Ένδειξη φίλτρου DPF

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Δεκ 09, 2009 5:37 pm

Ευχές για πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα! Κι οταν λέμε πολλά εννοούμε 400.000χλμ+++ έτσι;

Που έκανες την τοποθέτηση;
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Geo. » Τετ Δεκ 09, 2009 6:59 pm

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!
1500? το φίλτρο να έρθει από Αμερική με την εγγύηση του.
Όλα τα ανέλαβε ο ηλεκτρολόγος, ο Παπάζογλου.
Με την αντιπροσωπία δεν μπλέχτηκα καθόλου.
Κι απ'ότι μου είπε πήγαν άλλα 2 άτομα με με το ίδιο πρόβλημα και τον ρωτούσαν.
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό Geo. » Δευτ Μαρ 01, 2010 6:33 pm

Για τους κατόχους μοντέλων 2006...

http://www.suzuki-forums.com/2g-2006-gr ... post100499

Έχει κάνει ανάκληση η Suzuki για το συγκεκριμένο λόγο που λέει στο post του το παλικάρι?
Για πρόβλημα στην εισαγωγή αέρα, με αποτέλεσμα λάθος αναλογία καυσίμου-αέρα
το οποίο με την σειρά του δημιουργεί πρόβλημα στο DPF...
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Δευτ Μαρ 01, 2010 9:45 pm

Μέσα στο δικό μας το φόρουμ βρίσκεις σχεδόν τα πάντα.

viewtopic.php?f=27&t=3529

http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=524
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό Geo. » Τρί Μαρ 02, 2010 1:46 am

Αυτό εννοεί με την εισαγωγή αέρα? Δεν πήγε εκεί το μυαλό μου.
Αυτό το ήξερα. Υπέθεσα εισαγωγή αέρα από το φιλτροκούτι... :?
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό Geo. » Δευτ Μάιος 24, 2010 7:14 pm

Είχα βρει αυτό εδώ και καιρό...

DPF FAP REMOVE for EDC16 of VW, Audi, Seat and more

Του έστειλα μήνυμα του τυπά και τον ρώτησα αν μπορεί να απενεργοποιηθεί το DPF στο μοντέλο μας, ποιος είναι ο τύπος του εγκεφάλου και πόσο κοστίζει...

"Hello,
I have a Suzuki Grand Vitara 1.9L DDiS (model 2006). Is it possible to disable DPF?
Is the EDC16 the right ECU type of my model?
How much is this going to cost me?
Regards,
George"



Μου είπε ότι ο τυπος εγκεφάλου είναι ο EDC 16C3/9, το φίλτρο μπορεί να αφαιρεθεί και κοστίζει 260$ (=210€ περίπου)

"Hello. You are with EDC 16C3/9 ECU. DPF can be removed. The price for this ECU is 260 $.

Best regards."
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Τετ Μαρ 16, 2011 3:46 pm

vaxevana έγραψε:Τώρα τελευταία μου άναβε συχνά το λαμπάκι για το DPF (το πορτοκαλί που δείχνει ότι είναι μπουκωμένο) και το οποίο έσβηνε με την γνωστή διαδικασία. Μία φορά μου άναψε και εκείνο με τον οριζόντιο ζικ-ζακ, οπότε αποφάσισα να πάω αντιπροσωπεία. Το έβαλαν στον υπολογιστή και τους έδειξε καμένο προθερμαντήρα (1 ή περισσότεροι). Τα χλμ είναι 103.000 και φυσικά δεν παίζει να τους αλλάξω στην αντιπροσωπία με τις τιμές που άκουσας (γύρω στα 500 με ΦΠΑ). Θα ενημερώσω για την λύση που ακολούθησα ...


Σε πρώτο βήμα αλλάξαμε φίλτρο πετρελαίου και ριξαμε PROTEC στο ρεζερβουάρ ... δεν πέρασε το πρόβλημα, τα λαμπάκια ξαναάναψαν, ο υπολογιστής έδειξε αυξημένα μικροσωματίδια στο DPF, έγινε καθαρισμός της EGR (είχε μαζέψει πολύ πράμα μου είπαν), έγινε regeneration του DPF, έπεσαν τα μικροσωματίδια, έγινε και αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών ... είδομεν ... κόστος για όλα τα παραπάνω 238 €.
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Τετ Απρ 13, 2011 1:23 pm

vaxevana έγραψε:
vaxevana έγραψε:Τώρα τελευταία μου άναβε συχνά το λαμπάκι για το DPF (το πορτοκαλί που δείχνει ότι είναι μπουκωμένο) και το οποίο έσβηνε με την γνωστή διαδικασία. Μία φορά μου άναψε και εκείνο με τον οριζόντιο ζικ-ζακ, οπότε αποφάσισα να πάω αντιπροσωπεία. Το έβαλαν στον υπολογιστή και τους έδειξε καμένο προθερμαντήρα (1 ή περισσότεροι). Τα χλμ είναι 103.000 και φυσικά δεν παίζει να τους αλλάξω στην αντιπροσωπία με τις τιμές που άκουσας (γύρω στα 500 με ΦΠΑ). Θα ενημερώσω για την λύση που ακολούθησα ...


Σε πρώτο βήμα αλλάξαμε φίλτρο πετρελαίου και ριξαμε PROTEC στο ρεζερβουάρ ... δεν πέρασε το πρόβλημα, τα λαμπάκια ξαναάναψαν, ο υπολογιστής έδειξε αυξημένα μικροσωματίδια στο DPF, έγινε καθαρισμός της EGR (είχε μαζέψει πολύ πράμα μου είπαν), έγινε regeneration του DPF, έπεσαν τα μικροσωματίδια, έγινε και αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών ... είδομεν ... κόστος για όλα τα παραπάνω 238 €.


Δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύθηκε με την παραπάνω λύση, και η διαφαινόμενη εναλλακτική ήταν είτε να βάλω καινούργιο (3000+€) ή μεταχειρισμένο (800+€) DPF, είτε να το βγάλω τελείως όπως έκανα μερικοί φίλοι εδώ μέσα. Διαβάζοντας στο forum (viewtopic.php?p=169819#p169819) επικοινώνησα με τον κ.Νάκο, ο οποίος εγγυήθηκε ότι μπορεί να καθαρίσει το φίλτρο, και μάλιστα εγγυάται ότι για 200.000-300.000 χλμ ή 2 χρόνια δεν θα έχω πρόβλημα. Το φίλτρο βγήκε, δόθηκε στον κ.Νάκο, καθαρίστηκε με κόστος 380€ (η τιμή εξαρτάται από το πόσο "λερωμένο" είναι) και ξανατοποθετήθηκε. Το αμάξι έχει διανύσει γύρω στα 500 χλμ, τραβάει αρκετά καλύτερα, αλλά βλέπω στην εξάτμιση να υπάρχει ελαφρά κάπνα (ήταν εντελώς καθαρή πριν).
Από την συζήτηση με τον παραπάνω κύριο κατάλαβα ότι η κανονική διαδικασία της αναγέννησης του DPF αποτυγχάνει διότι στο φίλτρο δεν έχει επικαθίσει "κάπνα" αλλά θείο, λόγω των "ποιοτικών πετρελαίων" που μας πουλάνε εδώ στο Ελλάδα. Συνεπώς το φίλτρο μπουκώνει, ο εγκέφαλος προσπαθεί ματαίως να το αναγεννήσει, δεν βελτιώνεται η κατάσταση (οι αισθητήρες δίνουν μεγάλη διαφορά στη ροή καυσαερίων πριν και μετά το DPF => μπούκωμα), οπότε σου ανάβει η πορτοκαλί ένδειξη με την "αντίσταση" και το αμάξι δεν ανεβάζει στροφές πάνω από τις 2.500. Από ότι κατάλαβα στην λύση του καθαρίσματος προσφεύγουν αρκετοί επαγγελματίες, καθώς τα DPF καινούργια κοστίζουν αρκετά ... Ελπίζω να έλυσα τα πρόβλημα του DPF χωρίς να καταφύγω σε άλλες λύσεις ...
Να ευχαριστήσω τον "liapos" γιατί μέσω του μηνύματός του βρήκα τη λύση ..
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Απρ 13, 2011 1:33 pm

Το Νο1 για την συντηρηση του dpf ειναι το ΣΩΣΤΟ ΛΑΔΙ και Νο2 το καλης ποιοτητας πετρελαιο

Shell Ultra Extra

"Specially designed to work in diesel vehicles fitted with particulate filters, Shell Helix Ultra Extra is a low-SAPS motor oil. This means that it contains low levels of sulphated ash, phosphorous and sulphur to protect after-treatment devices."

viewtopic.php?f=27&t=1206

Εσυ vaxevana τι λαδι εβαζες??..οεο????...Ξερεις ή δεν προσεχες καθολου στα service???

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.
viewtopic.php?f=27&t=3372&p=269743#p269743
"Το πετρέλαιο κίνησης θα πρέπει να έχει δείκτη κετανίου μεγαλύτερο του 50 και περιεκτικότητα σε θείο μικρότερη των 50 ppm (μέρη ανά εκατομμύριο).
Θα πρέπει να χρησιμοποιείτε πετρέλαιο κίνησης το οποίο πληροί την προδιαγραφή EN590 που ανταποκρίνεται στην οδηγία ελέγχου εκπομπής ρύπων Euro IV. "
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Απρ 13, 2011 10:44 pm

4troxos έγραψε:Δεν ειναι να παιζουμε με τα ενδεικτικα λαμπακια.
Οταν αναψει αυτο που εχει να κανει με το ξεμπουκωμα του φιλτρου , δεν πρεπει να το περναμε για αστειο........
Το ποσο ευκολα η οχι μπουκωνει το φιλτρο ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ.
Με αλλα λογια με οτιδηποτε εχει να κανει με την καπνα που θα εβγαζε εαν δεν ειχε το φιλτρο.π.χ. τροπος οδηγησης, ποιοτητα καυσιμου κ.λ.π.


ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ dpf ΕΙΝΑΙ
-ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ!!!!!!
viewtopic.php?f=27&t=1206
ΚΑΙ Η
--ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ.
viewtopic.php?f=27&t=3372&p=269743#p269743
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Πέμ Απρ 14, 2011 9:30 am

4troxos έγραψε:Το Νο1 για την συντηρηση του dpf ειναι το ΣΩΣΤΟ ΛΑΔΙ και Νο2 το καλης ποιοτητας πετρελαιο

Shell Ultra Extra

"Specially designed to work in diesel vehicles fitted with particulate filters, Shell Helix Ultra Extra is a low-SAPS motor oil. This means that it contains low levels of sulphated ash, phosphorous and sulphur to protect after-treatment devices."

viewtopic.php?f=27&t=1206

Εσυ vaxevana τι λαδι εβαζες??..οεο????...Ξερεις ή δεν προσεχες καθολου στα service???

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.
viewtopic.php?f=27&t=3372&p=269743#p269743
"Το πετρέλαιο κίνησης θα πρέπει να έχει δείκτη κετανίου μεγαλύτερο του 50 και περιεκτικότητα σε θείο μικρότερη των 50 ppm (μέρη ανά εκατομμύριο).
Θα πρέπει να χρησιμοποιείτε πετρέλαιο κίνησης το οποίο πληροί την προδιαγραφή EN590 που ανταποκρίνεται στην οδηγία ελέγχου εκπομπής ρύπων Euro IV. "


Φίλε 4τροχε, πόσα χλμ έχεις στο αμάξι σου οεο? που τα έχεις κάνει οεο? έχεις μαζί σου φορητό κιτ ελέγχου ποιότητας πετρελαίου στα ταξίδια που κάνεις οεο? Από τις παραπάνω απαντήσεις νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα και μόνος σου για το πόσο εφικτό είναι να έχεις σωστό πετρέλαιο στην Ελλάδα, όταν μετακινείς το αμάξι σου ...
Ας πάμε στα λάδια, όλα τα service έγιναν σε αντιπροσωπείες, συνεπώς έχω βάσιμες υποψίες ότι έβαζαν το σωστό λάδι. Ιδιαίτερα τα τελευταία 20.000 χλμ γινόταν και σε αντιπροσωπεία που είχα γνωστό στο συνεργείο. Εσύ φίλε 4τροχε, στα service κάνεις τον επιβλέποντα? και σε ανέχονται? αν ναι τότε να τους δώσεις και ένα μπράβο από μένα, πρέπει να έχουν μεγάλη υπομονή, ...
Έχεις την εντύπωση ότι τόσοι και τόσοι που έχουν πρόβλημα με το DPF είναι μαζόχες ή δεν προσέχουν ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται? Ελπίζω η πράξη να σε βγάλει σωστό, καθώς δεν μου αρέσει να έχουν οι άλλοι προβλήματα.

Α, και κάτι ακόμα, το να βγάλεις το DPF είναι λύση, για μένα, μόνο γι'αυτούς που δεν έχουν κάτι άλλο εφικτό (τεχνικά και οικονομικά) να κάνουν. Αν όχι για τον εαυτό σου, αν έχεις παιδιά τότε σίγουρα θα σε ενδιαφέρει το τί αναπνέουν ... Σίγουρα θα έχεις βρεθεί πίσω από π.χ. ταξί που ξεκινώντας βγάζει ντουμάνι και σε αναγκάζει να κλείσεις τον εξωτερικό αέρα στην καμπίνα, θέλεις να γίνεις ένας από αυτούς? ή μήπως νομίζεις ότι ο ντιζελοκινητήρας σου δεν θα βγάζει μαυρίλα ακόμα και με τα "σωστά" πετρέλαια και λάδια, διότι το DPF του το φόρεσαν από την SUZUKI για κόσμημα και για να μπορέσουν να χαλιναγωγήσουν τα πολλά άγρια άλογά του ...
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Πέμ Απρ 14, 2011 9:46 am

vaxevana έγραψε:Φίλε 4τροχε, πόσα χλμ έχεις στο αμάξι σου οεο? που τα έχεις κάνει οεο? έχεις μαζί σου φορητό κιτ ελέγχου ποιότητας πετρελαίου στα ταξίδια που κάνεις οεο? Από τις παραπάνω απαντήσεις νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα και μόνος σου για το πόσο εφικτό είναι να έχεις σωστό πετρέλαιο στην Ελλάδα, όταν μετακινείς το αμάξι σου ...
Ας πάμε στα λάδια, όλα τα service έγιναν σε αντιπροσωπείες, συνεπώς έχω βάσιμες υποψίες ότι έβαζαν το σωστό λάδι. Ιδιαίτερα τα τελευταία 20.000 χλμ γινόταν και σε αντιπροσωπεία που είχα γνωστό στο συνεργείο. Εσύ φίλε 4τροχε, στα service κάνεις τον επιβλέποντα? και σε ανέχονται? αν ναι τότε να τους δώσεις και ένα μπράβο από μένα, πρέπει να έχουν μεγάλη υπομονή, ...
Έχεις την εντύπωση ότι τόσοι και τόσοι που έχουν πρόβλημα με το DPF είναι μαζόχες ή δεν προσέχουν ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται? Ελπίζω η πράξη να σε βγάλει σωστό, καθώς δεν μου αρέσει να έχουν οι άλλοι προβλήματα.

Α, και κάτι ακόμα, το να βγάλεις το DPF είναι λύση, για μένα, μόνο γι'αυτούς που δεν έχουν κάτι άλλο εφικτό (τεχνικά και οικονομικά) να κάνουν. Αν όχι για τον εαυτό σου, αν έχεις παιδιά τότε σίγουρα θα σε ενδιαφέρει το τί αναπνέουν ... Σίγουρα θα έχεις βρεθεί πίσω από π.χ. ταξί που ξεκινώντας βγάζει ντουμάνι και σε αναγκάζει να κλείσεις τον εξωτερικό αέρα στην καμπίνα, θέλεις να γίνεις ένας από αυτούς? ή μήπως νομίζεις ότι ο ντιζελοκινητήρας σου δεν θα βγάζει μαυρίλα ακόμα και με τα "σωστά" πετρέλαια και λάδια, διότι το DPF του το φόρεσαν από την SUZUKI για κόσμημα και για να μπορέσουν να χαλιναγωγήσουν τα πολλά άγρια άλογά του ...



επειδη ειμαστε εκτος ενοτητας παρακαλω να το μεταφερουν στη σωστη ενοτητα του dpf.
Λοιπον....ενα ενα τα θεματα.
-Πετρελαιο βαζουμε ΜΟΝΟ απο ενα πρατηριο εκει που κατοικουμε.Δεν παμε απο το ενα στο αλλο.Οταν ταξιδευουμε ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να μην βαζουμε απο την Εθνικη , αλλα μεσα στις πολεις.Δεν ειναι δυνατον να κανουμε εμεις ελεγχους ποιοτητας καυσιμων .Το καλο πετρελαιο "ακουγεται" στην μηχανη εαν κτυπαει σαν πυρακια , εαν τραβαει κ.λ.π.

-Στο service ειμαι απο πανω......

-οπως εχω γραψει και ξαναγραψει , ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ,εαν γινει σωστα η δουλεια με την αφαιρεση του dpf , το αμαξι μας καπνιζει ΕΛΑΧΙΣΤΑ, και μαλιστα λενε οτι μονο υστερα απο καλη γκαζιά ,και ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.Πρεπει να εχει μαζευτει καποια σχετικη καπνα μεσα στην εξατμιση για να την βγαλει καποια στιγμη.Το οτι μαζευει την οποια καπνα το dpf και μετα την βγαζει καμμενη σε δευτερο χρονο , αφου καποιος καταναλωσει και αρκετη ποσοτητα καυσιμου πρωτα , θεωρείται προστασια του περιβαλλοντος αυτο????
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΕΧΝΑΣΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΘΕΣΜΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ.
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

-εχω κανει 22.500 km μονο και ευχομαι να μην μου παρουσιασει προβλημα το "ευλογημενο" ....!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από 4troxos και Κυρ Ιαν 05, 2020 8:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Πέμ Απρ 14, 2011 10:02 am

4troxos έγραψε:
vaxevana έγραψε:Φίλε 4τροχε, πόσα χλμ έχεις στο αμάξι σου οεο? που τα έχεις κάνει οεο? έχεις μαζί σου φορητό κιτ ελέγχου ποιότητας πετρελαίου στα ταξίδια που κάνεις οεο? Από τις παραπάνω απαντήσεις νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα και μόνος σου για το πόσο εφικτό είναι να έχεις σωστό πετρέλαιο στην Ελλάδα, όταν μετακινείς το αμάξι σου ...
Ας πάμε στα λάδια, όλα τα service έγιναν σε αντιπροσωπείες, συνεπώς έχω βάσιμες υποψίες ότι έβαζαν το σωστό λάδι. Ιδιαίτερα τα τελευταία 20.000 χλμ γινόταν και σε αντιπροσωπεία που είχα γνωστό στο συνεργείο. Εσύ φίλε 4τροχε, στα service κάνεις τον επιβλέποντα? και σε ανέχονται? αν ναι τότε να τους δώσεις και ένα μπράβο από μένα, πρέπει να έχουν μεγάλη υπομονή, ...
Έχεις την εντύπωση ότι τόσοι και τόσοι που έχουν πρόβλημα με το DPF είναι μαζόχες ή δεν προσέχουν ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται? Ελπίζω η πράξη να σε βγάλει σωστό, καθώς δεν μου αρέσει να έχουν οι άλλοι προβλήματα.

Α, και κάτι ακόμα, το να βγάλεις το DPF είναι λύση, για μένα, μόνο γι'αυτούς που δεν έχουν κάτι άλλο εφικτό (τεχνικά και οικονομικά) να κάνουν. Αν όχι για τον εαυτό σου, αν έχεις παιδιά τότε σίγουρα θα σε ενδιαφέρει το τί αναπνέουν ... Σίγουρα θα έχεις βρεθεί πίσω από π.χ. ταξί που ξεκινώντας βγάζει ντουμάνι και σε αναγκάζει να κλείσεις τον εξωτερικό αέρα στην καμπίνα, θέλεις να γίνεις ένας από αυτούς? ή μήπως νομίζεις ότι ο ντιζελοκινητήρας σου δεν θα βγάζει μαυρίλα ακόμα και με τα "σωστά" πετρέλαια και λάδια, διότι το DPF του το φόρεσαν από την SUZUKI για κόσμημα και για να μπορέσουν να χαλιναγωγήσουν τα πολλά άγρια άλογά του ...



επειδη ειμαστε εκτος ενοτητας παρακαλω να το μεταφερουν στη σωστη ενοτητα του dpf.
Λοιπον....ενα ενα τα θεματα.
-Πετρελαιο βαζουμε ΜΟΝΟ απο ενα πρατηριο εκει που κατοικουμε.Δεν παμε απο το ενα στο αλλο.Οταν ταξιδευουμε ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ να μην βαζουμε απο την Εθνικη , αλλα μεσα στις πολεις.Δεν ειναι δυνατον να κανουμε εμεις ελεγχους ποιοτητας καυσιμων .Το καλο πετρελαιο "ακουγεται" στην μηχανη εαν κτυπαει σαν πυρακια , εαν τραβαει κ.λ.π.

-Στο service ειμαι απο πανω......

-οπως εχω γραψει και ξαναγραψει , εαν γινει σωστα η δουλεια με την αφαιρεση του dpf , το αμαξι μας καπνιζει ΕΛΑΧΙΣΤΑ, και μαλιστα λενε οτι μονο υστερα απο καλη γκαζιά ,και ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.Πρεπει να εχει μαζευτει καποια σχετικη καπνα μεσα στην εξατμιση για να την βγαλει καποια στιγμη.Το οτι μαζευει την οποια καπνα το dpf και μετα την βγαζει καμμενη σε δευτερο χρονο , αφου καποιος καταναλωσει και αρκετη ποσοτητα καυσιμου πρωτα , θεωρείται προστασια του περιβαλλοντος αυτο????


Καλές οι θεωρίες, βέβαια δεν μου απάντησες σε όλα όσα σε ρώτησα ..
Συνεπώς εσύ θεωρείς ότι θα βάζεις μόνο από ένα πρατήριο ... και αν χρειαστείς να βάλεις θα βάλεις μέσα σε πόλεις όπου θα παίξεις τζόκερ στην ποιότητα και θα κερδίζεις πάντα ... οκ
Επίσης θεωρείς ότι μπορείς να καταλάβεις αν το πετρέλαιο που σου έβαλαν έχει αυξημένη ποσότητα σε θείο, το οποίο και βουλώνει ανεπανόρθωτα το DPF, από τα αν κροταλίζει ή τραβάει ... οκ
Και εγώ στα service από πάνω ήμουν, όμως δεν βάζω χέρι στην φωτιά ότι όλα έγιναν κατά γράμμα, υπάρχουν πάντοτε τρόποι να σε ξεγελάσουν ...
Τέλος αυτά που γράφεις για το dpf φαντάζομαι είναι από κάποιους άλλους ευχαριστημένους χρήστες που προχώρησαν στην ακύρωση του dpf ... και πιστεύεις αυτούς και αυτά που λένε και όχι την ίδια την εταιρεία που σου πούλησε το αμάξι, και αναγκάστηκε να "πνίξει" τον κινητήρα με DPF για να είναι συνομμή με Euro 4 χάνοντας πελάτες από αυτό ... οκ, ούτε η Suzuki, ούτε αυτοί που πιστοποίησαν τον ντιζελ για Euro 4 δεν ξέρουν τι κάνουν ...
Όσο για την λειτουργία του DPF όπως την περιγράφεις εσύ, μήπως έχεις κάποιο επίσημο/επιστημονικό κείμενο που να την περιγράφει όπως την λες, ή πάλι είναι ράδιο αρβύλα από "αυτούς που έκοψαν την ουρά τους" και προσπαθούν να πείσουν τους υπόλοιπους ότι δεν μολύνουν περισσότερο, και ότι η πιστοποίηση Euro 4 λέει για καυσαέρια μέσα στις πόλεις και εκτός από τις πόλεις βγάζουμε ότι θέλουμε ...
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Πέμ Απρ 14, 2011 10:10 am

νομιζω οτι απαντησα σε ολα.

Μεσα στη πολη χαμηλοτερους ρυπους και εξω απο την πολη "τρεχατε ποδαρακια μου" λες και ο πλανητης εχει φραχτες απο εδω και απο εκει.
Εχεις βρεθει ποτε πισω απο ngv που κανει αναγεννηση - καθαρισμο του dpf να δεις την καπνα????

Εχω απολυτη επιστοσυνη σε αυτα που γραφουν στα ξενα φορουμ σχετικα με την συμπεριφορα του κινητηρα μετα την ΣΩΣΤΗ καταργηση του dpf.
Καπνα ελαχιστη,μεγαλυτερη αποδοση , και λιγοτερα καυσιμα.Τι αλλο???
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Ένδειξη φίλτρου DPF

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Πέμ Απρ 14, 2011 10:36 am

4troxos έγραψε:νομιζω οτι απαντησα σε ολα.

Μεσα στη πολη χαμηλοτερους ρυπους και εξω απο την πολη "τρεχατε ποδαρακια μου" λες και ο πλανητης εχει φραχτες απο εδω και απο εκει.
Εχεις βρεθει ποτε πισω απο ngv που κανει αναγεννηση - καθαρισμο του dpf να δεις την καπνα????

Εχω απολυτη επιστοσυνη σε αυτα που γραφουν στα ξενα φορουμ σχετικα με την συμπεριφορα του κινητηρα μετα την ΣΩΣΤΗ καταργηση του dpf.
Καπνα ελαχιστη,μεγαλυτερη αποδοση , και λιγοτερα καυσιμα.Τι αλλο???


Δεν απάντησες στο: "Φίλε 4τροχε, πόσα χλμ έχεις στο αμάξι σου οεο? που τα έχεις κάνει οεο? "
Βλέπεις καλή η θεωρία, αλλά πρέπει να αποδεικνύετε στην πράξη ... και η πράξη λέει ότι θα έχεις πρόβλημα στο DPF πολύ νωρίτερα από ότι στο εξωτερικό εξαιτίας των πετρελαίων που κυκλοφορούν στο Ελλαδα ...
Και για να μην παρεξηγούμαστε αυτό ισχύει ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΜΕ DPF ...

Για τα ραδιο αρβύλα που λες για την λειτουργία του DPF (τι ξέρουν μωρέ η Suzuki και E.U. με το Euro 4 ...), άλλο κανονική λειτουργία του DPF και άλλο regeneration. Όταν κάνεις regeneration εν κινήσει, τότε το φίλτρο ΚΑΙΕΙ τα μικροσωματίδια της αιθάλης που έχει μαζέψει ... ΔΕΝ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕ .... ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ..., αλλά και να πάρουμε την περίπτωση που λες, όπου το φίλτρο τα μαζεύει και μετά τα ξερνά χωρίς καμία μετατροπή ... και ας κάνουμε παραλληλισμό με τα οικιακά σκουπίδια σου ... το ίδιο είναι να τα μαζεύεις και να τα καις σε συγκεκριμένο χώρο, και το ίδιο είναι να τα πετάς όπου βρεθείς?

Για το τι λένε τα ξένα φόρα, εννοείς και πάλι κάποιους ενθουσιασμένους μεμονωμένους χρήστες που θεωρούν ότι ανακάλυψαν τη "λυδία λίθο" για τον αμάξι τους, την οποία απέτυχε να ανακαλύψει η Suzuki, δηλαδή και λιγότερη/ίδια μόλυνση και αυξημένη απόδοση και μικρότερη κατανάλωση ...

Προσθήκη:
-------------------
Για την λειτουργία του DPF
http://www.autotriti.gr/data/magazine/v ... /31279.asp
http://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_Particulate_Filter
Τελευταία επεξεργασία από vaxevana και Πέμ Απρ 14, 2011 10:59 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Diesel

arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες