EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό panipsilos » Παρ Νοέμ 27, 2015 9:46 pm

haritak έγραψε:Just for the record:

Στα 122000χλμ (περίπου) η EGR κάνει παράξενο θόρυβο και βγάζει τα μηνύματα :
P0403 (Exhaust Gas Recirculation Circuit Malfunction) και
P0409 (Exhaust Gas Recirculation Sensor "A" Circuit").

Αμέσως ζήτησα να μου μετρήσουν την πληρότητα του DPF.
Η τελευταία μέτρηση που είχα σημειώσει ήταν 1680G. Νέα μέτρηση: 0G. Μήπως να αφήσω χαλασμένη την EGR ?

Οι τιμές που μου έδωσαν για την αλλαγή της είναι λίγο πολύ οι ίδιες με τις προαναφερθείσες.


Στον παραπάνω τρόπο του Ισπανικού φόρουμ ο τύπος που απενεργοποίησε την egr δεν έχει απενεργοποιήσει το dpf και επίσης λέει οτι μετά την απενεργοποίηση κάνει πολύ λιγότερες αναγεννήσεις το dpf!
panipsilos
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2014 8:06 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Λάστιχα: 225/65/17
Suspension: Μανίσια
cb: Όχι
Name: Θοδωρής

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό haritak » Σάβ Νοέμ 28, 2015 10:04 am

panipsilos έγραψε:Στον παραπάνω τρόπο του Ισπανικού φόρουμ ο τύπος που απενεργοποίησε την egr δεν έχει απενεργοποιήσει το dpf και επίσης λέει οτι μετά την απενεργοποίηση κάνει πολύ λιγότερες αναγεννήσεις το dpf!


Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα πληροφορία.

Επίσης, επειδή γράφτηκε ότι μπορεί να φταίει το καύσιμο, στο αυτοκίνητο δεν μπαίνει τίποτε άλλο εκτός απο Vpower Diesel και τα λάδια είναι είτε της shell (90% των αλλαγών) είτε της liqui moly (10% των αλλαγών).
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό haritak » Σάβ Δεκ 05, 2015 7:09 pm

Έριξα πολύ διάβασμα σήμερα.

Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω την EGR αφήνωντας το DPF πάνω.
Αυτό όμως απαιτεί οπωσδήποτε να ελέγχω την πληρότητα του dpf με κάποιο ασφαλή τρόπο.

Ο πιο εύκολος τρόπος απενεργοποίησης της egr είναι βγάζοντας την φύσα.
Η φύσα όμως είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση και δεν φτάνει το χέρι μου! :-)
Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση εδώ.

Οπότε σκέφτηκα να την απενεργοποιήσω βγάζοντας τα αντίστοιχα pin από την μεριά του εγκεφάλου. (!)
Τα pin τα βρήκα (!!!), αλλά δεν ξέρω πως να τα απενεργοποιήσω χωρίς να κάνω ζημιά (!!!!!).

Βέβαια ο τρόπος αυτός εγκυμονεί τον κίνδυνο να ανοίξει η EGR απο την πίεση των καυσαερίων.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν ανοίγει έτσι εύκολα. (Υπάρχει και η λύση μιας τάπας που μπαίνει στην είσοδο της).

Τώρα για το DPF, δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ κάποια εφαρμογή που να μπορεί να δει την πληρότητά του.
Είναι σίγουρο ότι γίνεται μέσω της OBD θύρας (αφού απο εκεί το έχω δει με ειδικό μηχανάκι και γίνεται)
Επίσης από τα service manuals που έπεσαν στα χέρια μου, βλέπω ότι υπάρχει ένας differential pressure sensor που πιθανό
να βοηθάει στην εκτίμηση της πληρότητας του dpf, οπότε και θα είναι αξιόπιστη μέτρηση.

Πάντως αν κανείς έχει βρει κάτι (για android ή για οτιδήποτε) ας στείλει κάνα μήνυμα.
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό chrislar » Κυρ Δεκ 06, 2015 9:26 pm

haritak έγραψε:Έριξα πολύ διάβασμα σήμερα.

Σκέφτομαι να απενεργοποιήσω την EGR αφήνωντας το DPF πάνω.
Αυτό όμως απαιτεί οπωσδήποτε να ελέγχω την πληρότητα του dpf με κάποιο ασφαλή τρόπο.

Ο πιο εύκολος τρόπος απενεργοποίησης της egr είναι βγάζοντας την φύσα.
Η φύσα όμως είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση και δεν φτάνει το χέρι μου! :-)
Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση εδώ.

Οπότε σκέφτηκα να την απενεργοποιήσω βγάζοντας τα αντίστοιχα pin από την μεριά του εγκεφάλου. (!)
Τα pin τα βρήκα (!!!), αλλά δεν ξέρω πως να τα απενεργοποιήσω χωρίς να κάνω ζημιά (!!!!!).

Βέβαια ο τρόπος αυτός εγκυμονεί τον κίνδυνο να ανοίξει η EGR απο την πίεση των καυσαερίων.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν ανοίγει έτσι εύκολα. (Υπάρχει και η λύση μιας τάπας που μπαίνει στην είσοδο της).

Τώρα για το DPF, δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ κάποια εφαρμογή που να μπορεί να δει την πληρότητά του.
Είναι σίγουρο ότι γίνεται μέσω της OBD θύρας (αφού απο εκεί το έχω δει με ειδικό μηχανάκι και γίνεται)
Επίσης από τα service manuals που έπεσαν στα χέρια μου, βλέπω ότι υπάρχει ένας differential pressure sensor που πιθανό
να βοηθάει στην εκτίμηση της πληρότητας του dpf, οπότε και θα είναι αξιόπιστη μέτρηση.

Πάντως αν κανείς έχει βρει κάτι (για android ή για οτιδήποτε) ας στείλει κάνα μήνυμα.


Εγώ έκανα τη moda του Ηλία (έβγαλα τελείως το πλαστικό γρανάζι με τις 2 ροδέλες) αλλά δεν παρατήρησα καμία απολύτως διαφορά..Η αν υπάρχει πρέπει να είναι πολύ μικρή..
Συνολικά μου πήρε 3-4 ώρες να ανοίξω να τη βγάλω και να την ξαναβάλω..Δεν είναι τίποτα δύσκολο..
Μετά από μια διαδικασία 1,5 - 2 ετών και ΠΟΛΛΑ έξοδα επιτέλους το αυτοκίνητο σταμάτησε να καπνίζει σα φουγάρο!!!Λεπτομέρεις εδώ..viewtopic.php?f=27&t=28032
chrislar
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 08, 2011 12:36 pm
Λάστιχα: Yokohama Geo 012
Suspension: Mad & Kyb
cb: Όχι
Name: Χρήστος

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό panipsilos » Δευτ Δεκ 07, 2015 1:13 am

haritak έγραψε:Έριξα πολύ διάβασμα σήμερα.

Ο πιο εύκολος τρόπος απενεργοποίησης της egr είναι βγάζοντας την φύσα.
Η φύσα όμως είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση και δεν φτάνει το χέρι μου! :-)
Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πρόταση εδώ.



Εγώ την φύσα την έσπρωξα με ένα κατσαβίδι , από επάνω από το σημείο που φαίνεται, έβαλα λίγη δύναμη για να μη δημιουργήσω καμιά ζημία και με συνεχόμενη πίεση , πολύ προσεκτικά την έβγαλα. ( Μην νομίζεις και όλες τις βίδες να βγάλεις, πάλι είναι πολύ δύσκολο να βάλεις χέρι να τη βγάλεις)

Τώρα όσον αφορά το dpf , γνώμη μου είναι, όταν είναι να γεμίσει θα γεμίσει, είτε είναι ενεργοποιημένη η egr είτε όχι. Δηλαδή το φίλτρο αυτό δουλεύει κρατώντας κάποια μικροσωματίδια, κατά τη λειτουργία του κινητήρα και μετά τα καίει με την αναγέννηση, τώρα όπως και αν δουλεύει ο κινητήρας, είτε ρίχνοντας πολλά καυσαέρια ( με την egr ενεργοποιημένη) είτε λιγότερα (με την egr απενεργοποιημένη) τη δουλειά του πάλι θα τη κάνει και δε νομίζω οτι χρειάζεται κάποια περισσότερη προσοχή από εσένα. Δηλαδή με λίγα λόγια δεν επηρεάζεις τη λειτουργία του dpf απλά αλλάζεις τη συχνότητα που θα χρειαστεί εάν μπουκώσει να κάνει αναγέννηση, στη προκειμένη περίπτωση πολύ λιγότερες φορές.

Επίσης για το φόβο σου αν ανοίξει η τάπα από τη πίεση των καυσαερίων, εγώ που το άνοιξα παρατήρησα οτι το ελατήριο που συγκρατεί τη τάπα είναι πολύ δυνατό, εξού και η φθορά του μεγάλου γραναζιού που προσπαθεί να την ανοίξει και χαλάει την εν λόγω βαλβίδα! Και κάτι τελευταίο, σε πλήρη επιτάχυνση, με το γκάζι στο πάτωμα, παραμένει κλειστή ( σε μη απενεργοποιημένες egr). Οπότε ο κατασκευαστής μάλλον θα έχει προβλέψει οτι δεν θα ανοίξει, γιατί τότε φαντάζομαι οτι θα υπάρχει μεγάλη πίεση καυσαερίων!
panipsilos
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2014 8:06 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Λάστιχα: 225/65/17
Suspension: Μανίσια
cb: Όχι
Name: Θοδωρής

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό haritak » Σάβ Δεκ 12, 2015 4:10 pm

Για αυτή την φορά, φθηνά την γλυτώσαμε:

Τα μαστόρια που άφησα το αμάξι έκαναν εξαιρετική δουλειά:
1) Καθάρισμα egr και άνοιγμα της :
2) Το μεσαίο γρανάζι είχε δύο-τρια δοντάκια σπασμένα. Εξού και ο θόρυβος και τα προβλήματα. Το έβγαλαν και το έβαλαν με άλλο προσανατολισμό ώστε τα σπασμένα δοντάκια να πέσουν στο κενό.

Η egr μπήκε στην θέση της και έχω ήδη κάνει 150χλμ με διάφορες ταχύτητες, εντός εκτός πόλης. Προς το παρόν όλα καλά. Ούτε θόρυβος ούτε κάποια ένδειξη βλαβης στον εγκέφαλο.

αντε να δουμε...
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Κυρ Δεκ 13, 2015 12:18 am

Όλα να ισιάξουν εύχομαι!! :D
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό Giongakis » Τρί Φεβ 20, 2018 2:58 pm

Στο link που έβαλε o 4troxos δεν μου δίνει το δικαίωμα να μπω.ξερει καποιος καλο προγραμματιστή ο οποιος να ανεβάζει αλογα ,να περιορίζει τις κινήσεις της EGR κ να αλλαζει το οριο του ESP ;;;; για ανέβασμα αλόγων κ περιορισμό EGR βρίσκω..οταν αναφερω ομως την αλλαγη του οριου για το ESP οι προγραμματιστές σηκώνουν τα χέρια ψηλά.
Άβαταρ μέλους
Giongakis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2016 8:22 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: BF KO2 225/65/17
Suspension: Ψήλωμα με αποστάτες
cb: Ναι
Aka: Giongakis
Name: Κωστής

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τρί Φεβ 20, 2018 8:06 pm

Giongakis έγραψε:Στο link που έβαλε o 4troxos δεν μου δίνει το δικαίωμα να μπω.ξερει καποιος καλο προγραμματιστή ο οποιος να ανεβάζει αλογα ,να περιορίζει τις κινήσεις της EGR κ να αλλαζει το οριο του ESP ;;;; για ανέβασμα αλόγων κ περιορισμό EGR βρίσκω..οταν αναφερω ομως την αλλαγη του οριου για το ESP οι προγραμματιστές σηκώνουν τα χέρια ψηλά.

Διαβαστε τι εκανα,......που,........ και πωs................... λαμπακι ..δεν ξερω τι ειναι. Οριο esp δεν αλλαζουν....
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4636
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό Giongakis » Τετ Φεβ 21, 2018 12:37 am

4troxos έγραψε:Και λεω εγω τωρα.Αφου σου ετυχε η αναποδια ,γιατι δεν δινεις 400-450 ευρω και να καταργησεις : dpf+egr+ ρυθμιση του esp off>30km/h


Δεν καταλαβα το μήνυμα! Συγνωμη !!! Για το παραπανω μήνυμα σου αναφέρθηκα. Αυτο που λες για το "ρύθμιση ESP " ειναι να μη μπαίνει το ESP μετα τα 30 χλμ/ω ;;;
Άβαταρ μέλους
Giongakis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2016 8:22 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: BF KO2 225/65/17
Suspension: Ψήλωμα με αποστάτες
cb: Ναι
Aka: Giongakis
Name: Κωστής

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Φεβ 21, 2018 9:47 am

Giongakis έγραψε:
4troxos έγραψε:Και λεω εγω τωρα.Αφου σου ετυχε η αναποδια ,γιατι δεν δινεις 400-450 ευρω και να καταργησεις : dpf+egr+ ρυθμιση του esp off>30km/h


Δεν καταλαβα το μήνυμα! Συγνωμη !!! Για το παραπανω μήνυμα σου αναφέρθηκα. Αυτο που λες για το "ρύθμιση ESP " ειναι να μη μπαίνει το ESP μετα τα 30 χλμ/ω ;;;

Τελικα ΔΕΝ μπορεσα να αλλαξω το οριο ταχυτητας της αυτοματης επαναφορας του ESP .Ομως απ` οτι λεει ο συμφορουμιστας "fronteras" εχει ακουσει οτι γινεται........
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4636
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό dragorosi46 » Τετ Απρ 04, 2018 1:15 pm

κάρχας έγραψε:EGR βαλβίδα καυσαερίων έχει πρόβλημα που φαίνεται μόνο στο διαγνωστικό μηχάνημα στο συνεργείο,Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται φυσιολογικότατα.Ανάβει το κίτρινο λαμπάκι στο καντραν που είναι σαν αντίσταση.Όταν το σβήσω κλείνει το λαμπάκι και ξανά ανάβει μόνο άμα βγω στον εθνικό δρόμο.Όταν κινούμαι μέσα στη πόλη δεν ανάβει το λαμπάκι.Ποιο θα είναι το πρόβλημα αν δε την αλλάξω;και γιατί η ένδειξη ανάβει μόνο στα πολλά χιλιόμετρα;



Καλησπερα και καλο πασχα. Αλλαξα την βαλβιδα egr σημερα μετα απο αρκετο ψαξιμο και ελπιζω να βοηθησω. Για οικονομια χρονου δεν διαβασα τιι γραψαν αλλοι (βλεπεις κραταω δυο ανταρτες κ τωρα κοιματε ο ενας οποτε εχω λιγο χρονο). Καταρχην μου εκανε κι εμενα τα ιδια μονο που εμπαινε σε safe mode η τουρμπινα.
Ας τα παρω με την σειρα και αν εχω καποιο λαθος επειδη δεν ειμαι μηχανικος αλλα παθον με διωρθωνει οποιος ξερει αλλα νομιζω οτι καταλαβα.Η Βαλβιδα egr εχει ως δουλεια να ανοιγει και να κλεινει με αποτελεσμα να ελεγχει την ροη των καυσαεριων και οταν αυτα πανε να γυρισουν στην τουρμπινα δεν τους το επιτρεπει.
Τωρα απο αυτο και μονο και σκεφτομενος πως και η δικια μου τουρμπινα εμπαινε σε safe mode (ειχε μεγαλυτερο θεμα η egr απο την δικια σου) μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι πολυ συμαντικο να δουλευει σωστα για να μην εχεις μακροχρονια φθορες στην τουρμπινα. (Αυτα δεν μου τα ειπε κανενας μηχανικος και ιδιαιτερα ο δικος μου που μου ελεγε βγαλτω στην εθνικη να κανει αναγεννηση το dpf). ΟΧΙ καμια σχεση η ενδειξη του dpf και ιδιαετερα αυτη με βλαβη 2002 που βγαζει σε καποια στιγμη εαν εχεις θεμα με τη egr και στη ουσια λεει πως το dpf, επειδη μενει ανοιχτη η βαλβιαδα, μπουκωνει προσωρινα και συνηθωσ αυτο συμβαινει οταν πιεζετε το αμαξι σε στιγμες που δουλευει η τουρμπινα.
Λυσεις .....ο μηχανικος μου μου ειπε η 500 της suzuki 350 η vdo που ειναι ιδια με της suzuki αφου αυτη φοραει. Αν ψαξεις την vdo την βρισκεις 220 ισως και λιγο παραπανω και επειδη αλλαζει ευκολα με ενα 30 ευρω στην αλλαξαν.(μπορεις να την αλλαξεις μονος σου αν εχεις χρονο). Αλλη λυση πιο φτηνη ππου ισως κανει στην περιπτωση σου ειναι το ανοιγμα και ο καθαρισμος της που κι αυτος ειναι σχετικα ευκολος (δες καποια video youtube), αλλα υπαρχουν και συμεργεια που την κανουν αλλα δεν ξερω κοστος.
Ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη εγω λογο του οτι φευγω Πασχα και δεν θελω να παιζω μ αυτα εβαλα αλλη με 220 ευρουλακια και 20 περαστικα.
ΜΟΝΟ Υγεια ολα τα αλλα παλευοντε!!!!
dragorosi46
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Μαρ 02, 2018 10:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Λάστιχα: NEXXEN
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Rosi
Name: Γιωργος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Diesel

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες