Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό WildBoar » Πέμ Ιουν 21, 2018 5:04 pm

Ίσως έχετε δεί την αγγελία από auto marin με το 1.9 ddis 5d 9/2010 163.000 απο γερμανία.. φίλος το...σκέφτεται...
Οι πρώτες σκέψεις είναι..
Οτι πλέον στα εισαγόμενα αμάξια τα τέλη κυκλοφορίας υπολογίζονται απο την χρονιά της 1ης κυκλοφορίας και όχι όταν ταξινομηθεί ελλάδα..
Άρα το 1.9 ddis με άδεια πρώτης κυκλοφορίας πριν τον 11ο του 2010 τα τέλη υπολογίζονται με τον παλιό τρόπο άρα έχει χαμηλά σχετικά τέλη..
Ένα άλλο είναι οτι μπορεί να μν εχει πραγματικά χλμ..πόσα παραπάνω όμως σε 8 χρόνια;
Ακόμα διαβάσαμε σε παλαιότερα posts οτι μπορεί να ειναι σκουριασμένα απο τα αλάτια μεχρι που και ενα ζώο μπορεί να τρώει τα καλώδια..(???)
Τι άλλη "παγιδα" καλό θα ήταν να προσέξει κανείς σε ενα εισαγόμενο μεταχειρισμένο grand vitara 1.9 ddis?
Άβαταρ μέλους
WildBoar
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 08, 2018 3:53 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Όχι
Name: Κωνσταντίνος

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Πέμ Ιουν 21, 2018 6:54 pm

WildBoar έγραψε:Ένα άλλο είναι οτι μπορεί να μν εχει πραγματικά χλμ..πόσα παραπάνω όμως σε 8 χρόνια;

Δεν υπάρχει όριο φίλε... συνάδελφος έβλεπε touran 3ετίας με 90.000χλμ (και λέγαμε οκ, είναι δουλεμένο (30.000χλμ/ετος) αλλα diesel είναι, λογικά δεν έχει θέμα) και όταν πήγε στη VW είδε ότι είχε 185.000χλμ (επαναλαμβάνω σε 3έτη) :dance:
Εγώ προσωπικά θα υπολόγιζα στα σίγουρα τα διπλά.. :shifty: :shifty:
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Παρ Ιουν 22, 2018 1:27 am

Παντως σαν επιχειρηση ειναι απο τις καλυτερες (απο οτι εχω ακουσει) και δινει και εγγυηση χιλιομετρων !
Ομως οπως εχω πει πλεον μπορεις να εχεις εικονα χιλιομετρων απο μεταχ αμαξι
Δες εδω https://www.spotmechanic.gr/car-inspection και εδω https://www.carcheck.gr/ :D
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό ArisR » Παρ Ιουν 22, 2018 2:06 am

Κώστα έχεις εμπειρία από τις εταιρείες που αναφέρεις;

Θεωρώ απίθανο η αντιπροσωπεία να μην μπορεί να ελέγξει αν έχουν γυρίσει τα χλμ με κάποιο διαγνωστικό της και να μπορεί άλλος με το δικό του..
Αν υπάρχει κάποιος τρόπος σιγουρα θα μπορούσε η αντιπροσωπεία...
Άβαταρ μέλους
ArisR
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 12, 2018 3:59 am
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: kayaba - mad
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αρης

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό WildBoar » Παρ Ιουν 22, 2018 10:32 am

Όσον αφορά τα χλμ αφού μπαίνει στη διαδικασία να τα γυρίσει και δεδομένου οτι είναι σε καλή κατάσταση το αμάξι και του φαίνεται..
Γιατί να μν τα πάει στα 100000 που ειναι πιο πιασιάρικο; (εντάξει πιο κάτω απο 100 ίσως δεν θα το κατέβαζε αφού θεωρητικά θα έδινε εγγύηση)
Επίσης οι ίδιοι λένε οτι σου δίνουν εγγύηση πραγματικών χλμ που σημαίνει -απο οτι μου είπαν οι ίδιοι- το ελέγχεις κ αν δεν είναι έτσι σου επιστρέφουν τα χρήματα..φιλε Antonioz...ο φίλος σου ειχε τέτοια "εγγύηση" χλμ? Κ αν ναί τι έκανε;
Άβαταρ μέλους
WildBoar
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 08, 2018 3:53 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Όχι
Name: Κωνσταντίνος

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό grvitara » Παρ Ιουν 22, 2018 12:01 pm

kostasRS έγραψε:Παντως σαν επιχειρηση ειναι απο τις καλυτερες (απο οτι εχω ακουσει) και δινει και εγγυηση χιλιομετρων !

:whistle: :whistle: :whistle: :whistle:

Το αμάξι χρειάζεται εξονυχιστικό έλεγχο τον οποίο δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να το κάνεις εκεί. Οι παροχές που δίνονται είναι πολλές αλλά γενικά μην πιστεύεις και πολλά. θα πρότεινα στο φίλο σου να κοιτάξει κάτι ελληνικό ή για εισαγωγής να ψαχτεί πάρα πολύ!
Άβαταρ μέλους
grvitara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3356
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 11:10 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττικής - Πλωμάρι
Λάστιχα: Michelin A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O...μή με διακόπτετε!!!
Name: Aργύρης

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό zerarblack » Παρ Ιουν 22, 2018 12:25 pm

Γενικά το να βρεις το ιστορικό ενός αυτοκίνητου δεν είναι εύκολο. Στα εισαγωγής το τι πληρώνεις τελωνείο είναι ανάλογο του εξοπλισμού και των χιλιομέτρων. Όσο περισσότερα τα χιλιόμετρα τόσο λιγότερο το τελωνείο. Οπότε συμφέρει τους εισαγωγείς να φέρνουν αυτοκίνητα με πολλά χλμ. Αν έπαιρνα αυτοκίνητο εισαγωγής θα προσπαθούσα να ζητήσω οτιδήποτε μπορώ από χαρτιά. Όπως πχ βιβλίο service εξωτερικού ,προηγούμενο κάτοχο (για να δω αν ήταν leasing) χαρτιά τελωνείου(νομίζω αναγράφονται τα χλμ ) ,ίσως κτέο εξωτερικού (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς . Όσα λιγότερα μου έδειχναν τόσο περισσότερο θα το έψαχνα…
ΥΓ : Καλή επιτυχία στην αγορά.
Δεν είναι ο κόσμος ιδανικός για το ταξίδι είναι δανεικός.
Άβαταρ μέλους
zerarblack
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 7:36 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΑΜΑ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: Ελατήρια MAD + 35mm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Σπύρος

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό panoshm » Παρ Ιουν 22, 2018 12:38 pm

Στηρίξτε την Ελληνική αγορά :!: :!:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Παρ Ιουν 22, 2018 2:19 pm

WildBoar έγραψε:Επίσης οι ίδιοι λένε οτι σου δίνουν εγγύηση πραγματικών χλμ που σημαίνει -απο οτι μου είπαν οι ίδιοι- το ελέγχεις κ αν δεν είναι έτσι σου επιστρέφουν τα χρήματα..φιλε Antonioz...ο φίλος σου ειχε τέτοια "εγγύηση" χλμ? Κ αν ναί τι έκανε;

δεν το βρήκε απο auto marin
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ » Τρί Ιουν 26, 2018 11:21 am

Με αυτα που διαβασα μεχρι τωρα καταλαβαινω πως το να αγορασεις ενα μεταχειρισμενο απο το εξωτερικο θελει πολυ ψαξιμο απο θεμα καταστασης του οχηματος αν εχει πραγματικα η οχι χιλιομετρα.Και αν οντως αξιζει να το αγορασεις απεξω αν αναλογιστεις οτι πρεπει να πληρωσεις και το τελωνιο.Μηπως τελικα αξιζει να το παρεις απο Ελλαδα μπας και γλυτωσεις και χρηματα?Εγω οταν εψαχνα για jimny ειχα δει αρκετα σε διαφορες αγγελιες.Ψαχνοντας επεσα πανω στην Auto Marin.Ειχε μερικα jimny σε καλη κατασταση οπως φαινονταν στις φωτο μερικα με πολλα και καποια με λιγα χιλιομετρα.Οταν ειδα αυτο που εχω τωρα μου αρεσε πολυ το χρωμα που ειχε γτ δεν ειναι καποιο απο τα συνηθισμενα πολυ κυκλοφορουν.Για καλη μου τυχη ειχαν αφησει μεσα το βιλιο συντηρησης χωρις να εχουν σβησει τα στοιχεια του προηγουμενου ιδιοκτητη.Οποτε σημειωσα τα στοιχεια του και ετσι εμαθα το ιστορικο του και τα ακριβη χλμ που ειχε μεχρι την μερα που το εδωσε.Για καλη μου τυχη τα service τα εκανε ολα σε επισημη αντιπροσωπεια οποτε εμαθα και απο εκει αν ισχυε οτι μου ειχε πει και πραγματι ηταν ετσι οπως μου τα ειπε.Το ειχε δωσει με 49.100 χλμ και πριν 100χλμ ειχε κανει γενικο service.Φυσικα ειχα σημειωσει τα χλμ που εγραφε το καντραν για να μπορεσω να δω αν ειναι γυρισμενα η οχι.Τελικα αφου διαπιστωσα οτι ολα ηταν ενταξει με τα χλμ πηγα και το εκλεισα.
SUZUKI JIMNY 2004 FULL EXTRA
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΥΡΟΣ
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7340
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 10:33 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: General Grabber
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο...έχεις P.M. !!!
Name: ΣΤΑΥΡΟΣ

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Ιουν 26, 2018 10:21 pm

Από εμπειρία γνωστών μου που ψώνισαν από Γερμανία και αγόρασε αυτοκίνητο, μέρος της διαδικασίας πριν την ολοκλήρωση της αγοράς-εκτελωνισμού-μεταβίβασης ήταν να περάσει από τεχνικό έλεγχο από μία γερμανική εταιρία ονόματι DEKRA, η οποία έλεγχε & πιστοποιούσε τι πραγματικά του πουλούσε ο Γερμανός, μαζί με αυτό και τα πραγματικά χιλιόμετρα.

Επίσης, αν το αυτοκίνητο πρόκειται να φτάσει οδικά στην χώρα που θα εκτελωνιστεί πρέπει να βγάλει προσωρινές πινακίδες. Αυτές μπορούν & συνήθως αναλαμβάνουν να τις βγάλουν οι περισσότερες εταιρίες. Αν οι πινακίδες θα είναι για 5 μέρες, τότε τα πράγματα είναι εύκολα κ η όλη διαδικασία διαρκεί καμία ώρα. Αν όμως ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει πινακίδες για 15 ή 30 μέρες τότε πρέπει να γίνει ένας εξτρα έλεγχος, ο κλασικός TÜV τον οποίο αναλαμβάνει επίσης η Dekra σαν πακέτο.

Μπορείς λοιπόν να ρωτήσεις αν υπάρχει τέτοιο πιστοποιητικό διαθέσιμο το οποίο σίγουρα θα γράφει τα χλμ στα όποια έγινε ο έλεγχος αυτός.

Οι ίδιοι γνωστοί μου, μου είπαν πάντως ότι με τους Γερμανούς dealers δεν είχαν κανένα πρόβλημα αφού είναι γνωστοί για τον επαγγελματισμό τους. Αντίθετα μου είχαν πει μακρυά από Έλληνες & Τούρκους dealers (οι οποίοι δεν είναι και λίγοι!!).

Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία για αγορά από Γερμανία.
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Αγορά εισαγόμενου Grand vitara

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Ιουν 26, 2018 10:27 pm

ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:Για καλη μου τυχη ειχαν αφησει μεσα το βιλιο συντηρησης χωρις να εχουν σβησει τα στοιχεια του προηγουμενου ιδιοκτητη.Οποτε σημειωσα τα στοιχεια του και ετσι εμαθα το ιστορικο του και τα ακριβη χλμ που ειχε μεχρι την μερα που το εδωσε.Για καλη μου τυχη τα service τα εκανε ολα σε επισημη αντιπροσωπεια οποτε εμαθα και απο εκει αν ισχυε οτι μου ειχε πει και πραγματι ηταν ετσι οπως μου τα ειπε.Το ειχε δωσει με 49.100 χλμ και πριν 100χλμ ειχε κανει γενικο service.Φυσικα ειχα σημειωσει τα χλμ που εγραφε το καντραν για να μπορεσω να δω αν ειναι γυρισμενα η οχι.Τελικα αφου διαπιστωσα οτι ολα ηταν ενταξει με τα χλμ πηγα και το εκλεισα.


Έκανα ακριβώς το ίδιο με το τωρινό μου αυτοκίνητο. Σταύρο ήμασταν πολύ τυχεροί!!!! Και να βρούμε το ιστορικό και να αποδειχθεί ότι η συντήρηση ήταν τυπική & συνεπής ;-)

Συγκεκριμένα, ένας μάστορας μου λέει αφού του περιγράφω το αυτοκίνητο και του δίνω τα στοιχεία (πινακίδες κλπ): -Του τάδε είναι το αυτοκίνητο.. και αφού του επιβεβαιώνω το όνομα του πρώτου ιδιοκτήτη, μου λέει.. -Πάρτο με κλειστά μάτια, ο τύπος πήγαινε και μου έφερνε να βάλω το πιο ακριβό λάδι (Mobil νομίζω) :!: :!:
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos


Επιστροφή στο Diesel

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες