Tips για αλυσιδες σε NV

Αξεσουάρ που αφορούν NV

Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Παρ Ιαν 05, 2018 9:03 pm

Κατα βαση η κινηση οδηγειται μπροστα στο NV All Grip ακομα και στην επιλογη snow, οποτε πιθανον η ερωτηση να αυτο απανταται, πλην ομως εγω θα την κανω διοτι εσεις εχετε μεγαλυτερη εμπειρια και να μου πειτε καποιο κολπο.
Που τοποθετουνται λοιπον οι αλυσιδες;
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Αλυσιδες

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Παρ Ιαν 05, 2018 9:10 pm

Στο NV όντως οι αλλυσίδες μπαίνουν μπροστά.

Ο φίλος όμως ρωτάει άλλο πράγμα και για άλλο αυτοκίνητο...
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9275
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Αλυσιδες

Δημοσίευσηαπό antoniokon » Παρ Ιαν 05, 2018 11:23 pm

Tony Louk έγραψε:Στο NV όντως οι αλλυσίδες μπαίνουν μπροστά.

Ο φίλος όμως ρωτάει άλλο πράγμα και για άλλο αυτοκίνητο...


Σωστός! :-)
Να κοιτάς που πας αλλοιώς θα πας εκεί που κοιτάς...
antoniokon
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 7:19 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι- Αθήνα
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: antoniokon
Name: Αντώνης

Tips για αλυσιδες

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Σάβ Ιαν 06, 2018 8:08 am

Μετα απο προτροπη, ανοιγω αυτο το θεμα προκειμενου να σχολιασθουν κολπα και λεπτομερειες για την χρηση ( και τοποθετηση;) των αλυσιδων.
Κατα κανονα τοποθετουνται στους κινητηριους τροχους. Εν τουτοις υπαρχουν ορισμενοι που τοποθετουν σε ολους, η τουλαχιστον το σκεπτονται.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Tips για αλυσιδες

Δημοσίευσηαπό TATTOO » Σάβ Ιαν 06, 2018 9:03 am

Προσφατα είχα κι εγω τις ιδιες ανησυχιες και τα βρηκα όλα !!
be kind whenever possible.. it is always possible...Dalai Lama
Άβαταρ μέλους
TATTOO
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 9:03 pm
Τοποθεσία: Νεα Φιλαδελφεια
Λάστιχα: Malatesta Kobra
Suspension: 4wheelershouse
cb: Ναι
Aka: Tattoo
Name: George

Re: Tips για αλυσιδες

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Σάβ Ιαν 06, 2018 10:28 am

Το ειδα, ομως εκει στην προτελευταια αναρτηση, μου προτεινουν να ανοιξω νεο νημα για να συζητησουμε διαφορα "κολπα".
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Αλυσιδες

Δημοσίευσηαπό paolito » Σάβ Ιαν 06, 2018 10:29 am

paolito έγραψε:
batfalcon έγραψε:Κατα βαση η κινηση οδηγειται μπροστα στο NV All Grip ακομα και στην επιλογη snow, οποτε πιθανον η ερωτηση να αυτο απανταται, πλην ομως εγω θα την κανω διοτι εσεις εχετε μεγαλυτερη εμπειρια και να μου πειτε καποιο κολπο.
Που τοποθετουνται λοιπον οι αλυσιδες;




Αγαπητέ Μιχάλη (batfalcon), καταρχάς καλορίζικο το νέο σου NV.

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι η οδήγηση στο χιόνι απαιτεί έναν συνδυασμό σύνεσης, γνώσης και εμπειρίας.

Οι ανταλλαγή απόψεων πράγματι κάποιες φορές μπορεί να βοηθήσουν και κάποιες άλλες.. μπορεί να μας οδηγήσουν σε περιπέτειες. Για τον λόγο αυτό υπάρχει ένας “μπούσουλας” και είναι το εγχειρίδιο του αυτοκινήτου. Αν θες λοιπόν να έχεις σχετικά το κεφάλι σου ήσυχο το ακολουθείς πιστά.

Τα NV μας δεν είναι σαν τα παλαιότερα Vitara, είναι ένα νέο SUV εφοδιασμένο με πολλά ηλεκτρονικά συστήματα ευστάθειας, ασφάλειας κλπ, κλπ. Η όποια απόκλιση από τα γραφόμενα του manual μπορεί να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό την αποτελεσματικότητα αυτών των βοηθημάτων, ίσως και να προξενήσει την βλάβη τους.

Μετά από περίπου 35 χρόνια οδήγησης σε βουνά με δύσκολες καιρικές συνθήκες, έπαθα και έμαθα.
Κάποια λοιπόν από αυτά που έμαθα και ακολουθώ είναι τα εξής. Στα χιόνια δεν βάζω αλυσίδες αλλά χιονολάστιχα και πάντα στην προβλεπόμενη διάσταση. Αλυσίδες έχω και θα τις θα βάλω μόνο στα πολύ δύσκολα, όπως επίσης και το Lock. Αυτά τα δυο (πάντα για εμένα) είναι για μια ώρα ανάγκης και όχι για να γραφούμε χιλιόμετρα. Οι αλυσίδες στα δικά μας NV πάνε πάντα μπροστά διατηρώντας μικρές ταχύτητες. Φροντίζουμε να έχουν το σωστό πάχος που προτείνει ο κατασκευαστής και όχι μεγαλύτερο, δηλ max τα 10mm. Εννοείται ότι κάνεις εξάσκηση στο βαλε βγάλε πριν βρεθείς στα δύσκολα. Επίσης πριν το ταξίδι προσωπικά βάζω την μέγιστη επιτρεπόμενη πίεση αέρα στα ελαστικά. Δεν ξεχνάμε ότι έχουμε χαμηλό προφίλ ελαστικών και σχετικά μικρό ύψος από το έδαφος.

Με τις αλυσίδες το “έξυπνο” σύστημα κατανομής της τετρακίνησής μας εκτιμώ ότι δεν θα είναι το ίδιο αποτελεσματικό όσο θα έπρεπε. Αλλιώς θα “δαγκώνουν” οι μπροστά τροχοί, αλλιώς θα ολισθαίνουν οι πίσω. Πιστεύω ότι σε βάθος χρόνου μόνο προβλήματα θα μπορούσα να έχω διότι τα χιλιόμετρα που κάνω στα χιόνια είναι πολλά. Άλλωστε για αυτό επέλεξα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Οπότε το χιονολάστιχο είναι για έμενα η λύση. Με σύνεση πας σχεδόν παντού.

Σχετικά με αλυσίδες και στους 4 τροχούς στο NV.. δεν θα τολμούσα να βάλω. Ο καθένας βέβαια αποφασίζει ότι θεωρεί σωστό για το αυτοκίνητό του.

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Σάβ Ιαν 06, 2018 7:57 pm

Άνοιξα νέο θέμα αποκλιστικά για το NV εδώ μέσα, αφού η χρήση αλυσίδων σε αυτό είναι διαφορετική
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Σάβ Ιαν 06, 2018 8:14 pm

Ευχαριστω για την απαντηση και τις ευχες.
"Συνομηλικοι" ειμαστε στην πειρα στα βουνα και τα λαγκαδια. Κι εγω απ το 80 με 4κινητα.

Γιατι ομως δεν θα τολμουσες 4 αλυσιδες στο NV?
Ισως η προσφυση των 4 τροχων να ηταν παρεμφερης με συνεπεια τα ηλεκτρονικα του να ανταποκρινονται καλυτερα στο τι "διαβαζουν".
Να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι απλα κανουμε συζητηση
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Σάβ Ιαν 06, 2018 9:37 pm

Καταρχάς εκτός από τα βουνά και τα λαγκάδια έχουμε και οι 2 φουσκωτά σκάφη και άριστη σχέση με την θάλασσα από το 80 ;-)

Όπως σου προανέφερα με τα χιονολάστιχα καλύπτεσαι απόλυτα. Τα έχεις δοκιμάσει ποτέ; Αν είχες ένα offroad αυτοκίνητο ψηλό!! με αργά και άγριες διαθέσεις για extreme καταστάσεις, περίεργα περάσματα, εκεί ναι το καταλαβαίνω και στους 4 τροχούς. Με το NV που σκέφτεσαι να πας; :think: Διάβασε στη σελίδα 3-39 του manual την ιδική σημείωση, απλά για να μην έχεις αυταπάτες για το νέο σου απόκτημα :lol: Επίσης διάβασε και την σελίδα 4-4. Γενικά... διάβασε ;-) .

Στο NV με ένα ζευγάρι αλυσίδες πας παντού και αξιοπρεπέστατα για το ύψος που έχει (18,5cm). Οι αλυσίδες γενικά ταλαιπωρούν τα πάντα. Τα διαφορικά μας είναι πολύ... ντελικάτα, αν μπορώ να το πω έτσι, με αρκετά ηλεκτρονικά συστήματα και σε καμία περίπτωση δεν θα ανταποκριθούν καλύτερα με αλυσίδες. Εγώ λοιπόν θα απέφευγα να τα φορτώσω, το ίδιο συστήνει και ο κατασκευαστής.

Με ρωτάς αν θα τολμούσα να βάλω αλυσίδες και στους 4 τροχούς. Η απάντηση είναι ότι στη ζωή μου έχω τολμήσει πολλά και τα έχω ακριβοπληρώσει. :lol: Οπότε... :naughty:
Τελευταία επεξεργασία από kaliakouda και Κυρ Ιαν 07, 2018 12:31 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μην απαντάτε με quote άνευ λόγου, αυτό γίνεται μόνον όταν έχει παρέλθει η δημοσίευση που αφορά την απάντησή μας

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Κυρ Ιαν 07, 2018 1:36 pm

Αν κατάλαβα καλά στο εδώ θέμα γράφουμε για τις χιονοαλυσίδες στο Vitara 2015+ :-) Αν χρειασθεί να βάλουμε χιονοαλυσίδες μόνο μπροστά και στο σύστημα τετρακίνησης επιλέγουμε Snow.
Έχω πρόσφατα μια τετραήμερη εμπειρία σε χιονισμένους και παγωμένους δρόμους με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Πρώτη φορά με αυτό το αυτοκίνητο σε τέτοιους δρόμους. Η εμπειρία μου αρκετή με άλλα αυτοκίνητα (μικρά - μεγάλα) λόγο της δουλειά μου.
Το αυτοκίνητο μου φορά τα λάστιχα της μαμάς, continental που θεωρούνται θερινά λάστιχα. Τα κατάφερε πολύ καλά στους παγωμένους ορεινούς δρόμους (αυτό που λέμε τζάμι η άσφαλτος)
αλλά και εκεί που είχε 10-20 πόντους χιόνι χωρίς χιονοαλυσίδες Στην παρέα υπήρχε ακόμα ένα SUV άλλης μάρκας το οποίο δεν μπόρεσε να τα καταφέρει στα δύσκολα χωρίς χιονοαλυσίδες.
Αλλάξανε οι οδηγοί (σοφερέοι) στα SUV, τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια. Δεν περίμενα να τα καταφέρει τόσο καλά το Vitara. Οι χιονοαλυσίδες επιστρέψανε άθιχτες :!: :!:
Τα χιονολάστιχα είναι ότι το καλύτερο, όχι φυσικά να πας 4-5 φορές τον χρόνο στα χιόνια. Έχουν μεγάλο κόστος σε ευρόπουλα και χρειάζονταν μετά χώρο αποθήκευσης.
Οι χιονοαλυσίδες που αγόρασα https://konigchain.com/chains/consumer- ... cl-10.html
Τελευταία επεξεργασία από stelios8ess και Δευτ Ιαν 08, 2018 11:32 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Κυρ Ιαν 07, 2018 8:21 pm

Παύλο (paolito), δεν εχει τυχει μεχρι τωρα να εχω χειμερινα λαστιχα τον χειμωνα και καλοκαιρινα το καλοκαιρι. Η μονη φορα που ειχα κατ' εξοχην λαστιχα για εκτος ηταν οταν παρελαβα το Niva. Τοτε δεν υπηρχε καν η σημερινη πληροφορηση, ακομα και σημερα δεν ξερω αν ηταν χειμερινα. Το συμπεραινω απο τα videos που βλεπω απο το παλαι ποτε Σοβιετικο μπλοκ.
Ετσι οταν υπηρχε γλυστρημα οι αλυσιδες ηταν μονοδρομος.
Περυσι ας πουμε που εδω στα Γιαννενα το χιονι μεσα στη πολη εφτασε το 1/2 μετρο, δεν υπηρξε κανενα αυτοκινητο, suv η οχι, αγροτικο η μη που να μπορουσε να κυκλοφορηση χωρις αλυσιδες. Αρκει να πω οτι το αυτικινητο φαινοταν σαν ενας λοφος χιονιου στην περιοχη του αεροδρομιου!
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Κυρ Ιαν 07, 2018 9:14 pm

To NV για χιόνια είναι ότι το καλύτερο Μιχάλη. Δοκιμασμένο και καρατσεκαρισμένο, παίρνει άριστα 10 ;-) . Στα δύσκολα τοποθέτησε μπροστά τις αλυσίδες σου και όλα μια χαρά. Στην πρώτη μου ορεινή εξόρμηση όταν το πρωτοπήρα δεν τις χρησιμοποίησα καθόλου, τα μαμά ελαστικά αν και καλοκαιρινά δεν με πρόδωσαν σε νορμάλ καταστάσεις. Εννοείται ότι η οδήγησή μου ήταν πολύ συντηρητική. Μετά στη δεύτερη εξόρμηση βάζοντας τα χειμερινά ελαστικά το αυτοκίνητο έδινε… τα ρέστα του. Νομίζω ότι ήταν στο στοιχείο του. Είναι εργαλείο που θα το χαρείς πραγματικά, αρκεί βέβαια να έχεις και την απαιτούμενη εμπειρία για χιόνια. Τότε θα είναι τέλειος συνδυασμός :dance: . Απλά να γνωρίζεις ότι είναι ένα ασφάλτινο αυτοκίνητο με συγκεκριμένες και ιδιαίτερες (λόγω βοηθημάτων) ικανότητες, κατά την δική μου άποψη. Προσαρμόσου εσύ επάνω του, μην κάνεις αλλαγές και πειράματα για να προσαρμοστεί αυτό σε εσένα. Διαθέτει νέα τεχνολογία και δεν έχει σχέση με τα παλιά Vitara.

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό madjasgr » Παρ Μαρ 02, 2018 5:47 pm

stelios8ess έγραψε:Αν κατάλαβα καλά στο εδώ θέμα γράφουμε για τις χιονοαλυσίδες στο Vitara 2015+ :-) Αν χρειασθεί να βάλουμε χιονοαλυσίδες μόνο μπροστά και στο σύστημα τετρακίνησης επιλέγουμε Snow.
Έχω πρόσφατα μια τετραήμερη εμπειρία σε χιονισμένους και παγωμένους δρόμους με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Πρώτη φορά με αυτό το αυτοκίνητο σε τέτοιους δρόμους. Η εμπειρία μου αρκετή με άλλα αυτοκίνητα (μικρά - μεγάλα) λόγο της δουλειά μου.
Το αυτοκίνητο μου φορά τα λάστιχα της μαμάς, continental που θεωρούνται θερινά λάστιχα. Τα κατάφερε πολύ καλά στους παγωμένους ορεινούς δρόμους (αυτό που λέμε τζάμι η άσφαλτος)
αλλά και εκεί που είχε 10-20 πόντους χιόνι χωρίς χιονοαλυσίδες Στην παρέα υπήρχε ακόμα ένα SUV άλλης μάρκας το οποίο δεν μπόρεσε να τα καταφέρει στα δύσκολα χωρίς χιονοαλυσίδες.
Αλλάξανε οι οδηγοί (σοφερέοι) στα SUV, τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια. Δεν περίμενα να τα καταφέρει τόσο καλά το Vitara. Οι χιονοαλυσίδες επιστρέψανε άθιχτες :!: :!:
Τα χιονολάστιχα είναι ότι το καλύτερο, όχι φυσικά να πας 4-5 φορές τον χρόνο στα χιόνια. Έχουν μεγάλο κόστος σε ευρόπουλα και χρειάζονταν μετά χώρο αποθήκευσης.
Οι χιονοαλυσίδες που αγόρασα https://konigchain.com/chains/consumer- ... cl-10.html


Καλησπέρα Στέλιο! Υπάρχει περίπτωση να έχεις πουθενά video ή φωτο με τις επιδόσεις του Vitara? Όντως δεν είχες θέμα σε πάγο/χιόνι με τα μαμα λάστιχα; Ανηφορικά κομμάτια ή ίσια; Αισθανόσουν γλίστριμα ή όχι; Χρησιμοποίησες snow/mud επιλογή?
Ζήρεια is calling me and i must go...
Άβαταρ μέλους
madjasgr
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Λαγονήσι Αττικής - Άνω Τρίκαλα Κορινθίας - Καβησός Έβρου
Λάστιχα: Toyo Open Country AT3
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: +45mm (MAD + TOYO)
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: madjas
Name: Κωνσταντίνος

Re: Tips για αλυσιδες σε NV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Μαρ 02, 2018 11:51 pm

madjasgr
Στις φώτο αυτό που βλέπεις κάτω είναι πάγος, όχι αφράτο χιονάκι.
Με τα μαμά λάστιχα continental, στο snow, πάντα με χαμηλές ταχύτητες (1η - 2α)
Χωρίς να αφήνουμε το αυτοκίνητο στις κατηφόρες να αναπτύξει ταχύτητα.
Στον πάγο το θέμα δεν είναι να ξεκινήσουμε αλλά στο πως θα σταματήσουμε.

DSC03686.JPG


DSC03689.JPG
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Επόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες