ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό antonis92 » Πέμ Νοέμ 16, 2017 6:39 pm

Καλησπερα,έχω διαβασει τοσα πολλα εδω μεσα αλλα παραλλήλα έχω ακουσει κ παρα πολλα συζητώνας που έχουν γίνει όλα στο κεφάλι μου μια ωραιότατη χωριάτικη. :D :D :D :D :( :( :( :doh: :doh: :???: :???: :???:
Εν αρχη, θέλω να αλλάξω αμορτισερ-ελατηρια,4αδα αλλα κ παραλλήλα να το ψηλώσω.
Οι επιλογες-προβληματισμοι είναι οι εξής:
1)Κιτ old man emu - Αρν.: Τιμή κ δεν ξέρω αν αξιζουν κιολας
2)Ελατήρια MAD με αμορτισερ KYB -Αρν.: δεν ξερω κωδικους κ ποιοι παντρευονται μεταξυ τους -Θετ.: Βρίσκω χονδρικη τιμη κ για τα 2
3)Σετ Calmini -Αρν.: μου εχουν πει οτι κοπαναει πολυ το αμαξι. -Θετ.: δεν ξερω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
4)Καινουργια 4αδα μαμα με αποστατες (ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΔΩ)
Αυτα.
Ειμαι πραγματικα χαμενος. Η βοηθεια σας πολυτιμη.
Ευχαριστω ε των προτερων.

Suzuki Grand Vitara 2003 3d 1.6
Χιλιομετρα αμετρητα ο δρομος της ζωης μου κ το τιμονι που κρατω λόγος της υπαρξης μου.#92
antonis92
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 7:48 pm
Τοποθεσία: Ιωαννινα
Λάστιχα: FalkenWildpeakA/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: MAD KYB
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: antonis92
Name: Αντώνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό panoshm » Πέμ Νοέμ 16, 2017 7:36 pm

Σε βλέπω για εδώ :arrow:
antonis92 έγραψε:2)Ελατήρια MAD με αμορτισερ KYB -Αρν.: δεν ξερω κωδικους κ ποιοι παντρευονται μεταξυ τους -Θετ.: Βρίσκω χονδρικη τιμη κ για τα 2


Αλλά για κωδικούς εγώ δεν ξέρω, καθώς έχω άλλο σετ (MAD-OME)

Παρακαλούνται τυχόν γνώστες αυτού του σετ, να παραθέσουν στοιχεία κωδικών για το φίλο μας :D
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό antonis92 » Πέμ Νοέμ 16, 2017 8:02 pm

Κατα 80% κ γω για κει με κοβω. ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ Κ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΩΣΤΑ Κ ΟΜΟΡΦΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑΑΑΑΑ;!;!;! ΟΕΟ;! :whistle: :eek:
Χιλιομετρα αμετρητα ο δρομος της ζωης μου κ το τιμονι που κρατω λόγος της υπαρξης μου.#92
antonis92
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 7:48 pm
Τοποθεσία: Ιωαννινα
Λάστιχα: FalkenWildpeakA/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: MAD KYB
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: antonis92
Name: Αντώνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Νοέμ 17, 2017 9:45 am

Δηλ για να καταλάβω.... Υπάρχει κιτ για 3θυρο Grand; :think:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37834
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό nipa » Παρ Νοέμ 17, 2017 10:58 am

Νίκος
Είσαι Έλληνας? Τι προσκυνάς? Σηκώσου απάνω.
Εμείς και στους Θεούς ορθοί μιλούμε
Θ. Κολοκοτρώνης
Άβαταρ μέλους
nipa
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 7:47 am
Τοποθεσία: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Hankook Dynapro AT-m RF10
Διάσταση ελαστικών: 225/70/15
Suspension: MAD-ΚΑΥΑΒΑ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Νίκος

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό antonis92 » Παρ Νοέμ 17, 2017 1:27 pm

Tzivitzonis έγραψε:Δηλ για να καταλάβω.... Υπάρχει κιτ για 3θυρο Grand; :think:

Κιτ δεν υπαρχει,απλα παντρευεις απ οτι καταλαβα.
Κατεληξα,οπως καταλαβαινω εγω κ αν κανω λαθος διορθωστε με,οτι υπαρχουν 2 κωδικοι.
Ο ενας ειναι με ελατηρια που εχουν το μαμα υψος
κ ο αλλος ειναι που σου δινει +3cm σε ολο το αμαξι.
ΑΛΛΑ εδω ο φιλος
quote="Βαγγελας"]
Ο Κωδικος SQ 05.98 HV-393018 60 R-T ειναι για μαμισιο υψος,και μεσα σε αυτο το σετ υπαρχουν δυο ελατηρια για μπροστα Σειρα S133 FRONTκαι τα γραμματα μετα το S133 υποδηλωνουν την ημερομηνια κατασκευης σε ολα τα ελατηρια,Και δυο για πισω S134 REAR,
O Κωδικος SQ 05.98 HV 393041 120 Cross Cuntry 30mm Ειναι το σετ που σηκωνει το GV 3 ποντους,και για μπροστα εχει την σειρα S133 FRONT και για πισω την σειρα S134 REAR,
Υπαρχει και ενας κωδικος για δυο μονο πισινα ελατηρια ενισχυμενου τυπου για αυτους που εχουν σκυλοκουτα η εβαλαν υγραεριο και συκωνουν το αυτοκινητο συν 1 ποντο,δηλ κρατανε το μαμισιο υψος μπροστα αν θελουν και βαζουν αυτα τα δυο μονο πισω και περνωντας ενα ποντο πισω ισοσταθμιζουν το πισινο επιπροσθετο βαρος,ευελπιστωντας οτι δεν εχω κανει καπου λαθος, πιστευω να βοηθησα να αποσαφηνιστουν η κωδικοι και η σειρες τον ελατηριων MAD ωστε ο καθενας να ξερει τη πρεπει να παραγγελνει συμφωνα με της επιθυμιες του. ;)[/quote]
μας λεει οτι υπαρχει κ ενας κωδικος,χωρις να ανφερεται οτι υπαρχει κ ενας ακομη κωδικος που δινει περισσοτερο πισω.(ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩ :D :D )
Τωρα απ κει κ περα πρεπει να βρω κ τον κωδικο απ KYB Ετσι ωστε να επωφεληθω απ ολο το φασμα του αμορτισερ,δλδ να βρω αμορτισερ με το ανοιγμα του ελατηριου,για να μην το ταλαιπωρω κ να μην ειναι σκληρο κ κοπαναει.Απλα πρωτα πρεπει να βρουμε ΚΩΔΙΚΟ απ τα ελατηρια που αναγραφω παραπανω οτι θελω,επειτα να δουμε χαρακτηριστικα κ μηπως μπορουμε να βρουμε ακρη.
Χιλιομετρα αμετρητα ο δρομος της ζωης μου κ το τιμονι που κρατω λόγος της υπαρξης μου.#92
antonis92
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 7:48 pm
Τοποθεσία: Ιωαννινα
Λάστιχα: FalkenWildpeakA/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: MAD KYB
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: antonis92
Name: Αντώνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Νοέμ 17, 2017 2:10 pm

Καλέ μου φίλε Αντώνη..... τη θυμάσαι τη διαφήμιση για το Ultrex; Που έλεγε ο άλλος απελπισμένος "άσε έχω δοκιμάσει τα πάντα";; Ε εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα (από ελατήρια κι αμορτισέρ εννοώ, γιατί πιτυρίδα οκ δεν έχω! :p ). Ποιά πάντα; Χειροποίητα ελατήρια, MAD και OME! Το έχω πει και το ξαναλέω (πάντα η υποκειμενική μου άποψη): για ψήλωμα του Grand Vitara I 1.6 δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το πάντρεμα ΟΜΕ - ΚΥΒ.
:whistle: :whistle:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37834
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό antonis92 » Παρ Νοέμ 17, 2017 4:37 pm

Καλε μου Tzivi αυτη την λυση δεν την ειχα σκεφτει!
Πραγματικα μου κεντριζει το ενδιαφερον παρα πολυ!Σ ευχαριστω.
ΑΛΛΑ(θα σας σπασω τα ουμπουλα,συγνωμη για την εκφραση) με τα πισω ελατηρια-αμορτισερ τι γινεται;!Επειδη το αμαξι απ μεσα αυγουστου εως φλεβαρη το σκυλοκουτι ειναι φορεμενο στ αμαξι κ οσο να ναι εχει παραπανισιο βαρος. Θα εχουν ωραια συμπεριφορα ή θα πρεπει να βαλω κ αποστατη +1cm πισω κ να βαλω αμορτισερ απ shortage μακρυτερα;!Ιδου εγενετο η απορια! :doh: :roll:
Χιλιομετρα αμετρητα ο δρομος της ζωης μου κ το τιμονι που κρατω λόγος της υπαρξης μου.#92
antonis92
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 7:48 pm
Τοποθεσία: Ιωαννινα
Λάστιχα: FalkenWildpeakA/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: MAD KYB
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: antonis92
Name: Αντώνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Νοέμ 17, 2017 5:42 pm

Άκου:

το θέμα "σκληρό / μαλακό", είτε αφορά ελατήριο, είτε αμορτισέρ, είναι πάντα καθαρά υποκειμενικό!
Τώρα, όποιο γάμο και να διαλέξεις να κάνεις, το σίγουρο είναι ένα:

- όσο ψηλώνεις από ανάρτηση (δηλ από ελατήριο), τόσο θα πρέπει να μακρύνεις και το αμορτισέρ. Αν δε το κάνεις θα συμβαίνει ;-) Σε ένα ψήλωμα της τάξης των ΟΜΕ (δηλ 3-3.5 εκ), μπροστά δε χρειάζεται ίσως να επέμβεις στα αμορτισέρ, καθώς το φαινόμενο της αναπήδησης (λόγω "κοντού" αμορτισέρ) δεν υφίσταται μπροστά, λόγω του τρόπου λειτουργίας των ψαλιδιών. Αν δεν βάλεις μακρύτερα (που δεν υπάρχουν στο εμπόριο) ή δεν μακρύνεις το καλάμι με κάποιον αποστάτη, τα εμπρός ελατήρια θα έχουν την αίσθηση "αρκετά σφιχτά" (δηλ σκληρά κατά τη συμπίεση). Πάλι υποκειμενικό δηλ! :mrgreen: Από θεμα λειτουργίας ανάρτησης δε θα έχεις θέμα. Τώρα, αν θέλεις να ωφελείσαι από όλη τη διαδρομή της ανάρτησης εμπρός (π.χ. σε βαθιά νεροφαγώματα, κλπ), τότε η λύση αποστάτη στο εμπρός αμορτισέρ είναι μονόδρομος. Τα προβλήματα με αυτό, αλλά σε αρκετά ψηλωμένα αυτοκίνητα, είναι να ανοίξει τόσο πολύ η ανάρτηση και να ξεκουμπώσει κανα ημιαξόνιο... :happy-smileyinthebox:

- αν ψηλώσεις ισόποσα το GV μας, όσο και να το ψηλώσεις, πάντα ο πίσω θόλος θα φαίνεται πιο χαμηλός από τον μπροστά. Το θέμα είναι οπτικό και μόνο γιατί, όπως προαναφέραμε, έχεις ψηλώσει ισόποσα. ;-) ΟΜΩΣ επειδή το τιμόνι λόγω ψηλώματος θα το "χάσεις" λίγο, και ιδίως με το σκυλόκουτο πίσω (όπως κι εγώ με το θερμοσίφωνα υγραερίου), για μένα η βέλτιστη διαφορά ύψους πίσω με εμπρός είναι +2εκ. πίσω (στο ελατήριο μιλάω). Αυτό το +2 πίσω θα σου "ισιώνει" το αμάξι. Αν λοιπόν επιλέξεις να κάνεις ένα ψήλωμα της τάξης των 3εκ, πίσω υπολόγισε να πας περί τα 5εκ με προσθήκη στο ελατήριο που θα επιλέξεις. Αν πας γύρω στους 4-4.5 πόντους να μην βάλεις τα μακρύτερα αμορτισέρ της ΚΥΒ, αλλά αποστάτες τύπου Π στη βάση (ή καρφί στο καλάμι). Τα μακρύτερα (που είναι +6εκ) σε τέτοιο ψήλωμα θα σου δουλεύουν ολίγον συμπιεσμένα και δεν θα έχεις την επιθυμητή επαναφορά πιστεύω. Αν πας σε MAD ελατήρια που το αμάξι θα πάρει σίγουρα 5εκ, τότε βάλε τα μακρύτερα ΚΥΒ πίσω.

Αυτά!

ΥΓ: κάντε μου ρε σεις και καμιά διαφήμιση, μη θεωρηθεί ότι.... αυτοπροωθούμαι! :whistle: :lol: :lol: :lol: :lol:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37834
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό antonis92 » Παρ Νοέμ 17, 2017 6:12 pm

Δηλαδη συνοψιζοντας,αν βαλω MUD ελατηρια κ KYB θα χρειαστω αποστατη στο πισω ελατηριο της ταξεως των +2cm;!Αλλα κ μακρυτερο αμορτισερ;!Ετσι ωστε να ναι κουκλακι ζωγραφιστο αλλα κ λειτουργικο;!
Αν βαλω OME ελατηρια κ KYB αμορτισερ δεν θα χρειαστω αποστατη στα ελατηρια πισω;!

Ωρε θα σου κανω εγω μια διαφημιση ισα με το μποι μου,στο 1.70 για να μαστε κ οικονομικοι... :p
Χιλιομετρα αμετρητα ο δρομος της ζωης μου κ το τιμονι που κρατω λόγος της υπαρξης μου.#92
antonis92
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 7:48 pm
Τοποθεσία: Ιωαννινα
Λάστιχα: FalkenWildpeakA/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: MAD KYB
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: antonis92
Name: Αντώνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό antonis92 » Παρ Νοέμ 17, 2017 6:25 pm

Α!Κ επισης των κωδικο ελατηριων OME τον εχουμε καλου-κακου;!(Για 4αδα μιλαμε παντα)
Χιλιομετρα αμετρητα ο δρομος της ζωης μου κ το τιμονι που κρατω λόγος της υπαρξης μου.#92
antonis92
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 7:48 pm
Τοποθεσία: Ιωαννινα
Λάστιχα: FalkenWildpeakA/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: MAD KYB
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: antonis92
Name: Αντώνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Νοέμ 17, 2017 8:58 pm

Από περιέργεια να ρωτήσω... με τα ημιαξόνια τι κάνετε :?:
Έχουν περιθώρια όταν δίνετε αυτό το ύψος στο αυτοκίνητο :?:
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό Βαγγελας » Παρ Νοέμ 17, 2017 9:10 pm

Αντώνη για να συμπληρώσω,και στα ome ελατήρια έχουμε δύο κωδικούς για τα μπροστινά ελατήρια μιας και τα πίσω από ότι γνωρίζω είναι ίδια,του tzivitzonis έχουν άλλο κωδικό μπροστά και τα δικά μου άλλο και μάλλον έχει να κάνει με το πάχος των ελατηρίων,κάπου το είχα γράψει,αλλά αύριο θα τα κοιτάξω πάλι. :think:
ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΛΕΩ.
Άβαταρ μέλους
Βαγγελας
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 707
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 11:54 pm
Λάστιχα: 215/65/16
Suspension: MAMA ελατ/βιμορς αμο
cb: Όχι
Aka: κριος
Name: ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Νοέμ 17, 2017 11:04 pm

antonis92 έγραψε:....αν βαλω MUD ελατηρια κ KYB θα χρειαστω αποστατη στο πισω ελατηριο της ταξεως των +2cm;!Αλλα κ μακρυτερο αμορτισερ;!

μμμ... :think: Μπορεί και μικρότερο γιατί το MAD είναι πιο σκληρό και θα κρατάει το αμάξι ψηλότερα.... Οι MADοφορεμένοι 3θυροι μπορούν να βοηθήσουν παραπάνω...
Ξαναδιάβασε: :arrow:
Tzivitzonis έγραψε:- όσο ψηλώνεις από ανάρτηση (δηλ από ελατήριο), τόσο θα πρέπει να μακρύνεις και το αμορτισέρ. Αν δε το κάνεις θα συμβαίνει ;-)

- ............ Αν πας γύρω στους 4-4.5 πόντους να μην βάλεις τα μακρύτερα αμορτισέρ της ΚΥΒ, αλλά αποστάτες τύπου Π στη βάση (ή καρφί στο καλάμι). Τα μακρύτερα (που είναι +6εκ) σε τέτοιο ψήλωμα θα σου δουλεύουν ολίγον συμπιεσμένα και δεν θα έχεις την επιθυμητή επαναφορά πιστεύω. Αν πας σε MAD ελατήρια που το αμάξι θα πάρει σίγουρα 5εκ, τότε βάλε τα μακρύτερα ΚΥΒ πίσω.



antonis92 έγραψε:Αν βαλω OME ελατηρια κ KYB αμορτισερ δεν θα χρειαστω αποστατη στα ελατηρια πισω;!
Θα χρειαστείς +2εκ.
Ξαναδιάβασε: :arrow:
Tzivitzonis έγραψε:.... για μένα η βέλτιστη διαφορά ύψους πίσω με εμπρός είναι +2εκ. πίσω (στο ελατήριο μιλάω). Αυτό το +2 πίσω θα σου "ισιώνει" το αμάξι.



antonis92 έγραψε:Α!Κ επισης των κωδικο ελατηριων OME τον εχουμε καλου-κακου;!(Για 4αδα μιλαμε παντα)
:D


stelios8ess έγραψε:Από περιέργεια να ρωτήσω... με τα ημιαξόνια τι κάνετε :?:
Έχουν περιθώρια όταν δίνετε αυτό το ύψος στο αυτοκίνητο :?:
Δεν έχει πρόβλημα Στέλιο. Άμα αρχίσεις και ανεβαίνεις όμως και δίνεις και το μάκρος στα αμορτισέρ, εκεί μπορεί σε καμιά χαράδρα (5η & 6η φωτό) να πάθεις καμιά εξάρθρωση.... :mrgreen:


antonis92 έγραψε:Ωρε θα σου κανω εγω μια διαφημιση ισα με το μποι μου,στο 1.70 για να μαστε κ οικονομικοι... :p
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Βασικά εννοούσα, αλλά ουδείς το έπιασε......... :whistle: 8) 8)
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37834
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ

Δημοσίευσηαπό panoshm » Παρ Νοέμ 17, 2017 11:16 pm

stelios8ess έγραψε:Από περιέργεια να ρωτήσω... με τα ημιαξόνια τι κάνετε :?:
Έχουν περιθώρια όταν δίνετε αυτό το ύψος στο αυτοκίνητο :?:

Ναι, από κάποιο ύψος και μετά (αρκετά παραπάνω από το εν λόγω ψήλωμα) χαμηλώνει το διαφορικό με μεγαλύτερες βάσεις
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες