Ερώτηση για ψήλωμα

Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Glantzis » Δευτ Ιουν 11, 2018 9:39 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα πήγα σε γνωστό συνεργείο και συζήτησα για ψήλωμα και ο ανθρωπος επέμενε ότι το αμάξι έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά με αποστάτες και αμορτισέρ μόνο και όχι με MAD και μάλιστα είπε ότι έχει και πελάτη μέσα απο το κλαμπ που έβαλε mad με αμορτισερ και τελικα πήγε και τα άλλαξε σε αποστατες με αμορτισέρ . Ο λόγος λέει οτι τα mad δεν είναι μακρύτερα αλλα ίδια με τα μαμά σε μήκος απλά σκληρότερα και έτσι δίνουν το ύψος . Είναι κανείς που έχει άποψη και για τα δύο ?
Glantzis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:56 am
Τοποθεσία: Αττική Βόρεια προάστεια
Λάστιχα: Yokohama Geolandar
cb: Όχι
Name: Giannis

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Δευτ Ιουν 11, 2018 9:56 pm

Νομιζω πως το 2ο που σου είπε ειναι σωστό....οτι ειναι σκληροτερα κ οχι μακρύτερα...
Απο κει και πέρα περι ορέξεως! :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από TAKIS L. και Δευτ Ιουν 11, 2018 10:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: αναίτια χρήση quote.
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Glantzis » Δευτ Ιουν 11, 2018 10:13 pm

Ευχαριστώ , Η αληθειά είναι οτι καπου νομίζω οτι λανθασμένα είχα διαβάσει ότι είναι ψηλώτερα και είχα κολλήσει εκεί
Τελευταία επεξεργασία από TAKIS L. και Δευτ Ιουν 11, 2018 10:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μην απαντάτε με quote(παράθεση) χωρίς λόγο, αυτό θα γίνεται μόνο όταν έχει παρέλθει η δημοσίευση πού αφορά την απάντηση ή την ερώτησή σας.
Glantzis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:56 am
Τοποθεσία: Αττική Βόρεια προάστεια
Λάστιχα: Yokohama Geolandar
cb: Όχι
Name: Giannis

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Ιουν 11, 2018 10:58 pm

Σε σύγκριση με τα δικά μου (GV) μαμά ελατήρια πάντως, τα MAD ήταν μακρύτερα...

Εδώ βέβαια μιλάμε για NGV.... και επίσης ο φίλος δεν λέει τους κωδικούς των ελατηρίων, υπάρχουν διάφοροι τύποι που κυκλοφορούν...
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό costas66 » Δευτ Ιουν 11, 2018 11:41 pm

Τα MAD ελατήρια είναι σαφώς σκληρότερα από τα μαμά και αυτό είναι εμφανές από την πρώτη ματιά από το πόσο πιο χοντρό είναι το σύρμα τους.
Όταν έβαλα το υγραέριο, με το παραμικρό φόρτωμα το αυτοκίνητο πήγαινε σούζα.
Έβαλα MAD ελατήρια πίσω, σε μαμά ύψος και άλλαξα και αμορτισέρ μπρος πίσω, μπροστά παρέμειναν τα μαμά ελατήρια.
Το αυτοκίνητο πάτησε καλύτερα και δεν καθόταν όσο και να το φόρτωνα.
Σε δεύτερη φάση, ψήλωσα με μακρύτερα ελατήρια μπρος πίσω, πάλι MAD σε συνδυασμό με αλλαγή αμορτισέρ και αποστάτες.
Βέβαια εγώ έχω GV και όχι NGV.
Κάπου είχε συζητηθεί, νομίζω από τον Αντώνη (Antonioz), για διαφορετικούς κωδικούς για ψήλωμα ή φόρτωμα. :think: :think:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7355
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Glantzis » Δευτ Ιουν 11, 2018 11:43 pm

Εγινε θα το ψαξω γιατι ο ανθρωπος στο συνεργειο σημερα υποστηριζε οτι ειναι απλα πιο σκληρα και επειδη δεν συμπιεζονται οσο τα μαμα απο το βαρος του αυτοκινητου γι αυτο και δινει 3,5 εκ ... απο οταν γυρισα σπιτι και εδω αλλα και γενικα ψαχνω στο ιντερνετ και βρισκω οτι καποια ειναι ψηλοτερα πραγμα που με απογοητευει γιατι ειχα ακουσει πολλα καλα λογια για το εν λογω συνεργειο και δεν καταλαβαινω γιατι να μου το ειπε αυτο
Τελευταία επεξεργασία από kaliakouda και Δευτ Ιουν 11, 2018 11:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μην απαντάτε με quote άνευ λόγου, Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ!!!!
Glantzis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:56 am
Τοποθεσία: Αττική Βόρεια προάστεια
Λάστιχα: Yokohama Geolandar
cb: Όχι
Name: Giannis

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό costas66 » Δευτ Ιουν 11, 2018 11:49 pm

;-)
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7355
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Glantzis » Δευτ Ιουν 11, 2018 11:51 pm

Δεν εχω λόγια , ευχαριστώ πολύ
Τελευταία επεξεργασία από DENNISLA και Τρί Ιουν 12, 2018 10:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση Παράθεσης.... Όταν απαντάμε σε ολόκληρο το πόστ ΔΕΝ χρειάζεται quote
Glantzis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:56 am
Τοποθεσία: Αττική Βόρεια προάστεια
Λάστιχα: Yokohama Geolandar
cb: Όχι
Name: Giannis

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Στράτος » Τετ Ιουν 13, 2018 1:28 am

Glantzis έγραψε: δεν καταλαβαινω γιατι να μου το ειπε αυτο


Μπορεί απλά να μην ξέρει ή να μην θέλει να ασχοληθεί με ψηλώματα και λοιπές εργασίες... ;-)
Βλέπε, άκου, σώπα...
Once you go mud, you never go back

Άβαταρ μέλους
Στράτος
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4594
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 12:35 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Maxxis Bighorn MT 764
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Βουνίσια...
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Βουνοφαγοκατασκηνωτής/Τάι-ραπερ
Name: Στράτος

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Τετ Ιουν 13, 2018 8:32 am

Θα ψάξω να βρω τις μετρήσεις που είχα κάνει στα δικά μου, γενικά όμως είναι πιο χονδρά και δεν συμπιέζονται εύκολα, γι'αυτο ψηλώνει το αυτοκίνητο αλλα και χάνει σε συμπίεση(κοινώς η διαδρομή μειώνεται).
Τώρα, με τον κωδικό για ψήλωμα cross country που έβαλα εγω (και νομίζω όλοι εδώ μέσα) σκληραίνει ελαφρώς το αυτοκίνητο αλλα όχι σε επίπεδα ενοχλητικά(τουλάχιστον όχι όσο περίμενα).
Πως τα είδα εγώ τα πράματα..
1)Αποστάτες. Η λύση με αποστάτες είναι πολύ τίμια και αξιόλογη. Μένει η μαλακή αίσθηση και η άνεση στο χώμα που έχουν τα μαμά ελατήρια και έχεις μεγάλη διαδρομή στην ανάρτηση. Μειονέκτημα είναι οτι για να σηκωθείς αρκετά μπροστά, πρέπει να βάλεις θηριώδη αποστάτη, ο οποίος όμως μεγαλώνει το αμορτισέρ (μπαίνει πάνω στο top mount) άρα και την διαδρομή του(με ότι αυτό συνεπάγεται).
2)MAD+Αποστάτες. Με τα mad το αυτοκίνητο "σφίγγει" στην άσφαλτο, στο χώμα είναι "οριακά" ανεκτό, ρίχνοντας την πίεση στα λάστιχα είναι μια χαρά. Κερδίζεις σε καθαρό ύψος(απο κάτω) χάνεις όμως σε διαδρομή γιατι δεν συμπιέζονται εύκολα τα ελατήρια(πρόβλημα εαν δεν έχεις tcs :mrgreen: ). Επίσης φορτώνεις άνετα.. Με λίγα λόγια το βασικό κέρδος είναι το ground clearance και η πιο sport αίσθηση.
Γιατί τα έβαλα; Γιατί στο πρόγραμμα ήταν και η τοποθέτηση εργάτη. Επίσης η μούρη μου δεν σηκωνόταν όσο ήθελα(είχα αποστάτη 45mm) και ο μηχανικός μου μου έλεγε οτι κρεμάει πολύ και πρέπει να το προσέχω,ειδικά δεξιά(γενικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα, εκτός από μια τσιμούχα ημιαξονίου). Συνεπώς δεν ήθελα να πάω πάνω απο τα 45mm.
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Glantzis » Τετ Ιουν 13, 2018 6:18 pm

Δεν νομίζω να μην ξέρει γιατι και πολλα βιτάρα ακούω φτιαχνει και γνωστός είναι και μου είπε για το οτιδηποτε αποφασισω να παρω 2 εβδομάδες πριν να ενημερώσω γιατι είναι γεμάτος . τελος παντων . τωρα σχετικα με αποστατες μου είπε να κανω 7εκ πισω 6εκ μπροστα και επειτα αν αποφασισω να βάλω ελατήρια τουσ κοντένουμε λεγοντας μου οτι σε συνολικο + στο γκραντ βιταρα η αναρτηλη δεν δουλευει πάνω απο τα 7 εκατοστα μπροστα και πανω απο τα 8 εκατοστά πιίσω. Ακούγοντας εσας ομς παραπάνω με προβληματίζουν αυτα τα νούμερα σε αποστάτη
Glantzis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:56 am
Τοποθεσία: Αττική Βόρεια προάστεια
Λάστιχα: Yokohama Geolandar
cb: Όχι
Name: Giannis

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Glantzis » Τετ Ιουν 13, 2018 6:19 pm

Antonioz έγραψε:Θα ψάξω να βρω τις μετρήσεις που είχα κάνει στα δικά μου, γενικά όμως είναι πιο χονδρά και δεν συμπιέζονται εύκολα, γι'αυτο ψηλώνει το αυτοκίνητο αλλα και χάνει σε συμπίεση(κοινώς η διαδρομή μειώνεται).
Τώρα, με τον κωδικό για ψήλωμα cross country που έβαλα εγω (και νομίζω όλοι εδώ μέσα) σκληραίνει ελαφρώς το αυτοκίνητο αλλα όχι σε επίπεδα ενοχλητικά(τουλάχιστον όχι όσο περίμενα).
Πως τα είδα εγώ τα πράματα..
1)Αποστάτες. Η λύση με αποστάτες είναι πολύ τίμια και αξιόλογη. Μένει η μαλακή αίσθηση και η άνεση στο χώμα που έχουν τα μαμά ελατήρια και έχεις μεγάλη διαδρομή στην ανάρτηση. Μειονέκτημα είναι οτι για να σηκωθείς αρκετά μπροστά, πρέπει να βάλεις θηριώδη αποστάτη, ο οποίος όμως μεγαλώνει το αμορτισέρ (μπαίνει πάνω στο top mount) άρα και την διαδρομή του(με ότι αυτό συνεπάγεται).
2)MAD+Αποστάτες. Με τα mad το αυτοκίνητο "σφίγγει" στην άσφαλτο, στο χώμα είναι "οριακά" ανεκτό, ρίχνοντας την πίεση στα λάστιχα είναι μια χαρά. Κερδίζεις σε καθαρό ύψος(απο κάτω) χάνεις όμως σε διαδρομή γιατι δεν συμπιέζονται εύκολα τα ελατήρια(πρόβλημα εαν δεν έχεις tcs :mrgreen: ). Επίσης φορτώνεις άνετα.. Με λίγα λόγια το βασικό κέρδος είναι το ground clearance και η πιο sport αίσθηση.
Γιατί τα έβαλα; Γιατί στο πρόγραμμα ήταν και η τοποθέτηση εργάτη. Επίσης η μούρη μου δεν σηκωνόταν όσο ήθελα(είχα αποστάτη 45mm) και ο μηχανικός μου μου έλεγε οτι κρεμάει πολύ και πρέπει να το προσέχω,ειδικά δεξιά(γενικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα, εκτός από μια τσιμούχα ημιαξονίου). Συνεπώς δεν ήθελα να πάω πάνω απο τα 45mm.


Επισής τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτο το "με ότι αυτο συνεπάγεται " ,
ευχαριστώ
Glantzis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 12:56 am
Τοποθεσία: Αττική Βόρεια προάστεια
Λάστιχα: Yokohama Geolandar
cb: Όχι
Name: Giannis

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό ChristosJP » Τετ Ιουν 13, 2018 6:41 pm

Ο Αντώνης τα εξήγησε μια χαρά κατά την γνώμη μου. Ο μάστορας λοιπόν σωστά σου τα είπε. Τα mad έχουν διαφορετική σταθερά από τα μαμά ελατήρια. Ως εκ τούτου συμπιέζονται η' επιμηκύνονται δυσκολότερα, άρα χάνεις σε διαδρομή στην ανάρτηση και κερδίζεις σε ευσταθεια. Έτσι δηλαδή μπορείς να τρέχεις περισσότερο στην Εθνική.....Στην δεύτερη λύση με τους αποστάτες έχεις μεγαλύτερη διαδρομή και μαλακοτερα ελατήρια, άρα το αμάξι δουλεύει καλύτερα στο χώμα.

Το θέμα λοιπόν είναι ποιος είναι ο λόγος που θέλεις να ψηλωσεις.... καλή επιτυχία!!! ;-)


Υγ. Ο πιο σωστός για μένα τρόπος να δηλώσεις είναι με μακρύτερα ελατήρια και μακρύτερα αμορτισέρ. Άμα μπορείς προτίμησε το.
Πάρτε ζβάρα τα βουνά τις κορφές, νησιά και πόλεις, τα χωριά, γιοφύρια
άιντε πάρτε τα βρε και αλωνίστε τα βρε
Άβαταρ μέλους
ChristosJP
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 10:23 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: MAXXIS BIGHORN 764MT
Διάσταση ελαστικών: 225x75x16
Suspension: trailmaster
cb: Ναι
Name: Χρηστος

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Τετ Ιουν 13, 2018 8:31 pm

Glantzis έγραψε:Επισής τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτο το "με ότι αυτο συνεπάγεται " ,
ευχαριστώ

Συνεπάγεται οτι κρεμάει πιο πολύ μπροστά* άρα το ημιαξόνιο τραβιέται έξω απο το διαφορικό και επίσης οτι δουλευει συνεχώς σε μεγαλυτερη κλίση (κατι όμως που συμβαίνει και με mad+αποστάτες)
Σχετικά με το ύψος των αποστατών μπροστά παίρνεις σχεδόν όσο ύψος βάζεις, πίσω υπολόγιζε +30-40%.

*δεν γνωρίζω εαν τα ψαλίδια μπροστά τερματίζουν ούτως ή άλλως ακόμη και με αποστάτη 3cm που πιθανόν θα φορούσες με τα mad για να σου απαντήσω με βεβαιότητα. Έχω σε εκκρεμότητα μετρήσεις να κάνω.
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Re: Ερώτηση για ψήλωμα

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τετ Ιουν 13, 2018 11:37 pm

Glantzis έγραψε:Δεν νομίζω να μην ξέρει γιατι και πολλα βιτάρα ακούω φτιαχνει και γνωστός είναι και μου είπε για το οτιδηποτε αποφασισω να παρω 2 εβδομάδες πριν να ενημερώσω γιατι είναι γεμάτος . τελος παντων . τωρα σχετικα με αποστατες μου είπε να κανω 7εκ πισω 6εκ μπροστα και επειτα αν αποφασισω να βάλω ελατήρια τουσ κοντένουμε λεγοντας μου οτι σε συνολικο + στο γκραντ βιταρα η αναρτηλη δεν δουλευει πάνω απο τα 7 εκατοστα μπροστα και πανω απο τα 8 εκατοστά πιίσω. Ακούγοντας εσας ομς παραπάνω με προβληματίζουν αυτα τα νούμερα σε αποστάτη

Ο γνωστός σου λέει φούσκες!!!!!
Με 6 εκ. εμπρός να πάει να κουμπώσει ο ίδιος τα άκρα και μετά να μας σφυρίξει κλέφτικα
Το έχω φτάσει στα 5 εκ. εμπρός και αυτό είναι οριακό, πήγα για 6 λοιπόν αλλά δεν κούμπωναν τα άκρα οπότε μην παιδεύεσαι
Εν ολίγοις ΕΜΠΡΟΣ 5εκ. και ΠΙΣΩ 6εκ και είσαι κύριος ;-)
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης