ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό ChristosJP » Τετ Απρ 05, 2017 1:13 am

kaliakouda έγραψε:
ChristosJP έγραψε:παιδες φιλοι Τετρατροχε και Gmak,
Οσο για το οτι μιλαω εκ του ασφαλους, επαναλαμβανω οτι εγω εν γνωση μου πηρα βενζινη και μαλιστα εν μεσω κρισης, με τα γνωστα τελη που σε σφαζουν. Οποτε εγω μιλαω εκ του ασφαλους, ναι, αλλα φροντισα να μαθω πριν αγορασω.

Όσο και αν συμφωνώ μαζί σου στα υπόλοιπα Χρήστο περί ρύπων, σε αυτό διαφωνώ κάθετα!!! :hand:
Συγκεκριμένα εσύ μιλάς εκ του ασφαλούς εδώ, όταν οι παραπάνω 2 φίλοι πήραν το diesel γιατί ζουν στην επαρχία όπου και επιτρεπόταν ενόσω απαγορευόταν στην Αθήνα, αυτά περί ρημαδοDPF εδώ μέσα τα πρωτακούσαμε και τα προβλήματα που δημιουργεί και βγήκαν στην πορεία, αυτά που γράφονταν εδώ μέσα τα έμαθαν πολύ αργότερα στην αγορά!!!!
Ας μην κάνουμε λοιπόν τους γνώστες εκ των υστέρων.
Φυσικά σου βγάζω το καπέλλο που διάλεξες την βενζίνα, αλλά έμαθες εκ των υστέρων γιατί μπορούσες και διάβασες,ας μην παίζουμε την κολοκυθιά μεταξύ μας
Αν το 2007 που το πήρα ζούσα επαρχία το diesel θα είχα πάρει κι εγώ, τώρα με αυτά που μαθαίνουμε σε καμμία περίπτωση
Τις συμβουλές σου καλύτερα να τις απευθύνεις σε σημερινούς αγοραστές κίνησης πόλεων, οι δύο παραπάνω έχουν μοντέλο 2006-7

Και κάπου εδώ ας το λήξουμε αφού το θέμα πλέον έχει συζητηθεί κατά κόρον και έχει αρχίσει και κουράζει!! :idea:


Γιωργο νομιζω δεν διαβασες πολυ προσεχτικα αυτα που εγραψα. Συγκεκριμενα αυτα που λες παραπανω τα τονισα για τους νεους αγοραστες. Για αυτο και προτεινα να ενημερωνονται οι υποψηφιοι καλα και προτεινα κ στους κατοχους να λενε ολη την αληθεια. Επιπλεον δεν αναφερθηκα μονο στα 2 παιδια, για αυτο και τονισα εξαρχης οτι δεν θελω να με παρεξηγησουν, αλλα με αφορμη των σχολιων τους εξεφρασα την αποψη μου. Αλλωστε ουτε ξερω ποτε πηραν τα αυτοκινητα. Θα μπορουσαν να εχουν μοντελα του 2007 και να τα αγορασαν μεταχειρισμενα το 2013. Οποτε δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενους κατοχους,αλλα κυριως σε υποψηφιους αγοραστες.


Οσο για την επιλογη μου, προσωπικα θα θελα να τονισω οτι δε βασιστηκε στις εντος του φορουμ πληροφοριες, αλλα σε αλλες πηγες. Τα προβληματα του ντιζελ δεν αφορουν μονο αυτο το μοντελο, αλλα ολα τα αυτοκινητα ολων των εταιριων που χρησιμοποιουνται σε πολεις. Δεν θελω να το παιξω εξυπνος, θελω να ενημερωσω οσο μπορω αυτους που παραπληροφορουνται.


Σορρυ για τα μεγαλα ποστ. Σκοπος τους ηταν η ενημερωση και μονο νεων υποψηφιων αγοραστων.

Ευχαριστω που με διαβασατε προσεχτικα!

Υγ. Αν εμενα επαρχια θα επαιρνα μαλλον ντιζελ, γιατι εκει με προσοχη και σωστη χρηση δεν θα ειχες θεμα.
Πάρτε ζβάρα τα βουνά τις κορφές, νησιά και πόλεις, τα χωριά, γιοφύρια
άιντε πάρτε τα βρε και αλωνίστε τα βρε
Άβαταρ μέλους
ChristosJP
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 10:23 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: MAXXIS BIGHORN 764MT
Διάσταση ελαστικών: 225x75x16
Suspension: trailmaster
cb: Ναι
Name: Χρηστος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τετ Απρ 05, 2017 1:25 am

TEΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ!!!
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό ChristosJP » Τετ Απρ 05, 2017 1:29 am

ΚΑΚΑΒΟΣ έγραψε:Φίλε με τα ΑΝ διαβάζαμε ΑΝ ξέραμε,ΑΝ-ΑΝ-ΑΝ λύση στα προβλήματα που βγάζει
ο συγκεκριμένος κινητήρας δεν βρήσκεται!!!Χρήματα για αλλαγή φίλτρου δεν υπάρχουν
(πόσο μάλλον για αλλαγή αυτοκινήτου),η ανάγκη για την χρήση του
επιβεβλημένη,οπότε πες μου εσύ ότι δεν είναι αναγκαίο κακό αυτό που κάναμε
αρκετοί εδώ μέσα!!!
Σε συγχαίρω που εσύ όταν αγόρασες αυτοκίνητο "ψάχτηκες" περισσότερο,με
εμάς όμως που δυστυχώς δεν το κάναμε,την συγκεκριμένη χρονική περίοδο ΔΕΝ
υπάρχει άλλη λύση!!!Για αυτό λοιπόν μην κάνεις αυτό που λέει η παροιμία:"Φταίει
το γαιδούρι και χτυπάς το σαμάρι"!!!
Όσο για τις οικολογικές μου ανησυχίες...



Τωρα με βρισκεις συμφωνο..... οπως εξηγησα αναλυτικα, δεν αναφερομαι στους εχοντες αλλα κυριως στους υποψηφιους νεους κατοχους!!
Για αυτο και γραφω οτι δεν κατακρινω την αντιμετωπιση του προβληματος που υπαρχει, αλλα την παραπλανηση των νεων αγοραστων και τα πορισματα του τυπου οτι ετσι το αμαξι ανασαινει, βγαζει λιγοτερου ριπους κλπ.

Μητσο Αγραφιωτη, με καλυψες!! Συμφωνω απολυτα!

Βικτωρα, μαλλον αυτο δεν κολλαει με τα παραπανω... τι να πω ... πιστευω οτι ειναι για αλλη κουβεντα.

Απο εμενα αυτα, διοτι καποια παιδια ισως να παρεξηγουν το λογο της κουβεντας (που ειναι η ενημερωση η σωστη για νεους αγοραστες οποιουδηποτε ντιζελ και σε οποιαδηποτε περιοχη). Αν καποιος εθιγη απο τα γραφομενα μου, ζηταω για πολλοστη φορα συγνωμη!
Πάρτε ζβάρα τα βουνά τις κορφές, νησιά και πόλεις, τα χωριά, γιοφύρια
άιντε πάρτε τα βρε και αλωνίστε τα βρε
Άβαταρ μέλους
ChristosJP
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 10:23 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: MAXXIS BIGHORN 764MT
Διάσταση ελαστικών: 225x75x16
Suspension: trailmaster
cb: Ναι
Name: Χρηστος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ Απρ 05, 2017 3:43 am

Συμπέρασμα : Diesel μόνο για ταξίδια και επαρχιακούς δρόμους χωρίς πολλά άναψε σβήσε...για ότι άλλο μόνο βενζινοκίνητο...

Πάντως είναι κρίμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, εξάλλου νομίζω ότι δεν υπάρχουν από κανένα φίλο εδώ μέσα κακόβουλες αναρτήσεις, παρά μόνο καταθέσεις απόψεων και εμπειριών. ;-)

Υ.Γ. Πάντως ρε παιδιά, μετά τον φετινό χειμώνα εδώ πάνω, που καθηλώθηκε ότι diesel όχημα δεν ήταν σταθμευμένο σε στεγασμένο χώρο, δεν θέλω ούτε τη λέξη να ακούω. Τουλάχιστον για την περιοχή μου δεν...
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό ΚΑΚΑΒΟΣ » Τετ Απρ 05, 2017 10:25 am

ChristosJP έγραψε:Τωρα με βρισκεις συμφωνο..... οπως εξηγησα αναλυτικα, δεν αναφερομαι στους εχοντες αλλα κυριως στους υποψηφιους νεους κατοχους!!
Για αυτο και γραφω οτι δεν κατακρινω την αντιμετωπιση του προβληματος που υπαρχει, αλλα την παραπλανηση των νεων αγοραστων και τα πορισματα του τυπου οτι ετσι το αμαξι ανασαινει, βγαζει λιγοτερου ριπους κλπ.

Μητσο Αγραφιωτη, με καλυψες!! Συμφωνω απολυτα!

Βικτωρα, μαλλον αυτο δεν κολλαει με τα παραπανω... τι να πω ... πιστευω οτι ειναι για αλλη κουβεντα.

Απο εμενα αυτα, διοτι καποια παιδια ισως να παρεξηγουν το λογο της κουβεντας (που ειναι η ενημερωση η σωστη για νεους αγοραστες οποιουδηποτε ντιζελ και σε οποιαδηποτε περιοχη). Αν καποιος εθιγη απο τα γραφομενα μου, ζηταω για πολλοστη φορα συγνωμη!

Δεν υπάρχει παρεξήγηση φίλε!
Εδώ μέσα πιστεύω όλοι προσπαθούμε να
βοηθήσουμε :-)
Ποτέ μην κάνεις ανοησίες εκτός αν αυτές σου προκαλούν..... ευχαρίστηση!
Άβαταρ μέλους
ΚΑΚΑΒΟΣ
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2009 12:20 am
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Λάστιχα: 225/65/17 LAT.CROSS
Suspension: ΄Της μάνας του....
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Απρ 05, 2017 10:33 am

lyggas έγραψε:...Πάντως είναι κρίμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις.....
Υ.Γ. Πάντως ρε παιδιά, μετά τον φετινό χειμώνα εδώ πάνω, που καθηλώθηκε ότι diesel όχημα δεν ήταν σταθμευμένο σε στεγασμένο χώρο, δεν θέλω ούτε τη λέξη να ακούω. Τουλάχιστον για την περιοχή μου δεν...

Δεν υπαρχουν παρεξηγησεις...Καταθεση αποψεων γινεται..
Οσο αφορα το κρυο στα πετρελαια, στα βορεια μερη της ευρωπης δινουν πετρελαιο με αντιψυκτικο......
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4636
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ Απρ 05, 2017 10:52 am

Χρήστο ακινητοποιήθηκαν και τα οχήματα με αντιπαγωτικά πρόσθετα. Μόνο diesel από Ρωσία ίσως έσωνε την κατάσταση. Αν και αυτό δεν είναι βέβαιο, επειδή έμειναν και αυτοκίνητα που χρησιμοποιούσαν καύσιμο απο την LUKOIL (υπάρχουν πρατήρια στη γειτονική πόλη του Μοναστηρίου στην FYROM).
Υπ΄όψιν ότι το οροπαίδιο της Πελαγονίας, είναι ίσως το πιο κρύο στη Βαλκανική. Φέτος π.χ. είχαμε ολικό παγετό δύο εβδομάδες με μέγιστη θερμοκρασία -10. Μπορείς να καταλάβεις τί έγινε.
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό NίκοςDDIS » Παρ Απρ 07, 2017 2:17 pm

Αν ειμασταν πραγματικα οικολογοι,δεν θα αγοραζαμε ουτε Diesel αλλα ουτε βενζινοκινητο.Ποδηλατο θα παιρναμε και μαλιστα mountain bike.Ενα διλιτρο βενζινοκινητο καιει και ρυπαινει περισσοτερο απο ενα 1000ρι.Το θεμα ειναι οτι με τα πετρελαια που κυκλοφορουν στα βενζιναδικα,δεν νομιζω οτι δουλευουν τα φιλτρα οπως θα πρεπε.Σχεδιαστηκαν να δουλευουν με σωστα πετρελαια και οχι αυτο που αγοραζουμε απο τα βενζιναδικα
New Grand Vitara 1.9DDIS
Άβαταρ μέλους
NίκοςDDIS
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2008 6:08 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: Yo Geolandar AT G015
Suspension: Εργοστασιακη
cb: Όχι
Name: Νικος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό fronteras » Δευτ Απρ 10, 2017 2:56 pm

NίκοςDDIS έγραψε:Αν ειμασταν πραγματικα οικολογοι,δεν θα αγοραζαμε ουτε Diesel αλλα ουτε βενζινοκινητο.Ποδηλατο θα παιρναμε και μαλιστα mountain bike.Ενα διλιτρο βενζινοκινητο καιει και ρυπαινει περισσοτερο απο ενα 1000ρι.Το θεμα ειναι οτι με τα πετρελαια που κυκλοφορουν στα βενζιναδικα,δεν νομιζω οτι δουλευουν τα φιλτρα οπως θα πρεπε.Σχεδιαστηκαν να δουλευουν με σωστα πετρελαια και οχι αυτο που αγοραζουμε απο τα βενζιναδικα


+1000000
Η προσωπική μου επιλογή ήταν πετρέλαιο, για το λόγο, ανάφλεξη σε τροχαίο. Θα μου πεις και αν θα υπάρξει αναφλέξη από το όχημα που θα πέσει πάνω μου; τουλάχιστον μειώνω τις πιθανότητες.
Χαμογελάτε ειναι μεταδοτικό.
fronteras
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2015 6:36 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΛ/ΚΗ
Λάστιχα: BF Good.AT 225/70/16
Suspension: MX6+Αποστάτες
cb: Ναι
Aka: Fronteras
Name: Άγγελος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Μάιος 10, 2017 12:20 pm

αν και καθυστερημενα...συμφωνω απολυτα με τον φιλο καλιακουδα...(στο πρωτο ποστ)..ηξερα εγω τι παιζει με το ντιζελ το 2007? θυμαμαι στο πρωτο σερβις στην αντιπροσωπεια το κοιταγαν λες και ηταν διαστημοπλοιο..ασε που μου εβαλαν λαδι βενζινας αντι για πετρελαιου....ουτε dbf ηξερα..και ναι..λογω επαρχιας το αγορασα...
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό VaL » Πέμ Οκτ 26, 2017 10:45 am

Παίδες μια ερώτηση... Τα νεότερα GV (2012 κ μετά), που παίρνουν άδεια euro5, έχουν dpf πάνω?
Έχει κανείς καμία γνώμη γι αυτά ή είναι ότι κ τα παλαιότερα?
Τα έχω βάλει στο μάτι αλλα αυτά που λέτε εδώ με σταματούν.......
Seriously Playful

(ψάχνοντας το σωστό vitara)
VaL
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 15, 2008 1:20 pm
Λάστιχα: Εχω αλλάξει πολλά ΑΤ
Suspension: Εξ Αυστραλίας
cb: Ναι
Aka: VaL
Name: VaL

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Δευτ Ιαν 01, 2018 7:50 pm

Tο DPF δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα φίλτρο σωματιδίων του πετρελαίου που από καιρού εις καιρόν μετατρέπεται, (με την εγχυση καυσίμου μέσα του σε μικρό φούρνο), κατακαίωντας τα σωματίδια που έχουν συγκεντρωθεί, μετατρέποντας τα σε πιο αβλαβή κατάσταση ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ.
Yποτίθεται ότι είναι maintenance free, δηλαδή δεν χρειάζοται (υποτίθεται) καμία συντήρηση και διαρκεί όσο και η ζωή του οχήματος.

Το γεγονός και μόνο ότι γράφεται με τέτοια ευκολία σε δημόσιο χώρο, η μέθοδος για την κατάργησή του, (προσωπική μου άποψη) δεν είναι σωστό. Είναι αντίστοιχο με το να γράφαμε πως θα ξηλώσουμε τον καταλύτη από ένα βενζινοκίνητο, διότι βούλωσε με την χρήση, αρα η θα το ξεβουλώσουμε (που δεν γίνεται), η θα το καταργήσουμε (που γίνεται). Ούτε λόγος για την αντικατάστασή του, που φυσκικά κοστίζει όσο το μισό αυτοκίνητο!!!

Δυστυχώς όμως ΔΕΝ φταίει ούτε ο ιδιοκτήτης του diesel, αφού ΚΑΝΕΝΑΣ δεν φρόντισε να τον ενημερώσει ότι αυτό το 4τροχο που θα πάρει, ΑΠΑΙΤΕΙ συγκεκριμένο τρόπο λειτουργίας, για να δουλεύει ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ, οχι όπως ΒΟΛΕΥΕΙ.
Από την άλλη το φαινόμενο δεν είναι μόνο Ελληνικό! Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες!!!

Για όσους συναδέλφους κατανοούν την γλώσσα, παραθέτω ένα σύνδεσμο σε ένα σχετικό άρθρο με ΠΟΛΛΗ δόση χιούμορ αλλά και αλήθειας

http://youtu.be/-bOlDFFhuPM
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τρί Ιαν 02, 2018 2:55 pm

batfalcon έγραψε:Το γεγονός και μόνο ότι γράφεται με τέτοια ευκολία σε δημόσιο χώρο, η μέθοδος για την κατάργησή του, (προσωπική μου άποψη) δεν είναι σωστό. Είναι αντίστοιχο με το να γράφαμε πως θα ξηλώσουμε τον καταλύτη από ένα βενζινοκίνητο, διότι βούλωσε με την χρήση, αρα η θα το ξεβουλώσουμε (που δεν γίνεται), η θα το καταργήσουμε (που γίνεται). Ούτε λόγος για την αντικατάστασή του, που φυσκικά κοστίζει όσο το μισό αυτοκίνητο!!!

Φυσικά και η ΟΔΣ του Vitaraclub.gr έχει γράψει επανειλημμένως ότι κάτι τέτοιο δεν συνιστάται, όμως με το να αποτρέψουμε την συζήτηση θεωρούμε ότι χειρότερο θα κάνουμε, έτσι έμαθαν κάποιοι τα κουσούρια ετούτου του dpf ειδικά όταν κινείσαι στην πόλη συχνά, άλλο πάλι έπραξαν αναλόγως ακόμη και στην αγορά τους

Ο Διαχειριστής
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό bill12 » Τρί Ιαν 02, 2018 3:54 pm

kaliakouda έγραψε:
batfalcon έγραψε:Το γεγονός και μόνο ότι γράφεται με τέτοια ευκολία σε δημόσιο χώρο, η μέθοδος για την κατάργησή του, (προσωπική μου άποψη) δεν είναι σωστό. Είναι αντίστοιχο με το να γράφαμε πως θα ξηλώσουμε τον καταλύτη από ένα βενζινοκίνητο, διότι βούλωσε με την χρήση, αρα η θα το ξεβουλώσουμε (που δεν γίνεται), η θα το καταργήσουμε (που γίνεται). Ούτε λόγος για την αντικατάστασή του, που φυσκικά κοστίζει όσο το μισό αυτοκίνητο!!!

Φυσικά και η ΟΔΣ του Vitaraclub.gr έχει γράψει επανειλημμένως ότι κάτι τέτοιο δεν συνιστάται, όμως με το να αποτρέψουμε την συζήτηση θεωρούμε ότι χειρότερο θα κάνουμε, έτσι έμαθαν κάποιοι τα κουσούρια ετούτου του dpf ειδικά όταν κινείσαι στην πόλη συχνά, άλλο πάλι έπραξαν αναλόγως ακόμη και στην αγορά τους

Ο Διαχειριστής



+1
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τρί Ιαν 02, 2018 10:55 pm

kaliakouda έγραψε:
batfalcon έγραψε:Το γεγονός και μόνο ότι γράφεται με τέτοια ευκολία σε δημόσιο χώρο, η μέθοδος για την κατάργησή του, (προσωπική μου άποψη) δεν είναι σωστό. Είναι αντίστοιχο με το να γράφαμε πως θα ξηλώσουμε τον καταλύτη από ένα βενζινοκίνητο, διότι βούλωσε με την χρήση, αρα η θα το ξεβουλώσουμε (που δεν γίνεται), η θα το καταργήσουμε (που γίνεται). Ούτε λόγος για την αντικατάστασή του, που φυσκικά κοστίζει όσο το μισό αυτοκίνητο!!!

Φυσικά και η ΟΔΣ του Vitaraclub.gr έχει γράψει επανειλημμένως ότι κάτι τέτοιο δεν συνιστάται, όμως με το να αποτρέψουμε την συζήτηση θεωρούμε ότι χειρότερο θα κάνουμε, έτσι έμαθαν κάποιοι τα κουσούρια ετούτου του dpf ειδικά όταν κινείσαι στην πόλη συχνά, άλλο πάλι έπραξαν αναλόγως ακόμη και στην αγορά τους

Ο Διαχειριστής


Δεν αναφέρθηκα στην Διαχείρηση. Ποιός είμαι άλλωστε εγώ που ήρθα χθες στην παρέα σας, να κρίνω την δουλειά τόσων ετών!
Αναφέρομαι στο θέμα σφαιρικά. Πως θα έπρεπε ΟΛΟΙ μας να το αντιμετωπίζουμε και πως φθάνουμε να το αντιμετωπίσουμε, ετσι όπως ήρθαν τα πράγματα.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Diesel

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες