panoshm έγραψε:Τον Latin έβαλες? 1. Μπορείς να μας βάλεις μια φωτό για να τον δούμε? 2. "Γύρνα" το μενού του GPS από Ελληνικά (greeklish) σε English και πες μου τι σου δείχνει 3. Ποιο μοντέλο Kenwood έχεις?
Έχω το DNX700 της KENWOOD θα το βγάλω το απόγευμα και το ανεβάσω να το δείς. Για την αλλαγή γλώσσας θα χρειαστώ να βοηθήσεις οκ; αν και την γύρισα απο ελληνικά στα αγγλικά το μόνο που έκανε είναι το menu στα αγγλικά αντί latin. Αν έχει και κάτι άλλο δεν το γνωρίζω. Μισά Latin και μισά κινέζικα βγάζει πάντως. Φώτο πώς ανεβάζω;
Τελευταία επεξεργασία από tsikis και Τετ Ιουν 14, 2017 4:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
panoshm έγραψε:Εγώ έχω το Nuvi 1490T και το Montana.... Επίσης τον χρησιμοποιώ και στο MapSource & BaseCamp...
Ξεκινάω τα τεστ με το Nuvi 1490 έχοντας τον Ελληνικό χάρτη: Αρχικά... βλέπω τα μισά Αγγλικά, τα μισά Ελληνικά...και το τελικό "ς" φαίνεται ως "σ"
Ας κάνουμε και αναζήτηση οδού.... Α) Με Ελληνικούς χαρακτήρες: - Βρίσκω πόλεις-περιοχές - Δεν βρίσκω διευθύνσεις - Για pois δεν έψαξα καν.... δεν είχα λόγο μετά από αυτό το "ταρακούνημα" που έπαθα... - Βάζω Latin χαρακτήρες για την οδό... και ΤΣΟΥΠ! την βρήκε!..... Β) Με Latin χαρακτήρες: - Βρίσκω πόλεις-περιοχές - Bρίσκω διευθύνσεις - Για pois δεν έψαξα καν.... για τον ίδιο λόγο...
Συνεχίζω τα τεστ με το Nuvi 1490 έχοντας τον Latin χάρτη: Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με τον Ελληνικό!!!! Βλέπω στην οθόνη και αναζητώ με τον ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ όπως και με τον Ελληνικό!!!!
Δεν μπορεί.... και τα δύο img αρχεία που κατέβηκαν από το site (Ελληνικός και Latin) έχουν το ίδιο μέγεθος... 80.264ΚΒ.....
Οι δοκιμές συνεχίζονται.....
Συνέχισα με τις ίδιες δοκιμές και στο Montana 650...
Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, με την μόνη διαφορά ότι το τελικό "ς" φαίνεται σωστά
Πήρα τηλέφωνο στον Σκορδίλη από όπου είχα αγοράσει τις συσκευές με τους χάρτες... Μου είπαν να πάω τις συσκευές από εκεί, να τις αφήσω για να τις εξετάσουν και να με ενημερώσουν για το τι συμβαίνει.... (κλασσική απάντηση...)
tsikis έγραψε:Δεν μπόρεσα να καταλάβω....γράψε πως ανεβάζω τις φώτο για να τις ανεβάσω το απόγευμα
Κάνε τα αρχεία jpg με μέγεθος έως 1200χ900 και έως 1,99ΜΒ
Μετά δες εδώ: εδώ: και εδώ:
Σου έστειλα mail γιατί δεν μπορούσα να το κάνω εδώ που είμαι.....ανέβασέ τες εσύ και εάν έχεις κανέναν τρόπο διόρθωσης πές και εμάς.....αλλιώς πάμε πάλι στην παλιά έκδοση.
Edit: Για τα υπόλοιπα μοντέλα Kenwood που "βλέπουν" μόνο Latin χαρακτήρες, για να δουν τον χάρτη σωστά (με greeklish χαρακτήρες δηλαδή) θα πρέπει να "γυρίσουν" το ΜΕΝΟΥ του Kenwood σε English και να την κάνουν restart Μέχρι τώρα επιβεβαιωμένα latin μοντέλα: 6029,7200,5240
Τα παρακάτω αφορούν την απεικόνιση του χάρτη με το μενού σε Ellinika (greeklish) δηλαδή... Φυσικά δεν σταματάω να τα "χώνω" στην εταιρία, διότι ΔΕΝ ενημέρωσε το τι θα πρέπει να κάνουν οι χρήστες για να δουν τον χάρτη.... Και ίσως!!!! αυτή να ήταν η λύση στην προηγούμενη έκδοση αλλά να μην το πήρε χαμπάρι κανένας μας...
To να αναβαθμίζεις τις ιδιότητες του χάρτη για να συμβαδίζει με τις νέου τεχνολογίας συσκευές της Garmin είναι κάτι καλό για μια εταιρία παραγωγής χαρτών... και πράγματι ο χάρτης στις νέου τύπου συσκευές λειτουργεί περίφημα
Το να απαξιώνεις όμως τις παλιές συσκευές που οι κάτοχοί τους έδωσαν πολλά λεφτά για να τις αγοράσουν, αυτό είναι άνω ποταμών
panoshm έγραψε:To να αναβαθμίζεις τις ιδιότητες του χάρτη για να συμβαδίζει με τις νέου τεχνολογίας συσκευές της Garmin είναι κάτι καλό για μια εταιρία παραγωγής χαρτών... και πράγματι ο χάρτης στις νέου τύπου συσκευές λειτουργεί περίφημα
Το να απαξιώνεις όμως τις παλιές συσκευές που οι κάτοχοί τους έδωσαν πολλά λεφτά για να τις αγοράσουν, αυτό είναι άνω ποταμών
Κρίμα για όλους εμάς και κρίμα για όλους εσάς που ο σκορδίλης θα συμπεριφερθει το ίδιο αντιεπαγγελματικα μόλις πάρει τα λεφτουδάκια σας και δεν σας έχει πλέον ανάγκη. Έναν ολόκληρο χρόνο κπροιδίας απο τους " κυρίους". Κρίμα...
Έκανα κάτι δοκιμές χτές (φωτο δεν έβγαλα γιατί νευρίασα). Πάντα με τον latin χάρτη μέσα. Αν έχω γλώσσα συστήματος ellinika (δηλαδή greeklish) βλέπω ιερογλυφικά. Αν έχω γλώσσα συστήματος αγγλικά (british english ή και american) τότε βλέπω τα τοπωνύμια και τις πόλεις κανονικά greeklish!!! Έχει όμως άλλο θέμα, και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις αν στην αρχική οθόνη επιλέξω το pros ta pou και μετά πατήσω για να ψάξω διεύθυνση, βγάζει μύνημα ότι: δεν υπάρχει λεπτομερείς χάρτης για ψάξιμο. με την προηγούμενη έκδοση δεν θυμάμαι αν είχα αυτό το πρόβλημα (ουτως ή άλλοως έδω στο νησί δεν ψάχνω και πολύ διευθύνσεις) Τι γίνεται;