Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Σάβ Ιούλ 12, 2014 1:51 pm

Καλησπερα σε ολλους!!!Πριν λιγο καιρο οδηγουσα στον περιφεριακο και εκει που πηγα να επιταχυνω ακουστικη ενας θορυβως και εχασα το τουρμπο.
Μετα απο επισκεψη στο συνεργειο και αφου το αυτοκινητο μπηκε στον διαγνωστη ο Μαστορας μου ειπε οτι η τουρμπινα μπηκε σε safe mode,μου ειπε οτι αυτο εγινε λογο κακης ποιοτητας πετρελαιου.Μου προτεινε να κανω μια διαδρομη με πανω απο 70χλμ ταχυτητα για μιση ωρα για να καθαρησει και πως αν δεν ειναι πολυ βουλομενο θα στρωσει και θα επανερθει και το τουρμπο.
Εκανα την διαδρομη αλλα τιποτα συνεχιζει οπως ακριβως ηταν και πριν.Την δευτερα θα ξανα μιλησω με τον μαστορα ο οποως μου ειπε οτι θα καθαρησουμε με καποια αλλη διαδικασια που θα κανει αυτος αυτο που βουλωσε μαλλον το DPF θα εννοει δεν μου εξηγησε ακριβως τι εχει σκοπο να κανει ειπε θελει ψαξιμο.
Αν εχει καποιως καμια πρωταση θα χαρω να την ακουσω αλλιως θα σας κρατω ενημερους αν στο μελλον καποιως παθει κατι παρομοιο να ξερει πως θα αντιδρασει.Ευχαριστω για το χρονο σας.
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό panoshm » Σάβ Ιούλ 12, 2014 1:57 pm

Αναμένουμε :D
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό GEORGE.B » Σάβ Ιούλ 12, 2014 5:46 pm

dragorosi7 έγραψε:Καλησπερα σε ολλους!!!Πριν λιγο καιρο οδηγουσα στον περιφεριακο και εκει που πηγα να επιταχυνω ακουστικη ενας θορυβως και εχασα το τουρμπο.


Καλό είναι να δεις τα κολάρα της τουρμπίνας και το intercooler για τυχόν διαρροή αέρα (μπορεί κάποιο να έχει ανοίξει για αυτό και ο θόρυβος).
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Άβαταρ μέλους
GEORGE.B
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2553
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 14, 2009 11:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΚΑΛΑΜΑΚΙ
Λάστιχα: KOBRA
Suspension: O.M.E-MX6+3CMbodylif
cb: Ναι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό pkn28 » Σάβ Ιούλ 12, 2014 6:00 pm

Πόσα χιλιόμετρα έχεις;
Άβαταρ μέλους
pkn28
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2011 11:00 am
Τοποθεσία: Κύπρος
Λάστιχα: Geo A/T-S 225/70R17
Suspension: mama
cb: Όχι
Aka: pkn28
Name: Παναγιώτης

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Κυρ Ιούλ 13, 2014 1:27 am

Να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα και αυτο γιατι τα κολαρα απ το Ιντερκουλερ εχουν αλαχτει (δεν ειναι μαμα) και το ενα που το πιανω ειναι αρκετα μαλακο.Μετα σκεφτομαι οτι πρωτα ακουσα το θορυβο και εχασα το τουρμπο και μετα απο αρκετα χιλιομετρα καμια 100 ανοιξε η ενδειξη για καθαρισμο του PDF.Θα το δω παντως και σε ευχαριστω για την βοηθεια.
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Κυρ Ιούλ 13, 2014 1:29 am

[165.000 και το 80% των φουλαρησματων μου εγινε σε Sell με V-Power.
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό k.l. » Κυρ Ιούλ 13, 2014 11:49 am

Πρώτον, μην τον αφήσεις να κάνει στατική αναγέννηση του PDF πριν το προσπαθήσεις λίγο. Ο λόγος θα πρέπει να κάνεις αμέσως μετά αλλαγή στα λάδια και φίλτρο και είναι γενικά επίπονη διαδικασία για τον κινητήρα.
Επίσης αν ο λόγος που "βούλωσε" το φίλτρο είναι άλλος θα είναι τζάμπα ο κόπος. Ο κινητήρας μπαίνει σε safe mode όταν διαβάζει βούλωμα του φίλτρου πάνω από ένα ποσοστό.
Σηκώστε το αυτοκίνητο και ψάξε το καζανάκι του PDF για περίεργους θορύβους είναι πιθανό να έχει θρυμματιστεί η κυψέλη του και μεγάλα κομμάτια να έχουν κολλήσει στον αισθητήρα θερμοκρασίας και να έχει βουλώσει η έξοδος.
Επίσης μηδενίστε την βλάβη και κάνετε το βόλτα με το SDT συνδεδεμένο για να δεις αν κατά την οδήγηση με σταθερό γκάζι και τουλάχιστον 80 χιλιόμετρα ανεβαίνει η θερμοκρασία των καυσαερίων αρκετά (πάνω από 300 βαθμούς νομίζω) και αν αντίστοιχα πέφτει η ένδειξη του βουλώματος (sooting mass νομίζω) αν γίνετε συνέχισε την βόλτα μέχρι να μηδενίσει.
Αλήθεια τι error βγάζει το SDT;
k.l.
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 11:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Suspension: Κyb, Koni - mad
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό bill12 » Κυρ Ιούλ 13, 2014 2:35 pm

k.l. έγραψε:Πρώτον, μην τον αφήσεις να κάνει στατική αναγέννηση του PDF πριν το προσπαθήσεις λίγο. Ο λόγος θα πρέπει να κάνεις αμέσως μετά αλλαγή στα λάδια και φίλτρο και είναι γενικά επίπονη διαδικασία για τον κινητήρα.
Επίσης αν ο λόγος που "βούλωσε" το φίλτρο είναι άλλος θα είναι τζάμπα ο κόπος. Ο κινητήρας μπαίνει σε safe mode όταν διαβάζει βούλωμα του φίλτρου πάνω από ένα ποσοστό.
Σηκώστε το αυτοκίνητο και ψάξε το καζανάκι του PDF για περίεργους θορύβους είναι πιθανό να έχει θρυμματιστεί η κυψέλη του και μεγάλα κομμάτια να έχουν κολλήσει στον αισθητήρα θερμοκρασίας και να έχει βουλώσει η έξοδος.
Επίσης μηδενίστε την βλάβη και κάνετε το βόλτα με το SDT συνδεδεμένο για να δεις αν κατά την οδήγηση με σταθερό γκάζι και τουλάχιστον 80 χιλιόμετρα ανεβαίνει η θερμοκρασία των καυσαερίων αρκετά (πάνω από 300 βαθμούς νομίζω) και αν αντίστοιχα πέφτει η ένδειξη του βουλώματος (sooting mass νομίζω) αν γίνετε συνέχισε την βόλτα μέχρι να μηδενίσει.
Αλήθεια τι error βγάζει το SDT;

Κάνε αυτό που σου λέει ο Κώστας και δεν θα χάσεις.........όσες φορές με συμβούλεψε έπεσε μέσα!!!
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Κυρ Ιούλ 13, 2014 10:15 pm

bill12 έγραψε:
k.l. έγραψε:Πρώτον, μην τον αφήσεις να κάνει στατική αναγέννηση του PDF πριν το προσπαθήσεις λίγο. Ο λόγος θα πρέπει να κάνεις αμέσως μετά αλλαγή στα λάδια και φίλτρο και είναι γενικά επίπονη διαδικασία για τον κινητήρα.
Επίσης αν ο λόγος που "βούλωσε" το φίλτρο είναι άλλος θα είναι τζάμπα ο κόπος. Ο κινητήρας μπαίνει σε safe mode όταν διαβάζει βούλωμα του φίλτρου πάνω από ένα ποσοστό.
Σηκώστε το αυτοκίνητο και ψάξε το καζανάκι του PDF για περίεργους θορύβους είναι πιθανό να έχει θρυμματιστεί η κυψέλη του και μεγάλα κομμάτια να έχουν κολλήσει στον αισθητήρα θερμοκρασίας και να έχει βουλώσει η έξοδος.
Επίσης μηδενίστε την βλάβη και κάνετε το βόλτα με το SDT συνδεδεμένο για να δεις αν κατά την οδήγηση με σταθερό γκάζι και τουλάχιστον 80 χιλιόμετρα ανεβαίνει η θερμοκρασία των καυσαερίων αρκετά (πάνω από 300 βαθμούς νομίζω) και αν αντίστοιχα πέφτει η ένδειξη του βουλώματος (sooting mass νομίζω) αν γίνετε συνέχισε την βόλτα μέχρι να μηδενίσει.
Αλήθεια τι error βγάζει το SDT;

Κάνε αυτό που σου λέει ο Κώστας και δεν θα χάσεις.........όσες φορές με συμβούλεψε έπεσε μέσα!!!

Kωστα σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου θα σας κραταω ενημερους!!!Απο αυτα που μου ειπες καταλαβαινω πως πρεπει να συνεργαστω με τον μαστορα για να βγαλουμε ακρη.
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Κυρ Ιούλ 13, 2014 10:17 pm

Δεν ξερω τι ESD εβγαλε παντως μου ειπε αυτα που αναφερω ποιο πανω. Τι αποωη εχεις για την καταργηση PDF?
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Κυρ Ιούλ 13, 2014 10:23 pm

Bill σε ευχαριστω για το χρονο σου!!
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Παρ Ιούλ 18, 2014 7:42 pm

Καλησπερα σε ολους!!! Μολις παρελαβα το diesελακι μου,το αυτοκινητο ειναι πλεον μια χαρα !!!!Το προβλημα του ηταν ενα κομμενο κολαρο ιντερκουλερ.....Ολη η ιστορια εχει ως εξης.
Πριν 4 μηνες ειχα ενα ατυχημα και επρεπε να αλλαχτει το Ιντερκουλερ.Η εταιρεια μου ζητησε 600 ευρω!!!!Ο λαμαρινας μου μου ειπε οτι μπορει να βαλουμε ενα αλλο με 190 ευρω χωρις να δημιουργησουμε προβλημα στο αμαξι.Εγω του ειπΑ ΟΚ κανε το.
Τωρα που μας αφησε χρονους το κολαρο και το βγαλαμε ειδα οτι ειχε βαλει με παντεντα κολαρα απο νερο και το ενα που βραχηκε απο λαδι δεν αντεξε και εσκασε.(του το κοπανας στο κεφαλι του λακη του λαμαρινα????)
Ο διαγνωστης εβγαλε προβλημα PDF μαλλον επειδη το πηγαινα χωρις τουρμπο,ζοριζοταν το αμαξι(εκαιγε παραπανω πετρελαιο) και μαζεψε καταλοιπα μεσα με αποτελεσμα να μπουκωσει.Με το κολαρο ειμαστε καλα μπηκε ενα σιλικονης που ταιριαζε απο SUBARU αλλα απ την αλλη πλευρα δεν βρηκαμε να βαλουμε κατι ακομα.
Ειμαι τυχερος που επεσα σε καλο μαστορα και δεν με εσφαξε οπως προσπαθησαν να κανουν αλλοι σε αλλες επισκεψεις μου στα συνεργεια τους.Δεν αναφερω ονομα συνεργειου γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται μην φανει σαν διαφημιση αλλα τον ευχαριστω!!!!! :D
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό costas66 » Παρ Ιούλ 18, 2014 8:23 pm

Να αναφέρεις και αυτόν που σου έκανε τη δουλειά, γιατί πρέπει να επιβραβεύεται ο σωστός επαγγελματίας :clap: :clap: , αλλά και αυτοί που πήγαν να σε δαγκώσουν, για να έχουμε το νου μας :evil: :twisted: .
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό dragorosi7 » Παρ Ιούλ 18, 2014 10:47 pm

Αυτος που μου εκανε την δουλεια ειναι ο Αναγνωστακης στην Θεσσαλονικη στο Ρετζικι.Τον γνωρισα κατα τυχη αφου ειχα παει σε πολλους και τον ειδα τυχαια γιατι απο εκει περναω οταν πρεπει να παω σε ενα μερος για υπηρεσια(αν και καπου εδω μεσα ειδα και αλλο να τον αναφερει αλλα τοτε δεν εδωσα σημασια).Ειναι καλος επαγγελματιας και μου αρεσε που αφιερωσε χρονο κατα την παραλαβη του οχηματος για να μου εξηγησει τι εκανε.
Με χρεωσε 60 ευρω για την δουλεια.Αλλαγη του κολαρου και για αλλαγη δυο προθερμαντηρων.ΜΟυ περασε τα δεδομενα στο δευτερο κλειδι που δεν λειτουργουσε δωρεαν οταν οι υπολοιποι Θεσσαλονικη μου ζητουσαν 30 ευρω.Επισης το αυτοκινητο μπηκε 2 φορες στον εγκεφαλο χωρις χρεωση κ λεω χωρις χρεωση γιατι και για αυτο μου πηραν λεφτα αλλου.Την πρωτη φορα το εβαλε κ εδειξε αυτο για το pdf.μου ειπε να προσπαθησω μονος με την γνωστη διαδικασια και αν δεν φτιαξει να παω να το ψαξουμε και με εδιωξε χωρις να παρει τιποτα.
αυτα απο εμενα και θα ενημερωνω οποτε μπορω παληκαρια.
dragorosi7
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2012 7:07 pm
cb: Όχι
Aka: dragorosi
Name: Γιωργος

Re: Προβλημα στο Dieselακη μου!!!

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ » Σάβ Ιούλ 19, 2014 8:45 am

Αυτα να ακουγονται :!: :!: μπραβο που τον αναφερεις τον μαστορα
και μπραβο στο παληκαρι που εδειξε οτι δεν ειναι μαστορας για μια μερα και οτι ειναι και ανθρωπος :clap: :clap: :clap:
Οποίος φοβάται πέφτει και κοιμάται!!!
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 20, 2013 3:43 pm
Τοποθεσία: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Λάστιχα: NANKANG 205/80/16 MT
Διάσταση ελαστικών: 225
Suspension: +6cm KYB,αποστατες
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: ΚΑΣΤΟΡΑΣ
Name: ΝΙΚΟΣ


Επιστροφή στο Diesel

KonKalamata Τετ Μάιος 01, 2024 6:52 pm Καλησπέρα, καλό Μήνα με υγεία!
antonis1627 Τετ Μάιος 01, 2024 11:56 am Επίσης Νίκο.Χάθηκες βρε συ.
Nikola Tenv Τετ Μάιος 01, 2024 11:50 am Καλό μήνα και καλή Ανάσταση σε όλους
costas66 Τετ Μάιος 01, 2024 8:05 am Καλό μήνα.
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am Καλημέρα σας
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am 7 με 7 στη δουλειά και μετά για τσίπουρα
antonis1627 Τετ Μάιος 01, 2024 6:31 am Καλημέρα σας και καλό μήνα.
antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες