2DIN κινεζικο με απ ολα !!

Αξεσουάρ που αφορούν NGV

2DIN κινεζικο με απ ολα !!

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Παρ Δεκ 19, 2008 3:31 pm

Εχει κανεις υπόψη κατι παρόμοιο με αυτο:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 0283608561

Αυτο που ενδιαφερει να μαθω περισσότερο δεν ειναι τοσο η ποιότητά του όσο η αξιοπιστία του και αυτο όχι μην τυχον χαλασει αλλα μην τυχον παρει καμμια φωτια.
Απο θεμα χαρακτηριστικών ετσι κι αλλιως φαινεται να είναι πλήρες και υπόψη ότι παιζει οτιδήποτε εφαρμογή αφου τρεχει WindowsCE 5.0. (Destinator, iGO, κλπ αρκει να ορισεις το path με το .exe αρχειο που θα ναι στην καρτα)
Μη τυχόν εχει καποιος εμπειρία απο τον κινεζο??
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Δημοσίευσηαπό antstudio » Παρ Δεκ 19, 2008 5:35 pm

Ο Dimis έχει πάρει ένα κινέζικο!
Αλλά από κοντά που το έχω δει έχει χάλια γραφικά!!!!
Το καλό του είναι όμως ότι τρέχει με windows και μπορείς να του βάλεις οτι πρόγραμμα θες!
Άβαταρ μέλους
antstudio
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 10:02 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Λάστιχα: BF A/T
Suspension: MAD+ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ
cb: Ναι
Name: Φώτης

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Δεκ 19, 2008 8:25 pm

Ρες απατεώνες... :wink: :wink: :wink: (πλακίτσα κάνουμε εεε.....)

Αφού δεν έχετε προσωπική εμπειρία γιατί πετάγεστε σαν ...... αφήστε και κανέναν που ξέρει να πει την γνώμη του.....

Λοιπόν θα πω μερικά πραγματάκια....

1) Αξιοπιστία=> Οτι πληρώσεις παίρνεις (εδώ αυτό σημαίνει ότι με 400 ευρουλάκια -μαζί με τα έξοδα αποστολής- παίρνεις τα ΠΑΝΤΑ αλλά μαζί και το ρίσκο.... Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο γιατί έχεις εγγύηση για ένα χρόνο αλλά προυποθέτει ότι έχεις την όρεξη και την διάθεση ότι εφόσον σου χαλάσει να το στέιλεις πίσω (κινα) και να στο στέιλει καινουργιο....

Εγώ το έχω κοντά ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως.....


2) Οθόνη=> Όσον αφορά την ανάλυση αυτή κυκλοφορεί σε 1440x234 για τηλεόραση και DVD/VCD/CD/MP3/MPEG4 (DIVX)/WMA (που σημαινει αναλογία 16/9), ενώ για την χρήση του GPS η δικια μου είναι 320χ240* σαν τα φορητα PNA (αυτην την ανάλυση γραφικών έιχε δει και ο Αλεξανδρός και δεν του άρεσε) όταν βάλεις όμως να δεις ενα DVD απλά εκλπηκτικό (απλά δεν το πολυχρησιμοποιώ για αυτήν τη δουλειά) για ευνόητους λόγους....
Το μόνο μελανό σημείο έιναι ότι δεν είναι τόσο φωτεινή η οθόνη όσο στα επώνυμα συστήματα...

(*) Υπάρχουν και πολυσυστήματα που στην χρήση του GPS δεν ρίχνουν την ανάλυση και παραμένουν στα 1440χ234 άλλά πρέπει να παιδευτείς στο ψάξιμο για να βρεις αυτή την αναλυση στα διαφορα προγράμματα πλοηγησης (οχι ότι δεν κυκλοφορούν αλλά θέλει χρόνο)

3)Ηχος=> Απλά πολύ καλύτερος από το μαμά συστημα που είχα πάνω που ήταν Clarion (αν και 6 CD δεν κάλυπτε τις GPS ανάγκες μου... :wink: ) και κάποιοι λένε ότι είναι καλύτερος και απο το πολυσύστημα της Kenwood που φέρνει επιπλέον η Ελληνική αντιπροσωπεία.... πάντα η σύγκριση με τα μαμά ηχεία
(Επίσης το σύστημα που έχω αποδίδει 6χ60watt και έχει την δυνατότητα επιπλέον επιλογής για Dolby digital audio (SPDIF) output 5.1)

4) Γραφικά=> Τα γραφικά για χρήση του ραδιο, CD, DVD GPS είναι μέτρια ή αν είσαι δύσκολος κάτω του μετρίου ΑΛΛΑ να ξέρεις ότι κάθε 2 με 3 μήνες βγαίνουν κινέζικα συστήματα πολύ καλύτερα γραφικά... εχω δει να κυκλοφορουν καποια πολύ καλά....

5) Δέκτης GPS=> Είναι ενσωματωμένος (να το προσέξεις αυτό υπάρχουν και κάποιοι εκτός που συνδέονται όχι και τόσο καλοί) με κεραιούλα μακρια που λέει να την βγάλεις στο ταμπλό και δυνατότητα 20 δορυφόρων (αλλά έχει τόσο καλή ευαισθησία που την έχω κάτω απο το ταπλώ και πιάνει τέλεια - συγκριτικά καλύτερα από 2 pda που είχα και έχω (mio a701 και HTC Tytyn II)

6) Λειτουργικό=> Τωρα πια Windows 5.0 CE (κάποια παλαια είχαν Win. 4)
και μόνο για το συσκεκριμένο λειτουργικό αξίζει να το βάλεις πάνω :!: :!: :!: :!:
Απλά θα παραθέσω μερικά από τα προγράμματα που έχω...
Destinator PN, 7, 8(beta), igo 6, igo 8, Miomap, miomap 2008, McGuider, R66, TomTom, Navigon with Reality View, Garmin Mobile XT, Papago, Ozi, pathaway...)
(Ειμαι τρελένεστε είμαι απλά συλλέκτης....φυσικά και δεν τα χρησιμοποιώ όλα, απλά μου αρέσει να έχω πάνω)

7) Θύρες Σύνδεσης=> μια SD για το GPS, 2ρη SD για music and video, USB για music/video, Θύρα για video-audio input για λήψη από εξωτερική πηγή, Θύρα για κάμερα οπισθοπορείας (με τη κάμερα μαζί - πολύ καλή), επίσης κυκλοφορούν και αλλα για σύνδεση με ipod αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί όταν συνδέονται το ipod video που έχει δεν δείχνει εικόνα ενώ όταν στο εξωτερικό video-audio input έχω και εικόνα και ήχο και από το πολυσύστημα και δυνατότητα ρύθμισης του ίδιου του ipod)

8)Δέκτες Ράδιο/ΤV=> Του ράδιο τέλειως, της τηλεορασης μέτριως αλλά δεν είχε καλή κεραία μαζί, έτσι παρήγγειλα άλλη με καλύτερη ενύσχιση και τώρα έχω καλύτερη εικόνα (βέβαια και πάλι δεν πολυχρησιμοποιώ)

(**) Για τα γραφικό περιβάλλον έχουν βγει προγραμματάκια που είναι κουκλιά και σου δέιχνουν και την ταχύτητα - μέσω GPS) π.χ.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

(***) Οταν μπει καποιος στο κόπο να παραγγείλει πολυ σημαντικό να είναι DUAL ZONE για να μπορεί να ακουει μουσική και να βλέπει πλοήγηση συγχρόνως..... :wink: :wink: :wink:

Υ.Γ. Ελπίζω να σε κάλυψα, όποιος έχει απορία ρωτάει.....
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Δεκ 19, 2008 8:59 pm

kfanis έγραψε:
Dimis4X4 έγραψε:Αφού δεν έχετε προσωπική εμπειρία γιατί πετάγεστε σαν ...... αφήστε και κανέναν που ξέρει να πει την γνώμη του........


Έχουμε. έχουμε!!!! :lol: :lol: :lol:
Εσένα μάλλον σου βγήκε καλό!
Αλλά απο ποιότητα....... :cry: :cry: :cry:
Βέβαια μπορείς να πείς, για τόσο που κάνει.............ας το πάρω και βλέπουμε!!!


Φίλε επειδή η αγορά ενέχει ρίσκο για αυτό το ψάχνεις καλό το θέμα......
Εγώ πάντως είμαι παρα πολυ΄ικανοποιημένος και έχει και καλή ποιότητα ! :wink:
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Παρ Δεκ 19, 2008 10:35 pm

Δεν περιμενα τοσα ποσταρισματα !!

@Dimis4x4 :Πραγματι με καλυψες οπως φανταζομαι καλύφθηκαν και οι υπολοιποι που τυχον ενδιαφερονται.
Οποτε συνεχιζω την αναζητηση μου στο ebay ρωτωντας καθε φορα που θα βρισκω κατι αξιόλογο εαν:
1. Η αναλυση παραμενει σε ολες τις εφαρμογες (αν και εχω την αισθηση ότι στηνπερίπτωση destinator κλπ μηπως φταιει το skin????)
2. Αν εινα ενσωματωμενος ο δεκτης GPS
3. Αν η μπροστινη θύρα ειναι USB για flashaki ή για Ipod
4. Να παρω και την καλη κεραια TV κατευθειαν. (Η κεραιa FM kai TV ειναι αοπ αυτες που κολανε στο παμπρίζ ή τιποτα γκουμούτσες??
5. ΠΟυ θα βρούμε αλλα ομορφα μενου σαν και αυτα που εχεις ανεβασει.

Με το τελωνειο τι κανουμε?? Κα καλα θα πουμε στον πωλητη να εινα συγκρατημενος στην αξια που θα δηλώσει. Στο τελωνειο ειναι πολύ αυξημενες οι πιθανοτητες να το ανοιξουν (λογω ογκου - βαρους) να το ανοιξουν και να σε παρουν τηλ " ρε μαγκα αυτο εδω 50$ πλακα κανεις?? για ελα απο δω να το εκτελωνισεις ) - Γιατι ανα ειναι να το παρω 400 και να δωσω αλλα τοσα...
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Δεκ 19, 2008 11:11 pm

elpa02 έγραψε:Δεν περιμενα τοσα ποσταρισματα !!

@Dimis4x4 :Πραγματι με καλυψες οπως φανταζομαι καλύφθηκαν και οι υπολοιποι που τυχον ενδιαφερονται.
Οποτε συνεχιζω την αναζητηση μου στο ebay ρωτωντας καθε φορα που θα βρισκω κατι αξιόλογο εαν:
1. Η αναλυση παραμενει σε ολες τις εφαρμογες (αν και εχω την αισθηση ότι στηνπερίπτωση destinator κλπ μηπως φταιει το skin????)
2. Αν εινα ενσωματωμενος ο δεκτης GPS
3. Αν η μπροστινη θύρα ειναι USB για flashaki ή για Ipod
4. Να παρω και την καλη κεραια TV κατευθειαν. (Η κεραιa FM kai TV ειναι αοπ αυτες που κολανε στο παμπρίζ ή τιποτα γκουμούτσες??
5. ΠΟυ θα βρούμε αλλα ομορφα μενου σαν και αυτα που εχεις ανεβασει.

Με το τελωνειο τι κανουμε?? Κα καλα θα πουμε στον πωλητη να εινα συγκρατημενος στην αξια που θα δηλώσει. Στο τελωνειο ειναι πολύ αυξημενες οι πιθανοτητες να το ανοιξουν (λογω ογκου - βαρους) να το ανοιξουν και να σε παρουν τηλ " ρε μαγκα αυτο εδω 50$ πλακα κανεις?? για ελα απο δω να το εκτελωνισεις ) - Γιατι ανα ειναι να το παρω 400 και να δωσω αλλα τοσα...


1) Η ανάλυση μπορεί να είναι το ίδιο υψηλή για το GPS όπως και για το DVD αλλά δεν στο συστήνω εκτός αν έχεις γνωση και όρεξη για ψάξιμο και τεστάρισμα για τα σωστα skins (αλλιως παιρνεις όπως εγώ με ανάλυση 320χ240 που υπάρχουν όλα τα προγραμματα σε αυτήν και ξεμπερδεύεις :wink: :wink:
2)Οπωσδήποτε
3) Δεν σου συστήνω το USB να είναι πάνω στη οθόνη αλλά να βγαίνει με καλωδιακι από πίσω γιατί αλλιώς θα έχεις ένα καλώδιο με βυσματάκι πανω στην οθόνη συνέχεια (εγώ εχω με καλωδιάκι που έρχεται απο πίσω και βγαίνει από κάτω μέσα στο ντουλαπάκι και είναι μόνιμα συνδεδεμένο ένα φλασάκι με mp3 & photos)
4)Αλλη είναι η κεραία Τηλεόρασης και άλλη του ράδιο. Συνήθως δεν βάζουν μαζί κεραία τηλεορασης ή αν την βάλουν χωρίς χρέωση τότε είναι ΄πολύ απλή χωρίς καλή ενίσχυση του σήματος. Στο δικό μου έχει υποδοχή και για DVB-T ή οποία δέχεται και άλλη κεραία..... Καποια νέα συστήματα έχω δει να έχουν ενσωματωμένη την ψηφιακή και χρεώνεσαι επιπλέον την ειδική κεραία..... (κεραίες υπάρχουν διάφορων ειδών που μπαίνουν σε ποικιλα σημεία, αυτη που έχω κολλάει στο τζαμι ακριβώς πισω από τον μεσαίο καθρέφτη)
5)Οταν μετο καλο παραλαβεις ψαξε για πρόγραμμα με όνομα WolfNCU...

(*) Για να γλιτώσεις τελωνείο => 2 πράγματα
1) Να γράψει δώρο ή μεταχειρισμένο προιον και
2) Να το στείλει με κανονικό ταχυδρομείο....
αν το στειλει με DHL ή άλλο ταχυμεταφορέα τότε θα πληρώσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό kons » Παρ Δεκ 19, 2008 11:19 pm

Γνωρίζει κάποιος, κάποια επώνυμη τέτοια συσκευή?
750 grains of diplomacy
Άβαταρ μέλους
kons
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 6:48 pm
Τοποθεσία: Worldwide
Λάστιχα: Τoyo O/C AT+
Suspension: King Springs
cb: Ναι
Name: Kωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Δεκ 19, 2008 11:27 pm

kons έγραψε:Γνωρίζει κάποιος, κάποια επώνυμη τέτοια συσκευή?


Οι επωνυμες συσκευες δεν βγάζουν GPS με λειτουργικό σύστημα windows ce συνειδητά για να μην μπορείς να βάλεις άλλα προγράμματα πλοήγησης και έτσι να αγοράζεις αναβαθμίσεις ΜΟΝΟ από αυτούς....

Στο μελλον όταν θα χάσουν ένα πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς τότε θα αναγκαστούν να βγάλουν GPS με λειτουργικό σύστημα windows ce αλλά θα τό έχουν κλειδωμένο (όπως τώρα γίνεται με τα φορητά PNA's) αλλά θα μπορουν βέβαια να ξεκλειδωδούν με λίγο παραπάνω κόπο και προσπάθεια... :wink:

Οποτε οι επιλογές είναι
α) περιμένεις μεχρις ότου....
β) Επώνυμα αλλά με περιορισμένες δυνατότητες και
γ) No name με απεριοριστες δυνατότητες αλλά κάποιο ρίσκο....

(δ) CAR PC - Απιστευτες δυνατότητες..... :idea:
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Σάβ Δεκ 20, 2008 12:37 pm

και μια ακόμα ερώτηση για τον κ.Dimis4x4:
H τοποθέτηση του συστήματος που έγινε; Τι εργαλεία χρειάστικε;
Καποια λυση σε Car PC?
Υπάρχουν άραγε βάσεις για να βάλεις subnotebook (π.χ.το Toshiba NB100) στο αμάξι σου και να μην ασχολήσε με κάτι άλλο για πλοήγηση βάζοντας το Toponavigator?
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό Dimis » Σάβ Δεκ 20, 2008 2:18 pm

Η τοποθέτηση έγινε εδώ...

http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=496

Το μόνο που χρειάστηκε ήταν το πλαίσιο γύρω από το πολυσύστημα...
και διαφορά καλώδια.... (μετά αφου το τοποθέτησε και έμαθα τον τρόπο το έχω ξηλώσει 2-3 φορές για να αλλάξω κάποια πραγματάκια (κεραία, κάμερα κτλ)

Λύσεις σε Car PC άπειρες, δες εδώ
http://www.carputermania.gr/
για να πάρεις μια ίδεα...

Δεν το έκανα γιατί απλά δεν ήμουν έτοιμος να προχωρήσω σε τόσο εκτεταμένο modification.... (ααα... και υπήρχαν κάποια πραγματάκια που δεν μου πήγαιναν....)


π.χ. είναι ταλαιπωρία να δουλεύεις windows xp με 6.5ρα ή 7ρα οθόνη και μόνο touchscreen, οπότε θέλεις και ποντίκι αλλά και πληκτρολόγιο....
Πρέπει να έχεις κάπου κρυμμένο το DVD player.... (Ανοιξε-κλεισε, βάλε-βγάλε)
Επίσης αν θέλεις να σου έρθει φθηνά τότε τοποθετείς κάτω από το κάθισμα ένα παλαιο laptop σου, αλλά έχεις φόβο μην σου χτυπήσει ο δίσκος - γιατί είπαμε κανουμε και off-roading δεν πάμε μόνο εθνική - αλλά και ανεπαρκή αερισμό...
Πολλά ξηλώματα σε ταπετσαρίες για να κρύψεις καλώδια...κτλ
Στην τελική τα προγραμματα πλόγησης για PC που δεν τρέχουν σε Windows CE είναι μόνο το Toponavigator που όμως είναι εκπληκτικό για μελέτη και σχεδιασμό (πριν την εκδρομή σου) αλλά όχι για πλοήγηση κατά την διάρκεια..... Βέβαια ακόμα και αυτό το εμπόδιο παρακάμπτεται με το Garmin Mobile XT που παίρνει χάρτες τις Ανάβασης σε μορφή (.img) που τους κατεβάζεις από τον υπολογιστή σου που έχεις το Toponavigator...

Παρ'ολα αυτά έχω και ένα φορητό Netbook (Asus eee pc 900 - 8.9inch) με τα πάντα μέσα από χάρτες και για να μεταφέρω τις φώτος και τα βίντεο κατά την διάρκεια της εκδρομής.... που όλο λέω να του βάλω μια βάση και μια κεραιούλα USB GPS (car charger ηδη έχω) αλλά δεν το κάνω γιατί είμαι ήδη υπερκαλυμένος μετο πολυσύστημα (DVD, TV, radio, GPS)....
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Σάβ Δεκ 20, 2008 10:09 pm

Dimis4X4 έγραψε:Παρ'ολα αυτά έχω και ένα φορητό Netbook (Asus eee pc 900 - 8.9inch) με τα πάντα μέσα από χάρτες και για να μεταφέρω τις φώτος και τα βίντεο κατά την διάρκεια της εκδρομής.... που όλο λέω να του βάλω μια βάση και μια κεραιούλα USB GPS (car charger ηδη έχω) αλλά δεν το κάνω γιατί είμαι ήδη υπερκαλυμένος μετο πολυσύστημα (DVD, TV, radio, GPS)....


Αν εχεις ηδη PDA GPS δεν χρειαζεσαι να παρεις καραια GPS επιπελον για το netbook. Συνδεεις το PDA με USB (δεν ειμαι σθγουρος αλλα activesync δεν απαιτειται) και τρεχεις στο netbook το GPS2Blue.

Οποιος δεν εχει υπο οψη του το παραπανω προγραμμα και τον ενδιαφερει να συνδεει το WM gps enabled μηχανακι του ειτε με bluetooth ειτε με USB ευκολα και γρηγορα με το λαπτοπ δεν εχει παρα να το κατεβασει. Επιπλεον θα χρειαστει και το HW VSP και εννοειται ενα προγραμμα πλοηγησης για το λαπτοπι. Ολα freeware

Οδηγιες και FAQ εδω: http://users.skynet.be/hofinger/GPS2BlueFAQ.html

GPS2Blue download: http://users.skynet.be/hofinger/GPS2Blue.exe

HW VSP : http://www.hw-group.com/products/hw_....html#download
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Δημοσίευσηαπό elpa02 » Κυρ Δεκ 21, 2008 1:45 pm

Δεν θα διαφωνησω. Αλλα οποιος εχει ΕΤΕΝ δεν εχει να φοβηθει τιποτα
elpa02
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 8:22 pm
Τοποθεσία: Γερακας
Λάστιχα: Latitude Cross
Suspension: Mama
cb: Ναι
Name: Ηλίας

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Κυρ Δεκ 21, 2008 6:35 pm

elpa02 έγραψε:Δεν θα διαφωνησω. Αλλα οποιος εχει ΕΤΕΝ δεν εχει να φοβηθει τιποτα


Έχω το ΕΤΕΝ Glowfiish Χ500 για 2+ χρόνια τώρα και δεν το εχω μετανιώσει. Πολύ γερή κατασκευή (μου έχει πεσει άπειρες φορές) πολύ καλός δέκτης GPS και κάτι που βοηθά πολύ, σύνδεση miniUSB (συνδέεται και φορτίζει με οποιοδηποτε κοινό καλώδιο miniUSB, σε αντιδιαστολή με τo proprietary miniUSB της HTC)
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Δημοσίευσηαπό kons » Κυρ Δεκ 21, 2008 7:03 pm

vaxevana έγραψε:
elpa02 έγραψε:Δεν θα διαφωνησω. Αλλα οποιος εχει ΕΤΕΝ δεν εχει να φοβηθει τιποτα


Έχω το ΕΤΕΝ Glowfiish Χ500 για 2+ χρόνια τώρα και δεν το εχω μετανιώσει. Πολύ γερή κατασκευή (μου έχει πεσει άπειρες φορές) πολύ καλός δέκτης GPS και κάτι που βοηθά πολύ, σύνδεση miniUSB (συνδέεται και φορτίζει με οποιοδηποτε κοινό καλώδιο miniUSB, σε αντιδιαστολή με τo proprietary miniUSB της HTC)

΄
Έχω το HTC Touch Crouse δουλεύει και φορτώνει απο την mini usb που εχει απο παντού..!! με ένα κοινό καλώδιο... :D
750 grains of diplomacy
Άβαταρ μέλους
kons
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 6:48 pm
Τοποθεσία: Worldwide
Λάστιχα: Τoyo O/C AT+
Suspension: King Springs
cb: Ναι
Name: Kωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Dimis » Κυρ Δεκ 21, 2008 7:32 pm

elpa02 έγραψε:Αν εχεις ηδη PDA GPS δεν χρειαζεσαι να παρεις καραια GPS επιπελον για το netbook. Συνδεεις το PDA με USB (δεν ειμαι σθγουρος αλλα activesync δεν απαιτειται) και τρεχεις στο netbook το GPS2Blue.


Φίλε τα γνωρίζω όλα αυτά αλλά δεν θέλω να χρησιμοποιω την κεραία του PDA GPS γιατί και εκεινο κάνει άλλες 2 δουλειες (τρέχει συγχρόνως άλλο προγραμμα παράλληλα με το πολυμηχανημα του αυτοκινητου)....

Π.χ. όταν είμαι "εκτός" και έχω Garmin με Ανάβαση στη οθόνη του αυτοκινητου, στο PDA τρέχω το Destinator ή/και το igo ή/και το MioMap 2008.... :wink:

Γι'αυτό θέλω από το να έχω το PDA για το laptop, να έχω την κεραία του GPS USB για να τρέχει το Τοπο....

(3 μπλιπλικια να τρέχουν παράλληλα !!! άσε μιλάμε για κόλλημα :lol: )
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Επόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες