Προφυλακτήρας Χειροποίητος αλα Mad Max

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 6:28 pm

Επισκέπτης έγραψε:
Ναι ρε παιδιά, δεν έχω κανένα λόγο να βγάλω κακία ούτε σε καμία περίπτωση να εναντιωθώ με κανέναν.

Μπράβο του, και καλά κάνει, και αυτό που κάνει θέλει μεράκι και τέχνη αλλά η συγκεκριμένη κατασκευή πιστεύω οτι είναι επικίνδυνη για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει όπως νομίζει. Δεν θα μαλώσουμε.
Τώρα απο αισθησιακής άποψης , γούστα είναι αυτά, σε άλλους αρέσει, σε άλλους οχι, δεν είναι κακό να πω οτι δεν μου άρεσε, ούτε επειδή δεν είναι του γούστου μου θα πρέπει να θιχτεί ο δημιουργός.

Σε καμια περιπτωση δεν νιωθω οτι μου βγαζεις κακια ουτε εναντιωνεσαι. Ευχαριστω για οσα λες και στο πρωτο και στο δευτερο post σου, και βεβαια δε σημαινει οτι εισαι υποχρεωμενος να γουσταρεις οτι βλεπεις. Απλα παρεθεσα κι εγω τις αποριες μου...
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 7:18 pm

Θα σου πω οτι γνωρίζω βάση κάποιων σχετικών σπουδών μου πάνω στο θέμα και εύχομαι να σε βοηθήσουν σε μελλοντικά σου projects.

Τα τελευταία χρόνια αν έχεις προσέξει πολλά μέρη των αυτοκινήτων παύουν να κατασκευάζονται απο την πατροπαράδοτη λαμαρίνα και κατασκευάζονται απο πλαστικό ή υλικά παρόμοια του πλαστικού.

Αυτό συμβαίνει για λόγους οικονομίας, (το πλαστικό είναι πιο φτηνό σαν υλικό και δουλεύεται πιο εύκολα )
Για λόγους Design , με το πλαστικό μπορείς να κατασκευάσεις οτιδήποτε θέλεις φτιάχνοντας απλώς το καλούπι του.
Είναι πιο ελαφρύ, πιο παραμετροποιήσιμο και απορροφά κραδασμούς κάτι που η λαμαρίνα δεν το κάνει σε καμία περίπτωση.
Και επειδή είναι και της μόδας η οικολογία πλέων χρησιμοποιούνται πλαστικά τα οποία ανακυκλώνονται. Αρα είναι και οικολογικό.
Και για λόγους ασφάλειας γιατί το πλαστικό δεν θα σχιστεί όπως μια λαμαρίνα και δεν θα τραυματίσει όπως μια λαμαρίνα. Επίσης το πλαστικό απορροφά κραδασμούς ενώ η λαμαρίνα όχι.

Το πλαστικό σε μια μικρή σύγκρουση θα μπει μέσα και θα βγει έξω, η λαμαρίνα θα τσαλακώσει ή θα σχιστεί.

Επίσης δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι τα καινούργια αμάξια έχουνε πιο ογκώδη πλαστικά μέρη, και γενικότερα είναι πιο ογκώδη, αυτό συμβαίνει καθαρά για λόγους ασφαλείας και βασίζεται στην ίδια λογική με τη οποία τα κράνη που φοράμε είναι ογκώδη και οχι κολλητά στα κεφάλια μας.

Το ίδιο ισχύει και με τα υλικά. Παλιότερα τα κράνη ήτανε σιδερένια, πλέον είναι από διάφορα πολυμερή υλικά και παράγοντα του πλαστικού .

Οι αερόσακοι έχουνε αισθητήρες και δουλεύουνε υπό κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες. Αν σε μια τράκα η λαμαρίνα δεν απορροφήσει τον κραδασμό που θα απορροφούσε ο πλαστικός προφυλακτήρας, (κάτι που δεν απέχει από την πραγματικότητα ), τότε αυτός ο κραδασμός θα γίνει αντιληπτός από τους αισθητήρες των αερόσακων με αποτέλεσμα να τους ενεργοποιήσει.

Απο αεροδυναμικής άποψης το σχήμα που έχεις δώσει σίγουρα θα δημιουργήσει άνωση, με αποτέλεσμα μετά από κάποια χιλιόμετρα πιθανόν οι μπροστά ρόδες να μην πατάνε όσο θα έπρεπε. Δεν σου λέω σε καμία περίπτωση οτι θα σηκωθεί σούζα το αμάξι αλλά σίγουρα επηρεάζεις την αεροδυναμική του αυτοκινήτου που πίστεψέ με είναι μελετημένη μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια. Και δεν χρειάζεται να πιάσεις 200. Τα περισσότερα τεστ σε τούνελ αεροδυναμικής ξεκινάνε από τα 60 klm/h και φτάνουν μέχρι και 120-140. Δηλαδή αν πηγαίνεις με 80 πολύ πιθανό το αμάξι σου να μην συμπεριφέρεται όπως εγκρίνει ο κατασκευαστής.

Όσο αφορά την αστυνομία, εξαρτάται τα κέφια μου, αλλά πολύ πιθανό και να το έκανα , όπως θα έκανα και για ένα τρακτέρ που κινείται παράνομα, μια φαγάνα κτλ κτλ. Γιατί πολύ απλά το επόμενο λεπτό μπορεί να εμπλακείς σε ατύχημα με το παιδί μου (αν είχα), το παιδί σου, τον οποιονδήποτε ο οποίος δεν σου φταίει σε τίποτα.

Το ατύχημα με τον πεζό δεν χρειάζεται να γίνει με πολλά χιλιόμετρα.
30 χιλιόμετρα αρκούν για να τον καθαρίσεις, και για αυτό τον λόγο ο ΚΟΚ το θέτει και αυτό σαν όριο ταχύτητας εντός των κατοικημένων περιοχών.

Πλέον πέρα από τα τεστ παθητικής ασφάλειας κάνουνε και τεστ με σύγκρουση με πεζό, με ποδηλάτες, με μαμάδες με καροτσάκια και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς. Συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά το peugeot 408 είχε πάρει βραβείο για το πιο ασφαλές όχημα που θα προκαλέσει λιγότερη ζημιά σε πεζό αν τον χτυπήσει. (Και μάλιστα λέγανε ειρωνικά οτι αν είναι ποτέ να σας χτυπήσει αμάξι όντας πεζοί να εύχεστε να είναι το 408)

Όσο αφορά για τους προφυλακτήρες της ARB , όχι σε καμία περίπτωση δεν είναι ασφαλείς, και σε καμία περίπτωση δεν έχουνε προδιαγραφές για τίποτα πέρα απο το να προστατέψουν το αυτοκίνητο σου από σκληρή χρήση. Επειδή είναι στο εμπόριο δεν σημαίνει οτι συμφωνούν και με τους νόμους της ευρωπαϊκής ένωσης όσο αφορά την ασφάλεια ενός οχήματος.
Και για αυτό τον λόγο δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις ΚΤΕΟ με τέτοιο προφυλακτήρα. (εκτός και αν λαδώσεις κανέναν)

Τώρα το γεγονός οτι ο άλλος φοράει τον ARB και κυκλοφορεί στην Ελλάδα χωρίς να τον κάνουν τίποτα συμβαίνει για τον ίδιο λόγο που μπορείς να κυκλοφορείς μεθυσμένος, χωρίς φώτα το βράδυ, με φώτα ομίχλης αναμμένα χωρίς να το επιβάλει ο καιρός, με σπασμένα φανάρια, χωρίς καταλύτη, χωρίς εξάτμιση, χωρίς να φοράς ζώνη, μιλώντας στο κινητό σου, βλέποντας τηλεόραση κτλ κτλ .

Για πήγαινε στην Γερμανία να κυκλοφορήσεις έτσι , ούτε έξω από το garage σου δεν θα προλάβεις να βγεις, και αυτό γιατί ο κόσμος εκεί έχει συνείδηση και θα σε σταματήσει. Είτε με την συμβουλή του, είτε με την καταγγελία του. Εγώ στην προκειμένη περίπτωση προτιμώ να σε συμβουλευσω.

Οτιδήποτε σου λέω στο λέω καλοπροαίρετα και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε θίξω και να εναντιωθώ. Καλά κάνεις για οτι κάνεις, απλά η συγκεκριμένη κατασκευή θεωρώ οτι είναι επικίνδυνη και για εσένα αλλά και για τους υπόλοιπους.

Εγω στη θέση σου, αν μου άρεζαν οι κατασκευές θα έπαιρνα ενα samurai και θα το έκανα custom τελείως, απλά θα το είχα μόνο για να βγάζω τα γούστα μου στο βουνό, που εκεί έχεις ελάχιστες πιθανότητες να εμπλακείς σε ατύχημα με τρίτους. Για την καθημερινή μου ζωή και μετακίνηση θα είχα ένα νορμάλ αυτοκίνητο.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 7:23 pm

Ωραιος, ευχαριστω για τις απαντησεις, θα δω τι θα κανω σχετικα συντομα. Απο ολα αυτα που ειπες παντως θελω παλι να ρωτησω γιατι δε καταλαβα κατι.
Οι αισθητηρες του αεροσακου λειτουργουν με βαση καποιο μεγεθος δονησης και οχι αν πχ φτασει καποιο αντικειμενο στον αισθητηρα να τον πιεσει ? γιατι εχω δει πως ειναι καθετα προς την μετωπη του αυτοκινητου και απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει κατι να πιεσει τον αισθητηρα. Εχω λαθος ?
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 7:56 pm

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, απλά τα αυτοκίνητα τελευταίας τεχνολογίας έχουνε τα λεγόμενα crumble zones οποία κατά κάποιο τρόπο ελέγχουν τον τρόπο με τον οποίο το όχημα θα "τσαλακωθεί" κατά μία σύγκρουση και την μεγαλύτερη το δυνατό απορρόφηση κραδασμών έτσι ώστε η καμπίνα των επιβατών να μείνει όσο το δυνατό πιο ανέπαφη.

Με βάση τα crumble zones το όχημα θα τσαλακωθεί όσο το δυνατό γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο ενεργοποιώντας τους ανάλογους αισθητήρες. Για αυτό το λόγο αν π.χ. τουμπάρει το όχημα πολύ πιθανό να μην ανοίξουνε οι αερόσακοι οδηγού συνοδηγού. (μου έχει τύχει κιόλας )

Με το να επεμβαίνεις στον προφυλακτήρα, επεμβαίνεις στην παθητική ασφάλεια του αυτοκινήτου (πέρα από την αεροδυναμική) .

Οπότε μπορεί να συμβούν 2 τινά.
Ή να ενεργοποιήσεις τους αισθητήρες άθελα, σε μια σύγκρουση , ή να ενισχύσεις το όχημα σε λάθος σημείο έτσι ώστε σε μια σύγκρουση να μην ενεργοποιηθεί ο αερόσακος.

Η ΑRB με την αγορά ενός προφυλακτήρα δίνει εγγύηση για την σωστή λειτουργία των αερόσακων σε πιθανή σύγκρουση?

Κοινώς επεμβαίνεις σε ζητήματα τα οποία μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να γνωρίζει καθιστώντας έτσι το όχημα σου επικίνδυνο και για σένα και για τους άλλους. Και για αυτό τον λόγο έχω τις ενστάσεις μου.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα ψάξε στο google για crumble zones και airbag sensors .
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 7:58 pm

ωχ παναγια μου εχεις τουμπαρει? ?? ειναι οφφ τοπικ αλλα μου κεντρισε το ενδιαφερον... Ενταξει, θα ψαξω, ευχαριστω για οσα λες .
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:01 pm

Ναι , με ford ranger διπλοκάμπινο, όχι απλά τουμπάραμε, φύγαμε στον αέρα και σκάσαμε με οροφή.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:02 pm

τελειο. ελπιζω να μην ειχατε θυματα. ξεφευγουμε ομως πολυ απο την συζητηση οποτε το σταματαμε.
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:07 pm

Πολύ εποικοδομητική η συζήτηση :wink:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:09 pm

Νομιζω πως επρεπε να γινει κατι τετοιο μπας και μπω λιγο στη θεση μου Μωραιτη. Δε ξερω ποια ειναι η αποψη σου επι του θεματος παντως ο Αγγελος τα λεει καλα.
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:15 pm

Ο Αγγελος έχει δίκιο σε αρκετά θέματα, εμένα πραγματικά μου αρέσει αυτή η αντιπαράθεσή σας με την καλή ένοια του όρου διότι βγαίνουν πολλά συμπεράσματα και γράφονται σωστά πράγματα τα οποία μένουν 8)
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:21 pm

Κοιτα. Θεωρω οτι το φορουμ εχει φτιαχτει για αυτα τα πραγματα.Κατι γινεται κατι φτιαχνεται κατι λεγεται και ο κοσμος μιλαει λεει αποψεις συμφωνει διαφωνει και γενικα γινεται διαλογος. Και αυτο μ'αρεσει. Θυμαμαι στη συναντηση μας στη Πεντελη την τεταρτη το απογευμα που ειχε ερθει κι εκεινο το παιδι ο dragonfly που εκοψε να γραφει εδω λογω μιας παρεξηγησης που ειχε γινει με καποιο αλλο μελος.Δε ξερω ολη την ιστορια, αλλα πραγματικα λυπηθηκα.

δε σημαινει οτι επειδη εγω ειμαι μουρλος και επειδη μου καρφωθηκε μια ιδεα στο κεφαλι θα πρεπει ολοι οι υπολοιποι να συμφωνησουν μαζι μου. Βεβαιως και χαιρομαι οταν σας αρεσει κατι αλλα ομοια χαιρομαι οταν υπαρχει καποιος-οι που αντιπαραθετουν αποψεις. Κουβεντα να γινεται... Με θετικα αποτελεσματα παντα.
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Τρί Νοέμ 17, 2009 8:30 pm

Σωστός :wink:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό pantelis » Τετ Νοέμ 18, 2009 11:31 am

Μόνο μία διαφωνία έχω με τον Άγγελο σε όλα όσα έχει αναφέρει παραπάνω.

Αντιγράφω από τον ΚΟΚ του 2009:

To ανώτατo επιτρεπόμενo όριo ταχύτητας των αυτoκινήτων oχημάτων,
μέσα στις κατoικημένες περιoχές, oρίζεται σε 50 χιλιόμετρα την ώρα, εκτός
αν άλλως ορίζεται με ειδική σήμανση.

Κακώς κατά τη γνώμη μου, μιάς και θεωρώ τα 50 ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ταχύτητα όταν άνά πάσα στιγμή μπορεί να σου πεταχτεί από το πουθενά ένα παιδάκι. Ο ΚΟΚ θα έπρεπε να είναι αυστηρότερος από τη συνείδηση του κάθε οδηγού.
_________________
GV 5D 2.4 2009
"Information is not knowledge. Knowledge is not wisdom. Wisdom is not truth. Truth is not beauty. Beauty is not love. Love is not music. Music is the best..."
Frank Zappa 1940-1993
Άβαταρ μέλους
pantelis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1613
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 4:40 pm
Τοποθεσία: Αργυρούπολη - Πόρτο Ράφτη
Λάστιχα: G012 225/65R17
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Παντελής

Δημοσίευσηαπό Filippos Τ. » Τετ Νοέμ 18, 2009 2:47 pm

pantelis έγραψε:Κακώς κατά τη γνώμη μου, μιάς και θεωρώ τα 50 ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ταχύτητα όταν άνά πάσα στιγμή μπορεί να σου πεταχτεί από το πουθενά ένα παιδάκι. Ο ΚΟΚ θα έπρεπε να είναι αυστηρότερος από τη συνείδηση του κάθε οδηγού.


Ποια ταχύτητα, θα μπορούσε να εκλειφθεί , ως τελείως, "αβλαβή" για τους πεζούς;
Filippos Τ.
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2009 12:14 am
Τοποθεσία: Ηλιούπολη

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Νοέμ 18, 2009 4:25 pm

Filippos Τ. έγραψε:
pantelis έγραψε:

Κακώς κατά τη γνώμη μου, μιάς και θεωρώ τα 50 ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ταχύτητα όταν άνά πάσα στιγμή μπορεί να σου πεταχτεί από το πουθενά ένα παιδάκι. Ο ΚΟΚ θα έπρεπε να είναι αυστηρότερος από τη συνείδηση του κάθε οδηγού.


Ποια ταχύτητα, θα μπορούσε να εκλειφθεί , ως τελείως, "αβλαβή" για τους πεζούς;
Την καθε ταχυτητα ανα οχημα κατα το οποιο θα μπορεσει να ακινητοποιηθει αμεσα με το που θα πεταχτει το οποιοδηποτε ον. Ειτε ανθρωπος ειτε ζωο. Δηλαδη καπου στα 5-10-15κμω? αντε 20 μαζι με λιγο ABS...
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ιδιοκατασκευές

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες