ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό gmak » Δευτ Δεκ 02, 2013 9:09 pm

Δεν θα το βάλω σαν βλάβη...διότι δεν φταίει το αυτοκίνητο...το αναφέρω άπλα σαν γνώση...

κατά καιρούς είχα διαρροές στον κινητήρα....που ενίοτε εξαφανιζοντουσαν μόνες τους...

σε εμενα, στο τελευταιο σερβις πριν 8000 κμ διαπιστωθηκε οτι δεν ειχα πλεον διαρροη ...τωρα τι εγινε πως εγινε και γιατι εγινε να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα σημασια εχει οτι δεν εχω διαρροη αυτη την στιγμη...σε 800 κμ παω για σερβις στα 108000 κμ...θα το ξανακοιταξω και θα σας πω


αλλοτε επιστρεφαν μονες τους..

γεια σας και παλι...αξιωθηκα τελικα να παω να αλλαξω λαδια...

εκπληξη...η διαρροη επεστρεψε...φαινετε οτι δεν του πανε τα καλοκαιρια...και η προηγουμενη διαρροη καλοκαιρι ητανε....

και τι διαρροη...!!! πρεπει να χανω απο δυο μεριες...μια απο το μπροστινο διαφορικο και μια πανω απο την μηχανη...χαμος...


αρχισαμε τα γνωστα...ο μηχανικος μου ειπε να παω να πλυνω μηχανη κλπ κλπ...


και του λεω...αλλαξε μου τα λαδια...οταν θα αρχισει να γινεταιενοχλητικο ως προς την συμπληρωση τοτε θα ερθω....

που ξερεις...μπορει να σταματησει ξανα...


αν αν αν και υποπτευομαι κατι που ομως ειναι ακραιο...

μπορει να παιζει ρολο και το λαδι?? και τις δυο φορες που εχασα λαδι ηταν οταν μου αλλαξανε τυπο λαδιου...

μαλιστα οπως και την προηγουμενη ετσι και τωρα μου βαζουν helix diesel ultra ab-l 5-30 μερσεντες μπενζ....


εσεις τι λαδια σας βαζουν στην αντιπροσωπεια?? διοτι υποψην και εγω στην αντιπροσωπεια αλλαζω τα λαδια

110000 πλεον


άλλες φορές "εντόπιζαν" την αιτία και επισκευαζοταν με το ανάλογο αντάλλαγμα...

τον τελευταίο καιρό είπα να δώσω μια ευκαιρία στην επίσημη αντιπροσωπεία εφόσον αλλαξε αντιπρόσωπο και συνεργείο, και είπα να κάνω το σέρβις εκεί...
αφού λοιπόν έγινε το σέρβις ο τεχνικός μου παραπονέθηκε ότι το φίλτρο λαδιού ήταν ιδιαίτερα σφιγμένο και οτι το έβγαλε πολύ δύσκολα...βέβαια παρατήρησε το γεγονός οτι δεν ηταν γνήσιο το φιλτρο(το ηξερα αλλωστε μιας και ειχα πολυ καιρο να κανω σερβις σε επισημη αντιπροσωπεια)...πηρα το αυτοκινητο και ολα καλα..

μεχρι που χθες παρατηρησα λαδια στο γκαραζ...και μαλιστα μεγαλη διαρροη..

βουρ στην αντιπροσωπεια οπου μετα απο εκτενη ελεγχο διαπιστωθηκε οτι η διαρροη ηταν απο το φιλτρο λαδιου..πως????

καποιος μακακας ειτε απο την πρωτη αντιπροσωπεια που πηγαινα η απο το πρωτο ανεπίσημο συνεργειο που το πηγα...επειδη δεν εβγαινε χρησιμοποιησε κατσαβιδι και σφυρι..με αποτελεσμα να πληγωσει την βαση του φιλτρου...ο λογος που καποιες φορες ειχα διαρροες και καποιες οχι, εξαρτιοταν απο το ποσο εσφιγγαν το φιλτρο στην πληγωμενη βαση...

η καινουργια αντιπροσωπεια χωρις να ξερει τιποτα εσφιξε στο προβλεπομενο το φιλτρο με αποτελεσμα να αρχισει η διαρροη....

τι μελλει γενεσθε?? καινουργιο ανταλλακτικο 350 ευρω... :cry:

κοιταω μην το βρω after market η μεταχειρισμενο...εννοειτε οτι οποιος εχει καποια ακρη μου το λεει απευθειας διοτι 350 δεν....

οσο αφορα το ολο σκηνικο..απο που να αρχισω....απο την βλακεια αυτου που εκανε την βλαβη , ή την απατεωνια ολων αυτων που "επισκευαζαν" την βλαβη.. :tsoukalas:

τι να πω..τα συμπερασματα δικα σας..απλα οποιος εχει κατι να πει σχετικα με μεταχειρισμνο η after market ανταλλακτικο παρακαλω ας μου στειλει ενα pm

υγ..να δινω λεφτα για βλαβες τετοιες , οταν ξερω οτι μπροστα μου λογω φυσιολογικης φθορας εχω δισκο πλατω κλπ κλπ...
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Δευτ Δεκ 02, 2013 9:58 pm

α)Παίρνεις ένα τηλ. τον Άρη στο 2741021805 και ρωτάς τιμή!Θα σου ζητήσει αρ.πλαισίου και κινητήρα οπότε να τον έχεις εύκαιρο.
β)Παίρνεις τηλ 27410 72344 τον μηχανικό μου τον Βασίλη εκ μέρους μου και ρωτάς τιμούλα.
γ)Τσέκαρε και τίποτα μαντράδες με τρακαρισμένα.
δ)Ένας καλός τρόπος αν μπορείς να βρείς τον κωδικό του ανταλλακτικού είναι να τον ψάξεις από ebay.
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vasilis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 08, 2008 3:23 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ/ΚΙΑΤΟ
cb: Όχι
Aka: Ρουλετακιας-Ζαρακιας-Texakias
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό gmak » Δευτ Δεκ 02, 2013 11:33 pm

Vasilis έγραψε:α)Παίρνεις ένα τηλ. τον Άρη στο 2741021805 και ρωτάς τιμή!Θα σου ζητήσει αρ.πλαισίου και κινητήρα οπότε να τον έχεις εύκαιρο.
β)Παίρνεις τηλ 27410 72344 τον μηχανικό μου τον Βασίλη εκ μέρους μου και ρωτάς τιμούλα.
γ)Τσέκαρε και τίποτα μαντράδες με τρακαρισμένα.
δ)Ένας καλός τρόπος αν μπορείς να βρείς τον κωδικό του ανταλλακτικού είναι να τον ψάξεις από ebay.


Ευχαριστω Βασιλη...θα το ψάξω.....
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό Kalavritara » Δευτ Δεκ 02, 2013 11:52 pm

Γιώργο θέλω πολύ να πιστεύω ότι σε επίσημη αντιπροσωπία δεν χτυπάνε με σφυρί το φίλτρο που δεν βγαίνει... :think:
"Vitara 1.6 1997 16v και New Vitara 1600 Diesel Allgrip Auto , παππούς και εγγονός στο ίδιο garage "
Άβαταρ μέλους
Kalavritara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6919
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 1:15 am
Τοποθεσία: Στο βουνό περιμένοντας τα χιόνια
Λάστιχα: Viking
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: normal
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Takis

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό gmak » Τρί Δεκ 03, 2013 12:00 am

Kalavritara έγραψε:Γιώργο θέλω πολύ να πιστεύω ότι σε επίσημη αντιπροσωπία δεν χτυπάνε με σφυρί το φίλτρο που δεν βγαίνει... :think:


Θέλω να είμαι δίκαιος και να πω οτι δεν θυμάμαι...
Θυμάμαι μονο οτι κάποια στιγμη είχα αλλάξει λάδια στην τοτε αντιπροσωπεία και ο μηχανικος τοτε μου είχε πει για σφιχτό φιλτρο...το προηγούμενο ηταν aftermarket σε Συνεργειο εξω....τωρα αν έγινε στο Συνεργειο αν έγινε στην αντιπροσωπεία στην προσπάθεια να το βγάλει.. Δεν το ξερω..το μονο που ξερω ειναι οτι κοντεύω 7 χρονια με το αμάξι και ταλαιπωρουμε με τους μηχανικούς ....
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τρί Δεκ 03, 2013 12:59 am

Ότι και να πεις για αυτούς τους σαρδανάπαλους είναι λίγο.. κρίμα να μας φορτώνουν με τέτοια προβλήματα και να τους πληρώνουμε κιόλας!! :evil:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό k.l. » Τρί Δεκ 03, 2013 9:07 pm

Γιώργο από εκεί ήταν και η μυρωδιά;
k.l.
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 11:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Suspension: Κyb, Koni - mad
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Δεκ 04, 2013 11:57 am

k.l. έγραψε:Γιώργο από εκεί ήταν και η μυρωδιά;


Κωστα πραγματικα δεν ξερω....το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι απο εκει...διοτι η μυρωδια ειναι πριν το σερβις οπου δεν υπηρχε διαρροη στο φιλτρο... :???:
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Δεκ 04, 2013 3:11 pm

gmak έγραψε:
k.l. έγραψε:Γιώργο από εκεί ήταν και η μυρωδιά;


Κωστα πραγματικα δεν ξερω....το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι απο εκει...διοτι η μυρωδια ειναι πριν το σερβις οπου δεν υπηρχε διαρροη στο φιλτρο... :???:


ριξε μια ματια στο σωληνακι του dpf , αυτο που διαβαζει την πιεση στο φιλτρο .....ισως εχει κοπει....
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό gmak » Πέμ Δεκ 05, 2013 10:54 am

Υστερα από το σκηνικο με το φιλτρο, μου αναψε και το λαμπακι τις αντιστασης με κωδικο 0638....πεταλουδα γκαζιου με συνεπεια το αμαξι να μπει σε safe mode....μπαταρια δεν επαιζε διοτι την εχω αλλαξει πολυ προσφατα...μια αναβε σε safe mode μια εσβηνε και ολα καλα...Εδω να σας πω οτι επισημα δεν υπαρχει στην Πατρα αντιπροσωπεια με διαγνωστικο :clap: ετσι η διαγνωση στηρίχτηκε στο δικο μου διαγνωστικό scancause...Ετσι πηγα συνεργειο(οχι στην αντιπροσωπεια που πιθανως θα ηθελαν αντικατασταση της πεταλουδας) ανεφερα την βλαβη, βγηκε η πεταλουδα, λυθηκε η πλακετα οπου ηταν full στα λαδια...καθαριστηκε ,καθαριστηκαν και οι επαφες και ξαναμπηκε στην θεση της, και ως εκ θαυματος εκτος του οτι το λαμπακι δεν ξαναναψε ειδα μεγαλη διαφορα στην αποκριση του κινητηρα..ηταν μια ευχαριστη εκπληξη που δεν την περιμενα..και με μικρο κοστος της ταξης των 15 ευρω.Πιστευω η μεγαλη διαρροη που ειχα απο το φιλτρο επαιξε τον ρολο της στην πεταλουδα..(εικασιες)...
Τωρα αν ξαναναψει η λυχνια τοτε θα σας το γραψω, οχι εδω αλλα σε αλλο τοπικ με τιτλο τα λαμπιονια του Χριστουγεννιατικου δένδρου :mrgreen:
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Πέμ Δεκ 05, 2013 11:06 am

Αμάν βρε συ χριστουγεννιάτικα :doh: Πάλι καλά τουλάχιστον :pray:
Με τη βάση του φίλτρου τί έκανες?
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vasilis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 08, 2008 3:23 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ/ΚΙΑΤΟ
cb: Όχι
Aka: Ρουλετακιας-Ζαρακιας-Texakias
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό gmak » Πέμ Δεκ 05, 2013 11:36 am

δεν εχω κανει κατι ακομα Βασιλη διοτι ειχα το θεματακι με την πεταλουδιτσα...παντως το εχω παρατηρησει..οταν συμβαινουν ,συμβαίνουν ολα μαζι. Και ενα ακομη που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν εχω να παω πολυ καιρο βολτα στο βουνο, πονανε οι αρθρωσεις του αυτοκινητου.. :D
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Πέμ Δεκ 05, 2013 11:39 am

gmak έγραψε:........ Και ενα ακομη που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν εχω να παω πολυ καιρο βολτα στο βουνο, πονανε οι αρθρωσεις του αυτοκινητου.. :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :clap: :clap: :clap:
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vasilis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 08, 2008 3:23 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ/ΚΙΑΤΟ
cb: Όχι
Aka: Ρουλετακιας-Ζαρακιας-Texakias
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Δεκ 11, 2013 5:51 pm

Λοιπονννν εχουμε νεώτερα :lol:
Η κατάσταση με την διαρροή δεν άλλαξε παρόλο που τακτοποιηθηκε το φιλτρο με...γιατροσόφια...
Οπότε αποφασίστηκε να πλυθεί ο κινητήρας να γίνουν κάποια χιλιόμετρα και να παει ξανά στο Συνεργειο....πλύθηκα χθες κ άρχισα να κανω χιλιόμετρα..μάλιστα σε κάποια απο αυτα προσπέρασε τον τζιβιτζονυ με 140+... :lol:
Μεσημέρι ξεκινάω να γυρίσω σπίτι απο την δουλειά...βάζω μπρος και σε 100 μέτρα off ο κινητήρας....τον βάζω μπροστα και γεμίζω καπνούς..μέσα εξω....βγαίνω ανοίγω καπό και βλέπω μια εστία φωτιάς σε ενα σημείο της πλεξουδας που ακουμπουσε με τον κινητήρα...ρίχνω νεράκι για να σβήσει....επικοινωνώ με Ηλεκτρολογο όπου μου λέει να παω απευθείας ...βάζω μπροστα τον κινητήρα ο οποίος πηρε κανονικα, με άνοιγμα του κίτρινης ένδειξης...και πήγα κανονικα σαν να μην είχε συμβεί τιποτα...
Ο Ηλεκτρολογος διαπίστωσε εκτεταμένο κάψιμο στο σημείο που ακουμπουσε η πλεξουδα...μου ειπε οτι πολλά Ταξι εχουν τέτοιο θεμα διότι με τους τριγμούς του κινητήρα φαγωνεται η μόνωση με αποτελεσματα τετοια κ χειρότερα μιας και θα μπορούσε να πάρει φωτιά όλη η πλεξουδα ....φτιάχτηκε καθαρίστηκε σβήστηκαν περίπου στις 10 βλάβες (λογικό)...και όλα οκ...δεν ξερω αν πρεπει να γελώ η να κλαίω...είμαι τυχερός που συνέβηκε σε μικρη έκταση και όχι σε ταξίδι...είμαι άτυχος διότι είχε γινει κάποτε ανάκληση για τέτοιο θεμα και....... :evil:
Μάλιστα ο ted23 σε ενα πρόσφατο πμ μου είχε επισημάνει την ανάκληση ..ειρωνία εεεεε

Επόμενο στάδιο να βγω μια μερα εξω απο το σπίτι και να μου εχουν κλέψει τον κινητήρα..

τγ..αν παρατηρηστε τις φωτογραφιες θα δειτε οτι σε εκεινο το σημειο υπηρχε μονωση απο σκληρο πλαστικο..αλλα το εκαψε και αυτο :shock: αυτο με κανει να πιστευω οτι ειχα περασει και εγω απο την ανακληση..αλλα προφανως δεν εφτασε....

υγ1..μπορει και να χρειαζεται να μεταφερθει το θεμα σε εκεινο της ανακλησης

υγ2....μεχρι το 2009 κατα την suzuki δεν ειχε παρατηρηθει αναλογη ζημια..παιζει να ειμαι πρωτοπόρος

υγ3...εγω ο έρμος μια διαρροη προσπαθω να εντοπισω και κοντευω να αλλαξω αμαξι :lol: :lol: :lol:

Aνάκληση Suzuki Grand Vitara (turbodiesel)
από vagva » Κυρ Μάιος 24, 2009 1:09 pm

H Γενική Γραμματεία Καταναλωτή ανακοινώνει ότι η εταιρεία Σφακιανάκης A.Ε.Β.E., σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου εκτελούν πρόγραμμα ανάκλησης αυτοκινήτων Suzuki μοντέλο Grand Vitara Turbodiesel σε 3θυρες και 5θυρες εκδόσεις.
Η ανάκληση αφορά 291 οχήματα, με ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας από Μάρτιο 2006 έως Νοέμβριο 2008 και εύρος πλαισίων από:
JSAJTD44V00106868 έως JSAJTD44V00223811 (5θυρα)
JSAJTA44V00107438 έως JSAJTA44V00208921 (3θυρα).

Στα προαναφερόμενα οχήματα λόγω ελλιπούς μόνωσης της ηλεκτρικής πλεξούδας κινητήρα μπορεί να προκληθεί φθορά της εξαιτίας της επαφής της με την βίδα συγκράτησης του καλύμματος του ιμάντα εκκεντροφόρου ή με το ίδιο το κάλυμμα. Μετά από παρατεταμένη και μακροχρόνια χρήση στις παραπάνω συνθήκες ενδέχεται να προκληθεί βραχυκύκλωμα της πλεξούδας και δυσλειτουργία του κινητήρα. Σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις ενδέχεται να υπάρξει κίνδυνος ανάφλεξης της πλεξούδας.
Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος, που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.
Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω οχημάτων, θα ενημερωθούν εγγράφως μέσω συστημένης επιστολής, ώστε να προσέλθουν στο δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών αυτοκινήτων Suzuki σε όλη την Ελλάδα, για να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες στο όχημά τους (προσθήκη προστατευτικού καλύμματος στην πλεξούδα του κινητήρα), χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με την 24ωρη γραμμή Εξυπηρέτησης Πελατών της εταιρείας Σφακιανάκης A.Ε.Β.E. στο τηλέφωνο 210 9988168.

πηγή :autotriti.gr


Dieselλακηδες...κοιταξτε το αυτο....σε μένα η πλεξουδα ακουμπουσε στην ρίζα του ψευτοκαπακιου...

WP_20131211_14_34_08_Pro.jpg
WP_20131211_14_34_08_Pro.jpg (55.09 KiB) 6467 προβολές
WP_20131211_14_26_52_Pro__highres.jpg
WP_20131211_14_26_52_Pro__highres.jpg (43.63 KiB) 6467 προβολές
WP_20131211_14_26_52_Pro.jpg
WP_20131211_14_26_52_Pro.jpg (39.76 KiB) 6467 προβολές
Τελευταία επεξεργασία από gmak και Τετ Δεκ 11, 2013 6:46 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τετ Δεκ 11, 2013 5:57 pm

gmak έγραψε:βγαίνω ανοίγω καπό και βλέπω μια εστία φωτιάς σε ενα σημείο της πλεξουδας που ακουμπουσε με τον κινητήρα...ρίχνω νεράκι για να σβήσει....επικοινωνώ με Ηλεκτρολογο όπου μου λέει να παω απευθείας ...βάζω μπροστα τον κινητήρα ο οποίος πηρε κανονικα, με άνοιγμα του κίτρινης ένδειξης...και πήγα κανονικα σαν να μην είχε συμβεί τιποτα...
Ο Ηλεκτρολογος διαπίστωσε εκτεταμένο κάψιμο στο σημείο που ακουμπουσε η πλεξουδα...μου ειπε οτι πολλά Ταξι εχουν τέτοιο θεμα διότι με τους τριγμούς του κινητήρα φαγωνεται η μόνωση με αποτελεσματα τετοια κ χειρότερα μιας και θα μπορούσε να πάρει φωτιά όλη η πλεξουδα ....

Αυτό είναι ΠΟΛΥ σημαντικό!!!!

Βάλε καμιά φωτογραφία θα βοηθήσει περισσότερο ;-)
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Επόμενο

Επιστροφή στο Diesel

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες