Εκατσε το vitaraki.

Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Τρί Φεβ 26, 2013 5:59 pm

Καλησπερα σε ολους μετα απο πολυ καιρο απουσιας.

Εχω το vitara 1.6 5D που φαινεται στην φωτογραφια του avatar.
Μετα απο 2 χρονια που το εχω στην κατοχη μου παρατηρησα οτι η πισω μερια εχει κατσει και μπροστα ειναι σουζα.

Ο λογος που εγινε αυτο ειναι οτι 2-3 φορες τον μηνα που παω για καταδυση φορτωνω εξοπλισμο με μεγαλο βαρος (8 φιαλες, βαρη απο μολυβι......)
Βεβαια οταν ειναι φορτωμενο ειναι εντελως σουζα και το θεωρω λογικο, αυτο που με πειραζει ειναι οτι εχει κατσει και χωρις να ειναι φορτωμενο.

Τι φταιαει ? τα αμορτισερ ή τα ελατηρια ?
Να βαλω αποστατες 2,5cm πισω ή να βαλω 2 μεταχειρισμενα ελατηρια ?

Ευχαριστω εκ των προτερων
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Φεβ 26, 2013 7:00 pm

Να βάλεις ελατήρια MAD να βρεις την υγειά σου και να ψηλώσεις :whistle: Επ ευκαιρία βάλε και ανάρτηση γιατί και αυτή θα την έχεις χαλάσει

Και για να μην τα χαλάσεις και αυτά (λέμε τώρα....) με τόσο βάρος που βάζεις κάθε φορά, υπάρχουν και extra ελατήρια (MAD και αυτά) που τα βάζεις "πρόσθετα" στον άξονα για τέτοιες περιπτώσεις, μόνο που πρέπει να τα βάζεις-βγάζεις κάθε φορά
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό char » Τρί Φεβ 26, 2013 7:59 pm

Τα ελατήρια φταίνε.
Αν το χρήμα είναι πρόβλημα, βάλε τουλάχιστον δυό μεταχειρισμένα από παλιό Grand Vitara.
Θα ψηλώσεις κιόλας λίγο παραπάνω από το στάνταρ ύψος του Vitara.
Λογικά όμως, και τα αμορτισέρ δεν θα είναι σε καλή κατάσταση (εκτός κι αν τα έχεις αλλάξει).
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό κυριακος αθανασιου » Τρί Φεβ 26, 2013 8:01 pm

αυτο που σου εχω στειλει ηδη σε μηνυμα φιλε μου ;-)
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
Άβαταρ μέλους
κυριακος αθανασιου
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 5369
Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 3:53 pm
Τοποθεσία: πευκι,στα βουνα της βορειας ευβοιας
Λάστιχα: simex 35/11.5/16
Suspension: μαμα...αχαχαχαχαχαχα
cb: Όχι
Aka: ψηλεας
Name: κυριακος αθανασιου

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Τετ Φεβ 27, 2013 7:05 pm

Καλησπερα σας

Το αυτοκινητο δεν εχει το μαμα υψος. Το ειχε ψηλωσει ο προηγουμενος ιδιοκτητης γιατι το ηθελε για κυνηγι, ειχε βαλει και σκυλοκουτο πισω.
Αυτος το κρατησε μονο 6 μηνες και το εδωσε γιατι ειχε παθει ενα ατυχημα με μηχανη οποτε δεν νομιζω να ειχε προλαβει να το καταπονησει.

Στην φωτογραφια του avatar φαινεται χαμηλο γιατι ειναι φορτωμενο.
Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτογραφιες του πριν, του μετα και οπως ειναι φορτωμενο. (μολις βεβαια παρω το PhD απο το MIT για ανεβασμα φωτογραφιων :lol: )

Επειδη ειναι ηδη ψηλωμενο απ οτι καταλαβα δεν κανουν τα μαμα ελατηρια του GV, χρειαζομαι μακρυτερα σωστα ?
Η λυση για αποστατες στα ελατηρια και τακακια στα ελατηρια ? http://www.anarthseis.gr/arkhike/#

Αυτα κανουν για πισω ? viewtopic.php?f=30&t=8398

Τυχαια βρηκα και αυτο το αρθρο http://alectorisgraeca.getforum.org/topic-t255.html
Υποψιν οτι και το δικο μου ειναι Ισπανικο

Ευχαριστω
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Παρ Μαρ 01, 2013 8:55 pm

Σε εναν προχειρο ελεγχο που εκανα ειδα οτι η αποσταση μεταξυ λαστιχου και φτερου στην πισω ροδα ειναι 5 δαχτυλα ενω στον μπροστα τροχο ειναι 7 δαχτυλα
Οποτε φαινεται πως εχει κατσει η πισω μερια 3εκ.

Αυριο θα παω http://www.anarthseis.gr/ να βαλω τα ελατηρια που εχει στην πρωτη σελιδα σε προσφορα
Ελατήρια Vitara και Grand Vitara πίσω ενισχυμένα.Ανύψωση από 2 εώς 12 εκατοστά. Τιμή 120 ευρώ. +20 ευρώ εργασια

Θα σας ενημερωσω εκ νεου μετα την τοποθετηση

Χαιρετω
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Παρ Μαρ 01, 2013 8:59 pm

DimitrisV έγραψε:Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτογραφιες του πριν, του μετα και οπως ειναι φορτωμενο. (μολις βεβαια παρω το PhD απο το MIT για ανεβασμα φωτογραφιων :lol: )


Ε όχι δα ρε φίλε και τόσο... Για ρίξε μια ματιά παίχτη μου ;-)

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Τετ Δεκ 14, 2016 5:31 pm

Καλησπέρα σας

Η λύση με τους αποστάτες που μου είχε προτείνει ο φίλος Κυριάκος κράτησε μια χαρά για 3 χρόνια αλλά πλέον το vitaraki έκατσε πάλι
και λέω να το μαζέψω όσο μπορώ και μου το επιτρέπει η τσέπη μου.

Πήρα σήμερα ελατήρια KYB +6cm ασημί απο Sportage απο την προσφορά για τα μέλη που είχε βγάλει ο Ηλίας ( liakos.gv.2.5 )
θα τα άλλαζα διότι και στο ΚΤΕΟ που το πέρασα μου είπαν ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση.

Θέλω να αλλάξω όμως και τα ελατήρια, πριν κανα μήνα που πήγα να μου φτιάξουν την εξάτμιση παρατήρησα ότι τα ελατήρια δεν ήταν
ίσια, είχαν μια μικρή καμπυλότητα σαν το ακορτεόν :)

Μέχρι στιγμής έχω βρει τις δύο παρακάτω λύσεις.

Στο κατάστημα http://www.xtreme4x4.gr/ μου είπε ότι υπάρχουν ελατήρια τα οποία είναι ενισχυμένα με κόστος 195€ ( τα δυο πίσω) δωρεάν εργασία
Μου ανέφερε ότι τα αμορτισέρ έχουν πάρει αυτή την καμπυλότητα διότι έχουν κάτσει και λόγω των αποστατών.

Σε κατάστημα με ανταλλακτικά που ρώτησα σήμερα στην Στρατηγου Καλάρη ο ιδιοκτήτης πήρε τηλ. την MUD και του είπαν ότι δεν έχουν
ελατήρια μακρύτερα- ενισχυμένα για vitara και ότι βγάζουν κάποια ελατήρια που μπαίνουν επιπρόσθετα με τα μαμα ελατήρια ( το ένα μέσα στο άλλο απ οτι καταλαβα) και είναι για να δέχεται το αμάξι μεγαλύτερο φορτίο χωρίς να κάθεται. κόστος 120€ + 30€ εργασία

Υπάρχει κάποια άλλη λύση να προτέινετε εσείς για πίσω ελατήρια ?
Δεν θέλω να ξεφύγω σε κόστος διότι πρέπει να αλλάξω και τα λάστιχά ( ~400€) εξάτμισή ( 100 - 120 €) και κάτι αλλά μαζέματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης
Τελευταία επεξεργασία από DimitrisV και Τετ Δεκ 14, 2016 8:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Τετ Δεκ 14, 2016 5:59 pm

Υπόθετω ότι του xtreme4x4 είναι αυτά αλλα τα πίσω http://www.xtreme4x4.gr/products_detail ... t_id=46732

Πήρα επίσης τηλ. και στον Μυρωνίδη http://www.anarthseis.gr/prosthikes/ που μου είπε ότι επειδή το φόρτωμα δεν είναι καθημερινό αλλα 1-2 φορές
τον μήνα δεν μπορούν να μπουν πολύ σκληρά ελατήρια διότι το αμάξι άδειο θα κοπανάει αλλά θα βρεί κάποια ενδιάμεση λύση . Κόστος 120€
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τετ Δεκ 14, 2016 11:43 pm

Δημήτρη ας τα πάρουμε ένα-ένα τα πράματα:

1ον γιατί έβαλες +6 εκ αμορτισέρ; Έχεις πάρει τόσο ύψος με τους αποστάτες;
2ον εσύ για τι ενδιαφέρεσαι; Για αλλαγή των ελατηρίων + λίγο ψήλωμα (ως τελικό αποτέλεσμα εννοώ) ή απλά να αλλάξεις τα πεσμένα ελατήρια και να είσαι στο εργοστασιακό ύψος;
3ον μίλα και με το Νίκο το Σακκά (δικό μας παιδί κι αυτός, εδώ στο club ;-) ), τον οποίον έχουν εμπιστευτεί διάφοροι για το ψήλωμά τους :idea: και η προσφορά του προς το club ;-)
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Εκατσε το vitaraki.

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Πέμ Δεκ 15, 2016 1:53 am

Καλησπερα

To αμαξι είναι ψηλωμενο 5εκ ( έτσι το αγόρασα) του αποστάτες δεν τους είχα βάλει για να το ψηλώσω αλλα για να το φέρω στα ψήλωμα που είχε ήδη.
Πήρα τα +6cm διότι απ ότι κατάλαβα αυτό είναι το κατάλληλο αφου το αμάξι είναι ψηλωμένο διότι αν έβαζα το εργοστασιακό μήκος τα αμορτισέρ θα δούλευαν τέρμα τεντομένα που δεν είναι σωστό.

Τα ελατήρια θέλω να τα αλλάξω διότι πιστύω έχουν καταπονηθεί αρκετά και έχουν φάει πλέον τα ψωμία τους, το έσωσα μια φορά με τους αποστάτες
αλλα δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι αλλό. Δεν θέλω να είναι στο εργοστασιακό ύψος, θέλω να είναι στο ψήλωμα που το είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
Απο την ρόδα μέχρι το φτερό είχε απόσταση 7 δάχτυλα ένω τώρα είναι στα 5.

Τα προηγούμενα αμορτισέρ που είχε ήταν τα Monroe adventure 4x4 τα οποία στο ΚΤΕΟ μου είπαν να τα αλλάξω σύντομα.
Αυτό που θέλω είναι να βάλω ελάτηρια ώστε να έρθει το αμάξι πάλι στα ίσια του, δηλαδή +5εκ με ελατήρια όμως που να αντέχουν αν 1-2 φορές
τον μήνα φορτώσω το αμάξι με ~200 κιλά εξοπλισμό κατάδυσης, αλλά να μπορώ να το έχω και για καθημερινή χρήση χωρίς να είναι κουτσουρα/

Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η χρυσή τομή, γι αυτό το ψάχνω και ρωτάω εσάς που είστε πιο έμπειροι διότι εγώ με αυτοκίνητα δυστυχώς δεν ασχολήθηκα
ποτέ και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες.

Θα μιλήσω αυριο με τον κ. Σακκά, ευχαριστώ για την πληροφορία
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης


Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες