Ηλιοροφή στην έκδοση 2.0 JLXE

Ηλιοροφή στην έκδοση 2.0 JLXE

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:59 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Grand Vitara 2.0 JLXE (5θ).
Σε όποια αντιπροσωπεία κι αν ρώτησα μου είπαν ότι δεν διατίθεται ηλιοροφή στην έκδοση αυτή. Μόνο από 2.4 και πάνω...Μου ανέφεραν ότι δεν μπορεί να μπει ούτε καν σαν extra...
Όμως σε πολλά μεταχειρισμένα 2.0 JLXE υπάρχει κανονικά ηλιοροφή!
Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό...γιατί σταμάτησε να διατίθεται, και αν ισχύει ότι δεν μπορεί να μπει ειδική παραγγελία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση, συγχαρητήρια στο club!

Κώστας
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Νοέμ 28, 2009 5:22 pm

φιλε καλησπερα περασε απο την ενοτητα νεα μελη να σε γνωρισουμε λεγοντας μας δυο λογια για σενα κ μετα βομβαρδισε το φοροθμ με ερωτησεις :wink: :wink: :wink:
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Νοέμ 28, 2009 7:26 pm

Τα ίδια μου λέγανε και εμένα όταν ζητούσα diesel με ηλιοροφή. "Δεν φέρνει ο αντιπρόσωπος diesel με ηλιοροφή" αυτή ήτανε η απάντηση τους.

Μα λέω , αφού θα το παραγγείλω, αφού θα κάνει 6 μήνες να έρθει , αφού θα δώσω προκαταβολή , πείτε μου πόσο βγαίνει να την πληρώσω να τελειώνουμε.

Η απάντησή τους ήτανε ξανά "Δεν φέρνει ο αντιπρόσωπος diesel με ηλιοροφή".

Και για αυτό το λόγο πήγα στην Autoprofit και το πήρα και με ηλιοροφή και με όλα τα καλούδια και σε καλύτερη τιμή και ετοιμοπαράδοτο.

Αυτά τα κάνουνε γιατί έχουνε στοκάρει τα 2.4 και τα δίνουνε όσο όσο....
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Σάβ Νοέμ 28, 2009 7:39 pm

...κάτι τέτοιο ψιλιάστικα κι εγώ...για στοκάρισμα...κρίμα...δεν είναι σωστό να μην έχεις δικαίωμα επιλογής...ευχαριστώ φίλε για την απάντηση!
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό haritak » Σάβ Νοέμ 28, 2009 7:50 pm

Χμμ... άραγε μπαίνει μετά;;;; (Η ηλιοροφή;)
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Σάβ Νοέμ 28, 2009 7:53 pm

να μπει μετά κομματάκι δύσκολο ακούγεται..ποιος-πού-με τι κόστος....κλπ...σκέψου και να μην στεγανώνει..... :(
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό haritak » Σάβ Νοέμ 28, 2009 9:04 pm

Εχεις δίκιο. Επίσης δεν ξέρω πόσο θα άλλαζε η ακαμψία του πλαισίου. Γιατί δεν θα έμενα σε κάτι μικρό αλλά θα έκανα κάτι πιο μεγάλο. Η μικρή του εργοστασίου δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Δημοσίευσηαπό Geo. » Σάβ Νοέμ 28, 2009 9:20 pm

Να μπει μετά... πολύ δύσκολο!! Δεν θα είναι στεγανή! Επίσης απ'ότι έχω δει στο δικό μου, η εργοστασιακή έχει από κάτω "υδρορροή" που σε περίπτωση που μπει λίγο νερό να φεύγει...
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Δημοσίευσηαπό grvitara » Κυρ Νοέμ 29, 2009 2:31 am

Αυτά τα κάνουνε γιατί έχουνε στοκάρει τα 2.4 και τα δίνουνε όσο όσο....


Αυτο που λες φιλε μου δεν ισχυει. Δεν ειναι θεμα στοκαρισματος. Αμα ηταν ετσι θα το εφερνε απο την αρχη και μετα θα το σταματαγε. Για να γινει ειδικη παραγγελια θα πρεπει να το παρεις το πακετο εξοπλισμου JLXEL που εκτος απο ηλιοροφη εχει αλλες επενδυσεις στο εσωτερικο φιμε πισω τζαμια και δερματινα καθισματα. το 2.0 προσφερεται σε αυτη την εκδοση αλλα μονο σε αυτοματη εκδοση η οποια εισαγεται κανονικα. Ολα ειναι θεμα marketing, τιμοκαταλογου και κοστους. Γιατι με αυτο το επιπεδο εξοπλισμου το αμαξι θα εβγαινε πολυ ακριβο και δεν θα ηταν ανταγωνιστικο.
Άβαταρ μέλους
grvitara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3356
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 11:10 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττικής - Πλωμάρι
Λάστιχα: Michelin A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O...μή με διακόπτετε!!!
Name: Aργύρης

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Κυρ Νοέμ 29, 2009 3:33 am

φίλε grvitara αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί, εφόσον το πλαίσιο είναι κοινό μεταξύ των εκδόσεων 2.0 και 2.4, δεν είναι εφικτό να κάνει κάποιος παραγγελία στην έκδοση JLXE με το μηχανικό κιβώτιο, σαν αξεσουάρ, την ηλιοροφή! με το όποιο κόστος, 1000 - 2000 Εuro, να το ξέρουμε...Τέλος πάντων, όπως δικαίως θα έλεγε κανείς, δεν είχα και στο χωριό μου ηλιοροφή Smile ...απλά δίνει έναν όμορφο, κατά τη γνώμη μου, φωτισμό στο εσωτερικό του οχήματος...το αυτοκίνητο είναι εγγύηση και χωρίς αυτήν! ...και με ενοχλεί λίγο που οι λόγοι μη διάθεσης φαίνεται να είναι τελείως ευκαιριακοί και προσωρινοί (βλέπε στοκ....)...
Σας ευχαριστώ όλους για την ενημέρωση και τις απόψεις σας! Υγεία πάνω απ΄όλα παιδιά και προσοχή! :)
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Νοέμ 29, 2009 11:25 am

Αυτό περί στοκαρίσματος και 2.4 το λέω και για άλλους λόγους γιατί π.χ. αν επιλέξεις να μην βάλεις το navigator τότε σου κάνανε έκπτωση 2000 ευρώ αντί 1000 που σου κάνουνε στα υπόλοιπα.

grvitara έγραψε:
Γιατι με αυτο το επιπεδο εξοπλισμου το αμαξι θα εβγαινε πολυ ακριβο και δεν θα ηταν ανταγωνιστικο.


Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου και ουσιαστικά αυτό είναι και το ποιο λογικό επιχείρημα , απο την άλλη όμως όταν κάνεις παραγγελία και ζητάς κάτι ασχέτως τιμής δεν είναι χαζό να μην σου το φέρνουνε?

Σε μια γενική πάντως δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία της suzuki σε αυτά τα θέματα. Πριν πάρω το δικό μου κοιτούσα και το tiguan, εκεί πέρα σε αντίθεση με τη suzuki σου δίνουνε ένα κατεβατό με extras και την τιμή τους δίπλα και εσύ απλά προσθέτεις....

Στη suzuki αν θέλεις ηλιοροφή παίρνεις νταβατζιλίκι τα δερμάτινα, τα xenon, τις 18αρες, κτλ κτλ.... αυτό αυτομάτως (το πακέτο, θέλεις δεν θέλεις ) δεν παύει να το κάνει ανταγωνιστικό στην τιμή του το αμάξι?

Τώρα όσο αφορά την ηλιοροφή, δεν είναι δα και τόσο τρομερό, και προσωπικά ενώ μου αρέσει και να μην την είχα στην τελική δεν θα με χαλούσε κιόλας. Ήδη έχω φάει μια κρυάδα όταν έμαθα οτι δεν υπάρχει τρόπος να την κλείσεις χειροκίνητα αν χαλάσει (απαράδεκτο) .

Οπότε ξανασκεψου το αν αξίζει τον κόπο. Αν ήτανε σαν του tiguan τότε ναι, πραγματικά αξίζει , αλλά του vitara δεν είναι δα και τίποτα το τρομερό.
Επισκέπτης
 

ηλιοροφες

Δημοσίευσηαπό ckok » Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:23 pm

για δειτε εδω μετα απο ερωτηση http://www.ikaros.gr/ikaros/el/products ... ebasto.asp
Αφού σας ευχαριστήσουμε για τη ζήτησή σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σε οχήματα Grand Vitara 5drs μπορούν να εφαρμοστούν οι ακόλουθες ηλιοροφές:
Grand Vitara 5 drs – year 2000
Ηλιοροφή Webasto Hollandia 300 Deluxe Medium
Εξωτερικά συρόμενη τύπου spoiler, ηλεκτρική, με προγραμματισμό λειτουργίας και ανιχνευτή εμποδίων
Τελική τιμή με ΦΠΑ και κόστος τοποθέτησης € 898,00
Χρόνος τοποθέτησης αυθημερόν (στην έδρα μας κατόπιν ραντεβού)

Ηλιοροφή Webasto Hollandia 700

Εσωτερικά συρόμενη, ηλεκτρική, με προγραμματισμό λειτουργίας και ανιχνευτή εμποδίων
Τελική τιμή με ΦΠΑ και κόστος τοποθέτησης € 1.499,00
Χρόνος τοποθέτησης 2 ημέρες (στην έδρα μας κατόπιν ραντεβού)

Grand Vitara 5 drs – year 2005
Ηλιοροφή Webasto Hollandia 300 Deluxe Medium
Τιμή και χρόνος ως άνω
Οι ηλιοροφές Webasto Hollandia καλύπτονται από εργοστασιακή εγγύηση 3 (τριών) ετών για τα μηχανικά μέρη και τη στεγανότητα (δεν καλύπτεται θραύση κρυστάλλου από οποιαδήποτε αιτία)

Σας παρέχουμε υπεύθυνη δήλωση μηχανολόγου για να καταχωρηθεί η ηλιοροφή στην άδειά σας και να μην έχετε πρόβλημα με το ΚΤΕΟ
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε συμπληρωματική πληροφορία που τυχόν απαιτηθεί
Με εκτίμηση

Eλένη Κυλάκου

Τμήμα ηλιοροφών Webasto



ΙΚΑΡΟΣ ΑΕΒΕ

Δήμητρας 19

Κολωνός

104 42 Αθήνα



Tηλ.:
+30 (210) 5129790 εσωτ. 851

Fax:
+30 (210) 5151480

e-mail:
ikaros@ikaros.gr

Web:
www.ikaros.gr
NGV 2007,2.0 5D JLXA
ckok
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Τρί Μάιος 06, 2008 12:43 pm
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Λάστιχα: yokohama
cb: Όχι
Name: Χρήστος

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Κυρ Νοέμ 29, 2009 4:54 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και την πληροφορία!

Θα το έχω υπόψη μου για το μέλλον!

Να είστε καλά!
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό grvitara » Δευτ Νοέμ 30, 2009 12:04 am

Φιλε μου Κωστα πιστεψε με οι λογοι μη διαθεσης μονο της ηλιοροφης δεν ειναι ευκαιριακοι (στοκ). Ειναι θεμα εργοστασιου. Σου λεει η παιρνεις JLXE ή JLXEL (με τα πραγματα που αναφερα παραπανω). Τωρα απο εκει και περα ποιες απο αυτες τις εκδοσεις θα εισαγει ο αντιπροσωπος ειναι καθαρα θεμα δικο του και εχει παρα πολλες παραμετρους τις οποιες εμεις πιστεψε με ουτε τις μισες δεν ξερουμε. Επετρεψε μου να εχω μια μικρη αμφιβολια για το αν μπορεις να κανεις το αυτοκινητο παραγγελια με το επιπεδο JLXEL, την οποια ομως θα την ξεκαθαρισω αμεσα τις επομενες μερες.

Φιλε μου Αγγελε η εκπτωση διεφερε απο τα 2.0 στα 2.4 οχι μονο για να το κανει πιο ελκυστικο αλλα και γιατι φοραγανε διαφορετικα μοντελα της kenwood.

Εχoντας ζησει και τις δυο εταιριες (VW και Suzuki) θα σου πω το εξης. Και οι δυο εταιριες προσφερουν καποια επιπεδα εξοπλισμου (trendline, highline, sportline απο την μια και JLX JLXA JLXE κτλαπο την αλλη). Οπως παρα πολυ σωστα ειπες η VW σου δινει και ενα κατεβατο στη καθε εκδοση με αξεσουαρ τα οποια στοιχιζουν (κατα προσωπικη εκτιμηση) πολυ ακριβα και αυξανουν συνηθως και την αναμονη του αυτοκινητου. Πολυ σωστα θα μου πεις οτι ας ειχα και εγω την δυνατοτητα και ας περιμενα ενα χρονο. Και σε αυτο δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σου. Εχοντας κανει κατι παραπανω απο μια σκεψη για το συγκεκριμενο θεμα καταληγω και παλι οτι ολα ειναι θεμα κοστους και εργοστασιου. Το να προσφερεις στον πελατη την δυνατοτητα να "χτισει" το αυτοκινητο του πρωτα απ'ολα πρεπει να του δινει αυτη τη δυνατοτητα το εργοστασιο(το οποιο δεν ξερω αν συμβαινει) και δευτερον στοιχιζει(ειναι και αυτος ενας λογος που τα VW στοιχιζουν πολλα!!!). Με καποιν τροπο η Suzuki προσφερει αυτη τη δυνατοτητα διατιθοντας αξεσουαρ (πχ σκαλοπατια κτλ).

Οσο για την τοποθετηση ηλιοροφης σε εξωτερικους εγκαταστατες, χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια, ειναι κατι το οποιο ΔΕΝ θα το εκανα ποτε στο αμαξι μου.
Άβαταρ μέλους
grvitara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3356
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 11:10 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττικής - Πλωμάρι
Λάστιχα: Michelin A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O...μή με διακόπτετε!!!
Name: Aργύρης

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Δευτ Νοέμ 30, 2009 1:39 pm

Φίλε grvitara καλημέρα.
Δέχομαι την γνώμη σου, είναι σαφές ότι ξέρεις καλά το θέμα...
ούτως ή άλλως, η παραγγελία μου έχει μπει ήδη και δεν προλαβαίνω πια να την τροποποιήσω με προσθήκη ηλιοροφής...δεν πειράζει!
Εάν μπορέσεις να μάθεις κάτι περισσότερο και θέλεις να το αναφέρεις, πιστεύω θα βοηθήσεις μελλοντικούς αναγνώστες του θέματος!
Να είσαι καλά!

Υ.Γ. : τελικά συνυπογράφω το τελευταίο... "ΔΕΝ" στο σχόλιο σου... :wink:
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Επόμενο

Επιστροφή στο Αμάξωμα/πλαστικά μέρη

Nikola Tenv Παρ Μαρ 29, 2024 10:24 am Καλημέρα σας
arahova Παρ Μαρ 29, 2024 10:17 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης