Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Τρί Νοέμ 20, 2012 1:39 am

Έδω είμαστε λοιπόν... Στο χώρο μας...
Για πείτε για πείτε εδώ πληροφορίες....



BALATOS έγραψε:
giorxan έγραψε:Βασίλη θα με ενδιέφερε να μου πείς στο περίπου τις μετατροπές που θα το κάνουν ακόμη πιο μάχιμο...

Όσο για dpf έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες και πραγματικά αγχώνομαι... Είναι λόγος πιστεύεις ώστε να μην το αγοράσω???


Γιώργο όσο αφορά την πρώτη ερώτησή σου:
1) με MAD ελατήρια παίρνεις 3 – 4 πόντους και επειδή το ύψος τους είναι το ίδιο ύψος με τα εργοστασιακά ( απλά είναι πιο σκληρά και δεν κάθεται τόσο πολύ το αμάξι) συνεργάζονται με τα μαμά ελατήρια. Δεν θα έχεις πρόβλημα στην ρύθμιση των φώτων σου αν έχεις ξένων εργοστασιακά . ( Τα ξένων ρυθμίζονται αυτόματα από τον αισθητήρα πίσω. Προσοχή όμως αν πάς για παραπάνω σήκωμα θέλεις μετατροπή στη βάση του αισθητήρα διότι αν σπάσει θα ματώσεις οικονομικά) Τα MAD δεν είναι πολύ σκληρά ώστε να το κάνουν κούτσουρο ( στο λέω για να μην τρομάξεις, τα φοράμε πολλοί εδώ μέσα που έχουμε οικογένεια με μικρά παιδιά…….) απλός το δένουν περισσότερο το αμάξι και στις στροφές γίνεται σχεδόν τραίνο ( πάντα μιλάμε σχετικά για τζιπ κατάσταση και όχι για κούρσα χαμηλωμένη). Κόστος περίπου 400 ευρώ + 60 τα περαστικά. Αποτέλεσμα πρακτικό ( περάσματα από ξεροφαγίες & κρατήματα ) αλλά και αισθητικό ( σήκωμα ) άψογο και δεν θα το μετανιώσεις . Υπάρχει αναλυτικό σχετικό ποστ .
2) ποδιές προστασία από κάτω μεταλλικές ( τρία τεμάχια ) για να γίνει άρμα και να μην στεναχωριέσαι όταν ακούς κανένα χτύπημα ………..Κόστος ( δεν χρειάζεται να δώσεις κανένα 600 σε μαγαζί με αξεσουάρ ) μικρό διότι υπάρχουν πατρόν και τα φτιάχνουμε μόνοι μας σε υδροκοπή με ομαδικές παραγγελίες υπάρχει αναλυτικό ποστ.
3) Μια τετράδα λάστιχα 50:50 για να πάει παντού. Κόστος από 500 – 700 ευρώ. Αν δεν πάς πολύ χώμα και το 65:35 που φοράω εγώ είναι καλό δεν έμεινα πουθενά και έχω γλυτώσει και το θόρυβο των 50:50
όσο αφορά την δεύτερη ερώτησή σου:
δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι εγώ όταν το πήρα δεν γνώριζα για αυτά τα προβλήματα και δεν ξέρω τι θα αποφάσιζα αν τα ήξερα….!!!!!!!!
Υποθετικά επειδή ήθελα αυτοκίνητο με αργά ( έδωσα το rav4 για να πάρω το NGV) και μου άρεσε και αισθητικά ( μικρής σημασίας αλλά μετράει και αυτό) και σε αυτά τα χρήματα και κάτω από 2000 cc ΔΕΝ είχα και επιλογές θα έκανα το σταυρό μου και θα το αγόραζα….!!!!!! ( ελπίζοντας να μην είμαι ο << τυχερός >> )
Πάρε το ρίσκο ανάλογα για τη χρήση το θέλεις........!!!!! εχείς δεύτερη επιλογή και πια είναι ???

Όταν αγοράζω μεταχειρισμένο επειδή γλυτώνω κανένα 10.000+ ευρώ έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι και ζημία να βγάλει πάλι κερδισμένος είμαι.........!!!!!!!
ΥΓ έχω το 5πορτο.


Βασίλη όλες τις συμβουλές σου θα τις κρατήσω στο μυαλό μου γιατί πιστεύω θα μου φανούν πολύ χρήσιμες στην πορεία... :wink:

Πιό γενικά τώρα να ξαναρωτήσω και τους υπόλοιπους κατόχους πιστεύετε ότι είναι λόγος να μην γίνω κάτοχος του ddis, το dpf και τα υπόλοιπα προβληματάκια που μπορεί να υπάρξουν???
Και αν ναι ποιά πιστεύετε ότι θα ήταν τα αποτρεπτικά κριτήρια για την αγορά του αυτοκινήτου...
Φυσικά ακόμη πιο ευχάριστα θα ακούσω και τα σύν(+) του αυτοκινήτου...! ( παρόλο που έχω διαβάσει μπόλικα εδω μέσα η αλήθεια είναι...)

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Τρί Νοέμ 20, 2012 1:43 am

Ξέχασα να αναφέρω ότι το αυτοκίνητο που πρόκειται να αγοράσω θα παίξει κοντά στα 14.000€ μιας και αναφέρθηκε στο "καλοσώρισμα"...!
Τί λέτε για την τιμή...?
Είναι μοντέλο του 2008!
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Τρί Νοέμ 20, 2012 5:35 pm

gmak έγραψε:
giorxan έγραψε:Καλησπέρα και απο μένα απο το Ηράκλειο Κρήτης...
Μέχρι τώρα ευτυχισμένος κάτοχος ενός Suzuki(Πάντα) swift sport 1.6 ... Η κατάληξη όμως μερικές φορές δεν είναι και τόσο όμορφη...
Το swiftακι μου παρέδωσε πνεύμα πρίν περίπου ενάμιση μήνα όταν κάποιος κύριος παραβίασε ένα STOP και μας εκσφενδόνισε με αποτέλεσμα την καταστροφή του... Σημασία έχει όμως ότι η μαμα Suzuki είχε φροντίσει για την ασφάλεια μας και έτσι δεν πάθαμε σχεδόν το παραμικρό...
Άς μην μείνουμε όμως σε αυτο μιας και λίγη σημασία έχει αφου δεν χτυπήσαμε...

Σαν φανατικός λοιπόν σουζουκάκιας είπα να αλλάξω κατηγορία και να πάω σε κάτι πιο σκληροτράχηλο και να ξεφύγω απο την "κούρσα"!
Συμβαδίζει άλλωστε και με το χόμπι μου το συγκεκριμένο αυτοκίνητο( Σκάφος- Ψαροτούφεκο)...!
Βρήκα λοιπόν ένα NGV 1.9 ddis 3door... Ρώτησα έψαξα και έπεσα πάνω στο forum...
Όλοι μου είπαν ότι θα εντυπωσιαστώ απο το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και απο τη ροπή του, καθώς και ότο δύσκολα θα μου βγάλει προβλήματα...
Διαβάζοντας εδώ όμως μερικά πράγματα έχω αρχίσει και ψιλοαγχώνομαι...! Το αυτοκίνητο που πρόκειται να πάρω έχει πραγματικά τα πάντα, αλλά έχει 99.000 χιλιόμετρα...Αυτό είναι πολύ κακό???
Γενικότερα θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο απο τους ήδη κατέχοντες...
Σας ευχαριστώ όλους λοιπόν εκ των προτέρων!!!!



Γιώργος Χανιωτάκης


Πέραν των οσων εύστοχα γράψαμε οι προλαλισαντες ιδιαίτερη προσοχή να δώσεις :

1.αν εχει περάσει όλες τις ανακλησεις απο την αντιπροσωπεία
2.αν εχουν αλλαχθει ρουλεμαν κ ιμαντες
3.τι λάδια χρησιμοποιούσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
4.αν εχει αλλάξει βάλβολινες και ποτε
5.αν εχει διαρροές απο κατω κ ιδιαίτερα στην τσιμουχα στροφαλου κ στο μικρό καρτερ.
6.ιστορικο του dpf αν και λόγω Κρήτης νομίζω υπαρχει Συνεργειο με τεχνογνωσία στο να αφαιρεί το dpf..εφόσον εχει πρόβλημα.
7.τι χρονολογιας ειναι.(εχει μεγάλη διάφορα το 2005 απο το 2008-2009)


Ψάξε διεξοδικά τα παραπάνω και αν όλα ειναι οκ προχωρά το.

Φίλε gmak μετέφερα λίγακι το θέμα εδώ...

Πέραν των ευχαριστιών και σε σένα να πώ τα εξής αριθμημένα όπως παραπάνω προείπες

1. Άν δεν έχει περάσει όλες τις ανακλήσεις, λογικά θα μπορέσουν να μου τις κάνουν στο εδώ εξουσιοδοτημένο έτσι δεν είναι??? ( μήπως μπορείς να μου αναφέρεις περιληπτικά τί ανακλήσεις έχουν προκύψει για το NGV???)
2.Το αυτοκίνητο βρίσκεται στην Αθήνα και θα ανέβω με ένα πρώτο ξάδερφο άριστο γνωστό τεχνίτη-μηχανικό οπότε θα το δούμε εκεί...(Περίπου κάθε πότε αλλάζονται τα ρουλεμάν??)
3. Τα σέρβις του αυτοκινήτου ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα έκανε λέει στην αντιπροσωπεία...Άραγε τι λάδια θα έβαζαν...????( Και φυσικά τί λάδια θα μου πρότεινες να βάζω)
4.Λογικά κι αυτό θα το γράφει το service book???( αν χρειαστεί να αλλάξω εγώ τι βαλβολίνες θα μου πρότεινες κι εδώ??)
5. Και αυτό θα το δούμε εκεί επί τόπου...(πονάνε γενικότερα αυτα τα μοτέρ στα συγκεκριμένα σημεία που ανέφερες???)
6.Πέραν της ερώτησης για το dpf προς τον ιδιοκτήτη νομίζω δεν μπορώ να το δώ κάπως αλλιώς έτσι δεν είναι? Εκτός και άν το αναφέρει και αυτό στο service book...!(Γνωρίζεις μήπως πιό είναι το συγκεκριμένο συνεργείο που αναλαμβάνει αυτή την εργασία? Νομίζω απ ότι έχω διαβάσει στα γρήγορα το έχει κάνει κάποιο μέλος Ηρακλειώτης με ένα λευκό 5πορτο ε...?)
7. Το αυτοκίνητο είναι πρώτης άδειας τον Οκτώβριο του 2008...
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τετ Νοέμ 21, 2012 1:33 am

giorxan έγραψε:(Περίπου κάθε πότε αλλάζονται τα ρουλεμάν??)
Η αλλαγή των ρουλεμάν δεν αναγράφεται στις περιοδικές συντηρήσεις του αυτ/του αν δεν κάνω λάθος. Για κανένα μοντέλο Vitara δεν αναφέρεται. Είναι "όταν έλθει ο χρόνος τους".

giorxan έγραψε:( Και φυσικά τί λάδια θα μου πρότεινες να βάζω)
( αν χρειαστεί να αλλάξω εγώ τι βαλβολίνες θα μου πρότεινες κι εδώ??)
Αυτά αναφέρονται στο βιβλίο του κατασκευαστή και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να τηρούνται με ευλάβεια.

giorxan έγραψε:(Νομίζω απ ότι έχω διαβάσει στα γρήγορα το έχει κάνει κάποιο μέλος Ηρακλειώτης με ένα λευκό 5πορτο ε...?)
Τον Haritak νομίζω λες... :think:

ΥΓ: υπόψιν ΔΕΝ έχω καν New GV...
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό gmak » Τετ Νοέμ 21, 2012 11:54 am

. Άν δεν έχει περάσει όλες τις ανακλήσεις, λογικά θα μπορέσουν να μου τις κάνουν στο εδώ εξουσιοδοτημένο έτσι δεν είναι??? ( μήπως μπορείς να μου αναφέρεις περιληπτικά τί ανακλήσεις έχουν προκύψει για το NGV???)
2.Το αυτοκίνητο βρίσκεται στην Αθήνα και θα ανέβω με ένα πρώτο ξάδερφο άριστο γνωστό τεχνίτη-μηχανικό οπότε θα το δούμε εκεί...(Περίπου κάθε πότε αλλάζονται τα ρουλεμάν??)
3. Τα σέρβις του αυτοκινήτου ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τα έκανε λέει στην αντιπροσωπεία...Άραγε τι λάδια θα έβαζαν...????( Και φυσικά τί λάδια θα μου πρότεινες να βάζω)
4.Λογικά κι αυτό θα το γράφει το service book???( αν χρειαστεί να αλλάξω εγώ τι βαλβολίνες θα μου πρότεινες κι εδώ??)
5. Και αυτό θα το δούμε εκεί επί τόπου...(πονάνε γενικότερα αυτα τα μοτέρ στα συγκεκριμένα σημεία που ανέφερες???)
6.Πέραν της ερώτησης για το dpf προς τον ιδιοκτήτη νομίζω δεν μπορώ να το δώ κάπως αλλιώς έτσι δεν είναι? Εκτός και άν το αναφέρει και αυτό στο service book...!(Γνωρίζεις μήπως πιό είναι το συγκεκριμένο συνεργείο που αναλαμβάνει αυτή την εργασία? Νομίζω απ ότι έχω διαβάσει στα γρήγορα το έχει κάνει κάποιο μέλος Ηρακλειώτης με ένα λευκό 5πορτο ε...?)
7. Το αυτοκίνητο είναι πρώτης άδειας τον Οκτώβριο του 2008...


Γιαννη αν και δεν εχεις ngv σωστα τα ειπες :clap:
ρουλεμαν δεν αναγραφεται πουθενα για αλλαγη αλλα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο τα εχει αλλαξει..ειναι ενα απο τα μελανα σημεια που επρεπε να μπουν στις ανακλησεις
για τις ανακλησεις ειτε διαβασε τις ενοτητες στο diesel οπου κατα καιρους εχουν γραφτει ειτε πηγαινε στην αντιπροσωπεια και ρωτησε τους...και βεβαια αν το συγκεκριμενο εχει παει αντιπροσωπεια λογικα θα εχουν καταγραφει οι ανακλησεις..μια ανακληση που θυμαμαι και σοβαρη ηταν η αλλαγη κολαρου στο τουρμπο...
Υπαρχει ειδικος τυπος λαδιου ελεου dpf..και αυτο αναγρεφεται στην ενοτητα του diesel ..shell ultra plus 5-30 αν θυμαμαι καλα
ναι το μοτερ ποναει σε αυτα τα σημεια που σου ανεφερα
Το αυτοκινητο ειναι ελληνικο? ή εισαγωγης? ή παραεισαγωγης?
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Τετ Νοέμ 21, 2012 5:43 pm

gmak έγραψε:Το αυτοκινητο ειναι ελληνικο? ή εισαγωγης? ή παραεισαγωγης?

Το αυτοκίνητο είναι ελληνικής αντιπροσωπείας!!!
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Δευτ Νοέμ 26, 2012 5:55 pm

Να το πάρω δηλαδή βρε παιδιά????

Η μεγάλη στιγμή φτάνει....

Καμία άλλη γνώμη που να με διαφωτίσει στο άν όλα αυτά τα προβληματάκια είναι λόγος να μην αγοράσω το ddis???
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό lss_00 » Δευτ Νοέμ 26, 2012 7:18 pm

Μία ψυχή που είναι να βγει ................ ;-)
Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ηλίθιο.
Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας
Άβαταρ μέλους
lss_00
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2697
Εγγραφή: Δευτ Απρ 11, 2011 9:05 am
Τοποθεσία: Καπου στην Κύπρο
Λάστιχα: WINDFORCE CATCHFORS A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/70R16
Suspension: Του πατέρα του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Λάμπρος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Δευτ Νοέμ 26, 2012 8:56 pm

lss_00 έγραψε:Μία ψυχή που είναι να βγει ................ ;-)

Σωστό κι αυτό.... :D :D :D

Αλλά στην εποχή που ζούμε αν η ψυχή κοστίζει κάποιες χιλιάδες ευρά...Το λές...!


Υ.Γ. Μεταξύ μας τώρα η ψυχή θα βγεί....μόνο ένα πολύ δυνατο επιχείρημα θα μπορούσε να με σταματήσει...!!!!
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Δευτ Νοέμ 26, 2012 9:05 pm

Αλλά απο την άλλη θέλω να μάθω και περισσότερα απο τους γνώστες
περί του τι μπορεί να σου προσφέρει και πότε μπορεί να σε στενοχωρήσει...!
Είναι πολύ γενικό βέβαια αυτό που ζητάω αλλά με ότι ακούω και διαβάζω έχω μια καλύτερη εικόνα στο μυαλό μου που αργότερα να μου φανεί χρήσιμη!
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό gi@nn@kis » Δευτ Νοέμ 26, 2012 9:15 pm

Φιλε μου , ξεκινα να ξεσκονισεις οοοοολα τα τοπικ σχετικα με το ngv diesel !! Σιγουρα θα αποφασισεις κατι... κ πριν την αγορα, να συμβουλευτεις ενα καλο μηχανικο με ειδικευση στα diesel ;-)
:ngv:
Άβαταρ μέλους
gi@nn@kis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4554
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 7:06 pm
Λάστιχα: yoko A/T-s
Διάσταση ελαστικών: 225/65-17
Suspension: μαμά
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό Kalavritara » Δευτ Νοέμ 26, 2012 11:04 pm

gi@nn@kis έγραψε:Φιλε μου , ξεκινα να ξεσκονισεις οοοοολα τα τοπικ σχετικα με το ngv diesel !! Σιγουρα θα αποφασισεις κατι... κ πριν την αγορα, να συμβουλευτεις ενα καλο μηχανικο με ειδικευση στα diesel ;-)


+100. Το ποσό που προτίθεσαι να διαθέσεις είναι πολύ σοβαρό και δεν θα πρέπει να αγοράσεις αμάξι που δεν έχει ελεγχθεί συστηματικά από καλό εξουσιοδοτημένο μηχανικό :!:
"Vitara 1.6 1997 16v και New Vitara 1600 Diesel Allgrip Auto , παππούς και εγγονός στο ίδιο garage "
Άβαταρ μέλους
Kalavritara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6919
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 1:15 am
Τοποθεσία: Στο βουνό περιμένοντας τα χιόνια
Λάστιχα: Viking
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: normal
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Takis

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό giorxan » Τρί Νοέμ 27, 2012 2:01 am

Λοιπόν...Κοιτάξτε να δείτε πώς έχει το πράγμα και ποιές είναι οι σκέψεις μου...

Το αυτοκίνητο το βρήκα απο το car.gr...
Το έχει λοιπόν ένας κύριος πέριξ των Αθηνών ο οποίος με διαβεβαιώνει ότι το αμάξι είναι πεντακάθαρο, απροβλημάτιστο, προσεγμένο και γενικότερα σε άριστη κατάσταση πέραν μιας γρατζουνιάς που τον έβαλα και μου την έστειλε φωτογραφία ξεχωριστά, την οποία δεν την έχει βάψει λέει επίτηδες για να την δεί αυτός που θα το αγοράσει...Το μηχανικό κομμάτι του αυτοκινήτου, και όλα τα σέρβις μέχρι τώρα τα είχε αναλάβει απ ότι έχω καταλάβει η αντιπροσωπεία της Χαλκίδας...(Αλήθεια ξέρουμε κάτι για το εκεί συνεργείο???)

Όλα καλά μέχρι εδώ και με αυτά που μου λέει ο ιδιοκτήτης...Εγώ τί κάνω....
Έχω ένα πρώτο ξάδερφο λοιπόν ξακουστό και καλό μηχανικό στο Ηράκλειο, με τον οποίο θα ανέβουμε στην Αθήνα για να δούμε το αυτοκίνητο...Η αλήθεια είναι ότι τον εμπιστεύομαι...Σκαμπάζω κι εγώ 2 πράματα οπότε θα βρούμε άκρη... Το αυτοκίνητο θα ελεγχθεί σε συνεργείο φίλου στην Αθήνα έτσι ώστε να σηκωθεί στο αναβατώριο και να γίνει διεξοδικός έλεγχος...

Άν όλα λοιπόν πάνε καλά πλήρώνω το αυτοκίνητο και το παίρνω...!
Φαντάζομαι λοιπόν ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να ελεγχθει το αυτοκίνητο μιας και μας χωρίζουν κάποια μίλια απο αυτό...
Πιστεύω να μου βγεί σε καλό και να μην κάνω το ταξίδι τζάμπα...


Πώς σας ακούγετε το όλο σκηνικό, και τι πιστεύετε θα μπορούσα να προσέξω παραπάνω πέραν των προαναφερθέντων απο του φίλους....?
NGV 1.9 DDIS Euro5 White Pearl stock
2012 model
Michelin Latitude Tour 225/65/17 DOT4315
Heraklio Crete
Άβαταρ μέλους
giorxan
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2012 6:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Λάστιχα: MICHELIN Lati Tour
cb: Όχι
Aka: giorxan
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τρί Νοέμ 27, 2012 2:22 am

Πολύ σωστά όλα όσο αφορούν τον μηχανικό έλεγχο.
Αυτό που μένει είναι να ελεγχθεί από φανοποιοιό για τυχόν τρακαρισμένα σημεία,αυτά ένας έμπειρος του είδους τα αντιλαμβάνεται αμέσως από την απόχρωση ;-)
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Υποψήφιος κάτοχος NGV ddis 1.9 3door

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Τρί Νοέμ 27, 2012 5:32 pm

Να πάρεις το αμάξι και να το πας σε συνεργείο της Suzuki να το ξεσκονίσουν .
Μίλα με τον Αργύρη (grvitara) . Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει λίγο περισσότερο από εμάς τους υπόλοιπους . :idea: ;-) ;-)
ZΗΡΕΙΑ
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Diesel

antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες