Προφυλακτήρας Χειροποίητος αλα Mad Max

Προφυλακτήρας Χειροποίητος αλα Mad Max

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Νοέμ 16, 2009 3:38 am

Καλησπερα καλημερα οπως θελετε πειτε το.. Αλλοι ξυπνανε αλλοι ειναι αυπνοι και αλλοι τωρα θα παν για υπνο. Ανηκω στην 3η κατηγορια και αυτο γιατι υστερα απο προτροπη του Μωραιτη γραφω σε ετουτη εδω την ενοτητα για τον προφυλακτηρα μου. Γενικοτερα το προβλημα ειχε ξεκινησει απο προπερσυ οπου σε μια διαδρομη Βαρναβας-Ευδαπ-Νοτια ακτη Λ.Μαραθωνα, καπου αφησα δωρο στη μητερα φυση την μια μου ποδια.. Μη βαζοντας μυαλο, σε επομενη εξορμηση στο ιδιο μερος, ξανα αφησα και την μπροστινη. Τελος παντων, περναγε ο καιρος ( γ..... κ ο φτωχος ) και ολο διαφορα μικροπροβληματα παρουσιαζοντουσαν στο προφυλακτηρα ωσπου :
Α) ενα ωραιο μεσημερι παταει ο μπροστινος ταριφας φρενο μαλλον γιατι ετσι του ρθε και φιλιομαστε.. οχι τραγικα πραγματα για μενα, καποιες βασεις, λιγο τα κλιπ εσπασαν / χαθηκαν.. Αργοτερα το επομενο ετος ενας σκυλος νταβραντισμενος μου εριξε κουτουλια και μου τον κρεμασε. Λιγο τα off road λιγο το να λιγο τ αλλο, ε ειπα ας τον παμε στην ανακυκλωση.. Και αποφασιζω να φτιαξω εναν δικο μου που κατοπιν παρομιασης του grvitara τον ονομασαμε προφυλακτηρα Mad Max.
Πληροφοριες.
Περιπου 3μ χ 60 εκ λαμαρινα 2 χιλιοστων. Απειρες λαμαρινοβιδες εξαγωνες αυτοδιατρητες, ομοια ποσοτητα σε περτσινια, 2 τροχοι σιδηρου, μαρκαδορος χαρακας τραπεζι, καλη παρεα, 2 σουβλακια, 2-3 πακετα τσιγαρα, φωνες της μαμας, και 2 μερες μονο...
Η συνεχεια επει της οθονης πιο κατω.... Φιλακια!!!
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Νοέμ 16, 2009 3:44 am

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Δευτ Νοέμ 16, 2009 9:32 am

Καλημέρα. Εκεί που το είχες θα πήγαινε χαμένο. Απ ΄ ότι ξέρω η μπροστινή πινακίδα δεν υπάρχει οπότε δεν ρωτάω το αυτονόητο. Ελπίζω οταν θα περάσεις κτέο να έχεις μία εναλλακτική λύση γιατί :? :? :?
Οντως ο τίτλος mad max ταιριάζει απόλυτα :lol: :lol: :lol: :lol:
Συγχαρητήρια για την εργασία, όντως είναι κάτι προτότυπο και πολύ μάχιμο :shock: :shock: Θα καθαρίζεις άνετα και τα χιόνια τώρα :wink:
Βέβαια ελπίζω σε κανένα τέτ α τετ με στρουμφάκια να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα 8)
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Νοέμ 16, 2009 10:33 am

Καλημερα.
Ναι εχεις δικιο σε οσα λες, σκεφτομαι να παω να την παρω τη πινακιδα να την βαλω επιτελους μιας και τωρα εχει ααααααααααααπειρο χωρο!
Με στρουμφ δε πιστευω να μου τα ζαλισουν παρα πολυ, θα δειξει στη πορεια ομως! ισως αν τον εβαφα στο χρωμα του αυτοκινητου να μην υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημα, απο την αποψη οτι δε θα κανει μπαμ! για τα χιονια εχω σκεφτει κατι αλλα ακομα ειμαι σε παρα πολυ πειραματικο σταδιο. Πρεπει να τελειωσω με τις ποδιες που απο οτι φαινεται δεν θα εχω σοβαρο προβλημα.. Καποιον με μια πριζα χρειαζομαι και μια ελευθερη πλατφορμα. Η καποιο νεροφαγωμα γυρω στο 1,50 να μπω απο κατω ξερεις.....
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Δευτ Νοέμ 16, 2009 10:42 am

1)Βάψτο γιατί δν σε βλέπω καλα...

2)Αν κοπανήσεις κανένα να ξέρεις ότι σίγουρα θα έχεις προβλημα , γιατί στο δικαστληριο θα υποστηρίξουν ότι αντί να του κάνεις 500 ευρώ ζημιά του
εκανες 1500...
Φταις δν φταις θα την πληρλωσεις ......

3) Για ΚΤΕΟ δν το συζητάμε...

Κατα τα άλλα είναι πολύ ωραίο !!!
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Νοέμ 16, 2009 10:45 am

ximikos00 έγραψε:
1)Βάψτο γιατί δν σε βλέπω καλα...

2)Αν κοπανήσεις κανένα να ξέρεις ότι σίγουρα θα έχεις προβλημα , γιατί στο δικαστληριο θα υποστηρίξουν ότι αντί να του κάνεις 500 ευρώ ζημιά του
εκανες 1500...
Φταις δν φταις θα την πληρλωσεις ......

3) Για ΚΤΕΟ δν το συζητάμε...

Κατα τα άλλα είναι πολύ ωραίο !!!


Καλημερα..
1) Μαλλον ετσι θα γινει
2) θα δουμε ποιος θα φταιει και γενικοτερα δεν εχω την ταση να κοπαναω αλλα ποτε δε ξερεις...
3) Κτεο ?
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Δευτ Νοέμ 16, 2009 11:34 am

Δν εχει σχέση αν κοπανάς ην όχι...

Και ο άλλος να φταίει θα σου πει ότι του αυξησες τη ζημιά...

Οπως με τον αδήλωτο κοτσαδόρο...

Πεφτει ο άλλος απο πίσω αλλα του καταστρέφεις τα πάντα...


ΚΤΕΟ δν περνάς με τπτ...

Γιατί μπαίνει κ το θέμα προστασίας πεζού με αυτό...
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Νοέμ 16, 2009 12:00 pm

Πέτρο είσαι μάστορας,τελεία και παύλα :lol: :lol:
Σίγουρα οι συμβουλές των παιδιών από,πάνω είναι σωστές :wink:

Ερωτήσεις.
1.Τις μεγάλες στρογγυλές τρύπες στο κομμάτι που κλείνει μπροστά το ψυγείο και το intercooler πώς τις άνοιξες?Έχεις τόσο μεγάλο τσόκ/τρυπάνι για δράπανο βάσης?

2.Καλά ρε παιδί μου 2 μέρες δουλειά με 2 σουβλάκια μόνο παρέα? :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Νοέμ 16, 2009 1:54 pm

Αυτο το τελεια και παυλα πολυ μου αρεσε. Λοιπον τις μεγαλες τρυπες τις ανοιξα με ποτηρακια μεταλλου, οχι ενα ηλεκτρικο χειρος εχω 10ετιας μη σου πω... Τα κλασικα δραπανα.
Και ναι 2 μερες μονο εννοωντας πως τη παρασκευη εφαγα το περισσοτερο γα...ϊδαρο μαζι με φιλους, καλη παρεα και 2 σουβλακια.. Το Σαββατο ξεκινησα 11 και τελειωσα περιπου 5.30 παλι με φιλους. Παντως γενικα οταν κανω κατι ειδικα στο αυτοκινητο, ξεχναω να φαω γιατι σκεφτομαι αλλα! Βεβαια ο σωματοτυπος αλλα λεει.. Αλλα μην ξεχναμε το μετα .. Pizza Hut Unlimited και 3 πιτσες στη καθισια μου.. Μαζι με τους φιλους.!!!!
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό alex23 » Τρί Νοέμ 17, 2009 10:23 am

πολυ ωραιος!

αν θέλεις βγάλε δυο θέσεις για τα προβολακια για να σπάσει λίγο.
Άβαταρ μέλους
alex23
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 2669
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 2:51 pm
Τοποθεσία: Αθηνα,Μαρουσι
Λάστιχα: BFgoodrich 50/50
Suspension: R.R.
cb: Ναι
Name: Αλεξανδρος

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 12:23 pm

Προσωπικά πιστεύω οτι πήρες ένα πολύ καλοσχεδιασμένο αυτοκίνητο και το έκανες να φαίνεται σαν να μην πω τι. (αλλά γούστα είναι αυτά , δεν θα μαλώσουμε κιόλας )

Αλλά. Καλό θα ήτανε να το ξηλώσεις γιατί αν χτυπήσεις κανένα πεζό με αυτό τον προφυλακτήρα το ποιο πιθανό είναι να τον σκοτώσεις παρά να τον τραυματίσεις .

Οι προφυλακτήρες και τα καπό από τα περισσότερα αυτοκίνητα είναι σχεδιασμένα και φτιαγμένα από υλικά έτσι ώστε αν χτυπήσεις κάποιον πεζό να τον τραυματίσεις το λιγότερο δυνατό. Εσύ με αυτό που έκανες απλά θα τον σκοτώσεις.

Think Again!.

Και κάτι άλλο. Τα περισσότερα αν όχι ολα τα αυτοκίνητα έχουνε προφυλακτήρες σχεδιασμένους έτσι ώστε σε τράκες μέχρι 4-5klm/h ο προφυλακτήρας να μπει μέσα και να ξαναβγεί χωρίς να προκληθεί ζημιά. (πέρα από γρατζουνιες). Στη δική σου περίπτωση δεν θα γίνει τίποτα από όλα αυτά.

Επίσης έτσι μειώνεις την παθητική ασφάλεια του αυτοκινήτου, (απορρόφηση κραδασμών )
Χαλάς την αεροδυναμική. με τέτοια μάσκα σε μεγάλες ταχύτητες θα σηκώνεται η μούρη σου στον αέρα, κάτι τρομερά επικίνδυνο.
+ το οτι είμαι βέβαιος οτι επηρεάζεις τον τρόπο με τον οποίο θα λειτουργήσουν οι αισθητήρες των αερόσακων. (όχι ότι δεν θα ανοίξουν, αλλά το οτι μπορεί να ανοίξουν χωρίς να πρέπει, επειδή σε πιθανή μικρή τράκα να μην έχει απορροφηθεί το φορτίο της πρόσκρουσης από τον πλαστικό ιδικά σχεδιασμένο προφυλακτήρα.)

Τα σημερινά αμάξια παιδιά δεν είναι για πολλά πειράματα, είναι μελετημένα απο πολλές μεριές για διάφορους λόγους, δεν είναι και τόσο καλό να επεμβαίνουμε τόσο πολύ σε τέτοια θέματα.

Αν είχες κανένα defender του 80 τότε ναι, κάνε ότι θέλεις, κάντο άρμα, αλλά σε ένα αυτοκίνητο σχετικά νέας τεχνολογίας η άγνοιά σου μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Εγώ πάντως τελείως φιλικά αν σε έβλεπα στο δρόμο να κυκλοφορείς με αυτό το πράγμα θα έκανα καταγγελία στους μπάτσους, γιατί πολύ απλά είσαι επικίνδυνος
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 3:35 pm

Συμφωνω με τα λεγομενα του φιλου αλλα καλο θα ηταν να λειπουν οι χαρακτηρισμοι!!!
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τρί Νοέμ 17, 2009 4:18 pm

Δεν είδα κάτι επιλήψιμο,ο Άγγελος νομίζω καλοπροαίρετα συμβούλεψε τον φίλο μας 8) 8)
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 6:26 pm

Ναι ρε παιδιά, δεν έχω κανένα λόγο να βγάλω κακία ούτε σε καμία περίπτωση να εναντιωθώ με κανέναν.

Μπράβο του, και καλά κάνει, και αυτό που κάνει θέλει μεράκι και τέχνη αλλά η συγκεκριμένη κατασκευή πιστεύω οτι είναι επικίνδυνη για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει όπως νομίζει. Δεν θα μαλώσουμε.
Τώρα απο αισθησιακής άποψης , γούστα είναι αυτά, σε άλλους αρέσει, σε άλλους οχι, δεν είναι κακό να πω οτι δεν μου άρεσε, ούτε επειδή δεν είναι του γούστου μου θα πρέπει να θιχτεί ο δημιουργός.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 17, 2009 6:26 pm

Σωστα, κι εμενα μου αρεσει πολυ το αυτοκινητο μου αλλα δε θα μεινει για παντα εκει πανω ο προφυλακτηρας. Απο οτι ξερω καποιος καινουριος εχει γυρω στο 500αρικο, κατι που αυτη τη στιγμη δε διαθετω.οποτε επρεπε να φτιαξω/κανω κατι τουλαχιστον να προστατεψω ολα τα συστηματα ψυξης. Το οτι εχω τουρμπινα δε σημαινει οτι καθε μερα νιωθω ππως βρισκομαι στο κοσμο της F1 ουτε κανω κατι κακο. οπως το 2.0L εχει κοντο σασμαν, ετσι κι εγω εχω τουρμπο που καπως το αντικαθιστα.

Ο συγκεκριμενος ετσι οπως ειναι φτιαγμενος εχει την δυνατοτητα να μπει και να βγει αυτα τα 4-5 εκατοστα. Δε βλεπω την διαφορα να σε χτυπησει μισο τετραγωνικο πλαστικο με μισο τετραγωνικο λαμαρινας 2 χιλιοστων. Με τα ιδια χιλομετρα παντα μιλαμε.

Αρχικα ειπαμε το οτι εχω τουρμπινα δεν σημαινει οτι τρεχω. επισης θα ηθελα με pm να μου εξηγησεις πως ακριβως λειτουργει ο αισθητηρας του αεροσακου και πως επηρρεαζεται αυτος απο την κατασκευη μου. Επισης θελεις να μου πεις πως ο προφυλακτηρας της ARB ειναι καλυτερος? το σκετο σιδερο? εκει δεν εχεις να πεις κατι ?

Αν είχες κανένα defender του 80 τότε ναι, κάνε ότι θέλεις, κάντο άρμα, αλλά σε ένα αυτοκίνητο σχετικά νέας τεχνολογίας η άγνοιά σου μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Οσο για το defender του 80 θεωρω πως ειναι περισσοτερο επικινδυνο σε προσκρουση ( βλ.τυπο ορμης )

Και κατι αλλο... Εαν με εβλεπες στο δρομο στιγμιαια, θα εκανες ολες αυτες τις σκεψεις ετσι ωστε να προλαβεις να δεις τον αριθμο μου και να με καταγγειλεις ? Εχεις πετυχει ποτε στην Αττικη οδο καποιους που κολλανε στους μπροστινους για να περασουν τα διοδια τσαμπα? Αυτους τους εχεις καταγγειλει ποτε ?

Και για να μην παρεξηγηθω και σε καμια περιπτωση δε χρησημοποιω τον ιστοχωρο vitaraclub.gr για λογομαχιες οτι γραφω ειναι απλες αποριες που δημιουργουνται διαβαζοντας την δημοσιευση καποιου αλλου χρηστη.
Αυτα, και περιμενω το pm που ειπαμε.
_________________
Off-road is life...
And life is a free ride...
Επισκέπτης
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Ιδιοκατασκευές

antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες