Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Αξεσουάρ που αφορούν NV

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό PGP » Τετ Μαρ 13, 2019 10:48 am

JOHNV6 έγραψε:
PGP έγραψε:Όποτε συμφωνία από την αρχή για τα αυτοκόλλητα πιστοποίησης και για το χαρτί.

???
PGP έγραψε:Χωρίς αυτοκόλλητο σημαίνει χωρίς πιστοποίηση.
Μπορεί να την εχετε βάλει εσείς καπου άλλου, και έτσι δεν αναλαμβάνει ευθύνη ο εγκατάστατης.
Όλα τα αλλά είναι περιττά.


PGP έγραψε:Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες και εξαιρέσεις που μπορεί να βάλεις νόμιμα φίμε και να σου βάλουν και αυτοκόλλητο. Εγώ έχω σε όλες αυτοκόλλητακι νόμιμα.

φίλε μου κάπου κάνεις λάθος.
Συμφωνίες με τον εγκαταστάτη δεν γίνονται!!! είναι υποχρέωση του να πιστοποιήσει κατά τον νόμο ότι αυτός ορίζει και όχι ότι θα θέλαμε εμείς να ορίζει!!!
Η βάζεις τις νόμιμες και έχεις αυτοκόλλητο και σήμανση ή δεν βάζεις τις νόμιμες και δεν έχεις αυτοκόλλητο, Τόσο απλά! Και αυτό δεν το λέει ο κάθε εγκαταστάτης επειδή του ήρθε αλλά επειδή αυτό ορίζει ο νόμος.
Καμμία κατηγορία και εξαιρέση δεν υπάρχει απο την μεριά του εγκαταστάτη απο την στιγμή που δεν ορίζει κάτι τέτοιο ο νόμος!
Οι εξαιρέσεις βεβαίως και υπάρχουν αλλά δεν μπορεί κανένα μαγαζί να βάλει αυτοκόλλητο νομιμότητας σε τζάμι απο την στιγμή που δεν είναι! Αν πχ έχει κάποιος έχει χαρτί για οποιοδήποτε ιατρικό θέμα και επιβάλεται να έχει το όχημα του μεμβράνες παντού, μόνο με το συγκεκριμένο χαρτί και επιδεικνύοντας το είναι νόμιμο το όχημα! Ητε σε ΚΤΕΟ ήτε σε έλεγχο απο αστυνομικό όργανο. Οχι απο το αυτοκολλητάκι του εγκαταστάτη που δεν του επιτρέπεται να βάλει έτσι και αλλιώς. Δεν είναι γιατροί οι μεμβρανάδες ούτε κρατικός φορέας για να πιστοποιούνε το κάθε χαρτί που θα τους φέρνει ο εκάστοτε πελάτης.
Δεν μπορεί κανένας να πιστοποιησει πχ εμπρόσθιο παρμπρίζ απο την στιγμή που ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται!! Κανείς όμως!! Κρατικός φορέας μόνο μπορεί να κάνει εξαίρεση.
Αρα λοιπόν, απλά να ξέρεις ότι στο τελευταίο που είπες είσαι λάθος και αν σου έχουν βάλει αυτοκόλλητο είναι και οι εγκαταστάτες λάθος και σίγουρα το αυτοκολητάκι δεν δείχνει την νομιμότητα του οχήματος σου.

Για το πρωτο θεμα....Δεν νομίζω ότι είμαι λάθος κάπου... Διάβασε τι λέω λίγο καλύτερα. Όταν θα πας και θα ρωτήσεις για το προϊόν όπως θα ρωτήσεις για την τιμή θα πρέπει να ρωτήσεις και για τις υπόλοιπες λεπτομέριες.
Τι θα σου βάλει πόσο νόμιμο είναι για την κατηγορία πελάτη που είναι και στο τέλος τι χαρτιά θα πάρεις και τι πιστοποιητικά. Η δουλειά τι θα περιλαμβάνει από διαδικασία, και το κόψιμο στο τελος πως θα γίνει. Όλο αυτό είναι η συμφωνία με τον εγκατάστατη... Ποιο είναι το λαθος; Αν μου κάνει προχωράω αν όχι πάω αλλού.

Για το δεύτερο που διαφωνεις;;;

Για το τριτο θεμα... Το ότι εχω εγώ παντου, ειναι δικό μου θέμα. Απλά το ανάφερα για να δουν τα παιδιά ότι όλα είναι δυνατόν να γίνουν νόμιμα.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό manolis68 » Τετ Μαρ 13, 2019 11:27 am

PGP έγραψε:Απλά το ανάφερα για να δουν τα παιδιά ότι όλα είναι δυνατόν να γίνουν νόμιμα.


Το οτι ειναι δικο σου θεμα καμια αντιρρηση.
Το οτι μπορεις να ζητησεις οτι θες απο τον εγκαταστατη, παλι καμια αντιρρηση, απο τη στιγμη που και εκεινος μπορει να αποδεχθει ή οχι τις απαιτησεις σου, νομιμες και αποδεκτες ή οχι.

Η βασικη μου αντιρρηση σε αυτο που λες ειναι σε αυτο που ειπες στο τελος και εχω τονισει.
Το οτι μπηκε ενα αυτοκολλητο δεν σημαινει πως ειναι νομιμο. Στο ΚΤΕΟ (ιδιως στο ιδιωτικο) αλλα και σε δημοσιο με κανα 20ρικακι ισως περασει. Αλλωστε εχουμε δει τι κυκλοφορει στους δρομους το οποιο εχει χαρτι ΚΤΕΟ. Οχι μονο μεμβρανες, αλλα ερειπια που βαζουν σε κινδυνο και ολους εμας στο δρομο.
Ρωτησα ομως και παραπανω: Αν σε σταματισει αστυνομια και τις δει, τι θα κανεις? Θα ισχυριστεις οτι ειναι νομιμες αφου εχουν αυτοκολλητο; Αυτο σιγουρα δεν περναει γιατι οι αστυνομια δεν ειναι οπως παλια. Ειναι νεοι ανθρωποι που ξερουν τη δουλεια τους (συνηθως).
Αρα αν ο εγκαταστατης βαλει τη μεμβρανη σε κανα Ελληναρα που γυρισει και πει στον αστυνομικο πως εχει αυτοκόλλητο, οτι ειναι ασχετος και κανει και το μαγκα απο πανω, τι λες να γινει? Αν παει δικαστικα ο Ελληναρας τι θα ισχυριστει? Οτι φταιει ο εγκαταστατης φυσικα και οτι αυτος δεν ηξερε. Νομιζε πως ειναι νομιμο και πως τον κοροιδεψε ο εγκαταστατης.
Εσυ μπορει να μην το κανεις αυτο, αλλα πιστευεις πως δεν θα υπαρξει καποιος γυφτος που θα το κανει;
Αρα, γιατι ο ανθρωπος που την τοποθετησε να την πληρωσει, παιρνοντας πανω του την ευθυνη?

Παρ ολα αυτα, επαναλαμβανω οτι ειναι δικαιωμα σου να ζητησεις οτι θες απο τον εγκαταστατη. Να μην δημιουργησουμε ομως την εντυπωση σε αλλους ανθρωπους οτι το σωστο ειναι να μπει αυτοκολλητο ακομα και σε κατι παρανομο. Το μονο που πρεπει να ζηταμε ειναι η εγγυηση, γραπτη με σφραγιδα και υπογραφη
Άβαταρ μέλους
manolis68
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2019 8:19 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: Εργοστασιακή
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Aka: manolis68
Name: Μανώλης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό PGP » Τετ Μαρ 13, 2019 11:56 am

Ο αστυνομικος για να ειναι αυτος νομιμος πρωτα, για να με ελέγξει θα πρέπει να έχει και τα ειδικα οργανα μέτρησης, που θα έχουν πιστοποίηση ce, έλεγχο και καλιμπραρισμα πρόσφατα, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και ο αστυνομικός να έχει περάσει από σχολείο εκπαίδευσης!
Τότε αν ισχύουν όλα αυτά θα μπορούν να ελέγξουν νόμιμα.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό gfoyris » Τετ Μαρ 13, 2019 12:04 pm

Να κανω και εγω μια ερώτηση, τι μαρκα προτείνεται και πιο μαγαζι? Θελω να βαλω μονο στα εμπρος παραθυρα
Vitara 1.4 4χ4 all grip facelift gl+ manual
Άβαταρ μέλους
gfoyris
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2018 8:41 am
Λάστιχα: Toyo open country
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: mad
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Gfoyris
Name: Γιωργος

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό Hellas4x4 » Τετ Μαρ 13, 2019 12:55 pm

PGP έγραψε:Για το τριτο θεμα... Το ότι εχω εγώ παντου, ειναι δικό μου θέμα. Απλά το ανάφερα για να δουν τα παιδιά ότι όλα είναι δυνατόν να γίνουν νόμιμα.


Συνάδελφε... ούτε εγώ συμφωνώ με την άποψή σου... Σε όλα μου τα αμάξια και της οικογένειας δεν έχω στα 2 μπροστινά αυτοκόλλητο... Να σημειώσω ότι έχω llumar την 1η σκούρα απόχρωση!!! Στο μοναδικό που έχω μπροστά αυτοκόλλητο είναι στην μητέρας μου το αμάξι στο οποίο έβαλα μπροστά (πλαϊνά) χωρίς χρώμα, πάλι της llumar.
Ίσως είναι πολιτική της llumar... ίσως του εγκαταστάτη...
Αλλά από το 2004 που βάζω μεμβράνες σε πάνω από 10 αυτοκίνητα και σε 2-3 διαφορετικούς εγκαταστάτες (οι 2 ήταν από τις αντιπροσωπίες, ο άλλος είναι αυτός που πηγαίνω εγώ) δεν μου έχουν κολλήσει κανένα στα μπροστίνά (πλαϊνά)... Επίσης να πω ότι το 2004 που είχα βάλει σε ένα αμάξι μου, το οποίο έχω ακόμα, δεν υπήρχαν τότε τα αυτοκόλλητα αυτά. Μετά από 3-4 χρόνια που πήγα γιατί ήθελα να βάλω στο μπροστινό τζάμι την λωρίδα για τον ήλιο (στο ύψος του καθρέπτη συνήθως φτάνει), ο ίδιος ο εγκαταστάτης, χωρίς να ξέρω εγώ ότι άλλαξε κάτι με νομοθεσίες κλπ, μου έβαλε αυτοκόλλητα στα 2 πίσω πλαϊνά και στο πίσω αλλά όχι στα 2 εμπρός πλαϊνά...
Όλο αυτό το ανέφερα απλά για τους υπόλοιπους συναδέλφους που μπορεί να διαβάζουν το θέμα αυτό και να δουν ότι δεν υπάρχει μόνο μία απάντηση...
Live To Fly - Ride To Live!

Άβαταρ μέλους
Hellas4x4
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 12:28 am
Τοποθεσία: Παλλήνη, Αττικής
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Hellas4x4
Name: Antonis

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Τετ Μαρ 13, 2019 6:29 pm

PGP έγραψε:
JOHNV6 έγραψε:
PGP έγραψε:Όποτε συμφωνία από την αρχή για τα αυτοκόλλητα πιστοποίησης και για το χαρτί.

???
PGP έγραψε:Χωρίς αυτοκόλλητο σημαίνει χωρίς πιστοποίηση.
Μπορεί να την εχετε βάλει εσείς καπου άλλου, και έτσι δεν αναλαμβάνει ευθύνη ο εγκατάστατης.
Όλα τα αλλά είναι περιττά.


PGP έγραψε:Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες και εξαιρέσεις που μπορεί να βάλεις νόμιμα φίμε και να σου βάλουν και αυτοκόλλητο. Εγώ έχω σε όλες αυτοκόλλητακι νόμιμα.

φίλε μου κάπου κάνεις λάθος.
Συμφωνίες με τον εγκαταστάτη δεν γίνονται!!! είναι υποχρέωση του να πιστοποιήσει κατά τον νόμο ότι αυτός ορίζει και όχι ότι θα θέλαμε εμείς να ορίζει!!!
Η βάζεις τις νόμιμες και έχεις αυτοκόλλητο και σήμανση ή δεν βάζεις τις νόμιμες και δεν έχεις αυτοκόλλητο, Τόσο απλά! Και αυτό δεν το λέει ο κάθε εγκαταστάτης επειδή του ήρθε αλλά επειδή αυτό ορίζει ο νόμος.
Καμμία κατηγορία και εξαιρέση δεν υπάρχει απο την μεριά του εγκαταστάτη απο την στιγμή που δεν ορίζει κάτι τέτοιο ο νόμος!
Οι εξαιρέσεις βεβαίως και υπάρχουν αλλά δεν μπορεί κανένα μαγαζί να βάλει αυτοκόλλητο νομιμότητας σε τζάμι απο την στιγμή που δεν είναι! Αν πχ έχει κάποιος έχει χαρτί για οποιοδήποτε ιατρικό θέμα και επιβάλεται να έχει το όχημα του μεμβράνες παντού, μόνο με το συγκεκριμένο χαρτί και επιδεικνύοντας το είναι νόμιμο το όχημα! Ητε σε ΚΤΕΟ ήτε σε έλεγχο απο αστυνομικό όργανο. Οχι απο το αυτοκολλητάκι του εγκαταστάτη που δεν του επιτρέπεται να βάλει έτσι και αλλιώς. Δεν είναι γιατροί οι μεμβρανάδες ούτε κρατικός φορέας για να πιστοποιούνε το κάθε χαρτί που θα τους φέρνει ο εκάστοτε πελάτης.
Δεν μπορεί κανένας να πιστοποιησει πχ εμπρόσθιο παρμπρίζ απο την στιγμή που ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται!! Κανείς όμως!! Κρατικός φορέας μόνο μπορεί να κάνει εξαίρεση.
Αρα λοιπόν, απλά να ξέρεις ότι στο τελευταίο που είπες είσαι λάθος και αν σου έχουν βάλει αυτοκόλλητο είναι και οι εγκαταστάτες λάθος και σίγουρα το αυτοκολητάκι δεν δείχνει την νομιμότητα του οχήματος σου.

Για το πρωτο θεμα....Δεν νομίζω ότι είμαι λάθος κάπου... Διάβασε τι λέω λίγο καλύτερα. Όταν θα πας και θα ρωτήσεις για το προϊόν όπως θα ρωτήσεις για την τιμή θα πρέπει να ρωτήσεις και για τις υπόλοιπες λεπτομέριες.
Τι θα σου βάλει πόσο νόμιμο είναι για την κατηγορία πελάτη που είναι και στο τέλος τι χαρτιά θα πάρεις και τι πιστοποιητικά. Η δουλειά τι θα περιλαμβάνει από διαδικασία, και το κόψιμο στο τελος πως θα γίνει. Όλο αυτό είναι η συμφωνία με τον εγκατάστατη... Ποιο είναι το λαθος; Αν μου κάνει προχωράω αν όχι πάω αλλού.

Για το δεύτερο που διαφωνεις;;;

Για το τριτο θεμα... Το ότι εχω εγώ παντου, ειναι δικό μου θέμα. Απλά το ανάφερα για να δουν τα παιδιά ότι όλα είναι δυνατόν να γίνουν νόμιμα.



για το πρώτο.. η διαφωνία μου είναι ότι λες ότι πρέπει να γίνει συμφωνία για τα αυτοκόλλητα και για την πιστοποίηση! είναι αυτονόητο ότι θα έχουν αυτοκόλλητα και πιστοποίηση τα νόμιμα κρύσταλλα και όχι τα υπόλοιπα!! σε αυτό διαφώνησα.


για το δεύτερο.. διαφωνώ μόνο στο κομμάτι που λες
PGP έγραψε:Μπορεί να την εχετε βάλει εσείς καπου άλλου, και έτσι δεν αναλαμβάνει ευθύνη ο εγκατάστατης.
Όλα τα αλλά είναι περιττά.
δλδ θα πρέπει ο εγκαταστάτης ντε και καλά να βάλει αυτοκόλλητο είναι δεν είναι νομιμη η μεμβράνη? για να μην υπάρχει το σενάριο οτι θα του πει ένα κάρο π@πΑριές σε τυχόν εγγύηση αργότερα???





για το τρίτο... δικό σου θέμα είναι βέβαια δεν είναι κανενός, αλλά νόμιμα ΔΕΝ είναι που να χτυπιέσαι σαν το joe dalton ένα 6μηνο!!!!!!! και όχι μόνο αυτό, αλλά βάζεις και στο τρυπάκι και τους άλλους ότι με αυτό που έκανες εσύ είναι δυνατόν να γίνουν νόμιμα!!!!! 6μηνο είπα? λίγο είναι...



PGP έγραψε:Ο αστυνομικος για να ειναι αυτος νομιμος πρωτα, για να με ελέγξει θα πρέπει να έχει και τα ειδικα οργανα μέτρησης, που θα έχουν πιστοποίηση ce, έλεγχο και καλιμπραρισμα πρόσφατα, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή και ο αστυνομικός να έχει περάσει από σχολείο εκπαίδευσης!
Τότε αν ισχύουν όλα αυτά θα μπορούν να ελέγξουν νόμιμα.

Το ξέρεις ότι ζούμε στην Ελλαδα και όχι στην Σκανδιναβία, Γερμανία ή οπουδήποτε αλλού. Ολα αυτά που λες έχουν ισχύ στις εκεί χώρες ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ να έχουν και εδώ!! Αλλά λόγω ελλειψης πόρων δυστυχώς δεν ισχυουν!! Και απο την στιγμή που δεν υπάρχει άλλο μέσων, ο αστυνομικός μπορεί να βασιστεί σε αυτό που βλέπει!! ήτε μας αρέσει ήτε όχι!!!!! όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε!!!!!!! Εχουν όργανο για ντεσιμπέλ και γράφουν τους κάγκουρες με τις ελευθερες εξατμίσεις και τον ήχο?? με τα αυτάκια τους το πιστοποιούνε. Και επειδή υπάρχει ιστορικό.... κοίτα μην σε σταματήσει κανένας και του πεις όλα αυτά γιατί και αυτόφωρο θα πας και όταν μετρήσουνε το αμάξι (με όργανο που δανείζονται απο εταιρεία) και το βρούνε αλλα ντάλον και ο εγκατάστατης σου θα έχει θέμα και εσύ. Φιλική συμβουλή.
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό PGP » Τετ Μαρ 13, 2019 7:11 pm

Γιάννη κατ' αρχάς δεν είμαι εγκαταστατης αλλά πελάτης που έχω βάλει σε πάρα πολλά αυτοκίνητα μου μεμβράνες.
Μου αρέσει όταν θέλω να αγοράσω κάτι να το ψάξω πάρα πολύ καλά και να κάνω έρευνα αγοράς για το προϊόν που με ενδιαφέρει.
Έτσι ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια και η έρευνα για τις μεμβράνες.
Η όλη διαδικασία είναι συμφωνία με τον εγκαταστατη και τον πελάτη. Έτσι το λένε κάτω από το αυλάκι.
ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ.
Έχω ακυρώσει κλήση για κόκκινο και έχω κάνει μεγάλη βαβούρα στην ασφάλεια Ψυχικού επειδη με σταμάτησε και με έγραψε ενας ασφ(αλητης)...ετσι... τα αυτόφωρα και τα λοιπα δεν με συγκινούν. Τα αυτόφωρα είναι για αλλού είδους αδικήματα.
Όταν μιλάμε για 2-3 σελιδες ότι οι μεμβράνες και η εγκατάσταση πρέπει να είναι νόμιμες για να πάρεις χαρτί, ΑΠΑΙΤΩ και ο έλεγχος να είναι νόμιμος και σωστός. Και επειδη ειμαι και λίγο τρελός να είσαι σίγουρος ότι θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ τα δικαιώματα μου.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τετ Μαρ 13, 2019 10:52 pm

Απο την ωρα που καμια επισημη εταιρεια δεν βαζει σκουρα τα εμπρος πλαϊνα και το παρμπριζ, απορω γιατι ντε και καλα πρεπει να θεωρηθει νομιμη η προσθηκη
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2632
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό PGP » Πέμ Μαρ 14, 2019 12:13 am

Όχι «πρεπει», το σωστό είναι «μπορεί».
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Πέμ Μαρ 14, 2019 12:25 am

PGP έγραψε:Γιάννη κατ' αρχάς δεν είμαι εγκαταστατης αλλά πελάτης που έχω βάλει σε πάρα πολλά αυτοκίνητα μου μεμβράνες.
Μου αρέσει όταν θέλω να αγοράσω κάτι να το ψάξω πάρα πολύ καλά και να κάνω έρευνα αγοράς για το προϊόν που με ενδιαφέρει.
Έτσι ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια και η έρευνα για τις μεμβράνες.
Η όλη διαδικασία είναι συμφωνία με τον εγκαταστατη και τον πελάτη. Έτσι το λένε κάτω από το αυλάκι.
ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ.
Έχω ακυρώσει κλήση για κόκκινο και έχω κάνει μεγάλη βαβούρα στην ασφάλεια Ψυχικού επειδη με σταμάτησε και με έγραψε ενας ασφ(αλητης)...ετσι... τα αυτόφωρα και τα λοιπα δεν με συγκινούν. Τα αυτόφωρα είναι για αλλού είδους αδικήματα.
Όταν μιλάμε για 2-3 σελιδες ότι οι μεμβράνες και η εγκατάσταση πρέπει να είναι νόμιμες για να πάρεις χαρτί, ΑΠΑΙΤΩ και ο έλεγχος να είναι νόμιμος και σωστός. Και επειδη ειμαι και λίγο τρελός να είσαι σίγουρος ότι θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ τα δικαιώματα μου.

Σόρι που πετάγομαι στην κουβέντα σας, αλλά βάσει αυτών που λες στο τέλος ειδικά, γιατί δεν βάζεις εμπρος πορτες αρκετά ανοιχτή ώστε να είναι νόμιμη και να σου βάλουν κι αυτοκόλλητο; Δεν νομίζω να στο αρνηθεί κανείς αυτό...
Στο κάτω κάτω αν φοβάσαι πως θα σε «πουλήσει» ο έμπορος σε θέμα εγγύησης (στη χειρότερη 70 ευρώ ζημιά ανα όχημα;) αυτός θα πρέπει να χάσει τον ύπνο του με τον κίνδυνο δεκάδων πελατών κάθε βδομάδα που μπορεί να τον τραβάνε σε αστυνομίες, δίκες κλπ...
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Πέμ Μαρ 14, 2019 10:52 am

PGP έγραψε:Γιάννη κατ' αρχάς δεν είμαι εγκαταστατης αλλά πελάτης που έχω βάλει σε πάρα πολλά αυτοκίνητα μου μεμβράνες.
Μου αρέσει όταν θέλω να αγοράσω κάτι να το ψάξω πάρα πολύ καλά και να κάνω έρευνα αγοράς για το προϊόν που με ενδιαφέρει.
Έτσι ξεκίνησε πριν από πολλά χρόνια και η έρευνα για τις μεμβράνες.

Συμφωνώ απόλυτα 100%
PGP έγραψε:Η όλη διαδικασία είναι συμφωνία με τον εγκαταστατη και τον πελάτη. Έτσι το λένε κάτω από το αυλάκι.

συμφωνώ ΕΚΤΟΣ από το κομμάτι του ότι βάζουμε αυτοκόλλητο όπου γουστάρουμε γιατί έτσι την είδαμε στραβά!!! συμφωνία σε αυτό δεν γίνεται...δεν παίζει! Δεν γίνεται καν κουβέντα πως αλλιώς να το πω?? τουλάχιστον έτσι το λέμε και το κάνουμε εμείς στο Περιστέρι. Οποιος παίζει το μαγαζί του κορώνα γράμματα για να βάλει μια μη έγκυρη πιστοποίηση σε τζάμι κάνει το μαγαζί αυτόματα ανέντιμο μη νόμιμο και κοροιδευει και τον εαυτό του και τον πελάτη, γιατί και 60 αυτοκόλλητα να βάλει πάνω στο τζάμι νόμιμο δεν γίνεται ποτε!!!
PGP έγραψε:ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ.
Έχω ακυρώσει κλήση για κόκκινο και έχω κάνει μεγάλη βαβούρα στην ασφάλεια Ψυχικού επειδη με σταμάτησε και με έγραψε ενας ασφ(αλητης)...ετσι... τα αυτόφωρα και τα λοιπα δεν με συγκινούν. Τα αυτόφωρα είναι για αλλού είδους αδικήματα.
Όταν μιλάμε για 2-3 σελιδες ότι οι μεμβράνες και η εγκατάσταση πρέπει να είναι νόμιμες για να πάρεις χαρτί, ΑΠΑΙΤΩ και ο έλεγχος να είναι νόμιμος και σωστός. Και επειδη ειμαι και λίγο τρελός να είσαι σίγουρος ότι θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ τα δικαιώματα μου.

Σαφέστατα έχεις δύναμη και μαζί σου να απαιτείς τα νόμιμα δικαιώματά σου και εσύ και όλοι μας βροντόφωνα και με πάθος ΟΤΑΝ αυτά είναι νόμιμα όμως....

Είναι σαν να πάω σε οπλοπωλείο να πάρω κουφετοσπρώχτη να βάλω τον υπάλληλισκο να μου βάλει σφραγίδα ότι έχω άδεια και να γυρνάω με το 9αρι στην κωλότσεπη! και όταν με σταματήσουνε να απαιτώ κιόλας γιατί αυτό που κάνω κατα την άποψη μου είναι νόμιμο.... :lol:
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό PGP » Πέμ Μαρ 14, 2019 12:25 pm

Εφόσον συμφωνούμε στα 2 πρώτα ας πάμε στο τρίτο...
Κάπου μέσα σε όλα τα νήματα μέσα στο θέμα θα παρέλειψες να δεις που γράφω ότι γνωρίζοντας τον νόμο έχω βάλει ΝΟΜΙΜΑ μεμβράνες παντού.
Και το έκανα γιατί μπορώ.
Το γιατί είμαι εγω νόμιμος δεν πιστεύω ότι ενδιαφέρει.
Το κουφετοσπρωχτη και τα λοιπά τα προσπερνω...
Μην χρησιμοποιείς παράλογα παραδείγματα και χάνεις το δάσος.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Πέμ Μαρ 14, 2019 2:49 pm

Με δε νομίζω να είπε κανείς πως σε νόμιμες μεμβράνες δεν θα πάρεις πιστοποίηση! Για όταν περνάει λιγότερο από 70% ορατό φως στις μπροστά πορτες δεν βάζουν αυτοκόλλητο...
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό JOHNV6 » Πέμ Μαρ 14, 2019 3:08 pm

PGP έγραψε:Και εγω στο παρμπρίζ έχω βάλει και μάλιστα σχετικά σκούρα μεμβράνη...
Κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε παραμορφώσεις ούτε δυσκολία το βραδυ.


PGP"Φανή το δικό μου εμπρός είναι λιγο πιο σκούρα. Και έχει ακριβώς την ίδια απόχρωση και σκουροτητα των πίσω τζαμιών.
Όποτε οταν το βλέπεις νομίζεις ότι είναι όλα τα τζάμια ίδια.[/quote]


[quote="PGP έγραψε:
Ότι είναι νόμιμες και σύμφωνες με τον νομο.
Η εγγύηση είναι το χαρτί.

PGP έγραψε:Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες και εξαιρέσεις που μπορεί να βάλεις νόμιμα φίμε και να σου βάλουν και αυτοκόλλητο. Εγώ έχω σε όλες αυτοκόλλητακι νόμιμα.

PGP έγραψε:Εφόσον συμφωνούμε στα 2 πρώτα ας πάμε στο τρίτο...
Κάπου μέσα σε όλα τα νήματα μέσα στο θέμα θα παρέλειψες να δεις που γράφω ότι γνωρίζοντας τον νόμο έχω βάλει ΝΟΜΙΜΑ μεμβράνες παντού.
Και το έκανα γιατί μπορώ.
Το γιατί είμαι εγω νόμιμος δεν πιστεύω ότι ενδιαφέρει.

Δεν παρέλειψα τίποτα είδα πολύ καλά ότι γράφεις ότι έχεις βάλει στο μπροστινό παρμπρίζ κ μάλιστα σχετικά σκούρα μεμβράνη όπως μας γράφεις,
στα πλαινά οδηγού συνοδηγού έχεις βάλει σκούρες και μοιάζουν με τα πίσω,
και όλα αυτά τα έκανες γνωρίζοντας τον νόμο και έχεις βάλει νόμιμα μεμβράνες παντού γιατί μπορείς.... (και καλά κάνεις)!
Νόμιμες τις μεμβράνες από την στιγμή που δεν έχουν την διαπαιρατότητα που ορίζει ο νόμος, δεν τις κάνει το αυτοκόλλητο που βάζει ο εγκαταστάτης γιατί δεν έχει δικαίωμα να βάλει αυτοκόλλητο πέραν του 70% διαπερατότητας για τον οδηγό συνοδηγό και εφ όσον απαγορεύεται τελείως για εμπρόσθιο παρμπρίζ δεν το συζητάμε καν για την ύπαρξη αυτοκόλλητου.
Δεν είναι αρμόδιος ο κάθε τοποθετητής όπως ξαναείπα να πιστοποιεί χαρτιά κρατικού φορέα νοσοκομείου ή ότιδήποτε άλλου και να βάζει όπου θέλει ότι θέλει.
Το χαρτί το ίδιο του προβλήματος ή οποιουδήποτε άλλου ιατρικού θέματος έχεις, κάνει τις μεμβράνες νόμιμες ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ!!!!!!!!!! δεν έχει το δικαίωμα να τις πιστοποιήσει με αυτοκόλλητο ο εγκαταστάτης ρε συ!! τι δεν καταλαβαίνεις?
Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου είπε κάτι τέτοιο ο Κώστας μιας και είναι αρχαίος στο επάγγελμα.....
Τεσπα..
το να είσαι γίδι και να μην ενοχλείς κανέναν, δεν με απασχολεί καθόλου!!!!!
το να προσπαθείς όμως να πείσεις και τους δίπλα σου ότι είναι και αυτοί γίδια για να μην αισθάνεσαι μόνος σου...
αυτό με τρελλαίνει!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
JOHNV6
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 10:55 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάστιχα: 35"
Διάσταση ελαστικών: maxxis trepador
Suspension: coilover
cb: Ναι
Aka: γιάφκαρχος-σιδεροτζαμάς!!!
Name: Γιάννης

Re: Φιμέ μεμβράνες τζαμιών

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Πέμ Μαρ 14, 2019 3:19 pm

Απο ενα σημειο και μετα την εχασα την κουβεντα,,γιαυτο θα ρωτησω κατι και ο θεος βοηθος :pray:
Εγω που σε 2 αυτοκινητα εχω βαλει στο εμπροσθιο μπαρπριζ πριν 2 χρονια,σε γνωστο τοις πασι εγκαταστατη,χωρις να εχω καποιο ιατρικο προβλημα ,και με το χαρτι του εγκαταστατη οτι ειναι νομιμη για χρηση σε κτεο και αστυνομια ,,,ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ;;;;;;;;;;;;;
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11415
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός

antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες