Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τετ Απρ 22, 2020 9:35 am

Γεια χαρά σε όλους, δυστυχώς μου έσπασαν τον καθρέφτη του οδηγού (σε ιδιόκτητη θέση πιλοτής και δίπλα σε τοίχο... :evil: )
Μάλλον έγινε ανοίγοντάς τον ανάποδα (δίπλωμα προς τη μεριά της μηχανής) και απότομο ζούληγμά του προς το αυτοκίνητο.
Πιο συγκεκριμένα ευτυχώς δεν χάλασε ούτε το ηλεκτρικό μοτέρ, ούτε το κρύσταλλο, αλλά το πλαστικό κέλυφος (φαντάζομαι κολλιέται εύκολα), συν κάποιο κομμάτι του μεντεσέ. Ο μεντεσές στηρίζει μεν τον καθρέφτη όρθιο, αλλά ανοιγοκλείνει τρελλά (με τον αέρα θα κλείνει, με τα φρένα θα ανοίγει).

Έχει μήπως κανείς οδηγίες πως να τον αφαιρέσω να δω τι μπορεί να γίνει; Ιδανικά και πως να αλλάξω το μεντεσέ, αφού στην χειρότερη θα ανταλλάξω καθρέφτη με το κόκκινο που είναι ίδιο.
Καλοδεχούμενη και κάποια ιδέα πως να το στηρίξω μόνιμα ανοιχτό. Έχω τόσο φαρδιά πλαστικά φτερά που και ανοιχτός να μείνει δεν εξέχει (αρκεί να μην σου πετύχει καλοθελητής...)
Ευχαριστώ! :D
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό Atlas » Τετ Απρ 22, 2020 11:21 am

Χωρίς τίτλο.jpg
Χωρίς τίτλο.jpg (23.22 KiB) 4515 προβολές

Αφαιρείς εσωτερικά το πλαστικό και λύνεις τα παξιμαδάκια (10 άρια νομίζω), ξεκουμπώνεις το φις και παίρνεις τον καθρέπτη στα χέρια.
Αν θέλεις να βγάλεις το κρύσταλλο, από την κάτω πλευρά του κελύφους θα βάλεις ένα ίσιο κατσαβιδάκι και λύνεις την βίδα.
Το εγχειρίζεις και καλά αποτελέσματα!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις μια ιδέα https://www.car.gr/parts/view/25918627- ... hlektrikoi
SV1GFS
Άβαταρ μέλους
Atlas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4485
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 04, 2008 10:12 am
Τοποθεσία: Πειραιάς- Σπέτσες
Λάστιχα: Yokohama G015 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Ελατήρια MAD
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ο ανεκδοτάκιας
Name: Μάρκος

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Κυρ Απρ 26, 2020 12:44 pm

Ευχαριστώ πολύ!
Έβγαλα τον ένα από τον δότη, μου έσπασε η μια Βασούλα από τις δυο που έχει το πλαστικό εσωτερικά (είχε ξεραθεί) αλλά με καλή κόλλα κάτι θα γίνει.
Από μέσα έχει 3 βίδες μεγάλο σταυρό και την φίσα όπως είπες.
Όταν βγάλω και από τον δέκτη θα βγάλω φωτογραφίες να τις ανεβάσω για τους επόμενους που θα το τολμήσουν! :D
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τετ Απρ 29, 2020 1:44 am

Δε βάζω ακόμη φωτό γιατί πρέπει να είμαι σε η/υ. Τις έχω βγάλει ομως και θα ακολουθήσουν
Όπως είπε ο Atlas με ένα σταυροκατσάβιδο στην από κάτω τρύπα βγαίνει το τζάμι.
Μάλιστα είναι φιξ μαζί με το μοτέρ, οπότε σε πιθανή αστοχία δε χρειάζεται να το λύνεις όλο.
Έχοντας βγάλει το γυαλί του καθρέφτη με 4 βίδες σταυρό λύνεις το Πλαστικό Κάλυμμα από το μέταλλο του μεντεσέ και βγάζοντας άλλη μια στο πλάι το βγάζεις συρταρωτό.
Στην μεριά που κολλάει στην πόρτα είναι 3 οι βίδες για το πλαστικό. Όμως για να βγει πρέπει να λυθεί ο μεντεσές σε 2 μέρη.

Ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτό; Δε βλέπω τι πρέπει να κάνω και με τι εργαλείο...

edit:
Αυτό το ροδελάκι που έχω σημειωμένο με μωβ, μοιάζει σαν πέταλο. Πώς βγαίνει; Έχει το πολύ 8 χιλιοστά εξωτερική διάμετρο, αλλά μου φαίνεται πολύ σκληρο, με κατσαβίδι δεν σπρώχνεται...

mirror.JPG
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τρί Μάιος 12, 2020 10:52 am

Λοιπόν το τελείωσα, δυστυχώς χωρίς να καταφέρω να λύσω τον παραπάνω γρίφο, οπότε έχω έναν λευκό καθρέφτη σε λευκό αμάξι αλλά με κόκκινο το τρίγωνο του μεντεσέ, και το αντίστροφο το άλλο αμάξι. Τουλάχιστον όμως δουλεύει!

Πρώτο βήμα είναι να βγάλουμε το μαύρο πλαστικό από την μέσα μεριά του καθρέφτη. Βγαίνει τραβηχτό προς τα έξω, έχει 2 πόδια που το αγκραφώνουν πάνω στην πόρτα (κυκλωμένα στην φωτό). Προσοχή, εμένα και στα δύο αμάξια μου έσπασε το πόδι που φαίνεται στην παρακάτω φωτό (η πατούρα που έχει στα σημεία με βελάκι). Ίσως κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μας διαφωτίσει πως να γίνει αναίμακτα. Και στις 2 περιπτώσεις έβαλα αρκετή δύναμη πριν σπάσει, απλά δεν βρήκα άλλο τρόπο να βγει... :oops:

00.JPG


Μετά εμφανίζεται από μέσα η φίσα. Είναι τραβηχτή και για να βγει θέλει να ξεχειλώσουμε (πχ με ένα μικρό πλακέ κατσαβίδι) την ασφάλειά της.
Επίσης βλέπουμε 2 βίδες που κρατάνε τον καθρέφτη. Η τρίτη βίδα κρύβεται στην άκρη της πόρτας, πίσω από την τσιμούχα. Τις ξεβιδώνουμε με ένα μεγάλο κατσαβίδι "+" και παίρνουμε όλο τον καθρέφτη με το μεντεσέ στο χέρι. Τις έχω μαρκάρει με βέλος παρακάτω.
Προσοχή μη σας πέσει όλο το σύστημα και σπάσει το κρύσταλλο!
Από την κάτω μεριά του κρύσταλλου, στο πλαστικό έχει μία βίδα. Αντίστοιχα στους 2 καθρέφτες τα έχω μαρκάρει με κύκλο και βέλος. Στον λευκό καθρέφτη έχω ήδη ανασηκώσει το κρύσταλλο να φαίνεται πως είναι από μέσα.

01.JPG


Το κρύσταλλο είναι φιξ με το μοτέρ, οπότε αν ο σκοπός ήταν να αλλάξετε μόνο αυτό , βάζετε το καινούριο και τελειώσατε!
Το μοτέρ στηρίζεται εκτός της βίδας με δύο γατζάκια όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτό με βέλος και κύκλο. Μπαίνει κρεμαστό, το ακουμπάς από πάνω.
Σημείωση: Θεωρητικά για να αλλάξεις μόνο μοτέρ-κρύσταλλλο δεν θέλει να βγάλεις όλο το σύστημα, αρκεί η φίσα από μέσα (άρα και το τρίγωνο πλαστικό) και η εν λόγω βίδα από κάτω. Το δύσκολο όμως είναι να ξαναμπεί η βίδα γιατί είναι λίγο τυφλό το μέρος και η βίδα είνει να σφηνώνει στα γύρω μέρη αν δεν μπει με τη μία, οπότε ίσως να βοηθήσει να το βγάλεις όλο, άλλωστε 3 βίδες είναι μόνο...

02.JPG

Αν τώρα θες να αλλάξεις και το κέλυφος του καθρέφτη, έχοντας βγάλει το κρύσταλλο φαίνονται 4 βίδες από πίσω, και υπάρχει και μία 5η κρυφή. Για να εμφανιστεί πρέπει να σπρώξετε τον καθρέφτη να ανοίξει (σαν να τον διπλώνεις προς τη μεριά της μηχανής. Τις έχω μαρκαρσμένες με βέλος στην αποπάνω και αποκάτω φωτογραφία. Επίσης αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να βγεί όλο το σύστημα από την πόρτα.
03.JPG

Στο μωβ συνεφάκι παραπάνω φαίνεται το ρουλεμάν στον μεντεσέ. Έχει 3 τέτοια που δείχνουν να είναι λειψά και ετοιμόρροπα. Όπως περιστρέφεται ο μεντεσές δείχνει να ξεχειλώνει και να μαζεύει εξαιτίας τους. Προσοχή μην πέσουν ή μην βγουν. Δεν είναι προβληματικά, απλά έτσι δουλεύει. Το λέω επειδή στο σπασμένο μεντεσέ έκανα δοκιμές και τον απέκανα. :lol:

Εδώ φτάνουμε στο σημείο που χτύπησα σε τοίχο...
04.JPG

Το κομμάτι που έχω μαρκάρει με μωβ τετράγωνο δεν αφήνει το άλλο πλαστικό κομμάτι του συστήματος (αυτό που εφαρμόζει στην πόρτα) να αφαιρεθεί. Αναγκαστικά θα πρέπει ο μεντεσές να λυθεί σε 2 κομμάτια, πράγμα που όπως είδατε στο προηγούμενο πόστ ούτε ήξερα πως να το κάνω, ούτε κατάφερα να το μαντέψω. Έτσι πήρα τον καλό μεντεσέ από το κόκκινο αμάξι (που όμως είχε κόκκινο πλαστικό) και επάνω του μόνταρα όλα τα υπόλοιπα και το τελικό αποτέλεσμα είναι το παρακάτω.
05.jpg


Αν πάντως κάποιος βρει τον τρόπο, ας τον γράψει για τον επόμενο ενδιαφερόμενο. :-)
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Τρί Μάιος 12, 2020 11:44 am

GeorgeTabs έγραψε:Αυτό το ροδελάκι που έχω σημειωμένο με μωβ, μοιάζει σαν πέταλο. Πώς βγαίνει; Έχει το πολύ 8 χιλιοστά εξωτερική διάμετρο, αλλά μου φαίνεται πολύ σκληρο, με κατσαβίδι δεν σπρώχνεται...


Αυτό το "ροδελάκι" είναι ασφάλεια. Θα βγει πατώντας με ένα κατσαβίδι στην αντίθετη φορά από το άνοιγμα που έχει. Προσοχή πετάγεται μη το χάσεις.
Αφού απασφαλίσεις το αξονάκι του μεντεσέ, βάλε δύο κατσαβίδια στο ενδιάμεσο και προσπάθησε να διαχωρίσεις τον μεντεσέ.
Για πιο εύκολα βάλε λίγο αντισκωριακό
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό loukas DRAMA » Τρί Μάιος 12, 2020 1:30 pm

αστο κοκκινο δειχνει ωραια.αρκει να ειναι ιδιο και απο την αλλη μερια.
loukas DRAMA
 

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό TRIANTOS » Τρί Μάιος 12, 2020 2:03 pm

συμφωνώ και εγώ ότι το αποτέλεσμα της διχρωμίας είναι τελικά ωραίο. Να το προτείνουμε στους σχεδιαστές αμαξώματος της suzuki τα επόμενα να τα βγάζουν έτσι .
TRIANTOS
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 10, 2019 11:49 am
Τοποθεσία: 10434 ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: CONTINETAL/ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: ΕΜΠΡΟΣ/ΑΝΕΞ.ΠΙΣΩ/ΗΜΙ
cb: Όχι
Aka: PANOS11
Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τρί Μάιος 12, 2020 6:30 pm

Ε, τότε το ΣΚ να αλλάξω και το άλλο ρε παιδιά! :D
Μόνο αν έχει κανείς κανένα κόλπο να μην σπάσω τα πλαστικά και από τη μεριά του συνοδηγού στο βγάλσιμό τους! :lol:
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Αφαίρεση-επανατοποθέτηση καθρέφτη οδηγού

Δημοσίευσηαπό loukas DRAMA » Τετ Μάιος 13, 2020 10:14 pm

:lol: :lol: :lol: ωραιος.
loukas DRAMA
 


Επιστροφή στο Αμάξωμα/πλαστικά μέρη

antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 6:03 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 10, 2024 7:46 pm Καλησπέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 10, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 09, 2024 3:16 pm Καλησπέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 09, 2024 6:04 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης