BF AT Vs Yokohama G012 Vs Bridgestone Dueler A/T

BF AT Vs Yokohama G012 Vs Bridgestone Dueler A/T

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Δεκ 15, 2009 9:32 pm

Είμαι πολύ μπερδεμένος :

Γιατί όσα ακούω από λαστιχάδες δεν συμφωνούν απόλυτα μεταξύ τους.
Ο καθένας πέρα από μερικούς που είναι λίγο πιο αντικειμενικοί θεωρεί το λάστιχο που φέρνει ως το καλύτερο.

Από την άλλη δεν ξέρω και αν θα πρέπει να πάρω κάτι με κλειστά τα μάτια βασισμένος και μόνο σε ότι λέει το tirerack.com πολύ απλά γιατί πολλά από τα λάστιχα που αναφέρει στο site δεν έρχονται καν στην Ελλάδα ή αν έρχονται δεν έρχονται με τις ίδιες προδιαγραφές.

Και πάλι, πόσο αξιόπιστο είναι το tirerack?

Είμαι μεταξύ των

Yokohama Geolandar A/T-S
BFGoodrich All-Terrain T/A KO
Bridgestone Dueler A/T Revo 2 (694 ? )

Διάσταση 225/70/16

Το Yokohama Geolandar A/T-S το έχω τεστάρει για τα καλά σε ένα Τέριος.
Πολύ καλό σε γενικές γραμμές. Το μόνο που με ξενέρωσε είναι οτι μετά από 1μισι χρόνο άρχισε να μην συμπεριφέρεται τόσο καλά όσο στην αρχή.

BFGoodrich All-Terrain T/A KO.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Με ξενέρωσε αυτό που λένε πολλοί οτι μετά από κάποιο διάστημα το λάστιχο ξεραίνεται και δεν συμπεριφέρεται καλά στο βρεγμένο.
Απο την άλλη ένας λαστιχάς μου είπε οτι ξεραίνεται αν δεν το χρησιμοποιείς. Αν το δουλεύω σε καθημερινή βάση δεν θα έχω πρόβλημα (έτσι είπε)
Όσο αφορά τον θόρυβο δεν μπορώ να πω οτι τραβάω ιδιαίτερο ζόρι. Diesel είναι το αμάξι, είναι θορυβώδες σε μια γενική. Από την άλλη όμως μήπως είναι too much γιατί δεν σκοπεύω να οργώνω τα βουνά.

Bridgestone Dueler A/T Revo 2
Το Revo2 είναι ίδιο με το 694? Γιατί στο tirerack που το έχει σε φωτό στο πλάι λέει 696.... Σαν πέλμα όμως φαίνεται να έχει το ίδιο το 694 - 696.
Στο αμερικάνικο Site λέει για 2 τύπους . LT Metric και P Metric. Στη Ελλάδα δεν ξέρουνε καν τι είναι αυτό.

Ο Μόνος λόγος που σκέφτομαι να βάλω αυτό το λάστιχο είναι οτι στο tirerack το δίνει ως το καλύτερο λάστιχο. Αλλα πόσο αντικειμενικό είναι αυτό? Επίσης μου έκανε εντύπωση η διαφορά που έχει με τα άλλα 2 που είναι στην 10 και 11 θέση. Μου αρέσει που είναι καλύτερο στο χιόνι από το G012 το οποίο και εγώ προσωπικά έχω προσέξει οτι ναι μεν ανεβαίνει, αλλά είναι προβληματικό στο φρενάρισμα στο χιόνι.

Η χρήση που κάνω είναι κλασικά στην πόλη και σε εξορμήσεις στο βουνό σε δρόμους με χιόνι και πάγο. Απλά δεν θέλω να πάρω καθαρό χιονολάστιχο γιατί δεν θέλω να απορρίψω πιθανές offroad βόλτες.

Τείνω προς το BF, αλλά είμαι διστακτικός για τους παραπάνω λόγους και γιατί πιστεύω οτι είναι ίσως υπερτιμημένο λάστιχο.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Δεκ 16, 2009 12:03 am

Πάντως απο τα BF που έχω στο wrangler-ακι έχω μείνει υπερ-ικανοποιημένος. Τα έχω κακομεταχειριστεί σε κακοτράχαλους δρόμους και δεν έπαθαν τίποτα. Πολύ καλά και σε λάσπη. Στην άσφαλτο το wrangler-άκι δεν τρέχει και πολύ οπότε δεν ξέρω, εμένα με υπερκάλυπταν. Ακόμα και το site της BF με πείθει πολύ περισσότερο για τον off χαρακτήρα τους.

Τα Dueler δεν τα ξέρω.

Τα yokohama τα βρίσκω και σε αρκετα καλή τιμή. Από όσα διάβασα (βλπ και παραπάνω) είναι πολύ καλό ελαστικό και μάλλον ταιριάζει περισσότερο στο nGV και ώς look και ως χαρακτήρας (νομίζω είναι λίγο καλύτερα εντός δρόμου απο τα BF).

Εγώ προσωπικά τα BF θέλω μιας και δεν είμαι τύπος της ταχύτητας. Αλλά δεν βρίσκω την διάσταση εδώ στην κρήτη. Εσυ την έχεις βρεί κάπου; Πόσο; (225/70/17)
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Δεκ 16, 2009 12:20 am

Τα πέλματα δεν είναι ίδια έχουν διαφορά . Εγώ φοράω τα revo 694 και είμαι πολύ ευχαριστημένος . Η γνώμες μας θα σε μπερδέψουν και σίγουρα θα μπερδευτείς .

Εικόνα



Αν σου άρεσαν τα yokohama βάλτα πάλι. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο βάλε η τα 694 ή τα bf όσο αφορά το tiretrack εγώ το εμπιστεύτηκα και έβαλα τα bf mud mk2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος . Επίσης επειδή έχεις μόνιμη τετρακίνηση το κράτημα θα το έχεις βέβαια μετά από δύο χρόνια ότι λάστιχο 50/50 και να έχεις όσο θα σκληραίνει η γόμα του θα χάνει την αρχική του πρόσφυση.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τετ Δεκ 16, 2009 11:08 am

Οπως θα έλεγε και ο Κώστας έχεις ηδη βάλει BF κ δν το έχεις καταλαβει!!!
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Δεκ 16, 2009 11:47 am

Μα, έχει βρει κανείς στην διάσταση 225/70/17 ????
Οσους έχω ρωτήσει εδώ μου λένε δεν υπάρχει.
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Δεκ 16, 2009 1:14 pm

Για 17 δεν ξέρω, εγώ για 16άρες αναφέρομαι. (225/70/16)

Ουσιαστικά το 694 είναι το απλό το Revo και το 696 είναι το Revo2?

To Revo2 έρχεται στην Ελλάδα?

Μάλλον το κόβω να βάζω BF αλλά πολύ φοβάμαι οτι τζάμπα θα το βάλω γιατί κακά τα ψέματα ποιο πολύ καιρό οδηγώ στην άσφαλτο παρά offroad.
Από την άλλη όμως θέλω να το βάλω γιατί ξέρω οτι όταν θα το χρειαστώ θα κάνει σίγουρα καλύτερη δουλειά από το G012.

Περιμένω να ακούσω και άλλες απόψεις....
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Δεκ 16, 2009 4:47 pm

Επισκέπτης έγραψε:Για 17 δεν ξέρω, εγώ για 16άρες αναφέρομαι. (225/70/16)



Ο,τι θέλω διαβάζω... :roll:
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Δεκ 17, 2009 3:37 pm

Και τα 3 ειναι κορυφαια λαστιχα!
Yokohama- ειναι ακριβο κατα πολυ..
Bf - χανει ελαχιστα στο βρεγμενο
Dueler 694 revo - ισως η λυση που θα επελεγα, ισαξιο με τα αλλα και με λιγοτερο προβλημα σε βρεγμενο οδοστρωμα...
Προσωπικα φοραω σε 17'' τα maxxis bravo 771 Α/Τ 225/65/17 τα οποια εχουν την "κοψια" των bridgestone και μεχρι στιγμης εχουν δειξει να τα καταφερνουν πολυ καλα! νομιζω πως ειμαι και ο μονος στο club που το τολμησε να βαλει ενα αγνωστο και καινουριο Α/Τ λαστιχο, αλλα τελικα δικαιωθηκα κατα πολυ!
επειδη ειπες ομως οτι οδηγεις περισοτερο ασφαλτο, τοτε νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να βαλεις τα bridgestone (παντα προσωπικη γνωμη ετσι)...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό vitara philosophy » Πέμ Δεκ 17, 2009 5:06 pm

Κατά την γνώμη μου,για την χρήση που περιγράφεις το καλύτερο λάστιχο είναι το μισελεν το λατιτιουντ κρος...Το πέλμα του δείχνει ότι είναι το πιο ιδανικό για χιόνι-πάγο,ενώ δεν θα πει όχι και σε κάποια εξόρμησή σου σε λασπη. :wink:
Take nothing but memories.........
Leave nothing but footprints........
Γιαννης, 33 ετων,Αθήνα,Γρανίτσα Ευρυτανίας
vitara philosophy
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 11:38 pm
Λάστιχα: Continental Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Δεκ 17, 2009 5:11 pm

vitara philosophy έγραψε:Κατά την γνώμη μου,για την χρήση που περιγράφεις το καλύτερο λάστιχο είναι το μισελεν το λατιτιουντ κρος...Το πέλμα του δείχνει ότι είναι το πιο ιδανικό για χιόνι-πάγο,ενώ δεν θα πει όχι και σε κάποια εξόρμησή σου σε λασπη. :wink:

Νομιζω οτι ψαχνει Α/Τ λαστιχο ο φιλος και δεν θα ελεγα οτι τα latitude ειναι και τοσο Α/Τ... διορθωστε με αν κανω λαθος!
Ασε που εχει παραθεσει και 3 ελαστικα που τον ενδιαφερουν και νομιζω οτι εκει ειναι που πρεπει να "παταμε" για να τον βοηθησουμε στην επιλογη του, ας μην βαζουμε προτασεις για διαφορα ελαστικα στο τελος μονο μπερδεμα θα του προκαλεσουμε...αλλωστε αν θελει μπορει να ζητησει ο ιδιος επειτα προτασεις για διαφορων χρησεων ελαστικα... (αν καταλαβα καλα κιολας.. :lol: )
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό johndrama » Πέμ Δεκ 17, 2009 5:42 pm

Tα BF πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη.Ειδικα οσον αφορα αντοχη στο χρονο φοραω τα Τ/Α long trail στο σαμυ μου και φετος παω για τεταρτη σεζον.Πολυ καλη συμπεριφορα .Αν τα αλλαξω παλι αυτα θα βαλω .
Άβαταρ μέλους
johndrama
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2917
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ
Λάστιχα: NGV 1.6 MP-Kayaba
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MP & KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: sj410 LWB
Name: Γιαννης.

Δημοσίευσηαπό vitara philosophy » Παρ Δεκ 18, 2009 4:42 am

Επισκέπτης έγραψε:
vitara philosophy έγραψε:Κατά την γνώμη μου,για την χρήση που περιγράφεις το καλύτερο λάστιχο είναι το μισελεν το λατιτιουντ κρος...Το πέλμα του δείχνει ότι είναι το πιο ιδανικό για χιόνι-πάγο,ενώ δεν θα πει όχι και σε κάποια εξόρμησή σου σε λασπη. :wink:

Νομιζω οτι ψαχνει Α/Τ λαστιχο ο φιλος και δεν θα ελεγα οτι τα latitude ειναι και τοσο Α/Τ... διορθωστε με αν κανω λαθος!
Ασε που εχει παραθεσει και 3 ελαστικα που τον ενδιαφερουν και νομιζω οτι εκει ειναι που πρεπει να "παταμε" για να τον βοηθησουμε στην επιλογη του, ας μην βαζουμε προτασεις για διαφορα ελαστικα στο τελος μονο μπερδεμα θα του προκαλεσουμε...αλλωστε αν θελει μπορει να ζητησει ο ιδιος επειτα προτασεις για διαφορων χρησεων ελαστικα... (αν καταλαβα καλα κιολας.. :lol: )

Δεν έχεις άδικο φίλε αλλά όταν το λάστιχο το χρειάζεται για"Η χρήση που κάνω είναι κλασικά στην πόλη και σε εξορμήσεις στο βουνό σε δρόμους με χιόνι και πάγο. Απλά δεν θέλω να πάρω καθαρό χιονολάστιχο γιατί δεν θέλω να απορρίψω πιθανές offroad βόλτες. " νομίζω ότι το μισελεν είναι καλύτερη επιλογή.

:wink:
Take nothing but memories.........
Leave nothing but footprints........
Γιαννης, 33 ετων,Αθήνα,Γρανίτσα Ευρυτανίας
vitara philosophy
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 11:38 pm
Λάστιχα: Continental Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Angelos » Παρ Δεκ 18, 2009 4:08 pm

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις.

Το μισελέν το βγάζω εκτός προς το παρόν , θέλω και λίγο παραπάνω τακάκι στο πέλμα, και για αυτό θέλω να πάρω Α/Τ .
Άσε που έχω την υποψία οτι δεν βγαίνει στην διάσταση που θέλω.

Το κακό με τα λάστιχα είναι οτι όταν όλοι αλλάζουμε και βάζουμε κάτι καινούργιο εντυπωσιαζόμαστε από τις αποδόσεις του. Το θέμα είναι κατά πόσο στο χρόνο αυτό το λάστιχο θα συνεχίσει να αποδίδει. Ολα τα καινούργια λάστιχα είναι καλά καθαρά και μόνο επειδή είναι καινούργια.

Και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο φοβάμαι το BF γιατί ακούγεται απο μερικούς οτι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν αποδίδει και τόσο καλά. Και είναι κρίμα να δώσεις 600 και 700 ευρώ για ένα λάστιχο το οποίο μετά απο 2 χρόνια μπορεί να είναι "επικίνδυνο" στο βρεγμένο.

Το Yokohama όταν το βάλαμε στο Terios μας εντυπωσίασε πάρα πολύ, Πλέον μετά από 2 χρόνια άρχισα να ξενερώνω. Όχι οτι δεν πάει, απλά πλέον είμαι πολύ επιφυλακτικός για τις αποδόσεις του στο χιόνι και στην λάσπη επίσης.

Τείνω προς το Revo καθαρά επηρεασμένος από το tirerack το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό ή όχι. Απο την άλλη μου αρέσει το τακάκι και η αγριάδα του BF .... (πο πο, σαν γκόμενα κάνω ..... )
Angelos
 

Δημοσίευσηαπό jiannisk » Παρ Δεκ 18, 2009 11:12 pm

Μετα απο 2 χρονια μηπως ειναι φυσιολογικο να μην εχει το λαστιχο τις ιδιοτητες που ειχε σαν καινουριο? Λεω τωρα
SV9 PFY
Άβαταρ μέλους
jiannisk
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 6:19 pm
Τοποθεσία: Hράκλειο - Κρήτη
Λάστιχα: BF AT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MAD+KYB
cb: Ναι
Name: Yiannis

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Δεκ 19, 2009 11:53 am

Ναι είναι απολύτως φυσιολογικό αλλά δεν είναι φυσιολογικό να αρχίσει να γίνεται επικίνδυνο.

Δηλαδή δεν γίνεται να σου λέει ο κατασκευαστής 40.000 κλμ και από τα 30.000 το λάστιχο να είναι για πέταμα.
Επισκέπτης
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες