ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Παράπονα, προτάσεις για τα συνεργεία

ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό SIAL » Κυρ Ιουν 28, 2009 1:23 am

Για οσους δεν το γνωριζουν η δεν το εχουν προσεξει η οδικη βοηθεια που παρεχεται απο την αντιπροσωπεια σε περιπτωση που το SUZUKI μας φορτωθει ειναι ---ΜΟΝΟ--- για μεταφορα σε επισημο σερβις και ---ΟΧΙ--- σε οποιδηποτε συνεργειο της αρεσκειας μας :? :? :? :evil: :evil: :evil: Σε φιλο που εχει GV αρνηθηκαν πεισματικα να του το παν σε συνεργειο που ηθελε ο ιδιος......... :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
SIAL
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 7184
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 14, 2008 11:28 am
Τοποθεσία: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY AT3
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: JIMNYBITS
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Βουνοκαμμένος
Name: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Andreas » Κυρ Ιουν 28, 2009 8:53 pm

Αυτο δυστυχώς ισχυει για τις περισσοτερες αντιπροσωπειες που δίνουν δωρεάν οδική βοηθεια
Άβαταρ μέλους
Andreas
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 9:51 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Νεάπολη
Λάστιχα: Maxxis Trepador
Suspension: Rocky Road
cb: Όχι
Name: Ανδρέας

Δημοσίευσηαπό ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ » Δευτ Ιουν 29, 2009 7:29 am

Εδω που τα λεμε αυτο εχει και την λογικη του. Θα γλυτωσεις μεν τα μεταφορικα, αλλα να μην στα παρουμε απο την επισκευη? :wink:
Ποτε πια αναγομωμενα Black Star
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1056
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2008 9:12 pm
Τοποθεσία: Μαρουσι
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό setteras » Δευτ Ιουν 29, 2009 7:34 am

Τι σκατε γ'αυτο?
Ετσι και αλλιως οι περισσοτερες ασφαλειες καλυπτουν την οδικη βοηθεια!:wink:
Ειναι αναγκη να παρεις την SUZUKI?
NGV 2005
RR lift kit
LPG Lovatto
ΜΙΧΑΛΗΣ
Άβαταρ μέλους
setteras
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 889
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 17, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Ελασσονα-Λαρισα και αν δεν μπορειτε να με βρειτε θα ειμαι καπου στον Ολυμπο!!!
Λάστιχα: Goog year Wrangler
Suspension: RR lift Kit
cb: Ναι
Name: Μιχαλης

Δημοσίευσηαπό SIAL » Δευτ Ιουν 29, 2009 8:43 am

ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ έγραψε:Εδω που τα λεμε αυτο εχει και την λογικη του. Θα γλυτωσεις μεν τα μεταφορικα, αλλα να μην στα παρουμε απο την επισκευη? :wink:

Οταν εχεις βγει απο την εγγυηση και εχει λιξει η δωρεαν οδικη βοηθεια τοτε σε ενημερωνουν οτι υπαρχει οδικη βοηθεια με χαμηλοτερο κοστος απο τις υπολοιπες και εκει την πατας μετα πληρωμης...........
Άβαταρ μέλους
SIAL
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 7184
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 14, 2008 11:28 am
Τοποθεσία: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Λάστιχα: TOYO OPEN COUNTRY AT3
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: JIMNYBITS
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Βουνοκαμμένος
Name: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

H

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ » Δευτ Σεπ 21, 2009 10:57 pm

καλησπερα σε ολους
ειμαι και εγω παθων απο την οδικη βοηθεια της suzuki και πιο συγκεκριμενα περυσι το χειμωνα ειχα παει με το gv μου και την μπαγαζιερα μου την ελια για να βγαλω το λαδι.αφου εχω βγαλει το λαδι και το εχω φορτωσει σε μπετονια και απο κει στην μπαγαζιερα βαζω μπροστα το gv μου βαζω ταχυτητα και το αμαξι δεν ειχε ανταποκριση.παιρνω τηλ στην personal best στο μαρουσι και μολις τους ειπα το προβλημα που αντιμετωπιζω και με ρωτησαν που εχω μεινει για να στειλουν γερανο να με φορτωσει και τους ειπα στο βαθυ χαλκιδας η απαντηση που πηρα ηταν η εξης:δεν γινεται κατι τετοιο διοτι ειστε εκτος αθηνων και οχι εντος αυτη ηταν η απαντηση που ελαβα απο την personal best.τοτε λοιπον πηρα τηλ στην οδικη της interamerican και οι ανθρωποι να ειναι καλα εστειλαν αμεσως γερανο να με φορτωσει αφου φυσικα εγινε πρωτα συμβολαιο για την μεταφορα του αυτοκινητου μεχρι την αθηνα.το αυτοκινητο ηρθε στην αθηνα σε 2 δοσεις η πρωτη ηταν απο το βαθυ μεχρι το σειριος και απο εκει με αλλο γερανο μεχρι την αθηνα σε εξουσιοδωτιμενο συνεργειο της suzuki και πληρωσα και 200ευρω για την μεταφορα.για λυστε μου μια απορια αν σας ειναι ευκολο φυσικα.για πιο λογο λοιπον η suzuki δινει σε ολα τα οχηματα της 3 χρονια δωρεαν οδικη βοηθεια απο την στιγμη που εμενα δεν με εξυπηρετησε οταν την χρειαστηκα???
SUZUKI JIMNY 2004 FULL EXTRA
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΥΡΟΣ
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7360
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 10:33 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: General Grabber
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο...έχεις P.M. !!!
Name: ΣΤΑΥΡΟΣ

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό Dimitris_T » Παρ Μάιος 28, 2010 11:08 pm

Παραθέτω και εγώ την εμπειρία μου (έμαθα αφού έπαθα):

Σήμερα το πρωί το μόλις 5 μηνών GV αρνιόταν πεισματικά να ξεκινήσει (η μπαταρία έδινε ρεύμα αλλά δεν «έσκαγε» η μηχανή). Αφού καλού - κακού έλεγξα τα ηλεκτρικά και μέτρησα την μπαταρία, αποφάσισα να καλέσω την οδική βοήθεια της Suzuki (Mondial), η οποία ήρθε μετά από 1+ ώρα (αυτοκίνητο ακινητοποιημένο στην Καλαμαριά, επί της Εθνικής Αντίστασης, δρόμος κεντρικότατος για όσους ξέρουν από Θεσσαλονίκη). Και εδώ αρχίζουν τα ωραία: Δυστυχώς (για μένα) το αμάξι ήταν σε υπόγειο parking, στον -2 όροφο, στον οποίο φυσικά δεν μπορούσε να κατέβει το φορτηγό της οδικής βοήθειας. Η ενδεδειγμένη λύση ήταν να σταθεί το φορτηγό στον δρόμο, στην κορυφή της ράμπας εξόδου και να με τραβήξει με το συρματόσχοινο, μιας και η ράμπα ήταν ευθεία και μέχρι τη βάση της μπορούσα εύκολα να τσουλήσω το GV. Έλα όμως που δεν είχε συρματόσχοινο κατάλληλου μήκους (χρειαζόταν γύρω στα 30 m)! Σημειώνω πως για την παραπάνω κατάσταση είχα ενημερώσει την Suzuki όταν κάλεσα για οδική βοήθεια.

Πάνω που ο οδηγός του φορτηγού - ένα συμπαθητικό και ευγενικό παλληκάρι - έκανε φιλότιμες προσπάθειες για να βρεθεί μια λύση, με παίρνουν από τα κεντρικά στην Αθήνα και μου δηλώνουν με - τουλάχιστον - αυστηρό και επιτιμητικό ύφος (σαν σε μαθητούδι), α) το αυτονόητο, ότι δηλαδή το φορτηγό δεν χωράει για να κατέβει την ράμπα (λες και εγώ δεν ήμουν εκεί και δεν το έβλεπα) και β) ότι (σε ελεύθερη μετάφραση) πολύ ασχολήθηκαν μαζί μου και είναι και άλλοι που περιμένουν το φορτηγό, από τους οποίους το στερώ! Σημειωτέον ότι από την άφιξη του φορτηγού έως το παραπάνω τηλεφώνημα πέρασαν λιγότερα από 30 min. Στην διαμαρτυρία μου ότι εγώ τους είχα ενημερώσει για την κατάσταση όταν κάλεσα για πρώτη φορά και ότι τέλος πάντων θα πρέπει να βρεθεί μια λύση στέλνοντας ένα μικρότερο αυτοκίνητο που θα μπορούσε να κατέβει την ράμπα και να με ρυμουλκήσει, «αγρόν ηγόρασαν» και μου δήλωσαν με απαξιωτικό ύφος ότι «το πρόβλημα να το λύσω με το συνεργείο μου»! Λες και δεν είναι αυτοί η επίσημη Suzuki που θα με πήγαινε στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο!

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αργά το απόγευμα (αφού πρώτα πέρασα από σαράντα κύματα, τα οποία εξιστορώ σε άλλο thread) έπειτα από επικοινωνία με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο του Νταλιάνη και την τηλεφωνική καθοδήγηση των πράγματι εξυπηρετικών και ευγενικών τεχνικών (τους οποίους ούτε στην φάτσα δεν έχω δει!).

Διαβάζοντας - εκ των υστέρων - τα «ψιλά γράμματα» του ενημερωτικού φυλλαδίου της οδικής βοήθειας Suzuki, βλέπω ότι στις εξαιρέσεις παροχής βοήθειας περιλαμβάνεται και η περίπτωση που το ακινητοποιημένο όχημα βρίσκεται σε κλειστό χώρο. Αν βέβαια μου το έλεγαν από την αρχή - και με την αυτονόητη ευγένεια - θα είχα γλυτώσει μεγάλο μέρος της ταλαιπωρίας. Εν πάσει όμως περιπτώσει, νομίζω ότι όταν τους έχεις σκάσει 30.000 € και στο πεντάμηνο επάνω ζητάς τη βοήθειά τους για πρόβλημα που οφείλεται καθαρά σε αστοχία υλικού, η αντιμετώπιση δεν πρέπει να είναι «κάνε ότι νομίζεις, αρκετά ασχοληθήκαμε», κοινώς «κόψε το κεφάλι σου».

Είπαμε: προς ενημέρωση!
Grand Vitara 2.4 JLXEL Wagon
Dimitris_T
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 9:39 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Yokohama geolander
cb: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Σάβ Μάιος 29, 2010 3:08 am

Το αυτοκίνητο αξίζει.....

Η ελληνική αντιπροσωπία γενικώς είναι για φτύσιμο....
Γιαααα ρίχτε κανένα ομαδικό παράπονο με e-mail στην μαμα εταιρία για τον τρόπο
που διαχειρίζονται το όνομα SUZUKI στην ελλάδα και τους πελάτες της....

Έτσι θέλουν οι αλητάμπουρες.... :twisted: :twisted: :twisted:
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Σάβ Μάιος 29, 2010 8:53 am

Τα ψιλά γράμματα παιδιά τα ψιλά γράμματα.Εγώ προσωπικά έχω ασφάλεια την (για λόγους διαφήμησης δεν την αναφέρω) η οποία παρέχει ΔΩΡΕΑΝ οδική βοήθεια.Τη έχω τώρα 10 χρόνια και με το Lancia με το και Suba και τώρα.Όποτε χρειάστηκε ήταν εκει,από τον Εβρο μέχρι τη Χίο,τη Ρόδο,τη Μυτηλύνη και την Αθήνα.Οι οδικές των αντιπροσωπειών είναι ένα τρύκ ωστε να αρπάξουν το πελάτη πριν πάει κάπου αλλού και είναι στην ουσία μόνο μεταφορά (αν τους πεις π.χ έμεινα απο μπαταρία το μόνο που θα ακούσεις είναι ο ήχος κατηλειμένου στο ακουστικό σου).Όσοι ασχολούνται με τα πολύ extrimspor ας το κοιτάξουν καλύτερα,γιατί εκτός απο οδική προσφέρουν και ιατρική βοήθεια.Η δική μου ασφαλιστική έχει έδρα τη Θεσ/νίκη :mrgreen: . :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ33 » Τετ Ιουν 09, 2010 6:50 pm

λοιπον οδικη βοηθεια απο ασφαλειες και αλα τετοια τρυκ ειναι παραμυθεια.μονο 2 μεγαλες οδικες βοηθειες προσφερουν υπερεσιες και βοηθεια.και εχετε το κεφαλι σας ησυχο!!!!!
ΓΙΑΝΝΗΣ
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ33
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 15, 2010 4:43 pm
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ
Λάστιχα: YHOKOHAMA GEO A/T
Suspension: MUD+KYB+προσθηκες+4
cb: Ναι
Name: γιαννης

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό perp » Πέμ Ιουν 24, 2010 4:02 pm

Από 17 ευρώ το εξάμηνο υπάρχει ασφαλιστική που δίνει πλήρης οδική βοήθεια.Γιατί να μπλέκουμε με την οδική της Suzuki?
perp
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 24, 2010 3:40 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Name: Κώστας

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Πέμ Ιουν 24, 2010 5:18 pm

perp έγραψε:Από 17 ευρώ το εξάμηνο υπάρχει ασφαλιστική που δίνει πλήρης οδική βοήθεια.Γιατί να μπλέκουμε με την οδική της Suzuki?


Για πες μας ποιά είναι αυτή !Πολύ αμφιβάλω για την αξιοπιστία της ...! :think:
ZΗΡΕΙΑ
 

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό perp » Πέμ Ιουν 24, 2010 6:04 pm

H Chartis δίνει με την τιμή αυτή πλήρης οδική βοήθεια βλάβης.
perp
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 24, 2010 3:40 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Name: Κώστας

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό ZΗΡΕΙΑ » Πέμ Ιουν 24, 2010 6:29 pm

Μα αυτή είναι του ομίλου Σφακιανάκη ! Σε αυτήν μου ασφάλισαν το αμάξι όταν το πήρα ! Δεν νομίζω πάντως ότι έχει οδική ! Με κάποια συνεργάζεται ! Για μάθε με ποιά ! Και ισχύει μόνο για βλάβη ή και για ατύχημα ?
ZΗΡΕΙΑ
 

Re: ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ SUZUKI

Δημοσίευσηαπό perp » Πέμ Ιουν 24, 2010 7:03 pm

Και για τα 2 ισχύει ( Πλήρης Οδική Βοήθεια ) ..η Chartis είναι η πρώην AIG Hellas .
perp
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 24, 2010 3:40 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Name: Κώστας


Επιστροφή στο Συνεργεία

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες