Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Κυρ Οκτ 16, 2022 10:23 pm

stamatdi έγραψε:
Resizer_16659432387471.jpg
Τά λάστιχα πού φορούσα ήτανε πρωτογενή με ζάντες σιδερένιες και -20 offset να και μερικές φωτογραφίες


Αυτά τα λάστιχα είναι τα 215/75/15 ? μου δίνουν την εντύπωση πως είναι φαρδιά για 215 (?) μήπως είναι το offset που σε προβληματίζει ?

Το αυτοκίνητό σου είναι πολύ κουκλί, μπράβο . Τα πλαινά πλαστικά εσυ τα έβαψες μαύρα ?

Έχεις κάνει κάποιο lift ?? σχέσεις έχεις αλλάξει ?
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό stamatdi » Δευτ Οκτ 17, 2022 1:06 am

:text-thankyouyellow: για τα καλά σου λόγια τα πλαστικά τα έβαψα εγώ μαύρα γιατί αυτό το ασημί δε μου άρεσε.
Τα λάστιχα είναι τα ling long M/T 215/75/15 ναι το offset ξεγελάει και δημιουργεί κάποια προβλήματα δεν έχω αλλάξει σχέσεις στη μετάδοση όσο για lift το μόνο πού έχω κάνει είναι τα ελατήρια mad που έχω βάλει σύν έναν αποστάτη τεφλόν πίσω για να το σηκώσω
Άβαταρ μέλους
stamatdi
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2022 3:29 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ /ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: YOKOHAMA GEO/LING LONG MT
Διάσταση ελαστικών: 195/80/15 -215/75/15
Suspension: KAYABA / MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Δημήτρης

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Saizo » Δευτ Οκτ 17, 2022 10:17 am

Φορούσα τα General Grabber AT3 και τα είχα βάλει καθαρά για δοκιμή διάστασης. Βάσει τις ανάγκες που μου αναφέρεις και επειδή είναι πολύ υποκειμενικό το τι είναι ιδανικό για τον καθένα, εγώ θεωρώ 1ον οτί ιδανική διάσταση για σένα είναι το 205/80/16 ή το 235/75/15 επειδή πρακτικά είναι ίδιες διαστάσεις και χωράνε (οριακά βέβαια που αναλόγως τη μάρκα μπορεί να βρίσκει), οπότε διαλέγεις όποια σε βολεύει με offset μέχρι ΕΤ-05 υπολογίζοντας το +5 lift που στοχεύεις. 2ον μείωση στα διαφορικά να δουλεύει πιο ξεκούραστα ο κινητήρας στα ταξίδια και 3ον βελτίωση στα φρένα γιατί θα σου γίνει αισθητή η μείωση πέδησης λόγω μεγαλύτερων τροχών. Body lift ξαναλέω ΔΕΝ χρειάζεσαι και κυριολεκτικά είναι άχρηστο σε αυτές τις διαστάσεις ελαστικών. Όσον αφορά τη διάσταση 215/75/15, είναι μια πολύ καλή διάσταση αν δεν έχεις σκοπό να το χώνεις σε βαθιά νεροφαγώματα. Την χωράει ανετότατα και σε mud ελαστικό και δεν θυσιάζει τόσο την επιτάχυνση - πέδηση ώστε να βάλεις μειώσεις-φρένα. Τα ελατήρια δεν γνωρίζω πόσο μαλακά τα θέλεις, όμως να έχεις υπόψιν σου ότι τα OME είναι σκληρότερα από τα εργοστασιακά. Όλα αυτά βέβαια είναι απλά άποψη μου, η τελική απόφαση είναι δική σου στο τι θα κάνεις.
Άβαταρ μέλους
Saizo
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2022 10:39 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Linglong Crosswind MT
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: +6
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Παντελής

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Δευτ Οκτ 17, 2022 2:08 pm

Saizo έγραψε:Φορούσα τα General Grabber AT3 και τα είχα βάλει καθαρά για δοκιμή διάστασης. Βάσει τις ανάγκες που μου αναφέρεις και επειδή είναι πολύ υποκειμενικό το τι είναι ιδανικό για τον καθένα, εγώ θεωρώ 1ον οτί ιδανική διάσταση για σένα είναι το 205/80/16 ή το 235/75/15 επειδή πρακτικά είναι ίδιες διαστάσεις και χωράνε (οριακά βέβαια που αναλόγως τη μάρκα μπορεί να βρίσκει), οπότε διαλέγεις όποια σε βολεύει με offset μέχρι ΕΤ-05 υπολογίζοντας το +5 lift που στοχεύεις. 2ον μείωση στα διαφορικά να δουλεύει πιο ξεκούραστα ο κινητήρας στα ταξίδια και 3ον βελτίωση στα φρένα γιατί θα σου γίνει αισθητή η μείωση πέδησης λόγω μεγαλύτερων τροχών. Body lift ξαναλέω ΔΕΝ χρειάζεσαι και κυριολεκτικά είναι άχρηστο σε αυτές τις διαστάσεις ελαστικών. Όσον αφορά τη διάσταση 215/75/15, είναι μια πολύ καλή διάσταση αν δεν έχεις σκοπό να το χώνεις σε βαθιά νεροφαγώματα. Την χωράει ανετότατα και σε mud ελαστικό και δεν θυσιάζει τόσο την επιτάχυνση - πέδηση ώστε να βάλεις μειώσεις-φρένα. Τα ελατήρια δεν γνωρίζω πόσο μαλακά τα θέλεις, όμως να έχεις υπόψιν σου ότι τα OME είναι σκληρότερα από τα εργοστασιακά. Όλα αυτά βέβαια είναι απλά άποψη μου, η τελική απόφαση είναι δική σου στο τι θα κάνεις.


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,,

Το 235/75/15 , νομίζω, δεν μου κάθεται καλά, σαν επιλογή, γιατί είναι φαρδυ αρκετα και θα βρίσκει πιθανόν και θα ανεβάσει και την κατανάλωση.
Γείτονας φίλος που έχει το ίδιο αυτοκίνητο με μένα, με 235/75/15 και έχει κάνει και lift 5εκ και body lift , αναγκάστηκε να σφυρηλατήσει θόλους, έκοψε προφυλακτήρες κλπ και ακόμη, όπως λέει, είναι οριακά,,
Σκέφτομαι το 205/80/16 ή ακόμη και το 215/80/16 , ισως,,, αν βρω σχέσεις κατάλληλες , που δεν βλέπω όμως φως. Δεν βλέπω να υπάρχει τίποτε καλό απο σχέσεις,, και αξιόπιστο πάντα

Φυσικά η λύση των 16" σημαίνει και αγορά ζαντών ,,, συν και άλλα έξοδα δηλ
Το 215/75/15 είναι θεωρώ μία τίμια λύση και χωρίς προβλήματα
Θα δω τι θα βρώ και θα αποφασίσω

Για το lift είμαι μεταξύ ΟΜΕ (πιθανόν συν μικρές προσθήκες) και Trailmaster μέχρι στιγμής.
Απο σκληρότητα τα μαμα ελατήρια εμένα μου κανουν , γενικά μου αρέσουν οι μαλακές αναρτήσεις.
Δεν με ενδιαφέρει να μπαίνω σε στροφές με ταχύτητα κλπ για να βάλω κάτι σκληρό. Η μαλακή ανάρτηση είναι πιο σωστή για το φυσικό έδαφος (άποψη μου και προτίμηση μου)

Πρώτη φορα ακούω ότι τα ΟΜΕ είναι πιο σκληρά απο τα εργοστασιακά . Η ιδέα που έχω σχηματίσει , ειναι οτι είναι πιο μαλακά απο τα μαμα
Δεν έχω προσωπική άποψη όμως , μόνο ότι διαβάζω ή ακούω

Για να μαθαίνουμε και εμείς,, τι βελτίωση γίνεται στα φρένα ?? άλλες δαγκάνες ? και δίσκοι ? απο ποιό αυτοκίνητο ? οι ζάντες οι 15άρες μπαίνουν μετά ? ή η βελτίωση απαιτεί μετά οπωσδήποτε 16άρες ζάντες ?

Ευχαριστώ και πάλι
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Saizo » Δευτ Οκτ 17, 2022 4:22 pm

Θα ήθελα να σε παραπέμψω ξανά στο link που κοινοποίησα, για να διαπιστώσεις από μόνος σου ότι τα ελαστικά 205/80/16 General Grabber All Terrain και 235/75/15 Maxxis Bighorn Mud Terrain που έχω μετρήσει, έχουν μόνο 5 χιλιοστά διαφορά στο συνολικό πέλμα τους. Άρα το ένα βγαίνει 2.5 χιλιοστά πιο έξω απ' το άλλο. Αν είναι να μην σου μπαίνουν τα 235, δεν θα σου μπαίνουν ούτε τα 205. Θυμάμαι με τα 205/80/16 που είχα, είχε ακόμα περιθώριο οπότε με το σωστό offset κοντά στο μηδέν, ο ένας πόντος που μπορεί να είναι μεγαλύτερο το 235/75/15 δεν θα είναι πρόβλημα για να μπουν και να δουλεύουν σωστά. Γι'αυτό και δεν στο αποκλείω σαν επιλογή. Εκτός αν όντως τα exclusive έχουν τόσο περιορισμένους θόλους που δεν χωράνε αυτές οι διαστάσεις. Τότε πάω πάσο. Ο φίλος σου πιθανό να έχει πολύ αρνητικό offset ώστε να αναγκαστεί να κάνει μερεμέτια. Το αχρείαστο body lift σε αναγκάζει να έχεις παραπάνω αρνητικό offset για να μπαλώσεις τη γεωμετρία και δημιουργείς πολλά άλλα θέματα. Τα φρένα είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο από μόνο του. Ιδανικά μεγαλύτερα: τρόμπα, δαγκάνες - δισκόπλακες που πιθανόν μετά να μην μπαίνουν τα 15ρια. Δεν γνωρίζω να σου πω αν ταιριάζουν από άλλο αυτοκίνητο. Να 'σαι καλά και ελπίζω να βοήθησα εσένα και όσους μας διαβάζουν.
Άβαταρ μέλους
Saizo
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2022 10:39 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Linglong Crosswind MT
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: +6
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Παντελής

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Δευτ Οκτ 17, 2022 5:07 pm

Saizo έγραψε:Θα ήθελα να σε παραπέμψω ξανά στο link που κοινοποίησα, για να διαπιστώσεις από μόνος σου ότι τα ελαστικά 205/80/16 General Grabber All Terrain και 235/75/15 Maxxis Bighorn Mud Terrain που έχω μετρήσει, έχουν μόνο 5 χιλιοστά διαφορά στο συνολικό πέλμα τους. Άρα το ένα βγαίνει 2.5 χιλιοστά πιο έξω απ' το άλλο. Αν είναι να μην σου μπαίνουν τα 235, δεν θα σου μπαίνουν ούτε τα 205. Θυμάμαι με τα 205/80/16 που είχα, είχε ακόμα περιθώριο οπότε με το σωστό offset κοντά στο μηδέν, ο ένας πόντος που μπορεί να είναι μεγαλύτερο το 235/75/15 δεν θα είναι πρόβλημα για να μπουν και να δουλεύουν σωστά. Γι'αυτό και δεν στο αποκλείω σαν επιλογή. Εκτός αν όντως τα exclusive έχουν τόσο περιορισμένους θόλους που δεν χωράνε αυτές οι διαστάσεις. Τότε πάω πάσο. Ο φίλος σου πιθανό να έχει πολύ αρνητικό offset ώστε να αναγκαστεί να κάνει μερεμέτια. Το αχρείαστο body lift σε αναγκάζει να έχεις παραπάνω αρνητικό offset για να μπαλώσεις τη γεωμετρία και δημιουργείς πολλά άλλα θέματα. Τα φρένα είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο από μόνο του. Ιδανικά μεγαλύτερα: τρόμπα, δαγκάνες - δισκόπλακες που πιθανόν μετά να μην μπαίνουν τα 15ρια. Δεν γνωρίζω να σου πω αν ταιριάζουν από άλλο αυτοκίνητο. Να 'σαι καλά και ελπίζω να βοήθησα εσένα και όσους μας διαβάζουν.


Σύμφωνοι με αυτά που έχεις εσύ μετρήσει ,, καλώς
Αλλά , δεν θα βάλω οπωσδήποτε κάποιο απο αυτά , αλλά μάλλον κάτι άλλο απο μάρκα-τύπο
Οπότε δεν ισχύουν οι μετρήσεις αυτές και φυσικά δεν ξέρουμε τις άλλες
Αν μπορέσω, θα προσπαθήσω να μετρησω το πέλμα σε ότι καταλήξω , πριν το αγοράσω φυσικά
Λογικά , το 205 είναι πάντα πιο στενό απο το 235 , και πιο οικονομικό σε καύσιμο, τουλάχιστον σε λάστιχα της ίδιας εταιρείας.
Ακόμη και το 225/75/16 είναι μια ιδέα που παίζει,

Ήσουν ευχαριστημένος με τα General Grabber All Terrain 16" ? ήταν σκληρά τα πλαινά τους ?

Ίσως να μπαίνουν τα φρένα του ν6 , αλλά μετά θέλει 16άρες ζαντες πιστεύω
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό stamatdi » Δευτ Οκτ 17, 2022 5:44 pm

Φίλε Tsakas επειδή συνέχεια λες για μαλακές αναρτήσεις και καλά κάνεις γιατί και εμένα με χαλάει να κοπανάει το αυτοκίνητο σε κάθε λακούβα νομίζω ότι έχεις λάθος εικόνα για το θέμα τις αναρτήσεις και τών ελατηρίων εγώ που έβαλα mad ελατήρια δεν νομίζω ότι είναι τόσο σκληρά για καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου εάν θέλεις μπορείς να έρθεις σε έναν καφέ και να σου δώσω το δικό μου να κάνεις μία βόλτα για να έχεις και προσωπική εικόνα του πώς είναι το αυτοκίνητο με τα συγκεκριμένα ελατήρια και kyb αμορτισέρ και πιστεύω ότι μετά θα αναθεωρήσεις.
Πάντως φίλοι που το έχουν οδηγήσει μου λένε ότι είναι πολύ καλό στο δρόμο και βούτυρο στο βουνό..
Άβαταρ μέλους
stamatdi
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2022 3:29 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ /ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: YOKOHAMA GEO/LING LONG MT
Διάσταση ελαστικών: 195/80/15 -215/75/15
Suspension: KAYABA / MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Δημήτρης

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Δευτ Οκτ 17, 2022 6:20 pm

stamatdi έγραψε:Φίλε Tsakas επειδή συνέχεια λες για μαλακές αναρτήσεις και καλά κάνεις γιατί και εμένα με χαλάει να κοπανάει το αυτοκίνητο σε κάθε λακούβα νομίζω ότι έχεις λάθος εικόνα για το θέμα τις αναρτήσεις και τών ελατηρίων εγώ που έβαλα mad ελατήρια δεν νομίζω ότι είναι τόσο σκληρά για καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου εάν θέλεις μπορείς να έρθεις σε έναν καφέ και να σου δώσω το δικό μου να κάνεις μία βόλτα για να έχεις και προσωπική εικόνα του πώς είναι το αυτοκίνητο με τα συγκεκριμένα ελατήρια και kyb αμορτισέρ και πιστεύω ότι μετά θα αναθεωρήσεις.
Πάντως φίλοι που το έχουν οδηγήσει μου λένε ότι είναι πολύ καλό στο δρόμο και βούτυρο στο βουνό..


Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Το εκτιμώ πολύ και θα το κάνουμε το συντομότερο , ίσως και αυτή την Τετάρτη

Δυστυχώς >>
1. με όσους έχω μιλήσει εγω τουλάχιστον (και έχουν MAD) μου είπαν πως είναι σκληρά έως πολύ σκληρά
2. ακόμη και αυτοί που τα πουλάνε μου είπαν πως αν μου αρέσουν οι μαλακές αναρτήσεις να μη βάλω MAD γιατί είναι σκληρά τα ελατήρια
3. δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να έχω προσωπική άποψη , είτε σαν οδηγός , είτε σαν συνοδηγός , για να καταλάβω επιτέλους το γίνεται τελικά

Μέχρι που βρήκα και άτομο που τα είχε σε 5θυρο σαν το δικό μου και του την "εσπασε" (οπως μου είπε) τόσο πολύ που ήταν σκληρό πλέον που το πούλησε το αμάξι,,, τι να πώ,,, χάος τελικά βλέπω,,,, χαίρε βάθος αμέτρητο ,,,

Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να βρεθούμε σε καφε του club , δεν μπορούμε να κανονίσουμε και μόνοι μας κάτι ?
δεν έχω αντίρρηση φυσικά , αλλά μια το ένα μια το άλλο, μιά δεν μπορεί ο ένας , μια δεν μπορεί ο άλλος ,, γιαυτό το λέω

Θα χαρώ να τα πούμε απο κοντά και επιτέλους να αποκτήσω άποψη απο πρώτο χέρι ,,
και πούσαι ,, οι καφέδες δικοί μου ( αρκεί να μη πίνεις πολλούς :-) )
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Saizo » Δευτ Οκτ 17, 2022 6:57 pm

Εννοείται να κάνεις κι εσύ τη δική σου μελέτη. Απλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Όπως είπα και πριν, οι βελτιώσεις είναι πολύ υποκειμενικές και πάνε με τις ανάγκες του καθενός. Όσον αφορά τα Grabber, ήμουν ευχαριστημένος στο πόσο άνετα ήταν στο βουνό από θέμα διάστασης. Δεν μπορώ να έχω αντικειμενική εικόνα πρόσφυσης, καθώς τα πίσω ειδικά ήταν πολυδουλεμένα. Πάντως με πήγαν σε πολλά σημεία, με χιόνι και με ρηχή σχετικά λάσπη. Είχαν στις άκρες των πλαϊνών τους μικρές ενισχύσεις προστασίας αλλά σκληρά δεν θα τα έλεγα καθώς είναι και χιονολάστιχα. Υπάρχουν λάστιχα όπως τα Goodyear wrangler που έχουν στα πλαϊνά τους ενίσχυση από kevlar.
Άβαταρ μέλους
Saizo
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2022 10:39 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Linglong Crosswind MT
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: +6
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Παντελής

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Οκτ 23, 2022 11:04 am

Μην αφήνετε εκτός και τον παράγοντα "πίεση ελαστικών", όσο την αυξάνετε τόσο κοπανάει ;-) Ακόμα και 2psi κάνουν την διαφορά....
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30475
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Δευτ Οκτ 24, 2022 6:28 pm

stamatdi έγραψε:Φίλε Tsakas επειδή συνέχεια λες για μαλακές αναρτήσεις και καλά κάνεις γιατί και εμένα με χαλάει να κοπανάει το αυτοκίνητο σε κάθε λακούβα νομίζω ότι έχεις λάθος εικόνα για το θέμα τις αναρτήσεις και τών ελατηρίων εγώ που έβαλα mad ελατήρια δεν νομίζω ότι είναι τόσο σκληρά για καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου εάν θέλεις μπορείς να έρθεις σε έναν καφέ και να σου δώσω το δικό μου να κάνεις μία βόλτα για να έχεις και προσωπική εικόνα του πώς είναι το αυτοκίνητο με τα συγκεκριμένα ελατήρια και kyb αμορτισέρ και πιστεύω ότι μετά θα αναθεωρήσεις.
Πάντως φίλοι που το έχουν οδηγήσει μου λένε ότι είναι πολύ καλό στο δρόμο και βούτυρο στο βουνό..


Δεν μπορώ παρά να ευχαριστήσω ολόψυχα τον φίλο Δημήτρη για την προσφορά του που έγινε πραγματικότητα.
Παράδειγμα προς μίμηση, το λιγότερο, χάρηκα πολύ για την γνωριμία μας και ελπίζω να συνεχιστεί .

Οι εντυπώσεις μου σαν συνοδηγός και σαν οδηγός είναι οι εξής >
Τα MAD + Κayaba + LingLong 215/75/15 διαπίστωσα ότι είναι ένας καλός, τίμιος και αξιοπρεπής συνδυασμός.
Τα ελατήρια δεν μου φάνηκαν τόσο σκληρά όπως είχα πληροφορηθεί προηγουμένως.
Πιο σφιχτά θα έλεγα απο τα μαμά και σκληρότερα τόσο όσο.
Η ανάρτηση του φίλου Δημήτρη διαβάζει περισσότερο (πλέον) τις λεπτομέρειες του οδοστρώματος σε σχέση με την μαμα ανάρτηση , αλλά όχι ενοχλητικά


Πολύ θα ήθελα να βρεθώ έστω συνοδηγός σε ένα 5θυρο Vitara με ΟΜΕ για να έχω και επιπλέον μέτρο σύγκρισης
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Aντιστοιχία Ελαστικών - Lift/Body Lift - Σχέσεων διαφορικών

Δημοσίευσηαπό stamatdi » Δευτ Οκτ 24, 2022 9:43 pm

Να είσαι καλά φίλε και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια δεν ήταν ανάγκη.
Γι'αυτό λέμε ότι είμαστε ομάδα για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον .
Οπότε θέλεις και μπορώ να ξέρεις ότι είμαι δίπλα.
Άβαταρ μέλους
stamatdi
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2022 3:29 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ /ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: YOKOHAMA GEO/LING LONG MT
Διάσταση ελαστικών: 195/80/15 -215/75/15
Suspension: KAYABA / MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Δημήτρης

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron