Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Αξεσουάρ που αφορούν NV

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό sambouar » Δευτ Δεκ 20, 2021 12:52 pm

Στελάρα τα ελαστικά που έβαλες έχουν την πιστοποίηση για χειμερινά (3pmsf) και σε πληροφορώ ότι είναι άψογα στο χιόνι. Δεν σου χρειάζονται τα αμιγώς χειμερινά :dance:
Τα φόρεσα και στο Fiat Sedici(4wd) και σε Renault Clio(2wd) για χρόνια και ήταν άψογα.
Άβαταρ μέλους
sambouar
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 05, 2019 12:46 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: -
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Nikos

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Δεκ 20, 2021 1:08 pm

Άμα τα δοκιμάσω θα σου πω... εγώ τσούκου τσούκου και με τα μαμά πήγαινα στο χιόνι :D
(το ένα δικό μου) είναι με τα μαμά ελαστικά. Δεν βάλαμε χιονοαλυσίδες.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό sambouar » Δευτ Δεκ 20, 2021 1:22 pm

Θα είναι η νύχτα με τη μέρα στο χιόνι :alatiera:
Άβαταρ μέλους
sambouar
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 05, 2019 12:46 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: -
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Nikos

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Dim77 » Δευτ Δεκ 20, 2021 4:34 pm

Βρε παιδιά μεγάλα και πιο μεγάλα...

Παρακολουθώ τη συζήτηση με λίγη απογοήτευση. Έχετε εμπειρίες από διάφορα τερέν δύσκολα, πιο δύσκολα από χιόνι....

Σας λένε άνθρωποι που έχουν οδηγήσει με αμιγώς χειμερινά ελαστικά (όχι Mud+Snow).

Αυτά τα ''επιβατικά'' με τις άπειρες μικρές αυλακώσεις και το μίγμα στη γόμα που τα κρατάει πολύ ελαστικά κάτω από 7 C.

Έχω οδηγήσει με αλυσίδες πολύ (επαναλαμβάνω με απλά δικίνητα σενταν-χατσμπακ), έχω οδηγήσει και με χειμερινά, έχω οδηγήσει και με θερινά χωρίς αλυσίδες (στο πορτμπαγκαζ υπήρχαν για παν ενδεχόμενο).

Με τα χειμερινά δεν χρειάζεσαι αλυσίδες. Έχουν φοβερή ελκτική πρόσφυση στο ξεκίνημα, στο φρενάρισμα, στο δρόμο...Φυσικά δεν πας όπως στο στεγνό....Πάτα συμπλέκτη σε μια στροφή και έφυγες. Έχεις όμως ροπή και κρατάνε κανονικότατα...

(EDIT: Εννοείται ότι πρέπει να τις έχεις στο πορτ μπαγκαζ γιατί το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι το χιόνι, αλλά ο ελλιπής καθαρισμός των δρόμων)
Ναι οι αλυσίδες μπορούν να προσφέρουν κάτι παραπάνω σε δρόμο με ΠΟΛΥ μεγάλες κλίσεις που εδώ στην Ελλάδα αφήνονται στο έλεος τους και μπορεί να μη φτάνεις στον ψιλοκαθαρό κεντρικό δρόμο για 50 μέτρα ενός κατήφορου.

Σε πολλές χώρες απαγορεύεται η χρύση αλυσίδων για να μη καταστρέφουν το οδόστρωμα. Μόνο χειμερινά ελαστικά.

Για τα Nordic (με τα καρφιά). Απαγορεύονται γενικά μέχρι τις αρκτικες χώρες που και εκεί ΜΟΝΟ όταν έχει πιάσει μόνιμο χιόνι επιτρέπεται. Έτσι και αλλιώς αν πας με αυτά σε ΜΗ παχύ στρώμα χιονιού με πάγο από κάτω, διαλύονται τα καρφιά και όταν χρειαστούν, τα ελαστικά είναι άχρηστα.

Για την επισήμανση. Παλιά υπήρχε το σήμα M+S με χιονονιφάδα. Επειδή αυτό ήταν κάπως γενικό και δεν πληρούσαν πραγματικά όλα τα ελαστικά κάποιες προδιαγραφές ασφαλούς κίνησης, σε χιονισμένο δρόμο (και με πάγο ενίοτε), βγήκε η προδιαγραφή 3PMSF.
3 Peak Mountain Snow Flake (με το βουναλάκι).

Ο οποιος έλεγχος δεν απαιτεί γνώσεις ελέγχου του πέλματος. Κοιτάει το όργανο της τάξης το σήμα με τη βουνοκορφή και ξέρει. Δεν είναι δουλειά του να γνωρίζει τις αυλακώσεις που μπορεί και να διαφέρουν.

Δεν μπορώ να ανεβάσω βίντεο με διαδρομές με την Carinούλα και τα Blizzak, με τις ταχύτητες που κινείτω το όχημα με ΠΛΗΡΗ έλεγχο (έκανα και δοκιμές απώλειας, δεν προτείνεται για τον καθένα). Πολύ επικίνδυνοι σε τέτοιες καταστάσεις ήταν συμπολίτες με αγροτικά οχήματα με όχι κατάλληλα λάστιχα που πήγαιναν αλλού για αλλού... (σαν να προσπαθεί ποδοσφαιριστής να τρέξει στο γκαζόν με σκαρπίνια, ένα πράγμα)

Υ.Γ. Τα τελευταία All weather με σήμανση 3pmsf (και ειδικά τα καλά), έχουν από ότι λένε οι δοκιμές σχεδόν το 95% της ικανότητας των αμιγών χειμερινών σε χιόνι-πάγο. Έβαλα τέτοια στο Vitara (Goodyear Vector gen3), όσο και αν προσπάθησα να βρώ Bridgestone Blizzak ή Conti Wintersport 870. Θεωρώ ότι η ανωτερότητα της μετάδοσης (και το ύψος) του NV θα υπερκεράσουν την λίγο μειωμένη απόδοση και έτσι και αλλιώς δε πάμε για το Arctic Rally στο δημόσιο δρόμο.

Υ.Γ. 2. Τα καλά χειμερινά (επιβατικών), έχουν πάρα πολύ καλή συμπεριφορά στη βροχή. Συγκεκριμένα το blizzak LM005 που δοκίμασα από πέρσι, συμπεριφέρεται στο λίγο, στο πολύ νερό και σε πολλά λιμνάζοντα νερά και με μεγάλη ταχύτητα καλύτερα αν όχι το ίδιο με τα Uniroyal rainsport 5 που έχω στο άουρις, που στεγνώνουν το δρόμο.... Το προηγούμενο LM001 που είχα για χρόνια ήταν καλό στη βροχή, αλλά σαν καλό θερινό. Την τελευταία σεζόν είχε γίνει χάλια στη βροχή, αλλά όταν με έπιασε χιόνι, έδωσε ρεσιτάλ και ας ήταν 6 ετών με 25000χλμ στη πλάτη (τους ζεστούς μήνες φυλαγμένα αποθήκη πάντα).

Εγώ αυτά είχα να σας πώ, πολύ φιλικά, από όσα έχω ψάξει και δοκιμάσει χρόνια.
Dim77
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2020 6:15 pm
Λάστιχα: Goodyear Vector Gen3
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: Eibach pro lift
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Δευτ Δεκ 20, 2021 4:45 pm

Δημήτρη μία απάντηση θέλω! (μάλλον δύο) :D

Ο νόμος (ΚΟΚ) λέει αλυσίδες ή ειδικά ελαστικά!

1. Τα ειδικά ελαστικά είναι αυτά που έχουν τα τρία βουναλάκια (ή κάτι άλλο) ???

2. Αυτό το ξέρουν (και το εφαρμόζουν) και οι αστυνομικοί που κάνουν τους ελέγχους ???
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9345
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό StefanosM » Δευτ Δεκ 20, 2021 5:05 pm

Tony Louk έγραψε:
2. Αυτό το ξέρουν (και το εφαρμόζουν) και οι αστυνομικοί που κάνουν τους ελέγχους ???


Το προβλημα Τονυ ειναι οτι στην Ελλαδα εχουμε περισσότερους μπατσους παρα αστυνομικους! Οποτε βγαλε εσυ τωρα ακρη...

Εδω την Κυριακη 12 το μεσημερι με τον ηλιο και 6 βαθμους στην Μαλακασα εριχναν αλατι για παγο! Οτι να ναι γινεται γενικα...
Άβαταρ μέλους
StefanosM
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Β. Εύβοια
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: ΜΑΜΑ, mad+3.5 ελατηρ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: StefanosM
Name: Στέφανος

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Δευτ Δεκ 20, 2021 5:10 pm

Συμφωνώ απολύτως Στέφανε... και εκεί κολλάει το ¨αλλαλούμ" που έγραψα πιό πάνω.

Τουλάχιστον υπάρχει κάτι (γραμμένο επισήμως) για το 1ο ερώτημα???
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9345
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Dim77 » Δευτ Δεκ 20, 2021 5:21 pm

Tony Louk έγραψε:Δημήτρη μία απάντηση θέλω! (μάλλον δύο) :D

Ο νόμος (ΚΟΚ) λέει αλυσίδες ή ειδικά ελαστικά!

1. Τα ειδικά ελαστικά είναι αυτά που έχουν τα τρία βουναλάκια (ή κάτι άλλο) ???

2. Αυτό το ξέρουν (και το εφαρμόζουν) και οι αστυνομικοί που κάνουν τους ελέγχους ???


1.Τα ειδικά ελαστικά στην Ε. Ε. Είναι πλέον τα 3pmsf.

2. Άλλοι ξέρουν, άλλοι όχι (roscoe p. Coltrane).
Το θέμα που αντιμετώπισα πέρσι που είχε αλλάξει ο νόμος είναι ότι οι οδηγίες εκ των ανωτέρω ήταν για αλυσίδες ή κουβέρτες ακόμα και εκεί που είχε απλή λασπη.
Συνεπάγεται. Μπαίνεις με αλυσίδες και διαλύεις άσφαλτο και εμπρός σύστημα ή μπαίνεις με κουβέρτες και τις κόβεις στα 3 χλμ και μετά πας για βρούβες.

Εγω μπήκα από πιο κάτω και πήγαινα σε παχιά λασπηχιονη με 110 με πλήρη έλεγχο...
Στα χοντρά χιόνια σε επαρχιακό απόλαυση...
Εντάξει τα είχα ξαναδεί. Είχα από το 2012 χειμερινά ελαστικά.
Έλεγα τι έχανα τόσα χρόνια ακόμα και στο στεγνό το χειμώνα. Ξεκινάς και πιάνουν αμέσως στους 3 βαθμούς.

Πάγο πρώτη φορά δοκίμασα πέρσι στο σπίτι... Αν έκανα ζημιά θα ήταν δική μου...
Σε κατηφόρα παγωμένη... Σε ανηφόρα παγωμένη... (μου φώναζε η γυναίκα μου μη το ανεβάσεις πάνω.... Ανέβηκε σαν τρακτέρ και κατέβηκε πάλι το πρωί) φυσικά απαλές κινήσεις ποδιών. Μη τρελαθούμε.
Αλυσίδες μόνο στο πορτ μπαγκάζ για ψυχολογικούς λόγους, γιατί δεν είμαι ο βατανεν. (για να βγω από το χαντάκι όταν πέσω χαχαχα)

Συγνώμη για την πολυλογία...

Α και κάτι ακόμα.
Τα χειμερινά (επιβατικά) γράφουν ακόμα και M+S.
Φυσικά το M έχει αστεία απόδοση. Δηλαδή θα έρθω πουθενά σε λάσπες με τα blizzak? Όχι βέβαια.
Έτσι και το S σε κάποια λάστιχα δε σημαίνει πολλά, ενώ στα πραγματικά snow κάνει μεγάλη διαφορά.

Το 3pmsf όμως έχει προϋποθέσεις για να δοθεί.
Dim77
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2020 6:15 pm
Λάστιχα: Goodyear Vector Gen3
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: Eibach pro lift
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Δευτ Δεκ 20, 2021 5:34 pm

Μ + S γράφουν και τα latitude cross που είναι καλοκαιρινά! ( και υπάρχουν στο vc αρκετά videos και σε Μ και σε S!

Δεν νομίζω ότι μιλάμε όμως για αυτό.

Αυτό που γράφεις πιό πάνω για τα 3 βουνά, υπάρχει κάπου γραμμένο επισήμως??
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9345
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Dim77 » Δευτ Δεκ 20, 2021 5:41 pm

Δε το θυμάμαι, πρέπει να το ψάξω. Στα κτεο μπορεί να ξέρουν.

Πολλά χρόνια οδηγούσα σε χιόνια οπότε μπορούσα.
Είχα και κάποια εμπειρία από βόρεια χώρα που δεν έκλεινε τίποτα με 4 μήνες χιόνι.

Πέρσι αναγκάστηκα να κυκλοφόρησω κάνοντας 130 χλμ μόνο αλλά στις τραγικές συνθήκες του μεγάλου χιονια της Αττικής (που είναι εντελώς αμαθη από τέτοια).

Τέτοιες συνθήκες δεν έχω δει ούτε 5 χρόνια στην Ουγγαρία των - 20 το χειμώνα.

Είχα φρέσκα τα lm005.

Η ανοησία των αστυνομων με ανάγκασε το πρωί να πάω από άγιο Στέφανο μέχρι καλυφτακη από παράδρομο αντιμετωπιζοντας πολύ πιο επικίνδυνη κατάσταση για το αυτοκίνητο βασικά, από ότι αν έμπαινα Κηφισό από Αγ. Στέφανο.

Στο γυρισμό η πλήρης ανοησία του εντελώς αποκλεισμένου δρόμου με οδήγησε με έναν ακόμα (επαγγελματία οδηγό με εξοπλισμένο κασκαι) να πάμε μέσα από το δάσος Τατοΐου (εγώ με την καρίνα ούτε abs δεν έχει).
Μας φώναζαν κάποιοι σε μια πλατεία με κάτι ψηλωμενα τζιμνυ ότι θα κολλήσουμε... Στρίψαμε σβέλτα και συνεχίσαμε.
Για να βγούμε πιο κάτω που πάλι στον αγιο Στέφανο δε μας άφηνε ένας σερίφης (με i30 με θερινά σκέτα)...

Με λίγα λόγια μας ανάγκασαν να κινδυνεύουμε περισσότερο από το να οδηγήσουμε ΆΝΕΤΑ στην εθνική...

Για να καταλάβεις Αντώνη, που ξέρεις το δρόμο... Στο Μαρκόπουλο στην κατηφόρα με καθυστερούσε-ενοχλούσε το γκρειντερ.... Αλλά κρατήθηκα... Τόσο καλά πιάνουν τα καλά χειμερινά.

Δεν λέω ή κάνω εξυπνάδες... Εκεί που πάτε στα κατσαβραχα εγώ δεν ξέρω, άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το βλέπω και το θαυμάζω.

Φυσικά και εσείς δε θα πάτε με conti eco 5 να περάσετε τους γκρεμούς με τη λάσπη.

Θεωρώ καλό έξοδο το χειμερινό ελαστικό γιατί αποφεύγεις την ταλαιπωρία του αυτοκινήτου (Κρεμαγιερα, ανάρτηση). Ετσι έχει μείνει κουσούρι στην καρίνα από την πολύ αλυσίδα. Αλυσίδες στο πορτ μπαγκάζ.

Και πάλι συγνώμη για την πολυλογία.
Dim77
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2020 6:15 pm
Λάστιχα: Goodyear Vector Gen3
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: Eibach pro lift
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό BlackGR » Δευτ Δεκ 20, 2021 6:52 pm

Tony Louk έγραψε:Μ + S γράφουν και τα latitude cross που είναι καλοκαιρινά! ( και υπάρχουν στο vc αρκετά videos και σε Μ και σε S!

Δεν νομίζω ότι μιλάμε όμως για αυτό.

Αυτό που γράφεις πιό πάνω για τα 3 βουνά, υπάρχει κάπου γραμμένο επισήμως??




https://op.europa.eu/en/publication-det ... aa75ed71a1
BlackGR
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 11:19 pm
Λάστιχα: Της μάνας του
Διάσταση ελαστικών: Της μάνας του
Suspension: Της μάνας του
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γρηγόρης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Δευτ Δεκ 20, 2021 7:16 pm

Καλό ίσως για τους "κουτόφραγκους"!!! (δεν το διάβασα αναλυτικά)
Ο μπατσούλης όμως στην Κάτω Ραχούλα, πρέπει να έχει απαραιτήτως όλα τα κατωτέρω :
1. Σχετικό ΦΕΚ
2. ΥΑ (Υπουργική Απόφαση)
3. Ερμηνευτική Εγκύκλιο που να λέει :

ΚΥΡΙΕ ΔΙΟΙΚΗΤΑ Α.Τ. Κάτω Ραχούλας (κεφαλαία το "ΚΥΡΙΕ ΔΙΟΙΚΗΤΑ" )
(δικά μου λόγια)
Όταν όλοι πηγαίνουν με χιονοαλυσίδες και σας έρχεται ένας παράξενος πρωτευουσιάνος με κάτι βουνοκορφούλες στα λάστιχά του, θα τον αφήνετε να πάει στην ευχή του Θεού, χωρίς πολλά πολλά , γιατί θα σας σπάσει τα ούμπαλα! :D
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9345
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Δευτ Δεκ 20, 2021 10:10 pm

Εγω με αμιγως χιονολαστιχο στο gv απο καθαρο δρομο σε χιονοπτωση στον τυμφρηστο προς Καρπενησι με την οικογενεια μεσα ,,,,,εκανα ταμα μεχρι ιεροσολυμα,,για να φτασω χωρις αλυσιδες(που δεν ειχα γιατι ειχα χιονολαστιχα) .
Εριξα το αμαξι απο την δεξια πλευρα εκτος δρομου για να κρατηθει και να μην γλυστραει,,,να φταιει που ηταν πρωι και με το που επεσε το χιονι παγωσε;;;
Να φταει ο δρομος ;;;;
Εγω ξερω οτι με χιονολαστιχα οπως ειπα εκανα
Τυμφρηστος Καρπενησι που ειναι 22 λεπτα ,,,, 2 ωρες τωρα τι λετε εσεις για το τρικορφο σηματακι π@π@ρι@,,,,,μεντολες.
Και αν μπορειτε πειτε γιατι εγινε αυτο ,,,γιατι σας διαβαζω και εντυπωσιάζομαι.
:clap: :clap:
Ναι ισως και εγω να μην ξερω κατι που εσεις ξερετε παω πασο :shifty:
Εγω αν δω τετοιο καιρο πλεον βαζω τα πανια και τελειωνουν ολα ειμαι ησυχος,και αν δω πιο σκουρα βαζω αλυσιδες ,,και μιλω παντα για μενα .
Οποιος θελει μενει με τα ελαστικα και ειμαστε ολοι χαρουμενοι.
Και να σας πω και κατι ακομα ας μην κατηγορουμε τα οργανα οταν εχουμε να κανουμε με αγκαγκουα επικινδυνους πολιτες .
-
-
Δλδ στην παρακατω φωτο που ειναι σε κατηφορικο δρομο και που φορουσα μεχρι και εγω χιονοσωβρακο :lol: :lol: :lol:
που γλυστρουσε με την σκεψη εσεις θα πηγαινατε με τα ελαστικα ,,,,παω πασο!!!
Παντως σας λεω οτι μονο εγω εφτασα και οσοι φορουσαν αλυσιδες/πανια ,,,κανενας αλλος και ας κοροιδεψαν τα οργανα να περασουν.
-
IMG_20181225_103716.jpg
IMG_20181225_103716.jpg (81.61 KiB) 1069 προβολές

-
Η εδω ας πουμε
-
20210216_090112.jpg
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11415
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό Dim77 » Δευτ Δεκ 20, 2021 11:36 pm

Φίλτατε Κώστα. Εγώ δεν κοροϊδεύω κανέναν. Και κυρίως δεν κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Στον τυμφρηστό με χιόνι αν δεν είχα, χειμερινά, αλυσίδες και ένα ford ranger από πίσω για ώρα ανάγκης δε θα τόλμαγα.

Οι αλυσίδες είναι στο πορτ μπαγκαζ. Αν χρειαστεί, μια δύσκολη μέρα θα πάρω την καρίνα που έχει τα blizzak και αλυσίδες (στο πορτμπαγκαζ) και όχι το βιτάρα με τα Goodyear Allseason (μέχρι να πάρω και για αυτό κάτι, περιμένω από κάποιον με 215-60-17 που είπε ότι θα αγοράσει τις βαισενφελς κλικ ν γκο για να τις πάρω).
Θέωρησα καλή και την προτροπή σου για χιονοκουβέρτες στο πορτμπαγκαζ αν και δε τις συμπαθώ.

Και οι άλλοι που έγραφαν για την ανωτερώτητα των χειμερινών ελαστικών τα ίδια έγραφαν.

Στην πρώτη φώτο μοιάζει να πηγαίνει.
Στη δεύτερη η καρίνα θα έχει γίνει εκχιονιστικό από τους 10 πόντους και πάνω. Το NV θα κάτσει μέσα στο χιόνι και θα το λιώνει το τρανσφερ που θα έχει βράσει και θα καπνιζει. Νομίζω το ύψος του χιονιού περιορίζει πλέον πολύ την κίνηση ασχέτως πρόσφυσης. Το αυτοκίνητο θα βυθίζεται μέσα ασχέτως πρόσφυσης ή όχι. Συγνώμη με πιο ψηλό (NV) δεν έχω προλάβει ακόμα. Περσι σε ένα σημείο φοβήθηκα, που πέρναγε το κασκαι του μπροστινού φίλερ από το μεσαίο χιόνι και εγώ έξυνα με τον προφυλακτήρα...λεω θα τον παίρνω τηλέφωνο να γυρίσει (γνωριστήκαμε επιτόπου και πηγαίναμε μαζί) αλλά τελικά πήγαινε...


Δεν έχω βίντεο από πιο δύσκολα σημεία γιατί τράβαγα μόνο στα εύκολα...ναι ξέρω δεν κάνει...


Το πρωί. Ήταν λίγο ακόμα. Αλλά και σε ανηφόρα περνάω επίτηδες από μαζεμένο...τίποτα...απλά ένας ήχος χρρσσσσ... (το ίδιο κάνουν και στα λιμνάζοντα με ταχύτητα).








Στο τελευταίο, προς το τέλος δες την απρόσκοπτη επιτάχυνση από τα 60 στα 70 και από τα 70 στα 80. Δεν χανόταν η πρόσφυση πουθενά. Δοκιμάσα και πολλά φρένα. (χωρίς βίντεο τα οποία τράβηξα σε ευκολα σημεία για προσωπική χρήση).

Εγώ προσωπικά έχω αναφερθεί στο να δώσει κανείς κάτι παραπάνω για να αποκτήσει ένα από τα κορυφαία ελαστικά αυτού του είδους (για τη σαιζόν) για να απολαύσει πλήρως τα προνόμια...

Έβαλα και κάτι Viking four tech στη σέλικα έτσι γιατί τα είχε πρόχειρα ο λαστιχάς.Έχουν 3pmsf. Δε δοκιμάζω.
Εγώ προσωπικά δεν προτείνω τίποτα. Απλά αν βάλετε, βάλτε καλά, να το ευχαριστηθείτε.

Το αυτοκίνητο ανέβηκε και κατέβηκε απροβλημάτιστα την ''καλή'' ανηφόρα στο σπίτι μου με αυτόν τον πάγο που βλέπετε στο παπούτσι, έχοντας τη γυναίκα μου να με στολίζει... :lol:
Γέμισαν οι θόλοι πάγο όμως...λίγο ακόμα και βλέπω να την έβρισκα από αλλού.
Ελπίζω να σας διασκέδασα τουλάχιστον, βλέπω που πάτε με τα θηρία και ζήλεψε η καρίνα μου :lol:

Συγνώμη δεν είναι βιτάρα, αλλά μια ένδειξη δυνατοτήτων των χειμερινών ελαστικών με μάλλον σωστή οδήγηση.

IMG_20210216_170510.jpg
IMG_20210216_170510.jpg (132.67 KiB) 1057 προβολές

IMG_20210216_160151.jpg

IMG_20210216_160135.jpg
Τελευταία επεξεργασία από mitsosstr636r και Πέμ Δεκ 22, 2022 10:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μην ξεχνάτε να πατάτε ''Προβολή στην δημοσίευση'' !
Dim77
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2020 6:15 pm
Λάστιχα: Goodyear Vector Gen3
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: Eibach pro lift
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τρί Δεκ 21, 2021 12:16 am

Ο φίλος Dim77 πιο πάνω στις τελευταίες αναρτήσεις του, νομίζω κάλυψε ποΛύ καλά το θέμα των χειμερινών ελαστικών.

Είναι γνωστό σε όλους όσους κινούνται για μήνες σε παγωμένα τερέν, ότι χειμερινό λάστιχο που δεν έχει το γνωστό σήμα με τις κορυφές και την νιφάδα, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. ΄Οπως είναι γνωστό και στους αστυνομικούς που διενεργούν τους σχετικούς ελέγχους, αφού και αυτοί κινούνται στις ίδιες περιοχές.
Τα λάστιχα αυτά έχουν εκπληκτική επίδοση τόσο σε παγωμένο όσο και σε χιονισμένο οδόστρωμα.
΄Οτι φέρει μόνο την ένδειξη "M+S" δεν ανταποκρίνεται στις χειμερινές απαιτήσεις, ενώ για κάποιον αδαή ίσως είναι και επικίνδυνο επειδή θα το υπερεκτιμήσει.

΄Οσον αφορά τα studs, εδώ τα δοκιμάσαμε για λίγους χειμώνες πριν δεκαετίες, όμως δεν ανταποκρίνονται αφού φθείρονται αμέσως, λόγω των Ελληνικών συνθηκών (βλέπε εναλλαγή χιονισμένου οδοστρώματος με καθαρή άσφαλτο) οπότε η χρήση τους εκ των πραγμάτων περιορίζεται πολύ βόρεια. Σε κάθε περίπτωση τα χειμερινά λάστιχα ανταποκρίνονται άριστα στον πάγο και χωρίς αυτά. Απλά τα παλιά χρόνια δεν υπήρχαν τόσο καλά λάστιχα και τα "καρφιά" κατά κάποιον τρόπο ήταν μονόδρομος εδώ.

Υ.Γ.
Φυσικά καλό είναι να υπάρχουν και αλυσίδες στο πορτ μπαγκαζ για κάθε ενδεχόμενο.
Τελευταία επεξεργασία από lyggas και Τρί Δεκ 21, 2021 11:36 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες