ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό PanagiotisGV » Πέμ Σεπ 13, 2018 10:48 am

ChristosJP έγραψε:
PanagiotisGV έγραψε:Για το Trail master kit έχουμε κάποια γνώμη?? Βλέπω έχει και έκδοση comfort..



Αυτήν έχω και έχει την ίδια σκληρότητα με τα μαμά ελατήρια, έχω προσθέσει και μικρό Αποστάτη πίσω και είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί και εγώ ήθελα μαλακή την ανάρτηση...



Πράγματι κι εμένα μου αρέσει πολύ , απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατι το ύψος που δίνει είναι μπόλικο και φοβάμαι μην αρχίσουν ''θέματα '' με γωνίες κάμπερ , ημιαξόνια κλπ.. :???:
PanagiotisGV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 3:16 am
Τοποθεσία: Υμηττός
Λάστιχα: Bf Goodrich KO2 AT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/R17
Suspension: +2'' Trailmaster
cb: Όχι
Aka: PanagiotisGV
Name: Παναγιώτης

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό jimsiv » Πέμ Σεπ 13, 2018 11:02 am

Παναγιώτη την λύση που σου προτείνει και ο Antonioz φοράω με αποστάτες 45mm+μακρύτερα αμορτισέρ . H αίσθηση στο θέμα σκληρότητας είναι περίπου η ίδια με μία αίσθηση μεγαλύτερης σταθερότητας στον δρόμο. Αναλόγως και το ύψος των αποστατών ίσως χρειαστείς και μπροστά. Αν δεν ξεπεράσεις τα 30mm αποστάτες πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να αλλάξεις τα πίσω αμορτισέρ με μεγαλύτερα. Έτσι τουλάχιστον μου είχε πει και ο αμορτισεράς που έχει ασχοληθεί λιγάκι με τα δικά μας. Πιστεύω με 30mm αποστάτες θα πάρεις τα 4cm ύψος αλλά αφού θα το σηκώσεις που θα το σηκώσεις, βάλε 40 ή 45mm αποστάτες να το ευχαριστηθείς!!!
SY2CDS
The trouble is, you think you have time --Buddha
Άβαταρ μέλους
jimsiv
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1106
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2014 9:42 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Falken Wildpeak A/T3WA
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: MAD(+λάστιχα) +4.5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό PanagiotisGV » Πέμ Σεπ 13, 2018 1:53 pm

Δημήτρη ήσουν κατατοπιστικότατος!!
Ειδικά με τις καμπερόβιδες και τα αμορτισέρ με γλύτωσες απο πολύ ψάξιμο ! :D Είναι δελεαστικοί οι 4,5 αποστάτες δε λέω αλλα το ύψος που θα πάρει είναι αρκετό για τα μέτρα τα δικά μου... Σύμφωνα με αυτά που διάβασα στις δημοσιεύσεις σου με 3cm αποστάτες(τους ανέβασα στο προηγούμενο post) θα πάρω γύρω στα 3,5cm μπροστά και στα 4,5cm πίσω. Μια χαρά μου φαίνεται!! Το ερώτημα βέβαια που προκύπτει , είναι αυτό που αναφέρατε στη συζήτηση με τους ''ίσους'' αποστάτες.. Θα πρέπει να αλλάξω τα πίσω ελατήρια για να μην ''κάθεται'' 'οταν το φορτώνω?? (Αν ναι , αυτή η λύση λιγάκι ακυρώνει τα όσα λέγαμε πριν για τα μαμίσια ελατήρια πίσω και το πιο μακρύ κρέμασμα.. :think: :think: :think: )
PanagiotisGV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 3:16 am
Τοποθεσία: Υμηττός
Λάστιχα: Bf Goodrich KO2 AT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/R17
Suspension: +2'' Trailmaster
cb: Όχι
Aka: PanagiotisGV
Name: Παναγιώτης

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό jimsiv » Πέμ Σεπ 13, 2018 2:05 pm

Παναγιώτη μπορείς να φτιάξεις αποστάτες οι οποίοι θα είναι 0.5cm πιο κοντοί μπροστά οπότε όταν το φορτώνεις να έρχεται στα ίσια του, αν και σε μένα που είναι το ίδιο μπρος-πίσω οι αποστάτες, με φόρτωμα για το camping μέχρι επάνω το πορτ-μπαγκάζ και τα πίσω καθίσματα, δεν το είδα σούζα ποτέ!! :lol: :lol:
SY2CDS
The trouble is, you think you have time --Buddha
Άβαταρ μέλους
jimsiv
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1106
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2014 9:42 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Falken Wildpeak A/T3WA
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: MAD(+λάστιχα) +4.5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό PanagiotisGV » Πέμ Σεπ 13, 2018 2:28 pm

Χε χε..Εντάξει δεν πιστεύω οτι θα χρειαστεί να το φορτώσω τόσο.. Στη χειρότερη 4 άτομα και τα μπαγάζια για εκδρομή..! :dance: Γι αυτό το κιτ λέω στους ειναι οκ?
Τελευταία επεξεργασία από DENNISLA και Πέμ Σεπ 13, 2018 2:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση link
PanagiotisGV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 3:16 am
Τοποθεσία: Υμηττός
Λάστιχα: Bf Goodrich KO2 AT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/R17
Suspension: +2'' Trailmaster
cb: Όχι
Aka: PanagiotisGV
Name: Παναγιώτης

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό θανος ngv avdel » Δευτ Αύγ 05, 2019 12:30 am

DENNISLA έγραψε:Μια τα ίδια κ εγώ 3,5cm μπρος πισω αποστάτες + μακρύτερα αμορτισέρ .
Εχω κάνει μέχρι τώρα 183000χλμ κ δεν έχω ούτε ένα θέμα.....


Για μεγαλυτερο υψος ( 5,5 εως κ 7 εκ) αρκουν τα ιδια ( αποστατες( μαρκα;) κ μακρυτερα αμορτισερ πισω( κ τι μαρκα ειναι η καλυτερη;). Καμπεροβιδες( δεν εχω ιδεα τι ειναι..) απο ποιο υψος κ μτ χρειαζονται; Το κοστος ποσο θα βγει πρπ;; Ευχαριστω
Keep jeeping
θανος ngv avdel
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2016 9:37 am
Τοποθεσία: Λαρισα, αβδελλα γρεβενων
cb: Όχι
Aka: Θανκατς
Name: Θανος

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό θανος ngv avdel » Δευτ Αύγ 05, 2019 8:05 am

vic27 έγραψε:Καλησπέρα Παναγιώτη. Εγώ έβαλα αποστάτες 45mm εμπρός και πίσω και το αυτοκίνητο ψηλωσε συνολικά σχεδόν 5 πόντους εμπρός και περίπου 6 πίσω χωρίς να χρειαστούν άλλες μετατροπές (εκτός από τα μακρύτερα πίσω αμορτισέρ). Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που ήθελα και δεν υπάρχει κάτι περίεργο στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου.


Μπορεις να γραψεις λεπτομερειες τι ακριβως αποστατες κ αμορτισερ τοποθετησες κ εαν αυτο εχει μακροπροθεσμα καποια επιπτωση στο αυτοκινητο; Ενδιαφερομαι γι ψηλωμα 5 εως 7 εκ. Το ngv 2.0 5d εχεο μονο 30Κ km κ ακοπευω να το κρατησω πολυ ( πρωτα ο Θεός), του κανω κατα 80/90% on road χρηση. Στην Λαρισα γνωριζεται καποιπν; Κ μια απορια απλης λογικης πως με αποστατες 45mm το αμαξι σηκωθηκε 50 k 60mm;;; Ευχαριστω
Keep jeeping
θανος ngv avdel
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2016 9:37 am
Τοποθεσία: Λαρισα, αβδελλα γρεβενων
cb: Όχι
Aka: Θανκατς
Name: Θανος

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό DENNISLA » Δευτ Αύγ 05, 2019 10:49 am

θανος ngv avdel έγραψε:
DENNISLA έγραψε:Μια τα ίδια κ εγώ 3,5cm μπρος πισω αποστάτες + μακρύτερα αμορτισέρ .
Εχω κάνει μέχρι τώρα 183000χλμ κ δεν έχω ούτε ένα θέμα.....


Για μεγαλυτερο υψος ( 5,5 εως κ 7 εκ) αρκουν τα ιδια ( αποστατες( μαρκα;) κ μακρυτερα αμορτισερ πισω( κ τι μαρκα ειναι η καλυτερη;). Καμπεροβιδες( δεν εχω ιδεα τι ειναι..) απο ποιο υψος κ μτ χρειαζονται; Το κοστος ποσο θα βγει πρπ;; Ευχαριστω


Φιλε Θανο το να το ψηλωσεις τοσο πολυ ..μπαινεις σε περιεργα μονοπατια....που πρεπει να αλλαξεις πολλα..... ;-) ;-) (παντα μιλαμε για αποστατες +mad ελατηρια..οποτε μιλαμε για περιπου +10 ποντους)
αλλαζουν :
- Η καμπερ (πολυ δυσκολα ερχεται με τις καμπεροβιδες)
- Τα μαμα ψαλιδια ερχονται στα ορια τους...
.................
ΑΡΓΑ ΒΑΔΙΖΩ ΖΩΗ ΚΕΡΔΙΖΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
DENNISLA
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 9447
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 10:33 am
Τοποθεσία: LA
Λάστιχα: Kobra + Geo A/T
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16-225/65/17
Suspension: MAD+KYB+3,5cm
cb: Ναι
Aka: Troooolllllllll
Name: DENNIS

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό PanagiotisGV » Δευτ Αύγ 05, 2019 1:31 pm

θανος ngv avdel έγραψε:
DENNISLA έγραψε:Μια τα ίδια κ εγώ 3,5cm μπρος πισω αποστάτες + μακρύτερα αμορτισέρ .
Εχω κάνει μέχρι τώρα 183000χλμ κ δεν έχω ούτε ένα θέμα.....


Για μεγαλυτερο υψος ( 5,5 εως κ 7 εκ) αρκουν τα ιδια ( αποστατες( μαρκα;) κ μακρυτερα αμορτισερ πισω( κ τι μαρκα ειναι η καλυτερη;). Καμπεροβιδες( δεν εχω ιδεα τι ειναι..) απο ποιο υψος κ μτ χρειαζονται; Το κοστος ποσο θα βγει πρπ;; Ευχαριστω


Φίλε Θάνο κι εγώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα... Εαν δεν είσαι στη φάση να μπείς σε έξοδα για μακρύτερα ψαλίδια εμπρός(αρκετό κόστος) τότε δε νομίζω οτι οι 7+ πόντοι μπορούν να επιτευχθούν χωρίς μεγάλη πιθανότητα ζημιάς.. Εγω αν δεις και στις προηγούμενες αναρτήσεις , άκουσα τη συμβουλή των παιδιών και το σήκωσα με αποστάτες χρησιμοποιώντας τα εργοστασιακά ελατήρια και μακρύτερα πίσω αμορτισέρ. Το αποτέλεσμα είναι το αμάξι να σηκωθεί 5 πόντους περίπου και να διατηρήσει την άνεση λόγω των μαμά ελατηρίων. Η διαφορά στο ύψος ειλικρινά είναι αισθητή και ειδικα στο Offroad. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να το ζορίσω αρκετά αλλα μέχρι στιγμής μου έχει δώσει πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση απο πριν και με αρκετά μικρό κόστος ένατι ενος κιτ σηκώματος.. Η γνώμη μου είναι να κάνεις κάτι ανάλογο και αν είσαι στην περίοδο να αλλάξεις ελαστικά , του βάζεις κι ένα ''τσικ'' πιο μεγάλα αλλά όχι πολύ (γιατι απ ότι έμαθα προσφάτως το εν λόγω όχημα υποφέρει στα ημιαξόνια αρκετά..) και κερδίζεις περίπου 1,5cm και απο εκεί , οπότε φτάνεις περίπου στα +6-7cm συνολικού ψηλώματος σχετικα αναίμακτα.. Τώρα αν θες για παραπάνω όπως και να έχει και παίρνοντας όλα τα ρίσκα, ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι.. ;-)
PanagiotisGV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 3:16 am
Τοποθεσία: Υμηττός
Λάστιχα: Bf Goodrich KO2 AT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/R17
Suspension: +2'' Trailmaster
cb: Όχι
Aka: PanagiotisGV
Name: Παναγιώτης

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό θανος ngv avdel » Δευτ Αύγ 05, 2019 2:55 pm

Παναγιωτη σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.αυτο ημουν ετοιμος να κανω μεχρι π μιλησα τηλ με τον denisla kμ ειπε οτι εαν το κανω αυτο( δλ αποστατες 4,5 κ 5 εκ μπρος πισω αντιστοιχως κ αλλαγη αμορτισερ πισω / kyb silver/ )το αυτοκινητο θα χλσει τα σινεμπλοκ γτ επηρεαζεται η caber ! Μεχρι 3 με 3,5 εκ μ ανεφερε απο την εμπειρια του πτι δεν επηρεαζεται αλλα στα 4,5/5 επηρεαζεται κ θα φαει τα σινεμπλοκ! Μ προτεινε την λυση mad ελατηρια κ αλλαγη πισω αμορτισερ κ αποστατες. Εχω μπερδευτει...παντως 5 με 5,5 εκατοστα μ φτανουν.. sos
Keep jeeping
θανος ngv avdel
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2016 9:37 am
Τοποθεσία: Λαρισα, αβδελλα γρεβενων
cb: Όχι
Aka: Θανκατς
Name: Θανος

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό vic27 » Δευτ Αύγ 05, 2019 6:36 pm

θανος ngv avdel έγραψε:
vic27 έγραψε:Καλησπέρα Παναγιώτη. Εγώ έβαλα αποστάτες 45mm εμπρός και πίσω και το αυτοκίνητο ψηλωσε συνολικά σχεδόν 5 πόντους εμπρός και περίπου 6 πίσω χωρίς να χρειαστούν άλλες μετατροπές (εκτός από τα μακρύτερα πίσω αμορτισέρ). Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που ήθελα και δεν υπάρχει κάτι περίεργο στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου.


Μπορεις να γραψεις λεπτομερειες τι ακριβως αποστατες κ αμορτισερ τοποθετησες κ εαν αυτο εχει μακροπροθεσμα καποια επιπτωση στο αυτοκινητο; Ενδιαφερομαι γι ψηλωμα 5 εως 7 εκ. Το ngv 2.0 5d εχεο μονο 30Κ km κ ακοπευω να το κρατησω πολυ ( πρωτα ο Θεός), του κανω κατα 80/90% on road χρηση. Στην Λαρισα γνωριζεται καποιπν; Κ μια απορια απλης λογικης πως με αποστατες 45mm το αμαξι σηκωθηκε 50 k 60mm;;; Ευχαριστω

Θάνο καλησπέρα. Τους αποστάτες τους παρήγγειλα από μέλος του club που έχει μεράκι και τους έφτιαξε ακριβώς όπως είχαμε συμφωνήσει κάνοντας άψογη δουλειά. Αμορτισέρ χρησιμοποιώ τα ίδια, μόνο που στα πισινά έφτιαξα δικούς μου αποστάτες, αφού τα αμορτισέρ μου είχαν μόνο 31000 χιλιόμετρα. Τώρα, ύστερα από 15 μήνες και περίπου 25000 χιλιόμετρα, όλα λειτουργούν άψογα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Όσο για την διαφορά ύψους, εάν προσέξεις θα δεις οτι στην πίσω μας ανάρτηση οι βάσεις των εισιτηρίων είναι αρκετά πιο μέσα από την βάση του άξονα του τροχού, όποτε σχηματίζεται μια γωνία και αυτός είναι ο λόγος που το αυτοκίνητο παίρνει παραπάνω ύψος από το πάχος των αποστατων. Η οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου παραμένει άριστη ενώ η διαφορά ύψους γίνεται αντιληπτή στα off road κομμάτια. Όλα αυτά που σου γράφω, τα έχω παρουσιάσει στο σχετικό θέμα. Προχώρα και μην φοβάσαι, και μόνο που θα το βλέπεις, θα το χαίρεσαι.
Άβαταρ μέλους
vic27
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4186
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2014 11:55 pm
Τοποθεσία: Νίκαια
Λάστιχα: BF ko2
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: αποστάτες +45 mm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: vic27
Name: Βίκτωρας

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό θανος ngv avdel » Δευτ Αύγ 05, 2019 9:43 pm

vic 27 σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. οποτε μαλλον θα προχωρησω στην λυση των αποστατων (4,5 κ 5 εκ) με καγιαμπα γκρι(πιο μακρια) αμορτισερ πισω . καμπεροβιδες θα χρειαστουν? κ κτ τελευταιο βρηκα αποστατες της super pro ειδικοι για τα αμαξια μας κ αυτος μ λεει οτι ειναι απο λαστιχο κ οντως ειναι ετσι απο σκληρο ελαστικο. ποια η γνωμη σου κ εαν δεν τους προετεινεις τι αντιπροτεινεις κ που να απευθυνθω?
Keep jeeping
θανος ngv avdel
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2016 9:37 am
Τοποθεσία: Λαρισα, αβδελλα γρεβενων
cb: Όχι
Aka: Θανκατς
Name: Θανος

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό PanagiotisGV » Δευτ Αύγ 05, 2019 11:22 pm

Φίλε Θάνο θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Vic 27..! Αν και δεν είμαι ψηλωμένος την ίδια διάρκεια , δέν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα μέχρι στιγμής.. Για τα σινεμπλόκ είχα ρωτήσει κι εγώ το συνεργείο που ανέλαβε το σήκωμα και μου είπαν οτι έτσι κι αλλιώς, είτε το σήκωνα είτε όχι, εαν γίνει εκτενής χρήση του αυτοκινήτου offroad, τα εργοστασιακά σινεμπλόκ κάποια στιγμή θα τα έπαιρνα στο χέρι απο το ''ντάπα-ντούπα'' :violin: Φαντάζομαι το σήκωμα θα επιταχύνει τη διαδικασία αλλα τι να κάνουμε κατι θα δώσεις κατι θα πάρεις... :lol: Τώρα για τη λύση με τα mad ελατήρια τι να σου πω..Εξαρτάται πως θες να κινείται το αυτοκίνητο..Εχω ακούσει απ τα παιδιά οτι έχουν πολύ καλό κράτημα σε άσφαλτο αλλα στο off είναι σκληρά, κάτι που εμένα προσωπικά δε μ αρέσει , οπότε πάω που παώ σαν πάπια στην άσφαλτο , προτίμησα τη λύση με τα μαμίσια ελατήρια και η άνεση εκτός δρόμου αισθητή..! Αν ξεφουσκώσεις και λίγο τα λάστιχα δεν το συζητώ..ακόμα καλύτερα! Τώρα βέβαια κάποιοι θέλουν το αμάξι να στρίβει καλά οπότε επιλέγουν mad.. Οχι οτι κι έτσι δεν στρίβει αλλα φαντάζομαι δεν είναι για ''γρήγορους''..! Εγω πάντως όπως έστριβα και πριν στρίβω.. :whistle: Τι να πω , εδω είναι ξεκάθαρα δική σου η επιλογή!! Οτι κι αν κανεις σε βεβαιώνω πως το αποτέλεσμα δεν θα σε απογοητεύσει! Καλή επιτυχία!
PanagiotisGV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 3:16 am
Τοποθεσία: Υμηττός
Λάστιχα: Bf Goodrich KO2 AT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/R17
Suspension: +2'' Trailmaster
cb: Όχι
Aka: PanagiotisGV
Name: Παναγιώτης

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό vic27 » Τρί Αύγ 06, 2019 12:08 am

Θάνο δεν γνωρίζω να σου πω για τους super pro. Εμένα οι αποστάτες είναι από teflon και τους κατασκεύασε όπως σου είπα το μελος μας Antoniosz που τους χρησιμοποιεί και εκείνος στο δικό του NGV. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και το αυτοκίνητό μου το χρησιμοποιώ σε off road διαδρομές. Με τα "μαμά "ελατήρια το αυτοκίνητο εξακολουθεί να είναι ανετοτατο εκτός δρόμου, ενώ στην άσφαλτο είναι ακριβώς όπως και πριν. Σε NGV με mad δεν έχω μπει για να έχω άποψη. Πάντως, το προηγούμενό μου αυτοκίνητο ήταν ένα opel astra sport που του φορούσα ελατήρια χαμηλωματος και bilstain αμορτισέρ, και μπορώ να σου πω ότι αν συνηθίσεις τις κλήσεις στις στροφές, το NGV στρίβει καλύτερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια. Και κάτι τελευταίο:εγώ έχω ίδιο πάχος αποστάτες εμπρός-πίσω και το αυτοκίνητο είναι με την μούρη. Δεν ξέρω άν υπάρχει διαφορά βάρους μεταξύ του πετρελαιοκινητήρα και αυτού της βενζίνης. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
Άβαταρ μέλους
vic27
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4186
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2014 11:55 pm
Τοποθεσία: Νίκαια
Λάστιχα: BF ko2
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: αποστάτες +45 mm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: vic27
Name: Βίκτωρας

Re: ΨΗΛΩΜΑ NGV 2.4

Δημοσίευσηαπό θανος ngv avdel » Τετ Αύγ 07, 2019 9:43 am

κεντρο βαρους.jpg
[

Σε ευχαριστω για την απαντηση !! η απλη φυσικη λεει οτι οσο πιο ψηλα ειναι το κεντρο βαρος τοσο πιο ευκολα μπορει να ανατραπει ενα οχημα.. βεβαια τα σκληρα ελατηρια δυσκολευουν την μετατοπιση του κβ εκτος του πεδιου στηριξης του αντικειμενου..τα μαλακοτερα λιγοτερο . τωτα ποιος παραγοντας υπερισχυει κ ποσο ειναι εξατομικευμενο. το σιγουρο ειναι η σχετικη αισθηση σταθεροτητας π εχει ο οδηγος οταν το αμαξι γερνει λιγοτερο..
οποτε θεωρω οτι εαν ψηλωσεις καλυτερο να βαλεις λιγο πιο σκληρα ελατηρια αρκει να μην σε ενοχλει η ανεση π θα χασεις σε ανωμαλο εδαφος κ αντιθετως εαν παραμεινεις στα παλια μαλακοτερα να προσεχεις την ταχυτητα σου στις στροφες..
Τελευταία επεξεργασία από DENNISLA και Τετ Αύγ 07, 2019 10:05 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης
Keep jeeping
θανος ngv avdel
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2016 9:37 am
Τοποθεσία: Λαρισα, αβδελλα γρεβενων
cb: Όχι
Aka: Θανκατς
Name: Θανος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες