body lift

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό Νικολόπουλος » Σάβ Ιαν 10, 2015 11:31 pm

και επισεις (ενα ενα τα θυμαμαι :D ) τι εκανες για την μπαρα θωλων???εγω εβαλα 2 αποστατες οπως εκανες στον προφυλακτηρα αλλα δεν μοθ πολυ αρεσει...δεν πιανει σε 3 σημεια οπως επιανε και δεν τοην βλεπω πολυ σοι!!!
και ενα τελευταιο...αν ειδα καλα εχεις βαλει μονο τακους χωρις λαστιχα ??? και εγω ετσι το ειχαν κανει στην αρχη αλλα ειχα πολυ θορυβο με αποτελεσμα να το σηκωσω παλι και να βαλω λαστιχενιες ροδελες (αυτες που ειχε μαμα κομενες κατα 1cm) και ηρεμισα απο θορυβο...
Αυτααααααα!!!!! :D :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Νικολόπουλος
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2014 2:41 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα-Αθήνα
Λάστιχα: HANKOOK A/T 225/75/1
Suspension: οτι να'ναι...
cb: Όχι
Aka: Nikolas
Name: Νικολας

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό κυριακος αθανασιου » Κυρ Ιαν 11, 2015 8:48 am

δεν ειναι τεφλον αυτο...ειναι σκληρη πολυουρεθανη φιλε ...σαν λαστιχο σκληρο ;-)
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
Άβαταρ μέλους
κυριακος αθανασιου
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 5369
Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 3:53 pm
Τοποθεσία: πευκι,στα βουνα της βορειας ευβοιας
Λάστιχα: simex 35/11.5/16
Suspension: μαμα...αχαχαχαχαχαχα
cb: Όχι
Aka: ψηλεας
Name: κυριακος αθανασιου

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό κυριακος αθανασιου » Κυρ Ιαν 11, 2015 8:50 am

Νικολόπουλος έγραψε:εγω επειδει αλλαξα και βασεις μηχανης και βαση σασμαν το μονο που εκανα εβαλα μια μικρη προσθηκη στην βαση του σασμαν και οταν λεω μικρη εννοω 1cm και οι ταχυτητες κουμπονουν κανονικα χωρις να βρησκει καμια (κυριως η δευτερα μου εβρισκε) πανω στο σασι-λαμαρινα της καμπινας κλπ κλπ...επεισης και ο λεβιες της τετρακινησης ειναι κομπλε...-μετα θα ηθελα να σε ρωτησω εαν θυμασαι τους αποστατες του τιμονιου ποσους ποντους τους κανεις??Δεν το εχω πειραξει απο τοτε που το εκανα και εχω ενα μικρο τρεμουλο στο τιμονι και λεω μηπως ειναι απο εκει οποτε να το φτιαξω και αυτο

εχεις σκεφτει τι επιπτωσεις μπορει να εχει η αλλαγη γωνιας του μοτερ που εκανες???
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
Άβαταρ μέλους
κυριακος αθανασιου
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 5369
Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 3:53 pm
Τοποθεσία: πευκι,στα βουνα της βορειας ευβοιας
Λάστιχα: simex 35/11.5/16
Suspension: μαμα...αχαχαχαχαχαχα
cb: Όχι
Aka: ψηλεας
Name: κυριακος αθανασιου

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό Νικολόπουλος » Κυρ Ιαν 11, 2015 11:27 am

κυριακος αθανασιου έγραψε:εχεις σκεφτει τι επιπτωσεις μπορει να εχει η αλλαγη γωνιας του μοτερ που εκανες???


Κυριακο το μοτερ δεν το πειραξα,απλα εβαλα καινουριες βασεις ,επειδη η μια ειχε κοπει,στην βαση του σασμαν που ειναι κατω απο το χειροφρονο βιδωμενη στο σασι μονο αυτη την σηκωσα λιγο και δεν χρειαστεικε κατι αλλο να γινει για τους λεβιεδες....
Άβαταρ μέλους
Νικολόπουλος
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2014 2:41 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα-Αθήνα
Λάστιχα: HANKOOK A/T 225/75/1
Suspension: οτι να'ναι...
cb: Όχι
Aka: Nikolas
Name: Νικολας

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό κυριακος αθανασιου » Κυρ Ιαν 11, 2015 1:16 pm

οταν σηκωνεις το σασμαν επειδη ειναι σαν ουρα του μοτερ γερνεις εμπρος το μοτερ ;-)
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
Άβαταρ μέλους
κυριακος αθανασιου
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 5369
Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 3:53 pm
Τοποθεσία: πευκι,στα βουνα της βορειας ευβοιας
Λάστιχα: simex 35/11.5/16
Suspension: μαμα...αχαχαχαχαχαχα
cb: Όχι
Aka: ψηλεας
Name: κυριακος αθανασιου

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό Νικολόπουλος » Δευτ Ιαν 12, 2015 5:40 pm

κυριακος αθανασιου έγραψε:οταν σηκωνεις το σασμαν επειδη ειναι σαν ουρα του μοτερ γερνεις εμπρος το μοτερ ;-)


ok οποτε προτινεις ξυλωμα και να το κανω με τον ''ορθοδοξο'' τροπο :!: :!:
μηπως εχεις και αποψη για την μπαρα θολων πως γινετε ,το σωστο :!: :!: :D
Άβαταρ μέλους
Νικολόπουλος
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2014 2:41 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα-Αθήνα
Λάστιχα: HANKOOK A/T 225/75/1
Suspension: οτι να'ναι...
cb: Όχι
Aka: Nikolas
Name: Νικολας

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Δευτ Ιαν 12, 2015 9:38 pm

Νικολόπουλος έγραψε:
-μετα θα ηθελα να σε ρωτησω εαν θυμασαι τους αποστατες του τιμονιου ποσους ποντους τους κανεις??Δεν το εχω πειραξει απο τοτε που το εκανα και εχω ενα μικρο τρεμουλο στο τιμονι και λεω μηπως ειναι απο εκει οποτε να το φτιαξω και αυτο


Αυτό είχα κάνει με το τιμόνι...
Σε τόρνο έφτιαξα κουλούρια για το τιμόνι γιατί το καλάμι της βίδας είναι 9mm και η βόλτα της κάτω 8mm :shock: (ο γιαπωνέζος τελικά είναι για τα μπάζα)!και το μήκος τους είναι 2 cm μεγαλύτερα.(και στα κουλούρια και στις βίδες).

Το τιμόνι φτιάξτο οπωσδήποτε γιατί σίγουρα ζορίζει στην βίδα του καρέ του τιμονιού (είναι στο τέρμα του) μην σου κάνει κανα ξεκούμπωμα, είναι επικίνδυνο!!!

Νικολόπουλος έγραψε:και επισεις (ενα ενα τα θυμαμαι :D ) τι εκανες για την μπαρα θωλων???εγω εβαλα 2 αποστατες οπως εκανες στον προφυλακτηρα αλλα δεν μοθ πολυ αρεσει...δεν πιανει σε 3 σημεια οπως επιανε και δεν τοην βλεπω πολυ σοι!!!

Οι αποστάτες στην μπάρα θόλων δεν είναι σωστοί γιατί κάνουν μοχλό απο το ύψος, βγάλτους γιατί αν ζοριστή σε ανοιγμα κλείσιμο η ανάρτηση θα στραβώσουν! (το λιγότερο.)

Για να ποιάσει σωστά στην θέση της αλλά και να δουλευει η μπάρα θα πρέπει να ξυρίσεις τον θόλο (την λαμαρίνα) και να κατέβει η μπάρα και να ποιάσει στις τρύπες της χωρίς αποστάτες. ετσι δηλαδή...
μπαρα θολων.jpg
μπαρα θολων.jpg (64.87 KiB) 5800 προβολές

Νικολόπουλος έγραψε:και ενα τελευταιο...αν ειδα καλα εχεις βαλει μονο τακους χωρις λαστιχα ??? και εγω ετσι το ειχαν κανει στην αρχη αλλα ειχα πολυ θορυβο με αποτελεσμα να το σηκωσω παλι και να βαλω λαστιχενιες ροδελες (αυτες που ειχε μαμα κομενες κατα 1cm) και ηρεμισα απο θορυβο...
Αυτααααααα!!!!! :D :D :D :D :D

Το υλικό του Lift ήτανε μαλακό και δεν είχα ούτε έχω τριγμούς. Το ερταλόν που χρησιμοποίησες είναι 'ντουβάρι' σαν υλικό για αυτό και σου έφερνε τόσο θόρυβο μέσα.
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό Νικολόπουλος » Δευτ Ιαν 12, 2015 11:35 pm

JOHNV6 έγραψε:Οι αποστάτες στην μπάρα θόλων δεν είναι σωστοί γιατί κάνουν μοχλό απο το ύψος, βγάλτους γιατί αν ζοριστή σε ανοιγμα κλείσιμο η ανάρτηση θα στραβώσουν! (το λιγότερο.)

Για να ποιάσει σωστά στην θέση της αλλά και να δουλευει η μπάρα θα πρέπει να ξυρίσεις τον θόλο (την λαμαρίνα) και να κατέβει η μπάρα και να ποιάσει στις τρύπες της χωρίς αποστάτες. ετσι δηλαδή...
μπαρα θολων.jpg

θα με χωρεσει ομως εμενα που απο πανω εχω τις λαλακιες του γκαζιου??εχω την εντυπωση οτι δεν με παιρνει..μηπως εχεις αλλη φωτογραφια με το ξυρισμα που λες???ειναι περιεργη κατασταση και ειληκρηνα δεν μου αρεσει οπως εχει γινει...
Άβαταρ μέλους
Νικολόπουλος
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2014 2:41 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα-Αθήνα
Λάστιχα: HANKOOK A/T 225/75/1
Suspension: οτι να'ναι...
cb: Όχι
Aka: Nikolas
Name: Νικολας

Re: body lift

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Δευτ Ιαν 12, 2015 11:44 pm

Νικολόπουλος έγραψε:θα με χωρεσει ομως εμενα που απο πανω εχω τις λαλακιες του γκαζιου??εχω την εντυπωση οτι δεν με παιρνει..μηπως εχεις αλλη φωτογραφια με το ξυρισμα που λες???ειναι περιεργη κατασταση και ειληκρηνα δεν μου αρεσει οπως εχει γινει...

Από κάτω θα ξυρίσεις βρε συ, όχι απο πάνω!! δεν έχω άλλη φώτο αλλά σε αυτή εκεί που βλέπεις το λάστιχο που έχω βάλει στην λαμαρίνα του θόλου είναι το κόψιμο που έχω κάνει. Αν είσαι κοντά μου έλα να τα δεις απο κοντά και να σου εξηγήσω ότι θέλεις!!
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ιδιοκατασκευές

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες