Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Κυρ Οκτ 30, 2022 12:19 am

Κάνοντας ένα lift με ελατήρια των 5εκ (παράδειγμα)
τι είναι πιο λειτουργικό ? (ΜΟΝΟ για ΠΙΣΩ η ερώτηση)

1. Να βάλουμε μακρυτερα αμορτισερ 5εκ (κρατώντας τις εργοστασιακές βάσεις ) ?
2. Να κρατήσουμε την αρχική διάσταση αμορτισερ και να βάλουμε απο κάτω Repositioners των 5εκ
(αλλάζοντας όμως τον προσανατολισμό της βίδας στην βάση του αμορτισερ) και βοηθώντας την καλύτερη άρθρωση ?
3. Να κρατήσουμε την αρχική διάσταση αμορτισερ και να βάλουμε στην κορυφή του αμορτισερ μετατροπέα απο βίδα σε θηλιά (βελτιώνωντας και την καλύτερη άρθρωση) ?
(ο αντάπτορας αυτός κάνει και χρέη αποστάτη 5εκ)
4. Με την τοποθέτηση είτε αποστατών στην κορυφή , είτε Repositioners κάτω , είτε μακρύτερων αμορτισερ ,, ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα να τερματίσουν-χτυπήσουν τα αμορτισερ στην πλήρη συμπίεση της ανάρτησης ? Υπάρχουν περιθώρια ? Δεν θα πρέπει να τοποθετηθούν και μακρύτερα Bump Stops για προστασία ?? και πόσο μακρύτερα ?? (5 εκ lift- 5εκ προεκτάσεις ή 5εκ μακρ.αμορτ)

Στις περιπτώσεις 2 & 3 , η βίδα στήριξης του αμορτισερ (είτε κάτω, είτε επάνω) θα είναι παράληλλα με τον διαμήκη άξωνα του αυτοκινήτου

5. Φαντάζομαι ότι αν μπορούσε να μπεί αμορτισερ με θηλιά και στα 2 άκρα του θα ήταν το πιο flexy ?
Το έχει δοκιμάσει κανείς ?
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Κυρ Οκτ 30, 2022 9:23 am

Βάζοντας μακρύτερο αμορτισέρ κερδίζεις και την διαδρομή των +5εκ (που έχεις πάρει από το ψήλωμα), ενώ με τη μαμά μπουκάλα (βάζοντας αποστάτη είτε πάνω είτε κάτω) όχι.
Προσωπικά φοράω repositioners, δε χρειάστηκε να ανησυχήσω για το τερμάτισμα καθώς δε φλεξάρω :mrgreen: και η αίσθηση που έχω είναι μια "μαλακωσά" στον πίσω άξονα. Αυτά για Grand όμως... ;-)
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Κυρ Οκτ 30, 2022 2:39 pm

Tzivitzonis έγραψε:Βάζοντας μακρύτερο αμορτισέρ κερδίζεις και την διαδρομή των +5εκ (που έχεις πάρει από το ψήλωμα), ενώ με τη μαμά μπουκάλα (βάζοντας αποστάτη είτε πάνω είτε κάτω) όχι.
Προσωπικά φοράω repositioners, δε χρειάστηκε να ανησυχήσω για το τερμάτισμα καθώς δε φλεξάρω :mrgreen: και η αίσθηση που έχω είναι μια "μαλακωσά" στον πίσω άξονα. Αυτά για Grand όμως... ;-)


Καλημέρα,,

Συμφωνώ πως τα μακρύτερα αμορτισερ είναι σωστότερη λύση , με την προυπόθεση όμως ότι ο προσανατολισμός των αρθρώσεων τους είναι ο πρέπον
Επίσης , πιστεύω πως η διαφορά μεταξύ των 2 λύσεων είναι στην πλήρη συμπίεση των αμορτισερ και όχι στο άνοιγμα . Το πιο κοντό με τον αποστάτη θα έχει νωρίτερο τέρμα , όπως το διαλογίζομαι,,, δεν το έχω βάλει σε χαρτί ακόμη,,,
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά θα έχει στην πράξη το μακρύτερο αμορτισερ με το κοντότερο + respositioners ,, πρέπει να μετρηθούν οι διαδρομές και των 2 για να έχουμε εικόνα.

Και εγω λεω να ακολουθήσω την δική σου λύση,, και να τα βάλω τα repositioners

Αλήθεια πόση διαφορά λες να υπάρχει αν τα Repositioners είναι κάτω, επάνω, ή κατω + επανω (πιο σωστό ακόμη νομίζω - αν σε παίρνει απο διαστάσεις) (το επάνω, εννοώ μετατροπέα απο βίδα σε θηλιά - η βίδα της θηλιάς θα είναι παράλληλη με το σασί)


Στην περίπτωση μας, με το είδος της ανάρτησης μας, δεν νομίζω ότι θα είναι μεγάλες οι διαφορές . Δεν έχω μετρήσει φυσικά όπως είπα


*** Διαβάζω προσεκτικά το παλιό ποστ για τα repositioners viewtopic.php?f=20&t=33119&hilit=Repositioners
Γνώμη μου φυσικά, καλό είναι να τοποθετούνται μακρύτερα λίγο bumpstops για να βγάλουμε απο την εξίσωση την πιθανότητα αυτή . Εγω πάντως θα βάλω μακρύτερα σιγουρα.
Επίσης ,,, σωστά και αυτά με το offset που δημιουργείται λόγω του ότι η βίδα απο κάτω είναι σε άκρη,, σωστή η σκέψη όντως.
Μία ενίσχυση της βάσης του αμορτισερ προληπτικά , μας ξεμπερδεύει απο αυτό όμως.

Τώρα,,,,
Μήπως , αν , λέω αν , αντί να βάλουμε repositioners κάτω, βάλουμε τον μετατροπέα βίδα-θηλια (και αποστάτη μαζί) στην επάνω βάση του αμορτισερ και δώσουμε εκεί την δυνατότητα άρθρωσης , μήπως λύνονται όλα αυτά ?? ούτε ενισχύσεις , ούτε τίποτε ? δεν το εχω δοκιμάσει, μια σκέψη κάνω . **Θέλει άλλο τύπο αμορτισερ (θηλιά-θηλιά)
Επειδή βλέπω πως το εξάρτημα αυτό υπάρχει αλλά και φτιάχνεται πανεύκολα,,
Τελευταία επεξεργασία από Tsakas και Κυρ Οκτ 30, 2022 8:06 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Οκτ 30, 2022 5:22 pm

Όσον αφορά τα repositioners, δες εδώ: θέλει ενίσχυση η βάση, έχει σπάσει σε πολλούς. Εγώ τώρα τα έχω βγάλει και δεν ξαναέβαλα πάντως...
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Κυρ Οκτ 30, 2022 5:32 pm

panoshm έγραψε:Όσον αφορά τα repositioners, δες εδώ: θέλει ενίσχυση η βάση, έχει σπάσει σε πολλούς. Εγώ τώρα τα έχω βγάλει και δεν ξαναέβαλα πάντως...



Πάνο, νομίζω πως θέλει αλλαγή η ώρα του υπολογιστή σου ?

Το θέμα το διάβασα προσεκτικά,,, και προβληματίστηκα
Να προσθέσω ότι στο video που εχεις αναρτήσει, φαίνεται ότι το ενα αυτί του repositioner είναι σαφως στραβωμένο απο το πολύ σφίξιμο
Μήπως αυτό εμπόδιζε την θηλιά του αμορτισερ να λειτουργή κανονικά ? και δημιουργούσε τάσεις και εντάσεις ανεπιθύμητες ? λέω εγω ,,

Αναφέρεται (το ποστ που είπες) σε Grand Vitara όμως,,, όχι σε Vitara που αναφέρομαι εγω .
Υπάρχουν διαφορές ? (δεν γνωρίζω) είναι μήπως πιο ευαίσθητο εκει για κάποιο λόγο ? πιο λεπτή η βάση ? η ανάρτηση μας δεν είναι ίδια άλλωστε
Υπάρχει αντίστοιχο πρόβλημα και σε παλιά Vitara ?? Λύθηκε ? Πως λύθηκε ?

Η βάση του αμορτισερ σπάει απο πολλούς λόγους και όχι απαραίτητα μονο απο ένα.
Η έκκεντρη-offset φορτιση του repositioner είναι μία υποπτη αιτία ανάμεσα στις άλλες,,
Το ίδιο και το τερμάτισμα των πισινών αμορτισερ, γιατι κανεις σχεδόν δεν βάζει μακρύτερα bumpstops (εγω δεν εχω δει κανενα μέχρι στιγμής)
Τα πολύ σκληρα αμορτισερ επίσης καταπονούν τα σημεία στήριξης τους πχ
Και διάφορα άλλα επίσης

*** μετά την βελτίωση του repositioner , (δηλαδή απλά μετακινήθηκαν πιο ψηλά τις τρύπες που πιάνει το αμορτισερ)
πάλι υπάρχουν σπασίματα στις μαμά βάσεις ?? ξέρουμε κάτι ?

***Ερώτηση > θα μπορούσαν τα repositioners να μπούν ανάποδα ? δηλ (με στενα αμορτισερ) να φέρουν το αμορτισερ πιο κοντά στον άξωνα ?
Ή να φτιαχτούν με την κάτω βίδα στην μέση του Π (αντί στην άκρη) ? ώστε η φόρτιση των κάτω μαμα βάσεων να μην είναι offset ?

Μου εχουν κοπεί βασεις τετοιες και εμενα (σε άλλο αυτοκίνητο 4χ4) χωρίς να εχω repositioners κλπ . Έβαλα 2 ενισχύσεις δεξια-αριστερα , τις κολλησα > τέλος

Για τον λόγο αυτό ρώτησα μήπως το να βάλουμε στην κορυφή των αμορτισερ τον προσαρμογέα βιδα σε θηλια έλυνε το πρόβλημα
Γιατι, θα εχουμε την άρθρωση που θέλουμε χωρίς την offset φόρτιση χαμηλα στην κάτω βάση (αν ευθυνεται τελικα και αυτο)
Απλά αλλάζουμε τύπο αμορτισερ απο βιδα-θηλιά σε θηλιά-θηλιά,, αυτο μονο.
Η φόρτιση των σημείων στήριξης θα είναι ίδια με πρίν αλλά με άλλο τρόπο

Εν πάσει περιπτώσει, εγω σκέφτομαι να το κανω με την πρώτη ευκαιρία,, ίσως αν βρω ενα ζευγαρι κατάλληλα αμορτισερ κάπου
Τελευταία επεξεργασία από Tsakas και Δευτ Οκτ 31, 2022 10:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Κυρ Οκτ 30, 2022 6:05 pm

Tzivitzonis έγραψε:Βάζοντας μακρύτερο αμορτισέρ κερδίζεις και την διαδρομή των +5εκ (που έχεις πάρει από το ψήλωμα), ενώ με τη μαμά μπουκάλα (βάζοντας αποστάτη είτε πάνω είτε κάτω) όχι.
Προσωπικά φοράω repositioners, δε χρειάστηκε να ανησυχήσω για το τερμάτισμα καθώς δε φλεξάρω :mrgreen: και η αίσθηση που έχω είναι μια "μαλακωσά" στον πίσω άξονα. Αυτά για Grand όμως... ;-)



Μπορώ να έχω μια φωτό απο τα δικά σου Repositioners ?? έχουν offset ?

Ειναι τα ίδια και εναλλάξιμα με των παλιών Vitara ?
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος

Re: Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Δευτ Οκτ 31, 2022 12:53 pm

Tsakas έγραψε:Το πιο κοντό με τον αποστάτη θα έχει νωρίτερο τέρμα
Σαφώς και θα έχει νωρίτερο τέρμα, αφού η μπουκάλα είναι κοντύτερη του... μακριού! :mrgreen:

Tsakas έγραψε:Δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά θα έχει στην πράξη το μακρύτερο αμορτισερ με το κοντότερο + respositioners ,, πρέπει να μετρηθούν οι διαδρομές και των 2 για να έχουμε εικόνα.
Τα πράματα είναι απλά: αφού ψηλώσεις 5εκ το αμάξι, ΑΥΤΟΥΣ τους 5 πόντους θα στους δώσει σαν διαδρομή το μακρύτερο αμορτισέρ κι όχι το μαμά+repositioner, γιατί απλά θα φοράς μακρύτερη μπουκάλα. Στο χαρτί αυτά, όχι πραγματικές μετρήσεις :idea:

Tsakas έγραψε:Αλήθεια πόση διαφορά λες να υπάρχει αν τα Repositioners είναι κάτω, επάνω, ή κατω + επανω (πιο σωστό ακόμη νομίζω - αν σε παίρνει απο διαστάσεις) (το επάνω, εννοώ μετατροπέα απο βίδα σε θηλιά - η βίδα της θηλιάς θα είναι παράλληλη με το σασί).
Το repositioner πάει κάτω. Αν θες να βάλεις αποστάτη επάνω, βάζεις μόνο "καρφί" εκτός κι αν....... :arrow:
Tsakas έγραψε:ή κατω + επανω (πιο σωστό ακόμη νομίζω - αν σε παίρνει απο διαστάσεις) (το επάνω, εννοώ μετατροπέα απο βίδα σε θηλιά - η βίδα της θηλιάς θα είναι παράλληλη με το σασί)
:whistle: :whistle: :whistle:


Tsakas έγραψε:Μία ενίσχυση της βάσης του αμορτισερ προληπτικά , μας ξεμπερδεύει απο αυτό όμως.
:text-+1:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Μακρύτερα αμορτισερ ή Repositioners ??

Δημοσίευσηαπό Tsakas » Δευτ Οκτ 31, 2022 5:13 pm

Tzivitzonis έγραψε:
Tsakas έγραψε:Το πιο κοντό με τον αποστάτη θα έχει νωρίτερο τέρμα
Σαφώς και θα έχει νωρίτερο τέρμα, αφού η μπουκάλα είναι κοντύτερη του... μακριού! :mrgreen:

Tsakas έγραψε:Δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά θα έχει στην πράξη το μακρύτερο αμορτισερ με το κοντότερο + respositioners ,, πρέπει να μετρηθούν οι διαδρομές και των 2 για να έχουμε εικόνα.
Τα πράματα είναι απλά: αφού ψηλώσεις 5εκ το αμάξι, ΑΥΤΟΥΣ τους 5 πόντους θα στους δώσει σαν διαδρομή το μακρύτερο αμορτισέρ κι όχι το μαμά+repositioner, γιατί απλά θα φοράς μακρύτερη μπουκάλα. Στο χαρτί αυτά, όχι πραγματικές μετρήσεις :idea:

->>>>------Κάνε το σε χαρτί/σχέδιο με διαστάσεις πρώτα αυτό που λες και ξαναμιλάμε,,, θα διαπιστώσης ότι η διαφορά είναι στo Compression , όχι στο άνοιγμα

Tsakas έγραψε:Αλήθεια πόση διαφορά λες να υπάρχει αν τα Repositioners είναι κάτω, επάνω, ή κατω + επανω (πιο σωστό ακόμη νομίζω - αν σε παίρνει απο διαστάσεις) (το επάνω, εννοώ μετατροπέα απο βίδα σε θηλιά - η βίδα της θηλιάς θα είναι παράλληλη με το σασί).
Το repositioner πάει κάτω. Αν θες να βάλεις αποστάτη επάνω, βάζεις μόνο "καρφί" εκτός κι αν....... :arrow:
Tsakas έγραψε:ή κατω + επανω (πιο σωστό ακόμη νομίζω - αν σε παίρνει απο διαστάσεις) (το επάνω, εννοώ μετατροπέα απο βίδα σε θηλιά - η βίδα της θηλιάς θα είναι παράλληλη με το σασί)
:whistle: :whistle: :whistle:

->>>>-------Αυτό που έλεγε ο ΜΠΑΟΥ είναι περίπου σαν αυτό που λέω και εγω τωρα
2 λύσεις - ιδέες και αντικείμενο για σκέψη και δοκιμές
Α. αμορτισερ θηλια - θηλιά (επάνω κατω) με τον αντιστοιχο ανταπτορα επανω και repositioner κατω
Β. επάνω θηλια με προσαρμογέα και το αμορτισερ ανάποδα (αυτό μάλλον εννοεί αν κατάλαβα σωστά) με την βίδα προς τα κάτω.
Φυσικά χρειάζεται και ένας αντάπτορας ακόμη και για κάτω. Πολύ καλή σαν ιδέα επίσης
Αυτό που έφτιαξε τελικά όμως , ήταν ενας απλός αποστάτης απο στραντζαριστό-κοιλοδοκό


Tsakas έγραψε:Μία ενίσχυση της βάσης του αμορτισερ προληπτικά , μας ξεμπερδεύει απο αυτό όμως.
:text-+1:
Αν δεν δοκίμασες ποτέ ο ίδιος κάτι, μη το χλευάζεις και μη το απορρίπτεις
Άβαταρ μέλους
Tsakas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2022 9:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Crosswind M/T
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: Μεταβλητή
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ηorseman
Name: Χρήστος


Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες