρόγραμμά τους. Δεν γίνεται λοιπόν μόνο του. Πρέπει να αφιερώσεις ένα μισάωρο στο αμάξι για να το κάνεις.

Τώρα να αγνοήσεις το λαμπάκι του DPF.... Οταν σε περιμένει μία ταρίφα 3000euro.... το σκέφτεσαι πολύ ακόμα και να σου αναβοσβήσει!!!

Τώρα το επιπλέον ύψος μέχρι και 3 πόντους, το θεωρώ αμελητέο για τις ταχύτητες που κινούμαι (μέχρι 120 σπάνια πιο πάνω) αλλά πολύ σημαντικό στο να γλυτώσεις καμία πέτρα απο το να βρεί απο κάτω, και να είσαι λίγο
πιο χαλαρός στις εκτός δρόμου εξορμήσεις. Για μένα τα 19εκ δεν είναι αρκετα, εκτός και αν κινείται κανείς μόνο σε χωματόδρομους.

Παραπάνω απο 4-5εκ νομίζω και εγώ ότι δεν χρειάζεται.
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό foxracing » Τετ Νοέμ 18, 2009 1:49 am

βρε παιδια μονο τα vitara εχουν προβλημα με το pdf? δε το εχω ψαξει.. αλλα και παλι δεν χαλαει ετσι απλα! και να χαλασει μην το ξαναβαλεις οποτε και αμα χαλασει! ειναι 8εμα του αισθητηρα που ειναι ρυθμισμενος να βγαζει λαμπακι πολυ πιο νωρις! κατα τι γνωμη μου δεν υπαρχει θεμα! το προβλημα ειναι στα πετρελαια.. αλλα και με v-power diesel που του βαζω παλι μου εχει αναψει! ο μηχανικος μου παντως δεν ανησυχει.. μια φορα την εβδομαδα το πλακωνεισ λιγο και τελος.! επισης καπου πηρε το ματι καταναλωση 7lt/100 ουτε στο ονειρο μου δεν εχω δει αυτο το νουμερο και να το εχω δει δε κραταει πανω απο μιση μερα. εχω 95000 σε 2 χρονια και ποτε δεν εχω πεσει κατω απο τα 8-8,5 για πολυ.. οι ταχυτητες στη εθνικη που το παω ειναι απο 120 και πανω.. με τις 17 ζαντες φτανει στα 20εκ και οκ αν πας αργα δεν εχεις θεμα κρατηματος μονο αισθησης με 3 ποντους υψος αλλα μεχρι τα 80-100! το diesel χρειαζεται ενα προγραμματακι τπτ αλλο και παλι μολις το βαλω 8α διαπιστωσω αν κανει δουλεια. υπαρχουν και αλλοι λογοι για το pdf εκτος απο τους οικολογικους.. δε θα σε καλυψει η εγγυηση και δεν ειναι σιγουρο οτι το backpressure θα μενει το ιδιο.. συμπληρωματικα...
[video]http://www.youtube.com/watch?v=1XcKDTwXheA[/video]
foxracing
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:07 am

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Νοέμ 18, 2009 3:10 am

σε πολλα διαφωνω σε πολλα συμφωνω...διαφωνω στο extreme ψηλωμα ...πραγματι δεν χρειαζεται για μενα...

αυτες οι βλαβες που αναφερεις σε μενα με 92000 κμ δεν τις εχω..πχ ρουλεμαν τροχων....

μπλοκε??μαλλον δεν εχεις tcs...γιαυτο ζητας μπλοκε...διοτι με το tcs δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω...

το ngv παει μακρυτερα απο το παλιο σε επιπεδο τετρακινησης....ξεκαθαριζω..σε επιπεδο τετρακινησης....

το παλιο μολις χασει την ισορροπια τελειωσε...εδω δεν συμβαινει αυτο..

στην καταναλωση υπαρχουν διαφορες..ακομα να εξηγησω το γιατι...
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Δημοσίευσηαπό foxracing » Τετ Νοέμ 18, 2009 3:27 am

συμφωνω οτι το tcs βοη8αει στο δικο μου δεν εχω. τα ρουλεμαν ειναι το ενα απο τα πολλα προβληματα που ειχα κυριως λογω της χρσησης. η καταναλωση μου ειναι γυρω στα 11 λιτρα και εχω παψει να ασχολουμαι παραιτερω. με 6η 8α ηταν 8! η τετρακηνηση ειναι καλη και αποτελεσματικη το 4Η lock σχεδον δε το βαζω ποτε..το εχω οδηγησει σε πιστα χωματινη και ασφαλτινη σε ειδικες διαδρομες ειναι το στοιχειο του πιστευω για το τριθυρο παντα μιλαμε. και εκει ειναι η διαφορα με το wrangler και τα υπολοιπα.
foxracing
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2009 1:07 am

Re: grand vitara 1.9ddis 3d

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Νοέμ 18, 2009 8:30 am

foxracing έγραψε:...
1) αλλα και με v-power diesel που του βαζω παλι μου εχει αναψει!

2) επισης καπου πηρε το ματι καταναλωση 7lt/100 ουτε στο ονειρο μου δεν εχω δει αυτο το νουμερο και να το εχω δει δε κραταει πανω απο μιση μερα. εχω 95000 σε 2 χρονια και ποτε δεν εχω πεσει κατω απο τα 8-8,5 για πολυ.. οι ταχυτητες στη εθνικη που το παω ειναι απο 120 και πανω.. με τις 17 ζαντες φτανει στα 20εκ και οκ αν πας αργα δεν εχεις θεμα κρατηματος μονο αισθησης με 3 ποντους υψος αλλα μεχρι τα 80-100!


3) το diesel χρειαζεται ενα προγραμματακι τπτ αλλο και παλι μολις το βαλω 8α διαπιστωσω αν κανει δουλεια. υπαρχουν και αλλοι λογοι για το pdf εκτος απο τους οικολογικους.. δε θα σε καλυψει η εγγυηση και δεν ειναι σιγουρο οτι το backpressure θα μενει το ιδιο.. συμπληρωματικα...

4) http://www.youtube.com/watch?v=1XcKDTwXheA


Λοιπον,
1) Βάζεις συστηματικά v-power ? Πες μας την γνώμη σου μιας και έχεις τόσα χιλιόμετρα στην πλάτη! Και εγώ βάζω συστηματικά, αλλά έχω μόνο 7000km. Κάτι έχω ακούσει για πιθανά προβλήματα στην αντλία πετρελαίου.

2)Με 120+++ δεν πρόκειται να δεις ποτέ χαμηλή κατανάλωση! :-) Εγώ είμαι στα 8.6 και την παρακολουθώ πολύ στενά απο την πρώτη μέρα! Μάλιστα τώρα που κατέβασα την μπαγκαζιέρα την βλέπω να πέφτει κιάλλο! Επειδή μου έχει τύχει να γεμίσω και να βγω εθνική αμέσως, με χαλαρό οδήγημα (80-100) είσαι στα 7.4 με τάση προς τα κάτω.

3)Εδώ τωρα αναλαμβάνεις μία υποχρέωση... Να μας ενημερώσεις!!!!

4)Δεν πρόλαβα να δω το βιντεάκι τώρα αλλά φαίνεται ενδιαφέρον και ίσα που το παρατήρησα!
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Νοέμ 18, 2009 11:29 am

2)Με 120+++ δεν πρόκειται να δεις ποτέ χαμηλή κατανάλωση! Εγώ είμαι στα 8.6 και την παρακολουθώ πολύ στενά απο την πρώτη μέρα! Μάλιστα τώρα που κατέβασα την μπαγκαζιέρα την βλέπω να πέφτει κιάλλο! Επειδή μου έχει τύχει να γεμίσω και να βγω εθνική αμέσως, με χαλαρό οδήγημα (80-100) είσαι στα 7.4 με τάση προς τα κάτω.



καταρχας να σου πω οτι εγω με 92000 κμ και με συχνη χρηση vpower ακομα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα που να εχει σχεση με πετρελαιο..και λεω ακομα διοτι δεν ξερεις τι ξημερωνει :lol:

οσο αφορα τις καταναλωσεις...ειναι πρωτη φορα που βλεπω στην πραξη να συμφωνουν τα δεδομενα που δινει η αντιπροσωπεια(7,4)..συνηθως ειναι απιαστο ονειρο οι μετρησεις που δινουν οι κατασκευαστες..


σημασια δεν εχει να πας με 80κμ να δικαιολογησεις την καταναλωση αλλα να πας οπως πρεπει και να δεις τι καιει...φυσιολογικα

και εγω στην περιμετρικη τις πατρας να παω με 80-90 θα μου καψει σαφως λιγοτερα απο οτι μου καιει...δεν εχει νοημα ομως...ακομα και ενα cherokee αν το προσεξεις και πας με 80 θα καψει κατω απο 10...

αναρωτιομουνα αρχες καλοκαιριου πως μπορει ο 4τροχος να εχει τετοιες επιδοσεις στην καταναλωση...

πηγα διακοπες στην ζακυνθο και το καταλαβα....μεχρι 80-90 χαμηλες στροφες ενεκα δρομων, σαφως και ειχα και εγω διαφορα...

αλλα το αμαξι πρεπει να το κρινεις σε πραγματικες συνθηκες..
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Νοέμ 18, 2009 5:08 pm

gmak έγραψε:
καταρχας να σου πω οτι εγω με 92000 κμ και με συχνη χρηση vpower ακομα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα που να εχει σχεση με πετρελαιο..και λεω ακομα διοτι δεν ξερεις τι ξημερωνει :lol:


Τέτοια θέλω να ακούω!!! Παιδιά πρέπει να σπάσουμε το φράγμα των 200000χλμ χωρίς πρόβλημα!

gmak έγραψε:οσο αφορα τις καταναλωσεις...ειναι πρωτη φορα που βλεπω στην πραξη να συμφωνουν τα δεδομενα που δινει η αντιπροσωπεια(7,4)..συνηθως ειναι απιαστο ονειρο οι μετρησεις που δινουν οι κατασκευαστες..


GMAK, δεν κάνω κάτι μαγικό. Γέμισα εντός πόλης, μηδένισα μετρητή, βγήκα αμέσως σε εθνική με προσεκτικό οδήγημα και στην εθνική δεν ανέβασα πάνω απο 100 (γίνεται και χωρίς να ενοχλούμε).

gmak έγραψε:σημασια δεν εχει να πας με 80κμ να δικαιολογησεις την καταναλωση αλλα να πας οπως πρεπει και να δεις τι καιει...φυσιολογικα


Νομίζω εδώ παίζεται το παιχνίδι με τα άπιαστα νούμερα... Απο τότε που κατέβασα την μπαγκαζιέρα με τρώει το πόδι μου στο γκάζι...

gmak έγραψε:και εγω στην περιμετρικη τις πατρας να παω με 80-90 θα μου καψει σαφως λιγοτερα απο οτι μου καιει...δεν εχει νοημα ομως...ακομα και ενα cherokee αν το προσεξεις και πας με 80 θα καψει κατω απο 10...


To cherokee ΔΕΝ πέφτει κάτω απο δεκα. Εγώ έμαθα να οδηγώ οικονομικά λογο ενός wrangler. Ποτέ δεν κατάφερα να το ρίξω κάτω απο 11....
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Επόμενο

Επιστροφή στο Diesel

antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες