ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό dragorosi46 » Τετ Μαρ 07, 2018 12:22 am

οκ
:doh:
ΜΟΝΟ Υγεια ολα τα αλλα παλευοντε!!!!
dragorosi46
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 10:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: NEXXEN
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Rosi
Name: Γιωργος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Πέμ Ιουν 07, 2018 7:21 pm

Μου ειναι αδυνατο να κατανοησω γιατι ολοι οι επαγγελματιες που καταργουν το dpf, παρ' ολο που περνουν απο ΚΤΕΟ, δεν ελεγχονται!!!
Τι θελει δηλαδη το καθε ΚΤΕΟ για να δει οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΙΛΤΡΟ;;;;
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Παρ Ιουν 08, 2018 11:18 am

Το θεμα ειναι εαν βγαζει προβλημα στους ρυπους τοτε πως περναει????
Εχουν μεγαλη ανοχη στην εκπομπη ρυπων και ετσι περνανε ΣΧΕΔΟΝ ολοι.
Τελευταία επεξεργασία από 4troxos και Κυρ Ιαν 05, 2020 6:31 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4636
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό dragorosi46 » Σάβ Ιουν 30, 2018 3:42 pm

Αφαιρεσα το dpf μου και θα σας πω κι εγω τα Θετικα και αρνητικα της μετατροπης η οποια μετροπη συνδιαστηκε με καθαρισμο και ρυθμιση μπεκ. Στα θετικα Το αυτοκινητο πηγαινει πολυ καλυτερα απο πριν ,μεχρι πριν την αφαιρεση του το αμαξι δεν πηγαινε πανω απο 165 χλμ τωρα ειδα 180 στο κοντερ.Επισης τραβαει πολυ καλυτερα και δεν κροταλιζει κατω απο 2000 στροφες. Η καταναλωση βελτιωθηκε κατα 1 περιπου λιτρο. Δεν εχω τον φοβο να μου προκαλεσει το βουλωμα του dpf βλαβες στην ngr στο τουρμπο η ακομα και στον κινητηρα και δεν ξερω πια τι ειναι το safe mode.
Στα Αρνητικα θα βαλω μονο το καπνισμα της εξατμισης που γινετε ορατο μονο σε αποτομο παρατεταμενο πατημα του γκαζιου στην αλλαγη πρωτης με δευτερης ταχυτητας και αφου πρωτα εχει προηγηθει κινηση στην πολη. Δεν το κανει δηλαδη συνεχεια μονο μετα απο κινηση στην πολη και οταν πας να το ανοιξεις αποτομα. Σ αυτο συντελεσε ο καθαρισμος και η ρυθμιση των μπεκ μιας και το αυτοκινητο πριν απο την ρυθμιση καπνιζε πιο πολυ,οχι σαν κατι ταξι που βλεπουμε αλλα σε καθε αποτομο ανοιγμα το εβλεπες.
Καλο θα ειναι αν παρετε την αποφαση να το καταργησετε και δεν θελετε να εχετε καπνισμα της εξατμισης σε καθε αποτομο πατημα γκαζιου να ρυθμισετε και τα μπεκ.
Καλο καλοκαιρι αν ερθει ποτε :D
ΜΟΝΟ Υγεια ολα τα αλλα παλευοντε!!!!
dragorosi46
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 10:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: NEXXEN
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Rosi
Name: Γιωργος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό fronteras » Κυρ Ιούλ 01, 2018 4:39 am

Σε πόσα χλμ έκανες το dpf off;
Το ρωτάω γιατί εάν έχεις πάνω από 100.000χλμ θα σε στεναχωρήσω, αλλά έχε το νου σου στην egr και στην τουρμπίνα, γιατί την παραπάνω φθορά λόγο του dpf θα την έχουν πάρει.
Τελευταία επεξεργασία από DENNISLA και Δευτ Ιούλ 09, 2018 9:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση quote
Χαμογελάτε ειναι μεταδοτικό.
fronteras
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2015 6:36 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΛ/ΚΗ
Λάστιχα: BF Good.AT 225/70/16
Suspension: MX6+Αποστάτες
cb: Ναι
Aka: Fronteras
Name: Άγγελος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Κυρ Ιούλ 01, 2018 11:39 am

Διάβασα το θέμα και είπα να καταθέσω την άποψη μου.
Πρέπει να αλλάζετε το DPF μετά κάποια χλμ. :?: NAI
Πρέπει να καταργούμε το DPF όταν βουλώσει :?: ΟΧΙ
Χρειάζεται το DPF στα αυτοκίνητα diesel :?: ΝΑΙ (είναι φίλτρο κρατά ένα μέρος της κάπνας)
Είναι λογική η τιμή αγοράς του φίλτρου DPF :?: OXI (από χρυσό είναι και κάνει 2.500 € ?)
Από εδώ ξεκινά το κακό :!: Ένα φίλτρο απαραίτητο για την επιβαρυμένη μας ατμόσφαιρα θα έπρεπε να πωλείται σε τιμή κόστους :!: :!:
Υπολογίζω ότι ένα φίλτρο DPF δεν στοιχίζει πάνω από 200 € (μαζικά κατασκευάζονται) Μαζί με έξοδα μεταφοράς και κάποιο έστω μικρό κέρδος να στοίχιζε 300 €
Όλα λοιπόν για το κέρδος και μετά φταίει ο τελικός καταναλωτής που το βγάζει και ρυπαίνει.
Θα έπρεπε να ξέρει ο κάθε αγοραστής οχήματος το κόστος ανταλλακτικών :?: ΟΧΙ (πρέπει να έχει τεχνικές γνώσεις πάνω στα αυτοκίνητα)
Θα μπορούσαν τα φίλτρα DPF να είναι κατασκευασμένα από υλικό που θα να πλένονταν σε ιδικά πλυντήρια. Κάτι που γίνετε στα μεγάλα οχήματα εδώ και χρόνια.
Βάλανε βιοκαύσιμα μέσα στο diesel. Μα έτσι έπεσε η ποιότητα του diesel (κετάνια) Χρειαζόμαστε περισσότερα λίτρα για τα ίδια χλμ. Βγάζουμε περισσότερα καυσαέρια.
Φυσικά κανένας δεν μιλά για τα πλοία που καίνε πολύ χαμηλής ποιότητας καύσιμα, για τα αεροπλάνα που πετάνε πάνω από το κεφάλι μας καίγοντας τεράστιες ποσότητες καυσίμων.
Κυκλοφορούν αυτά σε άλλο πλανήτη :?: ΟΧΙ. Όλα σε αυτόν τον πλανήτη, που εμείς οι άνθρωποι ονομάζουμε Γη.
Στοχοποίησαν τα οχήματα που καίνε diesel. Μα μπορούν να ρυπαίνουν λιγότερο, καίνε λιγότερα καύσιμα στα ίδια χλμ με ένα βενζήνας.
Ο λόγος της στοχοποίησης η προώθηση των ηλεκτρικών οχημάτων. Θαρρείς η ηλεκτρική ενέργεια θα δημιουργείτε σε άλλο πλανήτη. Οι τεράστιες μπαταρίες που χρειαζόμαστε θα κατασκευάζονται δια μαγείας :D
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Κυρ Ιούλ 01, 2018 12:50 pm

Πες τα!!!
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό dragorosi46 » Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:59 pm

Σε πόσα χλμ έκανες το dpf off;
Το ρωτάω γιατί εάν έχεις πάνω από 100.000χλμ θα σε στεναχωρήσω, αλλά έχε το νου σου στην egr και στην τουρμπίνα, γιατί την παραπάνω φθορά λόγο του dpf θα την έχουν πάρει.[/quote]

Φιλε μου δεν με στεναχωρεις καθολου το ξερω πως αυτα χαλανε μετα απο κακη λειτουργια του dpf αλλα ελπιζω να προλαβα την ζημια.Η ngr αλλαχτηκε απο λαθος διαγνωση πριν αφαιρεσω το dpf, η παλια ηθελε απλα ενα καθαρισμα αλλα την πειρα οταν πηγα στο συνεργειο της συμφορας που το πηγαινα και μου ειπε να την αλλαξω επειδη ετσι ελεγε το διαγνωστικο!! Βιαστηκα να την παραγκηλω οταν το συνεργειο μου ειπε οτι κοστιζει καινουργια 450 ευρω και εγω την βρηκα 250 καινουργια(vdo) οποτε λεω παρτην και βλεπουμε. Την πειρα την αλλαξα και το αμαξι μου εκανε τα ιδια οποτε πηγα σε αφαιρεση dpf και το αμαξι εκανε παλι τα ιδια(καπνιζε και δεν τραβουσε). Επισκεψη σε αλλο συνεργειο οπου τελικα βρεθηκε το ψυγειο ιντερκουλερ να εχει μια μικρη τρυπα με αποτελεσμα η τουρμπινα να χανει πιεση και να μην δουλευει κανονικα,το αυτοκινητο εβγαζε ντουμανι και ετσι μπουκωσε το dpf ....
οσο αναφορα την τουρμπινα δεν βλεπω να πυραχτηκε μιας και το αμαξι πηγαινει μια χαρα οποτε δεν την ανακατεβω. Εχω 225.000χλμ.
Aν εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο για να δοκιμασω εαν πυραχτηκε η τουρμπινα θα χαρω να μου το αναφερεις. Ευχαριστω
ΜΟΝΟ Υγεια ολα τα αλλα παλευοντε!!!!
dragorosi46
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 10:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: NEXXEN
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Rosi
Name: Γιωργος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό dragorosi46 » Κυρ Ιούλ 01, 2018 6:32 pm

\πα
Πρέπει να καταργούμε το DPF όταν βουλώσει :?


Φιλε μου πιστεψε με εκανα τεραστιες προσπαθειες για να μην το καταργησω αλλα ο μαστορας που εμπλεξα ειχε πληρη αγνοια ωστε (μιας και ειχα αλλο θεμα που δεν βρηκε ως οφειλε) και οι λυσεις που μου προτεινε ηταν 3500ευρω για μαμα φιλτρο πραγμα που δεν δεχτηκα και αφαιρεση στα 500 ευρω. Εφαγα χρονο να ψαξω σε αντιπρωσοποιες πηγα σε ημιτασιον που μπουκωσε μετα απο 250 χιλιομετρα και ολα αυτα για ενα τρυπιο ψυγειο που μου βουλωνε τα παντα(και το παλιο dpf)....Βεβαια εχοντας 225.000χλμ καποτε θα μπουκωνε ασχετα με το ψυγειο οσο και αν το φροντιζα με καθαριστικα και καλα πετρελαιa shell vpower μονο. Οταν αφαιρεσα το dpf και δεν βελτιωθηκε το προβλημα καταλαβα πως κατι αλλο ειναι...
Το αφαιρεσα δηλαδη τυχαια(σε αλλον με 300 ευρω) μου βγηκε ομως σε καλο γιατι πλεον εχω ενα αλλο αυτοκινητο που χαιρομαι να οδηγω και που ξερω πως αν εξαιρεσεις αυτο το φιλτρο που δημιουργει τοσα κακα για τον κινητηρα ,εχω ενα αυτοκινητο euro3 μεν αλλα με τοσα αλλα θετικα στοιχεια που ανεφερα πιο πανω.
Τελος αυτο με τα υποτιθεμενα οικολογικα αυτοκινητα που εχουν αυτο το φιλτρο εγω προσωπικα θεωρω οτι ολα γινοντε για να πουλανε νεα αμαξια ...Γιατι αυτα τα σωτηρια φιλτρα για το περιβαλλον δεν μπαινουν και σε καυστηρες των σπιτιων μας που ντουμανιαζουν το περιβαλλον με βρομικο πετρελαιο? Γιατι αυτα τα φιλτρα δεν τα εχουν τα καραβια των πλουσιων πλοιοκτητων?
Υ.γ ξερω πως και εσυ οπως κι εγω τα βαζεις με τις αντιπροσωποιες που πουλανε χωρις κανεναν ελεγχο αυτα τα εξαρτηματα πανακριβα αλλα εγω απλα εξηγω πως τελικα φτανουμε στην αφαιρεση πολυ κατοχοι diesel. Εκανα και σχετικα παραπονα στην suzuki με mail μου που αφορουσε γενικα τα ακριβα ανταλλακτικα της εταιριας και δεν ελαβα απαντηση.
ΜΟΝΟ Υγεια ολα τα αλλα παλευοντε!!!!
dragorosi46
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 10:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: NEXXEN
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Rosi
Name: Γιωργος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό fronteras » Τρί Ιούλ 03, 2018 11:15 am

dragorosi46 έγραψε:Σε πόσα χλμ έκανες το dpf off;
Το ρωτάω γιατί εάν έχεις πάνω από 100.000χλμ θα σε στεναχωρήσω, αλλά έχε το νου σου στην egr και στην τουρμπίνα, γιατί την παραπάνω φθορά λόγο του dpf θα την έχουν πάρει.


Φιλε μου δεν με στεναχωρεις καθολου το ξερω πως αυτα χαλανε μετα απο κακη λειτουργια του dpf αλλα ελπιζω να προλαβα την ζημια.Η ngr αλλαχτηκε απο λαθος διαγνωση πριν αφαιρεσω το dpf, η παλια ηθελε απλα ενα καθαρισμα αλλα την πειρα οταν πηγα στο συνεργειο της συμφορας που το πηγαινα και μου ειπε να την αλλαξω επειδη ετσι ελεγε το διαγνωστικο!! Βιαστηκα να την παραγκηλω οταν το συνεργειο μου ειπε οτι κοστιζει καινουργια 450 ευρω και εγω την βρηκα 250 καινουργια(vdo) οποτε λεω παρτην και βλεπουμε. Την πειρα την αλλαξα και το αμαξι μου εκανε τα ιδια οποτε πηγα σε αφαιρεση dpf και το αμαξι εκανε παλι τα ιδια(καπνιζε και δεν τραβουσε). Επισκεψη σε αλλο συνεργειο οπου τελικα βρεθηκε το ψυγειο ιντερκουλερ να εχει μια μικρη τρυπα με αποτελεσμα η τουρμπινα να χανει πιεση και να μην δουλευει κανονικα,το αυτοκινητο εβγαζε ντουμανι και ετσι μπουκωσε το dpf ....
οσο αναφορα την τουρμπινα δεν βλεπω να πυραχτηκε μιας και το αμαξι πηγαινει μια χαρα οποτε δεν την ανακατεβω. Εχω 225.000χλμ.
Aν εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο για να δοκιμασω εαν πυραχτηκε η τουρμπινα θα χαρω να μου το αναφερεις. Ευχαριστω[/quote]

Δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο, απ'ότι βλέπω.
Απλά αν κάποια στιγμή σου παρουσιάσει το εξής πρόβλημα, (υπάρχουν και άλλα συμπτώματα για την τουρμπίνα, εγώ σου αναφέρω το δικό μου), να ξέρεις ότι είναι τουρμπίνα: εκεί που πηγαίνεις πορεία ή πάνω σε προσπέρασει, σταματήσει να τουρμπίζει (θα το καταλάβεις αμέσως) και σταματήσεις στην άκρη σβήσεις μηχανή και ξανά βάλεις μπροστά και δουλέψει κανονικά, είναι σίγουρα τουρμπίνα.(Αυτό γιατί με το κλείσιμο κάνει"reset" στις μεταβλητές φτερωτές και μετά δουλεύει κανονικά μέχρι να σου το ξανακάνει).
Στην καλύτερη περίπτωση, ανακατασκευή, 350€-400€ αλλιώς καινούργια, από 800€ και πάνω (γνώμη μου, ανακατασκευή την δική σου ή καινούργια και όχι μεταχειρισμένη, την οποία δεν ξέρεις ποιος την είχε πριν). ΠΡΟΣΟΧΉ Πάντα Γνήσιο κιτ επισκευής, γιατί υπάρχει και κινέζικο κιτ, κάποιοι το βάζουν για γνήσιο.
Αυτά, πιστεύω να σε βοηθήσα.
Χαμογελάτε ειναι μεταδοτικό.
fronteras
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 829
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2015 6:36 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΛ/ΚΗ
Λάστιχα: BF Good.AT 225/70/16
Suspension: MX6+Αποστάτες
cb: Ναι
Aka: Fronteras
Name: Άγγελος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό dragorosi46 » Κυρ Ιούλ 08, 2018 9:50 pm

7
Δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο, απ'ότι βλέπω.

Ευχαριστω φιλε!!! Ελπιζω να την γλυτωσε η τουρμπινα μου. Προς το παρων και μετα απο 5000χλμ που εγιναν ολα αυτα παει πολυ καλα αλλα θα εχω τον νου μου.
ΜΟΝΟ Υγεια ολα τα αλλα παλευοντε!!!!
dragorosi46
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 10:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: NEXXEN
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Rosi
Name: Γιωργος

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:18 pm

Σημερα για πολλοστη φορα σκεφθηκα, ευκαιριας δοθεισης, ποσο ανευθυνοι ειναι ορισμενοι.
Προπορευεται ενα Ταξι. Ο πισω προφυλακτηρας ειναι κιτρινομαυρος απο την καπνια!
Ανοιγει το φαναρι, ξεκιναει το ταξι, βγαζει λιγο καπνα, περιεργο σκεπτομαι... Με το που αλλαζει σε 2α και παταει, τουφα το ντουμανι. Σκοτεινιασε ο τοπος. Δεν εβλεπα ουτε καν τον αριθμο του!!!
Μα ποση καφριλα τελικα; Ολο αυτο το νεφος καρβουνοσκονης το αναπνεουμε εμεις που ειμαστε πισω του, τα παιδια του η μανα του ο πατερας του που ειναι πισω απο καποιον αλλον σαν κι αυτον. Και ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΕΙΣΠΝΕΟΥΝ κι αυτο καθεται μεσα στις κυψελιδες στα πνευμονια μας και στο τελος θα παθουν εναν ξεγυρισμενο καρκινο!!!
Γιατι ρε καφρε επιβαρυνεις την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΓΕΙΑ; Την δικη σου καντην οτι θελεις. Εγω τι σου χρωσταω;
Και συ ρε κρατος, αφου επετρεψες τα ταξι με πετρελαιο ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, γιατι δεν τους ελεγχεις; Γιατι δεν ελεγχεις τα διυλιστηρια τι σκ@@@ πετρελαιο παραγουν και διαθετουν;
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Πιπέρι... στο πετρέλαιο
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Παρ Απρ 19, 2019 10:36 am

να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου.

1) αν το αυτοκίνητο είχε θέμα με τα φρένα και δεν είχες λεφτα να τα φτιάξεις θα τα καταργούσες και άρα θα διακινδύνευες την υγεία σου αφου κάπου θα τρακάρεις;
ΝΑΙ/ΟΧΙ?

2) αν το αυτοκίνητο είχε θέμα με το DPF και δεν είχες λεφτα να τα φτιάξεις θα τα καταργούσες και άρα θα διακινδύνευες την υγεία σου αφου κάποιος θα πάθει καρκίνο;
ΝΑΙ/ΟΧΙ?

όποιος απαντάει στο πρώτο ΟΧΙ αλλά στο δεύτερο ΝΑΙ ας προβληματιστεί λίγο.

Επίσης δεν το δέχομαι το θέμα κόστους τόσο απλά. Στο κάτω κάτω ο μόνος λόγος που κάποιος βρίσκει οικονομική την αφαίρεση του DPF είναι επειδή τα ΚΤΕΟ δεν θα τον πιάσουν μάλλον - απαράδεκτο - φαντάζομαι αν το εντοπίσουν σε υποχρεώνουν να το ξανατοποθετήσεις, σωστα;

Υπάρχουν και φτηνότερα αυτοκίνητα, υπάρχουν και ποδήλατα και γενικώς λύσεις υπάρχουν και πρέπει να σεβόμαστε την υγεία των άλλων.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό KiNG » Παρ Μάιος 24, 2019 11:06 am

Εχω δυο ερωτήσεις, άμα αδειάσεις το DPF και δεν το καταργήσεις από τον εγκέφαλο τι θα γίνει?

Και δεύτερον διαβάζω οτι ολοι καταργείτε απο τον εγγεφαλο το DPG και την EGR γιατί πρέπει να καταργηθεί η EGR? έχω μιλήσει με 2-3 προγραμματιστες και ο ένας μου λέει δεν υπάρχει λόγος να την καταργήσεις ο άλλος μου είπε δεν χρειάζεται η EGR αλλά δεν μου δώσανε καμιά τεκμηριωμένη απάντηση..
KiNG
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 20, 2019 12:22 pm
Λάστιχα: pireli
Διάσταση ελαστικών: 205
Suspension: nai
cb: Όχι

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ DPF ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό antonis1627 » Παρ Μάιος 24, 2019 11:57 am

Φίλε KING καλημέρα.
Σαν νέο μέλος προτού ξεκινήσεις να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας και σύμφωνα με τη θα πρέπει να περάσεις πρώτα από την ενότητα και αφού ανοίξεις ένα ΝΕΟ ΘΕΜΑ να μας πεις δυο λόγια για σένα,το όχημα σου,από που μας γράφεις.Μόνο αυτό τίποτα άλλο.Μετά συνεχίζεις ακάθεκτος.
Επίσης ρίξε μια ματιά και θα σε βοηθήσει στα πρώτα σου βήματα σαν μέλος του VITARA CLUB ;-) .
ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΟΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ
Άβαταρ μέλους
antonis1627
Super Moderator
Super Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:13 pm
Τοποθεσία: Νέα Ερυθραία-Αθήνα
Λάστιχα: BF GOODRICH A/T KO2
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: MAD+KYB+Αποστάτες
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Αντώνιος ο Συναξαριστής
Name: ΑΝΤΩΝΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Diesel

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες